Pe comedie gaaf voorf. w w itïgs'fe faargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag' 7 Juli 1946 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Posteheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTIeRMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. De jongste verkiezingen hebben aan t land een parlement gegeven waar- iedereen de samenstelling kent. frnmige van onze tegenstrevers hebben Aveerd dat den zeer grooten bijval van C.V P toe te schrijven was aan het :bruik dat deze partij in haar kiesplat- rm zou gemaakt hebben van de Ko- ngskwestie. En nochtans weet ieder- in die de kiescampagne van de C.V P. ïeft gevolgd, die de meetingen heeft jgewoond, dat onze propagandisten )rgvuldig hebben vermeden deze bran- ende kwestie te gebruiken om de gunst an de kiezers voor hunne partij te win- en. Voorzeker hebben onze sprekers vei de Koningskwestie gehandeld en ebben doen uitschijnen welk gevaar er oor de eenheid en de welvaart van het md te vreezen was indien andere par ijen mochten voortgaan met op een teimelijke wijze den aanslag op onze {rondwettclijke instellingen te voltrek ten. Indien zij dat niet hadden gedaan Jan zou het volk ons het verwijt hebben riogen doen dat wij het over zijn essen- ieele belangen niet zouden ingelicht lebben. Maar het zijn twee zeer ver schillende zaken het publiek op de hoog- e brengen van den grond van een kwes- ie en van de positie welke de partij iaarin heeft ingenomen, of misbruik te maken van den Koning en van de ge voelens van loyauteit en van genegen- ïeid welke een groote meerderheid van le bevolking den Vorst toedraagt om en partij te versterken. Want indien on- sprekers de zaak objectief hebben be- ïandeld dan kon dit ertoe bijdragen dat leze van onze toehoorders die tot een indere politieke overtuiging behoorden ie ware toedracht van ae zaak in hun igen midden zouden hebben laten hoo- en en aldus bekomen dat de vertegen woordigers van hunne partij op dat stuk ran de nationale politiek een houding zouden aangenomen hebben die meer n overeenstemming was met onze grond wet. met het fair-play tegenover hunne kiezers en met de ware en groote be- angen van het land. De C.V.P. heeft haar standpunt in de Koningskwestie zonder de minste aar- celing bekendgemaakt, maar ze heeft die kwestie niet misbruikt als middel van kiespropaganda. Dat de Socialistische Partij nu geen akkoord heeft willen sluiten met de C.V. P. voor het vormen van een regeering is in de eerste plaats te wijten aan de hals starrige houding van hare vertegenwoor digers om die Koningskwestie, die «onte gensprekelijk een meerderheid van de bevolking voor zich gewonnen ziet» (be kentenissen der hoeren Spaak en Van Acker), ernstig aan te pakken en door een breede en degelijk - voorgelichte- volksraadpleging te laten beslechten Wij kunnen er niet genoeg op wijzen ïoezeer de welvaart van het land daar- loor in gevaar wordt gebracht. Wat zien wij met de regeerir.g gebeu- vn Kost wat kost wil zij aanblijven zooals zij is. samengesteld uit onverzoen bare elementen die reeds zoovele bewij zen hebben gegeven niet eens akkoord te kunnen blijven over de te volgen poli tiek. In een normaal parlementair re giem lees democratisch regiem zou dat een meer dan voldoende reden zijn om onmiddellijk het aftreden van deze regeering voor gevolg te hebben. Maar nu mag het niet om de onmacht van do- ze regeering niet te laten blijken en om den invloed van de oppositie niet te ver- grooten. Dit laatste is de meest doorslag gevende reden waarom de regeerings- partijen te samen blijven en men zou zeggen dat het deze heeren in-de-zetels weinig kan schelen of het land erbij ten onder gaat. Nooit heeft men gezien, in de goede tijd van de katholieke «reactionairen»!!) dat een Minister van Justitie door een lid van Kamer of Senaat publiek, van op de tribune van het Parlement mocht verdacht worden zijn invloed te hebben gebezigd om op de uitspraken van het gerecht te wegen, zonder dat deze Mi nister onmiddellijk zijn ontslag aan den Koning, thans aan den Regent, zou aan gevraagd hebben Heeft dezelfde heer Van Glabbeke niet destijds een hatelij- ken uitval gedaan, en nog wel in om standigheden die strijdig waren met de gewoonten van het parlement, tegen een katholiek minister, onder voorwendsel dut deze minister van de besprekingen in de ministerraad zou gebruik gemaakt hebben om een persoonlijk bezit te vrij waren. uitval die het ontslag van der. Minister voor gevolg heeft gehad Die zelfde heer Van Glabbeke schijnt onge voelig aan het verwijt dat hem zoo scherp door den sccialistischen senator Rolin werd gemaakt on* zijn rol van uit voerende macht te hebben misbruikt cn de rechterlijke macht te hebben beïn vloed of willen beïnvloiden Toe ken des tijds Nooit heeft men gezien dat een Mini;- ter zooals de Minister van Ravitaillee ring het antwoord schuldig bleef op vra gen die hem van op de tribune worden gesteld en dat dezelfde Minister in de vergadering van de Commissie nog maals'in volledige verlegenheid wordt gebracht om de verdenking die op de gestie van zijn departement weegt af te schudden, en dat die Minister niet on middellijk zijn hoed neemt en vraagt om vergeten te worden. Wat is er dan wel noodig om dien man aan het ver stand te brengen dat hij het land een kaakslag toebrengt met een ministerze tel te bekleeden wanneer het land niet volledig mag vertrouwen in de toewij ding. de oprechtheid en de eerlijkheid van zijn bestuurders En zoo zijn er reeds een tiental geval len waar wij den indruk opdoen dat wij leven onder het regiem van de leugen cn van het bedrog Het land zal toch eens weten te oor- deelen. wanneer alle eerlijke menschen, tol welke klas zij ook behooren. zich eens het ordewoord zullen geven den grooten kuisch te doen en terug te kee- ren naar het regiem van de orde. van de wettelijkheid en van de propere handen. Laat ons hopen dat het niet te laat komt. Spectator. STAD NINOVE en OMLIGGENDE De studenten van het SINT - ALOYSIUSCOLLEGE, geven, onder lei ding van de Heeren H. L. Van Hulle, leeraars in de lichamelijke opvoeding, EEN GROOT GYMNASTISCH FEEST Op ZONDAG 21 JULI, te 4 uur, op het plein van F. C. Ninove, aan den Steenweg op Aalst. Rhytmische oefeningen in Zweedschen Gymnastiek, Massale reidansen, Boks en Schermoefeningen, alles met Muziek begeleid. Meer dan 400 uitvoerders Kaarten zullen ten huize aangeboden worden. De opbrengst wordt be steed aan verbeteringswerken aan 't College. HOEKJE VAN DEN ARBEIDER. Betwisting rond de betaalde feestdagen. Zooals met alle nieuwe wetten, zoolang er geen rechtspraak is. zijn er betwistin gen. Zoo ook met de wet op de betaalde feestdagen. Ten einde een duidelijk beeld te krijgen van de toepassingsmo daliteiten. geven we in groote lijnen het antwoord weer van de juridischen dienst van het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg. Ieder werkman die gedurende een periode van 12 werkdagen die onmiddel lijk aan eiken feestdag voorafgegaan, te werkgesteld is geweest, al ware het maar gedurende een dag of zelfs minder, heeft recht op de betaling van het loon voorzien bij het bovenbedoeld besluit Het is dus niet noodzakelijk dat de werkman gedurende de gansche periode van 12 werkdagen heeft gewerkt, het volstaat dat hij om het even welk oogen- blik der periode werd tewerkgesteld. Indien de werkman gedurende dezelf de periode van 12 dagen, niet gewerkt heeft, om welke reden ook. heeft hij géén recht op het loon dat betrekking heeft op den feestdag. Het schrijven van den juridischen dienst gaat verder en zegt 1. Ieder werkman die gedurende een pe riode van 12 werkdagen die aan eiken feestdag voorafgaan gewerkt heeft, heeft recht op het loon dat betrekking heeft op den feestdag 2. Een werkgever die door zijn werkman verlaten wordt op 8 Juni, is gehouden den feestdag van 10 Juni te betalen 3. Den werkgever die zijn werkman af dankt den Zaterdag voor den feestdag, vallend op een Maandag, moet het loon dat betrekking heeft op dien feestdag betalen 4. Onverschillig of de werklieden besten dig tewerkgesteld worden of slechts op bepaalde dagen der week. hebben zij recht op het loon voor den feestdag, wanneer zij in de onmiddellijke vooraf gaande periode van 12 werkdagen ge werkt hebben. Worden zij tewerkgesteld op een feestdag dan hebben zij recht op een dubbele vergoeding, bestaande ee- nerzijds uit het loon voor den feestdag, anderzijds op het contractueel ver schuldigd loon voor het werk dat zij dien dag presteeren. Wij meenen dat deze inlichtingen voor de arbeiders vari zulken aard zijn dat we ze integraal willen mededeelen. 11 AUGUSTUS 11 AUGUSTUS De SCOUTSHARMONIE van BRUGGE komt met 150 uitvoerders, ledereen herinnert zich nog het groot Scoutsfeest in het jaar 1935 Nu nog BETER en PRACHTIGER Houdt die datum vrij. Nog nen karpelsprong Dc gazetten hebben ons in de laatste •Jagen weer eens de oogen doen wrij ven lazen we wel goed de kwestie van onzen nog steeds in ballingschap verblijvonden Koning Leopold is op nieuw op 't voorplan gesteld De Voorzitters van Kamer en Senaat hadden, met volledig medeweten van de ministers voorgesteld een jury van be voegde. onpartijdige rechtsgeleerden en magistraten "te gelasten met het onder zoek van de documenten der konings kwestie. Men was het eens geworden over het princiep zelf van deze jury en er moest nog alleen overgegaan worden tot de aanduiding van de personen. Toen kwam plots de karpelsprong. Men had niet gerekend op het dubbel zinnig spel dat de ministers in deze- kwestie wenschen voort te spelen en die vroede heeren beweerden zonder blozen dat ze van niets afwisten en dat het hee- le voorstel in strijd is met de grondwet Van pure schrik dat de waarheid en 1 de klaarheid over deze hinderlijke Ko- I ningskwestie zou komen, steekt de re- geering zich thans weg achter foefjes en zwaait zij met de grondwet, dezelfde grondwet die zij overigens telkens als het in haar kraam past. duchtig aan haar hielen lapt. i De beide Voorzitters van het Parle- lment. die de eerste de beste niet zijn, 1 laten zich echter niet behandelen als kinderen en betoogen, terecht dat zij evengoed de grondwet kennen als de mi nisters en dat overigens hun parlemen tair werk borg staat voor hun eerbied voor de grondwet. Er wordt dan ook druk.over en weer godebatterd wijl het Land benieuwd uit ziet naar den uitslag. De opinie van do overgroote meerder heid der Belgen is al lang gemaakt de Koning blijft onze Koning en staat hoog verheven boven al de manoeuvers die men tegen Hem uithaalt. Hij toont dat Hij geen schrik heeft van de waarheid bekend te maken, doch men weigert Hem de gelegenheid Waarom kunnen we alleen vermoeden Men speculeert op den tijd om de zaak van Koning Leopold in den vergeethoek te duwen, maar men speculeert mis meer en meer worden de Belgen gewaar dat men aan hun Vorst grievend on recht aandoet en gestadig groeit het ge tal zijner getrouwen aan. Waarheid en recht zullen het halen. Sire, wij verwachten U Een adres Neen HET GOEDE ADRES, voor alle bouwmaterialen blijft YAN BELLE »e NINOVE GROOTE KEUS, BESTE KWALITEIT en voordeelige prijzen. ALS GE BOUWT schrijf ons, of telefoneer aan nummer 5. STAD en OMLIGGENDE NINOVE CONFRÉRIE VAN T H. KRUIS Uit het Verslag tijdens de feestzitting van verleden Zondag, lichten wij het volgende Driehonderd jaar geleden, zoo onge veer rond dezen tijd - om het met juiste data te zeggen op 18 April 1946 - zijn onze voorouders, hier ter stee. overge gaan tot het stichten van het Broeder schap van Het IIKruis, waarvan wij nu allen de eer hebben deel uit te maken Wanneer we ons. in verbeelding naar dien tijd verplaatsen, dan moeten we ons afvragen hoe en waarom is dit genoot schap tot stand gekomen. Onder den druk en den wensch soms van de Gees telijke Overheid Als dank voor een be komen genade Of eenvoudig uit liefde tot Jezus Heilig Kruis De bronnen daaromtrent zijn ofwel zoo duister, om dat ze zoover in den tijd terug gaan. of wel volledig ontbreken, om ons met ze kerheid toe te laten daaromtrent iets mede te deelen. Maar waarom naar een reden of een oorzaak zoeken Laat ons zeggen dat de vier formuleerende ver onderstellingen, alle vier de waarheid een beetje benaderen en laat ons be sluiten met de laatste hypothesis - uit liefde tot Jezus' Heilig Kruis - omdat de ze reden stellig alle andere in zich om sluit. Driehonderd jaar lang heeft het Broe derschap - met spijtige tusschenpoozen die langer of korter waren, hier ter ste de geijverd voor den eeredienst van dit symbool dat. bij den aanvang een teeken van spot en van straf (zooals het ten tij de der Joodsche strafrechterlijke hande lingen was) uitgegroeid is tot een zinne beeld van liefde en dank omdat het ge dragen heeft het Heilige Lichaam van den God-Mensch die voor ons allen zijn dierbaar bloed heeft gestort. Driehonderd jaar lang heeft deze ver eering. vanwege ons Broederschap, stel lig de milde zegeningen van God over onze stede, onze familiën en over onze instellingen nedergenaald. - Driehonderd jaar lang heeft Christus, ten stelligste., met goedwilligheid neergezien over onze confrérie, de confraters ervan en hun nabestaanden. Want wie zou durven beweren, geach te confraters, dat zonder deze zegenin gen, die wij door onze o zoo luttele eer- bewijzingen, van den Heer hebben be komen. w'ie zou durven beweren dat zon der deze zegeningen, het heele bestaan van ons stadje en van onze families niet heel anders, zou zijn geleefd Wij heb ben allemaal recht en reden om dank baar te zijn tegenover dit Kruis dat niet aiieen het symoool is van onzen heili gen Goasaienst, maar nier door ons spe ciaal genuicugd word als emöleem van ons broeoerscnap. wat wij er, in onze oefeningen van vereenigae contraters voor doen, is na- tuurlijK zeer gering. Maar wij allen we ten aat God meer Kijkt naar de meening, naar de intenties, dan naar de eigenlijke -ucKui azuo 'uep Lay j33uueay ug uapep aeiijkscne Kruisweg Didaen lusscnen Vespers en Lot, of wanneer wij een pro cessie helpen opluisteren door onze aan wezigheid op de dagen en feestelijkhe den daartoe aangeduid, dan kunnen wij ervan overtuigd zijn dat de Goddelijke Kruisdrager ons met milde en veelvul dige genaden overdauwt. Dit alles wenschen wij vandaag voor al, in deze vergadering, tot uiting te brengen omdat het past dat wij, bij de herdenking van ons driehonderd jarig bestaan God loven en danken voor de groote eer die wij, tegenwoordige con traters, genieten in het lidmaatschap van ons broederschap. En deze eer moeten wij dragen met zorg en met liefde. En met mannenmoed zonder menschelijk opzicht, ook zonder kwezelarij, maar met de mannelijke o- vertuiging eigen aan de mensehen die weten dat buiten God en Godsdienst, hec heele leven een ijdele kermis is. Met zorg zeg ik. En dat beteekent voor al dat wij ons moeten inspannen, ons moeite getroosten om die eer waardig te blijven. Dat wij al eens een opoffering moeten doen, en met genegenheid dig opoffering brengen, om aanwezig te kunnen zijn op de samenkomsten die door het ongeschreven reglement van het Broederschap zijn vastgelegd. Stellig: het bestuur wenscht niet te kla gen over het verloopen jaar alle we- derinrichting is moeilijk. De tijden zijn vol kommer en vergen soms onze gan sche inspanning, maar wanneer we be denken dat eens per maand bijvoor beeld, onze aanwezigheid in het H. Lof wordt geëischt. dan moesten wij er zorg voor dragen deze twaalf keer per jaar voltallig daarbij tegenwoordig te zijn. Met liefde, heb ik gezegd. Uitingen van liefde worden vaak toegeschreven aan vrouwen en meisjes en zijn dikwijls bestempeld als onwaardig, voor mannen. Daar tegenover moeten wij stellen die daadwerkelijke liefde, schoon en heer lijk, van den man die weet dat het voor werp van zijn liefde. Gods Heilig Kruis, de gansche overgave van zijn fiere hart overwaardig is. - En wij kunnen ons Vervolg op 2de blad. OP DEN UITKIJK Hebt gij van uw leven ook uw tijd en uw geld verspeeld op de foor in de lut- teurs barak Een «poids-lourd» in maillot komt bui ten op het verhoog staan en de amateurs uitdagen. Hij laat zijn force bollen spe len en daagt de kloeksten uit. Hij ver wedt vijf tegen eentien tegen een dat niemand hem vloeren kan. Kijklus- tigen pakken samen, de uitdaging wordt herhaald, onderstreept met tromgerof fel de lutteur staat daar gelijk reus Goliath vóór het leger van Saüi. Is er niemand die het waagt niemand en de trommel slaat er komt volk bij. Daar stapt een boer vooruit, een bonkige ke rel ik De condities worden besproken de match aangenomen de lutteurs gaan naar binnen. Hallo, hallo wie wil er de groote match zien tusschen den baas der barak en den amateur Entree X frank De barak loopt vol en de match gaat door. Het is een felle strijd, het kampt de amateur is een taaie pezige kerel maar moet het eindelijk afleggen voor de kunde van den «professionnel». Die pezige boer onder ons was een copain uit een naburig barakske die op voorhand wis't wat hij verdienen zou. En terwijl de buitenstroomende toe schouwers den afloop van den match bespraken maakt de lutteur met zijn ma dame de inventaris van de kas. Wie daar geleerd heeft voor zijn geld was niet heelemaal bedrogen Maar wie heeft geleerd 't Is in de politiek alle dagen foor. En de lutteurs barak speelt doorloopend met vollen bak. Geruchten over crisis interpellaties ministerieele communiqués besprekin gen met de groepleiders en't is ré- glé comme papier a musique Toen de bevrijding' kwam leefde ie dereen in hoopvolle verwachting. België was relatief goed uit den slag gekomen. Het stond er best voor tusschen al de oorlogsvoerenden en zelfs beter dan de meeste neutralen. Zijn economisch po tentieel was vrij wel bewaard en het beschikte over aanzienlijke credieten. Met een politiek van «werken en sparen» zou de schade snel hersteld en het lijden rap vergeten zijn. Maar de comedie der lutteurs barak begon. Pierlot zette in met zijn fameus «les Beiges ont plus besoin de justice que de pain» Achiel nam de zaak over en deed het nog beter. De credieten wer den opgepeuzeld en de economische ont reddering werd georganiseerd De wer kende klas werd gedemobiliseerd de middenstand werd gewurgd en de ver tooningen van de lutteurs barak gaan voort om de gapers bezig te houden tot dat het boelken ineenstuikt. De politiekers lutteerenen onder- tussehen spreidt de luxe zijn uitspattin gen ten toon nevens de ledige magen van bleeke ondervoede lijven. Na de «witte broods»weken staan wij weer op mager rantsoen oorlogsbrood en krijgen wij aardappels onder den vorm van ze gels. Vaderlanders uit het hoogste schof krijgen nog altijd regelmatig vaderland- sche koorts en gaan woningen stuk slaan spijts den woningnood en het gemis aan bouwmateriaalen. Menschen met een confortabele woning breken hun huis ten gronde af om nieuwe paleizen te bouwen terwijl de oorlogsgeteisterden hun dossier voor de zooveelste maai aan hersamenstellen zijn en voort in voor- loopige geitenhokken wonen Dat een weinig geletterde handarbei der hem laat een rad voor de oogen draaien is hem te vergeven. Maar onze zeer intellectueele liberale burgers zien nog niet dat de sluwe poli tiek bezig is met de grondslagen zelve van onze samenleving te ondermijnen. Als alles zal op punt zijn en als het vuur zal aan de lont gelegd worden van die atoombom zal het een andere slag geven dan in Bikini Maar kom. 't is allemaal zoo erg niet en 't is niet waar wie dat vertelt is een facist Allo Allo Ze zijn aangekomen de nieuwe KAMIONS RENAULT Garage Theo BEEKMAN, NINOVE De Denderklok SB 300 K. 1 ton t ton 3 1/2 en 7 ton. onmiddellijk beschikbaar Voor inlichtingen en prijzen zich wenden toti

Denderklok | 1946 | | pagina 1