F. C. Nioove II tegen Rhode den Hoek F.C. NINOVE I tegen V.V. WINDEKE A. DE BRAUWER-DE MONT IN VRIJE VERKOOP Bezoekt hel AUTOSALON le Brussel van U lot 25 Februari. Garage Theo Beeckraan. 41, Öürehtdam, Tel. 172 k< hain i >11 NINOVE Telefoon 363, Twee en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 15 Februari 1948 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Fostcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. K. B. V. B. Zondag 15 Februari 1948, Terrein «Doorn» om 13.15 u. Kampioen van Oost- Kampioen van Brabant Vlaanderen 4. E zelfde Afdeling Om 15 uur DE GROTE MATCH Beide ploegen zijn aan elkander zeer gewaagd en staan met gelijke punten op de VIERDE plaats in de rangschikking. Beide ploegen zullen hard vechten voor de overwinning. Niemand zal deze match dus willen missen. HET DENDERPROBLEEM De Dendervallei is beroemd om haai vruchtbaar bekken, en haar groene wei den worden door de landbouwers fel ge geerd. Men zegt zelfs dat het de speciale kracht is van het gras der Dendermeer- sen die het mogelijk gemaakt heeft, het fokken van het sterke Brabantse trek paardenras. Ge zoudt immers vruchte loos proberen dit ras ergens anders te fokken hei zou niet gedijen, zoals ook niet gedijt het fokken der Engelse paar den buiten hun bepaalde streek in En geland. en dat der Ardense buiten de Ardennen. Sedert de canalisenng van de Dendei heeft hier echter, zoals altijd het geval is. de natuur haar tol betaald aan de vooruitgang Om de Dender op behoor lijke wijze bevaarbaar te maken zoals we ze thans kennen, namelijk voor sche pen met een tonnemaat gaande tot 300 ton, heeft men haar water aangelegd met sluizen, om te bekomen dat de rivier bestendig van water zou voorzien blij ven zowel in 1 egen- als in droogteseizoe nen. en dat de invloed van ebbe en vloed volledig uitgeschakeld blijve. Ouderen van dagen hebben nog de tijd gekend dat de Dender slechts bevaar baar was voor kleine schuiten en bij hoge tij. die bij lage tij eenvoudig aan den kant in het slib lagen, te wachten tot het water weer opkwam om verdei te varen Nu heeft men het water c:p trappen gezet, met dit gevolg echter dat waar het water hoog staat, namelijk boven de sassen, het hoger staat dan de nevenlig- gende weiden. Het onmiddellijk gevolg daarvan is dat ingeval van overstroming het water deze omliggende weiden over stroomt. en er bijna niet meer uitgeraakt Ik zeg bijna want niet helemaal on voorzien hebben de canaliseerders van de Dender die kwestie gelaten. Om in de afwatering dezer Polders te voorzien. - want het zijn werkelijk Polders die la ger liggen dan het waterpeil. - heeft men er doorheen diepere grachten ge graven die uitmonden in de Dender be neden de sassen. Deze afwateringsbeken, in onze streek doorgaans Rijten ge naamd. voldoen in normale omstandig heden doorgaans zeer goed aan hun zen ding. Dit wil zeggen als er geen ovei- stromingen komen, en bijzonderlijk als ze goed onderhouden worden. En het goede functioneren ervan hangt af niet alleenlijk van het goed onderhouden de zer Rijten, maai ook van het goed on derhouden van de Dender zelf. Maar wat zien we nu Sedert reeds lang voor den oorlog heb ben de Provinciale Diensten veel te wei nig aandacht geschonken aan dit vraag stuk misschien ook wel door het feit dat er hun aandacht niet op getrokken werd De Rijten werden slecht onder houden. niet tijdig uitgekuist en uitge diept. Üp sommige plaatsen volgt de Rijt eenvoudigweg de Dender, daar wordt ze niet zo zeer beschadigd maar waar ze door de weiden loopt, wordt ze onvermijdelijk schade toegebracht door de grazende dieren. En zo geschiede de afwatering der lager liggende weiden zee moeilijk en gebrekkig. Maar de oorlog i> gekomen, en sederf- dien werd de Dender niet meer gekuist noch gebaggerd. Nochtans moet de Den der bevaarbaar gehouden worden voor de schepen, en de enige oplossing die men er op gevonden heeft is. van het waterpeil van de Dender op ongeveer een halve meter hoger te houden dan het normale waterpeil van vroeger. De bedding van de Dender is namelijk bij na een volle meter aangeslibd. Het resultaat ervan is dat de afwa teringsbeken hun water niet meer kun nen lozen, dat daardoor jaar in jaar uit die weiden nat en drassig staan, en dat het gras verzuurt en verlist. Uitzonde ring gemaakt evenwel van verleden zo mer. die buitenmate droog is geweest, en wanneer deze weiden de enige wa ren die nog groen stonden. Jammer maar dat sedert lang in die weiden niet veel anders meer dan lis staat. Sedert verleden jaar is echter de aan dacht van de Provinciale Diensten ge trokken geweest op die feiten, en heb ben ze op verscheidene plaatsen reeds merkelijke verbeteringen aangebracht. In onze onmiddellijke buurt, tussen O- FIJNE VETTE KOLEN, DROOG, Fr. 70,-- EIERBOLLEN, voor VULKACHELS en KEUKENSTOVENFr. 140,-- PER 100 Kg. THUISGEBRACHT kegem en Denderleeuw namelijk, pak ken ze zelfs met grootscheepse plannen uit. als ze maar niet te grootscheeps zijn om er iets van in huis te komen. Wij hopen in alle geval dat de Pro vincie eveneens de Staat zal kunnen wakker schudden om aan de oplossing van dat vraagstuk mede te werken. De Dender en haar onderhoud is immers Staatszaak, terwijl de afwateringsbeken van de Provincie afhangen. Veel wordt er immers uitgegeven aan werken en zaken die bijlange zo belang rijk en noodzakelijk niet zijn dan dat. Het gaat hier om het blijven bestaan van de Dender of niet. met zijn rijke na sleep van nijverheid, handel, vervoer en veeteelt. Het gaat er om de welvaart van onze streek. Not. Van den Berghe. Provincieraadslid. DE WEEK Een klein feitje is vnjwei onopge merkt voorbijgegaan op 10 Februari is de grens opnieuw opengezet tussen Fi ankrijk en Spanje. Dit is zeer discreet gebeurd, rnet hel minimum publiciteit. Maar het bewijst nogmaals dat de lan den. zoals de mensen, een steen van hun hart weten te maken, als het nodig is. Men herinnert zich dat. na de bevrij. ding. met grote tam-tam de economische boycot tegen het fascistisch Spanje werd afgekondigd de daad bij het woord voegend, sloot Frankrijk zijn grens... dewelke het thans om economische over wegingen. opnieuw open zet. Met overschot van gelijk Want werd Spanje officieel in de ban van de demo cratische' wereld geslagen, officieus werd er voort mede handel gedreven. Als wij appelsienen eten. smaken wij niet dat ze fascistisch zijn En de Angelsaksers. die officieel het regime van Franco veroordeelden en die offi cieel in hun houding volharden, vermits Engeland er zich tegen verzet dat het franquistisch Spanje van het Marshall plan zou genieten, wensen officieus niets lievers dan dat Franco voorlopig niet zou omver geworpen worden. Waarom Uit sympathie voor zijn re gime In de verste verte niet Dood gewoon omdat Franco, is hij niet te be wegen om vrijwillig af te treden, slechts kan omver geworpen worden door een revolutie. En omdat een revolutie bi.ina fataal het bewind in de handen van qc communisten zou spelen, die dan meteen niet Gibraltar de westelijke sleutel van de Middellandse zee in handen zouden krijgen. Wij kunnen derhalve de Fransen be grijpen. dat zij het moe worden alleen voor. don Quixote te spelen. Zij zullen nu doen. zoals de overige landen Span je principieel voort verketteren, maar er zaakjes mede drijven. Wat nog eens bewijst dat. per slot van rekening, zoals wij reeds zegden, het hemdeke nader zit dan het rokske. In Frankrijk blijft de levensduurte onophoudend en duiselingwekkend stij gen. ondanks de inspanningen van de regering. Houdt die strekking' aan. dan zullen nieuwe maatschappelijke strub belingen en stakingen wel niet lang kun nen uitblijven. Dan zullen wij eerlang een nieuwe episode beleven van de eeu wige wedloop van de lonen achter de prijzen. Het zou doodjammer zijn. ook voor ons. Want een kind kan begrijpen, dat er zeer moeilijk iets kan in huis komen van een bondgenootschap tussen Frank rijk. Engeland en Benelux, zolang als vervolg op tweede blad OP DEN UITKIJK De koude oorlog tussen Vereenigde Staten van Amerika en Soviet-Rusland is in een nieuwe phase getreden. De do cumenten oorlog is begonnen. De Vereenigde Staten hebben de ge heime documenten uitgegeven die be trekking hebben op het Duits-Russisch niet-aanval-pach van 1939. Het tekenen van dit pach was het sein voor den in val in Polen en het begin van wereld oorlog nr. 2. Soviet-Rusland begint met de publi catie van documenten die betrekking hebben op de financering van de Duit- sche grootindustrie door Amerikaanse en Engelse kapitalen. Al die documenten brengen ons niets nieuws. Wij weten, al is de massa het misschien vergeten, dat Amerika en En geland zelfs Frankrijk en België geld geleend hebben aan Duitsland. Het was in den tijd der grote illusie De Duits zal het ai betalen Duitsland had de oorlog verloren en moest honderden milliarden schade-ver goed ing betalen. Daar kwam de sabotage van de mark. met de grote inflatie. Davisplan en an dere. creatie van de internationale bank van herstelbetalingen enz. enz. Om de Duitsers in staat te stellen tot betalen moest men ze in de gelegenheid stellen om te werkenOm te werken waren er kapitalen nodig De kapitalistische Landen schoten ka pitaal voor... en de Duitsers werkten er mee voor zichzelf en voor het herstel van hun militaire macht De Duitser zal het al betalen... en de Belgische lening voor herstel van oor- logijehade wordt nog altijd met annui- teiten afgelost - betaald door ons zelf Neen Stalin vertelt geen nieuws. Trouwens ook Amerika niet. Buiten dezen die het vrijwillig verge ten weet iedereen nog dat het Duits- Russisch pakt van einde Augusti 1939 het malheur over de wereld heeft ge- bi-acht. Hitier heeft de Russissche beer los gelaten. Stalin heeft de Hitlerfurie losgelaten. Ze speelden alle twee vals spel. Hit Ier dacht dat hij Stalin wel zou krijgen als de rest uit de voeten was. Stalin reken de er op dat hij Hit lei zou krijgen als hij moe gevochten was Stalin heeft Hitier gehad dank zij de hulp van Engeland en Amerika. Maar het is en blijft waar dat Stalin om zijn politiek te dienen twintig millioen mensenlevens heeft geofferd en de rest ten prooi heeft geworpen aan honger en ellende. Wij wisten het. nu verschijnen de bewijzen. De Amerikanen hopen daarmee het communisme knock-out te slaan, 't Is hun eerste naiveteit niet. Een communist is en blijft communist kent geen grenzen dan die van Rusland, en blijft een beproefde vaderlander - van Rusland dat vijf eeuwen ten achter is op de beschaving. Daar zult U de lang verwachte volkswagen RENAULT kunnen bewonderen 4 CV. 6 liters per honderd kilometer, 90 kilometer per uur. Er staan 20 wagens 4 CV. ter uwer beschikking om een proefrit te maken Voor verdere inlichtingen wend u tot den verdeler der streek Stand RENAULT Ars 57, 58, 59, 60

Denderklok | 1948 | | pagina 1