A. DE BRAUWER-DE M0NT IN VRIJE VERKOOP 41, Barshtdam, Tel. 172 KOI II AN IJI I. Twee eri twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr Zondag 29 Februari 194jB. CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekenmg 862.64 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister AaLst 1093. Bijdrage over het wegenisvraag- stuk in de Zuid-Oostelijke hoek der Provincie Oost-Vlaartderen door Volksvertegenwoordiger Alb. Van den Berghe. Dat het wegenisprobleem hier te lande ver van opgelost is. hoeft wellicht geen uitvoerig betoog. ledereen gaat ermee akkoord dat er reeds veel werd gedaan maar dat er nog oneindig veel te doen blijft. De omstandigheden van het laatste decen nium hebben op gebied van wegenbouw in 't algemeen, en van wegverbetering in 't bij zonder, een zulkdanige achteruitgang teweeg gebracht dat onverwijld moet worden inge grepen wil men voorkomen dat de 7.0 belang rijke factor van ons nationaal economisch leven, namelijk het verkeer zijn genadeslag krijge. De oorzaken van deze achteruitgang zijn menigvuldig en kunnen alsvolgt geresumeerd worden Beperking der Staatskredieten zegge de toelage. De uitzonderlijke tol van het oorlogsge weld. Het reusachtig toenemen van liet wegver keer. In de jaren 19:15-36-37 toen de Staat bene vens de gebruikelijke toelage van ;>0 '7 ook nog een uitzonderlijke toelage vin 25 ver leende zonder te spreken van andere finan ciële hulpbronnen o.m. Provincietoelage, kwa men de meesten onzer gemeenten in de mo gelijkheid te staan hun financieel aandeel te dragen om tot eene gedeeltelijke verbetering van hun wegennet over te gaan. Deze periode was echter^ van korten duur. te kort .zelfs opdat de uitgevoerde werken eene merkbare wijziging konden brengen aan het algemeen beeld van ons wegennet. De oorlogswolken welke in 1938 de lucht benevelden overschaduwden ook ons land met het gevolg dat de Staatskredieten voor open bare werken een lellen deuk kregen - enKclc maanden later was het de mobilisatie ge volgd van de oorlog welke alle activiteit lam legde. Niet alleen bleven de gewone onderhouds werken tnt luttele sporadische herstellings kes beperkt maar werden onze rijwegen dooi een vloed van niets ontziend reusachtig ma teriaal omgewoeld. De ontzaggelijke hoeveelheid geparkeerd rollend materiaal door bevrijdingslegers ach tergelaten werd in de laatste jaren in grote mate ter beschikking gesteld van het publiek zodat heden ten dage do baanbelasting een nog nooit te voren .overschreden cijfer h of. gekend. Deze belasting geldt niet alleen in aantal maar ook in gewicht per as zodat or.s reed zo sterk gehavend wegennet onmogelijk zijn rol kan blijven vervullen. Mij beperkende tot de Zuid-Oostelijk i ek der provincie Oost-Vlaandcren aiw-rtr het mij mogelijk is omzeggens dagelijks de no den aan de lijve te voelen is de toestand wer kelijk betreurenswaardig. Een honderdtal steden en gemeenten me: een gezamenlijke bevolking van ruim 390.000 zielen'beschikken circa over 20o Km. Staats- banen. Als Provinciewegen komt alleen de baan van Aalst op Oudenaarde in aanmerking Daar tegenover hebben de gemeenten met ;eer beperkte middelen te kampen vo r het behoud van 1.500 Km. verharde wegen v. er van de materialen meestal oud en versleten zijn en bezwaarlijk voor wedergebruik kun nen benuttigd worden. De reuzentaak welke hier te wachten staat stemt werkelijk tot nadenken «m is bete kenisvol. Gewis kan een merkelijke verbete ring in de toestand slechts over een lang ter mijn verworven worden, nochtans dulden sommige gevallen geen verdere uitstel niet meer, en onverwijld zou een aanvang moe ten genomen worden met de verbetering van die wegen welke het intercommunaal verkeer moeten verzekeren. Indien over het algemeen d? Staatsbonen in het beschouwd gebied voortreffelijk zijn. dient met nadruk te worden gewezen op den erbarmelijken toestand van de zo belangrijke baan Gent-Geeraardsbergcn evenals van d baan Aalst-Geeraardsbergen. De eerst vernoemde biedt tussen Ophasselt en Melle alwaar ze de baan Brussel-Oostende vervoegt benevens een zeer enge en gebrek kige verharding een vijftigtal bochten waar van verschillende met een hoek kleiner dan 90 graden. De tweede wacht nog steeds op haar zeer dringende voltooing tussen de gemeenten Kerksken en Aspelare. Als intercommunale steenwegen komen vooral voor 1. De weg van Geeraardsbergen naar Nino ve over de gemeenten Onkerzele - Grim mingen - Zandbergen - Denderwindeke - en Pollare. Ondanks plaatselijke verbete ringen vervult deze baan - de belangrijkste op de rechteroever van de Dender - nog niet de rol waartoe ze bestemd in. Volle dige voldoening kan slechts worden bereikt nadat de doortochten op Zandbergen, Den derwindeke en Pollare zullen verwezenlijkt zijn. 2. De weg van Herzele naar Edingen over dc gemeenten St. Lievens-Essehe - Steenhuize- Wijnhuize - Ophasselt - Schendelbeke - Onkerzele en Moerbeke. Hierbij voegt zich de bouw van een nieuwe brug over de Dender tussen Onkerzele en Schendelbeke waarvan de belofte reeds ja renlang werd gedaan. 3. De weg van Geeraardsbergen naar Zar- lardinge 'over de gemeenten Overboelare en Goeierdinge waardoor tevens een be hoorlijke verbinding tot stand zou komen tussen deze gemeenten en de weg van groot verkeer Lessen-Parike over de gemeenten Ghoy en Everbeek. 4. Dc weg van Geeraardsbergen naar St. Maria-Lierde over Goeferdinge Deftinge en St. Martens-Lierde en waarbij een ver binding zou ontstaan tussen de Staat.-b" - nen Ninove-Nederbrakel en Geeraardsber- gen-Oudenaarde. 5. De weg van Galmaarderf naar Voorde ij ver de gemeenten Waarbeke - Nieuwenho- ve - en Zandbergen met aansluiting aan de Stantsbaan te Voorde. 6. De weg van Herzele naar Ninove over di gemeenten Woubrechtegem - St. Antelincks As pol are - Nederhasselt en Outer. 7 De weg van Erpe naar St. Lievens-Es sehe over de gemeenten Mere - Aaigem en Woubrechtegem. fi. De wgg van St. Martens-Lierde naar Strijpen over de gemeenten St. Maria-Ou- denheve en St. Gooriks-Oudenhove met aansluiting aan de Staatsbaan Zottegeni- St. Maria-Horebeke. i> Dc weg van Zottegem naar Scheldewin- ritv.e over de gemeenten Strijpen- Velzet? L ent en Ba legem waarbij eene behoorlijke verbinding tot stand zou gebracht worden tussen Zottegem en de Provinciale baan Aalst-Oudenaa rde. 10. De weg van Zottegem naar Erpe over de gemeenten Grotenberge - Herzele - Resse- gem en Mere. 11. l)e weg van Nederbrakel naar Flene ever dt gemeenten Mieheibeke - Re.zebekt - Rcob'-rst - Velzeke. Deze kleine opsomming vertegenwoordig: stellig al een heel programma Ter ontlasting hiervan moet er echter wer den aan toegevoegd dat op de meesten der vermelde trajecten al menig plaatselijk vor- beteringswerk tot stand werd gebracht zodat er thans vooral moot worden gestreefd deze uitgevoerde werken tol hun volle waard? te laten komen door hun uitbating te verzekeren Dit 1 ?.n slechts geschieden door de uitbrei ding dezer verbetoringswerken doorheen de belanghebbende gemeenten welke meestal om financiële redenen voor een onmogelijk? taai- komen te staan. Het ligt voor de hand dat alleen eene ge zonde coördinatie het enig middel is om de verwezenlijking van dit programma te be spoedigen terwijl eene soepele aanwenning van toelagen de mogelijkheden moet schep pen om plaatselijke financiële moeilijkheden uit de weg te ruimen. Alb. Van den Berghe, Lid van de Kamereomniiss van Openbare Werken DE WEEK Wanneer deze regelen verschijnen, zal het lot van Tcheko-Slowakve wellicht bezegeld zijn. Op de stond waarop zij geschreven worden, ziet het er naar uit dat de schijn enigszins zal gevrijwaard worden het is geen toeval dat een observator van de Sowjetische rege ring. namelijk de adjunct-minister van Bui tenlandse Zaken, ter plaats is. President Benesj geniet een stevige internationale faam er moet. naar het uiterlijke, mot hem gere kend worden. Maar het scenario dat zich afspeelt is te klassiek, dan dat iemand zich zou kunnen be goochelen. Ontdekking van een complot, voor zorgsmaatregelen tegen een «reactionnaire» putsch, aanhouding van politieke mannen die niet buigzaam genoeg blijken te zijn. zuive ring op grote schaal de uitkomst kan slecht- zijn dat de communisten de maehtshef'bomen in handen krijgen. Vermoedelijk wonen wii thans een eerste etappe bij. De tweede zal waarschijnlijk zijn een verpletterende communistische meerder heid met de aanstaande, verkiezingen, in de Lente. Zo is het in al de door de Sowjcts ge controleerde landen gegaan, of go schoteid geworden. Dhr Masaryk. dc zoon van dc grondvest?r van liet onafhankelijke Tcheko-Slowakye. ligt ziek hij had namelijk geweigerd zieii bij de communistische partij te laten inlijven. Wij zouden 111 het vel niet willen zitten van Pre sident Benesj. Het klimaat wordt ook voor hem beslist ongezond. In Palestina spitst de toestand zich toe Bomaanslagen en moordpartijen volgen el kaar op. Araben en Joden rusten zich open lijk uit voor de strijd, die bijna fata cl moet oplaaien in Mei. wanneer de Britse troepen, die thans nog min of meer de orde verzeke ren en althans een open, geregelde bol-mg •verhoeden, het land zullen verlaten. En de UNO palaberi maar moet machte loos toezien. Het wordt minder en minder waarschijnlijk dat tijdig een internationale politiemacht zal paraat staan ;n de taak van de Britse bezettingstroepen over te nemen. En dan Zuilen wij in Mei een bloedbad bijwonen Dc weken en de maanden krui pen voorbij. F. 11 geen oplossing, waarbij een internationaal gezag zich zou laten gelden, tekent zich af. Wordt er in berust dat de unglewet alleen onze wereld behe.*» Een opmerkingswaardig vonnis werd ge streken. door de Amerikaanse krijgsi 'd die maarschalk List en consoorten t? vonnis ?.i had De rechtbank heeft do terecht, telling van burgers met de wapens in de hand ge vangen genomen, «en zelfs deze van gijze laars geëxecuteerd voor het handhaven \u.i de orde), volgens hel internationaal 1 echt ge oorloofd geacht, wanneer daaibii met de no dige omzichtigheid wordt te werk geg. 1. Lord Vansittart heeft krachtdadig stelling genomen tegen dit standpunt. Volgens hem moet het. in een totale oorlog, dc staat sb gers. met of zonder uniform, geoorloofd z jn de wapens op te nemen ter verdediging van hun land. Twee opvattingen staan aldus teg?.:. .w elkaar. Voor ons allen zou het wenselijk zijn. en dit is de zedeies. dat het interraüer i statuut van de burgerlijke bevolking in oor logstijd HELDER LN DUIDELIJK zou vast gesteld worden. Want gebeurt dit niet en is er geen internationale rechtsleer meer. die bepaalt wat dc burgerlijke bevolking mag doen en moet laten in oorlogstijd, dan staan wij vi or de chaos, in geval van vijandelijk heden. En dan moeten wii ons afvragen wat ons zou te wachten staan, moest het ongeluk willen dat wij andermaal zouden bezet wor den. In Frankrijk hebben de gaullisten de com munisten een departementale zetel afgenomen in Seine et Oise. Met een nipte meerderheid. Maar 47 van de kiezers hebben het vertikt hun stem uit te grengen. E11 dit duidt op een verregaande demoralisatie. De communisten eisen onmiddellijke loon- 1 pslag. terwijl de regering d? prijzen zoekt neer te drukken. Moeten wij nieuwe stakin gen en wanordelijkheden te gemoet zien In Italic hebben de partijen een godsvrede- b stand gesloten, met het oog op de aanstaan- t* vei kiezingen. In de plaats van een verkie- gs trijd krijgen ze ginds een verkiezings- ?is. Nog zo dwaas niet. In Vemen werd de Iman de eeuwig vrede gegund. Hij werd vermoord. Paleisrevolutie of wat Veel lekt er in de bladen niet yin uit. En va» het slachtoffer moeten wij na tuurlijk geen ophelderingen verwachter. In het binnenland werd het vrouwen-Icm- recht gestemd, niet zonder dat in extremis enkele socialisten een amendement hadden ingediend, dat niet erg voor hun fair play ge- vervolg op tweede blad OP DEN UITKIJK Het Waals congres is voorbij en wij zijn weer een erzats-dogma rijker het dogma der waalse grieven. Als ge eerlang verneemt dat Walen land honderd jaar gezucht heeft onder vlaamse overmacht, geleden heeft onder vlaams in het bestuur, in het gerecht, in het onderwijs en in het leger moet ge niet verschieten. Een waalse zwartrok heeft zijn partij gezongen in het huisconcert van antikle rikalen. vrijdenkers en vrijmetselaars en zijn litanie van alle Heiligen is een aan roeping rijker geworden «van de furie der Flamins. verlos ons Heer Hij heeft nog niet eens begrepen dat hij zonder de Flamins zelfs het recht niet meer zou hebben zwartrok te zijn. 't Is een triestige comedie. Waar is de tijd van de «liberie der peerdenfamilies» Er zijn in België nooit vlaamse grieven geweest en België heeft nog niet eens zijn «mea culpa» geklopt er zijn wel waalse grieven en Belgische ministers mogen meedoen aan aktie voor waals federalisme. Na de bevrijding zijn tientallen Vla mingen neergeschoten geweest, honderd tallen zuchten nog in de gevangenis om dat ze mislopen zijn door hun verbitte ring over wraakroepende miskenning. Voor de Walen is hel mislopen nog geen pekelzonde. België steekt zich steeds dieper in de schuld tegenover Vlaande ren. Wijl te Brussel het doek viel over het zooveelste bedrijf van de waalse come die. speelde zich in Praag het grote dra ma af. De linkse democraten hangen er te bengelen aan de strop die ze zich zelf over het hoofd hebben gestoken ais ze een communist eerste minister hebben gemaakt en een ander communist mi nister van Binnenlandse zaken. De toe stand van den groten Benes en den niet minder groten Masarijck wordt tragisch Ik ben moe gekeken op het misselijk gedoe in West-Europa sinds de bevrij ding en kijk bever naar de toekomst. In onze goede stede Ninove roert er wat. Er wordt vergaderd en besproken ge wikt en geschikt. De H. Hartebond van Ninove wil en zal een vlag hebben. De mannen hebben het op hun affront gepakt dat ze altijd achter een plankje moesten lopen bij iederen uitstap wijl de bonden van het omliggende fier stappen achter een mooie vlag. Ze komen niet meer buiten zonder vlag De vlag komt er en 't zal een schone, grote zijn. Een vriend van mij stond in 1920 in bewondering voor het Raadhuis van Mainz in Rijnland. Aan de gevel prijk ten grote vlaggen van Vereenigde Sta ten. Engeland en Frankrijk. Daarneven stak een heel klein Belgisch vlagje. Hebt ge geen degelijke Belgische vlag gevonden vroeg hij aan een Ameri kaans soldaat die daar de wacht optrok. -« Klein Land - klein vlagje luidde het antwoord. Ninove de parel van de Denderstreek moet de schoonste vlag heb.ben. Ver schiet niet, lezer, als ze dees week aan uw deur en uw geldbeugel komen kloo- penKoken kost. En duizende heilig Hartebonders uit de streek zullen in Ju ni door de straten defileeren achter hun vlaggen die de jonge mooie zuster-vlag komen groeten. Wat de ontvangst van O. L. Vrouw van Fatima was leert u wat het H. Hart- feest zal zijn. Het zou schijnen dat die van het kerk sken niet willen achterblijven en dat de koppen e? bijeen gestoken worden 't Zal er natuurlijk zijn volgens de recht spraak van Mainz Klein Land. klein vlagske. Maar er is niets zo schoon als proportie FIJNE VETTE KOLEN, DROOGFr. 70, - EIERBOLLEN, voor VULKACHELS en KEUKENSTOVEN140,-- PER 100 Kg. THUISGEBRACHT De Denderklok ütiiiisler Robert De Man spreekt te .Ninove op Zondag 7 Maart te 4 1/2 u. in het lokaal «Dims Huis»

Denderklok | 1948 | | pagina 1