De Sabijnsche Maagdenroof VOORDRACHT Drie Koningen Prijs per nummer 1,25 tr. Zondag 4'Januari 1946 VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. Twee en twintigste jaargang CHRISTEN, Postcheckrekening 1882.54 NINOVE Zondag 25 Januari te 17 u. 30 ONS HUIS HET NIEUW NEDERLANDS TONEEL Bestuur Frans POOS Ex Artisten Kon. Ned. Schouwburg Gent Blijspel in 3 bedrijven door F. von Schonthan TREDEN OP: Gaby Bouaert Jules Cromelinck Elvire Ergo Gaston Gijselinck Francine Maene Pol De Vries Edgard De Forst Ach. Van Geert Gust Boubaert Regie Frans POOS Prijzen der plaatsen 25, 20 en 15 fr. Kaarten op voorhand ONS HUIS DAVIDSFONDS NINOVE Op Dinsdag 13 Januari te 20 uur stipt in de Feestzaal ONS HUIS door de Heer JAN BOON over STALIN EN HET ONBEKENDE RUSLAND Toegang 5 Fr Leden en belangstellenden zijn welkom TERUG OP BEZOEK IN ONZE STAD Gedurende de eerste danen van het Nieuwe Jaar kr>m°ri l-»r»n«a gasten, met hun KLEURIGE ZENGENDE EN SPELENDE STOET, Uw giften ophalen voor het schone Missiewerk Weest edelmoedig Ontvangt ze mild Legt van nu af reeds wat op zij voor een echt koninklijke gave Een hartig woord tot te velen Het is een open deur instampen wan neer we hier er op wijzen dat de pers. een geweldige en onweerstaanbare macht in onze samenleving geworden is. De pers vormt de publieke opinie, d. i. de zeden, gedachten en gevoelens van het volk, zij versterkt of ontbindt de fa milie, de school zij vermag oorlogen en bloedige omwentelingen uit te lok ken naar willekeur kan zij waarheid of leugen verspreiden, er mee doordrin gen in de diepste volkslagen en de hoog ste middens; zij kan koningen onttronen een volk groot maken, het bederven en ten onder brengen En het is derhalve wonderlijk en droe vig te moeten vaststellen hoe wij, ge lovige katholieken, onze pers verwaar lozen en de ons vijandelijke pers steu nen, dus juist het omgekeerde doen van wat onze plicht op persgebied van ons eischt nl. de goede pers steunen en de slechte bestrijden. De slechte pers bestrijden wil zeggen, om geen enkele reden abonneren op slechte of onzijdige bladen, noch er ko pen of lezen. Velen, men kijke maai' eens rond. in de huizen, de trams, de treinen, onder het belachelijke voorwendsel van sport beurs, politiek nieuws en dgl. komen hierin grotelijks aan hun plicht te kort. Daardoor stellen zij hun geloof en deugd en deze van hun huisgezin in ge vaar. zij geven ergernis, verlenen gel- delijken steun aan hun vijanden, ver meerderen aldus de invloed van die bla den. Zij verrichten verraderswerk want zij leveren de wapens om hun eigen o- vertuiging te bestrijden. De katholiek moet ook de goede pers steunen. Dit is eerst en vooral ze ver spreiden in ieder katholiek gezin een katholiek blad en geen ander. In on verschilligen en zelfs in niet-katholieke huizen moeten de goede bladen binnen dringen. Men geeft de bladen in tweede lezing door, men adverteertuitsluitend in katholieke uitgaven en steunt finan cieel en met woord en daad waar het nodig is. Nu, bij 't vernieuwen van de alma nakken en de abonnementen op de bla den, willen wij hierop speciaal de aan dacht van onze lezers vestigen. Dat ieder er eens kordaat het zijne van neme en doe wat zijn plicht is. Het zal dan niet meer voorvallen dat men moet blozen omdat een weinig aanbevelenswaardig blad op de tafel vergeten wordt of in verwarring te voorschijn komt. Abonneert alleen op goede dag- en weekbladen en verlaagt Uzelf niet met het kopen of abonneren op zogezegde neutrale of op vijandige druksels en mijdt als de pest de geschriften van verdacht allooi waarmee men U poogt te vangen. DE WEEK. Het kan niet gezegd dat 1947 veel goeds zou gebracht hebben voor de we reld en het mensdom Integendeel, de spleet die zich, in 1946, in het blok van de overwinnaars had afgetekend, is tot een kloof gegroeid. En nog wel tot een kloof, die langsom moeilijker te over bruggen blijkt Tussen de twee leidende grootmach ten. Rusland en Amerika, is alle werke lijke goede verstandhouding zoek. En de onpartijdige toeschouwer kan wel moeilijk anders, dan getroffen te wor den door de toenemende starheid van de sovjetise diplomatie. Het is alsof de Russen een breuk zochten om ongehin derd de door hen bezette gebieden als wingewesten te kunen behandelen. Véél illusies zal wel niemand meer koesteren nopens de zelfstandigheid van de landen welke door de Russen bevrijd werden Polen. Tcheko-Slo- wakije. Hongarije, Joego-Slavië, Roeme nië. Bulgarije werden reeds in de Rus- sise invloedsspheer geïntegreerd. Van dientwege lijken geen erge moeilijkhe den te duchten de wereld en de Angel saksische mogendheden berusten in het voldongen feit. Erger is het oprichten van een communistise regering in Grie kenland hieruit zouden kunnen ver wikkelingen voortvloeien want hier gaat het om de machtspositie in de Midde- landse Zee. Als handgift heeft 1948 d«n de op richting van de regering Markos en een gevaarlijke heropflakkering van de guerillaoorlog in Griekenland meegekre gen. De Amerikaanse en Engelse rege ringen verhelen het niet dat een offi ciële erkenning door de Balkanstaten en door de Sovjetunie van die regering Marcos een gevolgenzware gebeurtenis zou zijn: Moest Griekenland een communistisch bewind krijgen, dan zou inderdaad de volgende stap onvermijdelijk zijn een toetreding tot het communistisch Bal- kanblok. En in dit geval zouden de Dar danelles zijdelings onder Russische con- trool komen te staan, iets waar de An- gelsaksers niet kunen in berusten, ten zij zij heel het nabije Oosten met zijn petrool en hun strategische positie in de Miaöelandse Zee zouden willen prijs ge ven. Op deze stond kan nog niemand voor zien welke loop de gebeurtenissen zul len nemen. Het steekt de ogen uit dat de Griekse rebellen slechts met steun van buiten militaire operaties, zoals het beleg van Konitza. kunnen ondernemen. Tot nogtoe werd die steun echter bedekt verleend. Moesten de Balkanregenngen de regering Markos officieel erken nen. dan zou de toestand zich kunnen toesplitsen. Dan zouden wij het weer eens kunnen beleven dat de mogendheden, van de ene kant Rusland en zijn satellieten, van de andere kant Amerika en zijn bondge noten. elkaar in Griekenland door tus senpersonen zouden bevechten, zoals dit het geval geweest is. op de vooravond van de tweede wereldoorlog, in Spanje. Wij staan gelukkig zo ver nog niet en nog niets onherstelbaars is gebeurd, al moet de ernst van de toestand niet onderschat worden. Wij zullen wellicht weten waaraan ons te houden binnen de eerstvolgende weken. Doch dat 1948 onder geen verlokkelijke auspiciën aanvangt, staat maar al te vast. In Palestina gaan Araben en Joden voort met 'kaar uit te moorden Tn Chi na woedt de slag om Moekden. In de Hollandse Oost is de peis nog niet defi nitief hersteld al zijn de vooruitzichten hier redelijk bemoedigend. In Indo-Chi- na lijkt een vergelijk tussen de Fransen en het Vlict-Nam nakend, al wordt er nog voort geschermutseld. In Indië blijft Pakistan een twistappel tussen Hin does en Muzelmannen en vloeit bloed, zoals in Birmanië. Kortom burgeroor log in een helft van de wereld. koude oorlog tussen de Sovjets en de Ameri kanen in de andere helft, echte vrede is wat anders De diplomaten hebben nog werk op de plank om dat allemaal voor mekaar te brengen, in 1948. Van het binnenlands front, weinig of geen opzienbarend nieuws. Het Parle ment is met Kerstverlof Dhr Spaak kan even uitblazen. Wij gunnen het hem is hij gerust, wij ook BELANGRIJKE VONDST Twaalf maanden geleden kwam er een verbod nog verderen huurprijs op de compteurs te innen. De slag was zwaar, want meteen verloor de stad meer dan 100.000 fr. en bezorgde aan den electriciteitsdienst de karwei om 100.000 fr. minder uit te geven of... de eer een middel te vinden om de verloren som terug te vinden. En zie. na een jaar zoeken den 80ste der maand December 1947 heeft de H. Schepen bekend gemaakt dat hij het middel gevonden heeft om deze som te recupereeren. Salut. aan hem de eer. Wilt gij dat middel kennen Hewel. 't is eenvoudig. Vroeger geschiedde de aansluiting aan hot electrisch net. voor de verlichting en huishoudelijk gebruik, gratis. De H. Schepen wil het gratis... afschaffen en voortaan voor ieder aan sluiting eischt hij klinkende munt. Dat zou hem jaarlijks ongeveer 2.000 fr. be zorgen en daarmee kwam het verlies nog enkel aan 98.000 fr. Schoon hé Spijtig voor den H. Schepen, dat pluimpje valt van zijnen hoed. Maar wil hij mordicus toch de 100.000 fr. in winnen wat hem ter ere strekt dan geven wij hem dezen raad zoekt de stroomverliezen op en in de plaats van 100.000 fr. vindt gij 860.000 fr. als wij de verslagen van den gemeenteraad mogen geloven. van christen naastenliefde en vader landsliefde. Als die mensen die al te veel blijk geven van geestesstoring onder gebracht werden in een speciaal insti tuut en er degelijk verzorgd opdat dc wens die wij geformuleerd hebben kans krijge werkelijkheid je wforden OP DEN UITKIJK 't Is Nieuwjaar geweest, ledereen is overlast en overbeladen met wensen de ene meer gemeend dan de andere. Dat is de wereld. Ik doe er de mijne nog bij, oprecht gemeend boor, en wens ie dereen al wat zijn hart, redelijKerwijs gesproken, wensen kan en mag. Ook voor ons Land en voor heel de wereld heb ik een wens gespaard, lier Buiten land heeft ook zijn belang voor ons. Het gaat met de landen geiijK met de mensen. Dat gij zelf heel voorzichtig zijt kan u niet vrijwaren voor ongeluk ken. Hoe oplettend gij ook zijt. ge kunt altijd een zot tegenkomen die u het on derste boven rijdt. 't ls met de landen 't .'.elfde. Het tne 't Is met de landen 't zelfde. Het uwe als er een ander op hol slaat kan het Uwe en wel tien andere daarbij hals over kop den dieperik ingeraken. Wij spreken van ondervinding. Ik wens dat God geve dat in ons Land en in alle landen alle mensen die tot hun jaren zijn gekomen, hunne volle verstand krijgen. Velen hebben het. maar ook velen heb ben het niet. Althans de christene naas tenliefde doet ons de zaken zo bekijken. Wij mogen" 1&iet veronderstellen dat ze hun verstand hebben maar niet willen gebruiken. Dat ware vermetel oordeel. Toen Christus voor de beulen bad die bezig waren met hem aan het kruis te nagelen zei Hij Vader, vergeef het hun. zij weten niet wat zij doen Iedereen is akkoord over het feit dat de laatste oorlog de wereld uit zijn voe gen heeft geschokt. De wereld dat zijn de mensen. Bij veel mensen is er door den schok een vijs losgerukt als 't maar éen is Zij gelijken wonder wel op die jaloerse zotten die uit lief de hun meisje dood schieten. Er zijn in ons Land. gelijk in alle lan den grote patriotten. Het zijn de groot ste aller tijden en hun patriotisme staat boven alle verdenking verheven. Ze zou den uit puur patriotisme dc voorlaatste medeburger dood schieten, met dien ver stande dat zij de laatste zijn. Brutus die zijn eigen zoon ter dood veroordeelde heeft er niet aan Ze zetten publieke manifestaties op touw omdat er niet ge noeg dood geschoten wordt. Ze lijden aan epurite dat is acute crisis van uitzuiveringswoede. Ze zou den het Land willen purgeren en nog en weer purgeren en het bakske na bakske zout opgeven dat wij voor de omstandig heid niet engels kunnen noemen. Zij kennen even goed als ik en gij die historie van dien olifant die confi tuur gesnoept had. maar zo geweldig gesnoept dat hij er de k-kerij van kreeg, onstelpbaar tot dat hij met kop en romp mee door zijn darm langs zijn achter poortje in den aalput verdween. Het Land mag hetzelfde ervaren ze schrik ken er niet voor af De purge van een wettelijk tribunaal is niet straf genoeg. Zelfs die van een krijgsgerecht, hoe krijgshaftig ze ook weze is niet straf ge noeg. Na de bevrijding hebben ze een tijd lang geschermd met Volksrechtbank Of is de goe gemeente dat reeds ver geten Het pakte niet. Het kon goed zijn voor Rusland, zelfs goed zijn voor Hitler- Duitsland. Ons Belgisch temperament stond er weigerig tegenover. Het drank je werd opgeborgen in het apothekers kasje... en nu onlangs kwam het weer te voorschijn met een splinternieuw eti ket er opgeplakt. Het begon te Woluwe, dook weer op te Peruwelz en laatst te Munkzwalm. Het Ministerie van Justitie heeft niet gereageerd. Minister Struye houdt er denkelijk onze mening op na dat er mensen zijn die ze alle vijf niet heb ben... Wij zijn tegen elk totalitair regime. Wij willen niet dat de verstandelijke vermogens van alle burgers gecontro leerd worden. Het ware echter een daad Denderklok

Denderklok | 1948 | | pagina 1