Middenstanders, allen naar Brussel i OP DEN UITKIJK (- n I Twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondig t September 1946 CHRISTEN, VLAAMSCrf EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE ttwtebeckrekenin* 186SA! Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstra»t 10 Ninove Handelsregister Aalst t»U. Zondag, 8 September, gaat het er op los te Brussel *t Is gedaan met stiilekens te zwijgen, of met onze rechtmatige eisen zo te stel len met een piept rig stemmtKen. tussen vier ogen. in klein gezelschap, braafjes en o, zo voorzichtig Wij komen ermee op straat 1 In Brus sel zelf. van waaruit wij. Middenstan ders. de laatste tijden al zoveel last en plagerij op onze rug hebben gekregen Wij doen het waardig en vaardig. Her rie schoppen, dat is niet onze methode. Maar dat wil niet zeggen, dat wij toch niet kordaat en beslist kunnen zijn. lamme (loc :j zakker ij heeft uitgediend 't Was altijd 't zelfde De Midden standers weten niet wat zij willen Zij gaan zelf onder mekaar niet akkoord Er bestaat geen middenstandsorganisatie Dat hebben we nu genoeg gehoord Wij weten zeer goed wat wij willen En we zullen het te Brussel eens aan el- kenüeen tonen en het hun ook laten we ten Wij gaan wel akkoord onder mekaar over wat ons allen aanbelangt Een Middenstandsorganisatie 9 Ge zult er de macht van zien en de stem van ho ren te Brussel En onze organisatie groeit met de dag Zo sterk is ze. dat de regering en al wat macht draagt in het land. er zal mee af te rekenen hebben Wij manifesteren te Brussel Voor wat We kunnen hier niet alles schrij ven of zeggen, waarvoor wij manifeste ren. maar 't volgende toch WIJ MANIFESTEREN VOOR GOEDKOOP LEVEN VRIJHANDEL; MINDER KÜNTROLEURS MEER WERKERS TEGEN STAATSDIKTATUUR TEGEN FISCALE INKWISITIE Middenstanders uit heel het land, AKKOORD OVER DIE VIJF EISEN Hebt gijzelf daarover niet reeds uren. weken en maanden gezaagd en geklaagd Wij gaan dat nu eens allen samen luidop zeggen, ten gehore van heel het land. te BRUSSEL, op 8 September, door onze massa-manifestatie. Want met daar over te klagen en te zagen, tussen pot en pint thuis achter de stoof, tegen Pier en Jan en Paul. halen we niets uit. Maar samen, net duizenden, op straat, en dan op straat in de hoofdstad dat haalt wel iets uit. Iedere Middenstander, die thuis blijft, is er ene die onze stem wat minder luid n hard doet klinken. En 't gaat toch evengoed om zijn bestaan dan om dat van de anderen Middenstanders van Ninove en omstreken, te Brussel op 8 Sep tember daar is de plaats van alle Middenstanders. Vertrek uit Ninove met den tram van 12 uur, aan de Dender- brug. Middenstanders allen Zondag naar Brussel. Geen thuis blijvers. Kenteken coeardes zullen aan den tram te verkrijgen zijn. K. B. V. B. Het Voetbalseizoen begint met F. C. NINOVE II tegen SPARTA II Geeraardsbergen Zondag 8 September 1946, te 1 5 uur op het terrein aan den Doorn SUPPORTERS OP POST. VOOR DEN POLL Senator R. De Man hield verleden Za terdagavond een belanghebbende radio rede over de aanstaande gemcentever- zmgen. Het belang van deze verkiezingen ont gaat niemand, en alJe krachten moeten dan ook ingezet worden van nu ai' reeds om van dezen Kiesstrijd eer. suc- ce? te maken. Senotor De Man drukte hierbij op het vraagstuk der vernieuwing Vernieuwing op het plan der actie, doch ook vernieuwing op het plan van de gekozenen. De spreker citeerde het geval van een gemeente met meer dan 5.000 inwoners waar Burgemeester en Schepenen met hun drieën den respectabelen leeftijd van 210 jaar totaliseeren. Hij richtte dan een oproep tot de jon ge krachten van de C.V.P.. en wees hen op hun verantwoordelijkheid. Aarzelt niet. zegde hij. uw uur is daar. Het uur van manmoedig grijpen naar posten in liet gemeentelijk bestuur waar uw volk te dienen en te helpen is en waar uw land uwen opbouwenden wil moet voe len. Wie zich ten dienste van de gemeen schap stellen wil. moet vast besloten /ijn die gemeenschap te dienen en zich niet ven de gemeenschap zoeken te be dienen. Geen dorpspolitiek meer.betoogde spre ker verder, wil zeggen Een gemeente beheeren is wat anders: dan een gemeenteverkiezing te laten draaien rondom een al niet aangelegde of herstelde gravier naar de hofstede van boer X of Z dan het vrij laten botvieren van de danswoede in kotjes zonder naam dan het benoemen van een onderwij- zerskracht in een gemeentelijke schooi te doen afhangen van het al of niet "link bugel spelen van den kandidaat in kwestie dan het in de oogen kijken van een brouwer en geen maatregelen durven nemen inzake bescherming der open bare zedelijkheid dan het vluchten van verantwoorde lijke beslissingen, omdat er onpopula riteit zou mee gemoeid zijn dan het benoemen van gemeentelijk personeel afhankelijk te maken van persoonlijke relaties en alle bekwaam- heidsvereisehten over het hoofd te zien; dan. noodzakelijke wegenis- en ge- zondheidswerken onuitgevoerd te la ten. omdat die sociaal-nuttige en drin gende arbeid een belastingsopdrijving zou onvermijdelijk maken den ouden van dagen en ongelukkige stumperds wandelen te zenden, met de spreuk dat gaat de gemeente niet aan omdat het geld zou kosten aan de gemeente of aan de Commissie van Openbaren Onderstand dan schoolgebouwen en leermiddelen te laten vervallen tot onooglijke din gen en aldus het onderwijs te bena- deeügen en de kinderen der gemeente te schaden Willen wij voor de komende zes jaar door onze gemeenten en hun besturen een nieuwe Lente en een nieuw geluid laten gaan. dan moeten de C.V P.-aióee- lingen op al onze gemeenten de handen uit c? mouwen steken en aanpakken. De vernieuwing die bij de parlementai re verkiezingen is ingezet, moet thans mei de lessen der ondervinding op het lokale plan worden toegepast. Wij vragen dat alle C.V.P.-ers aan den poll zouden deelnemen en met nieuwen geest de beste. \v. z de bekwaamste en de meest plichtbewuste kandidaten zou den uitkiezen. Met een goede ploeg is het succes der C.V.P.-gedachte verzekerd. HOEKJE VAN DEN ARBEIDER. W?t gebeurt er met de 5 Kapitaal belasting van degenen die va.i deze be lasting vrijgesteld zijn Vele mensehen hebben verwonderd op gekeken toen ze moesten vaststellen dat van het bedrag op hun spaarboekje, hun 1-. kening van het posteheckambt. de ban ken of andere instellingen 5 belasting werd afgehouden wanneer het bedrag 5.000 fr. te boven ging. ofschoon de be dragen tot 40.000 fr. voor ieder der eeht- genooten en 15.000 fr. per kind. van be lasting op het kapitaal waren vrijgesteld Vele kleine spaarders voelden zich door die afhouding dan ook verongelijkt. Wat moeten ze doen De betrokken belastingsplichtigen kun nen een aanvraag indienen tot teruggave hetzij bij den ontvanger van het kan toor der belasting op het kapitaal van htm woonplaats, hetzij bij het hoofdbe stuur Ministerie van Financiën. Alge- n eene Directie van de belasting op het kapitaal. Belliardstraat. 25, Brussel bij oie aanvragen moeten zo voegen het briefje uat ze van spaarkas posteheck ambt of bank ontvingen en waarop de afhoud uk \an 5 hen werd medege deeld. ofwel een door deze instellingen eensluidend verklaard afschrift er van. Zij die vroeger een aanvraag tot abat- tementen indienden, moeten geen aan vraag tot teruggave indienen, daar de vroegere aanvraag tot abattementen als dusdanig zal aanzien worden. C.V.P. BERICHTEN Vragen door Senator DE I1AECK ge steld aan den Minister van Verkeers wezen en antwoorden daaromtrent ont vangen 1. De morgen en avondtreinen zijn t|g steeds overbevolkt. Op de lijnen Aalst-Brussel en Zottegem-Brussel kun nen honderden werklieden in een gan- sche week niet éénmaal een zitplaats be machtigen. Kan een grooter aantal trei nen ingelegd worden Op deze lijnen bestaat er geen beletsel meer om de snelheid te verhoogen. Men zou meer half-rechtstreeksche in plaats van omni- bustreinen moeten inleggen. Antwoord De N.M.B.S. deelt mede dat het aantal werkliedentreinen die op de lijnen Aalst-Brussel en Zottegem- Brussel hedendaags rijden, het getal vóór de oorlogsgebeurtenissen voorzien dicht benadert. Inderdaad beschikt elk dezer lijnen in elke richting over acht zware werkliedentreinen tegen negen vóór den oorlog, wat, gezien de nog heersrhende schaarschheid aan materi aal als bevredigend kan beschouwd wor den. Er dient opgemerkt dat de meeste dier treinen semi-direct rijden op de sectie Denderleeuw-Brussel.Rekening houdend nochtans dat de nijverheids- en handels- instellingen in de Brusselsche agglome ratie op verschillende uren tusschen 7 en 9 uur beginnen en tusschen 16 en 18 uur eindigen en anderzijds d< groote meerderheid der klienteel door oe be langrijke tusschen centra dier treinen ge leverd wordt en in de Brusselsene ag glomeratie afstapt, moeten deze treinen nochtans insgelijks bedoelde centra blij ven bedienen. De N.M.B.S. geeft grif toe dat deze treinen nog veel reizigers rechtstaande vervoeren, doch het betreft hier meestai een korte sectie. Sedert 1 Juli jl. stopt de directe trein 1769 Brussel zuid v. 16 u 30 Kortrijk. a. 17 u. 56 m. te Zottegem. behal.e Zaterdags. Daarenboven zullen van 7 October as. af. datum van ver nieuwing der treinbescheiden. twee bij komende directe treinen op de lijn Brus .el-Kortrijk in elke richting ingelegd worden, waarvan één om 17 u. 35 m. uit Brussel Zuid zal vertrekken, met stil- ilan.t te Zottegem. Door deze maatregel zal een groot deel reizigers van de over laste werkliedentreinen afgetrokken wor den e-n zal daarenboven aldus de klien teel voor Zotfegem en verder over bij komende doorgaande verbindingen be- 'i'kken. Voor de sectie Aalst-Brussel, onder zoekt de N.M.B.S. de mogelijkheid een i ijk'.n.enden semi-directen trein in elke richting van 7 Oktober af in te leggen, wat ook aan deze klienteel zou voldoe ning geven. 2. Is het niet mogelijk aan de in groep reizenden de verminderingen toe te staan welke vóór 10 Mei 1940 in voe ge v> ..ren Antwoord Aan de in groep reizende personen (maatschappijen, enz.» kan in de huidige omstandigheden geen reduc tie worden toegestaan. Aan de begelei ders wordt een kosteloos biljet toege kend per 50 reizigers en gedeelte boven de 50. Nochtans wordt een vermindering van 50 i op de prijzen der enkele biljetten toegestaan ai Aan de leerlingen van het lager en middelbaar onderwijs die op schoolreis zijn bi Aan de boy-scouts die zich in groep verplaatsen (minimum 10 deelnemers) en den ouderdom van 17 jaar niet over schreden hebben. c) Aan de groepen die zich naar de schoolvacantiekoloniën begeven en aan de andere jeugdgroepen voor zoover hun leden den ouderdom van 14 jaar niet o- verselneden hebben. Daarenboven worden tariefsvoordee- len toegekend aan de leeraars, bewakers cf giu:-en die de groepen begeleiden. 3. Kunnen aan de burgerlijke inva- lieden. slachtoffers van arbeidsongeval len. dezelfde verminderingen toegestaan als c r. de oorlogsinvalieden. Antwoord De budgetaire toestand van de maatschappij laat niet toe het voordeel van de prijsvermindering op de spoorbiijetten tot andere categorieën personen uit te breiden. Derde September bracht de tweede verjaardag van de bevrijding. Op som mige plaatsen werd de dag gevierd, op andere niet. Bevrijding is onafscheid baar verbonden met Weerstand --op vele plaatsen heeft de Weerstand Wij noodigen alle vriesden. kennissen en duchtig gevochten tegen de Duitschers STAD en OMLIGGENDE NINOVE Geboorten Huwelijken Marcel Beeckman. 20 j. bediende en Simo- ne Buyl. 19 j. z.b. beiden te Ninove Overlijden Ccralia Van Der Straeten, 51 j. Steenweg op Aalst. DENDERLEEUW C. V. P. Denderleeuw in vollen bloei. Op Zondag 1 September kwamen meer dan 4C0 vrouwen op een gezellige koffie tafel bijeen. Na een inleiding van den voorzitter welke er op wees dat Dender leeuw zich aan het hoofd van het arron dissement had geplaatst, nam Juffer Ver tongen het woord. In het licht van de belangstelling voor de algemeene verkie zingen wees spreekster op het gewicht dat de Belg aan het Vaderland en zijn politiek beleid hecht, en merkte zij op dat dit Vaderland evengoed voor de man nen als voor de vrouwen, van het hoog ste belang is. De vrouw geeft niet alleen het leven aan den nieuwen mensch maar ook voeding en vooral opvoeding. De vrouw geeft ook hare zonen, mannen aan het Vaderland. Niettegenstaande dit. weigert de regeering aan onze vrou wen iedere medezeggingssehap en klas seert ze bij de krankzinnigen en incivie- 1 en. Daarom wordt net tijd dat onze vrouwen en vooral onze Vlaamsche vrou wen wakker worden en zich niet langer als kinderen laten behandelen. Demo cratie beteekend immers uitvoeren van de volkswil welnu het volk bestaat zoo- we! uit vrouwen als uit mannen. En in de C.V.P. heeft de vrouw dezelfde rech ten als den man daarom zal de vrouw naast den man haar politieke taak ver vullen in deze partij dewelke ze bij de eerstkomende gemeente-verkiezingen hun volledigen steun zullen geven. Na een lustig zangnummertje kwam volksvertegenwoordiger Van den Berghe aan het woord Hij handelde eerst over het zeer groot belang van de moeder en drukte er daar na op dat de vrouw haar plaats moet in nemen in de rangen van de C.V.P. om dat de C.V.P. de eenige partij is die het aandurft de persoonlijkheid van den mensch als eerste en primeerend punt op haar programma te zetten. en paniek gezaaid in de rangen der af trekkende Duitschers, zoodanig dat de Aftocht nog meer Blitz was dan de optocht. En dat was noodig om het land voor groote verwoesting te behoeden. In Hol land zijn ze blijven hangen, en ons Noor- derburen weten er alles van. Die vechtende Weerstand hebben zwa re offers gebracht. Wie vechten moet met ongelijke wapens en tegen een veel beter gedrilde vijand moet zware ver liezen lijden. Hun offer is niet ijdel ge weest het heeft rijke vruchten gedra gen en wij zijn ze dankbaarheid verschul digd, én voor het offer dat ze gebracht hebben én voor het leed dat ze ons ge spaard hebben. Terwijl zij vochten en stierven, voch ten tegen den vijand en stierven voor hun volk, waren er erzats-weerstanders die den strijd aanbonden tegen hun ei gen volk. Het verschijnsel is algemeen geweest. Alle bezette landen hebben dien ersatz- weerstand gekend. In Griekenland ruk te de Eam op naar het zuiden om te Athene te zijn vóór de Luscischen in plaats van naar het Noorden, op de hielen der Duitschers. Het opzet was het bestuursapparaat in de handen te spelen van een bepaalde groepeering die er dan wel zou voor zorgen dat de macht haar niet meer ontglipte. Daar zouden de mitraillettes wel borg voor staan. Churchill is de eerste de beste niet. Maar in Casu heeft hij zich een paar ooren laten aannaaien gelijk nog nooit eenig Staatsman vóór hem gedaan heeft. Het opzet is. wel is waar. mislukt. Het was anders kondig gecamoufleerd en weinigen hadden er erg in als de straal opmarcheerde naar de Wetstraat onder den kreet Demanv au pouvoir Demany was toen niets dan De Weer- stander. 't Is maar later dat hij commu nist geworden is... Het opzet is mislukt maar de gevol gen zijn er niet min ernstig om geweest. Nu, twee jaar nadien leven wij nog al tijd in de atmospheer die toen gescha- pen werd. De Weerstand de echte was het eerste slachtoffer van de grootste af- troggelarij aller eeuwen. Ze hebben nog altijd alle moeite om hun hoedanigheid te doen erkennen en ze lijden nog al tijd onder een zeker argwaan bij het pu bliek. Het Land was het grootste slachtoffer. De geestdrift over de bevrijding was in min dan uur bekoeld en de lieden ston den weer achterdochtig tegenover mal kaar en het vertrouwen is nog niet te ruggekeerd. Het opzet is mislukt, maar de staats instelling is vergift ingespoten dat nog altijd werkt. Wij zijn twee jaar bevrijd en nog niet vrij De burger leeft nog niet gerust onder de garantie van de Wet. De Ministers regeeren nog altijd met besluitswetten, buiten het parle ment om, en tegen het parlement in. Civielen verschijnen voor het krijgs- gerecht en Weerstanders die de hoeda nigheid van militair opeisschen voor de voordeelen, verschijnen voor het bur gerlijk gerecht voor misdaden tegen het gemeen recht. De kleine bazen de burgemeesters beweren nog altijd, op eigen goeddunken, zonder iematid rekenschap te geven, bewijzen van bur gertrouw te geven of te weigeren... De fameuze tante Jeanne die zoo'n ergerlijke rol gespeeld heeft met de be vrijding werd enkele weken geleden veroordeeld oh heel lichtjes omdat ze tijdens de bezetting aan het hoofd van haar bende, onder de naam van «ges- tapo een respectabel aantal geweldena rijen had gepleegd. Tante Jeanne is de verpersoonlijking van het ellendig ge doe van September '44 en van de onge zonden toestand die in September 1946 nog heerscht Moge het derde bevrijdings jaar eindelijk opluchting brengen. Moge. gelijk het zonnelicht, nieuw leven brengt in de natuur, de Vrijheidszon weer licht gieten op 's Lands wegen 1 De Den der klok Serenade Dc* Kath Harmonie Door Eendracht sterk» huldigt een harer trouwste en ijverigste le den, den Heer René De Maeseneer. 50 jaar speelt onze Vriend René Tuba in de Kath. Harmonie. 50 jaar heeft René de katholieke zaak gediend, was een der meest oppassende leden en steeds bereid te helpen wanneer op hem beroep werd gedaan. Deze gebeurtenis wil de Kath. Harmonie vieren. Op Zaterdag 14 September om 8 uur 's avonds zal aan René eene serenade ge bracht worden op het kerkplein. .Het volgend programma wordt uitgevoerd 1. Cape-A!c, march. Ost. Dammekens. 2. Aimer, Boire et Chanter, valse J. Strauss 3 Op een pcrzische Markt, In'0- A W. Ketèlby. 4. Phtphi, Operette., H. v. 5. Siegtriedlijn rnarche, Kennedy sympathisanten uit deze hulde te komen bij wonen en door hun aanwezigheid een blijk van dank te geven aan onzen vriend René voor zijn 50 jaar trouwen dienst. BURGERLIJKEN STAND Magda Callebaüt. dochter van Edgard en Iféléna De Smet Marie-Madeleine Hemmerijckx, dochter van Petrus en Maria De Bodt. Nelly D'Hondt, d'chter van Emile en Adol- phine Quassaert. Johnny Dierickx, dochter van Frans en Germaine Sonck. Vital Thienpont, 22 j. en Celina Simon, 21 j. bedienden te Ninove. Thecphiel Fonteyn, 37 j. cimenteerder te Denderwindeke en Anna Van Impe 39 j. z.b. tc Ninove. Frans Van Der Straeten. 69 j Brusselstr. Feicitas Willems. 77 j. overleden te Schaar beek. Fruitplukker valt naar beneden. De genaamde Alois Impens wonende Pol- laerestraat was zooals naar gewoonte bezig met fruit te plukken, toen hij in de hoogte stond brak onverwachts een sport in de lad der waardoor den ongelukkigen halsoverkop naar de diepte stuikte waar hij bewusteloos werd aangetroffen. Dadelijk werd de hulp ingeroepen van een geneesheer die de man ter plaatse verzorgde doch hem naar een kli niek deed overbrengen waar hij onder c X-stralen werd gepiaatst. waaruit is gebleken dat het slachtoffer zijn schouders op twee plaatsen gebroken was en ook een armbreuk opliep. De verdere kwetsuren aan het li- chaaip zijn van geen ernstigen aard. Omdat de C.V.P. de familie als de grootste schat van het land aanziet en ze zal bescher men overal waar het noodig is. zoowel door bescherming der zedelijkheid als door het toekennen van een familieloon. Omdat de C.V.P. het Vaderland wil redden, dit is niet alleen de staat en het volk. maar ook en voor al. de christelijke kuituur van dit volk. Om- dit alles moeten en zullen de vrouwen strij den met en voor deze christelijke volksbewe ging. niet met zwaarden maar door het plaat sen van het gepaste woord en met de daad. Daarom gaan we met de vrouwen eerst en vooral strijden voor den terugkeer van de wettelijkheid en vooreerst de koningskwestie. Daarom moeten de vrouwen welke hun macht kennen ook hun verantwoordelijkheid opne men en met ons strijden voor het welzijn van ons volk en zijn beminden vorst Leopold III. Hierop werd besloten volgend telegram aan Zijne Majesteit de Koning te sturen Meer dan 400 vrouwen van Denderleeuw, leden en sympathisanten van de C.V.P. in een gezelli ge vergadering bijeen, en ten zeerste bekom merd om het heil en de welvaart van hun Va derland en zijn Hoog Edele Vorst, sturen aan Zijne Majesteit de uitdrukking hunner ver kleefde bewondering en trouw, en wenschen Hem zeer spoedig Zijn plaats op den Troon van België Ie zien herinnemen tot heil van Vervolg op 2de blad. Voetganger deer fietser aangereden. Zekere Nys Jules kwam per fiets in botsing met den voetganger Michel De Cooman waar door beiden met geweld ten gronde werden geworpen. De Cooman werd gekwetst en moest door Dr. Van Bever verzorgd worden. Door de rijkswacht van Ninove werd een ou- derzoejj ^n|estel(L- 1

Denderklok | 1946 | | pagina 1