GOLGOTHA Ponpiers Ninove tegen Jong Ninove Minister DE M4N te Ninove A. DE BRAUWER-DE MONT IN VRIJE VERKOOP FLORA Leonard Quintelier-Lauwaert 52/jDetideFk©ai, Tel. 172 bloemenhandel Twee en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 14 Maart 1948 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. Feestzaal ONS HUIS Ninove Maandag 22 Maart te 19.30 u. Het Nieuw Nederlands Toneel voert op De moordenaar Gods Drama in 9 taferelen door Lode Cantens Treden op Gaby Bouuaert - Diane de Ghouy - Eivire Ergo - E. De Pont - Gaston Gijselinck - Gust. Boebaert - Frans Roggen - J. Ten Heuvel - Pol De Vries - Ach. van Geert. Regie Frans Poos. Kaarten op voorhand in DE WEEK Prijzen der plaatsen 25, 20 en 15 fr. ONS HUIS Voetbalterrein DOORN Zondag 14 MAART 1948 NINOVE om 15.30 uur na de doortocht der velokoers Omloop van ~t Volk GROTE ONTSPANNINGSWEDSTRIJD Liefhebbers van schoon sport !n massa, met muziek op kop naar het terrein. Vergadering aan het Arsenaal. Niemand ontbreke op dit reuzensport- feest en 's avonds iedereen naar 't BAL i.i de Roxy te 19 uur. Op initiatief der C.V.P.-afdeling Ninove werd op halt-Vasten eene vergadering be legd in de zaal Ons Huis in de Dreefstraal Voor een goede opkomst werd de verga dering geopend, met zeer korte vertraging, op het aangeduide uur. De veerzitter der plaatselijke afdeling ineldt dat de heeren senatoren Baron Moyer- soen en De Haeck en volksvertegenwoordi gers Vanden Berghe en Ludovic Moversoen zich lieten verontschuldigen. Hij dankt de aanwezigen en noemt der. heer Minister De Man welkom. Hij dankt Hem voor zijn ver- eerend bezoek, dat des te meer op prijs ge stéld wordt om de sympathie die van de per sonaliteit en de werking van den heer Minis ter De Man uitgaat. De Heer Minister bestijgt het podium onder daverend applaus. Hi.i dankt de afdeling Ni nove die hem in de gelegenheid -telde het woord te voeren en het beleid der partij en der Regeering te belichten. t .Het is nuttig en noódig de memorie op te frisschen omdat, op politiek gebied, de men sen zeer rap vergeten. Sedert de Bevrijding kende ons land ver schillende Regeeringen. Die Regeeringen had den een levensduur van nagenoeg 5 maand ter uitzondering der Regeering Huysman* die het 7 maand en lt) dagen uitgehouden h<eft, al was het dan ook op één poot. Hoe was het in die omstandigheden mogelijk de zeer ingewikkelde vraagstukken, gesteld door den na-oorlog, op te lossen In zekere de partementen kende de titularis eerst het me- eanisme op het oogenblik dat zi jne Hegeering ontslaggevend was. De gebeurtenissen hebben zelf geleid tot de eenig mogelijke oplossing namelijk de Re geering B.S.P - C.V.P of omgekeerd zoo- als men het verkiest. Een eerst kolossaal voordeel is geweest de stabiliteit der Regeering te verzekeren dus de mogelijkheid de grote problemen gron dig aan ie pakken. Een tweede voordeel, ze ker niet het minste, was de uitschakeling der Communisten I.ater zal het uitgemaakt worden welken onschatbaren dienst onze Partij en deze Re geering aan het Land bewezen hebben dooi de uitschakeling der Communisten.. De Regeering werd samengesteld op een programma dat wij kunnen betitelen als voor uitstrevend. Ge herinnert U allen het programma der C.V.P. Onderzoeken we de voornaamste kwes ties en laat ons zien wat we van zin zijn en wat we reeds verwezenlijkten. De Koningskwestie. De atmosfeer bij het tot stand komen dez.er Regeering is nog ge noegzaam bekend. Ze is totaal veranderd. Ge kent het verslag Servais. Ge kent de hou ding aangenomen door deze Regeering. Wie had durven voorspellen. bi.j de samenstelling der Regeering. dat de Eerste Minister binnen het jaar bezoek zou brengen aan den Vorst. Wij blijven op ons standpunt in deze kwes tie. die jammer genoeg gesteld is voor hei Land. Het Vrouwenstenirec-ht. Het Land heeft het aan de C.V.P.-Ministers te danken dat deze kwestie in de Kamers opgelost werd en eerst daags in den Senaat haar beslag zal krijgen. Aan ons de taak dit machtig wapen niet te misbruiken maar te zorgen voor de rust. de kalmte en den voorspoed van Ons Land. Het technisch onderwijs. Dit punt is in eene actieve phase getreden. Twee zittingen \an den Ministerraad werden gewijd aan de bespreking van dit vraagstuk. Ik zal dc za ken niet vooruitloopen. Wij zijn ervan over tuigd bij onze Regeeringspartners het noo- diL';- gezonde inzicht te \mden om ook op dat gebied eene redelijke oplossing te krij gen in het belang van hut Land. De Nationale Economie en de Finantieel Kwestie Levenskwesti -s Iedereen voelt der. zwaren belastingdruk. Sommigen oordeelen dat de belastingen steeds vorhoogen maar ncoit verminderen. De vorige Regeeringen deden 12b milliard uitgeven die met verant woord werden. Hier werd een komaf mee gemaakt. Ministei Eyskens paste ontlastin gen toe waarvan de gevolgen zich thans nog niet doen aanvoelen. D«. loontrekkenden zul len er eerst de weldadige gevolgen van on dervinden. We zijn crediteurs van verschil lende milliarden in het buitenland. Onze be grooting zal in evenwicht zijn. Men spreekt van besparingen, van liet afdanken der 47 .MJ0 tijdelijke ambtenaren. We moeten rekening houden met tal van factoren Het is onze plicht menscheliik op te treden, zonder ai: het oog te verliezen dat de Staatsuitgm tot een minimum dienen herleid De Srurtuurhervormingen VolksgezondhL id en Woningbouw. Kwesties van nationaal be lang. Te lande staan we er beter voor dan in andere landen en in Vlaanderen beter ci in Wallonië. Toch mogen we op den inga- :- gen weg niet voortgaan, anders telt ons land binnen een .'10-tal jaren een millioen inwo ners min. Op 100 gezinnen vindt men er n.a Hi met 4 kinderen. Daarom is het huwelijks- sparen aanbevolen. De woningbouw i.- oe: hoofdbehoefte. In de eerste vijf jaren moet n we .">0 huizen kunnen bouwen. Wat heb* i we reeds verwezenlijkt Voor oorlogsschade aan het openbaar domein betaalden we reeos !4 milliard. Voor oorlogsschade aan het pri vate domein betaalden we 12 milliard. - .- men 20 milliard. Do Wet op de oorlogsschade werd gestemd door hot Parlement. We had den 2öi).ooo dossiers. Fr werd ons gezegd dat er nog 100.000 zouden bijkomen. Heden dage liggen er reeds 050.000. Met leening - schijven van 8 milliard zult gij zelf kunnen berekenen hoever onze mogelijkheden strek ken. De buitenlandse politiek. Iedereen weet i u wie de agitatie in ons land uitlokte. De ste Minister heeft organisators van op de t a- bune van het parlement aan de kaak ge.- elri Bijna gans liet Oosten van Europa is in d m greep. De Eerste Minister gelooft, -pi its al les. niet aan oorlog. In een gloedvol slotwoord doet de heer Mi nister. met uitnemende welsprekendheid, roep op alle menschen van goeden wil aan te sluiten bij het programma dat aanslagen op de vrijheid van zich afwe t en dat gegrondvest is op streven voor wc k. recht, vrijheid en Vorst Een langdurig applaus valt den ïvdenaar te beurt, wiens toespraak herhaaldelijk door toejuichingen onderbroken werd. Senator De Clercu bestijgt het podium om den heer Minister in geestdriftige bewoordin gen te bedanken en erop te wijzen dat zijn betoog onvolledig was omdat hij. uit beschei denheid. niet genoegzaam steunde op zijn ei gen verwezenlijkingen en zijne ononderbro ken activiteit. Na een paar mededeel ingen werd deze heerlijk geslaagde vergadering geheven. Hartelijk proficiat aan C.V.P.-Ninove. om nUc KOI-.EIVHAN1>FIj FIJNE VETTE KOLEN, DROOG, Fr. 70,-- EIERBOLLEN, voor VULKACHELS en KEUKENSTOVENFr. MOP PER tOO Kg. THUISGEBRACHT Toen wij een paar weken geleden, schre ven. dat het klimaat in Tcheko-Slowakije spoedig ongezond zou kunnen worden voor President Benesj. sloegen wij de bal niet ver mis De president iigt ziek. op zijn buitengoed. En zopas bereikt on- de jobstijding zijn oudste en trouwste medewerker, zijn rechter arm. Masaryk junior, heeft zelfmoord ge pleegd De regering mag hem nu onder stapels bloemen begraven het is voor eenieder dui delijk dat de wanhoop hein tot dit uiterste gedreven heeft. Welsprekender dm alle pro- pagandamededelingen licht deze daad. die dc wereld door zal naknallen. on- in nopens de juiste draagwijdte van het gebeuren in Tcheko-Slowakije. Masaryk junior heeft de verknechting niet willen overleven van zijn vaderland. Hij zou zich gezelfmoord hebben de enige vorm van protest die aan de zoon van de grondvester van de vrije Republiek Tchcko-Slowakve nog bleef. Het is in verband met de gebeurtenissen in Tcheko-Slowakye en hun weerslag, dat wii de Conferentie van Brussel en ook de reac ties van de kleine Skandinaalse landen moe ten beschouwen. De zin van de Conferentie van Brussel is duidelijk de communistische staatsgreep in Tcheko-Si;wakye. geduld en gesteund dooi de Sovjetsunie. heeft de westerse landen aan gespoord om zich te weer te stellen. Wat te Brussel door de gevolmachtigden van Engeland. Frankrijk en Benelux wordt besproken, kan van de grootste betekenis zijn voor de toekomst van de betrokken lan den. voor het behoud van de beschaving en van de democratie zoals wij ze opvatten. Tot nogtoe zijn de officiële mededelingen karig en discreet geweest. Wij weten slechts, op de stond waarop deze regelen geschreven worden, dat er flink opgeschoten wordt en dat de stemming goed is. Wij weten dat de onderhandelingen verreikend zijn en zowel het economisch als het politiek en het mili tair terrein bestrijken. Een aantal artikelen van het pakt werden reeds geboekstaafd. Wanneer dit opstel ver schijnt zei de Conferentie misschien haar ar beid voltooid hebben. Een echt rekord Wij kunnen slechts hopen dat. in hetzelfde tempo en met dezelfde beslistheid, zal voort opge schoten worden. Want er is geen tijd te ver liezen Slechts een Westerse Unie of een Westers Blok het komt er niet op aan hoe het kind gedoopt wordt kan onze veilig heid waarborgen. Versnipperd lopen de lan den ui*, het Westen gevaar geënigd moeten zij niemand duchten. Dat kan er niet genoeg in gehamerd worden. Dat geen van de betrokken landen, noch Engeland, noch Frankrijk, noch Nederland, noch België, noch Luxemburg, het op nie mand gemunt hebben of veroveringsplannen koesteren, weet het kleinste kind. Het enige wat zij wensen en zoeken" is vrede Daar voor kan geen prijs te duur zijn o: Generaal de Gaulle heeft. Zondag laatst, te Compiègne. een opmerkelijk gematigde rede uitgesproken Weliswaar heeft hij. open lijk en ondubbelzinnig, verklaard dat hij be reid is zijn verantwoordelijkheden, d i. het bewind, op te nemen. Doch hij heeft da u bij vermeden kwetsende bewoordingen ie ge bruiken. Feitelijk kon ziin rede beschouwd worden als een oproep tot al de nationale elementen van links en rechts de commu nisten uitgezonderd. De vraag die daarbij oprijst, is deze als de Gaulle Frankrijk geen stabiele regering kan schenken, wie dan Inmiddels was het onthaal dat zjin rede in de politieke middens te beurt viel. veeleer onthutsend Werd zijn gematigdheid voor zwakheid genomen In ieder geval, de Tier de Macht is uiterst scherp tegen hein uit gevaren en heeft de hand afgestoten die hii reikte. Hetgeen wij als een tragische vergis sing. als een gevolgenzware lout moeten be schouwen. Inderdaad dc- <i Derde Macht be goochelt zich ten enenmale indien zij waant in staat te zijn om Frankrijk de stabiele re gering te schenken welke het nodig heeft. De Dorde Macht is immers een agglo meraat van kleinere partijen, die het onder ling niet eens zijn of kunnen worden, al was het maar omdat ij. inzake economisch be leid. onverzoenlijke standpunten huldigen. De. socialisten zijn namelijk dirigistisch ge zind. de radikalen en verwante groepjes zijn vóorstaanders van den vrijhandel, zoals on- vervolg op tweede blad OP DEN UITKIJK In de Denderklok van 25 Februari ver scheen onder deze rubriek over Tsjeckoslo- vakije De linkse democraten hangen er te ben- gelen aan den strop die ze zichzelf over het hoofd hebben gestoken als ze een com- munist eerste minister hebben gemaakt en een ander communist minister van Bui- tenlandse Zaken. De toestand van den gro- ten Benesj en den niet minder groten Ma li saryk wordt tragisch. Reeds verleden week werd vernomen dat Benesj naar zijn buitengoed was Ziek Niet ziek Wie zal het verklappen hij zit achter het ijzeren gordijn, en hij heeft er zichzelf achter gezet. Woensdagavond ver namen wij langs de radio om de zelfmoord en de nationale begrafenis Zaterdag, van Ma saryk. Heeft hij zelfmoord gepleegd of heeft een geheimzinnige hand hem geholpen om zelfmoord te plegen Wie zal het verklappen, hij zat achter het ijzeren gordijn, en hij had er zichzelf achter gezet. De feiten zijn 1) dat hij dood is 2) dat hij gestorven is nadat Gottwald hem niet meer nodig had om zijn regiem te vestigen 8i dat het regiem waaraan de bloedvlekken kleven van zijn Dagischen sprong hem na tionale begrafenis bezorgt. Maar zelf- of niet zelfmoord, 't is toch zelfmoord En ze dagtekent van den dag dat de Tsjechise mi nisters naar Moskou getogen zijn en aan het Marschallplan hebben verzaakt. Dan werd de kleine vinger in het rader werk der Russische politiek gestoken en nu zijn de Tsjecken er door gedraaid I Hier eindigt waarschijnlijk de dynastie der Masaryk's. De eerste Masaryk. de stichter der Tsjecko- slowaakse republiek, had Benesj als helper en later als opvolger. Toen werd de jonge Masaryk helper van Benesj. Hij was de ver moedelijke opvolger maar het Russisch avon tuur heeft een streep door de rekening ge haald. Het team Masaryk-Benesj en later Be- nesj-Masaryk bezat wereldfaam.! Het was groot verklaard door de wereldopinie en wie durft dat tegenspreken De oude Masaryk had in het oude Oosten rijks-Hongaars parlement uitgeroepen het is onze verdomde plicht Oostenrijk te ver raden en hij was met Benesj de grens over gevlucht. Binst den oorlog 14-18 hebben ze gewetensvol Oostenrijk verraden ze wa ren daarbij vooraanstaande figuren in de in ternationale vrijmetselarij. Dat •olstnat om groot te zijn. Als politiekers zijn ze klein geveest. De politiek van haat en passie doet dwaas heden begaan wij hebben dat in eigen land gezien. Hun politiek werd ingegeven door hun haat tegen de Habsburgers Voor hun relatief klein land dal gecgraphisch in de armen lag van Duitsland was er maar één toekomst het blok der Donau-landen dat het voormalige Oostenrijk-Hongarije zou vervangen. Ze wa ren er niet over te spreken. Hongarije was 1 iabsburgers-gezind en de regent Horty moest daar het plaatske warm houden gelijk hier onze regent Oostenrijk was het wat minder, maar toch. En de zaken kwamen zoals ze gekomen zijn eerst den Anschluss van Oostenrijk, daarna de overrompeling van Tsjeckoslowa- kije. het toetreden an Hongarije tot de as met een eerste minister die ?.elfmoord pleeg de toen hij gedwongen werd in oorlog te gaan tegen Yougoslavië Het fameuze team draagt een groot deel in de verantwoordelijkheid voor de mal heuren der laatste jaren. Hoe dat mogelijk is D? vrijmetselarij heeft in hun land steeds een grote rol gespeeld. In de vrijmetselarij heeft het jodendom steeds een groote rol gespeeld. In het communisme heeft het joden dom steeds een grote rol gespeeld. Breng de stukken aaneen en ge krijgt Gottwold en de lijkkist van Masaryk En zeggen dat ONS LAND dezelfde weg is opgeweest na de laat ste verkiezingen. De politieke condellatie te Ninove is er nog een overblijfsel van. De C.V.P. heeft er en einde aan gemaakt. Onze liberalen zijn de geestesverwanten van het team Masaryk-Benesj. Is het te verwonderen dat ook 7.ii nog niet begrepen hebben als de grote twee zo blind geweest zijn Een nieuw en nuttig adres voor alle Bloemenliefhebbers 1 Bij aankoop van Snijbloemen Bruidsruikers Bladplanten Rouwkransen Bloemenmandjes Bloeiende Planten Miniatuurtuintjes Bloembollen Zaden... e. a. Gediplomeerde Tuinbouwkundige R.T.S.G. BURCHTDAM, 41, NINOVE De Denderklok Li- «ti ui

Denderklok | 1948 | | pagina 1