Eerste Minister Spaak legt er het bijltje bij neer A. DE BRAUWEK DE MONf Hier I\inOV6*Cdr IN VRIJE VERKOOP UltSOVS - CAS 62, Denderkaai, Tel. 172 Zonclag 9 Mei 1948 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON N!N@Vi EEN MEI DE STOET VAN STAFKE DE STOET VAN Mr HOMER KOLE^HANDFJ OPGEPAST Grove kolen 1/2 vet Cokes 20/40 en 40/60 Union briketten. VOOR UWE REIZEN IN BINNEN EN BUITENLAND, wendt U in volle vertrouwen tot de Telefoon 895 171. Twee en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Postcheckrekening 1W2J4 Drukker uitgever R. LUVSTERMAH-HAELTERMAH. KoepoortttrMt 10 Ninove Handelsregister Aalst UW- Donderdag, ter gelegenheid van O.L.H. He melvaart. heeft de Kristene Arbeidersbewe ging te Ninove op luisterrijke wijze Rerum Novarum herdacht en gevierd. Het feestbloempje werd 's morgens, na de missen, aan de Kerken verkocht door de jonge meisjes der beweging. Het weer dat heel de voormiddag gepronkt had. verbeterde zienderoog op den middag. De zon en een echte zomeratmosfeer wa ren van de partij, wanneer de deelnemers, rond 2 uur 30' bijeenkwamen in Ons Huis In feeststemming stapten de deelnemers op naar de Hoofdkerk, voorafgegaan door vlaggen en muziek. Hut Plechtig Lof Kond 3 uur liep de Hoofdkerk bomvol. Het Lof werd gezongen door Z.E.H. Deken Delfosse De vaandrigs vormden de haag in het koor. Het O.L. Vrouw v?n Vlaanderenwerd na het Lof, op gloedvolle wijze gezongen door al de gelovigen. De plechtigheid was waarlijk indrukwek kend De Optocht. De stoet werd spoedig en ordentelijk ge vormd op het Kerkplein. Na korte minuten ving de optocht aar. Voorop een dichte vlaggengroep. Een spandoek VREDE DOOR RECHT VAARDIGHEID Het muziekkorps Door Eendracht Sterk Een formidabele schaar Kajotsters en Ka- iotters. Een twede spandoek VREDE IN DE GE MEENSCHAP Het muziekkorps van Denderhoutem. En. om te sluiten, een machtige groep man nen en vrouwen. De waardigheid en ordentelijkheid van oe optocht maakte diepe indruk op het belang stellend publiek. Door Statiestraat en Weggevoerdenstraat, steenweg op Aalst. Vinkenstraat en Taver nestraat toog de stoet naar de Dreefstraat waar hij in ogenschouw genomen werd door de Geestelijke Overheden. Na de doortocht van de Pamelstraat kwam de optocht langs de Nederwijk terug naar Ons Huis De Feestvergadering In een oógwëriR" TIep de ruime zaal Tiokvol. Luidsprekers waren aangebracht om aan de deelnemers en sympathisanten, die in de zaal niet binnen konden, toe te laten de ver gadering te volgen. Opgemerkt vooraan ih de zaalZ.E.H. Ke tels. dhr Volksv ertegenwoordiger Moriau. Z. E.H. Deken Delfosse. E.H. De Moor - Prin cipaal van het College, dhr Roosser.s - bur gemeester van Meerbeke. de heren Karei Vanden Berghe en Elie Roossens - Provin cieraadsleden. de volledige groep der C.V.P. gemeenteraadsleden van Ninove. dhr Renoit Coppens - gemeenteraadslid uit Dender leeuw. enz Het borstbeeld van Paus Leo XIII prijkte op het verhoog, omhuld door de pauselijke vlag. De heer Victor Vanden Bossche, leidde de vergadering in. De aanwezigen zongen in koor Zo wordt het leven weer schoon P i beidersgebed werd hierna door het ingetogen en rechtstaand, opgezegd. Dhr Gérard Van Rossen droeg het gedicht voor van Renaat De Clercq«Naderende Vrede Warm toegejuicht besteeg de hoer Volks vertegenwoordiger Eug8en Moriau het ver hoog. J In een flink gedocumenteerde redevoe ring wees hij op den diepen zin der pause lijke encyclieken Rerum Novarum en Qau- dragesimo Anno. Hij legde de nadruk er op dat de arbei derswereld snakt naar vrede Vrede vol gens de leer van Kristus t.t.z. vrede door rechtvaardigheid. Rechtvaardigheid tussen de landen, rechtvaardigheid in ons eigen land, rechtvaardigheid tegenover het gezin. Spreker wijst dan op de voorname rol ge speeld door de kristelijke syndikaten. Hij doet Kannunik Ketels, de oprichter der kris tene syndikaten. toejuichen. Na ene lans gebroken te hebben ten voor dele der ondernemingsraden somt spreker ene reeks kwesties op die in ons land moe ten geregeld worden ter bewerking van de Vrede in de arbeidsgemeenschap Na heftig applaus weergalmde het« Ka- jotterslied Door K.A.J. en V.K.A.J. werd een toneel schets Vrede opgevoerd. Hierop verscheen Z.E.H. Kannunik Ketels, algemeen Proost van het A.C.W. op het po dium. Aan de hand van statistieken bewijst de- Proost van het A.C.W. tot welke macht de Kristene Arbeidersbeweging is uitgegroeid Hadden de Katholieken de pauselijke on derrichtingen van den beginne af stipt ge volgd dan zouden er thans veel meer kris tene arbeiders zijn en dan hadden de Mar xisten nooit sukses geboekt De tijd var rood of geen brood en. zo als te Ninove. blauw of geen broodIs voorbij. Onze arbeiders hebben het recht verwor ven zich als Kajotter of Kajotster of als A.C.W.-er te uiten, dank zij de machtige or ganisaties waardoor zij geruggesteund zijn. In het licht der jongste gebeurtenissen in Tcheko-Slowakije en Italië dringt de nood zakelijkheid zich op van degelijke kristene arbeidersorganisaties. Zijne Heiligheid de Paus veroordeelde on langs ondubbelzinnig al degene die de kris tene prinoearn ir. .gexaarkCÊDgen In een gloedvol slotwoord wijst Kannunik Ketels op een reeks princiepen die de sleu telstenen moeten zijn voor het uithouwen ener nieuwe kristene maatschappij. Een minutenlange ovatie wordt de Alge mene Proost van het AC.W. toegebracht door het geestdriftig publiek. Z.E.H. Deken Delfosse dankt de Z.E.H. Kar. nunik Ketels en drukt zijn grote voldoening uit over deze welgelukte dag. Na het zingen van het Vaderlands Lied en de Vlaamse Leeuw wordt de vergadering ge heven. Het Onïspanningsleest De Volkstombola oogstte heel wat bijval. Een reeks cabaretnummers brachten de lui mige stemming erin bij oud en jong. Tot laat in de avond was Ons Huis in volle feest. De Rerum Novarum-dag van 1948 groeide werkelijk tot een triomfantelijke dag uit voor de Arbeidersbeweging uit 't Ninoofse. Hartelijk proficiat voor de inrichters bauwereerd door het enorme succes dat Spaak te beurt viel, eindigde met een zeer stil en koud handgeklap. Daarna gebeurde er iets, dat nog veel com mentaar zal uitlokken. De heer Spaak weigerde de stemming. De meerderheid scheen hem verzekerd. Maar hij heeft de stemming vermeden en dat om zijn partij te sparen. De verdeeldheid, die in de socialistische partij sedert lang heerst, moest deze keer, en voor de zoveelste maal, tot uiting komen en dat publiek in de Kamer. Hij heeft het kun nen vermijden door zijn heengaan voor de stemming. Tot daar de feiten. De regeringscrisis is er. Wij hebben ze niet gewild. Buset kan zulks voor zich zelf niet getuigen hij draagt er de schuld van en ook de verantwoordelijk heid. De Regering, die een grote taak had en bekwaam was tot grote verwezenlijkingen is het slachtoffer van een vooreeuwse men taliteit van anticlericalisme en sectarxsme. achterlijke geest, die sedert lang tot het ver leden moest behoren. De C.V.P. heeft zich sterk getoond. Met gerust gemoed wachten we de gebeur tenissen af. Bewust van onze macht, van on ze verantwoordelijkheid zullen we het ver trouwen van onze kiezers niet beschamen. Wij ziin bereid, als de sterkste partij van het land, ons Volk en ons Vaderland, het alge meen welzijn te dien. A. Van (ten Berghe, Volksvertegenwoordiger Vies weer. Weinig beweging in de stad. De rode vlaggen aan de rode partijlokalen. In 't center van de stad éénen drapeau. Hij verwekte sensatie. Een enkele drapeau en dan nog aan de gevel van een... bank. Ja. de spreuk zeN.zegt het «laat de kleur van uw geld zien ik 2 vlaggen. 11 muzikanten (zonder 5.060 fr. stadssub- ?idies. 20 versgespeende kinderkens. 20 grote kinderen. 25 mannen. 20 bloedrode mamereu. En daarmee, amen en uit. Een pover, pover kakske.. en dan nog met vee! geweld bij- De politie vyas gemobiliseerd met het oog op de volkstoeloop. 10 vlaggen. 26 muzikanten (met die 5000 ballekens na tuurlijk). De ieugd was tamelijk goed op post. De ouwkens integendeel waren op minder dan zes tientallen volledig afgeteld. aHvis de fut «h»er werkelijk «h»uh Mr HUBERT Sedert het duel du Bus-Huysmans hing er electriciteit in de lucht. De C A .P. had de heer du Bus gemandateerd de Minister van Openbaar Onderwijs op de vingers te tikken om zijn eigenzinnige en onwettelijke toepas sing van bepaalde wetteksten. De verdedi ging van de Minister was niet schitterend en overtuigde niemand van zijn goed recht. De C.V.P. stond als een sterke blok achter du Bussteunde hem onvoorwaardelijk en geestdriftig. De regering stelde een compro mis voor en de C.V.P. aanvaardde. Het was niet alles wat we wensten, maar gezien de regeringsverklaring, de ernst van de natio nale en internationale toestand, de uitge sproken wil van liet Regeringshoofd een nieu we geest van gerechtigheid in het onderwijs probleem in te luiden, was de C.V.P. bereid de regering Spaak verder te steunen De heer Buset dacht er anders over. Hij kon een meerderheid van zijn groep overtuigen, dat Spaak te ver was gegaan in zijn toege vingen aan de C.V.P. en de geniale staats man werd door zijn eigen groep verslagen. De scctalre anticlericale ouderwetse kliek overwon de gezonde, democratische vleugel van de socialistische partij. Spaak en al de ministers hielden stand. Een laatste hoop lag in het debat in de Kamer. Minister Huysmans was meegaande. Op sommige ogenblikken hadden we zelfs de in druk dat hij de passie predikte. Onze gan zen waren bewaakt. Voorziteer De Schrijver bepaalde klaar de posit ie van onze partij. Buset deed door zijn verklaring afbreuk aan de regeringssolidariteit zoals altijd was hij zuur en bitter hij bleek in zijn majes teit gekwetst. Eerste Minister Spaak had immers in de socialistic groepsvergadering de C.V.P.-eisen verdedigd, en de verdraagzaamheid, uiting van de ware democratie, gehuldigd. Ook in het kamerdebat poogde de premier de nieuwe geest bij zijn sectaire partijgeno ten ingang te doen vinden. Hij heeft het ge daan met al de "rote talenten hem eigen. En hij was er in geslaagd ook. Weinige socialis ten onthielden hem hunne goedkeuring en toejuichingen zelfs de azijnzure Buset. ver- Mr Hubert is voorzitter van het stedelijk feestcomité. En. niettegenstaande alle formele beloften blijft Mr Hubert president. Een troost voor het verloren schependom. De feestcommissie van Mr Hubert broedde haar programma uit voor de kerfisfeesten van 1948. In de gemeenteraad nam Mr Fransman het voorgesteld programma onder vuur. Vier toelagen werden verworpen. Het strafste van al t is dat Mr Hubert, de vader van het ontwerp, meestemde om rijn eigen voorstellen te doen verwerpen Trrcht dat eens te begrijpen Er zijn 14 plaatsen te begeven in het ste delijk politiekorps. We zijn werkelijk benieuwd om te zien wat de meerderheid gaat uitsteken. Hoeveel communisten gaan ze binnenlocd- en in dit korps In Praag werden de «-echte democraten de baas, dank zij de noyautage van de po litie. We willen nu werkelijk eens zien of onze socialisten en onze liberalen vooral van die les geprofiteerd hebben. bundelen om de vrede te redden. Er is geen dag. geen uur meer te verliezen. Elk verloren uur kan dodelijk zijn. Het welzijn, het bestaan zelf van de volks massa staat op het spel. Man Buset heeft dat alles geofferd aan zijn voorkeur, aan zijn willekeur. De massa kijkt toe machteloos Zo ver staat het met de democratie in België het meest vrijheidslievende Land ter wereld OP DEIN UITKIJK Wij leven in Mei 1948. In Mei 1945 heeft de democratie met haar machtige legers het wereld-facisme tot onvoor waardelijke overgave gedwongen Er zijn geen facisten meer. De grote koppen ofwel hebben gelijk Hitier en Goebbeis zelfmoord gepleegdofwel werden gelijk Mussolini door de opge zweepte massa vermoordofwel wer den gelijk Ribbentrop en Cie te Nuren- berg gehangen. Het kleiner formaat en het zakformaat zit in den bak of leeft ondergedoken. Toch is de zegepraal der democratie een sphijn-victorie. De ziel der demo cratie is enerzijds liefde voor eigen per soonlijke vrijheid en anderzijds eerbied voor andermans vrijheid. Die bestaat nog in de Anglo-Saksische democratie in Engeland en in de United States. Op het oude vasteland is ze dood. De ziel is er uit! De democratie is in twee gevallen. Daar is de volksdemocratie 't Is dictatuur van het proletariaat die onder en schuilnaam leeft gelijk Staline en Tito. Daar is de «westerse democratie» Zij leunt aan bij de Anglo-Saksische. Maar de ziel is er uitt is een cadaver, Ongeveer twee duizend jaar geleden deed Julius Cesar te Rome de democra- - Jtie dood. Hij werd imperator. Brutus, de dweepzieke Republikein vermoorde Cesar, maar de republiek bleef dood en er kwam een nieuwe imperator omdat de ziel der democratie reeds lang dood was. 't Is weer hetzelfde spel. De dictators zijn vermoord maar er leven duizende candidaat-dictators. De vrijheid wordt nog in woorden ge huldigd net als een beroemde dode. Wij leven onder de dictatuur van de fiscus. Wij leven onder de dictatuur van de bureaucratie. Wij leven onder de dictatuur van de politieke voormannen. Het voorjaar 1948 gaat zwanger. De grote vraag is wat het zal baren. Vre de of oorlog Vrede met als nauurlijk gevolg orde, rust, welstand en vrijheid of oorlog met nieuwe vreemde bezetting, klein rant soen slecht voedsel, en hatelijke wille keurige behandeling... Die zorgwekkende toestand eist al de aandacht op van een gewetensvol be stuur. Op dit zorgwekkend ogenblik werd de regering door Man Buset gekelderd. Man Buset is de leider der socialisti sche partij. Hij is gepensionneerd onderwijzer, of ficieel onbekwaam om nog een klas te leiden in een school. Hij leidt een partij en langs de partij om de toekomst van het Land. Man Buset wou dat zijn vriend An- seele zou minister zijn. Anseele wou mi nister zijn omdat hij te Gent geen bur gemeester geraakt isBuset wou hem dat plezier doen. Spaak heeft zijn re gering niet willen wijzigen in de hui dige omstandigheden. Buset heeft het doodvonnis uitgesproken en ten uitvoer gelegd. Al de rest is camouflage. De socialistische massa wil vredege heel het Land en zijn krachten samen De Denderklok RERUM NOVARUM •ft

Denderklok | 1948 | | pagina 1