Bedenkingen voor den Poll. Het Land van den Glimlach Twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 6 October 1946. VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. CHRISTEN, PostchecKrekening 1862.54 TOONEELGILDE HOOGER OP NINOVE Onder de kundige leiding van den gunstig gekende tooneel- schrijver Heer Marcel De Paepe wordt op 13 en 14 October alsook op Zondag 20 October e. k. het tooneelseizoen 1946 - 47 inge vet met In de hoofdrollen de sympathieke tenor Louis Van Poelvoorde en de bekende zangeres Bertha Roose. Kaarten van heden af in de Roxy -Gordijn telkens om 7 uur. De datum van de gemeenteverkiezin gen is dus vastgesteld op 24 November aanst. en gaandeweg voait men de ver meerdering van de bedrijvigheid op het politiek plan. Onze tegenstanders zijn reeds druk in de weer en hebben hun gewone tochten en bezoekjes hernomen. Zij ontveinzen zich niet het belang dat aan den uitslag dezer verkiezingen verbonden is. Aan ons C. V. P.ers de tegenactie in te zetten en kordaat voor het program ma van onze partij op te treden en onze kandidaten te verdedigen wie ze ook mo gen zijn en waar op de lijst ze ook mo gen geplaatst worden. Eens de lijst samengesteld, is ze de ujst van allen. Zooals het programma van de C.V.P. een is en gericht op de ontwikkeling en de verdediging van de rechtmatige be langen van ieder C. V. P.er. zoo ook is de kandidatenlijst één geheel. Alle man datarissen. uit welken stand ze ook mo gen gesproten zijn, hebben de verplich ting op zich genomen het programma der partij uit te werken en dus in te staan voor de belangen van het gerr.ee- neb«st en van ieder in 'tbijzonder. Het behoort aan de aanstaande poli- vergadering daartoe de beste kandida ten aan te duiden. De beste zijn niet steeds de geieerste Zuüals onze uitkijk verleden w.eek zoo gevat wist op te werken, doch het zijn de verstandigste, de waardigste en de bekwaamste onder de meest ver dienstelijken onzer partijleden Dergelijke kandidaten moet de C.V.P. hebben. Al te velen die do bekwaamheid bezitten en spoedig de noodige ervaring i»p het politiek terrein zouden kunnen opdoen, deinzen terug voor den last of de moeite die een mandaat zou kunnen veroorzaken. En dit is zeei te betreuren. In een democratie moet de elite. d< keur van het boek haar plicht ken nen en haar verantwoordelijkheid dur ven opnemen. Doet ze dit niet dan zal het regiem zelf der democratie heel spoo dig vervallen en ontaarden tot kliek jes - of zaakjes - cratie waarvan we rondom ons wel eenige stalen kennen. Die elite is vanzelfsprekend niet ver bonden aan rijkdom of' maatschappelijke stand, doch ze is het zeer dikwijls aan persoonlijke aanleg en traditie. Men vindt die keur onder de wilskrachti- gen. de beginselvasten, de bekwamen, de zelfstandig denkenden uit alle groe pen en standen. De aan de gemeenteraadsleden geverg de kennis wordt maar steeds uitgebrei- uer en zoo zien wij dat thans, benevens de eigenlijke taak van beheer en be stuur. hun medezeggenschap wordt ge- ëiseht in stedebouw, woningbouw, open bare gezondheid, hospitalisatie. verschaf ten van drijfkracht en verwarming, op voeding. cultuur, sport, ontspanning, enz allemaal zaken van breeden socialen aard en ingrijpend op de toekomst, op hot bestaan zelf van hun gemeente. .Het zaak voor Ninove raadsleden te bezitten die open oog en oor hebben voor al deze kwesties en aile partijen hebben hierin een groote verantwoordelijkheid. Al te lang heeft men zich bij het op maken van de lijsten te veel. te uitslui tend zelfs, bekommerd om den graad van populariteit van den kandidaat en te weinig, ja. in 't geheel niet. om de be- stuursbekwaamheid van den toekomsti- gen gekozene, tot dienen der gemeen schap. Ook heel t Ninove er naai gegolden en zal ieder Ninovieter u wijzen op de al te veelvuldige oude en jonge tekortko mingen en verkeerde maatregelen, om niet te spreken van de kemels waar aan wij gewoon werden gemaakt. Daarin moet verandering komen en daarom C.V.P.-er. wees doordrongen van het belang van uw handeling Zondag toekomende op den poll. Duidt de bekwaamste en de best ge- -ehikie kandidaten aan. zoodat ge moogt lier zijn op uw lijst. Ook. en z.-lfs niet-partijleden moeten, overtuigd van de waarde onzer kandi daten. hun instemming en hun waardee ring kunnen betuigen. Het vertrouwen dat nze lijst zal in boezemen zal doorslaggevend zijn voor den einduitslag. Inwoners van DEN DERROUTE M en omliggende OPENING DINSDAG 15 OCTOBER DER APOTHEEK PENNE Bovendorp, 100 DENDERHOUTEM Alle voorschriften der Heeren Dokters worden gewetensvol uitgevoerd Alle Specialiteiten. Drogerijartikelen. Duivenprodukten zijn verkrijgbaar. De ziekenbonden zijn welkom Steeds ten Uwen dienste. Dank bij voorbaat Apotheker MAURITS PENNE. ALLE C. V. P.ers OP POST lieden Zondag te 3 uur namiddag gaat de poll door voor de aanstelling van on ze candidate!) voor de gemeenteverkie zingen. In de huidige omstandigheden zal het belang daarvan aan niemand ont gaan. Wij zijn een vernieuwde partij waar de regels van de ware democratie tot in het detail worden togepast. De aan stelling van de candidaten gebeurt dan ook door al de partijleden en moet dus alle partijleden interesseeren. De can didaten wenschen hun mandaat te krij gen van de massa van de partijleden eri willen daardoor tegenover de partij ge bonden zijn voor de gewetensvolle ver vulling van de rol die zij als gekozenen zullen spelen. De partijraad heeft een voorloopige lijst opgesteld en verzoekt om de goed keuring daarvan. Het spreekt dat indien een zeer groot aantal leden van de par tij die goedkeuring geven, dit een zeer gunstigen invloed zal hebben op de kie zers in 't algemeen. Ieder lid heeft dus een plicht te vervullen. Het staat de le den ook vrij wijzingen aan het voorstel te brengen en indien iemand oordeelt dat het om ernstige rwdenen wensche- lijk zou zijn dit. te doen. dan is het weer om zijn plicht daarom te verzoeken Latan wij nog daarop wijzen dat de eerstkomende jaren voor de gemeenten van overwegend belang zullen zijn en dat ieder burger, zoo man als vrouw, in geweten moet meewerken om voor de verdediging van de belangen van 't al gemeen. diegenen aan te stellen die hun volledig vertrouwen kunnen hebben. Het is in den schoot van de partij, en niet daarbuiten, dat de leden van gedachten moeten wisselen over de belangen van de partij daar alleen kunnen zij de daad stellen die zij aan de partij en aan zichzelf verschuldigd zijn. Daarom C.V.P.-ers op post. Zondag na middag te 3 uur in de zaal van de Chris ten Werkliedenbond. Heil C.V.P. Versterkt de rangen, Op ten strijd Voor C.V.P. MIDDENSTANDSNIEUWS N.C.M.V. C.M.O.V. Gewest Z. O. Vlaanderen Afdeeling Ninove Mcdedeeling aan de Leden. Wij hebben de eer onze leden in her- rinnering te brengen dat ons geweste lijk secretariaat over een bijzonderen dienst beschikt, om de leden raad, hulp en bijstand te bezorgen in al hun moei lijkheden op gebied van de fiskale wet geving, de zegel- en de takswetten. Alle nuttige inlichtingen kunnen U gegeven worden omtrent de toepassing van taxen, plakken van zegels en belas tingen van allen aard. Invullen van Belastingsaangiften. Jaarlijks ontvangt ieder rechtspersoon- een Aangifte-formulier in de Directe Belastingen (groen-blauw formulier in drie bladen welke men zelf moet in vullen en terugsturen, ofwel zich aan melden op de speciale zitdagen van de controleurs. Waarom hierover het hoofd gebroken U bent lid van de Midden- standsvereeniging en uwe organisatie vraagt niet beter dan U behulpzaam te zijn. Richt u tot uw gewestelijke secre taris die uwe zaak met u zal onderzoe ken, bespreken, om daarna met u, het formulier in te vullen zoodat uwe rech ten en uwe plichten verdedigd zijn. Wij weigeren niet belasting te betalen, maar wij eischen dat wij enkel de be lasting moeten betalen, die ons kan op gelegd worden volgens de wet, opge maakt en berekend volgens de bestaan de besluiten en niet naar willekeui of schatting. Aarzel dus niet raadpleeg in aile moeilijkheden de Fiskale Dienst u- wer vereeniging. Waarom werd deze dienst in 't leven geroepen 't Is vooi U leden 't Is Uwe vereeniging 't Is Uwe dienst Ze zijn beiden van U ze staan beiden ter Uwer beschikking. Maak er dus ge bruik van Ook voor het opstellen van bezwaar- •hriften. invullen van rechtvaardigings formulier (het beruchte formulier nr. 279) tn dergelijke andere formaliteiten kunnen wij u behulpzaam zijn. Middenstanders maakt VOOR ALLES gebruik van uw gewestelijk secretariaat op de zitdagen WAAR te Ninove elke Zaterdag voor en namiddag, lokaal Middenstands huis Beverstraat te Okegem elke 1. Zaterdagna middag. lokaal Café Bernard Statieplein. te Denderhoutem nog niet vast gesteld Zijt actief lid uwer vereeniging aak haar en haar diensten bekend en werft leden aan tot machtigen uitbouw v :n uw nationaal verbond. De Gewestelijke Secretaris O. DE FEYTER. C.V.P. BERICHTEN Parlementaire vragen gesteld door Senator DE HAECK aan net ministerie van verkeerswezen, en antwoorden. 1 De tijdelijke bedienden vragen /ich met angst af wat er van hen zal ge worden. Velen zijn reeds vijf jaar in dienst en bekleedcn belangrijke posten en toonen zich zeer verdienstelijk. Ei- wordt aangedrongen opdat hun toestand zou geregeld worden. Is het niet mogelijk deze bedienden een administratief examen af.te nemen en in de vaste kaders te schakelen AN rWOORD Onder de benaming tijdelijke bedienden» onderscheidt men bij de maatschappij: werklieden, beamb ten en technische ambtenaars. Daar de regelmatige overgang in de vaste kaders der N.M.B.S. voorzien is wat de werklieden en de technische ambtenaren betreft bedoelt de achtbare heer senator in zijn vraag ongetwijfeld de tijdelijke- beambten en aanverwante categorieën. Evenals de staatsdiensten, is de Maat schappij sedert Mei 1940 tot geen recht- streeksche toewijzing van vaste betrek king meer overgegaan ter vrijwaring van de rechten van de politieke- en krijgsgevangenen, die in de onmogelijk heid verkeerden mede te dingen voor het bekomen van dergelijke posten Om aan de dienstnoodwendigheden het hoofd te kunnen bieden, werd diens volgens beroep gedaan op tijdelijke werkkrachten in bedieningen van assis tent, klerk, hulpboekhouder, teekenaar. enz. Al de bedienden die tijdens den oor log in dergelijke omstandigheden aange worven werden, hebben reeds tenminste eenmaal kans gekregen in het vaste ka der over te gaan mits te slagen in exa mens. die voorbehouden waren aan het in dienst zijnde personeel. Nu de maatschappij terug tot de in richting van openbare examens zal over gaan met het oog op de aanvulling van haar bestendige kaders, werd beslist, be houdens andersluidende wetsbepalingen, aan de tijdelijke bediende met twee jaar dienstouderdom den voorrang te verlee- nen op de maatschappij vreemde can didaten. 2 Op verschillende lijnen, in de tus- schenstations in de stopplaatsen zou, op de punturen, een kaartjesuitreiker die nen voorzien. Het treinpersoneel is niet bij machte aan de meestal overbevolkte treinen de reizigers in regel te stellen. In deze stopplaatsen bestaan wachtzalen, op de kaaien, gewoonlijk uit een kast voorkomende van een gesloten wagen. Ze zijn meestal in een erbarmelijken toestand en te klein zoodat de wachten de reizigers, 's winters, aan het gure we der blootgesteld zijn. Kan hieraan geen verbetering gebracht worden Antwoord Wanneer het blijkt dat, uit hoofde van den regelmatigen toe vloed tot zekere treinen, het controle- personeel bij vertrek uit zekere stop plaatsen niet bij machte is de reizigers in regel te stellen, dan wordt onmiddel lijk het noodige personeel te verster- personeel te versterken of wordt gebeur lijk het noodige persooneel te verster ken of wordt gebeurlijk het noodige per soneel in de stopplaats gedetacheerd om er biljetten af te leveren. De N. M. B. S. heeft een programma tot oprichting van schuilplaatsen in de niet bewaakte stopplaatsen opgemaakt. Wegens de hooge krachtinspanning, die zij zich opgelegd ziet door den herop bouw van de belangiijke instellingen, die vernield werden, is het haar niet mo gelijk meer dan 20 stopplaatsen per jaar uit te rusten. Deze uitrusting wordt doorgevoerd volgens een programma dat met het belang van het verkeer rekening houdt. STAD en OMLIGGENDE NINOVE GOED NIEUWS Eerstdaags zullen de nieuwe voituren RENAULT geleverd worden. Zich laten inschrijven voor 10 October in de GARAGE THEO BEECKMAN Ninove Telefoon 365 Bloedige twist Zondagavond omstreeks 10 uur werd de bevolking van de Pamelstraat opge schrikt door een bloedige twist, in het café en logementhuis «Amerika gehou den door Cobbaert Arthur. Sinds eenige tijd verbleef daar een zekere De Vos Henri. 50 jaar van Zichem in gezelschap van een vrouw van vreem de nationaliteit, medegekomen met hem uit Duitschland. Zondagavond was De Vos dronken. Toen de logementhouder hem een op merking maakte, trok deze onverwachts een dolk en bracht Cobbaert verscheide ne erge steken toe. met ongemeen ge weld. Op het gekerm van het slachtoffer snelde zijn vrouw .Verhumst Felicitas. haar man ter hulp. doch ontving ook verscheidene steken. Voorbijgangers ver wittigden de politie, die onmiddellijk ter plaatse kwam en de woesteling op zijn kamer aanhielden. De twee slachtoffers werden onmiddellijk naar de kliniek o- vergebracht waar dokter Van der Hulst hun de eerste zorgen toediende. Ondanks de beste zorgen is Cobbaert Arthur Dins dagavond overleden. De dader werd gevankelijk door de rijkswacht naar Oudenaarde overge bracht. Schrikkelijk verkeersongeluk. Des avonds kwam uit de richting van Aalst op de betonbaan de genaamde Gaytant Leopold met een vrachtwagen geladen met papier. Bij hem had plaats genomen zekere Goossens Henri beiden wonende te Halle. Wanner ze ter hoog te van het café Belle Aliance waren kwam uit tegenovergestelde richting een bespannen wagen toebehoorende aan den houthandelaar De Roose uit Okegem Be geleiders moeten elkaar te laat heb ben bemerkt wat voor gevolg had dat de voertuigen met elkaar in aanraking kwa men en dit met zoo een geweld dat de vrachtwagen werd weggeduwd en ver volgens in- een gracht terecht kwam waar hij kantelde. Als bij wonder be kwam Goossens Henri slechts lichte kwetsuren aan het aangezicht terwijl de geleider er ongedeerd van af kwam. Beide voortuigen waren buiten gebruik. De rijkswacht kwam ter plaatse en stelde een onderzoek in. TAX I TAXI TAXI Frans DE CLERCQ Koepoortstraat, 5 Tel. 592, NINOVE Geboorten Jozef Coussens zoon van Georges en Mathilde Van Impe. Huwelijken Albert Brevnaert, 23 j. koolmijner en Julia Reygaerts 20 j. handschoenmaak ster, beiden te Ninove. Frans Van der Biest. 43 j. schoenma ker. Appelterre, en Adella Grvseels. 40 j. bibliotheekhoudster, Ninove. Georges Van Wayenberg 21 j. handels reiziger en Celesta De Bont, 24 j. zonder beroep beiden te Ninove. Roger Van Rossom 25 j. eandidaat No taris en Andrée De Schepper 23 j. zon der beroep beiden te Ninove. Overlijden Rosalie De Troyer, 83 j. Statiesraat. Arthur Cobbaert, 60 j. Kliniek. OP DEN UITKUK Ik heb een vriend middenstander et 't gebeurt dat ik na het sluitingsuur ga aansteken Zoo zaten we weer in een geurige wolk van dompenden Appelterre den toestand te bespreken. 't Is toch jammer zei mijn vriend, dat C. V. P. in de regeering niet getreden is. C. V. P. had den invloed van het com munisme kunnen fnuiken en beletten dat menig maatregel getroffen werd die de samenleving ontreddert en 's Lands eco nomie om zeep helpt Ik weet niet zei ik of C. V. P. wel de gelegenheid gehad heeft deel te nemen aan de regeering. Het ideaal der socia listen was C. V. P. in de oppositie te spijkeren en de liberalen hebben geen ruggegraad meer. Ik weet ook niet of een deelname wel werkelijk gewenscht was. Maar ik weet iets mag ik het u zeg gen. en zult ge niet kwaad zijn Zeg maar op zei hij. En hier volgt in 't kort wat ik hem vertelde. De oude katholieke partij, voorzaat van de C. V. P. heeft dertig jaar lang, alleen het Land bestuurd. 't Was niet al volmaakt wat ze deed. Maar ze heeft het Land beheerd met wijsheid en voorzichtigheid het stil aan rijk gemaakt en gaande weg mét het stij gen van den rijkdom het peil van den levensstandaard verhoogd. In 1914 was België het Land waar de menschen best en gemakkelijkst leefden. Ze voeren nu ook den levensstandaard op maar 't is volgens de politiek van den boer die zijn land verkoopt... en het opleeft De partij was een sterke burcht en zijn vijanden zouden er blijven tegen te pletter loopen. Maar voorstanders van een maatschappij op christen grondslag hebben zelf bressen in den muur gesla gen die niet meer te stoppen waren. Denk terug aan de talrijke scheurlijs ten die hun oorsprong vonden in onvol dane persoonlijke ambities. Aan die an dere. even talrijk voortkomend uit de mistevredenheid van sommige standen leiders. Denk terug aan de groote schisma's die V. N. V. heeten en Rex en aan den misval der Realisten. Die menschen waren en bleven partij gangers van onze westersche beschaving, gegroeid uit het kristendom. Al die kiezers kleefden niet de open bare en nog min de geheime politiek van sommige leiders aan. De kiezers van V. N. V. en Rex waren niet meer in den dop landverraders dan dat de lieberale kiezers allemaal vrij metselaars zijn, noch de socialistische trouwe discipelen van Karl Marx. Maar toch braken ze de macht der partij en dwongen haar het gezag te deelen en maakten het mogelijk dat de anderen haar buiten deden. Beste, gij hebt ook om uw wrevelte koe len. en om tegen Boerenbond en Wel vaart te vechten eerst het Realisme, daarna het Rexisme achterna geloopen ge zijt ook voorstaander geweest van een lijst van middenstanders... 't Is waar zei hij. Gij en uws gelijken hebt toen het pot je gebroken en moet het nu helpen be talen. Voor wie aan 't breken niet ge holpen heeft is 't erger dan voor u. C. V. P. heeft de eenheid hersteld. Het loensch gekuip en gekonkel van een fa meus gebleven minister heeft de abso lute overwinning van C. V. P. op het nippertje kunnen verhinderen. En ware er niet het V. D. B. avontuur geweest de overwinning ware nog totaal geweest, Nu komen de gemeenteverkiezingen. Die zijn geen krachtproef. Ze zijn een algemeene repetitie voor de krachtproef die volgen zal. Ze moeten de basis leg gen van waaruit het groot offensief ver trekken moet dat C. V. P. aan het be wind moet brengen. Er zullen nog scheur lijsten zijn. Eigenliefde en ijdelheid spe len hun rol. Er zijn menschen die meer verstand fiebben van zaken doen dan van aan politiek doen en die zich door geslepen politiekers uit het vijan dige kamp laten bij den neus leiden. Maar de massa der kiezers is wijzer ge worden en als de tuchtelozen die reeds zoovc-el onheil hebben gesticht nu eens werkelijk alleen zullen staan blozen hebben, den dag na de verkiezing, zal de weg voor C.V.P. open liggen, vrij van alle hinderpalen, om het bewind in handen te nemen en het Land naar den welstand te leiden langs wegen van orde cn rechtvaardigheid Den der klok BURGERLIJKEN STANO

Denderklok | 1946 | | pagina 1