Drukker.Uitgever R. LÜ¥8TeRMAN.HAELTERMAN> Ko^ir10To! i m i Nituwjursvaria OKEE Driekoningenstoet MAKTEN DE HAAS i 1 if m De Kerstmis van Broeder Thomas en de drie Roovers Allo r Allo F :iv TwIntTgst# faargang Prljs per nummer 1,25 fr. Zondag 29 December j 946 I L«v ,1* jt1 V,^ CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINÖVE Handelsregister Aalst 1093. ZALIG NIEUWJAAR i 9 Het is een aloude, ons in merg en been vergroeide geplogenheid bij de jaarwis seling heilwenschen toe te sturen aan magen en vrienden en al wie ons nauw aan 't herte liggen. De De Denderklok en haar redac- tiecomiteit, zoo pas versterkt door den aanvoer van jonge krachten, wil aan dit gebruik niet te kort komen en is blij, bij deze gelegenheid aan al haar lezers en lezeressen, haar hartelijkste wenschen te betuigen voor een zalig en voorspoe dig jaar 1947. Moge het jaar 1947, hen de vervulling schenken van hun duurbaarste wen schen Onder onze lezers en lezeressen zijn er ook, wij weten het, die de door ons ver dedigde politieke gedachte niet deelen of ze althans aan 't verliezen zijn, doch zij wezen dan socialist, liberaal, ja, com- niunist of beschaamde C. V. -P.-er, wij vvenschen hun dat ons woord hen tot een goed inzicht moge brengen van de groo te taak van het algemeen welzijn en hen aanzetten het kleinzielig plan van de en ge partijbelangen of partijlidbelangen te verlaten voor het breed menschelijk en sociaal plan, voor allemans welzijn, dat ook hun is toevertrouwd. Wij waardeeren het goede en laten niet na, in volle eerlijkheid, ook wan neer het politieke tegenstanders betreft, dit goede te onderlijnen en aan te moe digen, doch wij zullen, zooals voorheen, onverzwakt, het partijdige, kwaadwilli ge en slechte, waar en van wie we het ook ontmoeten, aanklagen en aan den kaak stellen. Wij meenen niet. dat het noodig is hel te herhalen dat De Denderklok tegen niemand in het bijzonder, doch alleen voor het goede en al degenen die de ge meenschap dienen. Dat onze gemeenschap thans alleen gediend wordt en voort alleen kan ge diend worden door de dragers van de kristeiijke gedachte en beschaving, door dragers van een op kristelijken grond slag zich ontplooiende wereld, is niet onze fout, noch ons toedoen, het is al- en die door iedereen te doen is. En dat de kristeiijke levensbeschou wing in onze gewesten thans in de poli tiek nog uitsluitend houvast en steun vindt bij de Christelijke Volkspartij is eveneens een vaststelling die ieder da gelijks moet doen. Het is nu eenmaal zoo en niemand kan, op eigen kracht, die toestand zonder ons en tegen ons geschapen veranderen. Samenbundeling van alle goedmeenen- den is noodig, alleen voor oogen houdend al wat ons bindt en daarom zal Dender klok voort de C. V. P.-gedachte ver spreiden en verdedigen en zal zij zooals vroeger, zonder aanzien des persoons. allen en alles bestrijden die door hun handelingen de kristeiijke samenleving benadeelen of willen in gevaar brengen. De Denderklok rekent daarbij op den steun van haar lezers ZaSig Nieuwjaar NINOVE Zaal Volksverheffing Burchtdam Op ZONDAG 29 DECEMBER 1946, te 7 uur «DE BLITZERS» IN Het succes van vele Vlaamsche gemeenten Kaarten van 20 en 15 fr. in Volksverheffing Laat tijdig uw kaarten nummereh aldaar In den loop der NIEUWJAARSWEEK zal de °pmeUW C'00r straten onzer stad gaan Wij verzoeken U vriendelijk die hoge gasten goedhartig onthalen. bDiits de orote k<~>n k O-mon to fnrk en bedelen voor de M I S S I E S F te ingen, en spelen. NINOVE Dreefstraat Feestzaal ONS HUIS Op DRIEKONINGENAVOND ZONDAG 5 JANUARI 1947, om 6 u. luimig en ontroerend tooneelspel in 4 tafereeltjes door Broeder Gummarus EN Kiucht in 3 bedrijven door C. Lindemans Kaarten aan 15 en 10 fr. in de zaal «Ons Huis» De Katholieke Studentenactie verzorgt de opvoering dus puik spel F Ik ben van den buiten, Ik ben van den boer Zóó zong een Vlaamsche dichter. Zóó hoorde ik nooit een boerenwerk- man zingen. Ik herken hem beter in de typen door Edward Vermeulen in Trimards be schreven, het epos van de arme Vlaam sche boeren, die hun zonen en dochters naar de grote hoven in Frankrijk moes ten zenden om den kost te verdienen. Ik herken hem in de wroetende plat telands arbeiders ons door Cyriel Buysse uitgebeeld. Ik herken hem vooral in de zweetende boerenknechten van Streuvels, die onder de brandende zon den dagelijkschen strijd uitvechten met den grond. Schoon voorzeker is de gespierde ar beid van de landarbeiders, nuttig hun werk voor de gemeenschap, maar al te lang, helaas, hebben de Openbare Be sturen ze in hun beklagenswaardige, min derwaardige arbeids- en levensvoor waarden gelaten. De groote grondbezitters hebben, om wille van de verwaarloozing van den landbouw door den Staat, op den rug van de plattelandsbewoners de uitba ting willen rendeerend maken De buitenmenschen zijn tengevolge van de erbarmelijke sociale toestanden in massa naar de stad getrokken, om als nijverheidsarbeiders een behoorlijker loon, korteren werkdag, betere huisves ting sociale verzekeringen te genieten. Er is verandering op komst. De voordeelen der maatschappelijke zekerheid, reeds vanaf 1 Januari 1945 toegekend aan de industriearbeiders, na dien aan de personen werkzaam in tuin bouw- en boschondernemingen, wordt vanaf 1 Januari 1947 uitgebreid tot de vaste arbeiders en bedienden in de eigen lijke landbouwondernemingen, de fokke rijen, de vischkweekerijen en alle ande re ondernemingen die onder den land bouw ressorteeren. De tijdelijke arbei ders, t.t.z. die niet in vast dienstverband voor onbepaalden tijd staan, zooals de seizoenarbeiders, kunnen voorloopig ::og niet genieten van de voordeelen van de nieuwe wet. Menigvuldig zijn de voordeelen. Mits een afhouding van 7 1/2 procent op een nader te bepalen forfaitair loon, zal de aan de wet onderworpen werk nemer, benevens de voordeelen van de gezinstoelagen, betaald verlof, vergoe dingen bij arbeidsongevallen, pensioen nu ook verzekerd zijn tegen ziekte en werkonbekwaamheid, tegen onvrijwillli- ge werkloosheid, en, in princiep, recht hebben op de bons voor huishoudelijke wederuitrusting. Wanneer en op welke wijze hij die bons zal krijgen, moet nog uitgemaakt worden. Gestelde voorwaarde. Om de vele degelijke voordeelen van de vez-zekering tegen ziekte en werkon bekwaamheid te genieten moet de be trokken landarbeider zich ten spoedigste liefst nog voor Nieuwjaar, aansluiten bij een erkende ziekenbond. Een niet gering getal landbouv/werklieden zijn er reeds bij aangesloten. Zij hebben slechts den secretaris of bode te ver.wittigen dat zij onder het besluit der verplichte verzeke ring vallen en alles is in regel. Hij die nog niet lid is van een ziekenkas is verplicht spoedig bij eene zijn aanslui ting te vragen. Bij welke ziekenkas aansluiten Verschillende candidaten stellen zich voor o. a. de officieei-neutrale, de socia listische, de liberale en ook de christe lijke Ziekenkas. De materieele voordee len en verplichtingen zijn overal dezelf de. De officieei-neutrale Ziekenkas, juis ter gezegd De gewestelijke dienst van het Kijksfonds voor Verzekering tegen Ziekte en Invaliditeit heeft op geen enkel oogenblik en in geen enkele streek van het land de sympathie van de bevol king kunnen winnen. De menschen hou den niet van onbekende, officieele dien sten. Hun contact met controleurs van al le pluimage, met belastingskantoren, enz is niet van aard om ze warm te maken voor officieele instellingen zonder hart. De socialistische Ziekenbond heeft aan hang in de nijverheidsstreken, kent geen bijval op den buiten. Waarom niet De socialisten zijn maar al te lang onver schillig gebleven aan de nooden van de boerenbevolking. Als voornaamste re- geeringspartij verleenen zij hun steun aan den communistischen minister van Bevoorrading om de boeren op duizend en meer manieren te pesten. Daarenboven en voornamelijk, willen de buitenmenschen onderhandelen met menschen met hart, die denken en spre ken zooals zij, vooral in pijnlijke oogen- blikken van tegenslag, wanneer ziekte, ongeval of dood, het gezin beproeven. Dan is de katholieke verpleegster een steun voor de bedroefde moeder, een be schermengel voor de kinderen. In uren van smart en tegenslag is een opbeurend woord, een begrijpend gebaar even wel kom als geldelijken steun. De christe lijke Ziekenbond heeft niet alleen oog voor het lichaam, dat hij gezond en sterk wil, doch weet dat daarin een gevoelig hart klopt dat bloeden kan, daarin een ziel huist die wil begrepen worden. Dat hebben reeds meer dan zes honderddui zend personen in dit land begrepen en hunne aansluiting gevraagd langs een van de elfhonderd plaatselijke afdeelin- gen, primaire kassen, van de christelijke Mutualiteiten. Landbouwarbeider, nu hebt gij het woord. Als verstandig man, bezorgd om uw gezin, gaat uw voorkeur naar den Christelijken Ziekenbond. DE GRENDELWET Dhr. Liebaert. minister van Economi sche Zaken, kondigde, in de vergadering van de Senaat van Dinsdag 17-12-46 aan. dat de wet van 13 Januari 1937. houden de het verbod van zekere instellingen voor détailverkoop te openen of te ver groten, op.i Januari 1947, bij besluit met een jaar tal verlengd worden. Dhr. Servais stèrwfr-er- dan in toe zijn wetsvoorstel in te trekken, dat deze ver lenging voorstelde. Ziedaar dus ae vrucht van een actie, gevoerd door het Nationaal Christen Mid denstandsverbond in de afgelopen weken 1) in t parlement bij monde van den heer Servais, senator en voorzitter van de Waalsche sectie van het N.C.M.V. die een wetsvoorstel tot verlenging aer gren delwet neerlegde. 2) door ae protestbrieven aan 't Minis terie van Economische Zaken van het hoofdbestuur van het N.C.M.V. gesteund door deze van de provinciale besturen (voor Oost-Vlaanderen het C M.O.V.) en de plaatselijke bondsbesturen, die de verlenging der grendelwet eisten. Middenstanders-leden Uwe organisa tie waaKt en werkt gij hebt hier het bewijs wij houden niet van ijdele woorden wij stellen daden. Het zal bij dit niet blijven andere volgen. Uw na tionaal. provinciaal en plaatselijk be stuur zullen verder waken en uwe rech ten verdedigen zij staan in het strijdperk en zullen niet versagen. Middenstanders-niet leden Ziedaar wat een organisatie vermag. Neem dus het besluit en ook de daad. zo gauw mo gelijk ook lid te worden van het N.C.M.V. Laat uw ambachts- en beroeps genoten de kastanjes voor u uit het vuur niet halen. Neem actief deel aan de strijd voor uw bestaan uzelf moet strijden voor uw rechten en uwe belangen, ande ren doen het niet voor u. Wordt dus lid van het N.C.MV., uwe organisatie. Zij waakt en werkt U moet steunen en helpen door uw lid maatschap. Namens het N.C.M.V. Voor het C.M.O.V. De gewestelijke secretaris, O. DE FEYTER BELANGRIJK BERICHT aan de Middenstanders van 't Kanton Ingevolge wijzigingen ingetreden in de uurtabel van den autobusdienst en om technische redenen, zal in 't vervolg de zitdag gehouden door een afgevaardigde van het Christen Middenstandsverbond van O. V. plaats hebben Eiken Zaterdag van 9 u. tot 12.30 u. in 't lokaal Middenstandshuis, Beverstraat, Ninove F. C. NINOVE richt een REUZENTOMBOLA in, ten einde de taksen en boeten te betalen, opgeloopen bij de incidenten ter gelegenheid van den match Tem- sche-Ninove. GROOTE PRIJZEN Een Heerenfiets merk Bury Een gouden armbandhorloge, enz. Loten overal verkrijgbaar. Trekking rond Nieuwjaar. STAD en OMLIGGENDE NINOVE Wettelijk erkende Beroepsvereeniging van Herb., Hotel- en Restauratiehouders Kanton Ninove en Omliggende KOLEN ACHTERBLIJVERS De termijn voor het aanvragen der ko len wordt verlengd tot 15 Januari 1947. De achterblijvers zijn dringend verzocht zich vóór dien datum aan te melden op ons secretariaat, Stationplein.89, te Ni nove. Jammerlijk werkongeluk. De 58 jarige Arthur Van Muylem wo nende Pamelstraat is op het werk met de kleederen van zijn rechtervoorarm in een machien gedraaid. Het ongeluk was er mee gemoeid, vermits een draaiende borstel van het ciragemachien hem gedu rig op de hand draaide waardoor hij erge brandwonden opliep. Arthur Van Bran- teghem die hem ter hulp kwam deed een val en moest insgelijks verzorgd worden. Auto komt in een gracht terecht. Maandag namiddag omstreeks 15 uur kwam op de betonbaan naar Aalst ter hoogte van de Veldkapel, de genaamde Richard Dhaenens wonende te Vilvoor de met zijn wagen, toen door het barsten van den rechtervoorband den wagen in een gracht terecht kwam waar hij eerst nog een boom aanreed. De wagen liep groote schade op, terwijl de geleider aan het voorhoofd en rechterhand kwetsu ren opliep door glasscherven. Hij moest door een geneesheer verzorgd worden die de wonden dicht naaide. Ze zijn aangekomen de nieuwe KAMIONS RENAULT 300 K. 1 ton 2 ton 3 1/2 en 7 ton. onmiddellijk beschikbaar Voor inlichtingen en prijzen zich wenden tot i Garage Theo BEEKMAN, NINOVE Diefstal in een werkplaats. Wanneer de genaamde Eduard Bogaert wonende Pamelstraat des avonds in zijn werkplaats ging, die gelegen is Moeder Tibursestraat, bemerkte hij dat de deur was open gebroken door middel van een breekijzer. De schelmen zijn er in ge slaagd een groote. hoeveelheid rubber, afgewerkten eleastiek en 48 bobijnen zij den draad voor eigen rekening mede te nemen. Verder werd alles door de ke rels doorzocht. De politie stelde ter plaatse een onderzoek in. OP DEN UITKIJK In alle hoeken van het Bisdom Gent werd op Zondag 22 dezer het gouden priesterjubileum van onzen geliefden Bisschop gevierd. Op 19 December was het vijftig jaar geleden dat Hij door bis schop Stillemans werd priester gewijd. Het Te Deum is min of meer plech tig geweest volgens de lokale mogelijk heden maar overal is het. even diep har telijk geweest. Want niet alleen in de dekenijen Lokeren en Aalst waar de goe de deken een onuitwisbaar aandenken heeft achtergelaten, maar heel net bis dom door wordt Hij in de harten en op de handen gedragen. Ter gelegenheid van zijn jubileum heeft Monseigneur in het middenpunt der belangstelling gestaan. Hooge onder scheidingen zijn Hem van wege den Hei ligen Stoel en van wege het Staatshoofd te beurt gevallen. De pers heeft foto's gepubliceerd met stevig gedocumenteer de artikelen daarbij. Ook de man uit de straat is er mee begaan geweest. Er zijn min Bisschoppen dan ministers en de provincie Oost-Vlaanderen met haar circa een millioen twee honderd duizend inwoners heeft maar één Bisschop... Dat is allemaal officieel gedoe. Er zijn duizende menschen, priesters en ook lee- ken die zich bezig houden met allerhan de godsdienstige, sociale en caritative organisaties die Hem van dichterbij ken nen. Geen enkele onder hen zal het ons kwalijk nemen dat wij bij al die offi cieele pracht een eenvoudig nederig veld bloempje voegen. Wij zullen ons dus niet wagen aan hoo ge lyrische uitboezemingen om al de heerlijke gaven te roemen waarmede O. L. Heer zijn persoon heeft verrijkt. Laten wij eenvoudig huide brengen aan het groot hart, aan de uitnemende goedheid van onzen geliefden Bisschop. Midden een wereld die van hoog tot laag het triestige schouwspel biedt van hei- densche harteloosheid en dwaze hoovaar- dij staat Hij als een lichtbaak voor zijn volk als de verpersoonlijking van de goedheid. Monseigneur is geen naïef heilige. Zijn klare oogen die schitteren achter zijn brilglazen kijken dwars door hart en nieren der menschen, zoo een beetje ge lijk O. L. Heer zelf. De behendigste ca mouflage. de meestgeslepen huichelarij kunnen Hem niet om den tuin leiden. Menschen met zoo'n klaren kijk po seeren doorgaans gaarne' als wijzen en realisten en doen zich bewust of onbe wust voor als hardvochtige misanthro- pen waar iedereen zich van mijdt als van distels en doornen. Onze Bisschop blijft immer de zelfde goede man Hij bezit het geheim om liever de menschelijke miserie dan de boosheid te zien die achter het masker schuilt. Hij bezit, beter dan gelijk wie de gave om de misslag te onderscheiden van de kwaadwilligheidven om zich een anders standpunt in te denken en het te begrijpen. De groote verantwoordelijkheid die Hij draagt voor O. L. Heer verplicht Hem soms woorden te spreken of beslis singen te nemen die iemand zeer doen. Dan is het Hij zelf die het meest hart zeer heeft. Het is een openbaar geheim dat over heel het land duizende priesters en leeken die met Hem in aanraking kwamen, ons onzen Bisschop benijden juist daarom! Verleden Zondag is ons gebed ten he mel opgestegen even ongekunsteld en on handig maar even hartelijk gemeend als deze bijdrage aan de Denderklok. Moge O. L. Heer ons nog lang onzen geliefden Bisschop bewaren om ons voor te gaan en ons den weg te wijzen langs den weg der goedheid naar den eeu wigen oneindig goeden God Een adres Neen HET GOEDE ADRES» voor alle bouwmaterialen blijft VAN BELLE te NINOVE GROOTE KEUS, BESTE KWALITEIT en voordeelige prijzen. ALS GE BOUWT schrijf ons, of telefoneer aan nummer 5. TV '»*•>- >i:: I- *- I y^ De Den der klok f' .Bh I i' H lppn PPn VactctollirwT itrn ttiuCbCtl UUC V t VVI I

Denderklok | 1946 | | pagina 1