Automobilisten I A. DE BRAUWER-DE MONT IN VRIJE VERKOOP Betaald verlof. ITINÖVI - CAR 52, Dsnderkaai, Tel. 172 Twee en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 25 'Juli 1948 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE PosteheckrekeniiiB 1162.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aalst 1091. Op ZONDAG 1 OOGST te 10 uur allen naar PC op bede vaart naar de St Kristoffefkerk. Op 22 Augustus naar de met het Davidsfonds. Mutuaiistische waakzaamheid en Christelijke bezieling Dc chiistelijke mutualiteiten beseffen die in haar wezen zelf een der meest heel klaar de gevaren van deze tijd maar edele vormen is van de christelijke naas- ook de diepe betekenis van haar zending tenliefde. Voor christene mensen im- Duai waai ze. naast de stolielijkc. ook mers heeft de sociale actie een godsdien- de zedelijke en geestelijke beveiliging stige inslag. De verzekerde, de zieke, is willen verzekeren van haar leden, trach- een menselijk persoon, wiens alzijdige ten ze naast de uitwendige actie en de ontwikkeling niet alleen lichamelijke onderscheiden diensten die ter beschik- zorgen eist. maar ook eerbied voor zijn king van de aangeslotenen gesteld wor- menselijke waardigheid en voor zijn den. ook door te dringen tot in het hart geestlijke waarden. De christelijke mu- van de mensen. tualiteiten willen bewijzen dat het chris- De christelijke mutuaiistische bcwe- teiijk karakter van haar organisatie niet ging is gekant tegen het functionaris*- een etiket is dat kan afgenomen en ver ier; van haar kaders. Nochtans eist zij vangen worden maar dat een echte dat de vi ijgesteiden en bedienden g< - christelijke geest van ondeiling begrii- wetensvol. met zorg en nauwgezetheid pen en onderlinge liefde aan de basis de onmisbare administratieve taken ver- Jjrjt Van haar actie, vullen. Deze dagelijkse beslommeringen Daarom worden te Oostakker, samen hel vaak ontzenuwd werk van invullen met de massa uit Oost- en West-Viaan- en rangschikken van formulieren en deren, duizenden leden verwacht, om in steekkaarten, alhoewel het geschiedt in geest van christelijke samenhorigheid, nel belang van onze leden, dreigt sio- samen met honderdtn zieken, de toewij- pend xT\ te werken op de wil en het hart ding der christelijke mutualisien aan van de mensen die een sociale roeping O.L. Vrouw te hernieuwen Gezonden tn te vervullen hebben. Daarom moet onz< zieken gaan ter beevaart naar O. L beweging an tijd tot tijd haar bezie- Vrouw. Behoudenis der Kranken om lings- en veroveringskracht kunnen lou- haar zegen af te smeken over hun leven ;eion en aanwakkeren. en over hun beweging. Ook dit jaar reizen twee grote mutua- Het congres en de bedevaart zullen jistiaihe lichtsignalen op. Ter gelegen- uitgroeien tot twee grote lichtbakens beid van de 50ste verjaring van het oud- die de ware mutuaiistische geest op- ge eikend vei bond der christelijke mu nieuw zullen uitstralen, en tevens nieuw tualiteiten van Dinant. zal de Landsbond leven e:i bezieling zullen brengen op het op 4 September e. k m deze stad zijn christelijk mutualistisch front, we angles houden Sterk op grond van haar beginselen. De e vol ut i» van onze sociale wet ge- trots op de macht van haar gelederen. ring betieffende de maatschappelijke ;e opgewekt door de christelijke bezieling kerheid. en meer bepaald het invoeren van haar actie, staan onze christelijke van de verplichte verzekering, bracht mutualiteiten paraat voor de toekomst heeJ wat veranderingen mee en heeft haai eindstadium nog niet bereikt. Het I past dan ook dat de Landsbond der Het Secretariaat van de C.V.P. Christelijke Mutualiteiten met de ^e- is open alle Zondagen van 1 0 tot wenste vastberadenheid en realiteitszin. 12 uur in ONS HUIS Dreef- Ziju programma uitstippelde en stelling straat Ninove nemen tegenover de thans gestelde pro blemen. Het komi er op aan de leiders vrijgestelden en ook de leden ver- DE WEEK trouwd te maken met de geest die hun De Franse regeringscrisis kon werke- ictie moet bezielen. '>n tevens met de bjk niet ongelegener komen oeginselvasie houding van de rhristelij k'.ij is losgebroken juist op de stond ke mutualiteiten ten aanzien van de gr*. waarop in Den Haag. de ministers voor te principiële vragen inzake ziekte- en Buitenlandse Zaken van de Westerse invaliditeits\**rzekenng. waarover bin- Unie (Engeland - Frankrijk en de drie non afzienbaren tijd van overheidsweg* landen van Benelux) vergaderd waren :al worden beslist. om hoogst gewichtige beslissingen te Tei gelegenheid van het congres zul- treffen. De heer Bidault zal. in afwaeh- Jen nok vraagstukken van organisatori- ting dat zijn opvoger is aangeduid, wel st he aard besproken worden, want een bezwaarlijk verreikende verbintenissen voldoende actie naar buiten onderstelt kunnen aangaan. Hij is naar Parijs moe een soliede en degelijke inrichting en ten afreizen nog voor dat de Conferentie working van onze maatschappijen en ten einde was. diensten.. Dit congres wordt een wegwij- Het spreekt vanzelf dat. in de huidige /.er en een lichtsignaal voor de verdere beroerde en verwarde internationale toe uitbouw en beleving van ons mutualis- stand, iedere factor van onzekerheid en list-li programma! onbestendigheid hoe tijdelijk ook. onge- Naast. de grootse manifestatie roept de wenst is. Wij moeten dan ook hopen dat Landsbond zijn leden en sympathisan- de Franse crisis spoedig zal opgelost ten op voor een massabedevaart naa; geraken. Want het is niet goed dat. op Oostakker-Lourdes. Dit is voor de le- een critiek moment zoals datgene dat den een nieuwe gelegenheid om hun me- wij beleven, een land zoals Frankrijk, deleven met en hun trouw en verkleefd- dat dan toch nog zijn woordje te zeggen heid aan dc christelijke mutuaiistische heeft, stuurloos blijft. beweging te uiten. Deze bedevaart zal eens te meer het christelijk karakter De val zelf van de regering Schumann van de mutuaiistische actie onderlijnen bezegelt de onmacht en het fiasco van KOLEIVH ANDEI Gezien de wet op het betaald Verlof hier toegepast wordt van 25 Juli tot 1 Oogst, zal ons blad op Zondag 1 Oogst NIET ver schijnen. wat men de Derde Macht heeft ge heten tussen de communisten en de gaullisten in. heeft geen centrumgroe pering zich kunnen organiseren en handhaven. Wat staat onze Zuiderburen te wach ten Een opkalfatering van het kabinet Schumann onder een ander regerings hoofd. met opdracht de lopende za ken af te handelen tot met de canto- nale verkiezingen van October, die een aanwijzing kunnen brengen voor de ge zindheid van het Franse volk Ofwel een uitgebreideregering die even eens zou trachten het staatsschip gedu rende enkele maanden te sturen, in af wachting dat grondwettelijk nieuwe verkiezingen kunnen plaats grijpen In beide gevallen zal Frankrijk nog een tijdlang verstoken blijven van een werkelijke representatieve regering, die beweren kan dat zij de meerderheid van het land en van het kiezerskorps achter zich heeft. Zoals de Franse correspondent van een van onze bladen het schreef ptr slot van rekening zal het volk het gela.!', betalen. Het begon nu redelijk goed te gaan. in Frankrijk een periode van on rust en politiek gehaspel zou zeer spoe dig die betrekkelijke voorspoed te niet doen. <a. in de huidige ge:pannen en gevaat iijke toestand van de wereld konden wij best dit nieuw element van onzeker heid ontberen! Het is inderdaad geens zins overdreven de toestand als critiek te bestempelen. Sommige Engelse Piaden nemen koel- bloeuig dt gebeurlijkheid van een oor log onder ogen. Wat daarom niet zeggen wil, het weze eens tc meer beklemtoond, dat het moet oorlog worden. Integendeel een nieuwe wereldbrand zou iets zo on zinnigs en zo zelfmoordclijk zijn. dat wij moeilijk kunnen aannemen dat de verantwoordelijke staatslieden in koelen bloede de catastroof zouden uitlokken. Doch het cc'nt gevaar is precies, zo lang ais het te Berlijn hard tegen onzacht blijft gaan. dat ergens een incident de verhoudingen nog zou toespitsen. En waar beide partijen goed beslist schij nen niet toe te geven, dan vraagt men zich af hoe een minnelijke schikking in zo n geval zou kunnen bereikt worden Het schijnt dat de Geallieerden een nieuwe nota aan Rusland zouden voor bereiden. Er wordt beweerd dat daarin, eventueel, economische sancties tegen de Sovjets zouden overwogen worden, blij ven zij onhandelbaar. Een correspondent wist te berichten dat Fresident Truman het zou overwegen om generaal Eisen- houwer met een zending te belasten, in verband mei dc spanning te Berlijn. Do Sovjets, die in 1945 beweerden voor de ravitaillering van de 3.500.000 Duitsers uit Berlijn niet te kunnen instaan ver klaren zich thans ineens bereid de voed selvoorziening van de bevolking op zich te nemen. En zo voorts, en zo voorts. Allerhande gissingen worden geop- peid. allerhande geruchten doen de ron de, allerhande maatregelen worden in het vooruitzicht gesteld. Wij zullen maar gerust mogen zijn. wanneer wij zullen lezen dat de Geallieerden en de Russen het op oen accoordje gegooid hebben de verstreken week heeft, in dii opzicht, geen positieve aanwijzing vervolg op tweede blad OP DEN UITKIJK Ik ben blij dat ik eens schrijven kan a propros van een decoratie. Ik maak anders niet veel werk van decoraties Regelmatig, in bepaalde omstandighe den, geeft de krant halve bladzijden na men van gedecoreerden. Regelmatig bij het hoog bezoek van een of ander buitenlands grote Piet wor den decoraties omgewisseld gelijk mun ten aan de grens. Regelmatig bij het einde van een le gislatuur zetten de politieke malinen hun schoentje en een soort Sinterklaas legt er een decoratie in of een titel van edeldom ik denk aan graaf Pierlot. En regelmatig denk ik dan aan de boutade van Napoleon toen hij zijn le gion dnonneur instelde kinderen moe ten speelgoed hebben Maar nu is het een ander paar mau wen. Ons bereikte dezer dagen het bericht dat Dokter medicus. Frans Hemeryckx door zijn Heiligheid de Paus benoemd was tot commandeur in de ridderorde van St Gregorius de Grote. Verleden jaar reeds kreeg hij Bene merenti met als felicitatie een vraag cm excuus dat men hem niet meer ge ven kon. Commandeur in de orde van Sint Gre gorius is geen alledaagse onderscheiding Het getal commandeurs over heel de aarde is nooit hoger dan zeventig. Als dit getal bereikt is moet de Paus wach ten tot er een titelhouder sterft om er een nieuwe te benoemen. Die onderscheiding wordt nooit ver leend aan de groten der aarde om wille van hun positie of socialen rang. Ze wordt verleend om in het licht te stel len de uitzonderlijke diensten door ie mand aan de Kerk en de mensheid be wezen. Dr Hemeryckx is. meer dan twintig jaar geleden als geneesheer naar Congo vertrokken om de mission narissen in hun edel offerwerk te helpen. Hij vond er veel lichamelijke ellende ook me laatsheid. Buiten zijn gewoon dokters werk om ging hij zich aan die ziekte in teresseeren. Op eigen initiatief bracht hij een leprozerij tot stand die uitgroei de tot een melaatsen dorp. Heden ten dage worden daar duizende negers ver zorgd en menigeen wiens ziekte niet te ver gevorderd was werd er genezen. De officielen hebben hem nog niet ont dekt en het hemelse manna der subsides werd over zijn inrichting nog niet uit gestrooid. De Paus heeft hem ontdekt. En wij brengen hem een eresaluut niet omdat de Paus hem ontdekt heeft. maar ter gelegenheid. Sinds jaren vol gen wij in stille bewondering de ont wikkeling van zijn werk en sinds jaren zijn wij fier omdat hij Ninovieter is... en christen is. Onze hulde gaat ook naar de familie Hemeryckx. Zulk een ei. zulk een jong. De bloem gloeit op haar stengel. Het princiep der erfelijkheid geldt niet alleen voor tares en gebreken. En met piëteitsvolle aan doening koppelen wij aan den naam Hemeryckx den naam Grootaert. Dokter Hemeryckx was met zijn He- mei>ckse wilskracht zijn werk begon nen... en hij voelde dat het «niet goed is dat de mens alleen zij en hij zocht een levensgezellin. Hij zocht een levensgezellin die zou zijn een hulp gelijk aan hem zelf een volmaking van zijn menselijk wezen. Hij vond ze in de oudste dochter van Mi Ldmond Grootaert. En toen zij aan haar schoon ideaal haar leven had geof ferd en gevallen was op het veld van eer» nam haar jongste zuster de taak over... Hemeryckx-Grootaert gij staat groot als Gulliver tussen de Lilliputters der moderne beschaving. Wij dofileern voor u en doen tète-a-droite want ja. soit dit en passant. Ued. staat rechy Huiskolcn Anthracieten Union Briketten Cokes. VOOR UWE REIZEN IN BINNEN EN BUITENLAND, wendt U in volle vertrouwen tot de Telefoon 895 171. De Denderklok 111 IJZERBEDEVAART Hier Xinove-Car

Denderklok | 1948 | | pagina 1