Onze Lieve Vrouw Hemelvaart TE HUUR. A. DE BRAUWER-DE MONT IN VRIJE VERKOOP 52, Dendepkaai, T.1.'I72 Twee en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 15 Oogst 1948 CHRISTEN. VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekemng 1362.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoorlstraat 1U Ninove Handelsregister Aalst 1093. -f ZALIGE HOOGDAG Op 15 Oogst vieren we. samen met dc II. Kerk. den Feestdag van O. L. Vrouw Hemelvaart, 't Is een der vier grote Hoogdagen van 't jaar die op een week dag kunnen vallen, en die we moeten vieren als de Zondagen Op dien dag ook gaat er een plechtige processie uit ter ere van het H. Sacrament. Wellicht vraagt Ge U af waarom de H. Kerk die ten Hemelopname van Ma- i ia aanziet als zulke voorname gebeur tenis. en z.oo'n plechtigen dag wil voor behouden aan de herinnering ervan. Beste Lezers, die ten Hemelopname i- wel de bekroning van het uitzonderlijk begenadigde en hoogstaande leven van onz< Moeder uit den Hernel, en daarom ook zijn hare kinderen voi blijdschar om die grot» eer die Haar te beurt viel daarom juichen en jubelen zij samen met de Engelen en de Heiligen die op dien dag in volle majesteit hunne Ko ningin ontvangen. Als God iets verricht, dan is Zijn werk steeds volmaakt. Uit dit feest zal dit een:; te meer blijken. Na den droeven zondeval van Adam en Eva werd aan hen en hunne nakome lingen een Verlosser beloofd. Die Ver losser zou geboren worden uit eene On bevlekte Maagd, die nooit of nooit in de macht van den duivel geweest was. Die Uitverkorene was de nederige Maria uit Nazareth. Daar nu. uit straf voor de erfzonde de mens sterft, betaamde het dat Maria die er niet mee bevlekt was niet sterven en de ontbinding van 't graf niet ken nen zou. Doch daar zij tevens is de Me de verlosseres. zo ook wil ze gelijkvor mig zijn met haar Zoon. onzen Verlos ser. die stierf op 't kruis om onze zonden uit t» boeten. God verenigde die twee gegevens en loste ze met goddelijke wijsheid op dooi de ten Hemelopname zijner Moeder. Dubbel moet onze vreugde zijn op de- zon dag vooreerst omdat n waar kir.d blij is om d< eer die aan Zijn Moeder ge schiedt en levens ook omdat wij. na eon leven in Godsdienst voor eeuwig zullen gelukkig zijn met ziel en lichaam voor alle eeuwigheid. Onze dankbaarheid zullen we tonen door 't bijwonen der goddelijke dien sten. en bijzondei door zoveel mogelijk bij te dragen tot den luister der pro cessie kaar in zich zelf onderscheidene gebie den de opleiding en de opvoeding. Om het zeer eenvoudig te zeggen de oplei ding beoogt het aanwerven van verstan delijke kennis. De opvoeding vormt den wil en het hart. Opvoeden is eerst en vooral een be paalde zedenwet voorhouden, leren wel ke daden goed zijn en welke slecht. Op voeden is gedurig oefenen in 't goed en het kwaad schuwen. Herhaalde goe de daden en onthoudingen van het kwaad brengen van lieverlede goede ge woonten of deugden voort. Opvoeden is de voorbeelden voor ogen stellen van dg. beoefenaar van 't goede en ook zelf aan 't kind goede voorbeelden geven. Opvoeden is in de zielen een diepe overtuiging. vastt grondbeginselen pren ten op dewelke gans het gebouw der deugd als op stevige grondstenen zal ge vest zijn. bestand tegen al de stormen van de verleiding en van het kwaad. Al is de opleiding ondergeschikt aan de op voeding. toch kan in een wel geordend opvoedingsstelsel de opleiding en de op voeding niet naast elkaar behandeld worden. Opvoeden is een Uitwisseling, onder linge bewerking, in elkaar schakelen, voortdurende beïnvloeding. Als we de opleiding herleiden tot een weegschaal dei' methodiek dan moeten we toegeven dat deze in zich noch chris telijk noch onchristelijk is. Wat niet wegneemt dat rond de methodiek een sfeer geschapen kan worden, die ja of niet vijandig dan wel neutraal staat te genover het Christendom. Dat dit gevaar niet denkbeeldig is en .dat tr inderdaad zulk een sfeer gevormd wordt, zouden wc door vele voorbeel den kunnen illustreren. Nemen we bijv. de zo exacte wetenschap de wiskunde. d;e noch pro noch anti is. De wiskun dige leerboeken in sommige landen in gebruik gelden als overtuigende bewij zen. die ondanks de neutrale methodiek een bepaalde sfeer wordt in 't leven ge roepen. Maai vooral inzake opvoeding is neutraliteit een negatief begrip. Dat wordt thans toegegeven ook dooi" de met-katholieke schoolmannen. De school schrijft boven haar deur haar doelstel ling. Doelstelling veronderstelt waar heen en hoe. Aan de basis van elke op voeding prijkt ten levensbeschouwing De opleiding kan niet neutraal zijn om dat d( opvoeding, die er een essentieel deel van uitmaakt, niet neutraal kan zijn. En de opvoeding kan niet onzijdig zijn. omdat zedenleer dk haar tot grond slag dient niet kan onzijdig zijn Daarom is het een utopie te zoeken naar een school, die tezelfdertijd én de godsdienstige en de neutrale levensbe schouwing eerbiedigt. Zulk een school is een absolute onmogelijkheid Ze is even onmogelijk als een vierkantige irkel. Er is maar een uitweg mogelijk scholen voor gedoopten. voor de ouders, die de christelijke levensbeschouwing volgen en scholen voor d< minderheid, die do neutrale levensbeschouwing vol gen. Wij herhalen het onze onwrikbare beginselvastheid sluit de goede ver draagzaamheid niet uit De christelijke school is niet neutraal en juist hierin ligt haai diepe waarde, dat haar opvoeding berust op de katho lieke levensbeschouwing. Zij alleen biedt al de waarborgen voor een harmonische, zedelijke, godsdienstige, verstandige en lichamelijke opvoeding. En wie moest menen dat de mense lijke persoonlijkheid door geloof aan dogma, door liefde en eerbied voor 't gezag wordt verzwakt, antwoorden wij: dat ze ons een leger soldaten geven, zoals de leer en de onderwijzing van de Kerk ze willen, dat ze ons onderdanen echtgenoten - vrouwen - zonen - mees ters - dienstboden - koningen - rechters, belastingsplivhtigen en eindelijk fiscale agenten bezorgen, zoals de christelijke leer ze eist. En laat ze dan maar zeg gen dat deze leer de menselijke persoon lijkheid onderdrukt en verzwakt. vervolg op tweede blad Het Secretariaat van de C.V.P. is open alte Zondagen van 10 tot 12 uur in ONS HUIS Dreef- straat, Ninove. OP DEN UITKIJK Onze Bisschoppen hebben te zamen een nota gestuurd naar de priesters en gelovigen van België om ze op hun plichten te wijzen in zake schoolvraag- stuk. Om de klemtoon te leggen op het be lang dat zij er aan echten moet de nota vijf Zondagen achtereenvolgens voor gelezen worden. Gij ziet van hier dat het mis is. Er is een huilconcert opgegaan en hun reac tie» heeft alle vormen aangenomen van af de hysterische crisis tot de koelbloe dige. hoogmoedige misprijzende compas sie. Mensen die aan vallende ziekte lijden moet ge met rust laten in hun crisis dan is ze het eerst over. Met die kleine mensjes die op hun tenen gaan staan om ons toch van uit hun hoogte te kunnen bekijken hebben wij zeil compassie, echt christelijke Wij hebber, schrik voor hen omwille van die zonde tegen den H. Geest die naar de lering van Christus geen ver giffenis bekomt. Karei Marx is de grote profeet ge weest van het moderne godloochende materialisme. Hij is de tragische zaaiet geweest die met volle hand en losse zwier van zijn arm de haat heeft gezaaid in het mensdom. Haat is onkruid en groeit gelijk onkruid. Wij zijn in vollen oogst van de bezaaiing van dien galspu wer den duit sen Jood. De wereld is een warboel vol ellende en dood De grootmeesters van het Marxisme die hem hebben opgevolgd op den lee- raarstoel hebben zelf reeds menige zijn leerstellingen moeten vals verklaren en herzien. Toch houden zij halsstarig vast aan een gids die zelf den weg niet weet. Moest de Kerk uit een valse leerstel ling moeten bekennen ze ware om zeep. Spartacus was na de oorlog 14-18 het symbool der duitse communisten. Spar tacus was in leven de leider der opstan dige slaven die met zijn benden na schro melijk lijden den dood inging. Spartacus heelt de slavernij niet af geschaft. Christus heeft ze afgeschaft. Christus die leerde dat wie het zwaard trekt door het zwaard vergaat. God schiep het licht tot een weldaad voor de mensheid. Zij hebben van de lichtfakkel een symbool gemaakt dat ze zwaaien en waarmede ze dc wereld in brand steken. Kinderen die met lucifertjes spelen steken vaders schuur en huis in brand... maar ze huilen als ze hun afgenomen worden. Wat gaat het die derviehes hurleurs aan als de bisschoppen het woord rich ten tot hun priesters en gelovigen t' Is voor hen nietze zijn er niet bij Hebt gij al ooit een Paus of bisschop geweten die de joodse groot-rabijn ging scnoolmeesteren met een wacht een beetje, dat ik zie of het juist is»? De grootheid van die heren hun pre tentie geeft de maat van de kleinheid hunner excellentie. Wij weten het. er zijn nooit erger fa cisten geweest dan de rode democraten. Heel de wereld weet nog van waar het :;;e «rood of geen brood» gekc- i. cii is. Het gebeurt dat een propere moeder gaat reclameren als haar kind op een schoolbank moet zitten nevens een kind dat luizen heeft. Wie zou het haar dur ven ten kwade duiden Voorzichtige ou ders kiezen de speelmakkers van hun kinderen zorgvuldig uit. Wie kan het af keuren En zouden die ouders niet kieskeurig mogen zijn over de levensbeschouwing die hun kinderen meegegeven wordt in de school Duizende leerkrachten uit onze officiële gemeentescholen hebben zonder aanstoot dc vermaning der bis schoppen aanhoord. Ze weten dat hun onderwijs in orde is. Dat de geestesverwanten van den kleingeestigen papenvreter Missiaen hui len is verstaanbaar. Die menheer wil de gemeenten het recht ontnemen zelf hun onderwijs krachten te benoemen. Hij wil gans christelijk voelende gemeenschappen goddeloze onderwijzers kunnen opdrin gen. Dat ze huilen als gekeelde varkens; ze kunnen de mensen niet genoeg bewij zen leveren van hun hatelijke onver draagzaamheid. Katholieke opvoeding voor de katholieke jeugd in de katholieke scholen aldus luidt het or De brief komt op zijn tijd. De taal is waardig en duidelijk. Grote zorg voor de zielen sprankelt uit ieder woord. Met eerbiedige aandacht luisterden honderd- duiz.< nden gelovigen naar de vaderlijke vermaning. Op het enggeeslig offensief van enke le anti clericalen kon geen beter ant woord worden gegeven. 1)< KerK hei 1* rechten en plichten inzake onderwijs en opvoeding tegenover haar kinderen Zij is in hare rol Bij elke gelegenheid heeft ons blad die rechten verdedigd. De zending van do Kerk. haar moederschap over de zie len. haar historische verdiensten wei den hier vroeger uiteengezet. Wij zijn fier en blij. dat de stem van onze ge helde bisschoppen, opeenvolgende Zon dagen. onze strijd voor de Katholiek» scholen nogmaals zal goedkeuren en steunen. België staat aan de vooravond van een gewichtige strijd, een strijd met als in zet voor of tegen Christus. Dat is ir: wezen de betekenis var deze strijd. Daarom moet de godsdienstige school- gedachte derwijze gepropageerd dat d* luuwen en de onverschilligen opnieuw overtuigden worden. Het is een zedelijke plicht van iedei Katholiek om d< actie tol het behoud van de godsdienstige school niet alleen in enge zin te voeren, maar ook. en juist daarbuiten onder de grote, godsdienstig z.o passieve massa, teneinde te voorko- ;en dat uit de harten dier volksgeno- het laatste restje Christendom zal woi l n weggevaagd. Wie zich aan een ander spiegelt, spie gelt zich zacht. En daarom moeten we ons de lessen, die het zeer nabije verle den bij onze naaste geburen ons heelt gebracht, ten nutte maken. Hoe dikwijls de woord van de HH EE. de Br.-whop pen. hebben we het niet horen ver halen ho< de buitenlandse Katholieken het diep. zeer uiep betreurden dat zij de ernst van de inzet niet voldoende hebben in gezien Thans ondergaan ze de tragi sche gevolgen van hun kortzichtige en al te lankmoedige geesteshouding. In de randen waar men met het Christen dom voor goed een einde wil maken heelt men dan ook het Christelijk On dervijs onmogelijk gemaakt. Op de scholen vooral zal de strijd met en te gen Christus, mat of zonder God beslist moeten worden. Voor de gedoopten. en hun getal rs in dit land nu gelukkig nog groot, past en kel zulke school waar onderwijs en op voeding gans doordrongen zijn met waaiheid en godsdienst. Reeds bij het Doopsel werd ons 't zout van de wijsheid op de tong gelegd en men hield de kaars, het licht van de we reld voor ons vast. lamgs oren en ogen dringt dat begrip telkens opnieuw in ons door. Maar de moderne begrippen van oiuijdigheid en verdraagzaamheid, in feite uit naam van de wijsbegeerte der encyclopedisten van de 18e eeuw en van den liberalen geest van de Franse Om- wenteiin". hebben ons ogen en onze o- ren gesloten voor de waarheid, hebben onze doopgeloften doen vergeten, doop- geloften waardoor we ons. kinderen des Lichts, als 't zout van de wijsheid, in de waarheid hebben doen inlijven in de Kerk. In gans het land. bijzonder in het Ka tholieke Vlaanderen zien we thans een fanatieke propaganda gevoerd voor een neutraal opvoedingssysteem, een neu trale school. Maar is een neutraal opvoedingssys teem. een neutrale school wel denk baar De school betreedt twee van el- Gunstig-gelegen café, Statieplein, NINOVE Voor voorwaarden te bevragen Brouwerij ZEEBERG AALST KOLiENHANDEÏa Huiskolen Anthracieten Union Briketten Cokes. De Denderklok

Denderklok | 1948 | | pagina 1