Het Land van den Glimlach Plechtige Inzegening der Nieuwe Kerk GROOTE TOONEELAVOND 0 Twmtigsfe Jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 20 Oktober 1946 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE PustchecKrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. TOONEELGILDE HOOGER OP NINOVE Onder de kundige leiding van den gunstig gekende tooneel- schrijver Heer Marcel De Paepe wordt op 13 en 14 October alsook op Zendag 20 October e. k. het tooneelseizoen 1946 - 47 inge zet met K. B. V. B. Zondag 20 Oktober 1946 te 15 uur F. C. NINOVE I tegen S. K. ZELE In de hoofdrollen de sympathieke tenor Louis Van Poelvoorde en de bekende zangeres Bertha Roose. Kaarten van heden af in de Roxy -Gordijn telkens om 7 uur. EN THANS VOORUIT In de pollvergadering van vóór 14 da gen. waarover we verleden week ver slag uitbrachten, heeft de partij zich uit gesproken over de ingediende kandida turen en werd de door net Bestuui voor gestelde lijst dooi de meerderheid der aanwezige leden aanvaard Met meer dan do 2/3 der stemmen werd de kandidatenlijst goedgekeurd. Dit resultaat werd op handgeklap ont haald en strekt tot eer van het Partijbe stuur dat de kiesche zending van het op zoeken en rangschikken der kandidaten tot een goed einde wist te brengen. Dat deze rangschikking en deze schif ting een kiesche taak is. moeten we wel niet verder betogen, meenen wij. en dat rnen er in geslaagd is dit karweitje tot voldoening van de overgroote meerder heid der leden op te knappen pleit, én voor de verdiensten van 't Bestuur, én voor hun werk de kandidatenlijst. De eerste echo's bij het bekend wor den van onze kandidaten duiden op een sympathiek en geestdriftig onthaal en wij mogen gerust zeggen dat C.V.P Ni nove met deze lijst een zeker succes te gemoet gaat. Ongeacht de aantrekkingskracht van het C.V.P -programma zal dit succes e- venwel in eenige mate afhangen van den geest van saamhoorigheid onder de kan didaten zelf en onder hun respectieve sup porters. Men vermeerdert de vaarde, noch den aanhang van eenig kandidaat dooi een mede-kandidaat en strijder te kleineeren of te verguizen Het is genoeg geweten dat sommigen een andere schikking van de kandidaten zouden gewenscht hebben en dat dooi een paar misnoegden te allen onpas, a- zijn wordt gebrouwen. Het is echter evengoed gekend, en trou wens al te zonneklaar, dat elk C.V.P-er voor zich de orde op de lijst anders -zou kunnen willen men kan nu eenmaal niet cisehen dat iedereen zou afzien van /.ïjii persoonlijk oordeel. Maar wii wil len er hierbij op drukken dat do stem ming de lijst, zooals ze voorgebracht werd. als de best geschikte heeft goed gekeurd en dat die lijst. DE lijst is voor elk C.VP.-er. Om liet even welke leemte of welk ge brek wij er ook volgens ons persoonlijk gedacht, mochten aan vinden, is het thans plicht voor ons de voorgestelde lijst, in haar geheel, voor ONZE lijst te nemen en ze. in haar geheel, en ook. in eik harer leden, te verdedigen tegen el- ken aanval van wie of van waar hij ook moge komen Zooveel we vroeger, in de oude partij te lijden gehad hebben van de meester lijke talenten die. in eigen rangen, de eigen manier afbraken en verguisden, zooveel moeten we nu. in do jonge le venskrachtige C. V. P.. ieder voor zich. elke kandidaat van de lijst voor onzen kandidaat nennm en hem omringen met onze genegenheid, ons vertrouwen en onzen steun. Wanneer we even over 't muurken kijken van onze politieke tegenstanders, vinden we voorbeelden met heelder hoo- pen dat personen op wie geen Meiken te steken is eens officieel kandidaat gesteld, met den slag. alle deugden en qualiteiten verwerven en almeteens een stemmig opgehemeld worden door de zelfden van hun partijgenooten die hun te voren genadeloos afmaakten Die lessen moeten wij indachtig zijn. Onze kandidatenlijst mogen wij vrij moedig en met voldoening 't allenkante openbaar maken, er zal op het gehalte van onze lijst, noch op de persoonlijke waarde en de eerbaarheid van onze kan didaten eenige gegronde kritiek kunnen uitgebracht worden. Onze mannen weiden door de C.V.P.- ers gekozen als de best geschikte om de belangen van 't algemeen en van de par tij naar hun beste weten en kunnen te dienen. Om hun taak naar behooren te kunnen vervullen én om de C.V.P.-gedachte te kunnen doen zegevieren moeten zij zoo talrijk mogelijk naar den gemeenteraad gezonden worden. Dit is echter ONS werk. 't uwe. en 't mijne. Wanneer wij van nu af aan onzen steun en onze genegenheid eendrachtig betuigen en onze medewerking aan de voorbereidselen voor de verkiezing geest driftig verleenen. is de triomf verzekerd! Aan u. C.V.P.-er. aan allen die de C. V.P.-gedaehte deelen is thans de daad Er MOET en er ZAL een nieuwe wind waaien over onze stad en daarna over ons Land WAT KIEST GIJ? Waar Viktor Hugo schrijft :«L'avenn n est a personne. Sire«. en hiermede be kent dat het niemand gegeven is de toe komst te kennen, herhaalt hij eene evan gelische waarheid; nochtans moeten wij ervan overtuigd zijn dat de toekomst zal zijn zooals wij ze willen, en voorbe reiden wie zaait zal maaien Nog is het geen vrede, en vrede komt er nooit zoolang de wantoestanden van hi-den blijven bestaan zoolang eenieder zelf geen vrede maakt of helpt maken blijft men wind zaaien storm zal men oogsten. Orde. rechtvaardigheid, wettelijkheid worden met de voeten getreden hoe kan de toekomst er rooskleurig uitzien Het is nu eenmaal zoo dat wij men- schen op den socialen-politieken weg te kiezen hebben tussehen twee van elkaar diep verschillende wegen. De eene weg leidt rechts de andere links; de rechtsche leidt omhoog, de linksche berg af. De rechtsche weg wil behouden en verbe teren al het goede dat de christelijke be schaving ons bracht van af de verlos sing uit het barbaarsche en heidensche slavendom van vroeger tot de heerlijke niet te betalen vrijheid van heden dt ünksehe weg leidt ons van de kostbare vrijheid terug naar het wieede en gruw zame slavendom. Op den rechtschen weg is het een voortdurend strijden om te behouden wat wij door de christelijke beschaving verwierven op den link- schen weg is het een voortdurend af glijden naar vernietiging van eeuwen oude weldaden en ijzerschermers of gordijnen opgehangen door geheime en sterke wapendragers, vermogen niei dt nare werkelijkheid aan de wereld te ver stoppen. Kortom eenieder, wie het ook weze. heeft te kiezen tussehen de weldoende kristelijke beschaving en het schrik wekkend communisme geen midden weg is mogelijk, men is voor of tegen de christelijke beschaving, men is voor of tegen het communisme. Ieder reden om met het communisme samen te werken is een droge reden, houdt geen stand, is valsch. Met het communisme samen wer ken om rem te vormen is uit den booze. Men bekampt het communisme of men helpt het geen andere uitweg is moge lijk. D<» C.V.P. ziet de zaken zoo in, zij koos den rechtschen weg. en heeft bij hare stichting het zoq aangelegd dat hare ran gen wijd open stonden voor iedereen, ge- loovige of ongeloovige. die het goed meent met de kristelijke beschaving en hare beginselen van vrijheid en naasten liefde. Geen enkele reden, zelfs al werd ze verdedigd door uwen besten vriend, mag U doen afglijden naar links: Uw weg ligt rechts, daar alleen kan de toekomst schoon, rustig, rechtvaardig zijn en een weldoende vrede zal er de vrucht van wezen. Daarom leve, de C. V. P. De Kolerischaarschte opgelost dank zij aan den rooster P. L. M. spaart 50 kolen uit. geeft 100 meer hitte. overtuigt U op Dinsdag 29 Oktober in de zaal De Waag De vereenigde smeden van Ninove en omstreken stellen ten toon Allo l Allo Ie zijn aangekomen de nieuwe KAMIONS RENAULT Parochie LEEBEKE. Op Zondag 20 Oktober aanstaande om 9.30 uur door Z. E. H. DELFQSSE Pastoor- Deken van Ninove. Na de inzegening zal processiegewijze het Allerheiligste o vergedragen worden naar de nieuwe kerk. Hierna PLECHTIGE HOOGMIS in de Nieuwe Kerk waaronder aanspraak door Z E. H. Deken van Ninove. De geloovigen, vrienden en weldoeners worden tot die Plech tigheid uitgenoodigd. Tooneelgilde Stillekens Aan Burchtdam Op Zondag 3 Noveember te 7 uur Maandag 4 November om 6 uur en met medewerking der Symphonie Exelsior onder leiding van den heer Urb. Van Driessche Aigemeene Inkomprijs 15 fr. MEPEDEELING Dc Procureur des Konings bij de recht bank van eersten aanleg te OUDENAAR DE. vestigt de bijzondere aandacht van het publiek op het feit dat het aantal vei keersongevallen immer toeneemt. De straten en banen worden steeds onvei liger. Dit is grootendeels te wijten aan onachtzaamheidsgewoonten, voortvloei end uit de oorlogsperiode, toen het ver keer minder druk was. Het onmiddelijk gevolg daar van is een ongewone en gevaarlijke stijging der verkeersongevallen met doodelijke of erge gevolgen. Diensvolgens heeft mijn ambt bevel gegeven aan alle plaat selijke politie- en rijkswachtbevelheb bers opdat zij een waakzaam oog zouden hebben op liet vervoer in de steden, de dorpen en op do banen op de noodza kelijkheid de overdreven snelheid te be letten. Gespannen, stookkarren, enz. die nen steeds de uiterste rechter kant der baan of straat te houden, zelfs indien geen andere t ijtuigen zichtbaar zijn dit zal in het bijzonder dienen in acht geno men te worden door de landbouwersge spannen op de groote banen. Ook de rij wielen zullen op een heel bijzondere wij ze in het oog worden gehouden. Zij zijn er toe verplicht, op straf van proces-ver- baal. de uiterste rechterkant van alle banen en straten te houden en het ver bod te eerbiedigen met twee of meer personen naast elkaar te rijden. Omdat de wintermaanden naderen, dient de aandacht van de autovoerders gevestigd op de verplichting hun lichten te dempen bij het kruisen van een ander rijtuig. Het publiek weze er van verwittigd dat bij de minste overtreding op het verkeerreglement onmiddellijk en on- meedoogend Proces-verbaai zal opge steld worden. De Procureur des Konings. Louis LAGAE. Arrondissementeele Boerenver- gadering te Aalst op 1 3-10-46. Volksvertegenwoordiger Albert Van den Berghe hield er een groote rede aan duizend aanwezigen en verklaarde on der meer Wij kennen de nadeelen van een op positie. Wij onderschatten ze niet wij doen alles wat we kunnen om de ne faste gevolgen van het huidig regeerings- beleid. gekenmerkt door onverstand en onkunde, door willekeur en favoritisme. door partijbelang en enggeestig secta- risme. te milderen of te neutraliseeren. Wij zouden het graag beter doen. vooral voor onze boeren maar wij verkiezen de nadeelen van onze tijdelijke onmacht boven de ontrouw aan ons programma en ons gegeven woord Wij doen beroep op uw uithoudings vermogen zeer lang kan de wanorde niet meer voortduren. Wij zijn te dicht bij het einde onze financies, onze be voorrading. onze economie zijn ernstig bedreigd. Wij zijn voorstanders van prijzen- en loonenstabiliteit, maar wij klagen de on gehoorde wanorde aan die op dat gebied heerscht. Standen aan hun lot overlaten, standen uitbuiten en hun een mensch- waardig bestaan weigeren, wreekt zich. Landbouwers, die hunne produkten aan den officieelen prijs verkoopen werken met verlies en zelfs Minister Lalmand, al wordt hij nog driester, zal dien toe stand niet meester kunnen blijven. Wij klagen aan, dat een minister van land bouw nog slechts de rol te spelen heeft van kindermeid. Hij mag de boeren aanzetten tot pro ductie. Minister Lalmand maakt er zich meester van en heeft het hooge woord in het vaststellen van de prijzen. Maandagmorgen leverden vrienden van Smeerhebbe en elders hun vee naar Aalst Vrijdagmorgen was hetzelfde vee te r>inove te bezichtigen, uitgemergeld door honger en dorst. Wanorde - gebrek aan samenwerking, overal en zonder weerga. Wij hebben zaterdagnamiddag bij den Minister van Landbouw kracht dadig geprotesteerd tegen een dergelijk schandaal. Het eenige goede nieuws, dat wij U melden kunnen is. dat de prijs van het vee aan de boeren te betalen, met 4 fr. het kilo verhoogd zal worden, nog deze week. Blijit sterk a, ngesloten. De commu nisten hebben den Boerenbond op den neus zitten. Geiukkig voor U en voor het land. dat hij bestaat. Gelooft in uw macht. Gelooft in de zekerheid van den uit- eindelijken zege. Gelooft in Uw rechtmatige en billijke cischen Brengt de C. V. P. aan de macht. Daverend applaus en weergalooze geestdrift van duizend boeren bezegel den deze machtige rede. HOEKJE VAN DEN ARBEIDER. 1We herinneren de belanghebbenden er aan dat ze zich. in verband met de wijzigingen aan de pensioenwet, voor inlichtingen kunnen wenden tot het bu reel van de Kristene Mutualiteit, Dreef, 2-4. Ninove. en dit eiken Woensdag en Vrijdag voormiddag van 9 tot 12 u. 2 We wiilen er eveneens onze leden op wijzen dat het bureel alieen toegan kelijk is eiken voormiddag van 9 tot 12 u. We verzoeken ze beleefd doch drin gend zich aan deze uren te willen hou den. 3 Ten slotte wordt de aandacht er op getrokken dat de gevallen van ziekte met ongeschiktheid tot werken als ge volg. onmiddellijk en dit binnen de 24 uur aan het bureel moeten worden aan gegeven. Voor een periode van ziekte die niet werd overgemaakt wordt geen vergoeding uitbetaald. Bij ieder bezoek aan het bureel gelie ven de leden telkens hun lidkaart mede te brengen. MIDDENSTANDSNIEUWS Door onvoorziene omstandigheden is de aangekondigde spreekbeurt van den Heer Karei FRANSMAN, over de uit breiding en verfraaiing onzer stad uitgesteld tot een later te bepalen datum STAD en OMLIGGENDE NINOVE Feestzaal «Ons Huis» Dreefstraat Ninove Op ZONDAG 20 OKTOBER te 6 uur Groote MISSIEAVOND uit Congo teruggekeerd na 16 jaar missieleven Film DWARS DOOR AFRIKA Kaarten worden genummerd in Ons Huis Zondag 20 October van 10 - 12 u. Willy Taffya zoon van Marie-Josée. Laurette Van den Berghe. dochter van Hen drik en Helena Uytendaelc. OP DEN UITKIJK Op zekeren dag werd het Oude Rome door de Galliërs ingenomen. Alleen het Capitoleum bleef in handen der Romei nen dank zij de waakzaamheid der gan zen van het Capitoleum die de verras singsbestorming der Galliërs verrieden. Rome kocht den vrede voor tai- looze ponden goud. Toen het goud afgewogen werd ge bruikten de Galliërs valsche gewichten en een Romein protesteerde. Ais eenig antwoord legde ae Galliër zijn zwaard bij in de schaal der gewichten en voc victis wee de overwonnelingen zei hij. Na zooveel eeuwen is het voc victis meer actueel dan ooit. De groote misdadigers tegen de menschheid werden te Nuremberg op geknoopt. Maar ze werden allen gekozen uit het kamp der overwonnelingen. Er zitten er in het andere kamp even groo te die zijn met lauweren gekroond. Menschelijke gerechtigheid vermag niets tegen de macht. Dat klaarblijkelijk tekort schieten der menschelijke gerechtigheid is het beste bewijs voor de noodzakelijkheid en de werkelijkheid van een Hoogere Gerech tigheid. De Rechtvaardige God bestaat en toen Hij deze bepaalde wereldorde schiep legde Hij een gerechtigheid in den aard der dingen zelf. Menschen die geleerd doen noemen dat immanente gerechtigheid Is het niet huiveringwekkend Voor de eerste maal sedert de christene moraal de we reld beheerscht heeft werden tien ver antwoordelijke staatslieden opgeknoopt. De drie grootsten pleegden zelfmoord en verschenen voor die opstandige daad tegen den Meester over alle leven, voor het tribunaal van den Eeuwigen Rech ter Het Nazi- Duitschland heeft met ver woed geweld het christendom willen stukslaan. Alleen het communisme heeft het in geweld en boosheid geëvenaard. Het misprees het christendom als de godsdienst van weekheid en zwakheid. Het haatte het christendom als afkook sel van het Jodendom en het zag in Christus een Jood gelijk aan alle an dere Joden. Hot schafte den persoonlijken Eeuwi gen God af. met zijn Drievuldigheid. En daar de menschheid toch een godsdienst noodig heeft schiep Rosenberg er een nieuwe. Rosenberg een niet-Duitsche Jood werd door Hitier Ariër verklaard en werd de godgeleerde van het Nazisme De Eeuwige God werd vervangen door het Eeuwige Duitschland De H. Drievuldigheid werd vervangen door de trilogie ras, bloed en bodem. Het stond tot op het staal van den dolk der naz'.-jeugd. Onze groote christelijke Hoogdagen werden omgetooverd in Oud- Germaansche natuurfeesten. Onze ver- duitschte christelijke jeugd heeft, wel licht zonder het te weten, met Kerstdag het feest van «Zonnewende gevierd het fee<>t van het vernieuwde licht, het feest van het lengen der dagen. Tussehen haakjes onze groote link sche neopatriotten weten daarvan niet te spreken en 't is daarom dat ze dom weg de katholieken uitmaken voor col laborateurs en Duitschgezinden Hadde de oude christene moraal de wereld beheerscht de tien misdadigers uit het overwonnen kamp hadden te Nu remberg niet hangen bengelen terwijl de anderen zetelen in de hoogste glo rie. Zij hebben den invloed van het chris tendom helpen suikslaan. Zij hebben de oude afgoden opgekal- lefaterd en als nieuw op de altaren geplaatst. Zij zelf tellen tussehen de slacht- offers die de nieuwe goden opgedra gen worden. Dat is immanente rechtvaardigheid En daar die wel kan geloochend wor den maar niet afgeschaft juist gelijk God. die ze schiep kan geloochend wor den maar niet afgeschaft is het abso luut zeker dat ze immer voort werken zal en dat nog menigeen zal verdrinken in den put dien hij zelf gegraven heeft Terwijl het drama te Nuremberg zich afspeelde werd in Yougo-Slavie Aarts bisschop Stepinae veroordeeld. Hij is slachtoffer van hetzelfde Nieuwe Bar barendom maar als martur getuige voor de Waarheid. Hij staat achter Chris tus. die door Pilatus veroordeeld werd, hij stapt achter Christus die zijn eigen kruis droeg en hij zal deelen met Chris tus in den triomf der overwinnende Ver rijzenis De Den der klok 300 K. 1 ton 2 ton 3 1/2 en 7 ton. onmiddellijk boschikbaar Voer inlichtingen en prijzen zich wenden tot Garage Theo BEEKMAN, NINOVE door Eerw. Pater Van Huot Prijzen 15 en 10 fr. BURGERLIJKEN STAND Geboorten

Denderklok | 1946 | | pagina 1