«7oen het Cicht De moord in de Kolmessergasse F.C. NINOVE tegen tlAALTERT Naar een hernkuwde Vlaamse bewust wording bij onze Jeugd. A. DE BRAUWER-DE MONT IN VRIJE VERKOOP 41, Barchtdam, Tel. 172 K< ANDFT tc Twee en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 8 Februari 1948. 11e CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERM AN-HAELTF.RMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. NINOVE ONS HUIS MAANDAG 9 FEBRUARI tc 19u Een keurgroep van Aalst, die een rondreis maakt in het Vlaamse land ten voordele van de missies en goede werken brengt voor het voetlicht het machtig tropisch drama ff en de klucht Kaarten zullen aangeboden worden door de studenten van het St. Jozef College te Aalst. Ook kaarten te bekomen in ONS HUIS Prijzen 25 fr. - 20 fr. - 15 fr. Stcunkaartcn 1C0 fr. - 50 fr. Nummeren der kaarten Zondag 8 Februari tussen 9 en 12 u. in Ons Huis TOEN HEF LICHT VERDWEEN Dit tropisch drama, dat in Ninove wordt vertolkt, heeft reeds een grootsucces gekend in vele gemeenten van het Vlaamse land. De opvoering in Ninove zal dan ook beoordeeld worden door de jury van het tornooi, dat ingericht wordt dooi het «Christelijk Vlaams Toneel» voor het beste drama van het tqneelseizoen. Een enige gelegenheid wordt U dus in Ninove aangeboden tot het bijwonen van een toneelopvoering die uitgegroeid is tot een toneelwedstrijd. We verwachten dan ook alle toneelliefhebbers op deze uitzonderlijke ver toning K. B V. B. Nu volgt een reeks thuismatchen,. de ene ai even belangrijk als de andere, en waarvan de eerste is op ZONDAG 8 FEBRUARI '1948, om 15 uur. De niet te versmadenploeg die een zeer pracntige remonte deed SUPPORTÉRS Weest zoals altijd op post De jeugd is de hoop van de toekomst in den jongen boom groeit de belofte van de vrucht 1. Wat zal er echter ge beuren als de jonge boom scheef groeit en ziekelijk wordt, t.t.z. als de jeugd haar jonge kracht en bezieling verhest. of deze haar ontstolen worden Onze Vlaamse jeugd heeft de zin voor het grootse, voor het edelmoedige, voor elk hoog ideaal verloren, zegt men. Ze is mak en zonder belangstelling geworden. Ze laat zich leiden door ieder windje. Ze is onverschillig, onbollig, vroegrijp en wat dies meer.. V' rloren zegt men. neen. de jeugd ver liest niet wat men haar toevertrouwt Maar vuige handen hebben haar het kos lelijkste bezit ontstolen haar geest drift. haar overtuiging, haar kamplust. haar levenskracht omdat deze Katho liek én Vlaams waren. Zelfs de doden vinden geen rust. en in een daad van ongestrafte barbaarsheid sloegen be kende onbekenden de hand aan het symbool vanVlaanderen s lijden en stiijd in de Yzervlakte. Zuik een kaakslag in het aangezicht van Vlaanderen bracht nauwelijks een reactie teweeg omdat een verderfelijke campagne van leugen en laster en een eenzijdige onrechtvaar dige repressie al wat Vlaams was en Vlaams voelde aan band*, n gelegd had of tot zwijgen gebracht. Massale uitin gen van het kultureel en strijdend le ven ais daar waren zangfeesten. Ijzer bedevaarten rn kuHuurdugen werden verketterd als landverraad. Hoe kon het dan ook anders dat een jeugd die. alles wat eens voor haar schoon en edel was ineens zag verguisd, bespot en vertrapt worden, voor en groot deel verloren liep en voor een ander deel verbitterd werd tot den haat toe De grote onverschilligheid van de o- verheden in Vlaanderen, die zo laten sollen en sjacheren hebben met het schopnste dat Vlaanderen bezat is hier fel te laken. Intussen hoopt men te kun nen hersteilen met stukken en brokken, met kunst- en vliegwerk, dat wat alleen op te h tinven is met overtuiging en lief de. met hartebloed. Men tracht nu de jeugd opnieuw warm te maken voor an dere idealen, maar het gaat niet. De nieuwe idealen doen veel te kunstmatig aan. zij zijn niet gegroeid als voorheen in langen strijd en vernedering. Ze zijn ofwel te officieel, ofwel te katholiek, ofwel u kinderachtig. Wie tot de jeugd gaat moet de taal van de jeugd spreken. Geen grote woorden en diepzinnige ge dacht» n. maar dingen die doordringen tot het hart en daar de kiemen worden van latere daden. Wil men in Vlaande ren de jeugd terugwinnen en een le- nsdoe fev n men ze op nieuw trachten één te maken in de «be proefde leuze van den gesmaden I.J- zertoren Alles voor Vlaanderen. Vlaanderen voor Kristus U zult zeggen dat klinkt al te ouder wets of dat past niet meer in onze be weging van den dag van vandaag, maar dat is omdat ge misleid zijt. omdat ge m Uw «eigongroepje»?mentaliteit den nemen blik verloren hebt. ofwel een voudig omdat ge bang zijt. Het is geen daad van eenvoudige rechtvaardig heid». geen eerherstel - maar eet) noodzakelijkheid De leuze van denY er toren. eens het trotse gewrocht van Vlaamse fierheid en weerbaarheid, nu een stompje puin in de desolate Yzer vlakte is actueler dan ooit. Het ka tholiek leven gaat achteruit. - ondanks alle massale manifestaties iedereen weet ook hoe het met de Vlaamse zaak gesteld is en wat bittere ironie er ligt in die dwaze woorden van onze com promissen-Vlamingen Vlaanderen heeft geen grieven meer 1 Of valt het dan niet op dat onze Vlaam se jongens, met meer bekwaamheid en meer werklust, 'net in onze officieele diensten slechts brengen tot klerk ot hoogstens tot bureelhool'd en de Walen FIJNE VETTE KOLEN, DROOG, Fr. 70, EIERBOLLEN, voor VULKACHELS en KEUKENSTOVEN Fr. 140,-- PER 100 Kg. THUISGEBRACHT DOODBERICHT!! Cathesm (Pamcl) Geachte Lezer, Misschien hebt Ge reeds hooren spre ken over de nieuwe kerk van CATHEM (Patnel). Die kerk werd verleden jaar gebouwd, maar om de grote onkosten daarvan te dekken, moeten we al het geld vragen, Mogen we U ook een aal moes vragen. Hetp ons a.u.b. zo doet Ge apostolaalswerk, het woroi nu juist Vas ten, da» is een geschikte gelegenheid. 20NDAG a.s. 8 FEBRUARI (Quiciua- gesima) zullen jongens van Cathem aan de Hoofdkerk, voor en na de HH. Mis sen, U de photo aanbieden van onze kerk Prijs 5 Fr. Onze Patrones is het ONBEVLEKT HART van MARIA (O. L. Vr. van Fa- tlma Uwe steun aan onze kerk zal door Haar moederlijk beloond worden. Hartelijk dank vooraf. E. H. BUYS, Kapelaan te Cathem Borclitlombeek P.C.R. 42.72.03 Onder aanbeveling van Zeer Eerw. Heer Deken. met de vette brokken gaan lopen OS stoot het l" niet tegen de borst dat d» Vlaming in Brussel zo stiefmoederlijk behandeld wordt ai ware hij er te veel Dat zijn taal (de taal - an de meerder heid dan nog miskend en gemarteld wordt in bijna alle openbare instellin gen Vlaanderen heeft geen grieven meer Wat een hoon voor elk welden kend mens De jongste vergadering van den Katholieken Vlaamsen Landsbond heelt onlangs nog dt aandacht getrok ken op de onrechtvaardigheden waar aan de Vlamingen blootgesteld zijn en om terug te keren tot net jeugdpro bleem moet men maar d.e spreekbeurt van den prae.-es m het K.V.H.V lozen om te weten hoe de zaken staan. Om tot een nieuw leven bij onze jeugd te komen moeten we dan onze Lamme Goedzakmentaliteit afleggen en terugkeren tot de schranderheid en duit klacht van Tijl. Waarom zou alles wat ge-lachten met veel moeite en strijd opgebouwd hebben, ineens zijn waarde verloren hebben Is liet Vlaams va rle der. dood voor de hedendaagse jeugd en vergeet ze haar grote mannen Zijn namen als Gezelle. Verriest en Roden- bach. de levenswekker de aristocraat en tie prinse van Vlaanderen inhoudloze symbolen geworden Neen. en dat mag noch zal niet zolang ev een overtuigd Vlaming leeft. Er is slechts een grote onwetendheid ontstaan door de i latig- heid an opvoeders en leiders die bang vut er. uit te komen voor hun Vlaamse overtuiging. Ook de fouten gedurende deri oorlog begaan en de stuurloosheid en ontreddering na de bevrijding heb ben hier schuld aan en hebben een grote leemte gelaten. De huidige jongere ge neralies hebben nooit in een serene at mosfeer over Vlaanderen horen spreken. Dat moet veranderen Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Kristus moet terug een levenswerkelijkheid wor den die we durven uitbazuinen over de daken., waarover we fier zijn. maar vooi al die we beleven We moeten terug aanknopen met alle vooroorlogse tradi ties. Tegen de egocentrische neigingen van onze huidige jongeren, tegen hun geestelijke loomheid, moeten we trach ten hun in betekenisvolle massaverza melingen de nodige geestdrift terug te bezorgen. Eens één vonk gewekt, zullen hun gevoelige harten spoedig weer laai en In dit opzicht mag men het initiatief van het V.V.K.S. (Vlaams Verbond van Katholieke Scouts) gelukkig en gedurfd noemen Op 25 April 1948 namelijk wordt te Brussel een grote St. Jorisdag gevierd die zal staan in het teken van de hero vering van Brussel. Op het programma een machtige opmarsch van alle Vlaam se Gouwen, een St. Joristornooi in hot Vlaamse kader van de Grote Markt en als apotheose een zangfeest dat niet zal onderdoen voor de beste vooroorlogse voorbeelden. We hopen dat dit initaticf een machtigen naklank zal vinden in gans het Vlaamse land en vooral bij an dere jeugdbewegingen Op dien dag moet vervolg op tweede blad. OP DEN UITKIJK Ik zat een dezer dagen in de gazet tus sen de lijnen te lezen. Dat is een kunst die veel oefening en veel inspanning vraagt. Ik was dus bezig met tussen de lijnen te lezen, 't Was een nieuwsje over onze Waalse broeders die weer al een congres aan 't voorbereiden zijn waarop ze de kwestie zullen bespreken van een gezond federalisme waardoor Walen en Vlamingen, vreedzaam en broederlijk neven malkaar zullen kunnen wonen in het gemeenschappelijke Vaderland. Iedereen weet dat het tegenwoordig slecht gaat in het Belgisch huishouden ter oorzake van de Waalse grieven. Vlaamse zijn er niet meer. De vooruitzichten zijn dus scheiding van tafel en bed geen echtscheiding. Ten minste voorlopig. Ik werd midden mijn wijsgerige be spiegelingen gestoord door een vrouwtje op jaren dat zo maar zonder bellen of kloppen met de deur in huis viel naai de mode van de controleurs, of van de mannen van den Weerstand kort na de bevrijding. Mijnheer, zei ze ge moet mij hel ft pen. Al de miserie van de compensa- tiebons is nu op onzen rug - den rug der winkeliers - geschoven. Wij moe- ten die bons op speciale borderelen plakken gelijk des tijds de rantsoen- zegels. Dat gaat nog 't is maar het formaat dat vergroot is in proportie met het formaat der «bons». Maar ge moet daar nog een stel papieren bij in vullen in driedubbele expeditie ge- lijk in den tijd met de aardappelcon- tracten. Er is verbetering in dien zin dat het er maar drie zijn waar er voor de patatten vijf waren. Maar Mijnheel ik kan er geen weg mee. 't Is allemaal Frans.» Waarom laa1 gij u Franse papieren in de pollen duwen, zei ik Wel Mijnheer, zei ze. ik heb ik ge- reclanieerd op het stadhuis. Ze zegden mij dat er geen andere waren dat er zelfs geen Franse genoeg zijn. en als ik ze niet wilde ik ze mocht laten lig- gen.» En gij hebt ze niet laten liggen zei ik. Wel mijnheer, de mensen betalen u met die bons. Maar voor de winke- lier zijn het geen bankbrieven waar- mee ze een ander betalen. Ik moet aan mi.in geld geraken in de post of in de bank. Maar de bons moeten op tijds binnen of ze zijn kapot begre- «pen Mijnheer - Ja. vrouwtje, zei ik. ik begrijp dat is papieren geld dat geen papieren geld is. De Staat geeft ze uit als geld en 't is geen geld. De Staat riskeert er niet aan. De bons die niet tijdig binnen zijn. zijn zuiver winst voor den staat, gelijk de bankbrieven die verloren gaan. De kwa de tongen noemen dat bedekte inflatie. En wie klaar door zijn brilglazen ziel bemerkt dat het de zooveelste Gutterij is om aan het geld te geraken dat ze te Brussel langs deuren en vensters bui ten werpen. Mijnheer, wilt gij a.u.b. mijn pam- pieren invullen V Ja. kom geef hier En toen ze weg was. dacht ik na. In Ninove krijgen ze Franse formu lieren Nog elders in Vlaanderen ook. De verantwoordelijke bedienden re- elameeren niet. De burgemeesters reclameeren niet. De volksvertegenwoordigers reclamee ren niet. De Vlaamse mensen tobben maar, en hebben bij al de officiële loping om aan hun geld te geraken nog die bij om aan een vertaaldienst te geraken. Met klachten over taalmisbruiken in Vlaanderen gaan ze te Brussel in 1948 - net als in 1848 - naar de W.C. Trouwens er zijn geen Vlaamse grieven meer Is er in heel Vlaanderen toch niemand die depute Van Belle kent. den kranigen Waalsen socialist Als iemand hem kon wijsmaken dat het een ongehoord schandaal is dat Vla mingen officiële papieren gebruiken die voor de Walen gedrukt zijn is er een Waalse grief te meer Wie weet komt er langs dien kant geen oplossing !ir> De Denderklok 5* i 1 noe

Denderklok | 1948 | | pagina 1