tfïntigste Jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag, 4 Oogst, 1946. CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1083. TAD NINOVE HEI VLAAMSCH VERBOND DER KATHOLIEKE SCOUTS VIERT Z IJ N 25 JARIG BESTAAN op 10 en 11 AUGUSTUS 1946. Feestwijzer 10 Aug 21 ii. PUBLIEK KAMPVUUR op het terrein H. Fransman. 11 Aug. 10 u. Plechtige JUBELMIS op het terrein H. Fransman, opgedragen door de Oud-Aaimoezeniers en gezongen door de aanwezige scouts 11.30 u. OPTOCHT 12 u. VLAGGEGROET op het terrein H. Fransman. toespraak door Comm. Van Haegendoorn 14 u. OPTOCHT 14.36 u. SGOUTSRALLY op het terrein H. Fransman. scoutsactiviteiten - atletiek. 16.30 u, MUZIEKCONCERT op de Graanmarkt door de alomgekende scoutsharmonie van Brugge 150 uitvoer ders. Houdt die datum vrij Komt zien en luisteren. O. L. Vrouw van Affligem 1146-1946 Vervolg. Voor het eerst hield men in 1624 een loote ommegang met het beeld, welke ooi taan ieder jaar zou piaats hebben op L. Vrouw Hemelvaart. Men volgde agenoeg dezelfde weg welke men nu og gaat Hot beeld werd gedragen door e Paters Capucienen van Aalst, die dit <>oi recht bleven uitoefenen tot aan de ransche Revolutie. Talrijke gunsten, onwel geestelijke als tijdelijke, werden in Affligem verleend, om het genade- ord van Maria met meer luister bij te et ten Aan dit alles maakte de komst ie Franschen in 1796 een einde. Den 10 ovember moesten de monniken de ab- ij verlaten en vonden een toevucht op et kasteel van Overham. bij de Baron es van Contich. Het beeld van O.L. rouw de staf en de kelk van Sint Ber- ardus waren te zamen met een deel dei nde oorkonden de voornaamste schat- •n. welke zij konden redden. Wel trachtte di Baron van Moorse! in anuuri 1797 met een boerenlegertje Al- 'igem te ontzetten, maar zijn moed loest hij met den dood bekoopen, en ad bovendien tot gevolg dat de paters "l kasteel van Overham moesten verla- n De proost Beda Regans vond een •huilplaats op het hof van Emanuel de (vitte, griffier van Affligem. en verborg r het Beeld van O L. Vrouw en de staf n de kelk van Sint Bernardus. In 1825 waren er nog 12 paters van het ude Affligem over die in 1832 onder lei- ïng van proost Veremundus D'haens in et oude Capuc ienenklooster te Dender- icnde hun kloosterleven voortzetten. Zoo bleef de kloostergemeente van Af- igem toch bestaan, al waren de gebou- en en goederen in handen van wereld- jken overgegaan. Het duurde tot 1869 >oidat men met het herstel der oude bdij een aanvang kon maken. De laat- e eigenaars van de oude kloostergebou- en waren K Devis-Lespirt. die op 13 ebruari 1869 het bisschoppenhuis ver eten waar op 18 Maart prior Jozef Vael iet een postulant on twee broeders, ernardus en Bonifacius. hun intrek na- [ïen. Op 9 September 18<>9 werd het eerst eer de II. Mis in Affligem opgedragen, elke gediend werd door Jozef Goens. |ie en 1796 de laatste II. Mis gediend had et oude en het nieuwe raakten elkan- ior. Affligem had niet opgehouden te be- aan Na een jarenlange ballingschap aren de oude bewoners weergekeerd, n weerklonk God's lof op den ouden loosterheuvel. Armoede en ontbering 'aren het deel van de teruggekeerden, laai Gods' genade en de hulp van O. I, "rouw van Affligem deden alle moei- jkheden overwinnen. In 1882 werd de asgebouwde abdijkerk gewijd door Mgr iallsiepor, monnik van Affligem. bis hop van Thanasia. onder den titel van L. Vrouw Praesentatie. Ook de abte- jke waardigheid werd weer hersteld. >p 24 April 1887 werd Dom Godehardus it 3Cste abt van Affligem gewijd. Het teld van O. L. Vrouw berustte altijd og te Dendermonde. maar is naar Af- igem teruggekomen den 11 Octoberl890 ifs< hoon men het in alle stilte had wil- ;n doen was het volk het toch te weten akomen en van overal kwamen de men- ^hen. om aan do hun dierbare oude heel mis hun liefde te toonen. Den 24 Oeto- er volgde de plechtige overbrenging an het beeld door Z. Em Kard. Goos- ens. Aan het hof De Witte, waar het 'eeld gedurende den Franschen tijd ver- orgen was geweest, had men een rust- ltaar opgeslagen, en in den vioegen morgen werd het beeld in alle stilte daarheen gebracht. Om 10 uur kwam de Kardinaal aan. en werd door den abt van Affligem verwelkomd, waarna zij de kleurige stoet in oogenschouw namen, samengesteld door de parochies Hekel- gem en Meldert. die het beeld naar de abdijkerk zouden vergezellen. Het beeld weid gedragen door vier paters der ab dij. en werd gevolgd door den Kardinaal In de abdijkerk aangekomen plaatste Z Em. het beeld aanstonds op den troon, waarna hij voor het eerst het gebed uit sprak. dat sindsdien dagelijks na de Ves pers wordt gebeden. O L Vrouwke was weer thuis en de zoo lang bedwongen vereering en liefde konden zich weer vrij uitleven. Den 14 Juli 1899 werd de Broederschap van O. L. Vrouw van Vrede heel wettig inge richt. In 1903 telde de Broederschap reeds meer dan 26.000 leden, terwijl het orgaan van de Broederschap, de Maria Groet de devotie en liefde tot Maria haar nieuw voedsel gaf. Weer staan we aan den vooravond van een jubelfeest ter eere van O. L Vrouw van Affligem. Het is dit jaar 800 jaar ge leden dat Maria haar trouwe dienaar Bernardus groette in het Affligemsche klooster. Veel is er sindsdien gebeurd en zooals we gezien hebben is de ge schiedenis van O. L. Vrouw van Affli gem niet enkel een triomftocht geweest, steeds is zij ook de Moeder van Smar ten en deelt Zij in het lijden der men sehen. Maar dit is juist onze troost, dat we in nood en kommer bij Haar steeds veilig zijn. De Zondag na O. L. Vrouw Hemelvaart zal in de abdijkerk dit heug lijk gebeuren herdacht worden. We zul len ons best doen. en rekenen ook op Uw steun, om Haar zoo plechtig mogelijk te eeren. Zij die reeds zoo lange eeuwen de veilige toevlucht was van ons volk D FR. W C.V.P. BERICHTEN Parlementaire vragen gesteld door Se nator DE HAECK aan den Heer Rong- vaux. minister van Verkeerswezen. 1. de morgen- en avondtreinen zijn nog steeds overbevolkt. Op de lijnen Aalst Brussel en Zottegem Biussel. kunnen honderden werklieden in een gansche week niet éénmaal een zitplaats bemach tigen. Kan een grooter aantal treinen inge legd worden Op deze lijnen bestaan er geen beletsel meer om de snelheid te verhoogen. Men zou meer halfrecht- °tieeksche in plaats van omnibustrei- nen moeten inleggen. 2. Op vele lijnen bestaan er weinig of zelfs geen middagtreinen. Bvb. lijn 82 AalstRonse, is tussohen 8 u. 10 m. en 17 u. 25 m. niet bediend (voornamelijk Zottegem Ronse). Men dringt aan om een stoomtrein in te leggen (Aalst- Ron se vertrek rond 12 u. terug rond 18 u. 3. Is het niet mogelijk aan de in groep reizenden de vermindering toe te staan welke voor 10 Mei 1940 in voege waren. 4. Kunnen aan de burgerlijke invaliden- slachtoffers van arbeidsongevallen de zelfde vermindering toegestaan worden als aan de oorlogsinvalieden. 5. Op verschillende lijnen, in de tus- schenstations en de stopplaatsen zou. op de punturen, een kaartjesuitreiker die nen voorzien. Het treinpersoneel is niet bij machte aan de meestal overbevolkte treinen de reizigers in regel te stellen. In deze stopplaatsen bestaan de wacht zalen op de kaaien gewoonlijk uit een kast voortkomende van een gesloten wa gen. Zij zijn meestal in erbarmelijken toestand en te klein, zoodat wachtende reizigers 's Winters aan het gure weder blootgesteld zijn. 6. In vele standplaatsen zijn de slaap- en eetzalen vernield door oorlogsgebeurte nissen. Het treinpersoneel uit bittere klachten lokalen in slechten staat, on gezonde slaapzalen en veelal ingericht temidden der beweging van locomotie ven en treinen, geen gelegenheid tot opschik, geen eetzalen. Bvb. De slaapzaal te Haine St Pierre, waar het personeel van Aalst. Dender leeuw. Geeraardsbergen en uit andere standplaatsen moeten vernachten, be staat uit twee oude rijtuigen geen op schik- noch eetzaal. In afwachting dat er nieuwe gebouwen ter beschikking zijn. zou het personeel in een hotel dienen ondergebracht, zooals trouwens in vele andere standplaatsen geschiedt. Te Haine St. Pierre zijn drie slaap- wachters om de vier en twintig uren noodig hetgeen aan de N.M.B.S. duurder komt te staan dan het te betalen bedrag in een hotel. Gelieve te doen onderzoe ken. 7. De tijdelijke bediemden vragen zich met angst af wat er van hen zal gewor den. Velen zijn -reeds vijf jaar in dienst en bekleeden belangrijke posten en too nen zich zeer verdienstelijk Er wordt aangedrongen opdat hun toestand zou geregeld worden. Is het niet mogelijk deze bedienden een administratief examen af te nemen en in vaste kaders in te schakelen 8. Regie van T. T in alle gewesten wach ten duizenden om een telefoon aanslui ting. Honderden oude abonnenten vra gen sinds geruimen tijd om terug aan gesloten te worden. Kan in t belang van de economie van 't land niet meer spoed bijgezet wor den Antwoord De opgeworpen punten zijn aan een onderzoek onderworpen. Er zal later aan het achtbaar lid geant woord worden. HOEKJE VAN DEN ARBEIDER. EN MORGEN Welk Volk kan bogen op een heerlijk verleden als het Vlaamsche Volk Voorwaar er is een tijd geweest dat onze nijverheidsproducten de wereld markten veroverden, dat onze kunste naars ontvangen werden aan de hoven van graven en koningen, toen onze voor ouders belforten bouwden die aan de wereld verkondigden dat Vlaanderen rijk was. Er is een tijd geweest dat het Vlaamsche Volk fier ging op zijn econo mische welvaart, zijn zedelijke gaafheid. Toen vierde het christendom hoogtij bij ons Volk Welke andere taak zou dan weggelegd zijn voor iedere rechtgeaarde Vlaming, dan te werken aan de heropwekking uit den slaap van vergane grootheid, hem op te roepen om te bouwen aan een toe komst waardig van 't verleden. Vooral ook de arbeiders zijn geroepen om een belangrijke rol te spelen in de samenleving, nu vooral, daar de twin tigste eeuw de eeuw genoemd wordt van de arbeidersklasse. In princiep wordt reeds den eisch in gewilligd van de medezeggingschap en aandeel in de winsten. In de naaste toe komst zal de werkman beschouwd wor den als een persoonlijkheid eri op grond van die waardigheid in voldoende mate kunnen voorzien in zijn stoffelijke be hoeften. Doch zullen de arbeiders, wan neer ze morgen opgeroepen worden om over het lot van ons Volk mede te be slissen. genoeg cultuur. Vlaamsche fier heid en christelijk geloof bezitten, om voor de gaafheid van eigen volksaard en zedelijke grootheid borg te staan Als eerste thema dat zich stelt in het kader van de gezondmaking van de maatschappij, moet met alle krachten gewerkt worden aan de opvoeding van den arbeidersstand, waarin de arbeiders zelf een belangrijke en niet te ónder- schatten rol hebben te vervullen. Iedere werkman moet weten dat net uur slaat, waarop beslist wordt welke toekomst is weggelegd voor onze arbei dersgezinnen betrekkelijke welstand of mizerie en ellende. De tijd dringt om te beginnen aan eigen opvoeding, aan eigen ontwikkeling. Vandaag dient een nieuwe strijd ingezet voor het herwinnen van wat verloren is gegaan. Ons Volk. ons arbeidersvolk gaat ten onder in het roe keloos egoisme van genotzucht en gods dienstloosheid. Voor de verdediging van de stoffelijke belangen van den arbeider zijn de so cialisten dienstbaar geweest, maar de grootste schande van deze moderne eeuw. de onvergeeflijke misdaad waar aan dezellde zich heeft schuldig gemaakt is namelijk, het geloof te hebben ontsto len aan den werkman om hem achter te laten als een stuurloos wrak in de we reldzee. Het geloof dat alleen zon en ge luk en leven kon brongen in het arbei dersgezin ging verloren Doch een nieuwe strooming wordt ver wekt in den arheidersstand, overal wor den eliten gevormd, die slagvaardig staan om den strijd aan te gaan. Geen tijd was ooit beter geschikt om wederom te spreken tot de zielen van de arbeideis Alleen meer schaamteloosheid is hier van noode. Ja. voorzeker, de eerste en beste apos telen komen uit den arbeidersstand. STAD en OMLIGGENDE NINOVE KERMISFEESTEN ZONDAG 4 OOGST om 2.30 uur namiddag PLECHTIGE INHULDIGING VAN HET VAANDEL van den bond der Oud-Strijders 1940-45 met de welwillende medewerking dei- Koninklijke Harmonie der Oorlogsinvaliden OPTOCHT DOOR DE STAD van het Verbond der Oud-Strijders 1914-1918 en 1940-1945 Te 6 uur namiddag op Stadskiosk UITVOERING VAN MILITAIRE MARSCHEN door de Kon. Harmonie der Invaliden 115 uitvoerders BERICHT Instituut van de Zusters der H. H. Harten NINOVE Heropening van de Kostschool in ternaat begin September '46. Kom spoedig kennis nemen van de voorwaarden. Laat tijdig inschrijven. SINT-ALOYSIUS' COLLEGE NINOVE Bisschoppelijke Middelbare Afdeeling SCHOOLJAAR 1945-1946 EERELIJST. E. H. Van de Perre Edmond van Ókegem LEGDEN EEN EXAMEN AF Adriaens Paul van Ninove Agneesens Jozef van Nederhasselt Beeckma.i Gaston van Outer Cieters Marcel van Ninove Cieters Paul van Denderwindeke Ccppens Paul van Ninove De Dier Aimé van Denderhoutem De Frère Raymond van Denderwindeke De Ruyver Paul van Ninove Du Four Freddy van Ninove Lievens Robert van Ninove Licentiaat in Germaansche Philologie. Hoo geschool, Leuven. Luysterman Paul van Ninove Eindexamen met de grootste onderscheiding in typographic aan dc Sint-Jorisbcroepschool St Pieters-Woluwé (Juli 1946L Mertens Jozef van Iddergem Examen (lste prijs met grooto onderschei ding) voor bouwkundige aan de Sint-Luns- school. Schaarbeek (Juli 1946). Rohaert Albert van Ninove Examen voor geaggregeerd leeraar. Sint-Tho masinstituut. Brussel (Augustus 1945). Van der Eist Gdilon van Okegem Van Hoorde Victor van Ninove Van Liefferinge Herman van Ninove Van Nerom Gerard van Okegem Vervolg op 2de blad. AHo Allo Zc zijn aangekomen de nieuwe KAMIONS RENAULT 300 K. t ton 2 ton 3 1/2 en 7 ton. onmiddellijk beschikbaar Voor inlichtingen en prijzen zich wenden tot s Garage Theo BEEKMAN, NINOVE België is daar met een minister die geen minister is. België is nog nooit zoo slecht gediend geweest dan door het huidige Volksfront OP DEN UITKIJK 't Is af tusschen Belgische Socialisti sche Partij en Christen Volkspartij. De schuld ligt bij de C.V.P. De koningskwestie is niet opgelost 't is de Koning zijn schuld. De Belgische Republikeinen zijn op zeker oogenblik Koningsgezind gewor den gelijk de Communisten met 'nen slag van den molen Vaderlanders wer den. En in hun vlaag van overgeprikkelde koningsgezindheid moest de Koning weg omdat hij zijn stiel niet kende. De groote massa van het volk was van een ander gedacht, maar zij zijn de de mocraten en hun oplossing is de demo cratische. De Koning heeft het niet willen geloo- ven. De Koning is een reactionnair en een inciviek. Indien Hij zijn Land be minde. zijn Volk beminde. Achiel en zijn kliek beminde, zou Hij het aftrappen om de ruzie te vermijden. Hij is dc ru ziemaker. Het Volksfront heeft de C.V.P. buiten gedaan. Ze gingen zij eens met den Staatswa- gen rijden en ge zoudt zien wat ge zoudt zien. Ze hebben omtrent een jaar gere den. De wagen ligt op zijn zijde - in de gracht. Allez. zeggen ze tot C.V.P. mee uit duwen Ik wil wel zei C.V.P. maar eerst het werk regelen en zorgen dat wij van den eenen gracht naar den anderen niet gaan 't Is geregeld zeggen ze. Pak aan en duwen Voor de rest zorgen wij zelf. Merci, zei C.V.P. Kookt uw potje ge lijk gij het eten wilt. -AC.V.P. reaktie «mauvais cou- cheurs» niet te betrouwen zijn fout dat er geen nationale regeering is Het Volksfront onder leiding van de socialisten heeft heel wat blauw blom- mekens geweven, en bewijzen gegeven van kwade trouw. De koningskwestie, het vrouwenstem recht. de zaak der driehonderd duizend incivieken, het abusief voortzetten van het Besluitwettenregiem om maar de voornaamste op te noemen. Het Volksfront heeft zijn zak met deugenieterijen omtrent leeg geschud. Het wordt «betrouwbaar» C.V.P. heeft nog geen «easier judiciai- re». Niemand kan op één trouweloos heid. op één woordbrekerij wijzen van zijnen 't wege. C.V.P. heeft toch ook een zak vol knepen. Die zak is nog niet open geweest. Hij zit nog vol. C.V.P. is niet te vertrouwen. Verstaat ge dat niet Gij zijt een pot uil of een muilezel ge moogt kiezen. Achiel heeft het zoo schoon geexpli- keerd. Woensdag avond, voor de journa listen. De Kamer was het roerend eens om het vrouwenstemrecht te stemmen toen minister Van Glabbeke met zijn amen dement uitpakte 't moest na Januari '47 zijn hij kon niet klaar komen met de kiezerslijsten. Vrouw Isabelle Blum is er bijna flauw bij gevallen. C.V.P. vraagt nu vrouwenkiesrecht op Januari '47. 't Kan niet zijn zegt Achiel. En 't is waar ook na Januari '47. dat kan in 't jaar 2.000 zijn. Niet nu in '47 maar met de eerstvolgende regelmatige verkiezing zeggen de socialisten. De on derhandelaars van de C.V.P. kunnen wel te betrouwen zijn. maar al de C.V.P.-ers zijn het niet. Ze zouden kunnen een ont binding der Kamers uitlokkenwij moeten ons duimen in ons vuisten hou den zegt Achiel. Merci Achiel Als wij zeggen dat bij de volgende verkiezingen het Volksfront met zijn pikkels naar om hoog ligt is het kletspraat. Achiel zegt nu zelf dat Hij het weet en hij weet het goed. Het groot ministerie van 1879-1884 maakte het zoo bont dat ze de katholie ken aan het roer brachten voor dertig jaar. Het Volksfront heeft het nu reeds zoo bont gemaakt dat het C.V.P. aan het be stuur brengt voor minstens vijftig jaar. Indien C.V.P. enkel zijn partijbelang op het oog had zou er jubbel zijn in de partij van De Schrijver en Struye. Maar België heeft geen regeering als te Parijs het lot van Europa en België incluis be- slst wordt voor honderd en meer jaar. De Den der klok uerd tot de waardigheid van priester verheven «Juni 1946). Eindexamen in de Geneeskunde. Hoogeschool Leuven. Eindexamen met onderscheiding aan de Sint- Thcmasnormaalschool. Brussel .JiiTrp-'ffittff." Examen met de grootste onderscheiding in rekenplichtige Wetenschappen aan het Insti- tut Philotechnique Brussel (Juni 1040). Eindexamen aan de St Thomasnoimaalschcol. Brussel (Juni 1948). Eindexamen met onderscheiding aan de Sint- Thomasncrmaalschool. Brtssel :Juni 1940). Examen in Paedagogische Wetenschappen le jaar) Hoogeschool Leuven. Examen voor bouwkundige (4de jaar) aan de Sint-Lucasschool. Schaarbeek (Juli 1940). De Freyne Joris van Ninove Examen met onderscheiding in de rechten lste jaar). Hoogeschool Bordeaux. Eindexamen aan de St-Thomasnormaalschool Brussel (Juni 1940). Examen in de Rechten (2de jaar), Hooge school Gent. Examen met onderscheiding voor bouwkundi ge ttide jaar) aan de Sint-Lucasschool. Schaarbeek (Juli 1946) Eindexamen met onderscheiding aan de Bis schoppelijke Normaalschool. Sint Niklaas. (Juni 1946). Examen met onderscheiding in Binnenhuis architectuur (lste jaar) Sint-Lucasschool, Schaarbeek (Juli 1946). Examen met onderscheiding in de Rechten (2de jaar) Hoogeschool Gent. Eindexamen aan de Bisschoppelijke Normaal school Sint-Niklaas (Juni 1946).

Denderklok | 1946 | | pagina 1