De C. V. P. aan 't werk Twintigste Jaargang Prijs per nummer 25 fr Zondag 25 Augustus, 1946 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE iV* NKKreitemim 1862.54Dn.kker-Uit.ever R. LUVSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat »0 Ninove Handelsregister Aalst 1093. Verleden Zaterdagavond sprak de heer Houben. Directeur van het Studiecen trum der C. V. P. een radio rede uit naar aanleiding van het wetsvoorstel door de C. V. P. uitgewerkt en ingediend over een herziening van het arbeidscontract. Wij putten uit deze rede In haar programma van Kerstdag 1W5 heeft de C. V. P. vooropgesteld de grondige hervorming van het wettelijk statuut dei' loonarbeiders, t.t.z. van de wettelijke voorschriften tot bepaling van de wederzijdsche rechten en verplich tingen van ondernemingshoofd en loon arbeiders. Over t algemeen - aldus dit program ma - moet de statuuthervorming be- iieerseht worden door de volgende doel einden meer vastheid in de betrekking volkomen rechtsgelijkheid van werk gever en loonarbeider in het bepalen van arbeidsvoorwaarden - het toekennen van voordeden die wer kelijk in verhouding staan tot de ver diensten voortspruitend uit scholing, beroepsbekwaamheid en aantal dienst jaren. Deze doeleinden wil de C.V.P. nastre ven. niet alleen voor de werklieden maai voor alle categorieën van loonarbeiders Daartoe dient, wat ue leergasten, de thuisarbeiders en de dienstboden betreft, ten volkomen nieuwe wetgeving uitge werkt. want voor hen bestaan tot nog toe niets of. het bedoelde gebied Maar de C.V.P. heeft er zich niet bij beperkt rie/e hervormingen ,n haar pro gramma in te schrijven. Het probleem wordt onverwijld en voor alle arbeidscategorieën ter hand ge nomen. Twee wetsvoorstellen zijn eeds klaar een wetsvoorstel op het arbeidscon tract t en wetsvoorstel op hel dienstboden contract. Al zijn beide belangrijk, alleen op het ceiste willen wij hier nader ingaan. Het eerste dool is meer vastheid in de arbeidsbetrekking. Linde ns hè» wetsvoorstel kar, de man slechts women afgedankt mits eer vooropzeg van veertien dagen. Hij zelf kan aan het contract een einde stellen mits een vooropzeg van zeven dagen. Is de werkman tien jaar of meer in dc onderneming in dienst gebleven, dan worden de opzeggingstermijnen verdub heid en dienvolgens gebracht respectie velijk op acht en twintig en veertien da gen. Uitdrukkelijk wordt bepaald dat bij contract of werkplaatsregiemon' de op zeggingstermijn waarop de werkman recht heelt, niet kan worden ingekort. Voor den arbeider meer gunstige voor waarden kunnen evenwel rechtsgeldig worden bedongen Bovendien wordt in ruime mate aan d<' werkgevers de mogelijkheid ontzegd om liet contract te verbreken gedurende de tijdelijke arbeidsonbekwaamheid van den werkman. Opzeg door den werkge- Ml DDE NSTANDS NIEUWS Kath. Middenstandsbond, Aid. Ninove. HET INTERNATIONAAL MIDDEN- STA NDSCONGRES gaat door te LEUVEN op 6-7-8 September. Een van onze bestuursleden zal het Kor.- gres bijwonen. Tc BRUSSEL op 8 September MASSABETOOGING en SLOTZITTING 13 u. :Vorming van de Stoet aan de He- gentlaan (Madouplein). 13 30 u. Vertrek van de Stoet langs de Congrescolom. Ste Goedele-kerk, Groote Markt. Beurs, de centrale laanen der stad naar het plein Sainctelette. (Zaal A. B. C 14.30 u. Grootsche SLOTZITTING in de prachtige schouwburgzaal van het A B.C. Zullen er het woord voeren de alom- Ilekende sprekers Heer J. HOUBEN Senator. Algemeen- Secretaris van het N. C. M. V. Heer CHARPENTIER. Volksvertegen woordiger. Uc Kath. Middenstandsbond van Ninove neemt deel aan de Massabetooginfi en zal ver trekken ij iet den tram. Samenkomst en uur >an vertrek, zullen toekomende week bekend gemaakt worden. Niet-ledon Middenstanders, en Beroepsgroe- lieeringen zooals Beenbouwersbond. Kleermn- kersbond. Smedersbond. enz. worden ook uit- gunoodifd tot deze Massabetoogin:; Middenstanders, allen naar Brussel op 8 SEPTEMBER ver wordt uitgesloten bij arbeidsonge val of beroepsziekte, vanaf het ongeval of het begin der ziekte tot aan de conso lidatie daarvan bij bevalling gedurende zes weken voor en zes weken na de be valling bij gewone ziekte gedurende zes oi twaalf weken, naargelang de werkman minder of meer dan tien jaar in de onderneming werkzaam is. Duurt de ziekte langer, dan nog kan de werk gever slechts opzeggen mits vergoeding gelijk aan het loon van twee of vier we ken. naargelang hetzelfde onderscheid. Het tweede doel is rechtsgelijkheid van werkgever en loonarbeider in het hepalen der arbeidsvoorwaarden. Welnu, naar het wetsvoorstel wordt het werkplaatsreglement opgesteld en gewijzigd in werkelijke samenwerking tusschen het ondernemingshoofd en het personeel en dit door tusschenkomst van den ondernemingsraad of personeelsaf- gevaai digden. waardoor het reglement mede wordt onderteekend. Voor het be slechten van eventueele geschillen wordt een procedure voorzien. liet derde doel is het toekennen aan den arbeider van voordeelen naar ver houding tot beroepsbekwaamheid en aantal dienstjaren Wij hebben reeds gezegd dat de opzeg gingstermijnen worden verdubbeld ten voordoek- van de werklieden die min stens tien jaren in de onderneming werk zaam zijn. Bovendien kunnen de termijnen door cie paritaire commissies worden gewij zigd ten gunste van alle werklieden maar inzonderheid wordt gewezen op de g--specialiseerden en de geschoolden Ten slotte behelst het wetsvoorstel een volkomen nieuw beginsel. Werklieden van 45 jaar en meer die minstens vijftien jaar in de onderneming werkzaam zijn. kunnen wanneer zij worden alge-dankt zonder ernstige reden, ook al wordt de opzeggingstermijn nageleefd, hun af danking dooi de rechtbank onbillijk la ten verklaren. Gebeurt dit dan heeft de- werkgever de keus of den werkman te rug in dienst nemen zooals vroeger, of hem een bijkomende vergoeding uitkee- ii n. die minstens gelijk is aan het loon voor acht weken. Ziedaar de inhoud van het voorstel. Het is één deel der vooropgestelde sta tuuthervormingen en deze vormen op hun beurt één deel van het sociaal eco nomisch programma der C.V.P. Maar wat werd weer gezegd tijdens de ver kies campagne 7 Dat dit programma bedrog was en er nooit iets van in huis zou ko men 7 Ondertusschen gaat de uitwer king ervan haar gang. en groeit de lijs; der neergelegde wetsvoorstellen. Onder tusschen betuigt de C.V.P. haar trouw aan haar beginselen, waaraan klassen strijd en niveleering vreemd zijn. maar die. waarachtig sociaal, gericht zijn naar amenwerking en gevestigd op eerbied voor den mensch. Bravo voor het studiecentrum en voor uit C.V.P. HOEKJE VAN DEN ARBEIDER. Dc kwestie der GEZINSVERGOEDINGEN. De Arbeidsconferentie van Augustus heeft bepaald uitgewezen dat er met de huidige regeering evenmin als met het Belgisch Vakverbond iets te doen is voor de gezinsvergoedingen. De Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, dhr L. E. Troclet scheen uit de lucht te vallen toen onze algemeen»- secretaris hem vroeg in de resolutie van de conferentie in te lasschen dat de 20 verhooging waartoe besloten werd op de Conferentie van Mei 1.1.. zouden toe gepast worden vanaf 1 Juli. Toen de heer COOL zegde «Maar dat is een vaste be slissing» vroeg de Minister «door Wie 7» Wij konden natuurlijk direct antwoor den door eenvoudige lezing te geven van het besluit van 13 en 14 Mei. waarin uit drukkelijk gezegd wordt dat de gezins vergoedingen verhoogd zouden worden met 20 van 1 Juli af. Hiertegenover viel niet meer te rede neeren en op slot van zaken heeft Tro clet de datum van 1 Juli aangenomen. Zoodat het uitsluitend aan het A.C.V. te -danken is dat oe vroegere beslissing ge ëerbiedigd zal worden. Iedereen begrijpt dat in die voorwaar den er geen enkele kans was om een nieuwe verhooging met 20 er door te halen. Alles werd beproefd om dat te bekomen, maar helaas, enkel door ons en den heer Bekaert, voorzitter van de Christelijke Werkgevers die ons stand punt onvoorwaardelijk en met energie gesteund heeft. Het is echter typisch dat geen enkele woordvoerder van het Belgisch Vakver bond wil steunen. We kennen natuurlijk onze pappenheimers en we weten dat een socialist maling heeft aan kroost rijke gezinnen. Maar we hebben er hun met hand en tand op gewezen dat het hier gaat om een LOONSVERHOOGTNG die ten goede komt aan alle gezinnen MET KINDEREN, zoowel aan die met één als met tien kinderen. Er was niets aan te doen. Méér zelfs, terwijl ze ons altijd spreken over eenheid van actie, hebben ze. luidens een verklaring van een hunner secretarissen, die kwestie zelfs nooit besproken in hun bestuur Dat is waarlijk straf Wij weten nu echter hoe laat het is. Vermits de nationale leiding van het Belgisch Vakverbond weigert een stap te verzotten om ons in deze zaak te steu nen. moeten de leden zelf hun eigc-n lei ding van gedacht doen veranderen. Ook onder de socialistische georganiseerde arbeiders zijn er duizenden vaders en moeders. Het is ongehoord dat door de schuld van hun eigen vakorganisatie een nieuwe verhooging der gezinsvergoedin gen op de lange baan wordt geschoven. Het A.C.V. zal in alle geval niet rus ten vooraleer zijn slag thuisgehaald is. Bedrag der gezinsvergoeding tot einde- Ju ni - 1 kind 140 fr. 2 kinderen 140 fr. 3 kinderen 195 fr 4 kinderen 250 fr. 5 kinderen 360 fr. 6 kinderen 360 fr. Bedrag der gezinsvergoedingen vanai 1 Juli (per maand) 1 kind 170 fr. 2 kinderen 170 fr. 3 kinderen 230 fr. 4 kinderen 300 fr. 5 kinderen 430 fr. 6 kinderen 430 fr. C.V.P. BERICHTEN Parlementaire vragen door onzen volksvertegenwoordiger tl. MORIAIJ ge steld en antwoorden gegeven door de hh. Ministers. 1. De onderlinge kas «ik dien» werd in vereffening gesteld. Mag ik aan den achtbaren heer Minister vragen tegen wanneer de leden dezer kas. die nog recht hebben op kindertoeslag, de ach terstallige vergoeding mogen verwach ten 7 Antwcord Bij besluitwet van 30 Juni 1945 werd de onderlinge kas «Ik dien» in vereffening gesteld. De vereffenaars vonden een zeer belangrijk administra tief achterstel, alsook een groote wanor de in het beheer van die kas. achterstel en wanorde die het bestuur mogen aan gerekend worden. Het was dus absoluut noodzakelijk dezen toestand te regulari- set-ren. Op dit oogenblik wordt er over gegaan tot de verwezenlijking van hot actief en de kinderbijslag wordt uitb»- taald in de mate van het mogelijke. Er worden maatregelen getroffen opdat de ze bewerking zoo spoedig mogelijk zou ten einde zijn. 2. De Belgische arbeiders die voor de geallieerden in het land hebben gewerkt in de periode September 1944 tot Mc.art 1945. zullen hun betaald verlof ontvan gen waarschijnlijk in de maand Augus tus 1946 terwijl dit betaald verlof nor maal moest uitbetaald w orden vanaf de maand Juni 1945. Voor de arbeidspeiiode 1 April 1945 tot 3.1 December 1945 zal ue betaling geschieden in 1947. terwijl dit normaal in de maand Juni 1946 moest gebeuren. Mag ik aan don achtbaren heer minister vragen wat hij schikt te doen om een einde te stellen aan dezen betreurt nswaardigen toestand en de be taling vroeger te doen gebeuren en of de betrokken arbeiders, bij gebrek aan ver lofvergoeding. door niet bij tijde uitbe taling. recht hebben op werkloozensteun bij verplichte collectieve verlofneming 7 Een oplossing is noodig, vermits de verlofperiode een aanvang heeft geno men. Antwoord Om de verrichtingen tot repartitie der sociale en fiscale bijdra gen voor ongeveer 350.000 arbeiders du in Belgie door de geallieerde expeditie legers werden te werk gesteld te kunnen doorvoeren was het onontbeerlijk oven- een uitrusting electro-boekhoudmachines niet geponste kaarten te beschikken. Het in gebruik stellen van deze uitrusting, uit Amerika ingevoerd, heeft onvoorzie ne vertraging ondergaan en is slechts begin Mei j.l. geschied. Sindsdien wordt het werk met d»>n grootsten spoed door gevoerd en al het mogelijke wordt ge daan om de termijnen binnen dewelke de verlofvergoedingen in vereffening zullen gesteld worden in te korten. 3. Kan de achtbare heer minister mij zeggen 1. Hoeveel Belgen, die naar hun land wenschen terug te keeren. in Rusland, of Russische zone in Duitschland. nog verblijven 2. Welke pogingen door het departement werden gedaan om deze Belgen na^r hun haardstede terug te brengen 3. Tot welken uitslag deze pogingen heb ben geleid 4. Welke maatregelen het departement schikt te nemen om de repatrieering door te voeren voor dezen die wen schen terug te keeren 7 Antwoord 1. De minister van weder opbouw diensten der repatrieering en de minister van landsverdediging zijn de eenigen die de noodige gegevens be zitten om inlichtingen te verstrekken omtrent de repatrieering van Belgische onderhoorigen. 2. Het ministerie van Buitenlandsche zaken en buitenlandschen handel heeft al de bemoeiingen gesteund die beide voornoemde ministeries noodig geacht hebben bij de Sovjet-Overheden te doen met het oog op ue repatrieering van Bel gische onderhoorigen. 3. De Sovjetoverheden verklaren dat er zich thans in Rusland of in de Rus sische bezettingszones geen Belgen meer bevinden die voor repatrieering in aan merking komer.. Enkele bijzondere ge vallen Russische vrouwen die met Belgen getrouwd zijn zouden nog moe ten geregeld worden. 4. De maatregelen die eventueel nog dienen getroffen voor Belgen die zouden ontdekt worden en die zouden moeten gerepatrieerd worden zuilen, naai' ge lang het geval, hetzij door de Belgische zending te Berlijn, hetzij door de Bel gische- diplomatieke vertegenwoordiging te Moskou, genomen worden. Bureau voos* Arbeiftsh&.riieldciirig Geeraardsbergschestraat. 82 NINOVE Bericht aa.i rie bietercreoiers voor Frankrijk De loons- en arbeidsvoorwaarden voor de herfstcampagne 1946 zullen weldra voor elk departement vastgesteld wor den door de paritaire commissie voor den landbouw. De I;.ietenrooiers die geen verbintenis met een landbouwer konden afsluiten, en geen contract op naam verwachten, worden verzocht aan bovenvermeld bu reau hun wenschen mede te doelen, (sa menstelling van de ploeg - naam en a- dres der ploegmaten - aangevraagd de partement - aantal Ha.) dat rich gelast aan de Fransehe overheden een contract aan te vragen, en U eventueel ten gepas te tijde alle verdere inlichtingen zal ver schaffen. NATIONALE MAATSCHAPPIJ VAN BUURTSPOORWEGEN DIENST VAN AFHALiNG EN BESTELLING AAN HUIS Telefoon Brussel 21.J9.22Ninove 118 Aflevering binnen de 24 uren in Brabant, binnen cie 48 u:en overal elders. STAD en OMLIGGENDE NINOVE BERICHT Instituut van de Zusters der H. H. Harten NINOVE Heropening van de Kostschool -- in ternaat begin September '46. Kom spoedig kennis nemen van de voorwaarden. Laat tijdig inschrijven. Sint Scbhsfiaan viert Op 15 August»!.-;, zijnde Half-Oogst, heelt do Koninklijke Handbooggilde St. Sebastiaan. op koninklijke wijze bare drie jubilarissen ge vierd, namelijk de Heeren Prosper Vanden Haute. Voorzitter. Albert Verbunist. Deken en Camille Cuppens, oud-koning. De geest der aloude voorvaderen schijnt dien dag dooi- alle leden der maatschappij gevaren te zijn. want in menschengeheugcnis werd nooit zoo een jubilé gevierd. Keurige optocht van uit de Ster, met trommelaar en drie klaroenen. Bloemengarven voor de da mes der jubilarissen. De Koning met zijn al oude kraag en zijn eeuwige sigaar. Deken Al- bert rood van kontentement. VI iel Capo es met een glimlach zoo breed als den Dender, en alleman flink op stap buiten den langen Braar die precies tegen 'z goesting mee ging. Na de feestrede, uitgesproken door Kapi tein Althui Kieckens werd aan de jubilaris sen een prachtig geschenk overhandigd, c or de gezamenlijke leden aangeboden, en be staande uit een tinnen schotel, gegravec d met het wapen van St. Sebastiaan en den naam der jubilarissen. Commissielid Frans man. die zich met het aankoopen der geschen ken gelast had. verdient allen lof om zijn goe den smaak. Van wat er nadien gebeurd is op de schie ting zullen vele schutters waarschijnlijk niet veel meer weten. We herinneren er dan ook aan dat de wip prachtig versierd was met rood geel. groen, zwart, verder balonnekens, klok ken. drapokos enz Aan den hoogvogel was een balon gebonden van 2 nieter diame ter, maar die verdekkesche wind was met Vervolg op 2de blad. OP DEN UITKIJK Kamiel heeft dees week, met veel ge kakel een ei gelegd. Kamiel is een haan een haantje vooruit en 't was een hanenei. Maar hanenei of nootjes met gaten, het komt van Kamiel. Al wat van Kamiel komt verdient belangstelling. Al de bladen hebben de mededeeling door Kamiel aan de pers verstrekt met belangstelling op genomen en iedereen heeft ze met dito belangstelling gelezen. Kamiel had hot weer eens over de wei gering van C.V.P. om als houten been te dienen in zijn beenig ministerie en er waren wat Kamielsche zuur-zoetigheden bij. Vanwege Kamiel is dat normaal. C. V. P. is verre uit de sterkste partij. C.V.P. moet een regeering vormen, een project-programma opstellen en daar over onderhandelen met de andere par tijen om tot een compromis te geraken en samen te regeeren. De valschen derden liberaal-soci- ulist-communist heeft het costuum ge sneden en genaaid waarin de regeering zich voor de Kamers zou aanbieden... en dan mag C.V.P. met een ja of een neen antwoorden op de vraag Trekt gij dat costuumken aan 7 C.V.P. bedankt vooi een «Clownpak» en C.V.P. is een «mauvais eoueheur4 in plat vlaamsch, een «scheefz...ker». Vanwege Kamiel is alles normaal. Kamiel was burgemeester van Ant werpen. Een admiraal blijft op zijn schip of verschijnt voor den krijgsraad. Kamiel is naar Londen gevlucht. V ande Meulenbroeek is te Brussel ge bleven gelijk Max in zijn tijd. Die twee zijn daarvoor nationale heiden. Kamiel is nationale held omdat hij gaan loopen is. Voor Kamiel is dat normaal. Schepen Delwaide heeft voor boelred der of curator gespeeld. Hij heeft het ge daan tot groote voldoening van zijn me deburgers. Als Kamiel terug kwam heeft hij Delwaide 'nen stamp gegeven den stamp van den ezel. Voor Kamiel is dat normaal. Als er te kiezen valt tusschen de twee wie zijn burgerplicht gekweten heeft Kamiel of Delwaide dan is zonder twijfel Delwaide de inciviek. Dat is trouwens de zienswijze van al ons Lon- denaars. Ons ministers zaten al bijna te Londen als de Radio ons nog altijd ver telde dat de regeering te Brussel was. De secretarissen-generaal mochten het boeltje opknappen. Toen de Londenaars terug kwamen vlogen de secretarissen- generaal in den bak De Winter die onze rantsoenkaart verzorgde onder de bezet ting met veel meer succes als Lalmand r.a ce bevrijding, weet er alles van, en nog een beetje Delwaide inciviek se cretarissen-generaal inciviek de Koning inciviek, dat is de logica van het illogis- me Kamiel heeft ook de gazetschrijvers aangemaand tot meer durf en het pro- blema der groote agglomeraties aange roerd. Kamiel zou liever burgemeester zijn van groot-Antwerpen dan van klein- Ant werpen. Die kwestie van de groote agglomeraj ties is een beroerde historie. Rik Bor- ginon en eonsoorten zitten daarvoor voor ontelbare jaren in den bak en werden tot ontelbare millioenen franken scha deloostelling veroordeeld ten voordeele van den Staat. Er heeft mij nog nooit iemand uitge legd hoe dc Staat daardoor millioenen verloren heeft, noch min hoe de vijand daardoor één kanon, een soldaat, een kardoes, of een paar schoenen meer te zijner beschikking heeft gehad. Maar het tribunaal heeft het zoo uit gesproken en het zal dus wel waar zijn. Geen wonder dat hun werk ongedaan gemaakt werd. Nu zou Kamiel willen dat het spel her begint en dat er hem iemand aanspant. Liefst iemand anders dan hij zelf. Ge kunt nooit weten, er kunnen er nog voor in den bak geraken en Kamiel blijft daar liever uit hij is liever eerste Piet, roemrijke eerste Piet in den roemrijken Belgiek. Er. het besluit 7 Wel. maar dat komt van Kamiel niet dat de kliek die se dert de bevrijding aan het roer is er nog moet aanblijven. lederen mensch heeft zijn eigen liefde. Wie gebrek heeft aan zedelijke of in nerlijke waarde weert hem om een ambt te bekleeden waaraan van zelfsprekend waarde en verdienste vastgehecht zijn. En wij nemen afscheid met een beleefd heidsformule die door een spuiter 't is Kamiel niet werd uitgevonden om be leefd te zijn tegenover iemand waarvoor men niets voelt met allen verschul- digden eerbied

Denderklok | 1946 | | pagina 1