De Sabijnsche Maagdenroof F.C. NINOVE tegen MOORTSELE De toestand van onze Stadsadministratie en Parastataie instellingen. A. DE BRAUWER-DE MONT IN VRIJE VERKOOP 13 Juni - Grote H- Hartfeesten - Vlaggecuijding Inwoners van Ninove en omliggende houdt die dag vrij. I 41, Bclrehtdam, Tel. 172 KOLE^H ANDRT, Twee en twinhgste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 25 Januari 1948 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.64 Drukker-Uitgever R. LUYSTCRMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Nrnove Handelsregister Aalst 1093. Zondag 25 Januari te 18 uur. NINOVE ONS HUIS HET NIEUW NEDERLANDS TONEEL Bestuur Frans POOS Ex Artisten Kon. Ned. Schouwburg Gent Blijspel in 3 bedrijven door F. von Schonthan Gaby Bouaert Elvire Ergo Francine Maene Edgard De Pont Gust Boubaert Prijzen der plaatsen 25, 20 en 15 fr. TREDEN OP: Jules Cromelinck Gaston Gijseiinck Pol De Vries Ach. Van Geert Regie Frans POOS Kaarten op voorhand ONS HUIS Op X.ONDAG 25 JANUARI 1948 cm 15 uur aan de Doorn Na de schitterende zegepralen tegen Schcllcbelle, Appelterre, Borsbeke en Herxele, krijgen wijnu Bij de heenronde, verloren er onze jongens met 4-2. Zullen ze er nu in gelukken een sportieve weerwraak te nemen ALLE SUPPORTERS OP POST Het is onbetwistbaar dat dt uitbrei ding van de openbare besturen sedert de eerste wereldoorlog, daags na de be vrijding nog scherpere vormen aange nomen heeft en ons administratie! ap paraat op zulke wijze verzwaard dat thans het ogenblijk schijnt gekomen om hierin wat orde te scheppen. De evolutie van onze sociale wetge ving. de talrijke vraagstukken waar te genover de achtereenvolgende legerin gen. hetzij door de inwerking van de oorlog of metteitijd. geplaatst waren, de geschokte economische conjunctuur, de ravitailleringsmoeilijkheden en ande re factoren meer. v aren r de oorzaak van dat de staatsadministratie steeds belangrijke! werd en zich. in het maat schappelijk gebeuren, een rol toebe deeld zag die een nooit voorziene ver houding aannam. Anderzijds vindt het verschijnsel van de vermenigvuldiging der parastataie instellingen z.i.in oorsprong in een ont wikkeling van de bezigheden van de Staat. Zolang, immers, de Staat zich en kel bezig houdt met het beheer over de grote politieke en administratieve diens ten. is de harmonische werking en de in- eenschakeling van haar bestuursappa raat voldoende om dit beheer te verze keren zoals het moet. Anders wordt het echter wanneer hij bezigheden van fi nanciële. commerciële, industriële of maatschappelijke aard gaat waarnemen. Dergelijke bezigheden zijn niet aange wezen op de gewone behoersadministra- tie en vallen bijgevolg buiten het kader van haar organisatie en actie. Het is om die reden dat de Staat, in dergelijke ge vallen. zijn toevlucht moet zoeken tot nieuwe beleidswijzen en dat. aldus, een reeks organismen ontstaan die verschil lende vormen kunnen aannemen en veel al van een rechtspersoonlijkheid ver schillend van deze van de Staat, en van een bijzonder statuut genieten. Deze pa rastataie instellingen ontsnappen aan de hiërarchische macht van de centrale o- vc. r.eid en de minister oefent, ten slotte, slechts het gezag van voogdij over deze instellingen uit. Zoals reeds hoger gezegd, waren het vooral do toestanden gesproten uit de oorlogs en na-oorlogse periode die oor zaak geweest zijn van een uitbreiding der Staatsadministratie of van wijzigin gen die er werden aangebracht. Eerst en vooral moesten de onder de be 'e'ing opgerichte diensten verdwij nen. Anderzijds was dt Regering er toe ge dwongen tainjke diensten, die onder de oorlog, in Groot-Brittannië opgericht werden, in de departementen te Brussel gel- idelijk in te schakelen of te vereffe nen. Het was. ton slotte, noodzakelijk nieu we soms heel belangrijke diensten, in gevolge de uit de oorlog gesproten nood wendigheden. in het leven te ren pen De vereffening van de tijdens de be zetting in het leven geroepen organis men en diensten Winterhulp. Nationa le Landbouw- en Voedingscorporatie. Rijksarbeidsambt. Commissariaat-Gene raal voor Lichamelijke opvoeding en sport, enz.) liep niet alti.id van een leien dakje en ging in hel merendeel der ge vallen gepaard met juridische en finan ciële moeilijkheden. Het waren deze moeilijkheden en het doel eenvormig heid te bereiken, die de huidige regering er toe noodzaakten de vereiieningen te centraliseren in het Departement van Financiën waar een bijzonder comité er mede belast is. De in Groot-Brittannië opgerichte diensten. (Regie van het Zeewezen. Dienst voor Belgische Nationale Radio- Omroep. Het Belgian Red Cross Lon don Comittee», enz.) werden bij het ver trek van de ministers uit Londen, toe vertrouwd aan een Vereffeningscomité. FIJNE VETTE KOLEN, DROOG,Fr. 70,-- EIERBOLLEN. voor VULKACHELS en KEUKENSTOVENFr. 140,-- PER 100 Kg. THUISGEBRACHT samengesteld uit afgevaardigden van al le Belgische diensten te Londen. Het werd geplaatst onder de hoede van de Belgische Ambassade en belast met het waarnemen van het administratief be heer der diensten die niet dadelijk kon den gerepatrieerd worden en met het verzekeren van de verrichtingen die vel band hielden met de vereffening er van. Deze vereffening is nagenoeg beëindigd. De belangrijkste uitbreiding van de Staatsadministratie is evenwel te wijten aan de uit de oorlog gesproten noodwen digheden. Een volledig overzicht geven van deze diensten en van de overwegin gen die. tot hun ontstaan aanleiding wa ren. zou het kader van deze uiteenzet ting te buiten gaan. Ik wil mij dan ook beperken tot het aanhalen van enkele door de oorlog op gediept: vraagstukken die een uitbrei ding van de Staatsadministratie noodza kelijk maakten verzetsbeweging, beteu geling van het incivisme. economische toestand, raviiaillering en bevoorrading, oorlogsgetroffenen en wederopbouw, muntsanering. sequester, enz. Had de oorlog een grote invloed op de ontwikkeling van 's Lands bestuur, dan hebben de economische en sociale wij zigingen van het tijdperk dat we thans doormaken, ook onbetwistbaar hun stempel gedrukt op het administratief apparaat van de Staat. Sedert de bevrij ding heeft de Regering zich dan ook in gespannen om die diensten uit te brei den die in last hadden de economie te bevorderen (oprichting van de Ministe ries van Energie en Brandstof en van Wederuitrusting). de maatschappelijke voorwaarden en de volksgezondheid te verzekeren (Rijksdienst voor Maatschap pelijke Zekerheid. Economisch en Soci aal Instituut voor de Middenstand. Al gemeen Bestuur voor Lichamelijke Op voeding. Sport en Openlucht werkende buitenlandse bet rekkingen uit te breiden en 's Lands verdediging te verzekeren. Aan de kant dei parastaiale instellin gen is de uitbreiding al even belangrijk. Het is zelfs niet mogelijk zo maar on middellijk. wat hun aantal betreft, juis te cijfers te verstrekken en men dient het. voorlopig althans, bij een schatting te houden ei bestaan zo wat twee- a driehonderd parastataie instellingen. Dit kort overzicht van de huidige toe stand van 's Lands administratie en pa rastataie instellingen heeft zeker reeds doen uitschijnen dal sedert 8 jaar de ad ministratie aan steeds omvangrijker ta ken het hoofd moet bieden. De aanwerving van vast personeel die sedert 1940 stilgelegd werd en de ontbe ringen die. onder de oorlog, het land leis terden en waaronder het Rijkspersoneel ontegensprekelijk ook geleden heeft, hebben het vraagstuk van de wederin- richting der Staatsadministratie aan zienlijk verergerd. In de parastataie sector valt omzeg gens nog alles te doen. De verscheidenheid op gebied van be heer en in de betrekkingen met de cen trale overheid, de verschillen op admi nistratief ui financieel plan zijn vol doende redenen om meer orde in deze sector te brengen door middel van een rationele organisatie. Het is immers fataal dat een derge lijke ontwikkeling en toestand een de centralisatie voor gevolg had die in be paalde gevallen wellicht niet gelukkig was en dat. derhalve, de doeltreffend heid van de actie der openbare besturen verminderde door een versnippering dei- macht. Het blijft bovendien een open vraag of het bestaan van bepaalde diensten nog volledig gewettigd is. Wij moeten het dun ook de huidige Regering als een verdienste aanrekenen dat zij de administratieve wederinrich- ting als een noodzakelijkheid aanziet en hiermede een aanvang wil maken. Laat ons hopen dat zij daarin ten vol le moge slagen om aldus, in het belang van het land zelf, de waarde van onze openbare besturen te verbeteren en ho ger op te voeren. G. De Haeck. Senator. OP DEN UITKIJK Er zijn geen vlaamse grieven meer. Sedert de bevrijding is iedereen daar over akkoord. De rubriek «grieventrom- mel» is uit de vlaamse bladen verdwe nen. Wie het tegenovergestelde zou be weren zal den bak ingaan. Er komt soms nog wel van links of rechts een stoot die het effekt heeft van een direct in de maag. Alwie niet gehard is door de oefening zou naar de planken gaan... De Vlaming is gehard door meer dan honderd jaar training. Hij heeft veel «geencaisseerd» maar ging nog nooit naar de planken en werd zeker nooit uitgeteld. Het komt dus op geen stoot aan en waar het zo nauw steekt is de vriend schap klein. Maar er zijn nu waalse grieven - en ernstige De vlaamse werden nooit noch dcor officieel België noch door Wallonië er kend. Niemand ontkend de waalse. 't Is trouwens omdat de waalse echt zijn dat de waalse separatisten niet den Reeds vóór 1914 formuleerde Jules Destrée de waalse grieven in zijn be ruchte open bi ief aan den koning en ze waren als samengevat in zijn kernach tig Sire. ils nous ont pris la Fiandre De Kamer heeft het wetsvoorstel Dc Tueye besproken. Het gaat er over een crediet van twee en een half milliard frank om het pri vaat initiatief aan te moedigen voor het bouwen van goedkope woningen. Het zou verdeeld worden over vijf jaar en dienen als premie voor het bouwen van 50.000 woningen. Depute Van Belle, een Luiks socialist en een der vermannen van het waals separatisme heeft een amendement in gediend. De som zou moeten verdeeld worden 1 milliard voor Wallonië en één milliard voor Vlaanderen 1/2 mil liard voor Brabant. De Kamer heeft zijn voorstel verwor pen. De huizen moeten er komen waar wo ning nood is natuurlijk. Maar voor ons waalse broeders is het er om te doen dat er geen frank meer in Vlaanderen be steed worde dan in Walenland. Dat het voorstel verworpen is. is er een waalse grief te meer. Hoeveel er reeds op het lijstje staan weten wij niet. Hoeveel er nog bij kunnen weten wij ook niet. Wij vermoeden dat de vlaamse maat veel groter is dan de waalse en dat deze laatste gemakkelijker zal overlopen. Dan begint het grote avontuur, zooveel- ste uitgave van de geschiedenis van den verloren zoon die aan vader zijn part vraagt en er uit trekt Met bedorven kinderen is er niet veel aan te vangen. Als het van leven zo ver komt zal moeder België bloedige tranen storten. Wij als trouwe kinderen bij definitie zullen delen in de droefheid. Meer kunnen wij niet. Iemand dwingen om te gen zijn goesting te blijven ligt in ons karakter niet. Meester Buset. waal bij Gods genade en opperbaas van de Belgische socialis ten heeft reeds gedreigd met een twee de 1830. Daar komt niets van in huis. Nooit of nooit meer wordt Vlaanderen een kolonie van Wallonië. De Denderklok l~\'V Ir i^rfoov» •zun x j i cx,uui J

Denderklok | 1948 | | pagina 1