Een jubileum V!a$ >c<ie Kermis N Twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondng 1 1 Augustus 1946. CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheekrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. STAD NINOVE HET VLAAMSCH VERBOND DER KATHOLIEKE SCOUTS VIERT Z IJ N 25 JARIG BESTAAN o en 11 AUGUSTUS 1946. Feestwijzer ZATERDAG 11 Aug. 10 u. Plechtige J U B E L M I S op het terrein H. Fransman, opgedragen door de Oud-Aalmoezeniers en gezongen door de aanwezige scouts. Toegang vrij. 11.30 u. OPTOCHT 12 u. VLAGGEGROET op het terrein H. Fransman. toespraak door Comm. Van Haegendoorn Toegang vrij. 14 u. OPTOCHT 14.30 u. SCOUTSRALLY op het terrein H. Fransman. scoutsactiviteiten - atnletiek. 16.30 u. MUZIEKCONCERT op de Graanmarkt door de atomgekende scoutsharmonie van Brugge 150 uitvoer ders. In geval van slecht weder gaat het concert door in de zaal van het klooster der H. H. Harten Houdt die datum vrij Komt zien en luisteren. GANSCH DE STAD VIERT MEE HUIZEN BEVLAGGEN A. U. B. heden Zondag viert de St Jan Bei cn- nians Eenheid. aangesloten dij het Vlaamsen Verbond der Katholieke Scouts (V.V.K.S.) haar 26 jarig bestaan Indien wij ons niet vergissen is au wei ae eerste jeugdvereernging van ae stau die een zilveren jubileum mag vieren. Wij houden eraan te dezer gelegenheid een en ander over de scoutsbeweging in i algemeen, en over de St Jan Beren- mans eenheid in 't bizonder. neer te schrijven en onze lezers aandachtig te maken op hel werk dat door deze verec- niging werd gepresteerd ten bate van de kristene jeugd van deze stad. Na den eersten wereldoorlog was het probleem van de nasehoolsche opvoeding van de jeugd, al meteen.-, brutaal gesteld en wel onder een zeer nieuw uitzicht. De bezetting van toen. de ooriogsatmos- leer. het gevaarlijk niets-doen van een opgroeiende jeugd, de geestdrift van de bevrijding, de reactie tegen den c oriogs- geesel. den drang naar beweging, naar eizen. hadden de zeden en gewoonten zoodanig geschokt, veranderd en ver vormd dat er werkelijk een ei listig vraagstuk was uit gegroeid in betrek- Ring met de jeugd die buiten de school uren of na de schooljaren een meer en meer actieve en meer zelfstandige be zigheid zocht dan voor den oorlog plag te zijn Vele ouders voelden dat er voor hunne jongens, hier te Ninove, iets ont brak dat opvoedend zou zijn. maar te vens aantrekkelijk, nieuw maar toch ge trouw aan den kristelijken geest, uitbun dig maar met dieperen insiag dan vele verouderde formules. Maar wat Een gelukkig toeval wilde dat iemand uit de stad in Gent. een scoutstroep zae vooi bijtrekken, en zich wendend tot een persoon die naast hem stond te wachten op een tram vroeg deze heer wat voor een uniform die jongens droegen en wat voor een vereeniging zij vormden De aangesprokene was niemand anders dan wijlen dhr. Tony Cardon de Licht- buer. toen provinciaal commissaris de. Baden Powell Belgian Boy Scouts, di - aan onzen jongen stadsgenoot eenigeii uitleg gaf en hem een reglement der jor.- ge vereeniging overhandigde. Dit ge beurde in Oogst of September 1919. Weinige dagen later gingen twee jon gelingen. met het boekje ter inlichting, aanbellen bij den E. H. Corteville. on derpastoor, en hem vragen of dat in Ni nove ook niet kon verwezenlijkt worden Een jaar later, nadat het gebleken was dat de formule van liet patronaat moest verlaten worden werd de Scout stroop geboren. De eerste beloften werden uit gesproken op Kerstdag 1920 en in 1921 werd de vlag ingehuldigd en gewijd on werd een eerste openluchtfeest gegeven. Onder de wijze, geestdriftige en verhe ven priesterlijke leiding van E. II. Cor teville ging de kern gezaaid worden waaruit den weelderigen boom van h?- den heeft mogen groeien. Wij brengen' hier een eeresaluut aan den eersten aal moezenier v. d. troep en zeggen hem hoe dankbaar al dezen zijn gebleven die zijn weldoende leiding hebben ontvangen. Na hem had de troep het geluk te mogen toevertrouwd worden aan twee niet min ijverige priesters die de vereeniging uit bouwden tot een belangrijke, dé be langrijkste, jeugdorganisatie van de stad. wij noemen de EE. HH. Hertecant en Van Sterthem eerst kwam de afdeeling voor kleine jongens van 7 tot 11 jaar de «Wolfjes» dan üeze der seniors de «Voortrekkers» verder nog werd een tooneelafdeeling gesticht en zelfs een Symphonic, waarin Scouts, ouders van Scouts of vrienden van de beweging zich er zouden op toeleggen om de fees ten kunstvol op te luisteren. In al deze initiatieven werden de EE. HH. Aalmoe zeniers en de Scoutsleiders bizonder aan gemoedigd en geholpen door de ZZ. EE. HH. Dekens en ook door den milden steun van vele ouders en vrienden van de beweging. Dank zij dezen hoogc-n steun en vrijwel algemeene medewer king is de troep tot op heden steeds ere-- scendo en excelsior vooruit gekomen. Men denke nochtans niet dat het altijd van een leien dakje liep. Vooreerst moest men in 1920-21 en zelfs nog daarna be kommerd zijn om niet meegesleept te worden door den geest van 't 'soldaatje- spelen Allerhande feesten en vaderland- sche betoogingen werden ook toen ge houden en men moest er voor waken om van de scouts geen parade-jongens te maken. Vele troepen zijn daaraan be zweken en verdwenen. Want scouting is een spel voor jongens dat zegt Lord Baden-Powell of Guilwell. de geniale stichter van scouting, uitdrukkelijk en een spel is onderworpen aan regels. Doch kort na den oorlog waren de do cumenten over dat nieuwe spel nog zeer schaarsch het was amper den tijd van zijn proefondervindelijke toepassing voorbij en er was omzeggens geen lite ratuur daarover te vinden. Van de boe ken van den stichter was er slechts één in het Nederlandsch vertaald en het was moeilijk te vinden. Bij gelegenheid van leiderskampen en congressen trachtte men zoowat hier en daar van d'anderen te leeien. men vergeleek de methodes, de bezigheden, commenteerde de misluk kingen. in een woord, men zocht zoo goed en zoo kwaad als 't kon naar de wezenlijke toepassing van het scouts-op voedingssysteem. Intusschen werden de leiderskampen beter en veelvuldiger. sommigen gingen op training in het kamp van Guilwell in Engeland, het pa- troel-systeem. dat bizonder geschikt is om het persoonlijk initiatief en de «self- control» van de jongens te ontwikkelen kwam langzamerhand tot zijn werkelij ke toepassing, te Leuven werd door een groep leiders liet Leidersblad gesticht (de tegenwoordige Algemeene Commis saris Van Haegendoren was er de be zieler van), sommige boeken werden in t nederlandsch uitgegeven en vooreerst de volledige programmas van de vaar- digheidsproeven, en zoo kreeg de bewe ging haar stevigen grondslag. Voegen wij nog daarbij dat dhr- Van Haegendo ren kort voor den oorlQg een omvang rijk werk heeft uitgegeven in drie dee- len dat waarlijk een vlaamsch en katho liek codex van scouting is. Mén ziet dus dat het in' het eerste sta dium van de ontwikkeling van de scouts beweging in België er- nog heel wat te. leeren viel om den te volgen weg te ken nen. Maar er was van den beginne af, dooi de aalmoezeniers voor gezorgd dat de jongens den diepen zin van scouting zou den begrepen hebben, nml. het kristelijk ideaal in de vorming van den geest en de vaardigheid van den jongeling. De scoutsleuzen klinken «Wees bereid» en «Dienen», niet in den louter materieeion zin. maar eerst en vooral in den dieperen DONDER' Van Oost en West, EN ZONDAG 18 AUGUSTUS 1946 Noord, leiden alle wegen naar de van OUTER LEEBEKE voor de in opbouw zijnde kerk. Sensationeele attracties, sprankelend vuurwerk, tombola, spel en vermaak. Een autobus vertrekt om 5 u. en 6 u. te Ninove (Groote Markt) over Outer, Nedcrhasseit, Aspelajre. moreelen zin waardobr de jonge kerel daarom bekommerd ;is God te leeren kennen, beminnen en loven in de natuur en steeds bereid,te zij4 om God en zijn e- vennaaste te dienen, ten allen tijde, uil eigen beweging, omdat dat de plicht is van*, zijn kristen-zijn. In den cultus van dat ideaal lag de waarborg voor den duur van de bewe ging. Het is^iie geest die nu nog voort leeft en waaraan de E. H. De Clercq. als Aalmoezenier van jde tEoep. zich samen met een zeer interessante schaar leiders geestdriftig inspannen. De stad Ninove mag hen dankbaar zijn om het gepres teerde werk. Vergeten wij niet dat thans honderden kinderen van allen stand ge- durende een zekeren tijd van dezen wel- doenden invloed hebben genoten en wij zijn daarvan overtuigö dat vele ouders met ons zullen bekennen, dat zij hadden gewenscht dat hunne «zonen onafgebro ken bij de beweging zouden gebleven zijn en. zooals één vap 't eerste uur nu nog doet. er hunne eigen kinderen zou den vergezeld hebben. Het Jubileum van de St. Jan Berch- mans troep is voorwaar een gebeurtenis die niet onopgemerkt mocht voorbijgaan Wij wenschen de katholieke Scouts van harte geluk en wij zijn ervan overtuigd dat zij de harten hoog zullen houden en in stilte voortgaan met te zorgen voor het welzijn van de jeugd, van die kinde ren die aan alle ouders toch het nauwst ter harte liggen. Wij wenschen dat ve len. wanneer zij de jongelingsjaren ont groeid zijn en zij de dringende noodza kelijkheid van de beweging nog beter kunnen beseffen, de rol van den leider zouden op zich nemen en op hun beurt het beste van hun krachten geven om de jongeren op te leiden. Heil de Katholieke Scouts, lang leve de St. Jan Berchmans' eenheid. De Vaandelinhuldiginq van den Oudst-rijdersbond 1940 - 1945 Deze plechtigheden grepen Zondag j. i. plaats midden een zeer groote belang stelling van onze bevolking. Te 10 u. 30 werd in de Dekanale kerk het nieuw vaandel gewijd door W. E. H De Moor principaal van het College en oud-legeraalmoezenier, in' aanwezigheid van de burgerlijke overheid, van een 500 tal oud-strijders 1914-18 en 1940-45 en o- vertalrijke menigte. Naar aller meening is dit vaandel een waar kunstgewrocht, waaraan ontwer per en uitvoerders alle eer halen. E. H. Goethals. onderpastoor en oud aalmoezenier hield een treffende en gloedvolle'kanselrede die met ongemee- ne aandacht door alle aanwezigen werd aanhoord. Hij eindigde met het appel der dooden. Gedurende de H. Mis die opgedragen werd voor het zieleheil der gesneuvel den en oorlogsslachtoffers, werden op het machtig orgel onzer kerk mooie stemmingstukken gespeeld. Na de H. Mis. werd door den voorzit ter van den bond, de Heer W. Lambreeht een prachtige bloemengarm aan het ge denk teeken der gesneuvelden neerge legd. In don namiddag greep de plechtige overhandiging van het vaandel plaats. De Kon. Harmonie der Invalieden luis terde deze plechtigheid op. De oud-strijders werden vóór het stad huis in vierkant opgesteld waarna het vaandel aan den Bond werd overhan digd door Commandant Van Laethem. een stadsgenoot, die wegens dappere da den menigmaal werd onderscheiden. Commandant Van Laethem wees er in zijn toespraak op dat het leger in 1940 tot het uiterste weerstand geboden heeft en dus den blaarh niet verdient die som mige kortzichtigen kwaadwillig hebben rondgestrooid. Als zoovelen die hun plicht tot het bittere einde hebben ge daan aan het Albertkanaal, de vaart van Terneuzen en de Leie, verzet spreker zich met klem tegen den spot en den laster waarmee tijdens de bezetting een aanvang werd gemaakt. In zijn wederwoord dankte Voorzitter Lambrechts al de medewerkers van deze plechtigheid en verheerlijkte de rol van het vaandel als zinnebeeld van offer. moed en vaderlandsliefde. Deze plechtigheid werd besloten met een optocht doorheen de stad en een concert, waarbij de Harmonie der Inva liden veel bijvalsbetuigingen mocht ont vangen. HOEKJE VAN DEN ARBEIDER. Syndicalisme bij de bedienden. In de strijd voor meer koopkracht der' loonen is door het A. C. V., naast de ver dediging van de belangen der handar beiders op afdoende wijze in de bres ge sprongen voor de bedienden. Te dien einde is door de Landelijke Bediendencentrale (L.. B. C.) een on derzoek ingesteld omtrent de loonen bij de geestesarbeiöers. De uitslag bewijst de noodzakelijkheid om in versneld tem po een aanpassing te bewerkstelligen. Wat onze streek betreft, moeten we eerlijk bekennen dat onze bedienden en vooral de jongeren onvermijdelijk ge doemd blijven om deel uit te maken van een minderwaardige bediendenwereld wanneer het stuur niet wordt omgegooid 't Is hoog tijd dat een intens.e geest van vereeniging binnentreedt bij onze kan toormannen. Wanneer vandaag de loo nen der werklieden in verhouding zoo veel hooger gestegen zijn dan deze dei- bedienden dan ligt de reden hiervan voor de hand gebrek aan gezond syn dicalisme. We kunnen niet doelmatiger helpen in deze schandelijke mistoestand, dan door onze bedienden toe te roepen «Vereenigt U» Wil geen vernedering zien in het aan sluiten bij een vakbond, veel te groote belangen staan op het spel. Gij jonge Vrienden, uwe toekomst en uw geluk hangt af van een ruime bestaansmoge lijkheid door een rechtvaardige bezoldi ging. De bijdrage die van U kan gevorderd worden zal .U langs een hooger barema worden terugbetaald. Door aan te sluiten bij een beroeps- vereeniging bewerkt ge uw eigen de- proletarisatie. Ook voor U. Bedienden, is het uur ge slagen wanneer ge in wederziidsch be grijpen. steunend op Uwe vakbonden, den strijd aanvaardt voor meer koop kracht van uw loon Wendt U tot de bureelen in Ons Huis, Dreefstraat. 6. Ninove. Alle dagen van 9 tot 6 uur. Den Zaterdag tot 12 uur. DE 12 PUNTEN DER CHRISTELIJKE DEMOCRATIE 1 Is het land gezond en sterk. Dan bekomt eenieder werk. 2 Moeder blijft er aan den haard. Zoo is veilig 't huis bewaard. 3 Voor de kinderen beneén Zestien jaar de school alleen. 4 Naar verdienste afgepast. Dekt het loon de levenslast. 5 Welbegrepen zekerheid. Helpt doorheen den slechten tijd. 6 Ruime toeslag voor elk kind Dat in huis een plaatsje vindt. 7 Schoon gezond moet 't leven zijn, 't Werk een vreugde en géén pijn. 8 Arbeid maakt 't bedrijf eerst groot. - Naast de leiding, deelgenoot. 9 Zorg dat de geringe man Hardst geteisterd, wonen kan. 10 Dat. voor spaarzaamheid beloond. Elk in eigen huisje woont. 11 Fier en waardig, ongeknecht Burgers, kennend plicht en recht. 12 Op de zegen Gods betrouwd Zoo wordt echte vreê gebouwd. STAD en OMLIGGENDE NINOVE BERICHT Instituut van de Zusters der H. H. Harten NINOVE Heropening van de Kostschool ternaat begin September '46. Kom spoedig kennis nemen van voorwaarden. Laat tijdig inschrijven. V OP DEN UITKIJK Kamiel is eerste minister, uniangs n< :oen ze hem te Antwerpen gevieia voor zijn ioste verjaardag want Kamiel is een oude kraker. De Kaciio neelt de feestzitting uitge- zonuen. wij hebben Kamiei nooren klap pen, en den tukken bpaak en veel ande ren en wij neooen Karrnei zijn kandida tuur nooren stellen. Kamiei is een gelukskind. Al wat hij wenscin worat hem op zijn schoot ge- bi'acin. riei vergaai hem in werkelijk- neiu gelijk het in de vertellingen de men scnen vergaat cue nun ziel aan den dui vel cerkocnt hebben. di- zijn biadèn die allusie gemaakt heb ben op de relaties van Kamiel met Sa tan en de socialistische pers is er kwaad om geweest, t is kinderachtig van haren t vege. Dit allusies kwamen voort uit gezoóuens van xxarniei zeil en ieaer ver- stanuig mensen weet dat Kamiel zijn ziel niet ,erkocht heeft. De duivel zou er geen cnik tabak voor geven en zal zien trouwens wei wachten van met Karmei zaken te doen. Kamiel is den auivel te plat de duivel weet dat wel Kumiei neelt de reputatie van eigen aardig te zijn gelijk oe aap de reputatie neen van munen te trekKen. Zijn eigen- aaraigneid is eentonig altijd dezelfde, op zijn Kamiels. Dij weet nog hoe hij burgemeester geworaen is te Antwerpen, krans Van Lamvelaert was burgemeester en Kamiel was scnepeh. k rans was een groot bur gemeester nij stond iioog in aanzien in net Dinnen- en het Buitenland. Hij stel de ai zijn voorgangers, liberale burge meesters van vroeger in ae schaduwe. Zijn. invloed was groot en riskeerde zijn partij ten goede te komen.Frans moest weg en de liberalen bewerkten een car tel met de socialisten. Kamiel bestempel de ae o\ ereenkomst als politieke smeer tapperij... en nam het burgemeester schap aan. Kamiel was nu accoord met Achiel dat de C. Y'. P. moest in 't Ministerie ze telen. Achiei is Achiel. Was hij van oordeel dat de C.V .P. er bij moest zijn, hij wou geen ministerie vormen zonder C.V.P.. noen zetelen in een ministerie zonder C.V.P. Kamiel heeft het Ministerie gevormd. Zijn ministerie staat op een poot ge lijk de meeuwen te Antwerpen en elders ...het kan dus staan. Kamiel weet dat het niet lang zal staan. Als cie journalisten hem vroegen wie nu zou burgemeester zijn te Antwerpen, zei Kamiel de eerste schepen Eecke- leers zal d.d. zijn 't is voor niet lang. t Is voor niet lang maar Kamiel is toch eerste Minister. Dat telt voor Kamiel. t Is de gedroom de lin de carrière Wij oordeelen noch veroordeelen Kamiel. Wij bekijken hem zooals hij is. Ons is geleerd niet te oordeelen om niet geoordeeld te worden. God alleen is rechter. Hij. die rechter is wil niet oordeelen hij laat den mensch zich zelf oordeelen. Als de mensch sterft verschijnt zijn ziel voor God en ziet zich zelf in God gelijk wij ons zien in een spiegc-l. Ziet ze dal ze leelijk is, e wendt zich af van haar beeld en van haar «spiegel». Z heeft haar eigen vonnis uitgesproken en zal eeuwig wanhopig, zich zelf en haar spiegel vergeefsch trachten te ontvluchten. Wij zullen Kamiel zich zelf laten oor deelen. Hij kan zich nog niet in God spiege len. Hij kan zich spiegelen in de menseh- heid. Indien Hij wil kan hij zijn oogen dichl doen. zich zelf bekijken zooals hij is. en rich afvragen moesten alle men schep. hier te Lande, moesten alle men- schen der wereld zijn gelijk ik. de groote Kamiel hoe zou het er hier te l ande, of in do wereld uitzien. Ziin eigen antwoord zal zijn eigen oor- doel ziia m- AHo Allo KAM SONS RENAULT 10 Aug 71 u. PUBLIEK KAMPVUUR op het terrein H. Fransman ZONDAG id Sluit aan bij de Christen Vakbond, (A. C. V.) J V yK. JXéri 1 K.jM J7' *T" i 7e zijn aangekomen üe nieuwe 30D K. i ton 1 ton 3 1 '2 en 7 ton. onmiddellijk beschikbaar Voor inlichtingen en prijzen zich wenden tot Garscw Tfee BEEKMAN. NINOVE

Denderklok | 1946 | | pagina 1