Ouders voor U De Moordzaak Cornelis. A. DE BRAUWER-DE MONT IN VRIJE VERKOOP 52, Denderkaai, Tel. 172 Twee en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 29 Augustus 1,9,4.8 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Niuove Handelsregister Aalst 1093. De opvoering van het stuk HANS WORST door de K.S.A. en hetwelk aangekondigd werd voor 5 September a. s.# zal wegens onvoorziene omstandigheden niet doorgaan, en wordt uitgesteld tot 30 December a. s. Christene ouders, geen aarzeling voor uw kinderen kan en zal geen andere school bestaan dan de katholieke school dege lijk onderricht en waardevolle opvoeding in christelijke geest. Laat U niet vangen aan vrijstelling van schoolgeld of ander geldelijk voordeel die men U komt voorspiegelen in ruil voor de opvoeding van uw kinderen Onderricht en opvoeding verstrekt in onze katholieke scho len spreken genoegzaam vcor zichzelf en behoeven geen Bar- numachtige affiches en reklaamplakkaten. Doet wat uw Bisschoppen U met zoveel aandrang voorhou den en vertrouwt uw kostbaarste bezit alleen aan KATHOLIEKE ONDERWIJSINSTELLINGEN. Toeval!in kregen we liet nummer van La Libre Relgique» van 19 Mei 1948 nog eens in handen. Onder >ien titel Bij een recent politiek proces - Het resultaat van zekere extremis tische opruiing-campagnes geeft voormeld dagblad ineen hoofdartikel zeer gepaste be schouwingen. die een actueel karakter be houden. De aanslag op de woning van Pro fessor Dr Franssen geelt er een nieuw be wijs van. De zaak CornelL is in on- arrondissement zeer goed gekend. Het za! het publiek en onze lezers in iet bizonder aanbelangen hieronder een integrale vertaling te vinden van bedoeid artikel. Ze kere teksten werden door ons zelf onderlijnd Een der meest verontrustende episoden van de na-oorlogse tijd het proces der moorde naars van schepen Cornelis uit Aalst, kreeg onlangs zijn beslag voor het Assisenhof van Oost-Vlaanderen. Men herinnert zich nog wel dat de Heer ('orneli in Mei 1943 neerstortte onder do kogels van een bende moordenaars, die zich het recht hadden aangematigd, zonder jus titie. op eigen houtje, het lot van een onbe sproken man te regelen. De misdaad werd voltrokken door drie moordenaars, de eerste de beste, in zeven haasten van wapens voor zien en voortgedreven door enkele obscure politiekers. Gedurende de oorlog had liet trio als echte weerstanders. deel genomen aan de uitvoering var. ware vaderlandslievende da den Sinds de bevrijding maakten ze deel uit van zekere extremistische groepen, vie activiteit volledig van onbaatzuchtige patrio tisme ontbloot was en die tevens leden ble ven aanwerven enkel om hun prestige op te drijven met het oog op politieke drijverijen. De moordenaars zijn thans veroordeeld. De Bom is tot 15 jaar dwangarbeid verwezen Het gaat hier om een jonge man die slechts Hi jaar oud was op liet ogenblik van de moord. Hij droeg de mitraillette was ont goocheld omdat hij zijn rol als weerstancier beëindigd zag en droomde ervan nog een maal een grote slag te slaan om zijn naam aan een laatste schitterende daad te paren Het type tenslotte van een jong geëxalteerd bendeleider, die niet eens zijn slachtoffei kende en eerst vragen moest vooraleer de man neer te schieten Zijt U wel Cornelis? De Smedt tot 20 jaai dwangarbeid verwe zen. is een communistisch militant, farm en koppig. Hij ontving zijn opdracht in een of ander meiing waar hij zich liet opzetten door een van die drogleuzen als de kleinen zitten m den bak en de groten lopen vrij uil Dons. tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld, is een meeloper, iemand die blind De Bom naloopt wanneer het er op aankomt ruiten te breken of lawaai te maken Maar zijn het enkel die drie bloeddorstige losbollenzoals de verdediger der burger lijke partij hen noemd. die aansprakelijk zijn voor de misdaad Zeker nietDaar is nog en op de eerste plaats Walgraef, nu ter dood veroordeeld, die de touwtjes trok van achter de schermen en als de aanstoker tot de moord moet beschouwd worden. Men aan vaardt dat hij do moordaanslag bevolen heelt Handelde hij nochtans op eigen hand Geen:- zins. Het Publiek Ministerie heeft, zoals de advocaten der verdediging gezinspeeld op ze kere politieke middens, over wier graad van medeplichtigheid in deze zaak men wellicht nooit een juist oordeel zal kunnen vormen maar wier zedelijke verantwoordelijkheid in geen geval kan geiochend worden. Walgraef was in alle geval dc vertrou wensman van de Communisten in het Aal- sterse O. F. Hij bereidde zich voor om een politieke rol te -pelen cn daartoe maakte hi' gebruik, zoals het Publiek Ministerie zich uitdrukte, «van de springplank der mense lijke miserie No de moord kwam Walgraef er toe. dank zij de hiip van zijn Communistische vrien den, de moordenaar- als controleurs in de Bevoorradingsdiensten te doen aanvaarden. Dit feit. in het voorbijgaan gezegd, werpt een sein il licht op de verderfelijke actie van M. Lalniand m deze diensten. Het was aar. dergelijke lui. aan een De Smedt. De Bom cn Consoorten dat hij het toezicht op de hoe ven toevertrouwde. De Smedt nochtans, was reeds ambtenaar van dit departement vóór de misdaad. Hij bediende zich immers van zijn «officieel revolver die heren van de controlediensten waren gewapend om zijn slachtoffer neer te- schieten. Om De Bom te ca sere n richtte Walgraef zich tot de Com munistische Minister M. Lalniand. met het verzoek zijn beschermeling met open armen te willen ontvangen. Daarboven zo men de verklaring van een der beschuldigden mag geloven, zou het Com munistische kamerlid. M. Ben Van Hoorick op de hoogte geweest zijn van de moord. Toen Walgraef aangehouden werd. hebben de Communisten een lawaaierige campagne op touw gezet om tegen deze aanhouding te protesteren. Walgraef was de favorige worden m de Communistische metingen en plakbrieven eisten zijp. invrijheidsstelling Het Communistisch orgaan «Front» roemde de held en verontwaardigde er zich over hem in het gevang te zien. Men begon zich over zijn gezondheid te verontrusten rog een wei nig en men had revolutie gehouden om hem uit de handen van liet Belgisch gerecht te ontrek kon. Walgraef is nu ter dood veroordeeld. En aan Walgraef. zowel als aan Bert Van Hoo riek en aan dc andere kameradenstelt men de vraag Waarom hebt gij de moorde naars niet bekend gemaakt, waarom hen ver borgen en beschermd zodat zij zelfs in ofli- eiele posten terecht kwamen, waarom hen helpen ontsnappen aan hun rechters Zij antwoorden Uit sociale solidariteit. Het is ongetwijfeld ook uit sociale solidariteit dat de leden van het Regionaal Comiteit van het Aalsterse OF. als getuigen in het proces ge hoord. zich zo'n moeite hebben gegeven om de naam der auteurs te verbergen, die de plakbrief hebben samengesteld, waarin de naam van M. Cornelis aan deze van een se lectie incivieken werd gekoppeld. Is het e- veneens uit «sociale solidariteit» dat men al les wat gebeurd is in dat berucht comiteit waar niemand verantwoordelijk voor zijn da den was maar ieder recht van spreken had, in de doofpot steekt. Moet er ook beroep ge daan worden op de sociale solidariteit om het mysterie op te klaren van de portefeuille welke aan het slachtoffer ontstolen werd en waarvan de moordenaars weigeren de ver heler bekend te maken Wat er ook van zij. drie mannen hebben hun misdaad bekend. Zij trachten de schuld van zich af te schuiven door Walgraef ervan te beschuldigen het bevel te hebben gegeven M. Cornelis af te maken, die hun werd voor gesteld als een bekend inciviek en als een verklikker. Walgraef lochent. Hij werpt de schuld op de «omstandigheden van het ogen blik Vermits hij aangesteld was, om het dossier der incivieken op te maken, ver zamelde hij au gelijk waar de nodige ge gevens om zijn taak van meester in de re pressie en edelmoedige zuiveraar te kunnen volbrengen. Hel is wellicht het kenmerkende van dat soort Volksgerecht gehoor te geven aan gelijk welk lasterpraatje en in te gaan op aanklachten door dë eerste de beste uitge bracht. vooral wanneer het er op aankomt de faam van een wel gezien mens te krenken. Zo hoeft Walgraef met dt medewerking van anderen zonder voorafgaand on derzoek. zonder beroep te doen op een uit spraak van het gerecht. M. Cornelis als kop stuk op zijn zwarte lijst geschreven. Men deed teken aan die schelmen en gerechtig heid was geschied. Heeft Walgraef gemeend dat zijn politieke vriendjes machtig genoeg zouden zijn om zijn onbesuisde rechtspleging als een daad van hoge moraliteit te doen doorgaan Heeft hij gehoopt dat de massa een symbolisch ge baar in een vlaag van opwinding gesteld, op een ogenblik dat Bert Van Hoorick en an deren in hun gestreept uniform van gedepor teerden toi geweld aanzetten, zou bekrachti gen V Dit -laai vast, Walgraef s kameraden heb ben hun man laten vallen. Hij heeft er zich genoeg over beklaagd tijdens de debatten En moest hij niet vaststellen dat op de voor avond van zijn proces dc twee communisti sche advocaten, welke hij tot zijn verdedi ging genomen had. hem verlieten. Genoeg met de sociale solidariteithet uur der strikte rechtvaardigheid was geslagen. Vooraleer zich uit te spreken ovei het lot der moordenaars van M. Corneli werden de twaalf gezworenen te Gent uitgenodigd zich streng te betonen opdat, zoals het Orgaan van de Wet betoogde, avonturiers zouden we ten dat in ons land een bende moordenaars zich nooit de macht van het Gerecht zal kun nen toeeigenen Deze pijnlijke episode toom aan waartoe de revolutionnaire opruiing en de lastercam pagnes van zekere extremistische bewegin gen. belust op Yolksgerechtigheid lijden kan. De uitspraak van het Gentse Hof be wijst dat ons land nog niet rijp is voor der- geiijke rechtspleging. DE WEEK Voor de tweede maal zijn de Westerse ge volmachtigden dan door Maarschalk Stalin ontvangen en de lang verbeide beslissing nog steeds niet gevallen er wordt voort onderhandeld. Zal het voor de aanstaande week ziin In Frankrijk slaan de meeste bladen een beslist optimistische toon aan de Engelse organen laten zich voorzichtiger uit de Amerikaanse lossen niet veel Alles samen zijn de vooruit zichten redelijk bemoedigend in dit opzicht dat een brutale breuk minder gevreesd wordt dan een maand geleden ln ruil v.-rwacht zich ook schier niemand meer aan een spoedige cn beslissende opkla ring van de overtrokken horizon. In het gun stigste geval staan wellicht nog moeizame, lastige besprekingen voor de deur. De meeste mensen zouden al een zucht van ontlasting -laken indien een tijdelijk modus vivendi be reikt werd dat de diplomaten voort zou toela ten een duurzame regeling na te streven. Wij kunnen slechts door dik en dun blijven hopen dat hun inspanningen op dc duur met welslagen zullen bekroond winden. Inmiddels gaan de mogendheden vomt mc militaire voorzorgen te treffen. In Engeland is ei ernstig sprake van dat het tempo van de demobilisatie zou vertraagd worden. Het wordt in beraad genomen hon derd vijftig duizend reservisten méér. dan oorspronkelijk voorzien onder de wapens te houden. In Amerika hebben dc staven van de land lucht cn zeemacht geconfereerd niet het oog wit hun samenwerking te coördineren. Bi- zonder geruststellend L dat allemaal niet het is h 't tegenovergestelde van ontwape ning. Maar wie zou, in do huidige omstandighe den. de groot mogendheden durven aanraden de wapens uit do hand te geven Het minst dat wij kunnen zeggen, is dat onze wereld nog met het afschuwelijk oor logsgevaar moet rekenen als met een hache lijke mogelijkheid. Bij onze Zuiderburen vlot het ruig steeds nietin het gunstigste geval zal de regering slechts toekomende wook buiten gevaar kun nen geacht worden. Twee problemen, ten minste, zijn nog on opgelost. Vooreerst, zijn de socialisten en de meer derheid van de M.R.P, beducht voor de kanto nale verkiezingen, die volgens de wet in Ok tober a. s. moeten plaats grijpen. Niet zor.de t reden vrezen zij een aantal zetels te verlie zen de gaullisten zitten immers in hun ra pen. Er is sprake van de kantonale verkiezingen te verdagen tot met de Lente. Krijgt de re gering er dat door. dan is zij er in geslaagd een eerste klip te omzeilen. Doorgaans wordt verwacht dat zij die slag zal thuis halen in dit geval zal haar enig respijt gegund wor den. Gerust zal zij daarom nog niet mogen zijn. want een beslissende partij blijft te leveren met het experiment Reynaud. Heeft deze een kans Hij acht dat. vóór alles, dc landbouw de ruggegraat van de Franse heropstanding moet zijn. En derhalve keert hij de vroegere dwang middelen, tegen de boeren gericht, de rug toe. vervolg op tweede blad. OP DEN UITKIJK Mijn kijk op de Ijzerbedevaart van verle den week was ter pers toen de bom aan het huis van Dr Fransen er de stempel der lega lisatie kwam op drukken. De rechte, zwarte lijn van de haat loopt verder, doorgetrokken door een geheimzin nige hand. De daders zijn niet ontdekt. Alleen is weer eens ontdekt maar na een paar dagen is het vergeten in welke onge zonde politieke atmospheer wii leven. Het is experimenteele wijsbegeerte dat een verantwoordelijk leider geen verantwoorde lijkheidsgevoel heeft. De soldaten aan den IJzer kenden de graf schenders die de zerkjes van heldenhulde ver nietigden. Belgic kende ze ook. België heeft niet ge straft. De verzekerde strafloosheid is negen en negentig procent van den heldenmoed van zeker milieu. De grafschenders stonden niet hun verant- woordigde vaderlandsliefde te luchten aan de loopgraven artillerie van den sector van Diksmuide. Het vzare anders magnifiek geweest ware er daar een groep stoere strijders op stap naar de kerkhoven getrokken om de verra ders te gaan brandmerken. Dat ware een an der spectakel geweest dan dat peleton weer standers van onzen tijd die hier of daar een schoolmeester uit zijn klas gingen zetten. Maar de kampioenen der artillerie de tran- chée waren bloed- en geestesverwanten van hen wiens graven straffeloos werden geschon den. Neen de grafschenders waren daar niet. t Was daar te gevaarlijk voor hun vege lijf. Daar mochten vlaamse jongens staan en sterven en verloren geschoten worden dat er niets van overbleef om officieel de dood vast, te stellen. Ze waren disparugelijk een deserteur in plaats van mort pour la pa- trie De vlaamse jongens er voor sterven cm zij voort er van te leven dat was de rolver deling. De zerkjes kregen ze klein. De IJzertoren haalden ze neer. Het huis van Dr Fransen sloegen ze stuk na zoveel andere. Ons misprijzen voor hun miserabel apen- liji krijgen ze niet klein. Ons misprijzen is hun zekerste dekking. Er zijn van die dingen waar ge U niet vuil aan maakt en hoogstens naar pakt met een tang. Dr Fransen heeft de wederopbouw van den Toren aangekondigd. A. u. b. doe dat niet Steek daar het vlaamse geld niet in. Er is er al zo weinig. Bewaar het puin en span het ai met pinnekensdraad. liet wordt een sym bool te meer. Daar hebben al zoveel Vlamin gen achter pinnekensdraad gezeten. Vlaan deren staat meer dan honderd jaar achter pinnekens draad. Verleden jaar kwam de eerste bedevaart aan het puin. Ze waren wel met hun drie honderd allen jongeren. Dit jaar kwam de tweede bedevaart. La Libre Belgique heeft haar bril opgezet om de bedevaarders te tellen. Ze gunt er de bedevaart zeven duizend vijfhonderd, 't Is vijf en twintig maal meer dan verleden jaar. t Waren weer allemaal jongeren Wie krijgt er nog de jeugd bijeen De jeugd is geblazeerd en mistrouwd de ouderen: ze hebben te leelijk gedaan en te veel muilen getrokken. Vlaanderen heeft nog jeugd en de jeugd houdt nog van Vlaanderen. Wat is twintig, wat is vijftig jaar in de ge schiedenis van een volk Eens komt de jeugd van nu toi het man- nenschap. Dan neemt ze de leiding over en rolt den pinnekens draad op voor goed KRISTELIJKE Arbeiders Vrouwengilden 18 Augustus 1948 Aan den Heer P.H. Spaak. Eerste Minister, Minister van Buitenlandse Zaken. Hooggeachte Heer Minister. Wij nemen de eerbiedige vrijheid uw aan dacht te vestigen op het volgende Van alle zijden vernamen wij de laatste tijd ongelooflijke berichten betreffende ge welddadige roof en willekeurige ontvoerin gen van Griekse kinderen door troepen van Rebellen en Partisanen. die in Griekenland strijden. Reeds meermaals gingen stemmen op van wege de publieke opinie en de Verenigde Volkeren tegen deze feiten, die strijdig zijn met elk gevoel van recht en menselijkheid. 350.000 moeders van ons volk, gegroepeerd in de Kristelijke Arbeiders Vrouwengilden en in Les Ligues Ouvrièrés Chrétiennes verenigen hun protest met dit der Griekse vrouwen en moeders. Het Bureel van de bovengenoemde organi saties. hiertoe volledig gerechtigd, vraagt de Belgische Regering alle mogelijke maatrege len te treffen, die bij kunnen dragen om der gelijke wrede en onmenselijke praktijken te gen te gaan. Het Bureel verzoekt de Belgische Regering om bij de Algemene Vergadering der Ver enigde Volkeren te Parijs, in September e. k.. nogmaals te protesteren tegen deze kinder roof, en tevens de internationale conventies te bevorderen, die de eerbied voor de rech ten an .het kind waarborgen en die het voortbestaan ol het zich hernieuwen van mis- bi uiken, de beschaafde wereld onwaardig, .veroordelen Met onzen dank bij voorbaat wil aanvaar den, Hooggeachte Heer Minister, de verze kering van onze oprechte hoogachting. KOLENHAPIDKL Huiskolen Anthracieten Union Briketten Cokes. De Denderklok

Denderklok | 1948 | | pagina 1