IN DE ROXY op Donderdag 7 Xovemtef a,s Ie 20 u. met als spreker Jiile ^inovieiers houden dien avond C. V. P-ERS OP POST V. Zondag 3 November 1946 Prijs per nummer 1,25 fr. TwIntTgsfe Jaargang CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Posteheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. li 8 IN lij t I WIL HET COMMUNISME DE ARBEIDERS VERHEFFEN Dat willen de socialisten niet en wil len de communisten nog veel min Het bereiken, voor hen communisten is de hoofdzaak dat ze bepaalde eischen stel len die geen andere partij stellen kan. zelfs het socialisme niet. Dus is de hoolri- zaak van het communisme niets anders dan Qit ae arbeider door onmogelijke onberekenbare eischen verlekkeren, mis leiden en ophitsen. Het lot van den ar beider daadwerkelijk verbeteren, dat kan hun niet schelen. Het communisme is er niet op uit practisch iets voor de arbeiders te berei ken nog sterker, het communisme mag zelfs niet aan lotsverbetering der arbei ders denken, want zoolang deze tegen woordige maatschappij bestaat mag het communisme niets voor de lotsverbete ring der arbeiders doen. dat zóu tegen de princiepen, tegen de grondstellingen van hunne leer zijn. dat ware zelfmoord voor hunne partij. En verklaren zij vol mondig het lot der arbeiders te beharti gen. het tegenovergestelde oewijzen ze openhartig en onomwonden aoor hunne daden. Het is immers geheel en al in strijd met de grondbeginselen van het communisme, de misstanden der heaen- daagsche maatschappij uit den weg te ruiThen. Als ge zoudt denken dat het commu nisme den arbeider wil opheffen, hun ouderdomspensioenen bezorgen, den werktijd verminderen, in een woord hun toestand verbeteren op sociaal gebied dan kent gij het communisme alleen maar van den buitenkant en dan kent ge zelfs den buitenkant nog maar hall. Noen. staatspensioenneering. verkor- tong van den arbeidersdag en dergelijke hervormingen trekken den arbeider aan. maar dit is geen communisme. Communisme heeft slechts voor doel wantoestanden te scheppen, de arbei ders op te hitsen, stakingen uit te lokken om etm politiek te dienen die niet ge- wenscht wordt, zelfs niet door de arbei ders. maar uitgaat van een vreemd land dat op sociaal gebied nu nog niet bezit wat we over honderd jaar niet meer c;oed achtten, om wereldoverheersching strijdt met methoden als de nazis. die noch vrede noch weelde kan brengen en er op uii is af te breken wat de echte democratie ons sinds een halve eeuw bracht. Arbeiders wilt ge lotsverbetering, wendt u dan af van het communisme, maar sluit aan bij de partij die voor het welzijn der uwen ijvert bij de partij die u niet afscheept met de belofte dat alles wel voor n in orde zal komen, als maar eenmaal (wanneer de gouden heilstaat, dit wil zeggen ons land. door hen zal bestuurd worden. Toont u practische mannen die niet in de verre toekomst, maar zoo spoedig mogelijk, tastbare uitslagen nastreven. Die tastbare uitslagen, die daadwerke lijke verbeteringen geeft u het commu nisme niet. evenmin het socialisme, maar wel die partij welke op christelijke grondslag voortwerkend, niet het onmo gelijke belooft, maar wel het mogelijke e' oet En dat is het programma van de' C. P. Zoo voor staatsbestuur als voor stads bestuur. Denkt er aan bij de aanstaande gemeenteverkiezinge n NINOVE URBANISEERT Het huidige schepencollege, dat dank aan zijn verbluffende verwezenlijkingen van nu af reeds eene gevestigde plaats in de geschiedenis onzer stad verworven heeft, lijdt aan urbanisatiepiaag. De muren van de trouwzaal op ons stadhuis werden onlangs behangen met urbanisatieplannen. De titelvoerende burgemeester vaagt ze er natuurlijk vierkant aan. uit pure gewoonte, wijl de dienstdoende burge meester. zijne vroede schepenen en hun nen Brunfaut-technieker er hunnen slaap bij inschieten, voornamelijk se dert de datum der gemeenteverkiezingen bepaald werd vastgesteld. Ninove dient ge-urbaniseerd. Ons schepencollege zal urbaniseeren. Ons schepencollege urbaniseert Zoo werd er, enkele dagen geleden o- vergegaan tot het plasten eener tweede collectie elektriekpalen in den kom dei- Stad. Lompe, schandalige, afschuwelijke sta ken. overal elders geweerd maar goed genoeg voor Ninove. Als dat urbaniseeren is. awel merci... Moesten onze stadhuis-bonzen er op uit zijn om van de oudste, de stoutste en de wijste ook de LEEL1JKSTE te ma ken. dan konden ze permentelijk niet beter. Gij MOET het U aantrekken Verleden week ontmoetten we vol gende behartenswaardige lijnen in een weekblad Volwassenen, die als vol- waardige burgers in een democrati- sehen staat willen leven, hebben tot plicht zich het openbaar leven aan te trekken en er voor te zorgen, dat de besten de leiding van het openbaar le- ven in handen nemen.» Voor elk mensch met gezond oordeel wil dit zeggen dat hij moet zorgen dat dezen aangeduid worden die bekwaam heid hebben en die daarbij nog den wil hebben zich ten die-nste van het alge meen te stellen. Den wil, neen. veel goe den wil. want hij die een openbare func tie bekleedt is zeker van den ondank en van den naijver van zijn medeburgers, ja zelfs van zijn vroegere vrienden. Stamineepreekers en zuurpruimen zul len er altijd zijn om op meesterlijke wijze andere af te takelen, maar er is er nog geen enkele gekend die het op meesterlijke wijze zelf deed of wil doen. Daarom C. V. P.-er laat u niet van de wijs brengen door het geïnteresseerd ge weeklaag van sommigen. Onze kandi datenlijst is klaar en moet aan elk vol doening schenken het zijn mannen met bekwaamheid en met veel goeden wil en op 24 November geven we hen de volle laag opdat ze voor ons de stad zouden besturen. 't Moet en 't zal veranderen RECHT EN VRIJHEID Den 15 Augustus, op de Vredesconfe rentie van Parijs, na herhaaldelijke uit vallen van den heer Molotov. minister ran Rusland, vond dhr Byrnes, minister van Buitenlandsche zaken der Vereenig- de Staten, dat de maat vol was en hij verklaarde onder meer Amerika is op de eerste plaats ermede bekommerd aan alle landen ook aan de kleine recht, gelijkheid en vooral vrijheid te verzekeren. Van niemand eischt Ame rika noch schadevergoeding noch uit breiding van grondgebied. Maar hef.zou niet dulden dat een ander regiem van slavernij in zekere kleine landen deze van het vroegere Nazisme zou komen vervangen (De Gazet 28-8-4ti) Recht, gelijkheid, vrijheid hoe dik wijls hooien wij deze woorden niet ge bruiken en hoe verschillend is de be- teekenis niet naar gelang ze door rechts of door links van woorden in daden omgezet worden Omwille van recht, gelijkheid, vrij heid wordt dhr Schusshnigg. Oosten- rijk's kampioen van de vrijheid tegen het Nazisme, door eenen volksvertegen woordiger met rotte tomaten te Biussel bestookt. Den 9 Oktober 1946 werd zijne voordracht zelfs door tegenmanifesta- ties verhinderd. De Heer Schusshnigg was Kanselier van Oostenrijk, hij ver dedigde zijn land tegen Hitier. boette dezen weerstawd met gevangenis van 11 Maart 1938 tot 15 April 1945. dag zij ner bevrijding uit het kamp van Dachau. Maar ja Schusshnigg is katholiek, weet te veel. door ondervinding over de commu nistische werking en is niet te vinden voor het beloofde paradijsvan sla- .vernij. Den 6 October 1946 vierde N. K. B. (Nationale Koningsgezinde beweging, wettelijk erkende verzetsbeweging) de plechtige vaandeloverhandiging te Brussel. Om wille van het recht, gelijk heid. vrijheid hebben linksche elemen ten getracht door allerlei middelen deze plechtigheid te verhinderen. Waarom de beweging was koningsgezind en bij gevolg heeft ze geen recht van vrij hare meening uit te drukken: zij die België eerst na 21 Juni '41 als hun Vardeland er kenden (oorlogsverklaring van Duitsch- land aan Rusland! zijn nu de echte belgen. Voor de andere belgen geen recht van belg te zijn. geen vrij heid om hun gedacht te zeggen, veel minder kan er van gelijkheid sprake zijn. Echte, werkelijke vrijheid, gelijkheid en recht steunen op de christelijke be schaving verwerpt men de christelijke beschaving of helpt men rechtstreeks of onrechtstreeks de christelijke bescha ving vernietigen, dan helpt men zelf vrijheid, gelijkheid en recht vernietigen, én voor zich zelf én voor het nageslacht bereidt men het slavendom voor. Enkel de christelijke volkspartij, strij der voor de christelijke beschaving geeft aan allen de zekere zekerheid van echte vrijheid, gelijkheid en recht. Alle partijen schermen met deze schoo ne woorden maar vergelijk de woorden met de waarheid der daden. Een adres P Neen HET GOEDE ADRES, voor alle bouwmaterialen blijft VAN BELLE te NINOVE GROOTE KEUS, BESTE KWALITEIT en voordeelige prijzen. ALS GE BOUWT schrijf ons, of telefoneer aan nummer 5. NAAR MEER RECHT Veei wordt er thans geredetwist over het opeischen van Vrouwenstem- recht en gelijkheid van rechten over het feit oi de vrouw betrekkingen be- kleeden mag of moet in het openbaar le ven of ze zich evenals de mannen moet interesseeren aan kunst, kuituur, poli tiek. economie, e. z. m. Het spreekt van zelf dat wat betreft oen arbeid, met alle krachten moet wor den gevochten tegen het afstompende geestesdoodende werk voor vrouwen in een muffige fabriek. De vrouw is geschapen om levende wezens te vormen, niet om producten te helpen vervaardigen aan den loopen den band. Een vrouw ziet graag het re sultaat van haar werk. namelijk een in nerlijk schoon en zedelijk-hoogstaand mensch. al is hij dikwijls zwak. De vrouw is er niet op afgestemd een onpersoonlijken schakel te zijn die het groote raderwerk van een fabriek helpt VOOR DE VROUW in stand houden door voortdurende her haling van eenzelfde beweging als B. v. drukken op een mecanisch knopje, enz... De Moeder aan den haard de ge zinsvergoedingen. geboortepremiën. enz. zijn lofwaardige initiatieven die door de C. V .P. eens ze in de regeering zetelen zal op de meest doelmatige wijze zullen doorgedreven of waar ze reeds bestaan, verbeterd worden Daarom, vrouwen, is het uw plicht de partij te steunen, positie te nemen, u zelf overtuigen en anderen overtuigen. Het is UW RECHT toegang te eischen tot de stembus, sociale verzekering en vergoedingen te zien verbeteren. Ver geet echter niet dat aan elk recht een PLICHT verbonden is. De C. V. P. ver tegenwoordigt UW RECHT, volbreng te genover haar UW PLICHT S L U I T AAN!!! I. D. B. v/. NIEUWS VOOR DE BURGERS De communisten in hun blad De Roode Vaan streven bijna dagelijks naar een onaantastbare belastingspoli- tiek die hier op neerkomt gij burgerij zult diep in den zak schieten eens dat wij macht genoeg zullen hebben. Wij vragen ons dan ook af hoe het mogelijk is dat de partij der burgerij die toch de liberale is zich door kerels met dergelijke princiepen heeft onder den arm laten nemen. Neen blauwe heertjes, zulke feiten gaan niet ongemerkt en ook niet onge straft voorbij. Gij hebt het tot uwe schade en schan de bij de wetgevende kiezingen van 17 Februari 11. ondervonden. Gij zijt er niet wijzer op geworden Ge 2ult het gevoelen bij de aanstaande gemeen teverkiezingen Allen als een blok gestemd voor de C. V. P. VAN TWEE DICTATORS De Roode Vaan blokletterde in April 1.1. volgend betoog Op 14 April verjaring van de Spaan- sche Republiek. Betoogt overal tegen Franco, den moordenaar van zijn volk en beschermer van Degrelle. Dit is nog een van die pareltjes van De Roode Vaan Goed zoo. We gaan volledig akkoord. Maar voor wanneer de aankondiging in dezelfde gazet Betoogt tegen Stalin, het monster dat duizenden en duizen den landgenooten in de Siberische con centratiekampen laat erepeeren. De vriend en bondgenoot van Hitier tot in Juni 1941 Stalin, de man die zijn legers liet oprukken tegen, het kleine Finland en het bloedende Polen en er dood en vernieling bracht Voor wanneer dit bericht Roode Vaan Rood is synoniem van dictatuur OP DEN UITKIJK Bulgarië heeft verkiezingen gehad. Het Vaderlandsche Front dat er aan het bewind is sedert de bevrijding meende ze te houden volgens de Rus sische methode. Die methode is dezelf de als de Hitler-duitsche de kiezer heeft het recht ja te zeggen. Engeland en Amerika wilden vrije» democratische verkiezingen. Ze hebben ze gekregen. De oppositie mocht kan didatenlijsten voordragen, het woord was vrij, de pers ook. Wel zaten er veertig düizend voor aanstaande leden der oppositie partij en in den bak. Denk aan onzen natio- nalen liberalen Adolf met zijn drie honderd duizend incivieken. En de militanten van het Vaderland sche Front hebben de meetings wel uiteengeranseld. - Denk even terug aan de eerste dagen na de bevrijding hier; en bedank erbij dat Bulgarië België niet is. Hier wordt in het vuur der dis cussie, om de argumenten kracht bij te zetten met de vuist op de tafel ge bonkt. Op zijn ergst bonkt de vuist op het gezicht van den tegenstrever. In Bulgarië is het geweer nog meer in de mode dan den wandelstok hier en als het moet bonken halen ze den trek ker van het geweer over. Toch was het woord vrij en de pers ook. Voor de oppositie pers was er wel geen papier maar ze mocht toch verschijnen. Weet ge nog van de eerste maanden na de bevrijding De Roode Vaan verscheen op tafel laken formaat en werd u gratis in het gezicht geslingerd. De Libre Belgique en andere bladen verschenen op dam.es- zakdoek-formaat en in beperkte opla ge bij gebrek aan papier Republikein en democraat hebben in Amerika een heel andere beteekenis dan hier in Europa. De Engelsche Labourpartij of werk lieden partij, lijkt meer op C. V. P. dan op ons socialisme en is wars voor alle Marxisme. De Engelsche liberalen hebben met de onze het jubileum van het liberalis me gevierd. Maar Engelsche liberalen zijn voorstanders van vrij-handel de onze van vrij-onderzoek «Vrij- onderzoek is de pretentie om Gods veropenbaring te controleeren en te discuteeren. erger dan de controleurs, onze stocks en onze rantsoenen Enkel het communisme is heel de we reld door hetzelfde Het gebruikt over al dezelfde methodes en knepen Het komt uit het eenige fabiiekske dat te Moscou staat. In Bulgarië heeft het Vaderlandsche Front het zoodanig gewonnen dat de communisten de absolute meerderheid hebben, en dat hunne onnoozele bond- genooten niet meer te blaffen hebben. De oppositie heeft gestreden met de handen op den rug gebonden. Ze be haalde nog een derde der stemmen en circa een derde der zetels. Daar moe ten in Bulgarië nog menschen zijn met karakter. Toch zijn ze bij den hond gelogeerd en erger nog De halsband waarmee de hond gebon den is kan hem niet wurgen. Bulgarië heeft de strop over zijn kop gehaald. Al wie zal tegenspartelen om er uit te geraken zal de strop voelen toeschui ven en hem worgen. De communisten hebben hier ook een vaderlandseh. democratisch front ge vormd met socialisten en liberalen. C. V. P. alleen heeft er tegen gevoch ten en tot hier toe kunnen beletten dat wij de strop rond den hals kregen. Maar nog altijd dreigt het gevaar. Wie het communisme steunt, wie de bondgenooten van het communisme steunt legt zich zelf de strop rond den hals. Vrije menschen uit de vrije wester- sche democratische wereld let op uw zaak Wie de strop rond den hals krijgt loopt gedwee mee of wordt gewurgd. C. V. P. alleen strijdt voor uw vrij heid en voor uw waardigheid als mensch Brengt gij C. V. P. aan de macht en beantwoordt het niet aan uw verwach tingen gekund het afstemmen. Laat gij ooit het communisme aan de macht ge zijt geleverd Allo Allo KAMIONS RENAULT Den der klok 1 <T" Massameeting van de C.V.P. Senator Verbist t' Ze zijn aangekomen de nieuwe 300 K. 1 ton 2 ton 3 1/2 en 7 tor», onmiddellijk beschikbaar Voor inlichtingen en prijzen zich wenden tot» Garage Theo BEEKMAN, NINOVE

Denderklok | 1946 | | pagina 1