Bazin en Knecht Holland nodigt U uit Het Paascoogres der Vlaamse Jongeren A. DE BRAUWER-DE M0NT IN VRIJE VERKOOP Minister De Man F r 62, Denderkaai, Tel. 172 kolenhandei^ Twèe en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag, 11 Aprjl CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINÖVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1033. Postchecfcrekening 1862.64 K. W. B, Afdeling NINOVE ZONDAG 11 APRIL 1948 door het Davidsfonds St-Gilles Dendermonde opvoering van Toneelspel in 3 bedrijven door Theo Op De Beek Kaarten aan in de Zaal ONS HUIS, Dreefstraat. Gordijn 6.30 u. 20 - 15 - 10 fr. Deuren 6 u. Een prachtig stuk voor het sluiten van het Toneelseizoen. Steunt de K (ath.W (erkl.) B (ond). BENELUX - Plaatselijk Comité - NINOVE Op Woensdag 14 APRIL 1948 in CINEMA - CENTRAL om 8 uur zeer stipt Toeristische Voordracht door dhr. de la Faille. Opgeluisterd door projecties in natuurlijke kleur Afrollen van de volgende klankfilmen Molens Holland nodigt U uit. Hollandse kinderen. Kastelen aan de Oevers van de Vecht. Aalsmeer, en andere. TOEGANG KOSTELOOS Het Bestuur. te ANTWERPEN Dat Congres waarnaar vele iongeren 20 iang en zo intens getracht hebben is er dan toch gekomen. En het was waarlijk een con gres van jongergn BC?- van de talrijke deel nemer? waren tussen de 18 en 25 jaar en alle strekkingen van jeugdige katholieke Vla mingen, die het nog goed menen met hun volk, wacen er vertegenwoordigd. Dat het er gedonderd en gebliksemd heeft, hoeft niet gezegd. Maar daarfrtee zal de spannende at mosfeer in Vlaanderen dan ook heel wat ontladen zijn en wellicht priemt een prikje blauw door de donkere onweerswolken. We kunnen niets anders dan de heer se- igitor Bouweraerts. voorzitter van den katho lieken Vlaamsen Landsbond U danken, om dat hii dit gedurfd en eerlijk initiatief heeft willen patroneren. Voor het eerst sedert de bevrijding werden mensen aan het woord ge laten. die tot nu toe. om één o: andere reden moeten zwijgen hebben Dat er dan harde woonden vielen, waaruit het ressentiment van jaren zwijgen eri duiden als een donkere ondertoon opklonk, heeft dan ook ge.en mens verwonderd of iemand aanstoot gegeven. Dit vooral deed goed aan het hart. die heer lijke oprechtheid en openheid, die geest van onbevangenheid waarin de debatten ge voerd werden. Dat was nu eens ware demo cratie, ook al stormde het hard bij pozen maar uit deze confrontering van de ideeën zal spoedig hopen we. voor Vlaanderen het licht geboren worden. Men spreekt den laatsten tijd ook zo veel ovef de politieke onverschilligheid bij de jongeren. Hiervan eenter was geen spoor meer te vinden op het Faascongres. Mor: moet er zelf bii geweest zijn. men moet die 1500 a 2000 jonge mensen zelf zien uiting geven hebben aan hun instemming met ol afkeuring van den spreker om te beseffen dat ze begrepen waarom het ging. dat ze er bij waren met hart er* ziel. Ook de le\endige debatten en daaropvolgende discusssies moet men bijgewoond hebben om werkelijk over tuigd te worden dat er ïr. Vlaanderen nog jonge mensen zijn die zich aan andere din gen interesseren dan aan bioscoop, pronos- tieken en koersen De meeste redevoeringen stonden ook op zulk peil dat ze werkelijk een degelijke vorming en verstandelijke ont wikkeling weergaven, zonder daarom onge nietbaar te worden voor eenvoudige lui. Ook vallen dan de woorden van den heer Mon- balliu, gemeenteraadslid van Hemiksem. wan neer hij het in een scherp oplopend debai een ogenblik had over... snotneuzen, die hier de les kwamen lezen aan anderen... op dit jsugdrongres heel erg te betreuren. Laat ons nu lei ugkeren naar do werkzanm- heden. Het Congres stond vooral in het te ken van eenheid, het zoeken van een syn these 1 geen compromis waarin alle over tuigde Vlaamse jongeren elkaar zullen kun nen weervinden om den verderen strijd ge meenschappelijk aan te gaan in een her nieuwde. dynamische Vlaamse beweging. In zijn openingsrede reeds drukte de heer senator Bouweraerts er op dat de Vlaamse Beweging meer dan ooit nodig was. De her nieuwing is te lang uitgebleven en veel ver bittering is er door blijven bestaan. De her nieuwing moet staan m het teken van een heid. fierheid en opbouwende daadkracht. I11 het eerste referaat schetste de advokaat Paul Knapen van St Truiden de historisch ontwikkeling van de Vlaamse Beweging van af haar ontstaan tot nu en zotte volgende definitie voorop De Vlaamse Beweging is het streven van het Vlaamse volk voor be houd en vrije ontplooiing van eigen volks aard Als jurist noemde hij c.e retroactieve strafwetten over de repressie onzinnig en onmenselijk, wat een storm van toejuichin gen uitlokte. Verder gaf hij een opsomming van de huidige grieven der Vlamingen o. a de Vlaming tweede-rang burger in Brussel, de ergerlijke toestanden in het land van Overmaas en langs de taalgrens, verder nog het taalgebruik in gerecht, leger en adminis tratie. De Vlaamse Beweging heeft in haar langen strijd veel juridische verwezenlijkin gen geboekt, maar blijft nu nog het sociaal en kultureel aspect. En hier ligt dan de taak van de jongeren Er zou één Vlaams program ma moeten bestaan voor alle jeugdbewegin gen We moeten en kunnen den staat dwingen onze eisen te erkennen en in te willigen. Die actie moet nochtans snel gebeuren want de zedelijke waarden van ons volk worden aan getast. vooral langs de school om De Vla mingen betalen wél de meeste lasten maar krijgen niet de Vlaams-katholieke opvoeding waarop ze recht hebben. Als conclusie zette hij dan aan tot een hernieuwde belangstel ling voor de Vlaamse Beweging, die het gan se volk moet bereiken verder zette hij aan tot een loyale houding tegenover den staat en ten slotte tot de ontwikkeling van een modellevensbeschouwing op katholiek-Vlaam sen grondslag. In het zeer woelig debat dat volgde op dit referaat werden verschillende punten nader toegelicht. Dat de repressie nog het meest acute vraagstuk is van dit ogenblik, werd hier nogmaals zeer schrijnend blootgelegd. Het daaropvolgend referaat werd voorge dragen door den heer Verlickt. volksverte genwoordiger van Antwerpen, en handelde over de Vlaamse beweging en het arbeids- Grove kolen 1/2 vef Cokes 20/40 en 40/60 Union briketten. fER 100 Kg. THUISGEBRACHT leven van de jongeren. Aan de hand van spre kende cjifers over het onderwijs toont hij scherp onzen achterstand of achteruitstel ling aan tegenover de Walen vooral voor het hoger onderwijs. De Vlaamse Beweging mag geen holle romantiek blijven maar moet de zaken realistisch durven zien. Daarmee werd voor Zaterdag de vergade ring gesloten en om 8 uur 's avonds had er dan een zeer geslaagd zangfeest plaats in de Handelsbeurs. Veel volk en Vlaamse geest drift Bekende Vlaamse toondichters en zan gers als Emiel Huliebroeek. Rcnaat Vere mans. Jan Brouns, Willem De Meyer, A. Preud'homme alsmede het St Dominikuskoor onder leiding van E. P. Versmissen kwamen beurtelings op het podium en werden harte lijk gehuldigd. Het was een waarlijk onver getelijke avond Zondag marcheert een nu nog talrijker groep congressisten na de ontvangst op het stadhuis geestdriftig opgetogen op den dreun van Vlaamse stapliederen naar de zaal Con cordia. Het Referaat van R. Fieuw, over de Vlaamse Beweging en het Kultuurleven van de jon geren viel bij velen weinig in den smaak en in het debat wijst men op klaarblijkelijke tegenspraken in zijn voordracht. Met span ning wordt intussen de rede van dhr M. Van- haegendoren verwacht en storm en veront waardiging stijgt op als di' voorzitter aan kondigt dat de Verboridsconnnissaris van het V.V K.S. niet zal spreken om redenen alleen te begrijpen door ingewijden en zijn lezing zal laten voordragen door Jos. Moorkens. die dit meesterlijk gedaan heeft voo'- een in uiterste spanning toehorende zaal. Ongena dig ontleedt dhr Vanhaegendoren de huidige malaise in Vlaanderen en legt er één na één de oorzaken an bloot. Hi.i uit een scherpe aanklacht tegen de school, waarin de Vlanm- se strijd doodgezwegen wordt en sluit dit eerste deel met de pijnlijke constatatie dat de Vlaamse jeugd geen nationaal bewustzijn meer heeft. In zijn tweede deel het meest delicate, toont hij aan hoe ons nationaal :>e- sef rekening te houden heelt met drie reali teiten 1. Ons Vlaming zijn 2. ons Belg zijn 3. ons Nederlander zijn. die hij dan b?urtc- lings onder de loupe neemt er, waaraan hij klare historische er, diepzinnige actuele be schouwingen vastknoopt. Hi.i pleit voor loyalisme tegenover den staat, en hier vooral moet men de eerlijkheid en de logica van zijn gedachtengang bewonderen. Hij maakt namelijk duidelijk het onderscheid tussen staat en regime. Niet den staat, maar het heersende anti-viaanis regime moeten we bestrijden, tot België voor de Vlamingen een Nederlandse staat wordt Zo zullen de Vlamingen eens de beste vaderlanders wer den. In verband met ons Nederlander zijn betuigde hij dat het de taak van de jeugd is de Benelux, dat ten slotte maar een ma nage de ïaison i.-. met liefde te bezielen Zijn slot was een ontroerende oproep oor eenheid, waarin hi.i nog wees op het gevaar voor de extremen en het werk dat nog weg gelegd is voor de toekomst. De Vlaamse be weging is een zeer sterke opvoedingsfactor én om het ideaal dat ze voorhoudt, en om de stuwkracht die er van uitgaat. Daar ze in de school genegeerd wordt, moet ze lar.gs de jeugdbewegingen om gepropageerd worden. Deze psychologisch zeer fijne en naar den inhoud ook zeer constructieve rede werd af gesloten met het gedicht Vooruit van Ro- denbach. waarna minutenlange toejuichingen de zaal doen dreunen. Van alle ziiden wordt Vanhaegendoorn op het podium geroepen, maar hij blijft in het secretariaat. Wegens gebrek aan tijd worden de debatten uitge steld maar er volgt een lcyauteitsverklaring van wege de hesere leiding van het V.V.K.S. aan het adres van Vanhaegendoorn. Gust Peeters spreekt nog over de toenade ring tussen Noord en Zuid. de noodzakelijk heid er van. maar ook de moeilijkheid die beide volkeren zullen hebben om elkaar te rug te vinden na eeuwenlange scheiding. Ko men nog vertegenwoordigers van Nederland aan het woord die wijzen op zelfde feiten en het meer hebben over de zending van den Nederlandsen mens in het Westen. Als slot van dit congres van de Vlaamse Jongeren spreekt in den namiddag Meester Jan Valvekens. met zijn gedegen wijsheid en welbekende bespraaktheid over het op werp a Is er een Vlaamse beweging nodig Zijn eerste woord is een diep overtuigd ja want een volk dat niet meer beweegt is een dood volk Het wordt een roerend eerher stel van de door sommige sprekers zo ge smaalde romantiek in de Vlaamse Beweging Hij trekt een wijdiopend parallel tussen de Vlaamse Beweging van toen en nu. Men heeft gesproken van de onverschilligheid van de arbeiders voor de Vlaamse zaak. ook in dien tijd bestond die en scherper zelfs dan nu. Maar studenten offerden hun vrijen tijd om bij de eenvoudige mensen hun Vlaamse geestdrift en overtuiging uit te dragen. De romantiekers. de mannen van het eerste uur. zi.i hebben den droom gewekt en wij hebben den plicht dien verder te dragen. Voor wat betreft de verhouding Vlaanderen-België be- vervolg op tweede blad OP DEN UITKIJK Ik heb nog geen enkel zwaluw gezien en 't is nog geen zomer Daar zijn van die te kens die niet missen. En zo kan een mens in de toekomst lezen zonder waarzegger le zijn. Na de bevrijding heeft het communisme een grote en leelijke rol gespeeld in ons Land Het zal nog jaren duren voor de wonden, die het geslagen heeft, zulien geheeld zijn. De man in de straat vroeg zich af hoe komt het toch dat de communisten schoon en slecht weder maken in ons Land. en ge kunt ze op uw tien vingeren tellen. De socialisten schreeuwden op alle daken dat ze de communisten niet zouden lossen. Wilden ze geen ruzie ze moesten die toffe jongens hun goesting laten doen. Want ge makkelijk karakter hebben ze niet. Nu hebben de socialisten de communisten gelost. Vroeger wilden zij ze niet lossen. Maar ze liepen niet als gezworen kameraden die malkander nooit zullen verlaten Ze klampten aan gelijk een bokser zijn teger- stander aanklampt om zijn slagen te ontwij ken. Het socialisme moet niet meer aanklampen het communisme is niet meer gevaarlijk de socialisten hebben zijn uitzettingskracht gemeten. De socialisten gaan boerenbonden stichten. Ze hebben eindelijk den boer ontdekt. Ze klappen niet meer van de ploeg die in God gelooft. Ze weten nu ook dat het kapi- lalistisch-industrieel systeem van België al tijd is gevestigd geweest op de minderwaar digheid van den voortbrenger van de voe ding. Goedkoop leven goedkope daguur ge makkelijke concurentie in het Buitenland groot export met grote winst voor de in dustrie. De boer heeft langs zijn vereniging om gereclameerd en geprotesteerd en is tot nu toe nog altijd met een edelmoedig begrij pen naar huis gestuurd. De boer is geen revolutionnair. Dat komt niet voort uit zijn temperament, maar wel uit zijn positie. De boer leeft te veel afgezonderd zijn boerderij staat aan alle gevaren bloot en kan niet degelijk beschermd worden door de po litie. De boer leeft maar veilig in een Land waar rust en lucht heerscht. Daarom is de boer geen revolutionnair. En daarom hebben de boeren ver enigingm nooit aangestuurd op klassenstrijd. De socialistenmebben nu den boer ontdekt, en ze gaan hem betrekken in den klassen strijd en ze zullen zij er ne keer voor zorgen i dat zijn schuur in brand geraakt Be sluit De socialisten hun haring braadt niet meer. Er zit geen fut meer in de expressie kracht is gaan vliegen. Ze hebben hun vol gelingen de kinderbeperking geleerd en er kernen leemten in de rangen die niet meer aangevuld worden. Niet meer wetende van welk hout piilen maken hebben ze den boei ontdekt. De mensen spreken over oorlog. De bla den schrijven over kouden oorlog en zenuw oorlog. De mensen horen enkel het woord oorlog en schrikken er voor. Wellicht komt er rog een oorlog de mas sa is geen meester. Maar die komt nog sef fens niet. Er is een documentenoorlog aan den gang maar 't zijn maar klein manceuvers. De eerste atoombom zal maar ontploffen na dat het geheim van het massagraf van Katyn zal opgeklaard worden. Zolang die zwa luw er niet is. is de oorlog niet op komst spreekt te Denderleeuw Maandag aanstaande 12 April te 20 uur, gaat te Denderleeuw een C.V.P.-meeting door op dewelke Minister DE MAN zal het woord voeren. De Ninovit-lers die M. De Man onlangs aan hoord hebben, zullen deze gelegenheid niet willen missen om de zienswijze van onze lei ding aangaande de jongste gebeurtenissen te kennen. Verzameling aan het Middenstandshuis uiterlijk te 19.30 uur. VOOR UWE REIZEN IN BINNEN EN BUITENLAND, wendt U in volle vertrouwen tot de Telefoon 895 171. De Denderklok 3-4 APRIL 1948 Hier \inove-Car

Denderklok | 1948 | | pagina 1