De Sabijiische Maagdenroof Het Schandaal van den Dender A. DE BRAUWER-DE MONT IN VRIJE VERKOOP 13 Juni - Grote H- Hartfeesten - Vlaggeuiijding Inwoners van Ninove en omliggende houdt die dag vrij. 41, Burehtdam, Tel. 172 Twee en twintigste jaargang Pri js per nummer 1,25 tr Zondag 18'Januari 1948. CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. Postcheckrekening 1862.54 Zondag 25 Januari te 17 u. 30 NINOVE ONS HUIS HET NIEUW NEDERLANDS TONEEL Bestuur Frans POOS Ex Artisten Kon. Ned. Schouwburg Gent Blijspel in 3 bedrijven door F. von Schonthan TREDEN OP: Gaby Bouaert Elvire Ergo Francine Maene Edgard De Pon* Gust Boubaert Regie Pri jzen der plaatsen 25, 20 en 15 fr. Kaarten op voorhand ONS HUIS Jules Cromelinck Gaston Gijselinck Pol De Vries Ach. Van Geert Frans POOS De Kamer van Volksvertegenwoordi gers kreeg in hare zitting van Dinsdag 13den dezer verschillende interpellaties te aanhoren over het schandaal der be vuiling van de waters onzer waterlopen en rivieren. De heer Vanden Berghe, volksverte genwoordiger. heeft den Minister gein- terpelleerd over de kwestie van den Dender. Onze lezers zullen er wellicht belang in stellen nader ingelicht te zijn over het debat. Hierna volgt do volledige tekst van de rede uitgesproken door Volksvertegen woordiger Alb. Vanden Berghe. De noodzakelijkheid van een interpo latie over het bevuilen en besmetten van het Denderwater zal niemand be twijfelen die de toestand kent. De pers heeft de laatste maanden krachtdadig gereageerd tegen wat ons volk terecht noemt een publiek schan daal Wij citeren enkele titels uit de vele Het kan niet langer blijven duren De Dender in theorie een rivier, in werkelijkheid een riool Pouvre Dendre Aan hen die twijfelen mochten aar de ernst van de toestand en aan de tra gische gevolgen van de besmetting van het Denderwater. verzoek ik een oogop slag te werpen op deze originele foto's. (Hier toont de redenaar er enkele) U kunt hierop duidelijk vaststellen. Mevrouwen en Mijne Heren, hoe de ge dode vis van alle soort en grootte, op Zondag 129 Juni laatst leden een vlot vormde van verschillende vierkante me ter oppervlakte en op de Dender Dreef hoe werklieden de vergiftigde vis in bar ken aan het verzamelen zijn. om hem te begraven en zodoende de walgelijke geur weg te krijgen, die de Donderval lei verpestte. Er is in het voorbije jaar een gevoeli ge slag toegebracht aan de vissen op de Dender, de genadeslag, als niet spoedig alle mogelijke middelen worden aange wend om t«j redden wat er nog te red den valt. Sedert die noodlottige dag behoort voor de Dendervallei tot het verleden het mooie beeld van die honderden rus tige lijnvissers. die langs do Dender kwa men zoeken en er ook vonden een wel verdiende rust. een gezond vermaak en een portie smakelijke vis. De naarstige en vriendelijke nering doeners die er enkele landelijke herber gen en spijshuizen wisten uit te baten mochten de laatste zomermaanden van dit jaar hun deuren sluiten. Het toerisme, de sport, de visserij, de gezondheid van stuks vee en de open bare volksgezondheid zijn hier ernstig bedreigd. Men fietst en men kuiert niet langer langs een verkapte moerriool men blijft niet langer hengelen in een rivier waarin de vis regelmatig ziek wordt ge maakt. gedood en vergiftigd en dan in massa wordt geschept door stropers verkocht en geeten wie weet waar Onze vissers betalen patent onze boe ien hebben jaarlijks 42 fr. rechten af te dragen en ontvangen in ruil besmet drinkwater voor hun vee onze mensen hebben het recht te genieten van het na tuurschone van onze rivier. Wat hier gebeurt is eenvoudig onrecht vaardig. Ziedaar. Mijnheer de Minister. Me vrouwen. Mijne Heren een beeld van de toestand van de Dender, geschetst naar de naakte werkelijkheid zonder enige overdrijving. Ik weet dat de bevoegde diensten en ik houd er aan het hier openlijk te verklaren met verbeten woede zich dapper hebben te weer gesteld. Ik ontmoette kantonniers, conduc teurs en ingenieurs bij allen, zonder uitzondering, mocht ik de zeilde krach tige wil vaststellen door strengere kon- trool. door diepere studie mee te helpen aan de redding van een voorvaderlijk gemeen-goed. De feiten werden vastgesteld en aar. de bevoegde overheden gesignaleerd als ook de verantwoordelijke schuldigen. De bizondere dienst van Bruggen en Wegen bij het Ministerie van Openbare Werken, het departement van Landbouw door de dienst van waters en bossen, het Ministerie van Volksgezondheid - dienst vóoi zuivering van Afvalwaters in sa menwerking met professor van Ove van de universiteit van Gent - we zagen al len ijverig aan het werk stalen afval waters werden genomen overal waar het moest, zijn gewetensvol ontleed en de conclusies zijn gekend. Dat is een eerste en goede stap. maar nu moeten afdoende iaat regelen vol gen want een gevoel van onmacht be gint zich duidelijk te openbaren. Het moet U bekend zijn. Mijnheer de Minister, dat sedert die ongeluksdag van 29 Juni j.l. er de 8ste November opnieuw ernstige verontreiniging in het pand KOIjEIVHANDF.T, FIJNE VETTE KOLEN, DROOG, Fr. 70,-- EIERBOLLEN, voor VULKACHELS en KEUKENSTOVEN PER 100 Kg. THUISGEBRACHT Geeraardsbergen-Ictegem hebben plaats gegrepen. En de oorzaken Het Denderwater wordt bevuild en besmet in de eerste plaats door de in dustriële afvalwaters. A. De suikeriabrieKen te Aat, Brugelet- te en Barrv-Maulde bezoedelen regel matig de waters van de Dender. We hebben het geenzins tegen industrië len maar we eisen de toepassing van het besluit van 24 October 194(3 waar bij aan de suikerfabrieken de phy- sische zuivering wordt opgelegd van het afvalwater dat zij in de water lopen uitstorten. De suikerfabriek van Tienen blijkt vol ledig in regel, andere doen hun uiter ste best en zullen ras aan bedoeld be sluit voldoen. Waarom kan niet hier aan de Dender en overal de zelfde goede wil aan de dag worden gelegd B. De afvalwaters van de afdeling Una- lit der Union Ailumettière te Gee- raardsbergen zijn volgens de conclu sies van de deskundigen de voornaam ste oorzaak van de laatste rampen in de vissenwereld. De leiding van deze fabriek heeft thans proefinrichtingen. op advies en onder kontrool van de dienst voor zui vering van afvalwaters, opgericht. Strenge volharding en gestatig con tact tussen de directie van de fabriek en het landsbestuur zijn hier geboden. C. De cartonnerie Fontaine te Goefer- dinge verontreinigt de Molenbeek die uitmondt in de Dender. Ieder industrieel is verplicht z.ijn af valwaters te reinigen alvorens ze in waterlopen te lozen ook voor genoem de industrie geldt die wet. In de tweede plaats wordt het Dender water besmet door de rioolwaters. Gemeenten en steden op de Dender storten hun rioolwaters zonder enige zuivering rechtstreeks in de Dender. Geeraardsbergen. Ninove en Aalst be zitten geen zuiveringsstation. Wat de rioolwaters van Geeraardsber gen betreft. Kunnen wij in de nabije toekomst hopen het station te zien bouwen het stadsbestuur in samen werking met professer-deskundige ma ken gelukkige plannen tot de herin richting van het rioolnet en meteen het zuiveringsstation. De steden, althans deze die ietwat ka pitaalkrachtig zijn. moeten verplicht worden een zuiveringsstation op te richten. Het is een eerste vereiste en de enige oplossing. Wij ontveinzen ons de hoge financiële last niet staatssubsicdes zullen nood zakelijk zijn. In de derde plaats wordt het water be smet door de beken die in de Dender uitmonden. De Molenbeek. Ten allen tijde vormt zich een depot slijk onmiddellijk stroomopwaarts van de uitmonding in de Dender. Bij tijd stippen verspreidt dit zwarte slijk ver pestende gassen. Deze massa is zo groot, dat wij ons dit jaar opnieuw de vraag hebben gesteld of het redelijk is dat het onderhoud en het reinigen van die beken ten laste nog kan ge legd worden van de hoofdeigenaar gezien het slijk wordt aangebracht door anderen. Als Burgemeester ondervonden v-o steeds dat het reinigen van soortgelij ke beken slechts door bevoegde en ge outilleerde vaklieden kan uitgevoerd worden. De kosten van dergelijk onderhoud zijn te hoog tegen de waarde der aanpalende gronden. Wij menen dat hier een ander procédé moet worden op gevonden willen we tot een resultaat komen. Het probleem is complex de moeilijk- vervolg op tweede blad Fr. MO- dig en klaar 't is daar zo goed dat de brave man er wenst te blijven en om niet lastig gevallen te worden in het ein delijk gevonden aards-paradijs er niets beter heeft opgevonden dan onder te duiken Wie zou er niet dromen van zo een Wonderland OP DEN UITKIJK Het herstel van de wereld wil niet vlotten. De oorlog die omtrent zes jaar ge duurd heeft is als een kwade koorts ge weest en de wereld is er leelijk ver zwakt uitgekomen. Toen de koorts verdwenen was hoop te iedereen op een spoedig herstel. Maar neenfc het wil niet vlotten. Na zo een ziekte zou de herstellende een lange pe riode van rust moeten hebben om weer op krachten te komen maar de wereld vindt noch rust noch duur. In China en in Griekenland hebben ze denkelijk spijt gehad dat de oorlog gedaan was en ze vechten er voort voor eigen rekening, onder malkaar. In Indonesië sluiten ze het een wapenstilstand verdrag op het andere maar de geweren willen niet op houden met schieten. In Indië moet Ghandi voor de zooveelste maai in hon gerstaking gaan omdat de inwoners niet willen uitscheiden met malkaar te ver moorden en in Palestina zijn alle dui vels ontbonden. In Italië is het staking op staking. In Engeland en in heel Ame rika idem. In Frankrijk waar ze nooit werken vinden ze ook nog het middel om te staken. In bezet Duitsland wordt er gestaakt en over ons land zal ik maar zwijgen wie zijn neus schendt, schendt z.ijn gezicht.Kortom de hele wereld staat nog altijd op stelten. Er is in feite maar één land waar alles rustig en kalm is. waar ei geen spraak is noch van bur geroorlog noch van staking alles loopt er gesmeerd, 't Is Rusland - met de lan den die onder zijn voogdij staan. Van Spanje willen we niet gewagen - daar zijn de facisten nog altijd meester. Rus land. dat is de oasis m de woestijn, dat is het paradijs op aarde daar leven de mensen nu werkelijk als broeders onder malkaar. De Russen hebben er waarlijk het secreet opgezonden om de mensen als broeders onder malkaar te doen le ven. in vrede genietend van ai de rijk dommen die moeder aarde zo kwistig ten beste geeft. Duitsland is de proef op de som. Het beste en rijkste gedeelte staat onder leiding van de moeratiën. Engeland etv-'Ar troosten zich zware offers, en andere levensbonodigh brengen. De bevolkijtg lijdt er nog hon ger en gaat in taking on; protest aan. te tekenen legen onhoudbare toestan den. Daar waar "de Rossen de plak zwaai en wordt er niets binnen gebracht ze hebben eV veel uitgehaald en de menden hebben nog hun volle bekomste. Nie mand klaagt, niemand protesteert, nie mand staakt. Bestaat er wel een dege lijker bewijs van wat een gezonde or ganisatie vermag en van den welstand die het volk kennen kan als het door de kapitalisten niet wordt uitgebuit De bladen hebben deze week gewag gemaakt van een Zweeds diplomaat die spoorloos verdwenen is. Hij was tijdens de oorlogsjaren in Hongarije. Hij had daar schoon werk verricht en wel tien duizend Joden van een gewissen dood gered. Toen de Russen daar aankwamen kreeg hij als beloning de toelating om een kijkje te gaan nemen achter het ijzeren gordijn. Dat was een flinke on derscheiding. Menigeen die vroeg om daar eens te gaan piepen werd beleefd maar cordaat afgewezen. Hij mocht gaan zonder het te vragen. En 't was daar zo goed en zo lekker dat hij nog niet terug is. Zijn landgenoten en naast- bestaanden zijn ongerust geworden om dat hij zoo lang wegblijft zonder taal of teken te geven. En of gij het gelooft of niet. ze vinden hem niet meer. Vijan den van Rusland vinden daar stof in tot kwaadsprekerij. De waarheid is eenvou- Dg D011d.6rk.lok

Denderklok | 1948 | | pagina 1