VLAAMSE KERMIS hen buitenkansje Naar Nederland per Autocar Het Openluchtfeest io het St. Aloysios College te Ninove. A. DE BRAUWER-DE MONT IN VRIJE VERKOOP Hier Ninove-Car ÜIÜWICAR 1 52, Dcnderkaei, Tel. 172 KOLENHANDEL Twee en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 4 Juli 1948 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE g 1WU4 Drakker-Litgever R. LU YSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1093. ONS HUIS Dreefstraat - NINOVE ZATERDAG 3 JULI te 6 uur ZONDAG 4 JULI te 3 uur ten voordele van het KATHOLIEK MUZIEK en de Culturele Verenigingen der Kristen Werkliedenorganisaties Allerhande leutige attracties en prachtige Tentoonstellingen KATHOLIEKE MiDDENSTANDSLEDEN VAN NINOVE, OP ZONDAG 18 JULI 1948 richt de Katholieke Middenstandsbond van Ninove een reis in De R. K. Middenstandsbond Den Bosch 's HERTOGENBOSCH richt een grootse Nationale Tentoonstelling van Ambachten en Bedrijven in wer king, in, waaraan we een bezoek zullen brengen. Wat zal er op die tentoonstelling te zien zijn? Benevens twee afdelingen over de vakopleiding /uilen zoveel mogelijk ambachts- bednjven in werking zijn op de tentoonstelling. Wij vernoemen o. rn. het bouwoedrijf met metsers, stucadoors en timmerlieden smederijen kunstsmeden - loodgieters koperslagerij zinkwerkers enz" Verder de schilderpatroons met verf makerij en verfspuiterij de meubelmakerij woninginrich ters de electrotechniek met automatische bediening van motoren de radiotechniek en wellicht de televisie de kleermakerij tricotagefabrieken weverij schoen makerij ook orthopaedische schoenen l zadelmaker- bontwerkerij bakken en banketbakkerij modern .«jagersbedrijf kmideniersbedrijf met moderne winkelin richting groenten- en fruithandel met diepvriesinrichting zuivelindustrie met kaa- bereiding sigarenfabrieken -- drukkerij manden-, klompen- en borstelmakerij bloemisterij en tuinarchitectuur rijwielherstellers enz. Deze tentoonstelling gaat door in de nieuwe markthallen, die een oppervlakte van 9.000 vierkante meter beslaan. Deze reis wordt alleenlijk aangeboden aan de leden van de Katholieke Middenstandsbond van Ninove en hun gezin. Wacht niet. en laat U van heden af inschrijven in ons lokaal «MiDDEN- STANDSHUISi Beverstraat Ninove. OPGELET De inschrijvmgsli ist wordt up 11 Juli gesloten' INSCHRIJVINGSPRIJS 160 Fr. te betalen bij de inschrijving. Na een druilerige voormiddag en een na middag van de gekende «neerslagvlagen» waarbij haasi alle hoop voor elk openlucht feest. onzinnig moest blijken, brak eindelijk in de namiddag de zon door. zodat het feest in het College toch kon door gaan. Ongeveer I4cKi toeschouwers hadden, op de mooi versierde speelplaats, in opgeruimde stemming plaats genomen E.H. De Moor. Principaal van het College werd harteiijk toegejuicht, wanneer hij op het podium verscheen en een welkomwoord tot de aanwezigen richtte. Hij verontschuldigde om het laattijdig be gin en verwees naar bet slechte weer al- grote oorzaak dat de verwachte spreker, dhr Professor Baur. nog niet aanwezig was. Wel was de spreker op komst, doch in al- wachting zou men dan met de opvoering var het toneelstuk beginnen Na nog een weinig wachten werd een aan vang genomen met het Spel der Brigands opgevoerd door het Antwerps Volkstoneel, onder leiding van Karei De Vocht In het voorspel zien we hoe de drie zonen van een boerenfamilie vader, moeder en kennissen verlaten om. aangezet door de vandaienstreken welke de Fransen in \cr- .scheidene dorpen reeds pleegden, zich aan te sluiten bij de brigandsen onder de kreet Voor Auter en Heerd ten strijde te trekken tegen de vreemde overweldiger. Ontroerende momenten, tranen welden op en snikken werden hier en daar gesmoord wanneer de moeder haai jongens, vóór ze ten strijde trekken omhelst en hen bevend een kruiske op het voorhoofd tekent en een paternoster om den hals hangt. Zelfs de knecht, een oud mannetje met kromme benen, kan niet meer thuis blijven en verlaat, even na de zonen zijn jongens, zegt hij het huis van zijn boer. nadat hij zich. zoals de jongens van den huize, aan de boerin een kruiske had gevraagd. In negen, prachtig vertolkte taferelen zien we hoe de jongens trouw ziin aan hunne leiders, met Jef Van Gansen aan het hoofd. Manhaftig strijden ze voor hun geloof en zeden Spreker handelt over het Schoolvraagstuk in deze benarde tijd. Hij wijst op het teken van verdeeldheid welke dit vraagstuk in ons land teweeg brengt. Pre ressor Baur vraagt zich ai wat er zou gebeuren indien de vrijheid van onderwijs en geweten aan banden zou worden gelegd Hij waarschuwt tegen de stille schoolstri >d die m België aan gang js en stilaan maar zeker ix>t vrij onderwijs ondermijnt. De toestand is gevaarlijk, aldus spreker, en maakt een bestendig gevaar uit voor ons katholiek onderwijs. De grove fout welke onze tegenstanders maken is. dat zij alleen denken aan geleerdheid. IX- katholieke ouders verwachten van de opvoeders meer dan geleerdheid, namelijk een bestendige zorg voor de vorming van het gemoed, het karakter en de geest der kin deren. Professor Baur vraagt aan de Ouders, over het katholiek onderwijs te waken als over de appel hunner ogen. Spreker roept bij het slot van zijn rede het voorbeeld op der Brigands van 1798. om zijn toeschouwers aan te zetten trouw te blijven aan het katholiek onderwijs. Stormachtige toejuichingen begroetten de redenaar bij het slot van zijn gloedvolle toe spraak E H De Moor dankt spreker om zijn prach tige uiteenzetting en kondigt aan dat onmid dellijk zal worden verder gegaan met het Spel der Brigands Professor Baur. die na de opvoering van het vierde tafereel, het College bereikte, werd door E. H. Principaal aan de toeschouwers voorgesteld, en mocht een daverend applaus in ontvangst nemen. Het volgende tafereel toont ons aan hoe de Brigands zich bewust zijn van de in zet van hun strijd voor Auter en Heerd Wanneer de Fransen, bij een onderhande ling. voorstellen dat allen ongedeerd naar nuis zullen mogen keren, indien de leiding der Brigands zich gevangen geven, wijzen ze beslist het voorstel af. Wanneer Van Gansen. gekwetst zijnde, in veiligheid dient gebracht, is het Kromme Mus - de boerenknecht - die met listen en knepen de Fransen op een dwaalspoor bracht, en de leider der Brigands in veilige haven be zorgde. Roerend is het tafereel waarin de gevan gen zijnde Meuiemans en Jan Eel en twee der hoofdfiguren uit de Boerenkrijg zich onderwerpen aan Gods heiligen wil en dapper hun lijden doorbijten. Met hoofd omhoog en lieren blik beantwoor- Grove kolen 1/2 vet Cokes 20/40 en 40/60 Union briketten. den zij de spotternijen van Generaal Jardon. Biddend voor hun vijanden, wachten ze geduldig tot de dood een einde aan hun fol teringen zal stelllen. Helaas 11 de krachtige, Vlaamse verbeton- Jieid van de jongens mocht niet baten en duizenden vielen voor Auter en Heerd Het naspel, ergens in Limburg, brengt ons de dood van Kromme Mus die eenvoudig en dapper in den strijd, met de dood zijn trou we liefde voor Auter en Heerd betaalde. Doch geen één. heelt het hoofd voor den kogel gebukt, Zij stierven, het kruis aan hun lippen gedrukt Daverend applaus viel de acteurs te beurt, welke waarlijk op prachtige wijze Het spel der Brigands vertolkten. E. H. Principaal dankte Het Antwerps olkstoneel om de prachtige opvoering en de aanwezigen om hun aandacht. Hij nodigt tevens allen uit tot het gezellig samenzijn, dat onmiddellijk een aanvang zal nemen. Dit gezellig samenzijn, opgeluisterd door de Harmonie Door Eendracht Sterk duur de tot laat in den avond, en werd besloten met het Belgisch Volkslied We kunnen niet nalaten E.H. De Moor en zijn Professors van harte geluk te wensen om hun prachtig initiatief. Graag geven we een pluimken aan de Oud-Scouts en Scoutsleiders van de Jan- Berchmansgroep de Harmonie Door Een dracht Sterk en de Kapellemans welke alien het hunne er toe bij brachten om dit feest te doen lukken. De Principaal van het College vraagt ons om langs de Denderklok al de mensen te bedanken die hem hebben geholpen bij 't or ganiseren en bij de uitvoering van dit feest. Vooral de Oud-Scouts en enkele Scoutslei ders. De goede geburen van 't College zijn ook van harte gedankt om hun gewaardeerde medewerking. Besten dank ook aan de Mu ziekmaatschappij van de Kring. BEGROTING Telegraaf-Telefoon 1948 Mevrouwen. Mijne Heren. Mijn tussenkomst zal zeer beperkt zi.in. Ik wil alleen maar aan de lieer Minis ter vragen en er op aandringen opdat de voor rang die. naar ik verneem, verleend wordt aan de oud abonnenten op liet telefoonnet zou m acht genomen worden, wanneer deze een nieuwe aansluiting vragen. Ik \erkiaar mij nader door een voor beeld. In het arrondissement Aalst zijn thans ruim 1500 aanvragen voor aansluiting die wachten, verdeeld over de verschillende cen trales als volgt Aalst - 900: Geeraard-bergen - 250: Zotte- gem - Burst - Ninove - Denderleeuw - ieder ongeveer 100. \erleden jaar hadden we na genoeg dezelfde toestand. Onder deze aanvragen bevinden zich vele personen die vóór de oorlog aangeslo ten waren, maar van wie. tijdens de bezetting het telefoontoestel weggenomen werd. Ik zou kunnen firma's, handelaars, werkhuizen aanhalen die gedurende 15 a 30 aar abonnent geweest ziin en nog steeds wachten op een hernieuwde aansluiting. Mijnheer de Minister, het ware billijk dat aan deze personen in de eerste plaats vol doening zou gegeven worden. Voor wat de nieuwe abonnenten betreft zou zoveel moge lijk de datum van aanvraag dienen in acht genomen te worden. Senator DE HAECK G. De heer DE HAECK, Senator, Houdt ZITDAG Maandag a. s. in ONS HUIS Dreefstraat Ni nove, van 9.30 tot 11.30 uur. PARLEMENTAIRE VRAAG gesteld door senator De Haeck aan de heer Minister van Verkeerswezen Kan de achtbare Heer Minister mij zeggen op welke wijze het personeel van de ex-maat schappijen Nord-Belge en Mechelen-Ter- neuzen. dat geen vlakke loopbaan heeft (en dus graadbevorderingen kunnen bekomen» ge rangschikt werd tussen het personeel van de N.M.B.S. en aan welke voorwaarden het heeft moeten voldoen om deze rangschikking te be komen AntwoordOvername van het personeel Nord-Belge 1 In principe werd voor belanghebbenden de toestand gemaakt welke zij zouden beko men hebben indien zij hun loopbaan bij de N.M.B.S. gemaakt hadden. Te dien einde werd rekening gehouden met de gedane studiën, hun dienstouderdom, hun waarde en de functies werkelijk uitge- OP DEN UITKIJK Maarschalk Tito heeft de boter opgeëten. De bladen staan er alle dagep vol van. Zelfs deze die hem niet als een heilige vereren zul len hem wel dankbaar zijn voor de copy die hij bezorgt. Wij zijn anders omtrent het tijd perk dat de zeeslang op het appel komt. Het loont anders de moeite niet om er zo veel papier aan te besteden, 't Is de zoveel ste uitgaaf van een banale historie waarin de namen de enige afwisseling zijn. Niemand kan voorzeggen wat er met Tito gebeuren zal Zal hij voort zijn eigen wegen gaan tot het tragische einde Zal hij gelijk Maurice Tho- rez gedaan heeft in Frankrijk, gelijk den communist-eerste Minister van Bulgarije ge daan heeft, publiek zijn biecht spreken en boete doen. en de absolutie krijgen van va dertje Staline Wie zal leven zal zien. Een waarheid kunnen wij nu reeds lezen in die historie. De politieke zeden en het hei lig communisme dat de wereld moet zuiveren van alle kapitalistische boosheid zijn even le lijk als in de kapitalistische wereld. Tito is nu de baas waar koning Peter eens regeerde en na zijrj vlucht vóór den Duitsen overweldiger een minister van oorlog achter liet om de weerstand te leiden. De westerse verbondenen in witens kamp Peter stond met zijn trouwe volgelingen, heb ben koning Peter laten vallen en zijn trouwe minister laten vermoorden. Ze werden geofferd op het altaar der inter nationale politiek en Tito is de hogepriester geweest die het sacrificie opgedragen heeft. Vandaag is hij het offer. Het kapitalisme is een afgod die mensen offers eist. Het communisme ook. Na 1918 had president Wilson het zelfbe schikkingsrecht der kleine volkeren plech tig uitgeroepen. De hele wereld heeft schijn heilig toege juicht terwijl de grote politiek het schoon princiep saboteerde. Daar het failliet te blijkbaar was hebben de Kampioenen der vrijheid het princiep of- itieel laten vallen en de voogdij der groten over de kleinen uitgeroepen met als verzach lende omstandigheid daarbij de proclamatie der vier grote vrijheden. Het failliet der vier grote vrijheden is even potent als dat van Wilson's dogma. Gans de wereld loopt in het gareel van de sterkste. Alleen moet nog uitgemaakt worden wie de sterkste is. In een wereldorde die zou gebouwd ziin vc gens christelijke grondbeginselen zou de sterke moeten waken voor de zwakke om iem ook zijn recht op leven te geven. In de practijk bestaat dat niet. De zwakke werkt voor de sterke. De sterke teert op het werk. op het zweet van de zwakke. Omdat Christus dat veranderen wilde heeft de sterke Hem aan het kruis genageld. Wel heeft, door de drang van de gedachte. cL sterke later C hristus moeten huldigen. Maar hij heeft iiem aan het kruis laten han- ien-« kL "°g aan- De kamP'°en van de zwakke bhjft aan het kruis hangen en de zwakke blijft werken voor de sterke. En de zwakke /terk en S]im Kenoe« om de zwakke te laten werken voor hem en zijn egiem te laten verdedigen door hem. De gedachtenis van Polen. Roemenië. Hon garije. de geschiedenis van Peter en Tito aan,?fnef ,en Leopold van België al ezelfde lelijke histories van de exploitatie wn de zwakxe door de sterkeEn daar komt geen einde aan voer dat de grote Mees ter van hemel en aarde dat sport moede wordt en de wereld buiten het speïzal Z! fchnnt i hdC voetbaiier den bal buiten spel schopt al> hij er geen weg meer mede weet Het Secretariaat van de C.V.P. is open alle Zondagen van 10 tot 12 uur in «ONS HUIS» Dreef- straat, Ninove. voerd op 10 Mei 1940. 2. De rangschikking werd bepaald volgen* l f,un,de tijdgenoten der N.M.B.S. met de- dienstouderdom. dezelfde aanschrij ving en behorend tot de bevorderingsonder- a.deling waarin de bediende Nord-Be'ge opgenomen wordt. neSzenname personeel Mechelen-Ter- Voor dit personeel werd bij mijn depar- tcinent een commissie opgericht, welke al« opdracht heeft de modaliteiten voor de aan passing van de loopbanen der belanghebben den te bestuderen. s De werkzaamheden van deze commissie heb ben een aanvang genomen. VOOR UWE REIZEN IN BINNEN EN BUITENLAND, wendt U in volle vertrouwen tot de Telefoon 895 171. De Denderklok

Denderklok | 1948 | | pagina 1