De politieke week I 1 S i ij jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 30rJuni 1946 CHRISTEN, VLAAM5CH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsragister Aalst 1C93. Niet min dan drie belangrijke inciden ten deden zich deze week in onzen bin- nenlandschen politieken wereld voor de interpellatie Rolin. de interpellatie De Bruyn en c. s. en het door den Ko ning aanvaarde voorstel van de Voorzit ters van Kamer en Senaat. De interpellatie Rolin had eigenlijk geen plaats maar het indienen van een vraag tot interpellatie vanwege de soci alistische senator tot den liberalen mi nister Van Glabbeke over «de zonderlin ge. onjuiste en ongepaste verklaringen van den Minister van Justitie inzake de epuratie» in de Kamer afgelegd, was reeds voldoende om de spanning die in de laatste dagen tusschen de fracties der logeoringsmeerderheid was ontstaan, nog te verscherpen. Indien de interpel latie had moeten doorgaan en besloten worden met een motie van wantrouwen tegenover Minister Van Glabbeke dan zou zij den val van de regeering hebben uitgelokt. De liberalen hebben dan ook formeel daarvan den Eersten Minister verwittigd en deze heeft den heer Rolin overhaald om van zijn interpellatie af te zien. al was het maar met den schijn van ze uit te stellen. En zoo werd de- wankele regeering nog eens in het zadel recht geduwd. Het valt echter niet te be twisten dat de1 regeering geweldig ge schrikt is. Minister Devèze zat reeds in nauwe schoentjes met zijn onbeholpen uitleg over de toepassing der liberale princiepen in de thans gevoerde econo mische politiek Dhr Van Acker heeft het te verduren omwille van zijn onge rijmde, onbedachte en niet-toepasselijke politiek van prijsvermindering. In Ber gen kreeg hij in een langen brief de vriendelijke complimenten van den bond der Neringdoeners en Nijveraars die hem onbewimpeld lieten weten dat zij het beu waren behandeld te worden zoo als parias en dat zij het de regeering wel eens zouden kunnen betaald zetten. De gezegende leider van onze Ravitail leering werd bedreigd met de instelling van een parlementaire commissie om de inlichtingen te vernemen welke hij. mi nister Lalmand, geweigerd had in de Se naat te geven aan Graaf d'Aspremont- Lynden en daar de Minister blijkbaar verkiest dat men niet te klaar in de za ken van zijn cabinet zou zien. zoo heeft hij zich gehaast enkele inlichtingen rechtstreeks aan den achtbaren Senator te verstrekken. Maar hij z.al eerlang uit- genoodigd worden zich veel duidelijker te verklaren omtrent de zonderlinge toe standen van zijn oh. zoo degelijk en democratisch beheerd departement. La ten we niet spreken van den heer Terfve die door al de geteisterden van den oor log met wierook (van stinkbom men) wordt bestookt. En dit alles zijn nog maar kleine verschijnselen van de ééne groote oorzaak van de onmacht en van het hinderlijke van dc- regeering. zooals wij het van den beginne af heb ben aangeklaagd de absolute onmoge lijkheid om van de drie samen stellende partijen van deze regeering een homo geen geheel te maken dat een program ma zou uitwerken dat volledig en alleen het algemeen welzijn van het land zou voor oogen hebben. Het is hoog tijd dat deze regeering verdwijne en dat men. den toestand van het land voor oogen houdend, en rekening houdend met den uitslag van de verkiezingen, een regee- tng vorme onder leiding van de C V P samen met de socialisten, om het land aan 'i werk te zetten, de finantiën te redden en de Koningskwestie op te los sen. Wie deze kwestie wil uitstellen dan wanneer iedereen moet bekennen dat zij de groote meerderheid van het land aanbelangt, pleegt verraad, tegenover het land. Het land moet volledig terug naar de wettelijkheid, het wil én orde, en rust. én Weivaart. Het tweede incident van deze week is de interpellatie over het IJzerkruis. Wij 'zouden graag in 't lang en in 't breed daarover schrijven maar wij zijn van oordeel dat anderen nml. de oud-strij ders van 1914-18 daarover meer en beter te vertellen hebben. Nochtans voor zoo ver het de gebeurtenissen in het Parle ment betreft, willen wij onze meening uitdrukken. Minister Buisseret. de geni ale waal die Vlaanderen kent zooals hij zichzelf kent (dat beweert hij ten min ste) heeft verklaard dat vermits het ge- denkteeken aan den IJzer in zijn kris- telijke en in zijn vlaamsche beteekenis niet beantwoordde aan het gevoelen en de overtuiging van gansch de vlaamsche bevolking, het beter zou zijn het door een ander te vervangen dat nationaal zou heeten en daarom geen vlaamsche, en, nog veel min. geen kristelijke ge dachte zou uitdrukken. En zullen wij dat zoo maar laten gebeuren Het zal gaan tijd worden dat wij het Minister Buisseret en alle anderen eens gaan diets maken dat indien onze kristelijke over tuiging hen hindert, het ongelijk aan hunne zijde is. en dat wij anders even veel gehinderd zijn door hunne onkris- telijke overtuiging, daar tenminste waar zij zouden beweren dat wij de publieke uiting van onze gevoelens en van onze overtuiging om nationale rc-denen zouden moeten onderdrukken om alleen de hun ne voor nationaal te herkennen. De kris telijke overtuiging en den kristelijken zin van heel ons publiek leven is de schoonste bladzijde uit onze geschiedenis, het is héél onze geschiedenis, en daarte gen is al wat onkristelijk is slechts kari katuur en bederf. En voor wat het offer van den IJzer betreft, laten wij daaraan herinneren dat 80 van de soldaten aan den IJzer. ramingen waren en dat minstens 90 i van de Vlamingen kris- tene menschen zijn. die gelooven in een eeuwig leven en die aan hunne dooden gaarne een kruis geven, zinbeeld van het doel van ons leven en getuige van onze hoop en verrijzenis. Wié dat kruis aan onze dooden onttrekt, kwetst ons gevoe len. beledigt onze dooden en handelt an ti-nationaal. Het derde en wel het belangrijkste in cident van de week is het voorstel om de kwestie die de regeering opjaagt te gen den Koning te zien onderzoeken door een commissie van juristen samen gesteld in gemeen overleg door den Ko ning en door den Eerste Minister en aan wie alle documenten, zoo van de re geering als van den Koning, zouden me degedeeld worden om een objectieve en volledige inlichting over het geval te ge ven en aldus toe te laten tot klaarte tot verzoening te komen. De regeering wijst dit aanbod af. Waarom ..Enkele maanden geleden heeft de heer Spaak duidelijk verklaard dat de kwes tie open bleef daar een deel van de be volking den terugkeer van den Koning eischte wijl een ander deel zijn troon afstand vroeg. Bovendien hebben de hee- ren Van Acker, Devèze en Spaak erkend dat een meerderheid van de Belgische bevolking aan de zijde van den Koning stond. Indien nu de regeering niets doet om die twee kampen tot verzoening te brengen door volledig licht te werpen op het geval dan doet zij vooreerst haar plicht niet en anderzijds wekt zij den indruk dat zij bevreesd is voor de eventueele gevolgen die tegenover som mige politieke personen zouden kunnen uitloopen. Laten wij voor de zooveelste maal daarop wijzen dat de houding van den Koning ondubbelzinnig is getrouw aan zijn eed. blijft hij ten dienste van de Natie hoewel de regeering hem dit onmogelijk wil maken, de Koning vraagt niets beter dan dat de bevolking over heel het geval zou ingelicht zijn maar bekommerd om het welzijn van het land. wil de Koning ook niets bruskeeren. Het witboek van den Koning ligt klaar, wil de regeering hare documenten publicee- ren dan zal de Koning hetzelfde doen. wil men tot een andere oplossing ko men. de Koning verklaart zich opnieuw bereid. Wat moeten wij dan denken van het geknoei van de regeering die de zaak zou willen doodzwijgen Wij kunnen daarover geen andere op vatting hebben dan dat zij het volk wil bedriegen. En wij herhalen voor de zoo veelste maal dat wij het volk. klaarheid willen en dat wij. het volk. onze loyale trouw zullen blijven schenken aan Zijne Majesteit Koning Leopold III. onzen be minden Vorst, tot zoolang wij alle rede nen zullen hebben om in hem te zien de wijze en voorzichtig leider van dit land die zijn leven aan zijn Land en Volk heeft gewijd. Leve onzen Koning 1 Sire, wij verwachten U Spectator 11 AUGUSTUS 11 AUGUSTUS De SCOUTSHARMONIE van BRUGGE komt met 150 uitvoerders, ledereen herinnert xich nog het groot Scoutsfeest in het jaar 1935 Nu nog BETER en PRACHTIGER Houdt die datum vrij. Intusschen zal de conferentie van Juni of Juli naar alle waarschijnlijkheid uit gesteld worden de prijzenslag is im mers nog niet gewonnen Is deze bij uitstek democratische re geering niet te zeer bekommerd met an dere dan de belangen der werkende klas Gaat hun belangstelling niet veel meer naar het politiek terrein België, land van belofte voor economische wel vaart. zal het nog behoed blijven voor economische en finantieele teloorgang, zoo de regeering niet op hare stappen terug komt. en het roer omgooit Het ontwikkelingspeil van den arbei dersstand neemt geen vrede meer met de huidige toestanden. In het diepste van ieder arbeidersharl ligt een drang naar volledige vrijmaking uit de banden van het kapitaal, door een echte demo cratie. Democratie die moet zorgen dat het morgen uit weze met de minder waardige behandeling van den werkman Voor wanneer méér koopkracht voor ons loon, Heeren Regeerders Maakt dat thema wel het voorwerp uif van uwe bekommernissen Dat dan drastische maatregelen worden genomen wanneer reeds veel te lang getalmd werd om de koe bij de hoorens te nemen. Wat zijn wij, arbeiders, gediend met beloften en schoone woorden: Daden worden gevraagd - Er moet gewerkt worden aan een breedere levensmoge lijkheid voor den werknemer door ver hooging van de koopkracht voor ons loon. Reeds lang wachten we op de verant woordelijkheidszin van de Regeering in deze belangrijke kwestie. Ook aan de Syndicale Organisaties om op de eerste plaats de belangen te verdedigen van hun leden. Wanneer ze dit niet doen zal door den arbeiderswe reld een streng oordeel worden geveld. Daarom goed heil aan het A.C.V. De vastberadenheid en de taaie wilskracht van deze Syndicale Leiders zullen het pleit winnen. blad welk eveneens op het sekretariaat ter inzage ligt: Hoogervermeld besluit vermeldt even eens dat de gemeentebesturen verplicht zijn de personen die op de kiezerslijsten geschrapt zijn belanghebbenden uiter lijk den 25 Juli moeten waarschuwen, onder vermelding van de redenen der schrapping, dit overeenkomstig de arti kelen 40 - 41 van het kieswet boek. C.V.P. BERICHTEN Het dagelijksch bureel der C.V.P. arrondissement Aalst tee kent hierbij krachtdadig protest aan tegen de beslissingen van de regeering, betreffende de ontei gening van het terrein van het IJzermonument te Dixmuide en eischt intrekking van dezen ha- telijken maatregel De breiwolfabriek SOFILAINE N. V. aanvaardt nog werksters en beginnelingen STAD en OMLIGGENDE NINOVE De SYMPHONIE EXCELSIOR Afdeeling Kat. Scouts NINOVE Op ZONDAG 30 JUNI 1946 om 6 uur. Groote FILMAVOND in de zaal van het klooster der H.H. Harten alwaar de volgende interessente filmen zullen afgerold worden 1. Belsen. 2. Buchenwaid. 3. Superfilm in 2 deelen. 4. Komiek Charlie Chaplin. (succes verzekerd Voor verdere inlichtingen raadpleegt st rooibriefjes. HOEKJE VAN DEN ARBEIDER. Wanneer meer kaopkracht voor ons loon Waar er spraak is van het loon der werklieden wordt onmiddellijk gewezen op de loonindex van 21Ö, vastgesteld van regeeringswege. In werkelijkheid ver diend niemand minder dan 2.5 maal het loon van 1940. Wie durft nu beweren dat dit loon voldoende is. om een gezin be hoorlijk te onderhouden De prijzen werden met 10 vermin derd. De arbeidsconferentie van Mei neemt dictatoriale maatregelen ten guns te der arbeiders GEMEENTEVERKIEZINGEN Door een besluit, in dato 13-6-1946. werd een termijn ingesteld om tegen de op 25 Januari 1946 in werking getreden kiezerslijsten bezwaren in te dienen. De personen welke dus bij de laatste parlementaire verkiezingen op de kie zerslijsten niet vermeld stonden of om eene of andere reden niet hebben kun nen stemmen, alsook de vrouwelijke kie zers die eventueel op de kiezerslijsten voor de gemeenteverkiezingen niet zou den voorkomen kunnen bij het college van Burgemeester en Schepenen al de bezwaren indienen waartoe de lijsten mochten aanleiding geven. Het indienen der bezwaren moet vóór 8 Juli aanstaande gebeuren. Raadpleegt dus de kiezerslijsten hetzij op het politiecommissariaat, gemeente - secretariaat of secretariaat C. V. P. 23. Burchtstraat, Ninove. Het beoogde doel van voormelde be sluitwet is de vergissingen pogen te ver helpen welke door toepassing der be sluitwet van 20-9-45 mochten begaan zijn Wij maken U evenwel altent op het feit dat het niet gaat om nieuwe herzie ning doch enkel om het hernemen van sommige verrichtingen van de herzie ning 1945-1946. zoodat de domiciliever- eischten voor de inschrijving op de kie zerslijsten dezelfde blijven als in 1945. Op de lijsten der gemeentekiezers kun nen alleen voorkomen 1.) Degenen die zes maanden in de ge meenten gedomicilieerd waren op 1 Juli 1945. 2.) Degenen die uiterlijk op 20 Sep tember 1945 zes maanden domicilie in de gemeenten verworven hadden. 3.) Degenen die vóór 20-10-45 regel matig eene vordering hebben ingediend. Verder wordt er in het besluit gezegd dat de kiesgerechten ten aanzien der epuratie in zake burgertrouw niet be voegd zijn om zelf te oordeelen of een bepaald burger wegens incivisme van de kiezerslijsten mag of moet geweerd worden. De gevallen van kiesonbevoegdheid zijn klaar bepaald in voornoemd besluit dat verscheen in 't Belgisch Staatsblad van 17-18 Juni n. 168-169. evenals de op somming van de stukken waarvan geen rekening mag gehouden worden om ie- mand's kiesrecht te onttrekken. Men raadplege dus het Belgisch Staats Confrérie van het H. Kruis. Vandaag, op den feestdag van de HH. Petrus en Paulus, wordt het driehonderd jarig bestaan van deze confrérie her dacht. - Een plechtig lof wordt gezongen in de parochiale Kerk om 7 u. 30'. - Het zangkoor Sint Gregoriusgilde heeft be reidwillig zijn medehulp toegezegd. - Geen enkel lid van de confrérie mag ontbreken. Ook de leden van de zuster- confreriën worden vriendelijk uitgenoo- digd. benevens alle geloovigen uit de stad. - Het Bestuur vertrouwt op een overtalrijke opkomst. - Morgen Zondag 30 Juni. om 7 uur 's avonds in «Ons Huis» feestzitting waar toe alle mannelijke leden van de broe derschap worden uitgenoodigd. - Op deze feestelijke vergadering zal hulde ge bracht worden aan den prefect, hr Ed. Stevens die vijftig jaar lid is van de con frérie. - Ook hier mag geen enkel man nelijk lid ontbreken Koninklijke Handbooggilde St. Se bastiaan. Ter gelegenheid van St. Pietersdag Groote Jaarlijksche Schieting voor de leden te 6 uur. Zaterdag 29 Juni. Vervolg op 't 2de blad met velen zijn. Maar als bom komt te staan tegenover bom is het België dat in puin vliegt en Vlaanderen is nog steeds op zoek naar België naar Bel gië dat zijn taal begrijpt en zijn ziel ver staat en dat het liefdevol kon omarmen. Daar heeft de kliek der cfficieelen nog nooit aan gedacht en daarom is het dat zij zich hardnekkig inspannen om af te breken wat zij omwille van hun functie moeten opbouwen. OP DEN UITKIJK 't Was verleden Dinsdag interpellatie in de benaat over den IJzertoren. Dl Uzertoren werd opgeblazen. De da ders bleven onbekend. Ge zoudt haast gaan denken dat de politie nog van den oorlog weet.. De IJzertoren werd opgeblazen. De da- was hij het huis van een inciviek. Hij is dus inciviek Het vonnis werd naam loos uitgesproken vermits de daders on bekend zijn. Het is niettemin authentiek. De regeering heeft het gelegaliseerd. De puinen en cie grond waarop ze liggen werd onteigend samen met de roemrijke dooden die er begraven liggen en zal er zelf een nationaal monument oplichten. Dat is de wraak van de Brusselsche re geering. Benevens het Vlaamsch monument te Dixmuide was er het Nationaal monu ment te Nieuwpoort. Ieder jaar was de Ijzerbedevaart een overweldigend suc- cès en de ceremonie te Nieuwpoort een fiasco. Vlaanderen wou niet naar Nieuw poort, niet omwille van het monument niet onwille van Koning Albert die hoog in eere staat en piéteitsvol erdacht wordt. Vlaanderen wou niet naar Nieuw poort omwille van de Brusselsche offi- cieelen. Tusschen de Brusselsche offici- eelen en Vlaanderen ligt er meer dan een ijzer. Sinds meer dan honderd jaar zoekt Vlaanderen België te ontmoeten in een liefdevoile omarming en staat altijd voor de Brusselsche officieelen. Aan den IJzer schonk Vlaanderen grootmoedig het bloed zijner kinderen voor België en lag in ruzie met de Brusselsche offi cieelen. Vlaanderen ging ieder jaar be devaren op het graf zijner dooden. De officieelen gingen naar Nieuwpoort en Vlaanderen naar Dixmuide. De IJzertoren is een inciviek. De zerk jes van «Heldenhulde» waren inciviek. De Brusselsche officieelen hebben ze la ten stuk slaan, en grint van maken om de wegen te herstellen. Vlaanderen heeft daar nooit België verantwoorde lijk voor gesteld, wei de Brusselsche of ficieelen. En de IJzersoldaten deden het zelfde. Zij hadden met hun arme cent jes de zerkjes gekocht, 't Waren arme centjes. Ze waren negentig procent van de soldaten en wellicht tien procent van de officieren. In 1940 waren er mannen ze bleken nochtans later groote Vaderlanders te zijn die voor één frank per dag niet konden vechten. Die aan den IJzer hebben vier en een half jaar lang voor veel min gevochten. Ze spaarden de zerkjes van «Heldenhul de» uit op hun karig loon. Ze zagen ze stuk slaan door de Brusselsche officiee len en vochten voort voor België. Ze vochten en vielen en Vlaanderen niet de officieelen van Brussel bouwde hun een monument met zijn arme cent jes. Arme centjes van Vlaanderen want het geld spreekt Fransch. «Men» heeft het grootsche monument stuk ge slagen gelijk vroeger «men» de zerkjes stuk sloeg. Vlaanderen beschuldigd Bel gië niet maar komt in botsing met de Brusselsche officieelen. Mr Buisseret heeft geantwoord in naam van de kliek. Mr Buisseret is minister van België en ten persoonlijken titel vriend van de Waalsche separatisten. Al wat de heeren aangenaam is, is ook hem welgevallen. Mr Buisseret loochend de verontwaar diging van Vlaanderen omdat er geen straatrelletjes zijn. Vlaanderen maakt geen straatrumoer. Vlaanderen zwelgt zijn speeksel in en zwijgt. Maar de IJzer wordt steeds breeder. De Vlaamsche voormannen weten dat Vlaanderen zwijgt waarom zwijgen ze ook niet Waarom willen zij een stem verheffen die in het kalme platte Vlaan deren toch geen echo vindt Waarom een nieuwe inschrijving openen vooreen nieuw monument Als Mr Buisseret er aan denkt zal hij de gelden opeischen en ze gebruiken voor zijn «nationaal» monument. Een kruis beantwoordt niet aan hun «nationaal» ideaal. Een bloote madame, gelijk er zooveel staan zal wel licht beter dat ideaal vertolken Wijze menschen schrijven niet in en wie ingeschreven heeft worde wijs en vrage a.u.b. zijn geld terug Vlaanderen had moeten pinnekens- draad spannen rond de puinen van «zijn» Toren. Akeligen pinnekensdraad waarin zooveel zijner kinderen hebben hangen doodbloeden. Het kon bedevaren bij «zijn» puinen zijn dooden gedenken en bidden. Bidden opdat het in het gedacht van niemand zou opkomen het monument der offici eelen op zijn beurt te laten springen. Om bommen te plaatsen moet ge niet n- n- >r- »n. en 495 ,;i n don :en r»ne- dres trice indoi ton 8, en straat ischc trcehs n alle irkoop IITE tollen, De Den der klok G punten 5 punten 4 punten Jaarlijks Kampioenschap voor den Beker Uitslag van den in match 1. Verhumst Albert 2. Coppens Frans 3. Fransman Karei 4. De Brauwer Alfons -Van Den Haute Prosper Goubert Leo punten Kieckens Arthur De Schepper Alfons Couck Jozef Jacobs Albert 2 punten ti. De Roeck Albert Moeremans Jozef 1 punt Boschmans De Vleminck. Suenaert Jules. Coppens Alfons en Cobbaert Frans. Deze match heeft een buitengewonen bij val gehad. De H.H. Fransman en Goubert hebben zich bijzonder onderscheiden. De 2de match zal plaats hebben op Don derdag 4 Juli aanstaande te 7 uur. i

Denderklok | 1946 | | pagina 1