Het Scoutsfeest te Ninove yiaamsche Kermis Twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,25 fr Zondag 18 Augustus, 1946 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekenwg 186241 Drukkcr-Uitgever H. LUVSTERMAN-HAEi-TERMAN, Koepoortstraat 16 Ninove Handelsregister Aalst 1W3. Zaterdag 10 Augustus. 't Was zoo ongeveer 7 uur dat de he- melsche sluizen gesloten werden, én de lucht en de gezichten van onze Scouts opklaarden bij het zien doorbreken van de schuchtere zonnestralen. Om 8 u. 30 verliet St Jan Berchmans- troep het lokaal, en begaf zich, na een kleine optocht door de stad, al zingend naar het kampterrein. Reeds was alles tot in de puntjes ge regeld en spoedig ook kwam het volk in groote groepen naar de weiden van den heer Fransman toegestroomd, zoodat het reeds op gebied van volkstoeloop een groot succes was. Een groote massa on geveer 500 menschen, die allen blijk wil den geven van hun sympathie aan de N inoofsche Scouts. Te 9 u. 15' riep de klaroenblazer de lakkeidragers uit de vier hoeken op om het vuur aan te steken Welpen en Ver kenners neergehurkt, de menigte zittend op de banken en staande, waren weldra verlicht door het spookachtig licht der oplaaiende vlammen. Een stormachtig «Ra-ra-ra» steeg op toen de Sagenbewaker op plechtige wij ze het thema-kampvuur Vlaanderen dooi de eeuwen heen opende. Vanaf Karei de Groote tot heden kre gen we een klaar beeld op al de gebeur tenissen die ons Vlaanderen en het Vlaamsche Volk meemaakte onder de verschillende Keizers en heerschers Al deze nummertjes waren puik ver zorgd. Een mooie indruk gaf de scene van Willem van Saaftingen en ter Doest. die- geknield aan de voeten van Vader Abt. zijn schuld bekent en om vergiffenis komt smeeken. Even werden de lachspieren opgewekt door de velschillende tafereelen die het stuk «Maxime de Florival» ons opdischte en een grooten bijval kenden. Het meest roerendst was vast en ze ker het gedicht «Kameraad» door een voorgestelde Vlaming en Waal opge voerd. terwijl het Belgisch Volkslied zacht geneuried werd Stormachtig juich ten de toeschouwers dit prachtig beeld van gezonde samenleving en verstand houding toe. De zang was puik verzorgd en vooral «Heimwee» maakte een grooten indruk op de menigte. Om tc- sluiten kwarn de E H Aalmoo- De «Donderklok» barst open. zenier aan het woord, die in een krachti- omlijsting, de idealen van scouting ver geleek aan het gloeiend hout van het kwijnend kampvuur. Toen dan laat in den avond, het roe rend avondlied door de stilte weerklonk hebben velen een traan weggepinkt, en na den zegen van den E. H. Aalmoeze nier trokken allen met een warm hart huiswaarts. Waarlijk een prachtige, welgelukte a- vond waar iedereen tevreden over was. en zeker niet min de Scouts en Leiders die dien avond nog een goed Wees Ge- groetje zullen gebeden hebben om den Opperscout te bedanken voor dezen wel geslaagden avond, en ook om Hem te vragen dat de dag van morgen nog beter zou mogen lukken Zondag 11 Augustus. Reeds van in den vroegen morgen wierp een gouden zomerzonnetje haar eerste stralen over de ontwakende stad. Het wemelde reeds van Scouts en Wolfjes, die flink in uniform naar de Communiemis gingen, om nog eens «goed Wéér» aan O. L. Heer te vragen. De volledige St Jan Berchmanstroep veie Oud-Scouts en ook andere troepen waren in de Communiemis. die door den E. Heer Aalmoezenier opgedragen werd. aanwezig. De H. Mis werd door allen ge- dialogeerd. Na de H Mis weerklonk het prachtige Beloftelied als een dank- en smeekbede aan den Opperscout. Het liep rond 10 u. toen de stoet van 900 Scouts zich aan «Den Os» in bewe ging zette, om zich naar hel kampterrein te begeven, waar de Plechtige H Mis zou plaats hebben. Flink marcheerend en door vele toe schouwers bewonderd doorkruisten do verschillende troepen onze stad. Op het kampterrein had reeds een groo te menigte plaats genomen zoodat er zich samen met de Scouts een massa van ruim 3800 zielen op het kampterrein be vond. In het koor bemerkte men EE. H.H. Walters en Dc-lfosse. onderscheidelijk oud-deken en deken der stad E. H. De Moor. principaal van het College. E. H. Van den Steen directeur van het Kloos ter der H H Harten de E.E H.H. On derpastoors van Ninove E. H De Na- yer. Districtaalmoezenier en nog ver schillende andere geestelijken uit de stad en omliggende alsmede Verbonds- commissaris Van Haegendoorn, districts commissaris Ketels Oud-Masters K Fransman. O. Van der Perre. W. Cassi- inan en A. De Deyn, verder nog ver schillende vooraanstaande personalitei ten der stad De H. Mis door het volk meegezongen werd opgedragen door E. H. Corteville. eerste Aalmoezenier der Ninoofsche Scouts, bijgestaan dooi E. H. Ilertceani oud-aalmoezenier van St. Jan Berch manstroep en E. H. Dobbelaere. aalmoe zenier. Een prachtige toespraak werd gehou den door E. P. Warnez. Dominikaan. die m een krachtige bewoording de plicht der Ouders. Leiders en Scouts aanwees. Gedurende de Consecratie heerschte et n heilige stilte over de massa Plechtig daalde den Opperscout tusschen zijn scoutsbroers neer. Waarlijk een prachtig en roerend oogenblik. Na de H. Mis begaven de marcheeren- de troepen zich naar den Steenweg op Aalst, waar de Harmonie van Brugge 148 man sterk de Scouts opwachtte. Zoo ging het dan door de stad. muziek voorop, de jubileerende troep, samen met zijn flink marcheerende Oud-Scouts achteraan. Aan de Dekenij hadden de geestelijk heid, de hoogere Scoutsleiding en de vooraanstaande personaliteiten der stad. op de tribune plaats genomen, om de troepen te schouwen. De Harmonie had zich een weinig ter zijde opgesteld en speelde een krachtige march terwij] de troepen defileerden. Eindelijk daar kwamen de man nen van Ninove opgemarcheerd. Krach tig en fier defileerden ze. hoofd links, armen gestrekt tegen het lichaam. Wee- nend schouwde E. H. I)e Clercq. huidig Aalmoezenier ZIJN troep, waarvoor hij zich reeds zooveel opofferde. Geestdriftig en spontaan juichten de Ninovieters hun Scouts toe. Marchee rend ging het dan naar het Kampterrein puoA sjPF|d opcjrduaSSejA op aee.w Verbondscommissaris Van Haegen doorn, Oud-Deken Z. E. H. Walters en Z. E. H. Deken Delfosse en Groepslei der Van Rossom, hielden er beurtelings een toespraak die hartelijk werden toe gejuicht. Zoo eindigden de voormiddagi'ecste- ZONDAG 18 AUGUSTUS Van Oost en West, van Zuid en Noord, leiden alle wegen naar de van OUTER - LEEBEKE voor de in opbouw zijnde kerk. Sensationeele attracties, sprankelend vuurwerk, tombola, spel en vermaak. Een autobus vertrekt om 5 li. en 6 u. te Ninove (Groote Markt) over Outer, Nederhasselt, Aspelare. lijkheden te 1 u. 15. In de prachtige feestzaal van het kloos ter der H. H. Harten werd een gezellig noenmaal opgediend voor de leiding, het feestcomité, de vooraanstaande persona liteiten en de leden der Harmonie. De E. Zusters, alsmede de Padvind- sters. die opdienden, haalden eer van hun werk Proficiat Rond 3 uur werd de stoet hervormd aan de Nieuwe Kerk. Vandaar marchee rend naar het kampterrein alwaar een Scoutsralley gehouden werd. die meest al bestond uit athletieknummers. Een groote menigte was aanwezig. Het was de troep van Dendermonde die het leeu wenaandeel veroverde en beslag legde op 3 winmpels. Nu kwam nog de «clou» van den dag. nl. het concert. reeds zwart zag van 't volk. en te 5 u. 30 reeds zwart zag van 't wolk, en te 5 u 30 wanneer het concert begon, kon men geen zitplaats meer bemachtigen. Mu ziekleider A Leclercq met zijn Harmo nie boodt ons waarlijk allerfijnste mu ziek aan. Vooral het stuk «Un Saluto a Gounna» cornet-solo op afstand, oogstte grooten bijval. De geestdrift bereikte haar hoogtepunt toen de solist, den Heer Verstraete. op de schouders van jubelen de Voortrekkers, terug naar zijn plaats werd gedragen. Stormachtig braken de toejuichingen los toen de muziekleider der Scoutssym- phonie «Excelsior» den Heer Urb. Van Driessche, prachtige bloemen aan den muziekleider der Harmonie aanbood en er enkele woorden van dank aan toe voegde. Op zijn beurt dankte den Heer A. Leclercq. Het concert eindigde met het spelen van het Vaderlandsch lied. Waarlijk een geslaagd feest. Lang leve de St Jar, Berchmanslroop van Ninove Heil V V. K. S. Het Feescomité houdt er aan langs de zen weg de bevolking te bedanken om haar blijken van sympathie, alsmede al deze die het hunne er toe bij gedragen hebben tot het wellukken van dit prach tig feest. Hartelijk dank Het Feestcomité MiDDENSTANDSNIEUWS Kath. Middenstandsbond, Afd. Ninove. HET INTERNATIONAAL MIDDEN STANDSCONGRES gaat door te LEUVEN op 6-7-8 September. Een van onze bestuursleden zal het Kon- gres bijwonen. Te BRUSSEL op 8 September MASSABETOOGING en SLOTZITTING 13 u. :Vorming van de Stoet aan de Re gentlaan (Madouplein). 13.30 u. Vertrek van de Stoet langs de Congrescolom. Ste Goedele-kerk, Groote Markt. Beurs, de centrale laanen der stad naar het plein Saiactelette. (Zaal A. B. C. 14.30 u. Grootsche SLOTZITTING in de prachtige schouwburgzaal van het A. B.C. Zullen er het woord voeren de alom- bekende sprekers Heer J. HOUBEN Senator. Algemeen- Secretaris van het N. C. M. V. Heer CHARPENTTER. Volksvertegen woordiger. Schikkingen zullen door de plaatseiij- ken bond toekomende week bekend ge maakt worden. Alle Middenstanders, leden en niet le den worden ertoe uitgenoodigd Middenstandcis, allen naar Brussel op 8 SEPTEMBER Vrouwen weet ge nog Onze vrouwen, onze moeders, onze kinderen hielden hun hart vast. De man nen trokken op om hun soldatenplicht te vervullen Hoelang zouden zij afwezig blijven Zouden zij behouden weerkeeren het angstgevoel steeg toen ook de jongeren hun tehuis verlieten om den vijand te weerstaan. Vrouwen, weet ge nog de onzekerheid die heerschte toen het Duitsche leger reeds aan den Westhoek van het land stond. Vrouwen, weet ge nog hoe na een held- haftigen tegenstand, onze Koning aan al le nuttelooze offers een einde stelde, en duizenden en duizenden soldaten en bur gers het leven redde. Hoe uwe mannen en zonen gaaf en gezond werden terug geschonken. Herinnert gij U nog. den dankbaren jubelkreet die uit uw hart opwelde voor dezen krooten Koning, die een MENSCH is. Zijn de bloempjes verwelkt, zijn de fo- tos verkleurd, is de dankbaarheid geen ijdel woord Vrouwen, weet ge nog dat deze Volks koning het geluk niet heeft in zijn land te zijn met zijne familie STAD en OMLIGGENDE NINOVE BERICHT Instituut van de Zusters der H. H. Harten NINOVE Heropening van de Kostschool in ternaat begin September '46. Kom spoedig kennis nemen van de voorwaaiden. Laat tijdig inschrijven. Volksvertegenwoordiger VAN DEN BERGHE Albert zal zitdag houden i.i ONS HUIS Dreef, Ninove, MAANDAG 19 Augustus van 9 u. tot 10.30 u. Geboorten Miriam Vereecken dochter van Albert en Maria Leeum. Luc Baeten zoon van Jacques en Maria Janssens. Jeannine Steppe dochter van Emile en Hilda Deeat. Odette Tembuyser dochter van Flo- ront en Adeline Houtman. Huwelijken Petrus De Weghe 30 j. handelaar en Bertha Van Pachterbeke. 25 j. z. b. bei den te Ninove. Jozef Van Sevencoten 24 j. postpode. en Suzanne Sonck 20 j. z. b. beiden te Ni nove. Willy De Grave 27 j. regent en Mariet- te Beeckmans 22 j. z. b. beiden te Ninove Overlijden Ernest Segers 38 j. Nederwijk. Coralie Dauwe 50 j Preulegem. DENDERHOUTEM Knaapje onder gespan. De genaamde Gaston Meert wonende Ninovestraat en in dienst als melkventer van een melkerij was met zijn bespannen paard aan de ouderlijke woning. Zijn 10 jarige broeder beging de onvoorzichtig heid van met het paard voort te rijden tot aan landbouwer René Van Hooste wonende zelfde straat. Wanneer de knaap er aan kwam wilde hij er een kan melk verzetten die kantelde waardoor hij het evenwicht verloor en met de kan ten gronde stuikte, met het ongelukkig gevolg dat het onder de wielen terecht kwam Gelukkig bemerkte vrouw Van Hoos- te het ongeluk en kon het paard bezijden trekken juist op het oogenblik dat net voorwiel hem over de borst reed. Het jeugdige slachtoffer had kwetsuren op- geloopen aan het hoofd en oor door van het gespan te vallen, terwijl hij verder inwendige kneuzingen had. veroorzaakt door het wiel die op zijn borst stond. In allerhaast werd een geneesheer ontbo den die de knaan vei-zorgde en kon vast stellen dat niettegenstaande het ernstig was, er toch geen ledematen gebroken waren. Aüo AHo KAMIONS RENAULT Garage Theo BEEKMAN, NINOVE OP DEN UITKIJK De week van elf op achtien Augustus bracht ons de staking der trams. De eerste dag was het nieuws de tweede dag was het eentonig de derde dag was het reeds triestig en nu wordt reeds in menig arbeidsgezin gejammerd omdat de broodwinner zijn werk niet kan bereiken en tehuis zit bij zooveel monden die moeten eten. Oningewijden zooals wij allen zijn kunnen moeilijk als rechter optreden tusschen de partijen. Mochten de men schen wijs genoeg zijn om niet seffens stelling te nemen in een zaak waarin ze onbevoegd zijn en om hun ontwetend- heid niet te laten misbruiken onder het etiket van publieke opinie door een der partijen die het noodzakelijk vindt haar tekort aan argumenten aan te vul len. Begroeten wij terloops met een sym pathiek glimlachje een der eischen van de stakers. Ze willen meer comfort voor de reizi gers. 't Is de eerste maal in de geschiedenis der menschheid dat er aan de cochons de payants gedacht wordt. In theorie bestaat gansch het bestuur lijk organisme voor de burgers van het Land. In praktijk bestaan de burgers er voor het bestuurlijk apparaat wij ondervin den dat alle dagen aan den lijve. De eisch der stakers doet een klein glimpje hoop ontstaan dat wij ooit nog eens meetellen. En bewonderen wij even terloops de elegante manier waarop de stakers in eens het problema van ons comfort heb ben opgelost. Ze willen niet dat wij plat geduwd worden op de platform van den tram. Ze willen niet dat er zoo onbarm hartig op ons eksteroogen getrapt wordt dat de glensters uit ons oogen springen, 't Is eenvoudig als net ei van Colombus 't was enkel een kwestie van er aan te denken ze laten het ons te voet aftrap pen Het is in alle geval een edeler motief tot staken dan dat van die Waalsche kooltrekkers die in staking gingen omdat de Duitsche krijgsgevangenen te veel kolen trokken Iedereen wil eens in staking gaan. 't Is een modeziekte geworden, 't Is een epi demie die zich uitstrekt tot alle landen ter wereld voor zooveel ge wilt aanvaar den dat Rusland en zijn vassaalstaten buiten de wereld liggen Daar is het pa- rooi werken werken zonder omhoog zien en zonder mopperen. In het licht der huidige stakingen komt de actie der svndikaten in een wonder daglicht te staan. Worden ze een element van orde of van wanorde Brengen ze ons voorspoed of ellende De christen sociologie aanziet ze als element van orde en gebruikt ze er voor. Wij staan voor een keerpunt van het syndicalisme. Tot nu toe moest het zijn beste krach ten wijden aan zijn eigen vestingen het moest de syndicale gedachte bij den arbeider doen ingang vinden. Dat is nu gedaan en het svndikaat be schikt over een enorme moreele macht. Zijn invloed en zijn macht moet nog versterkt worden. De menschheid heeft een schoone toe komst voor zich indien er onder de poli tiekers enkele gevonden worden van Staatsmans-formaat. Wij leven in een eeuw van zakelijk heid. Moreele machten en verantwoorde lijkheden worden licht aan de zolen ge vaagd. Ieder uitoefening van gezag draagt automatisch verantwoordelijk heid mede. Het syndikaat moet een za kelijke macht worden, juridische per soonlijkheid verwerven en een zakelijke verantwoordelijkheid dragen. Zijn pres tige zal er door stijgen. Het zal eenieders vertrouwen kunnen genieten. Het zal als zakelijke macht tegenover de patronale macht komen te staan met deze samen werken op basis van sociale rechtvaar digheid en onze samenleving vestigen op een stfvige basis die ze in honderd jaar niet meer gekend heeft. Daar ligt voor C.V.P. een werkterrein open dat de partij kan doen uitgroeien tot een zegen voor de menschheid. Moge ze onverwijld de hand aan het werk slaan. De Den der klok RECHT OP ANTWOORD Hieronder volgt een recht op antwoord van wege M Cooremans. indertijd uitgever va:i tet tijdschrift De Donderklok Zooals onze lezers weten is dit tijdschrift -edert enkele maanden niet meer verschenen Wij vragen dan ook aan onze vrienden on- derstaanden tekst 1e lezen met al de belang stelling die hij veroient Ninove. den ZO Febiuan 194c Aan den Uitgever van het weekblad «De Denderklok» R. I.uysterman-Haelterman. NINOVE Geachte Heer Uitgever, In betrekking niet uw artikel De «D on derklok» oarst open verschenen in uw blad van 17 dezer, waarin U ecnerzijds het blad waarvoor ik als verantwoordelijke uitgever aangeschreven sta en anderzijds mi.in persoon aanvalt, verzoek ik U. en voor zooveel nooriig eisch ik. tiet publiceeren van de hieronder staande terechtwijzing in uw eerst komend blad, en dit op de zelfde plaats en or.der der zelfden titel. De schrijver van uw artikel die niet eens de verantwoordelijkheid durft nemen het tc onderteek enen en beweert mij en de O. F', organisatie goed te kennen, dit. om zoodoende te trachten uwe lezers te beinvloeden, haalt alleen ongegronde en onbewijsbare aantijgin gen aan die ik terecht laster noem en welke inaar al te goed bewijzen dat hij niet op de hoogte of slecht ingelicht is. Als weerstanden zijn wij aan zulke lage aanvallen gewoon, en zullen om uwe lezers niet te vervelen niet over de verschillende zaken betrekking hebbende met het blad. de weerstand, de incivieken van den Belga- Match en de syndikale kwestie uitweiden. Twee bijzondere aanteigingen willen wij echter toch weerleggen 1. - Voor wat betreft een zoogezegde recht- streeksche of onrechtstreeksche collaboratie moet ik zeggen dat er vroeger reeds voor een dergelijke bewering klacht werd neergelegd hij de rechtelijke overheid, en dat wij ons nu ook alle recht voorbehouden. 2. Het is bijzonder laag en ik zal het ook niet dulden dat men bet diskrediet op mijne han delszaak werpt d. or geruchten te verspreiden betrekking hebbende op geldelijke moeilijk heden en het ontvangen van geldelijken steun van derden. Schrijver had moeten begrijpen dat het strafbaar is de private zaken van ie mand te benadeel i gen door het verspreiden an ongegronde geruchten als deze. Den eisch om antwoord Heer Uitgever, neemt niet weg dat ik op rechterlijke wijze schadeloosstelling zou op eischen voor uwe daad. en dat ik de zaak zou over maliën aan de bevoegde rechtbank. Met achting. COOREMANS René Statiestraat, 40. NINOVE N BURGERLIJKEN STAND Ze zijn aangekomen de nieuwe 300 K. 1 ton 2 ton 3 1 2 en 7 ton. onmiddellijk beschikbaar Voor inlichtingen en prijzen zich wenden tot

Denderklok | 1946 | | pagina 1