Het Land van den Glimlach Twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 29 September 1946 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE PostchecKrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. TOONEELGILDE HOOGER OP iv E Onder de kundige leiding vart den gunsm c nde tooneel- schrijver Heer Marcel De Paepe wordt, op 13 r October alsook op Zondag 20 October e. k. het tooneelseizoen i >46 - 47 inge zet met In de hoofdrollen de sympathieke tenor Louis Van Poelvoorde en de bekende zangeres Bertha Roon. Kaarten van heden af in de Roxy -Gordijn telkens om 7 uur. M. AUGUST LIESSENS een hcdcndaagsch beroemd Ninovieter Wij waren dtv> dagen in de gelegen heid enkele knipsels uit Canadeesche bladen te doorlezen die ons hart van Ni novieter niet genoegen en met trots ver vulden De bedoelde artikels hebben betrek king op de opzienbare uitvinding gedaan door den Heer August Liessens, geboren in onze stad den 17 Augustus 18.94 en, zooals bekend, broeder van den koster van Ste. Theresia. Mijnheer August Liessens. een blind geborene. is jaren geleden uitgeweken naar Canada en geniet er een groote be faamdheid als musicus. Hoewel blind zijnde heeft hij een machine uitgevon den en laten breveteeren om muziek te schrijven. Hij was amper 19 jaar oud toen hij na studiën aan het Blindeninstituut en aan het Conservatorium te Brussel, een waar achtig meesterschap op piano, orgel en viool had weten te verwerven. En on middellijk na het beëindigen dezer stu diën reisde hij af naar Canada om er den post waar te nemen van muzieklee raar aan het Mount St Bernard College te Sore] Quebec. Zeer spoedig maakte hij er naam en werd hij bovendien orgelist van de St Peterskathedraal en muziekmeester van het stedelijk korps alsmede van een zang maatschappij de Chorale Liessens die vrij spoedig gunstig bekend werd. Mijnheer Liessens waagde zich met veel succes aan de compositie van klei ne liederen voor de jeugd. Hij schiep enkele cantaten die een gunstig onthaal mochten genieten en verzorgde daaren- Ixiven nog bewerkingen van gekende muziekstukken. Bij hot schrijfwerk hiervan werd hij geholpen door zijn echtgenoote. een Eri- gelsche van geboorte, evenals hijzelf, gunstig bekend in de muzikale kringen van Sorel er. van Quebec. Dikwijls ook typte hij zijn muzikale phrasen op een Brailleschrijfmachine speciaal daartoe verbouwd doch on dervond alsdan al te groote moeilijkhe den om deze muziek opnieuw ia de voor HOEKJE VAN DEN ARBEIDER. m MEMORIrtM. Een zware slag komt di Christelijke Arbeidersbeweging te treffen m de per soon van de Algemeene Voorzitter van het A. C. V.. die bij de vliegramp te Gan der om het leven kwam. Vriend Henri PAUWELS heeft heel zijn leven volledig ten dienste gestaan van het Arbeidersvolk in een intense beleving van liet Christelijk Syndicalis me. Hij is gevallen op het Front van den Arbeid m dienst van zijn ideaal. Alwie Vriend Henri hebben gekend van dichtbij, weten wat zijn heengaan voor on/a beweging beteekent. We ver liezen in licrn niet alleen de Voorzitter van het Algemeen Christelijk Vakver bond. maar een Vriend die ons allen zeer dierbaar was. Het is voor ons alsof een familielid is heengegaan. Dit zal dan ook blijken "uit de ingetogen houding die al onze vrijgestelden en bestuursle den zeker in acht zullen nemen de eerst komende dagen. Wij zijn overtuigd dat al de vooraan staanden en zelfs gewone leden zich zul len inspannen om met een talrijke af vaardiging op Zondag a. s. 29 September in St Goedele te Brussel aanwezig te zijn voor den plechtigen dienst te 11 u. Als christene werklieden gedenken wij- onzen dierbaren afgestorvene in onze ge beden. ER ROERT ENT WAT. Mn kan het ook anders Welk loon is nog aangepast aan de levensduurte Vooral de loonen van de laagste catego rie arbeiders geeft niet de noodige koop- dracht. Meer dan ooit zal het noodig zijn dat de leden van het Kristen Syndicaat zich wenden naar het bureel. Dreef, 6, Ni- ieder gebruikelijke teekens om te zetten. Op zekeren dag. een tiental jarun ge leden. werkte Mijnheer Liessens in ge dachte een thema voor een kinderlied uit. Zijn vrouw was afwezig en al zijn meest gevorderde leerlingen die heel dik wijls dictaten van hem opnamen, waren buiten bereik. Liessens besloot het the ma op papier te zetten vooraleer het hem kon ontgaan en met behulp van een grol ineengestoken mechanisme slaagde hij erin zijn thema vast te leggen. Na verscheidene jaren van geduldige proefnemingen en geleidelijke verbete ringen gelukte hij erin een machine in een te -teken die aan de blinden toelaat de door hern geschapen muziek op te schrijven in de gebruikelijke teekens. Mijnheer Liessens bracht zijn ge wrocht op 2 Juli 1. 1. voor het 6 Congres der Muziekleeraars te Toronto. Hij behaalde er een opzienbarend suc ces en met allen spoed werd de.uitvin ding ook kenbaar gemaakt aan de blin deninstituten te New-York en te Londen Luidens de Canadeesche pers is de m u:-i cog raphe Liessens een dézer volmaakte uitvindingen, waarvan men rich afvraagt hoe het komt dat men er niet eerder aan gedacht heeft. Het toestel wordt in serie vervaardigd en zal tegen betrekkelijken geringen prijs aan de blinden die het verlangen, verschaft worden. Bestellingen uit En geland. Zuid-Afrika en omzeggens alle werelddeelen waren reeds ingekomen Tot stichting onzer lezers vertalen wij hierna de vleiende bewoordingen waar met een dagblad van Sorel. op 15 Au gustus 1.1. de uitvinding bij de bevol king bekend maakt Het is een eer voor Sorel onder zijn burgers, een kun stenaar en een uitvinder te tellen wiens naam. zonder eenigeri twijfel, in de ge schiedenis zal bekend staan, als een ge lijke van de grootste weldoeners aan het menschdom en vooral der wereld van de blinden Met dit blad zeggen wij dat wij ge lukkig zijn onze bewondering en onzen dank te betuigen aan onzen gewezen stadsgenoot voor dezen uit nemenden dienst die hij aan de menschheid komt te bewijzen. Eere zij hem 1 novo. Vooral de Textielnijverheid gal reeds practische resultaten daar in de Pari taire Commissie de loonen werden aan gepast. Loonsaanpassingen kunnen en moggn geen moeilijkheden veroorzaken die on overbrugbaar zijn. Immers van de zijde der patroons is er instemming met de loonsverhooging. daar hunne afgevaar digden in de respectievelijke paritaire commissie's' hun akkoord geven. Van de zijde der arbeiders moeten we alleen waken op het feit dat van dergelijke ge legenheid geen gebruik gemaakt wordt om de werklieden onderling te vordeelen Daarom past de vraag Welk is de bes te voorwaarde om de arbeidersbelangen te verdedigen We antwoorden Laat U niet misleiden, stel vertrouwen in uw syndicale leider». Van de arbeiders zelf zal het afhangen of het machtige gevoel van solidariteit dat hen samenbindt met succes zal bekroond worden. Een al te eenzijdige streving naar EENHEID leidt naar de mislukking van alle pogingen. WIJ zijn te vinden, in het belang der werklieden, voor eenheid van actie, wat niet de uitsluiting van vrije beroepsor ganisatie inhoudt. Gij, Christene Arbeiders, stelt dan ver trouwen in het A.C.V. K. A. J. Geeraardsbergen Ninove Op Zondag 29 September prachtige VOLKSAVOND op de Groote Markt te 5 u. verzorgt door het kunstcabaret VREDA uit Haaltert. In geval van slecht weer gaat het feest door in de zaal van de EE. PP. Jozefieten in de Karmelietenstraat Allo Allen er heen Lach. muziek en ernst wisselen elkaar af. Ontspanning moet verheffend zijn K B V B ZONDAG 29 SEPTEMBER 1946, om 15 uur, op het terrein Doorn de tweede thuismatch F, NINOVE tegen GERDA S. N. Onze drie eerste matchen waren zeer zware matchen, en normaal gesproken moeilijk te winnen. Nu zullen onze jongens te doen hebben met een tegenstrever tegen v. ien het betei kan kampen. Daaroij geraakt onze ploeg stilaan beter in gespeeld. Supporters, komt nog eens kijken, wij beloven U mooi spel. DE NIEUWE WET OP DE OUDERDOMSPENSIOENEN Vervolg van tweede bijdrage. 3. Oudertiomsrenictoeslag na onderzoek omtrent de bestaansmiddelen De volgende categorien personen kun nen met den ouderdomsrentetoeslag na onderzoek begunstigd worden zij die geen recht hebben op den toeslag zonder onderzoek alsook de vrijwillige verze kerden mits het bruto bedrag van hun jaariijksche inkomsten."eventueel ver meerdert niet deze van hun echtgenoot (e 5.(1 er. niet overschrijdt voor gehuwden en 3.800 Fr. voor alleenstaande, aanvra gers. Ook deze wijziging wordt zonder eenige formaliteit vanwege de belang hebbende geregeld. Aan de berekening van oe inkomsten worden in hoofdzaak de volgende wijzi gingen aangebracht 1De door den aanvrager bewoonde woning waarvan hijzelf eigenaar is wordt niet meer als bestaansmiddel aan gerekend. 2) Het gedeelte van 60'der geblok keerde vermogens wordt tegen den wer- keiijken interent aangerekend en niet meer aan 80'. zooals vroeger het geval was. Voor wat betreft de rente voor onder houdsplicht die de kinderen veronder stelt worden aan hun ouders te betalen mogen de kinderen zonder voor rente- plicht in aanmeVking te komen, de vol gende sommen verdienen 29.COO fr. in een gemeente van minder dun 5.000 inwoners. 21.000 fr. in een gemeente van 5.000 tot 30.000 inwoners. 30.000 fr. in een gemeente van meer dan 30.000 inwoners Deze sommen worden eventueel ver meerderd met 3/4 voor de echtgenoote. 1 4 voor het eerste en tweede kind. 1/2 voor het derde en volgende kinderen Wanneer de verzekerde 10 fr. meer stortingen niet heeft verricht wordt hem daardoor afgetrokken 150 fr. pei storting van een mannelijk gehuwd verzekerde. 100 fr. per stoiting voor een alleen staand verzekerde. 75 fr. per storting voor een vrouwelijk gehuwd verzekerde, en niet meer 300. 200 of 150 fr. zooals het roeger het geval was. Deze wijziging zal ambtshalve worden geregeld. Bereikt het aantal verrichte stortin gen echter minder dan de helft van het aan'.ai vereischte stortingen dan wordt de toeslag geweigerd. De betaling van de ouderdomsrente en van den ouder- domsrentetoesiag za! bij koninklijk be sluit geregeld worden. 1. Aanvullend Ouderdomspensioen. Een aanvullend ouderdomspensioen ten bedrage van 11.200 fr pei jaar voor gehuwde gerechtigden en 7.500 fr. voor alleenstaande gerechtigden wordt zon der eenige formaliteit van hunnentwege verleend aan de personen die met den toeslag zonder onderzoek worden begun stigd. De personen die den toeslag zon der onderzoek aanvragen moeten dus geen aanvraag om aanvullend pensioen indienen, indien zij eerstgenoemd voor deel verkrijgen, bekomen zij eveneens het aanvullend ouderdomspensioen. De aanvragers aan wien den ouder- domstoeslag zonder onderzoek wordt ge weigerd kunnen dus in geen geval aan spraak maken op liet aanvullend ouder domspensioen. 5. Aanvullend overlevingspensioen. Het aanvullend overlevingspensioen wordt verleend aan weduwen van ge wezen loontrekkenden (arbeiders of be dienden) die niet in de voorwaarden o.Keeren om ten persoonlijken tite, het aanvulend ouderdomspensioen te ge nieten. Om met het aanvullend overlevings pensioen te worden begunstigd volstaat het dat zij een aanvraag indienen tot het bekomen van den toeslag zonder on derzoek. Zij bekomen dan ambtshalve het aanvullend overlevingspensioen. ALBERT VAN OEN BERGHE Volksvertegenwoordiger die zijn zitdag houdt in «ONS HUIS» te Ninove den derden Dinsdag van elke maand. Inwoners van DENDERHOUTEM en omliggende OPENING DINSDAG 15 OCTOBER DER APOTHEEK PENNE Bovendorp, 100 DENDERHOUTEM Alle voorschriften der Heeren Dokters worden gewetensvol uitgevoerd. Alle Specialiteiten. Drogerijartikelen, Duivenprodukten zijn verkrijgbaar. De ziekenbonden zijn welkom Steeds ten Uwen dienste, Dank bij voorbaat Apotheker MAUR1TS PENNE. STAD en OMLIGGENDE NINOVE Eervolle onderscheiding. Wij vernemen dat den Heer Albert Van Paepegem. Ridder in de Leopolds orde e. a.. inspecteur bij het Ministerie van Verkeerswézen, thans door den Prins Regent benoemd werd tot Ridder in de Kroonorde. Wij bieden den Heer Van Paepegem onze besie gelukwenschen. Viasirijt vat vuur. Dinsdag bij valavond sloegen opeens vlammen op uit een der vlasmijten die te drogen stonden aan den Steenweg naar Geeruardsbergen, en toebehooren- de aan Oscar De Jonghe. Het vuur die snelle uitbreiding nam. werd dadelijk opgemerkt door de buren, die in aller- haast toesnelden en er in slaagden het vuur te overmeesteren juist op het oo- genblik dat de brandweer ter plaatse kwam die men intusschen verwittigd had. De politie stelde een onderzoek in. Van lieden af Verkeersongeval. Fcrnand Cassiman wonende Burcht- s'raat Ninove. kwam rnet zijn auto uit de richting van Meerbeke. Ter hoogte van de kerk maakte hij zijn draai te- groot om de Brusselstraat in te rijden, w. rdoor hij op het voetpad terecht kwam en de naphtepomp, geplaatst aan het café Volksverheffing, ten gronde af- rced. De wagen zwenkte naar rechts met het gevolg dat hij langs den over kant der straat op een woning terecht kwam. De geleider was gekwetst aan het aangezicht, en was door den schok bewusteloos. De wagen was buiten ge bruik. Kippendieven op bezoek. Tijdens den nacht werd een inbraak gepleegd in den tuin van Rene Steppe, wonende IJzerenwegbaan. waar de die ven er in geslaagd zijn 2 hanen en 10 hennen mede te nemen. De dieven moe ten echter verrast geweest zijn. vermist ze nog 5 hennen achter lieten. De politie stelde een onderzoek in en hebben voet sporen vast gesteld. Allo Allo KAMIONS RENAULT Garage Theo BEEKMAN, NINOVE Jeanine De Cooman dochter van Jules en Maria De Dobbeleer. Paul De Mont zoon van Jean en Mar- the Prové. Johnny Scheerlinck zoon van Albert en Marie-Jeanne Sion. André De Coppel zoon van Willy en Elise Van Snick. Willy Schepens zoon van Louis en Maria Van den Steen. Huwelijken Henri Van den Steen. ,25 j. fabriek werker en Schenja Prichotjko, 22 i. fa briekwerkster, beiden te Ninove. Cyriel Bayens, 26 j. horlogemaker, en Lucie D'Herde. 18 j. haarkapster. bei den te Ninove. Paul Borremans, 35 j. bediende. Den- derwindeke en Bertha Luvsterman. 24 j. zonder beroep. Ninove. Overlijden Philemon Watripont, 37 j.. Hospitaal. OP DEN UITKIJK De gemeentelijke verkiezingen staan voor de deur er is werk voor C.V.P. C.V.P. beteekent niet een vernieuwing van personeel, noch een herschilderen van het uithangbord, 't Is een revolutie Toen enkele jaren voor de oorlog de oude katholieke staatspartij met haar conservatieve en democratische vleugels omvormde in K.V.V.. katholieke vlaam- sehe volkspartij, werd er op meer dan een plaats niets veranderd dan den naam Menschen die er sinds lang de politie ke leiding in handen hadden en die in 1930 nog ernstig meenden dat het nog al tijd 1830 was bleven aan de leiding en zegden eenvoudig aan de kiezers wij zijn K.V.V. - stemt voor ons Dat eu vel werd op deze plaats in dit blad meer dan eens aangeklaagd. Ook de standsvertegenwoordiging bleef bestaan. 't Is een historisch verschijnsel dat de gedachte die bevochten wordt toch al tijd een zekere invloed uitoefent op haar bekampers. Het socialisme met zijn evan gelie van klassenstrijd had in de katho lieke partij de standsvertegenwoordi ging doen inburgeren. Impliciet werd daardoor aanvaard dat er botsing kon bestaan tusschen de rechtmatige belan gen van verschillende klassen der sa menleving. C.V.P. beteekent een omwenteling. Geen bloedige en geweldadige op zijn Marx's of zijn Lenine's. Maar toch geen trage evolutie, maar een radicale en to tale omvorming van het politiek leven. Tegenover de theorie van den klas senstrijd van den goddeloozen. harteloo- zen. haatdragenden duitschen Jood Karl Marx en die werd overgenomen door Lenine. stelt C.V.P. de christelijke le vensbeschouwing het rechtmatig be lang van een persoon of een stand kan niet schaden aan het rechtmatig belang van een ander persoon of een andere stand. De twee beroemde pauselijke wereld- brieven hebben dit principe concreet uit gewerkt en C.V.P. boujvt op die wereld- brieven. Ieder C.V.P.-er erkent het rechtmatig belang der anderen, en dat zijn rech ten niet onbepaald zijn. Hij aanvaardt niet de beperking der mogelijkheden maar de beperking der rechtvaardigheid Om te bepalen tot waar eenieders recht en eenieders plicht gaat aanvaardt de C.V.P. de rechterlijke uitspraak van Christus, gelijk ze geformuleerd staat in de christene moraal. Zoo staan nu tegenover malkaar in de wereld de theorie van het geweld theorie van Marx en Lenine en de theorie van de rechtvaardigheid theorie van Christus. De eerste heeft de wereld reeds veel tranen en veel bloed gekost. C.V.P. wil de tweede invoeren in de maatschappij. Vooraleer ze daartoe de wettelijke macht bezit voert zij ze in, in haar eigen organisatie. leder C.V.P.-er erkent, eerbiedigt en verdedigt de rechtmatige belangen van iedere stand. Er zijn geen conservatie ven meer die vasthouden aan lang beze ten voorrechten. Ieder mandataris van C.V.P. neemt die verplichting op zich en de doseering van standsvertegenwoordiging omwille van het evenwicht der belangen, is over bodig. Oude gewoonten zijn kwaad om laten. Hier en daar zullen er wel menschen zijn die met twee handen het C.V.P.program ma hebben onderschreven, die uit ge woonte zullen aandringen op standsver tegenwoordiging. Willen ze het dyna misme van hun ideaal, dat vastgelegd is in de C.V.P. niet breken, ze moeten zich bezinnen. De mandatarissen moeten gekozen wor den onder de verstandigsten. De ver- standigsten zijn niet de geleerdsten. Er loopen in de wereld heel wat ge leerden wier handelwijze niet bepaald wordt door hun verstand maar wel door een of ander drift. Daarom loopen er zoo veel waanwijze zelfgenoegzame men schen rond die meenen dat ze het mono pol ium van het verstand bezitten en God de Vader in persoon zijn. Die kunnen niet dienen Dit alle klassen dor samenleving zal de C.V.P. zijn mandatarissen kiezen, zon der de doseering te wegen op een apo thekersbalans. En zoo toogt C.V.P. ter zege om een nieuwe samenleving op te richten, gesteund op de leering van Christus, en waarin de groote den kleine niet verbijt, maar steunt cn beschermt. w ":2r: De n der klok HALLO HALLO Gekeurd PLANTGOED te bekomen in volle vertrouwen t ij de FIRMA VAN GEEM Steemveg op Oenderhoutem, 32-34 H.R.A. 19.154 NINOVE Zc zijn aangekomen de nieuwe 300 K. 1 ton 2 ton 3 1/2 en 7 ton. onmiddellijk beschikbaar Voor inlichtingen en prijzen zich wenden tot: BURGERLIJKEN STAND Geboorten -IJL,*

Denderklok | 1946 | | pagina 1