Moeder in Nood F.C. NINOVE tegen DENDERHOUTEM Wig doe! er mee A. DE BRAUWER-DE MONT IN VRIJE VERKOOP Bezoekt het AUTOSALON le Brussel van U lol *25 Februari. 41, Barthtdam, Tel, 172 Deuren 6 1 2 u. Gordijn 7 uur. KOI,F,NHANI>KI, NINOVE Talctooo 305. Twee en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 22 Februari 1948 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NI NOV» Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAM-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1«M. Postch tckrekecing 1SS2J4 ZONDAG 22 FEBRUARI Fwtfiul ONS HUIS V. K. B. J. - NINOVE voert op Spel in 3 bedrijven door Koos Brakenberg. Prijxen der plaatsen20 en 15 fr. ZONDAG 22 FEBRUARI 1948, om 15 uur aan de DOORN DE GROTE DERBY Alhoewel het klassement der bei-e ploegen merkelijk verschilt, heerst u in zo'n wedstrijden altijd een derbijaimosfeer. Dendevhoutem zal al geven wal het kan. om sportive weerwraak te nemen van de zeer nipte overwinning Jic onze jongens er behaalden. Maar zullen de onze zich laten doen Niemand zal deze spannende match willen missen. UITSTALLINGSPRIJSKAMP ingericht door de Kath. Midden standsbond van Ninove vanaf Witten Donderdag tot en met Paschen. Hoe doet de wedstrijd zich voor De winkeliers die meedoen als hoofd personages melden zich zoo vlug moge lijk aan bij de voorzitter R. Luysterirtan Koepoortstraat. 10. geven hun naam en adres op en vermelden de prijs die ze zullen schenken uit hun eigen winkel (enige onkost) De lijst van de deelnemers met ver melding van prijs wordt door middel van speciale omzendbrieven en in De Denderklok bekend gemaakt aan gans het Ninoofse. Al de inwoners van Ninove en omstre ken zijn de deelnemers aan den kostelo- zen prijskamp. Zij zuilen in de étalage van de aangeduide winkeliers een letter zien liggen, gemaakt door de uitgestelde waren. Deze letters samen vormen een woord of zin en wie dit woord of zin vindt en juist is bekomt een der prijzen door loting aangegewezen. Elk winkelier die deelneemt aan den prijskamp zal den door hem geschonken prijs in zijn etalage tentoonstellen en met een gedrukt kaartje aanduiden, Voordeelen voor ae winkeliers die meedoen de leden winkeliers van on zen bond nemen gratis deel mits een prijs te geven de niet-leden winke liers dienen eerst lid van den Kath. Mid denstandsbond van Ninove te worden.) 1) voor een kleine onkost lokt. II de verbruikers naar Uwe speciale verzorg de uitstalling 2) Uw naam en producten worden ge kend 3) Uw uitstallingszin wordt geprezen Voordeelen voor de verbruikers 1) het is een schoon en aangenaam tijdverdrijf op Witten Donderdag of vol gende dagen tot Paschen mooi versierde uitstalramen te gaan bezichtigen. 2) mooie prijzen zijn ermede te win nen. 3) de deelname is KOSTELOOS De tijd dwingt Niet talmen Onmiddellijk gaan inschrijven Niemand wordt uitgesloten De grootwarenhuizen maken reclame. WIJ OOK. hier de mooiste gelegenheid. Volgende leden-winkeliers lieten zich reeds inschrijven Vanden Haute Frans. Statiestraat Speliers Firmin. Lavendelstraat Avoux Edgard. Biezenstraat Penne Gebroeders. Oud-Strijdersplaats: De Roeck Albert. Biezenstraat Van Driessche Phil. Beverstraat De Backer José. Oud-Strijdersplaats Van Petegem René, Graanmarkt Luvsterman René. Koepoortstraat DE WEEK Op de koude oorlog, welke de Sovjets en de Vereenigde Statun elkaar op het diploma tiek terrein de jongste twee jaren hebben ge leverd. is nu een pennestrijd gevolgd. De States hebben hem ingezet met het onver- hoed.- publiceren van een aantal buitgemaak te Duitse documenten, waaruit blijkt dat Sta- iin en Hitler, in de jaren 1939-1941 wel eer: beetje inniger geflirt hebben dan de ooriog1- propagandu het achteraf had voorgesteld De Sovjets mogen nu karrevraehten protes ten en terechtwijzingen op elkaar laten vol gen. zij zullen er de vrije wereldopinie wel moeilijk van overtuigen dat zij Hitler in 1939 de baan hebben vrij gegeven uit louter de mocratisch idealisme. Het was misschien beter geweest indien de Nol mantel w-, kunnen gespreid blijven over dit onguur voorspel van de wereldtragedie. Het was voor de rust en de peis in de wereld bevorderhjker geweest, indien niet me>r was moeten geroerd worden in dit onverkwikke lijk boeltje. Want. dat die oude. stinkende koeien thans uit de gracht gehaald worden, bewijst dat de betrekkingen tussen de groct- mogendheden., drie jaar na de jongste moer- lemeie. op verre na niet zo hartelijk zijn. als voor de wereldvrede goed zou zijn. Openlijk wordt de gebeurlijkheid van een nieuw conflict onder ogen genomen. Het is c.«n feit d <t beide partijen met de mogelijk beid van cc i gewapende botsing rekenen. Mi-schien met zozeer in de onmiddellijke toe komst dan wel op enkele iaren afstand. Méér en méér gezaghebbende stemmen laatst de ze nog van generaal Eisenhower leggen er de nadruk op. dat het welslagen van het Marshallplan de laatste troef is, welke de landen van Europa uit te spelen hebben om te ontsnappen aan de ontbinding en aan de communisering, wat de strijd op leven en dood tussen Amerika en de Sovjets onvermij delijk zou maken. Want de Amerikanen zul len niet gedogen dat de Sovjets Europa en het Nabije Oosten onder hun controol zouden krijgen. De eerstvolgende maanden zullen dei- halve van de grootste betekenis kunnen wor den. Het is een feit dat de Sovjets, in al de lan den van Europa, wanhopige pogingen aan wenden om de boel in het honderd te jagen en daardoor ieder herstel onmogelijk te ma ken. Met de hoop dat de warboel de betrok ken landen zou murw maken voor het com munisme In dit verband moeten ook de jongste socia le strubbelingen in ons land beschouwd wor den. Het mag de regering als een verdienste aangerekend worden, dat zij niet geaarzeld heeft de nagel op de kop te treffen zi.i heeft de politieke ondergrond van de jongste sta kingen terecht aangeklaagd. Het is de avond na de vergadering van de communistische partijraad, dat sommige solidariteitsbewe gingen zijn losgebroken het is de dag na die samenkomst, dat de muren zijn bedek', geworden met de groene affiches waardoor- de communistische partij de arbeider- ten strijde oproept. Ten strijde waarvoor Voor loon verho ging Dat is het voorwendsel Wat de com munisten zoeken is hier. zoals in Frankrijk zoals in Italië, de boei op stelten te zette- De regering heeft wel gedaan met de bevol king voor dit op/ct te waarschuw en. Voor de communisten gaat het hier te goed. cpdat zij de hoop zouden kunnen koesteren ooit een slag te slaan, zolang als v.ij er goed voor zitten. Na de Bevrijding hebben zij ge poogd de syndikaten te noyauteren en de staatsdiensten met hun vertrouwensmannen te bevolken, r.m aldus geleidelijk het bewmd te veroveren. Dat is mislukt. Nu wenden zi.i een nieuwe tactiek aan. Nu nemen zij de leiding van de zogezegde «mi.-- noegden». Voor hun politieke winkel kan dat geen kwaad En met de gevolgen voor de ge meenschap. moeten zij niet inzitten. Integen deel 1 Hoe groter de moeilijkheden worden, hoe meer zij zich als de enige redders zullen kunnen opwerpen FIJNE VETTE KOLEN, DROOGFr. 70,-- EIERBOLLEN, voor VULKACHELS en KEUKENSTOVENFr. 140,-- PER 100 Kg. THUISGEBRACHT Wanneer deze regelen geschreven worden, de Woensdag, zijn de moeilijkheden nog niet van de baan. Het moet nog eens met aandrang herhaald worden het zou tot niets dienen, dan tot het verbrodden van de algemene welstand, een wilde loor.beweging te ontketenen Hot zou slechts de hele regeringspolitiek ontredderen en luer de helse wedloop van de prijzen ach ter de lonen en van de lonen achter de prij zen in gang zetten, wat een aantal slachtof fers zou maken en de bestaansvoorwaarden van een aantal mensen renteniers, gepvnsi- onneerden. enz. I onhoudbaar maken, zonder deze van de loontrekkenden werkelijk to ver beteren. A! de ingewijden weten, dat de sociale las ten nu reeds zeer moeilijk om dragen zulle worden, moet de industrie ooit een be. je slabakken. De welstand., de bestaan veiligheid van de arbeidende stand, zowel als de welvaart vau het land staan op liet spel. De h.h. Spaak en Van Acker hebben zulks beurtelings beklem toond. Laten wij hopen dat hun vermaninge i gehoorzullen vinden. Laten wij hopen dat spreekwoordelijk gezond verstand van ons volk de bovenhand zal halen en paal en perk zal stellen aan het gestook van een handvol trublioenen, die niets anders dan politieke doeleinden nastreven en de arbeiders in een avontuur zoeken mee te sleuren. Laten wij hopen. dat. toekomende week. de peis zal her steld zijn en het werk hervat. Het werd hiar reeds gezegd niemand betwist dat de lonen aan de levensduurte moeten aangepast wor den. maar dit moet geleidelijk en voorzicht i_ gaan, rekening gehouden met de mogelijkhe den. Hat gaat hier. alles samen, nog beter dnn in de meeste landen laten wij nooit ver geten dat. zoals de Fransen het zeggen «le mieux l'ennemi du bien kan worden ven zouden kunnen op stelten zetten Het dogma van het recht op staking De wanorde in de gedachten is nrg groter dan de wanorde in de zeden Welke van de twee zal de slag te huis halen ofwel de warboel ofwel de tucht? OP DEN UITKIJK Staking is aan de orde van den dag. Het is een publiek geheim dat Rus land economisch ver ten achter is op de Westerse Landen. De Westerse Landen moeten wachten met hun economisch herstel op den na- hinkenden Rus. Wij doen aan «sur pla ce» terwijl de Rus opmarcheert. Zo wil het de communistische broe derlijkheid. Daarom is er nooit zo gestaakt ge veest als ten huidige dage al is het zon neklaar dat de mensheid om uit de na oorlogse ellende te geraken meer dan ooit nodig heeft te werken. De moderne samenleving heeft een hekel aan dogma's Al de partijgangers van het vrij on derzoek misprijzen den godsdienst om zijn dogma's. Toch worden er nieuwe dogma's ge schapen. En nog wel zulke die regel recht tegen de rede indruisen. Onze voorouders hier ten lande, twee duizend jaar geleden en zelfs vijftien honderd jaar geleden deden zich zelf recht. Ze gingen jagen, vissen, zelfs ploe gen met strijdbijl aan de zijde en de ge schillen werden uitgevochten.... De opkomende beschaving heeft ge leidelijk het individu ontwapend en ver plicht zijn geschillen voor het gerecht te brengen. Tijdens de bezetting en onmiddellijk daarna hebben wij een poging gezien van wc-ge de communisten om de per soonlijke rechtpleging weer in ere i> te herstellen. Spijts de medeplichtigheid der open bare besturen is het een mislukking ge weest. Ze is doodgegaan onder den druk van een misprijzende openbare opinie. De moordenaar achter zijn masker van patriotisme is een moordenaar gebleven Er is geen enkele die met zijn «helden daden» durft uitpakken en hij voelt zich gelukkig dat het bestuursapparaat hem de naamloosheid en meteen de strafloosheid waarborgt. De openbare opinie van heel de we reld is tegen het oorlogsiecht der Sta ten gekant. Ze eist het verplichtend scheidsgerecht en de opriching van een wereldpolitiemacht die de weerspanni ge tot tucht kan dwingen. De processen tegen de oorlogsmisda digers na den laatsten oorlog zijn de eerste krachtmanifestatie van die opinie geweest, al is ze door haar eenzijdigheid tegenover de overwon nelingen mis vormd geweest. Is het denkbaar dat een reaktie dien tragen maar gestatigen vooruit gang der beschaving zou dwarsbomen Hoe ondenkbaar ook. de reaktie is ge komen en wel uit een hoek waar nie mand ze zoeken zou. Er zijn mensen die het woord reaktie op de tong hebben gelijk een Vlaming zijn vloek mensen voor wie reaktie dienst doet als vogelschrik. Van hen gaat de reaktie uit. Tussen Staat en individu is er ook een tuurlijke schakel de familie. WTussen Staat en individu is er ook een artificiële, politieke schakel: de vereeni- ging. Vereeniging van individuen vol gens ambacht, stiel of belang. Het recht del ontnomen werd aan het individu tot groter welzijn van de samenleving Het recht dat iedereen wil ontne men aan den Staat tot groter welzijn van de mensheid Dat recht wil men toegekend zien aan de vereeniging opdat zij. of liever en kele individu's die de koordekens tree- ken de samenleving., naar eigen b*!ie- Daar xult U de lang verwachte volkswagen RENAULT kunnen bewonderen 4 CV. 6 liters per honderd kilometer, 90 kilometer per uur. Er staan 20 wagens 4 CV. ter uwer beschikking om een proefrit te maken Voor verdere inlichtingen wend u tot den verdeler der streek TllCÖ BCCCkllldH» a De Denderklok Stand RENAULT Nrs 57, 58, 59, 60

Denderklok | 1948 | | pagina 1