Grofe Afhlefiekmeefin* Een buitenkansje Naar Nederland per Autocar Sporenmering A. DE BRAUWER-DE M0NT IN VRIJE VERKOOP NïttOYE - CAÏt 62, Denderkaai, Tel. 172 Fwee en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 ft. Zondag 11 'Juli 1948 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON i'.islchechrfckenjpg IttlSq Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Nmove Gemeente MEERBEKE Op ZONDAG 18 JULI te 3 uur •n de weide van de kinderen Van Adorp, Hallebaan - Valleistraat, ten voordele van E P. C. TURF, Scheutist. Vlierzele, Gantoise, Audenaarde, Rieme, Aalst, Dcndermor.de en Anderlecht zullen aan de meeting deelnemen. Algemene Inkomprijs 10 Fr. KATHOLIEKE MIDDENSTANDSLEDEN VAN NINOVE, OP ZONDAG 18 JULI 1948 richt tie Katholieke Middenstandshond van Ninove een reis in De R. K. Middenstandsbond Den Bosch 's HERTOGENBOSCH richt een grootse Nationale Tentoonstelling van Ambachten en Bedrijven in wer king, in, waaraan we een bezoek zullen brengen. Wat zal er op die tentoonstelling te zien zijn v.ndt vv-rdt-r in ons blad de beschrijving en inrichting der Tentoonstelling INSCHRIJVINGSPRIJS: 160 Fr. te betalen bij de inschrijving. DAVIDSFONDS NINOVE Vlamingen, gedenkt den Guldensporenslag Koning Albert 1914 op ZONDAG 11 JULI PROGRAMMA Te 10.30 uur Plechtige Mis in de Oekanale Kerk. Te 8 uur in «Ons Huis»: Feestrede. Concert door het Katholiek Muziek. Gelegenheidsgezangen. Gezellig samenzijn. Tombola. ALLE VLAMINGEN ZIJN WELKOM! Moeder de Vrouw die het lastig heeft... en het werk voor huishoudelijk hulpbetoon. i )n!angs was ik toevallig op bezoek bij een moeder mot een groot gezin. Ik ken de haar sinds jaren, en had haai altijd aanzien als een van die vrouwen waar van de klare, heldere blik de krachtige frisse gestalte als 't ware een waarborg was van gezonde levensblijheid en moe derweelde. Ditmaal toch scheen zij niet zo montei te zijn ze was zenuwachtiger dan an ders. zelfs gedrukt. Al pratend over een paar persoonlijke aangelegenheden, ter wijl zij haar kookpot bezorgde, vertelde zij dat Baby juist ingeslapen was - dat was haar zorgenkindje... hij wou min der goed op dan de andere - de tandjes kwamen moeilijk en niets vond Baby smakelijk - melk was hij zogoed als beu - 'n aardappeltje met een klontje boter iustte hij niet - groenten en soep wou hij niet eens proberen - na een eers te hapje van een koekje was hij vol daan... De driejarige kleine zus was nog al erg verkouden geweest en Janneman was toch zo'n wilde bras! Elke dag moest daar iets voor gelapt of z'n schort was gescheurd, of z'n broek kreeg een win kelhaak. of z'n blous was stuk Grote broer doet z'n best op school en Marieke wordt een flinke meid en over een paar jaar Maar ondertussen dient er gewassen, gestreken genaaid en gestopt. En ziet U. na 'n slapeloze nacht met baby valt het soms zwaar alle dagen immers, moet er opnieuw wor den gekuist, bedden gemaakt en eten bereid, en zoals U weet is mijn man 's morgens vroeg weg en 's avonds is hit dikwijls laat. al helpt hij zoveel hij kan Kon zij toch maar nu en dan eens ge holpen worden de dagen dat het haar werkelijk te lastig viel de tijden zijn echter moeilijk en het leven blijft duur. altijd is er wat anders waar eerst voor dient gezorgd Jan heeft dringend een paar schoenen nodig en Marietje is weer uit alles gegroeid... Grote broer kreeg een nieuwe overjas... en de lakentjes van de kinderen zijn ook ver versleten... Ja Moeder de vrouw heeft het las tig en zijn er allerhande nieuwighe den uitgevonden om het werk te verge makkelijken. de nieuwigheden zijn duur en er blijft zo oneindig veel te doen in een groot gezin. Elke vrouw die een paar kinderen heeft kan best wat hulp gebruiken, voor haar eigen welzijn en het welzijn van haar kroost, hoeveel moeders, en zelfs van de sterkste, heb ben dagelijkse sleur en het zenuwslo pend steeds opnieuw herhaalde huishou delijk werk. dat dikwijls zo weinig naar waarde wordt geschat met hun gezond heid betaald Hoe heel anders had het er in veel gezinnen kunnen uitzien waar moeder ziekelijk is. de kinderen ver waarloosd. en de man mistevreden, was er bijtijds afdoende hulp geweest. Hulp in het huishouden is een pro bleem dat zich stelt voor iedere vrouw als zij kinderen heeft. Afdoende hulp krijgt een vrouw, hoe haar levensom standigheden ook zijn, hoe langer hoe minder naarmate haar aantal kinderen stijgt en haar last dus vermeerdert. Zelfs de Staat is het gaan inzien, en dit wordt bewezen door de subsidiering die zal toegekend worden aan de werken voor huishoudelijk hulpbetoon. In grootsteden zoals Brussel en Ant werpen zijn er reeds instellingen die hulp aan gezinnen verlenen. Een school Le clos de la Roseraie waarvan Mi' Leblanc de spil is. is opgericht te Brus sel, en een twede is in wording in West- Vlaanderen. Die scholen nu, vormen ten eerste- familiale Assistenten, ten tweede, huihoudelijke helpsters en horen bij het technisch onderwijs in het Ministerie van Onderwijs Om familiale assistente te kunnen worden moet men achttien jaar zijn en middelbaar onderwijs heb ben genoten. De leergangen belopen een tijdperk van drie jaar. Huishoudelijke helpsters, vergt minder tijd en minder voorafgaande studie. Om van de subsidiering te kunnen ge nieten moet het werk voor huishoudelij ke hulp een vereeniging zijn zonder winstgevend doel en als doei hebben de gezinnen bij te staan, de moeder te helpen, zelfs te vervangen. Het mag zich met alle gezinnen bezig houden maar zal enkel in de volgende gevallen voor sub sidiering in aanmerking komen 1) waai de moeder ziek is 2) waar de moeder afwezig is 3) bij bevalling van de moe der 4) bij overlijden van de moeder: 5) waar minstens drie kinderen zijn. liet werk moet de medewerking hebben van minstens een sociale werkster of verpleegster, moet minstens drie gedi plomeerde werksters (huishoudelijke helpsters in dienst hebben onder leiding van een bevoegde persoon (familiale Assistente) de familiale helpsters moe ten bezoldigd worden, en de familie zal een vergoeding moeten betalen- waar schijnlijk een maximum 5 fr. per uur. De subsidie zelf zou voorlopig vastge steld zijn aan 10 fr. per uur. De verzekering op mutualistische voet om in bepaalde omstandigheden vergoe ding te ontvangen om een huishoudelij ke helpster te bekostigen werd. spijtig genoeg, door Minister Trocelet afgewe zen. Het valt niet te betwijfelen, dat het Werk voor huishoudelijke hulpbetoon, waar het ook opgericht wordt hartelijk welkom zal geheten worden door al on ze moeders met rijken kinderzegen. Wie van hen ais de maat soms eens over liep heeft niet uitgezien of getracht, dikwijls tervergeefs- naar wat «afdoen de» hu lp van een «geschoolde» kracht zonder het familiaal Budjet de alarm klok te laten slaan. Mw F. Broekaert-De Somer, Lid van het arrondissementeel Hoofdbestuur. De heer MORIAU, Volksver tegenwoordiger, houdt ZITDAG Maandag a.s. van 930 tot 1130 uur in Ons Huis Dreefstraat Ninove. DE WEEK De toestand is er. gedurende de ver streken week. te Berlijn niet op gebe terd. Integendeel Nu beginnen de Rus sen te protesteren tegen de schending van hun luchtruim Men weet dat de Westerse Geallieer den. wegens de versperring van al de water-, spoor en landwegen, de bevol king van het gedeelte van Berlijn dal zij bezetten, thans per vliegtuig ravi tailleren. Voor de eerste maal in de ge schiedenis wordt zelfs steenkool gepa rachuteerd. Dat dit stukken van mensen moet kosten spreekt vanzelf. En dat een der gelijke toestand niet onbepaald kan du ren. is a! even evident. Het aanhoudend regenachtig weder is nu al- in volle zo mer een geweldige handicap. Wat zou het dan worden in de winter Het is gewoon ondenkbaar dat de bevoorrading van twee millioen mensen maandenlang van de luchtgesteltenis zou afhangen De Verenigde Staten. Engeland en Frankrijk hebben er dan ook toe beslo ten de zaak. langs de diplomatieke weg rechtstreeks te Moscou aanhangig te ma- vervolg op tweede blad. NINOVE Handelsregister Aalst 1093. OP DEN UITKIJK Er zijn mensen die den bibber krijgen als ze denken aan den toestand te Ber lijn. Ze vrezen dat daar de derde der grote oorlogen gaat beginnen die vol gens oude volkse overlevering het einde van de wereld moet voorafgaan. Mag ik ze een beetje troosten Die oude volkse overlevering leert ons niet hoeveel dergelijke oorlogen er zul len zijn. Zijn wij aan het begin van een lange serie of is, met de tweede die voor bij is de serie afgesloten Waarom ^chrik hebben? Onze schrik kan de oorlog toch niet beletten indien hij komen moet Het is onze schuld niet dat het lot van het mensdom in de handen ligt of van mensen zonder geweten of van mensen zonder hart of van mensen zonder ver stand. Wij moeten ons laten doen... De mensen met hun panische schrik die u in een adem vertellen dat de oor log voor de deur staat en dat de Russen in veertien dagen- aan de Noordzee zul len staan en in drie weken aan de Py- reneën zijn onbewust de ergste brou wers van oorlogs-neurose. Ik weet van de toekomst even weinig af als de rest van de mensheid. Ik ben geen vooraanstaande diplomaat, ik heb lis geen neef ol nicht die concierge is bij zo n diplomaat en die dus goed geplaatst is om ingewijd te zijn in al de secreten van de diplomatie. Ieder nuchter mens kan met nuchter ogen de toestand bekijken. Willen wij proberen. Om vrede te maken moeten er ten minste twee partijen zijnom oorlog te ontketenen is 't genoeg dat er een goesting heeft. Te Berlijn is er ruzie in het gealli- i cid huishouden. De Russen zouden er dolgraag de westerse mogendheden bui ten krijgen. Berlijn ligt helemaal ingesloten in de .vussische zone. t Is maar een gepeinsd werk om er de drie westerse groten bui ten te walsen. Ze gebruiken alle middelen uitgezon derd het geweld. Ze hebben geen goes ting om te vechten. De westerse mogendheden willen om den duivel nog niet Berlijn verlaten Ze gebruiken de luchtweg, de enige die overblijft. Het is een kostelijke fantasie om per vliegmachien. kolen en aardap pelen en meel enz. aan te voeren voor twee millioen mensen. Indien ze goesting hadden om het ijze ren gordijn in te stampen ze zouden op zekeren avond hun tanks ingang zetten en des morgens de verbinding tussen Trizone en de Berlijnse sector verwe zenlijkt hebben. Ze doen het niet - ze voelen er geen lust toe. Er is tot hier toe nergens lust tot vech ten tg bespeuren. Dat kan komen. Elk land dat vechten wil vindt het middel om de brede volkslagen warm te maken voor den heiligen vaderlandslievenden plicht en de tegenpartij te doen door gaan voor het uitschot der mensheid. Gelooi mij. voor het mysterie van de massagraven van Katyn opgeklaard wor jt komt er geen oorlog. Ge weet wel dat fameuze Katyn waarmede de Duit sers geprobeerd hebben hun vijanden tegen malkaar in het harnas te jagen Katyn en het nekschot dat Shikorski aan zijn luchtongeval geholpen heeft en dat zo menig onvoorzichtig mens van hier ten lande in den bak geholpen heeft dat m het grote proces van Goering en Cie niet is aangeraakt geweestZolang Katyn in de grote perggaet opduikt mag iedereen op zijn tw^JPen slapen Grove kolen 1 2 vet Cokes 20/40 en 40/60 Union briketten. VOOR UWE REIZEN IN BINNEN EN BUITENLAND, wendt U in volle vertrouwen tot de Telefoon 895 171. De Denderklok y-k 1 r L~» i 1 I 1 Hier Minove-Car

Denderklok | 1948 | | pagina 1