De Sabijosche Maagdenroof VOORDRACHT f.C. Ninove I - Borsbeke Speciale Trein naar J-terzele Twee en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 11 'Januarj 1948 VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAM-H AELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. CHRISTEN, Postcheckrekening 1862.54 NINOVE Zondag 25 Januari fe 17 u. 30 ONS HUIS HET NIEUW NEDERLANDS TONEEL Bestuur Frans POOS Ex Artisten Kon. Ned. Schouwburg Gent Blijspel in 3 bedrijven door F. von Schonthan TREDEN OP: Gaby Bouaert Jules Cromelinek Elvire Ergo Gaston Gijselinck Francine Maene Pol De Vries Edgard De Pont Ach. Van Geert Gust Boubaert Regie Frans POOS Prijzen der plaatsen 25, 20 en 15 fr. Kaarten op voorhand ONS HUIS DAVIDSFONDS NINOVE Op Dinsdag 13 Januari te 20 uur stipt in de Feestzaal ONS HUIS door de Heer JAN BOON over STALIN EN HET ONBEKENDE RUSLAND Toegang 5 Fr. Leden en belangstellenden zijn welkom Op Zondag 11 Januari 1948 op het terrein DOORN te 1 5 uur 1ste der terugwedstrijden Zullen wij de 2de ronde met een overwinning inzetten SUPPORTERS OPGEPAST Op Zondag 18 Januari 1948 PRIJS 30 Fr. Inschrijving bij Frans Van Opdenbosch van heden af De Studiedagen van den Boerenbond. Zondagnamiddag. 38 December, be gonnen te Leuven de jaarlijkse Studie dagen van de Belgische Boerenbond De stemmige feestzaal van St. Pie- terscollege is nokvol - ruim 8lK) afge vaardigden van de plaatselijke gilden en afdelingen zijn aanwezig -r- als Mgr Cruysbcrghs. Algemeen Proost, de Stu diedagen opent met een kort gebed. Op het podium hebben plaats genomen, naast voorzitter senator Dr. O Mullie Mgr. Broekx. afgevaardigde van Z. Exc. Mgr de Bisschop van Luik. en de overi ge leden van het Hoofdbestuur van de Boerenbond ing A. Conix. ondervoor zitter. E. H. Borremans. Prof. Van Die voet Senator Desmedt dhr Mortens. Buts. De Coene. Bosmans alsmede Dr Jur. J. Rondou. algemeen Secretaris In de zaal bemerken wij o.a. dhr Baets kabinetshoofd van de Minister van Land bouw. dhr Van Orshoven. directeur-ge neraal van het Ministerie van Land bouw. ing Ceulen. landbouwattache bij de Nederlandse Ambassade, tal van volksvertegenwoordigers, senatoren erv personaliteiten uit de land- en tuinbouw wereld ook afgevaardigden van de Ne derlandse landbouworganisat ie's. In zijn inleidend woord, geeft senator Mullie een bondig overzicht van het ver lopen landbouwjaar, met opsomming van wat op land- en tuinbouwgebied werd verwezenlijkt en wat nog ten dele of helemaal dient bereikt. Afgezien van de aanzienlijke schade, veroorzaakt door vorst en droogte, mag 1947 eerder gun stig heten, al blijft er nog heel wat te realiseren en kunnen sommige reeds ge troffen maatregelen b.v het nieuw Be sluit in zake veeverbetering, de alge mene goedkeuring niet wegdragen. Namens Z. Exc Mgr de Bisschop van Luik. spreekt Mgr Broekx zijn waarde ring uit voor het werk van de Boeren bond hij onderstreept de noodzakelijk heid van de vereniging en de trouw aan de christelijke boerenorganisatie. Als eerste lesgever treedt op dhr P. Vandendael, hulpsecretaris, die een rijk gedocumenteerde uiteenzetting geeft o- ver de douaneovereenkomst met Neder land haai weerslag op de Belgische land- en tuinbouw en de vooruitzichten in zake Economische Unie Spreker be sluit als volgt Benelux kan een zegen worden voor Noord en Zuid bij verrui ming der mogelijkheden van export naar derde landen. Bij falikant uitval len van dat objectief, zullen Noord en Zuid bestendig lijden onder een over verzadigde markt voor tal van produk- ten. Na een vruchtbare bespreking over dit belangrijk onderwerp, komt dhr D. Van Dijck. Hoofd van het Tuinbouwcon- sulentschap van de Boerenbond, aan het woord met een uiteenzetting, in het zelf de verband, over de toestand en voor uitzichten op tuinbouwgebied Nu Bel gië en Nederland één productieland wor den. zal het noodzakelijk zijn zo be sluit spreker na een zakelijke uiteen zetting van de toestand dat onze tuiniers zichzelf de dicipline opleggeni die andere landen aan hun producenten voorschrijven om ons op de binnen- en buitenlandse markten concurrentie aan te doen. Na de sectievergaderingen en het a- vondmaal. wordt de Nederlandse Maro- film Groenende Weiden afgerold mot commentaar door dhr G. Veenstra, directeur van de Rijkslandbouwinter- school te Meppel (Ned.) De tweede dag wordt ingezet door sectievergaderingen, waarna, in de ple- no-zitting. ing. Fr. Casteels, secretaris van het Algemeen Verbond der Veebon den. een merkwaardige uiteenzetting geeft over De veeverbetering op nieu we wegen Spreker handelt o.a. over de verlaging van de kostprijs, het kwe ken van meer productief vee en over de middelen ter verwezenlijking van die doelstellingen. Wij moeten de bestaande verenigingen degelijk doen werken coöperatieve stierhouderijen met dege lijke fokstieren, inrichten van talrijke veebonden, doorlopende melkcontrole en controle van de veevoeding. Een levendige bespreking waaraan Bestendig Afgevaardigde Olivier, volks vertegenwoordiger Van Royen, senator Van Peteghem. Rij ksveeteeltconsu lent Derwa en ing. Busschots deelnamen volgt op deze interessante les. De uit schakeling van het zwart-bond Polder ras door het jongste besluit in zake vee verbetering en andere bepalingen van bedoeld besluit, worden aangeklaagd. Als tweede lesgever in de voormiddag komt ing. A. Van Heghe aan het woord met een zakelijke en met cijfers door weven uiteenzetting over de veevoeding in de huidige omstandigheden. Spreker verschaft heel wat nuttige gegevens be treffende de samenstelling en de waarde van rantsoenen voor het vee. rekening houdend met de beschikbare voorraden. Na grondige bespreking van deze be langrijke les. brengt Z. E. H. Kan. Col- paert. Deken te Brugge, aan de vergade ring de groet van zijn Bisschop. Maandagnamiddag, werden de studie dagen voortgezet. Ing. J. Camerlinckx. kleinveeteeltcon- sulent bij de Boerenbond, geeft interes sante nieuwe inzichten in de hoender- en varkensteelt, terwijl ing. C. Boon, aan de hand van heel wat cijfermaterieel en statistieken, tal van nuttige wenken ten beste geeft, in verband met het bereke nen van kostprijzen in landbouw- en veeteeltbedrijf. Beide lessen kennen een diepgaande bespreking. In de vooravond worden weer sectie vergaderingen gehouden, waarna een filmavond deze tweede studiedag be sluit. We vermelden terloops de prach tige tentoonstelling op land- en tuin bouwgebied ten gerieve van de deelne mers aan de Studiedagen.. Dinsdag. 30 December, na een reeks sectievergaderingen, wordt de slotzitting ingest met een uitgebreide uiteenzet ting door ing. A. Conix. ondervoorzitter van de Boerenbond, over landbouwcoö peratie. Spreker handelt over de zeer verscheiden vormen die de coöperatie kan aannemen op het gebied van Land en tuinbouw in ons land stipt hij aan samenaankoop van grondstoffen en be- noodigdheden. samenverkoop van land en tuinbouwproducten, gezamenlijk spaar- en kredietwezen, gezamenlijk ge bruik van machines, onderlinge verze keringen. Van zijn ontstaan af heeft de Boerenbond zich ingespannen om de sa menwerking onder zijn leden te bevor deren. Ten slotte wijst spreker op de onmisbaarheid van de coöperatie voor onze boeren en tuiniers, en besluit met de woorden Naar meer boerenwel- stand door coöperatie. Dhr Cool, voorzitter van het Alge meen Christelijk Vakverbond, brengt de broedergroet van de christelijke arbei ders en onderstreept het noodzakelijk samenvoelen en samenwerken van alle christelijke organisaties. Mgr Cruysberghs. Algemeen Proost, handelt, ten slotte over het herstel van het geweten in deze na-oorlogse periode. In een diepgaande uiteenzetting toont de Eerwaarde spreker aan hoe de mens. in verschillende levensomstandigheden, volgens zijn christelijk geweten moet denken en handelen. Na enkele korte maar rake woorden van aanmoediging door Mgr Van Eynde. afgevaardigde van Z. Em. Kard. Van Roey en een hartelijke Nieuwjaarswens door de voorzitter, worden deze heerlij ke studiedagen gesloten met het gebed. Is eer» ver. >H is voor Bedienden noodxakefijk Dat deze vraag niet anders dan be vestigend kan beantwoord worden, heb ben de besprekingen tussen patroons omtrent de zgz. dubbele verlofvergoe ding duidelijk aangetoond. Voor de arbeiders liep deze kwestie van een leien dakje. Zij hebben een verlofkas, die de gelden, door de patroon gestort, bijeenbrengt en verdeelt. Maai de bedienden Welk organisme zal voor hen de zaak opknappen, zonder dat er collega's benadeeld of zelfs uitgesloten worden. Wanneer de patroon zelf de zaak in 't reine trekt, hoeveel klachten zullen er niet oprijzen Een tweede reden, die pleit voor de oprichting van een verlofkas voor de bedienden is de volgende Bij besluit van 28-10-46 (Staatsblad 18-1-47) is aan de arbeider zijn verlof verzekerd voor zijn ziekte en werkloosheidsdagen. De verlofkas zal hier bijspringen. Wie zal echter aan de bediende zijn verlof waar borgen, wanneer hij tijdens het verlo pen jaar ziek is geweest De patroon, die hem tewerkstelt is hieftoe niet wet- vervolg op tweede blad. OP DEN UITKIJK Koning Michaël van Roemenië heeft vrijwillig ontslag genomen als ko ning. Hij mocht kiezen tussen zijn hoofd en zijn kroon. Hij heeft zijn hoofd ge kozen. Michaël is een gelukkige jongen hij heeft mogen kiezen. Tzaar Nicolaas van Rusland in 1917. heeft niet te kiezen ge had. hij niet. zijn vrouw niet. zijn zoon niet. en zijn dochters niet - Dat schijnt er op te wijzen dat de communisten, spijts den ijzeren muur, door hun con tact met de Westersebeschaving, toch al iets van mensenmanieren hebben ge leerd. Wij moeten nog niet wanhopen. Rond een troonsafstand wordt er ge woonlijk zo een waas van romantisme geweven. Koning Carol, de nu nog levende va der van Koning Michaël, heeft wel twee. drie maal den troon verlaten omdat hij zijn roodharige Joodse bijzit niet wilde verlaten. De «voorbeeldige trouw» waar mede hij zijn levensgezellin bijstaat in haar ziekte en haar ronddwalen over de wereld doet menig romantische vrou\V melancholisch mijmeren. Rond Michaël. die ook voor de tweede maal koning-af is hadde men wellicht ook een dichterlijke atmospheer kunnen scheppen. "Waarom de zaken niet voor gesteld als zou de koning zijn troon ge offerd hebben op het altaar der liefde. De jonge vorst had op het trouwfeest van de kroonprinses van Engeland de vrouw van zijn keuze gevonden in den persoon van een prinses de Bourbon- Parme, een afstammelinge uit een voor malig Italiaans vorstenhuis. Waarom hem niet laten kiezen tussen den troon en die vrouw Madame Pauker. de communistische minister van Buitenlandse zaken in Roe menië zal niet kunnen weerstaan heb ben aan de verleiding de wereld het schouwspel te geven van haar macht evenmin als aan het plezier haar orders te kunnen geven aan een koning. Waar schijnlijk heeft zij er niet aan gedacht dat heel de wereld ook zou zien dat ze maar een houten pop is in het marion- nettenspel waarin Stalin de koordekens trekt En dat is bij slot van rekening de eenige echte waarheid in die zaak. De grootheid van Stalin is niet gediend met dat romantisme en het belang van het communisme ook niet. Al dat ro mantisme maakt de koningen sympa thiek bij de volksmassa en dat mag niet. De koningen mogen niet tronen, zelfs niet in de harten der mensen. Koning Peter van Yougo-Slavie had zijn Land verlaten bij den inval der Duitschers. Koning Peter mocht niet te rugkomen na de bevrijding en zijn trou we aanhangers werden als verraders ge brandmerkt en vermoord. Koning Michaël was gebleven toen de Duitschers kwamen hij was nog geble ven toon de Russen kwamen. Ze hebben een trein ter zijner beschikking gesteld om heen te gaan. Wij denken onvermijdelijk aan onzen koning. Toen iedereen die zich die luxe beta len kon door de vlucht op Engeland het vege lijf redde Kamiel incluis bleef Hij wat er ook van komen mocht. De Duitschers voerden hem weg, om dat Hij hun hier de voet dwars zette. Hij mocht niet terug. De communisten wilden het niet. De socialisten die op dit ogenblik vrees den hun troepen te zien overlopen naar het communisme deden mee. Ze waren trouwens altijd republikeinen geweest. De liberale politiekers wiens voor naamste karaktertrek, sinds jaren, de karakterloosheid is hebben meegehuild met de wolven en zijn geworden de col laborateurs van Stalin, de kandidaat- meester van de wereld. Wanneer zullen ze klaar zien of is hun verblindheid dan toch hopeloos ongeneesbaar Wie weet. ze dragén toch al zolang 'nen blauwen bril Denderklok

Denderklok | 1948 | | pagina 1