«Toen het Cicht Verdween De moord in de Kolmessergasse i A. DE BRAUWER-DE M0NT IN VRIJE VERKOOP 41,|Barehtdam, Tel. 172 Twee en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 1 Februarj 1948 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postel ïeckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. NINOVE ONS HUIS MAANDAG 9 FEBRUARI te 19u Een keurgroep van Aalst, die een rondreis maakt in het Vlaamse land ten voordele van de missies en goede werken brengt voor het voetlicht het machtig tropisch drama V en de klucht Kaarten zullen aangeboden worden door de studenten van het St. Jozef College te Aalst. Ook kaarten te bekomen in ONS HUIS Prijzen 25 fr. - 20 fr. 15 fr. Steunkaarten 100 fr. - 50 fr. Nummeren der kaarten Zondag 8 Februari tussen 9 en 12 u. in Ons Huis TOEN HET LICHT VERDWEEN Dit tropisch drama, dat in Ninove het'viaamse land gr00tsuc~s vele gemeenten van De opvoering m Ninove zal dan ook beoordeeld worden door de jury van het tornooi. dat tngericht wordt door het Christelijk Vlaams Toneelhet beste diarna van het toneelseizoen. Ben enige gelegenheid wordt U dus in Ninove aangeboden tot het bijwonen van een toneelopvoering die uitgegroeid is tot een toneelwedstrijd. toningVtlWaChten ddn °°k allP tonee!liefhebbers op deze uitzonderlijke ver- Van een andere kant hebben wij twee maal kunnen ondervinden, in 1914 zoals in 1940, dat er practisch toch geen uit zicht is dat kleinere landen gespaard blijven, wanneer zij in de zone der krijgsverrichtingen gelegen zijn. En het gezond verstand zegt dat een blok van honderd vijftig millioen zielen, met Ita lië erbij, aangeleund op een aanzienlij ke industriële uitrusting, op rijke over zeese bezittingen en op een eerste-rangs zee- en luchtmacht méér kans heeft om ontzien te worden, dan een mozaïek van kleinere, versnipperde Staten. Wij kunnen, in ons welbegrepen be lang. het initiatie! van de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, slechts met sympathie begroeten, zoals de woord voerders van Benelux het trouwens ge daan hebben. En meteen de hoop uit drukken dat het bij geen voorstel zal blijven, doch dat het geopperd denk beeld zonder verwijl vaste gedaante zal krijgen. DE SOCIALISTEN en WIJ tegenover de Woningnood. De woningnood is de grote sociale nood van deze tijd Men schat op 300-000 het kort aan woningen in ons land. Reeds voor de oorlog hadden wij te weinig huizen. Tussen 1930 en 40 groeide het aantal met 200.000. maar ge durende dezelfde tijdruimte werden meer dan 5*00.000 huwelijken gesloten. Sinds de bevrijding werd er haast niets gedfean In 1940 werden amper een 12.000 woongelegenheden gebouwd maar er werden 89.000 nieuwe gezinnen ge sticht. De ellende, de familietwisten, de ramp zalige gevolgen voor do jeugd die uit deze toestand voortvloeien zijn onbe schrijfelijk. Om aan die nood te verhel pen is er maar een oplossing huizen bouwen. De nood is zo algemeen dat men n>ag zeggen dat elk huis dat ge bouwd wordt, waar ook en door wie ook een stap naar de oplossing i«. Wie moet er bouwen Al wie kan De gemeenten, de maatschappijen voor goedkope woningen, de particulieren. Er zijn duizenden particulieren die bereid zijn om het te doen, die daarvoor heb ben gespaard, of die bereid zijn daar voor te sparen. Zij behoeven echter ge steund en geholpen te worden omdat de bouwkosten te hoog zijn en zij niet in slaat zijn alleen de last te dragen. Die mensen te helpen, die de moed hebben te bouwen, dat is het doel van het wets voorstel d.at wij. samen niet de Heer De Taye en enkele ander C.V.P. vertegen woordigers hebben ingediend. Het be oogt twee dingen 1. het verlenen van krediet verge makkelijken de spaarkassen zullen tot 90 van de volle waarde van de ei gendom mogen verlenen. 2. door het betalen van een staats- premie de bouwer van een deel der kos ten te ontlasten. In onze mening zou de ze premie 40.000 fr. bedragen. Is dat geen schoon voorstel? Zijn geen duizenden mensen bereid om daarvan te genieten Zullen al onze arbeidersge zinnen daar niet rechtstreeks of on rechtstreeks van profiteren Immers telkenmale iemand een huis bouwt en dit gaat betrekken komt er een ander huis vrij voor een ander gezin. Welnu, tegen dat voorstel, dat de grootste sociale nood van onze tijd moet helpen oplossen, voeren de socialisten sinds weken een hardnekkige en bitsigen strijd. Waarom Zoveel drogredenen als argumenten. Er moet een groot plan gemaakt wordenorakelt dhr Brunfaut, die architect is en dus een zwak heelt voor plannen. Precies alsof plannen huizen deden ontstaan en alsof wij nog niet genoeg plannenmakers had den. die stilaan op plantrekkers begin nen te gelijken. Wij moeten tuinwij ken hebben zegt nog een andere. In serie bouwen dat is beterkoop enz. enz. Niemand is. a priori, tegen het aan leggen van tuinwijken... doch daarvoor moet men ruimte hebben, en die is niet overal te vinden en grote kapitalen... die ook zijn niet te verkrijgen. Maar liever niets denken de socialis ten. want wij willen niet dat de werk lieden eigenaars worden. Daar ligt de koe gebonden. Wie eigenaar is. menen zij. stemt niet meer socialist. Het elec toraal belang boven alles... laat onder tussen de arbeidersgezinnen maar in de miserie voortsukkelen. Zo ver is het. helaas, gekomen dat de grote volkspar tij gedreven door haar haat tegen het privaat eigendom, die zij blindelings volgt, zich kant tegen de werkelijke be langen en tegen het duidelijk verlangen van duizenden arbeidersgezinnen. Er is nog een andere reden voor het verzet der socialisten zij kunnen niet duiden dat de CVP haar sociale gezind heid door daden zou bewijzen. Zij wil len het volk wel redden maar kunnen niet verdragen dat anderen dat ook zou den doen. Aan hun vermeend monopo- lium van volksgezindheid worden, he laas. de belangen van het volk opgeof ferd. De CVP-mandatarissen zullen daarom niet wijken. Het volk zal oordelen door welke partij zij het best gediend wordt. L. Moyersoen, Vo 1 k s ver t egenwoo rd i ge r DE WEEK De gevolgen zwaarste gebeurtenis van de verstreken week is ongetwijfeld de rede van dhr Bevin geweest en haar na werking. Het is begrijpelijk dat die rede grote belangstelling heeft gewekt. Wij moe ten het ons niet verdoezelen dat Enge land beroep doet op de landen van West Europa in het algemeen en op Benelux in het bizonder om toe te treden tot het Frans-Engels bondgenootschap en dus om. tussen de Slavische en de Ameri kaanse kolossen in. een derde macht op te richten, is een feit van historische betekenis. Onze toetreding lot een Westelijk Blok, om het kind bij zijn naam te noe men. zou natuurlijk voor onvermijde lijk gevolg hebben dat. moesten Enge land en Frankrijk nog ooit gedwongen worden de wapens op te nemen, wij aan hun zijde zouden moeten meestrijden. De devaluatie van de Franse franc, die een werkelijkheid geworden is. in teresseert ons slechts zijdelings, in zo verre zij een innerlijke Franse aange legenheid is de toekomst zal uitwij zen. zoals reeds gezegd werd. of het een meevaller zal worden. Wat ons rechtstreeks aanbelangt is dat de beslissing getroffen werd tegen het advies van het internationaal valuta- ionds in. En ook tegen net advies ;an Engeland en van de Verenigde Staten in. Moest hieruit een duurzaam misver stand ontstaan, clan zouden daardoor én het welslagen van het Marshallplan én het Westers Blok. met andere woorden de Europese samenwerking, in het ge drang kunnen komen. Op zichzelf is het te betreuren dat een eenzijdige beslis- getroffen werd. Laten wij hopen dar niets onherstelbaar is gebeurd de i iendelijke toon van de officiële me dedelingen laat vermoeden dat de tijde lijke moeilijkheden zullen kunnen over wonnen worden, zonde*- noodlottige ge volgen Dhr Spaak heeft dan contact genomen met de Koning, even vóór de afreis van Zijne Majesteit naar Amerika. Over de draagwijdte van hun onderhoud is prac tisch niets uitgelekt, tenzij dat het zai hernieuwd worden, wat een goed teken is. De Eerste Minister heeft de moed ge had voor de raad van zijn partij te ver klaren dat. zijns inziens, van een on middellijke ti oonafstand van de Koning geen sprake kan zijn en dat hij het zijn plicht acht voort ccn oplossing na te streven. Dhr Spaak heeft staatsmanschappelij- ke en kranige taal gesproken hij heeft bewezen dat wij gelijk hadden met ver trouwen te stellen in zijn doorzicht. Wij staan nog rgens. wel te verstaan. Maar wij mogen verhopen, wordt de huidige regering niet omver geworpen, dat de koningskwestie gunstig evolue ren zal. het is te zeggen naar een oplos sing die het land zal bevredigen. KOLEIVHANDKT, FIJNE VETTE KOLEN, DROOG, Fr. 70,-- EIERBOLLEN, voor VULKACHELS en KEUKENSTOVEN Fr. 140.-- PER 100 Kg. THUISGEBRACHT Het moet beklemtoond de heer Spaak heeft zich in deze aangelegenheid een groot minister getoond, méér bezorgd om het hoger landsbelang dan om zijn persoonlijke positie. Hij heeft het vlak af tot zijn partijgenoten gezegd Stelt gij geen vertrouwen in mij. werpt mij omver. Wij vertrouwen dat de meeste socia listen genoeg staatszin bezitten om daar voor terug te deinzen. Het moet nadruk kelijk herhaald worden de enige uit weg. indien de regering moest ten val gebracht worden zou wellicht kamer ontbinding en nieuwe algemene verkie zingen zijn. Met welk gevolg Met de uitkomst dat het land wellicht morgen voor ongeveer dezelfde politieke verhou dingen zou staan als heden. In die voor waarden is het nutteloos het land te raadplegen, vermits zijn gezindheid ge kend is en geen merkelijke stemmen- verschuiving te verwachten is. Te roekelozer zouden wij een omver werpen van de regering achten, daar de verkiezingskampanje zou moeten door gaan in de lentemaanden die. naar al gemeen wordt voorzien, bizonder hache lijk zouden kunnen worden voor Euro- Wanneer deze regelen verschijnen za1 OP DEN UITKIJK Een fameuze historie die historie met professor Dabin van de universiteit van Leuven. Ik heb er plezier aan beleefd en menigeen zal gesmaakt en gesmekt hebben als een fijnproever aan een glas- je van 't patersvatje Ik wil mij noch van verre noch van bij met de ruzie bemoeien. Er zijn er al ge noeg die den beroemden man in 't haar vliegen en 't is weinig roemrijk iemand te gaan slaan en stampen als hij zijn handen vol heeft. En tweedens t is een Waal. Het orde woord voor een Vlaming is afblijven De vlaamse studenten hebben het weer eens ondervonden. Moesten wij ai de gevallen aanhalen waarin de vlaamse studenten hun pollen verbrand hebben aan de Walen wij zouden weer verzeild gei aken in het straatje zonder einde van den gi ïeventrommel en wij zouden wel- liciit meteen het onomstootbaar bewijs leveren dat de Vlamingen hopeloos lom pe domkoppen zijn die nooit zullen le ren en nooit zuilen geleerd zijn. Gelukkig voor ons Vlaams prestige dat bij het avontuur enkel studenten be trokken zijn. Een student is een jonge vent die denkt dat hij tot de jaren van verstand gekomen is, en feitelijk nog nat is achter zijn oren. De vlaamse studenten in de rechten zijn gaan manifesteren tegen Dabin om dat hij tegen den Koning geschreven heeft. Die manifestatie tegen hem be- tekent niets min noch niets meer dan het feit dat Le Peuple en andere anti- clericale bladen voor hem zijn. Maar oen Flamin mag met zijn lompen pollen geen waal te na komen. De W aalse studenten hebben het voor Dabin opgenomen en ze hebben tegen de Flamins gevochten omdat het in hun ogen een heiligschennis is als een Fla min aan een Waal durft raken. Ze wa- i en niet tegen Leopold die waalse stu denten maar tegen de Flamins en ze sloegen er op los onder den kreet van vive Leopold et vive Dabin Voor de rest verwijs ik naar den uit kijk van verleden week. Voor wie van verre, met zijn handen in zijn zakken, grinnikkent den boel be kijkt is het geen klucht meer. het wordt een boert. Het grote slachtoffer is de constitutie. De aanslagen op haar eer baarheid zijn niet meer te tellen en ie der deftig man moet tot het besluit ko nten dat ze zodanig verneukt, verminkt en bezoedeld uit den slag komt dat ze niet meer presentabel is in deftig ge zelschap. Er zijn van die zaken waar geen icpaieoien aan is. Ze is haar pres- ti§e kwijt en er is niets meer mede aan te vangen. De enige oplossing is ze ver- w ijzen naar het oud ijzer en ze vervan gen door een nieuwe. V aarom absoluut willen uitmaken wie allemaal er een heiligschende hand aan geslagen heeft Is het om te doen vergeten dat de eeiste mishandelaars de ministers van 1940 zijn De Koning is niet verantwoordelijk» Hij wordt gedekt door verantwoordelij ke ministers. Als een minister niet ac- coord is met den Koning en geen ver antwoordelijkheid wil opnemen neemt hij ontslag en laat den Koning andere ministers kiezen die wél de verantwoor delijkheid willen dragen. Dat weet ie- deren boer hier te lande even goed als ieder professor aan de hogeschool. Piei lol en zijn team wisten dat ook. Waarom hebben ze hun porte-feuille niet afgegeven Ze wilden toen absoluut blijven en ze willen nu nog absoluut blijven. Daarom al die herrie rond de Kroon Niemand kan twee heren, dienen en niemand kan zich zelf dienen en het Land. Maar mondje dicht want die he ren zijn Belges.lexpression francaise» Februari ingegaan zijn - de maand die. honderd jaar geleden, de Revolutie van 1848 zag losbarsten, dewelke twee jaar lang Europa op zijn grondvesten schud de. België was toen schier het enig land van het vasteland, dat door de storm niet werd geteisterd. Het hangt maar van ons ai dat wij, op een eeuw afstand, andermaal aan het orkaan zouden ont snappen. breekt het los. Peis in het land en stilleggen van de politieke hartstoch ten. zijn daartoe de voorwaarde en de prijs. De Denderklok

Denderklok | 1948 | | pagina 1