Gewestelijke Rerum-Novarumvieriog F. C. Niaove tegen S.O.S. Schellebelle A. DE BRAUWER-DE MONT IN VRIJE VERKOOP Hier iN inove-Car NINOVE 52, Denderkaoi, Tel. 172 KOLENHANDEL Grove kolen 1/2 vet Cokes 20/40 en 40/60 Jnion briketten. Telefoon 8**5 Twee en twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAH-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. Aan de leden en sympathiesanten der Christelijke Arbeiders beweging, Onze viering van 1948, O. L. H. Hemelvaart staat in het teken van de VREDE! Niemand mag achteruitblijven voor deze betoging DAGORDE te 2.30 u. verzameling in ONS HUIS Dreef, 6. Te 3 u. PLECHTIG LOF in de Hoofdkerk. Daarna optocht. Feestvergadering in Ons Huis Sprekers Z.E.H. Kan. KETELS Alg. Proost A.C.V. Eugeen MORIAU, Volksvertegenwoordiger. Tot slot VOLKSTOMBOLA en ONTSPANNINGSFEEST. K.B.V.B. Op ZONDAG 2 MEI 1948 om 15 uur op het terrein Doorn GROTE VOETBALMATCH De strijd om de titel blijft nog steeds even boeiend. Wij staan op 2 punten van de leiders. Zuilen wij het nog halen 3 SUPPORTERS OP POST FAMILIALE POLITIEK De politiek ten voordele van de familie en. in t bijzonder van de familie met talrijke kinderen, blijft steeds het onderwerp van de voortdurende zorg der C.V.P. Deze politiek is van principielen aard maar steunt ook op feiten die iedereen die met 's land» toekomst bezorgd is. de ogen moet open doen De jongste statistieken die we bezitten over de kkiderlast in België dagtekenen van 1930. Toen reeds bleek het dat meer dan de helft der volwassenen geen zorg voor kinde ren kende. Die toestand is sindsdien ontzet tend verergerd. De toestand bij ae Rijksambtenaren in 1940 kan ons een benaderend licht geven 63 hebben geen kinderen ten last.v 7 slechts hebben drie en meer kinderen Te samen hebben onze 91.448 agenten 01.687 kinderen ten laste. Wij durven gerust bewe ren. dat dit nagenoeg de weerspiegeling is van de toestand, die bestaat bij de loontrek- kenden in 't algemeen. En deze toestand is angstwekkend. Wij staan enerzijds voor een grote meer- degpeid. die alleen voor zich zelf te zorgen heeft, die zich doorgaans gemakkelijk op peil houdt en soms overvloed heelt, en anderzijds voor een kleine moedige minderheid, die een dagelijkse kommervolle strijd moet voeren om de vele kinderen op 'n behoorlijke wijze groot te brengen tussen beide vinden we een groot getal volwassenen meer dan 30 t. h. voor dewelke een of twee kinderen aanzienlijke bijkomende uitgaven veroorza ken. Zo is de werkelijkheid. Zij verplicht ons de burgers in te delen volgens de lasten die zij te dragen hebben en niet zoals voorheen, uitsluitelijk naar het bedrag van hun inkom sten. Uit deze toestand volgt onder meer. dat het basisloon niet moet vastgesteld worden in functie van de bijkomende lasten, die het groot brengen van een of meer kinderen moe- brengt. vermits de grote meerderheid dei loontrekkenden deze lasten niet draagt, en dut anderzijds een volledig familiaal loon met behulp van Kinderver goed i n g moet ingesteld worden ten voordele van diegenen die werkelijk kinderen hebben en in de ma te zelf dat deze lasten vergroten. liet is duidelijk dat het familiaal toon ten huidige dage ontoereikend is Het onderzoek ingesteld door de Christelijke Arbeidersvrou- wengiiden. waarvan de uitslagen onlangs aan de Eerste Minister werden medegedeeld, heb ben uitgewezen, dat het .iuist de gezinnen van twee en meer kinderen zijn. waar men het eerst en het diepst de weerslag voelt var. de verhoging der prijzen. Men schijnt in offi ciële kringen niet te beseffen dat de uitgaven van node voor de opvoeding van een kind. minstens de helft bedragen van het familie hoofd. Voor de fiscale wetgeving bedraagt het le vensminimum van een kind. slechts eet vijf de van dat van het familiehoofd en zij is DE WEEK Gedurende de wintermaanden had de po litieke horizon bijna gestadig overtrokken gestaan en in het begin van 1948 hadden de wolken zich bepaald dreigend opgestapeld. Sinds enige dagen was er zoiets als een opklaring ingetreden. Het zag er naar uit dat het ergste achter de rug lag en dat, re delijker wijze, een internationale ontspan ning kon verbeid worden. Voor miliioenen en milüoenen mensen, bezorgd orn de toe komst bracht zulks een echte opluchting ook in hun gemoed werd het Lente. Nu wordt die lekkere stemming weer eens verbrod door de pessimistische verklaringen vafn generaal Bradley en minister Forrestal. De Amerikaanse algemene stafoverste en de minister van oorlog zouden rondweg ver klaard hebben dat de toestand hun gevaar lijker lijkt dan drie maand geleden Toen achtten zij een oorlog onmogelijk binnen een spanne van enkele jarenthans waarschu wen /ri dat met de mogelijkheid van onmid dellijk oorlogsgevaar inoet rekening gehou den worden. zeer edelmoedig wanneer zij van af het ze ver.de kind 10000 berekent. Ten opzichte der compensatiebons wordt een bediende vrij gezel die TO.bOu fr. wint als economisch-zwak beschouwd, terwi.de huisvader met 5 kin deren die 92."u0 fr wint plus een handvol kindergeld bi. de economisch sterken gerang schikt wordt fir wordt ook. geen rekening gehouden met het feit dat wanneer de moeder zich geheel aan hare taak van huishoudster en opvoed ster geeft, zij een winstgevende ai beid moet verzaken en in dezeilde mate de inkomsten van het huishouden ziet verminderen. De kin dervergoedingen moeten dus volledig zijn 't is te zeggen de werkelijke normale lasten dekken - als de moeder aan den haard blijft. De familiale politiek mag zien niet tevreden stellen met alleen te zorgen voor de gezinnen der loontrekkenden. Voor de niet-loontrek- kenrien in 't bijzonder is de gezinstoelage vol strekt ontoereikend. De wi! van de wetgever die gelijkheid van de vergoedingen voor loon trekkenden nastreefde, is in generlei mate geeei biedigd. Deze vergoedingen zullen wellicht nooit toereikend zijndestemeer dringt zich de verplichting op. deze familie- op andere wij ze en onder meer door fiscale ontlastingen te helpen. Er moet onderstreept worden dal op dit gebied, ondanks de vermeerdering van ontlasting, dooi Minister Fvskens ten bate van de families met gering en middelmatig inkomen ingevoerd. België het meest achter lijk land is mui Westelijk Europa. In Frank rijk b. v. bereikt de ontlasting op de bedrijfs belasting 100 van af het vierde kind vooi de loontrekkenden. en van af af het vijfde kind voor de anderen. Bij ons wordt dat per cent slechts na het tiende kind bereikt. De lage plafonds die niet toelaten bijv meer dan 3(Wi fr. per kind af te trekken op de zeer zwa re aanvullende personele belasting, hebben voor gevolg dat zeer zelden de ontlasting meer dan 10.000 fr. per persoon ten laste be reikt. De regering heeft zieh verbonden deze toe: tand te herzien. Wij rekenen er op dat zij haar woord zal gestand blijven. Naast de maatregelen waarbij aan de huis vaders een voldoende inkomen dient verze kerd. zijn er tal van maatregelen te treffen om de grote gezinnen te begunstigen het fa milieleven te bevorderen, moeders in hun zware last te helpen, de eer zelve van de fa milie te beschermen en hoog te houden. Wij verheugen er ons over. dat met het voor-hu welijkssparen een begin werd gemaakt, en dat de begroting van de Minister van het Gezin kredieten voorziet om werken, die voor doel hebben de huishoudelijke hulp in te richten, te steunen en aan te moedigen. Veel echter is er nog te du n. De Christelijke Volkspartij zal door dm en dun blijven aan dringen. opdat haar programma op dit gebied zou worden verwezenlijkt. Volksvertegenwoordiger. Het is. vanzelf spiekend de plicht van ie der stafoverste en ieder minister van lands verdediging met alle gebeurlijkheden i"ke ning te houd -n. I'us ook niet de minst ver kwikkelijke. En het is menselijk dat zij. -e- zien hun verantwoordelijkheden, moeten ge neigd zijn om de gevaren veeleer ..au te dik ken dan wel te verdoezelen. In dit opzicht is een stafoverste en een minister voor (Air- log uiteraard bijna onvermijdelijk een doe- teur Tant Piseen pessimist. Zodat zijn waarschuwingen, vooral berekend om van het Parlement de nodige kredieten los te krijgen, niet steeds te letterlijk moeten opge nomen worden. Doch het i- niettemin een feit dat. drie jaar na het zeer betrekkelijk i stilleggen van de vijandelijkheden opnieuw met mas sieve herbewapeningen wordt aangevangen elk nuchter mens meet daar uit afleiden dat zo de oorlog daarom noch onafwendbaar noch nakend moet zijn. de vrede toch nog niet ver zekerd is Volgens de Franse pers zou Bidault er van overtuigd zijn dat de oorlog voor Ok tober is na liet binnenhalen van de oogst. En ook de Gaulle is erg pessimist zoals ieder een weet Dhr Spaak, die dan toch wel ge plaatst blijkt ie zijn. is integendeel optimist en van oordeel dat het nog wel allemaal zal koelen zonder blazen. OP DEN UITKIJK Wat daar ook van zij. ieder redelijk mem zal hiermede wellicht instemmen zolang als oorlogsgevaar ons bedreigt, zou het onzinnig zijn dat wij in eigen land zouden gaan kra kelen over politieke beuzelarijen, die ten hoogste als een luxe in vredestijd duld baar Zijn. Het is begrijpelijk dal. wanneer alies rus tig is m het buitenland, de politieke mannen en de openbare mening kibbelen over vraag stukken zoals het onderwijs, bij voorbeeld In een land met parlementair regime, waar er een meerderheid en een oppositie is. moet er wel rondom iets <-. gestredenworden. Doch nu dat niemand van ons met zekerheid kan zeggen dat geen beproeving, nog zwaar der en levensgevaarlij lier dan de oorlogen van 1914-1918 en 194(J-1945 ons te wachten staat, zou het gewoon zinloos zijn, dat wij elkaar zouden gaan in het haar zitten om bijkomstigheden. Wat baat het. dat er een officiële of een vrije school minder of meer uit de grond rijst, zolang als wi., niet helemaal gerust mo gen zijn dat een nieuw cattaclysme. én de officiële, én de vrije scholen, met d grond zal gelijk maken Het zou dan ook bepaald onverantwoorde lijk zijn. indien de moeilijkheden, opgerezen in de schoot van de regering, niet bijgelegd werden. Te meer daar eenieder weet dat eer politieke crisis zeer moeilijk zou opge lost gei aken zonder nieuwe algemene ver kiezingen. dewelke op hun beurt bijna ze ker geen grondige, beslissende maents ver houdingen onder de partijen zouden meebren gen Het enige wat wij er zouden mogen van verwachten ware enkele weken herrie en ruzie in ons nationaal huishouden, zonder noodzaak of nut. Er is beter werk te doen. in de huidige internationale conjunctuur, dan het verstoren van de innerlijke rust. die één van de factoren is van onze voorspoed. Want. er kan niet genoeg op gedrukt wor den gaat alles niet naar onze zin. het gaat hier toch nog beter, wel beter, dan in de gehele wereld. Amerika uitgezonderd. En het spreekwoord zegt houd het goed. waar gij het goed hebt. Het zou wenselijk zijn dat Jan Publiek dit met de nodige kracht aan het verstand zou brengen van zijn politieke man datarissen. Want hij zou het gelag betalen, werd de boel hier nutteloos en roekeloos op stelten geze1 Terwijl wij hier van de eerste Lentedagen profiteren, zit het er bovenarms op in Pa lestina. De Joden hebben het offensief ge- Er is ruzie ontstaan in de regeringsploeg omwille van de schoolpolitiek van Kamiel. De moeilijkheden zijn nog niet uit den weg geruimd en de stemming over het budget van Kamiel zijn ministerie is uitgesteld om dat ze fataal moest leiden tot een regerings crisis. Zal er een oplossing gevonden wor- deh Sedert de bevrijding is het in België ge woonte geworden in ieder domein de re delijke oplossingvan de hand te wijzen. Waarom zou hti. er in het schooldo.-; ;in an ders toegaan. l)c kleingeestig seetaire West-Viaa .se so dalis' Missiaen had cds tijds een wetsvoor stel neergelegd dat de benoeming der on derwijzers aan de gemeentebesturen moest onttrekken en ze toevertrouwen aan de re gering. Omwille van de huidige regeringscoalitie werd het voorstel opgedoekt, en de socialis ten moesten afzien van hun opzet onze ka tholieke plattelandsgemeenten te zegenen met socialistische onderwijzers die de kin deren van christelijke ouders zouden opvoe den tot flinke anticiericale socialisten. Kamiel is een knap «politieker». Hij zou langs een omweg het opzet van Missiaen praktisch verwezenlijken Hij zou tientallen nieuwe middelbare scho len oprichten waaraan een lagere afdeling gehecht is. Die kosteloze betalendeschool zou de oude b.'staande gemeentescholen opslorpen. In de middelbare school is het de regering die benoemt en in onderhavig geval is de regering Kamiel 1 Miliioenen en nog miliioenen worden rede loos verkwist. Het is een feit dat er nu reeds te veel schoollokalen zijn. en te veel onderwijzers zijn omdat er te weinig kinderen zijn. De scholen lopen ledig Toen het geboortecijfer in België normaal was. en niet gesaboteerd werd door de schan- dige kinderbeperking waren er drie en der tig geboorten per jaar en per duizend inwo ners. Ware het nog zo er zouden in België jaarlijks circa 2S9.0CK) kinderen geboren wor den. In feite zijn er circa 230.000! Over twintig jaar zullen ontelbare scholen ledig staan en zal er geen woningnood meer zijn. Scholen en huizen zuilen mogen te hoop vallen. Een statistiek over 1945 betreffende de gezinnen van aile loon- en weddetrekkende en ze zijn de gr le hoop geeft de vol gende getallen 84 op honderd hebben geen of één kind 10 op honderd hebben er twee, 6 op hoadera hebben er drie en meer Het is bewezen dat een gemiddelte van drie kinderen per gezin niet volstaat om de bevolking op peii te houden. Ge moet niet vragen hoe het bergaf gaat gaan En wijl de belastingbetaler verpletterd wordt onder een belastingssysteem dat het karakter aanneemt van een onteigening wil Kamiel er nog een -chepje bijdoen. Sectorisme doet zelfs verstandige mensen dommigheden d«en. Kamiel spant zich vruch teloos in om de toekomst van het socialisme te verzekeren. Na '18 hebben de socialisten een grootscheepse propaganda op touw ge zet om de kinderbeperking te bevorderen. Specialisten in het vak gingen van volkshuis tot volkshuis voordrachten geven om de be perking aan te prediken en aan te leren. Ze hebben daar hun partij de ziekte ingespoten waarvan ze over enkele jaren sterven moet. De toekomst behoort het levenbrengende christendom nomen en liet Arabisch invasieleger ver slagen zij n aanvoerder heeft zulks zelf on omwonden toegegeven, met het gevolg dat de Arabische Liga nieuwe strijdmachten ver zamelt en een heirvaart onder ogen neemt. Zal de» l'.N O. er in slagen een verder bloedbad te verhinderen Wij moeten het afwachten. Een feit verdient inmiddels op- gemerkt te worden het is geleden van vóór de geboorte van Onze Heer. dat de Joden nog een le^er in het veld hebben gehad, op hun geboortegrond. Het is geleden van in de tijd van de Macchaoeërs. dat zij nog onder eigen aanvoerders Dlijk van militaire strijdvaar digheid gegeven hadden. Het mag een merk waardig verschijnsel geacht worden, dat meer dan twee duizend iaren versnippering over de aard'ol. noch het nationaal bewust zijn. noch de samenhorigheid van het ras ondei mijnd en gefnuikt hebben. VOOR UWE REIZEN IN BINNEN EN BUITENLAND, wendt U iét volle vertrouwen tot de 171. HET GEZINSLOON EERSTE NOODZAKELIJKHEID ANOMALIEN EEN BILLIJKE FISCALITEIT L. Moyersoen,

Denderklok | 1948 | | pagina 1