F. C. Ninove tegen Vrasene Goedkope Woningen A. DE BRAUWER-DE MONT IN VRIJE VERKOOP iii sl 52, Dendenkaai, Tel. 172 i r!; Twee en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Fostcheckrekeriing 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUY8TERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat 10 Ninove Handelsregister Aals». 16S3. K. B. V. B. Zondag 5 September 1948, om 15 uur. Terrein DOORN OPENING VOETBALSEIZOEN 1948 - 49 Supporters Zet het seixoen goed in. Onze spelers zullen het ook doen. Onze rh licrniiii n-n zich de strijd die in 't begin van dit jaar gevoerd werd rond het wetsontwerp De Taeye tot aanmoediging van het privaat initiatief bij het oprichten en het kopen van goedkope woningen. De socialisten waren er tegen omdat, vol gens hen. de staat zou moeten de bouwer zijn en omdat zij moeilijk aan de kleine man zijn woning als eigendom gunnen. Zi.i hou den meer var huurkazernes en afgesloten blokken. De wel De 'Lieve kwam er niettegenstaan de hun verzit, door. Zij voorziet het verle nen van premies en het verzekeren van staatswaarborg voor de terugbetaling van het gedeelte van de hypothecaire lening dat 70 t. h. van de waarde van het op te richten goed overtreft. De wet blijft van kracht ge durende 5 jaar of tot op den dag dat. bij toe passing van haar bepalingen, >0.000 nieuwe woningen zullen gebouwd zijn. Verleden week zijn d; uitvoeringsbeslui ten m het staatsblad verschenen Het eerste besluit gedateerd van 12 Augus tus 1948 heeft betrekking op de premien woor het bouwen van goedkope woningen en van kleine landeigendommen. Aan iedere persoon die. voor eigen reke ning een dergelijke woning bouwt. zal. op voorwaarde dat hii ze zelf betrekt en niet ge heel of ten dele verhuurt en er geen handel in drijtt. een basispremie van 22.000 frank 24.200 of 20.400 fr. toegekend worden naar ge lang de belangrijkheid van betrokken ge meente. Voor elk kind van min dan 18 jaar ten laste van de begunstigde, wordt de ba.us- premie met 20 t. n. verhoogd. Deze basispremie zal voor Ninove 22.000 fr bedragen. Om uit te maken wat door goedkope wo ningen dient verstaan, is het niet aangewe zen gebleken, in een tijdperk waar de prijzen steeds wijzigingen ondergaan, rekening te houden met de waarde zeil' van het gebouw Het risico van een dergelijke bepaling werd dan ook vermeden door het aannemen van een formule die de bewoonbare oppervlakte op 95 m2 beperkt voor een gezin met ten hoogste twee kinderen ten laste deze opper vlakte, die met de gewone norme van de tot op heden door tussenkomst van onze twee nationale bouwmaatschappijen opgerichte hui zen overeenstemt, wordt verhoogd voor de gezinnen met meer dan twee kinderen ten laste, telkens 20 t. h. per twee kinderen meer. Het voordeel van de pionnen moet natuur lijk voorbehouden blijven aan de min gegoe de aanvragers. Het is nochtans nutteloos ge- ijleken. met het oog daarop, een maximum van toegelaten inkomsten vast te stellen. Be nevens het leit dat de gebeurlijke toepassing van een zuikdanige formule de betrokkenen tot voorafgaande verklaringen van hun in komsten en de administratie tot verificatie va» deze laatste zou genoopt hebben, heeft de ondervinding uitgewezen dat elk stelsel dat op een plafond van inkomsten berust schreeuwende ongelijkheden in ziin toepas sing meebrengt Het gevaar de premien te zien uitkeren aan welgestelde aanvragers werd ontweken door een vierdubbele voorwaarde I de aanvrager mag het volledig genot niet hebben van een ander huis hetzij in eigendom ot in vruchtgebruik 2- hij moet de verbintenis aangaan voor i-en tijdperk van 10 jaar. de woning, voor dewelke de premie wordt aangeviaagd. zelf te betrekken 8) de bewoonbare oppervlakte van de wo ning mag door het besluit vastgestelde gren zen niet overtreffen 4» de aan de woning belendende grond mag een geringe oppervlakte, die eventueel ver anderlijk is naar gelang der categorieën van gemeenten, niet overtreffen. Die oppervlakte mag respectievelijk 2 a. a. 8 a. of 20 a. be dragen naar gelang het een grote agglome ratie betreft, of een gemeente met meer dan .'10.000. minder dan 20 000 of minder dan 5.000 inwoners De administratieve procedure voor het on derzoek van de aanvragen werd zo eenvoudig dig mogelijk gemaakt. In zover hij. te gelegenertijde, de enkele vereiste bewijsstukken zal ingediend hebben die de administratie zullen moeten toelaten zich over zijn aanvraag uit te spreken, wordt belanghebbende zodra hij het bouwen van zijn woning heeft aangevangen, over zijn toe laatbaarheid tot het voordeel van de premie ingelicht. De uitkering van deze laatste zal evenwel niet eerder kunnen geschieden dan wanneer het ruw werk van het huis zal vol eindigd zijn. voorwaarde die het gemeente bestuur zal behoren vast te stellen en te ge tuigen. De laatste voorwaarde werd opgeno men cm te beletten dat iemand de premie zou ontvangen zonder aan de vzoning te bou wen. Het tweede uitvoeringsbesluit van 14 Au gustus. stelt premlën in voor de aankoop van door tussenkomst van de Nationale Maat schappij voor Goedkope Woningen en van de Kleine Landeigendommen alsmede van de gemeenten en de commissie van openbare onderstand gebouwde woningen. Door deze premier, in te stellen, hoopt de regering in een brede mate de verkoop van de door de aangenomen maatschappijen op gerichte woningen te bevorderen. De op brengst van deze verkoop zou dan moeten dienen om nieuwe woningen op te richten In principe is het bedrag van de aankoop- premie hetzelfde als dit vastgesteld voor de bouwpremiën. Voor de woningen gebouwd vóór 10 Mei 194u, waarvan de prijs natuurlijk aanzienlijk lager is dan de nieuwe woningen wordt de premie evenwel vastgesteld op 10 t.h. van de verkoopprijs. De verkoopprijs van elke woning zal vast gesteld worden door het verkopend organis me. op grondslag van een raming gedaan door de ontvanger der registratie. De premien zullen m mindering komen van de verkoopprijs en rechtstreeks aan het ver kopend organisme worden uitgekeerd, der wijze dat de ganse opbrengst van de verko pen onmiddellijk weer zal belegd worden in. de algemene politiek van aanbouw van nieu we woningen. Het derde uitvoei ingsbesluit. dd. i(> Augus tus. heeft tot doel door de waarborg van de Staat te verlenen voor het gedeelte van de hypothecaire lening dat 70 t. h. overtreft de Algemene Spaar- en Lijfrentekas en de Nationale Maatschappij voor de Kleine Land eigendom toe te laten, zonder abnormale ri sico's te lopen, de quotiteit van hun leningen tot 90 t. h. van de volledige waarde van het goed. premie inbegrepen op te voeren. Een ministerieel besluit van 20 Augustm 1948 door het Departement van Openbare Werken genomen duidt eindelijk de regels aan. die op het stuk van de plannen en het bestek van het gebouw, zullen dienen gevolgd Indien de op te trekken woning, orn tot d. gunst van de premie toegelaten te worden, eerder een betrekkelijk bescheiden karakter moet hebben, dient zij nochtans aan de mo derne eisen van de techniek en de steden bouw te beantwoorden. De provinciale directeurs van de diensten voor Stedenbouw zullen in elk geval nagaan of de planner, en het bestek met de door het ministerieel besluit vastgestelde regels over eenkomen. AANVRAGEN. I. Bouwpremic. De aanvraag per aangetekend schrijven tot de Minister van Volksgezondheid en van het Gezin te Brussel. I)e aanvrager ontvangt een formulier dat behoorlijk dient ingevuld, gedagtekend en ondertekend bevattende 1een door de burgemeester op te maken attest van goed gedrag, van nationaliteit en een uittreksel uit de bevolkingsboeken. 2) een door de burgemeester op te maken attest met adatum dat aanvraag tot •bouw vergunning werd ingediend b» dat liet woon huis nog niet-bewoond is c> dat het al dan niet gebouwd is in vervanging van een andere woning vernield dor oorlogsfeiten. 2) een verbintenis ondertekend door de aanvrager en zijn echtgenote het woonhuis te laten bouwen naar de goedgekeurde plans, het niet te verkopen, het zelf te betrekken en niet te verhuren, erin geen handel te drij ven. het niet te laten dienen voor café of KOI ANDEL herberg, enz. De aanvraag geschiedt in dezelfde vorm als voor de bouwpremie en vergt dezelfde forma liteiten. Voorwaarden waaraan de woningen moe* ten voldoen 1) Opgericht worden volgens de voor schriften der bestaande algemene en bijzon dere plannen van aanleg. 2) Ten minste voldoen aan de algemene vormen voor de woning opgemaakt door de Nationale Maatschappij voor Goedkope Wo ningen. 2> Een rechtstreekse en afzonderlijke toe gang tot een bestaande openbare weg be zitten. 4) Gebouwd worden op een perceel met mi- nimumbreedte van 5 m aan voormelde open bare weg en een minimumdiepte van 16 m. 5) Een open ruimte bezitten die ten min ste een vierde van de oppervlakte van het perceel beslaat en bovendien minstens een oppervlakte van 20 m2 in één stuk heeft. 6) Voldoen aan de voorwaarden van de dienst voor stedebouw. De plannen moeten opgemaakt zijn door een geïmmatriculeerd architect. Naar het schijnt zouden de credieten voor het lopend jaar 190 millioen bedragen en zou den tot nog toe reeds rond de 2.000 aanvra gen ingediend zijn. Het Secretariaat van de C.V.P. is open alle Zondagen van 10 tot 12 uur in ONS HUIS Dreef- straat, Ninove. DE WEEK Te Moscou wordt er steeds onderhan deld tussen de Sovjetunie en de drie Westerse Mogendheden. De besprekin gen worden voortgezet, te midden van de grootste geheimdoenerij nog steeds geen officieel communique, wat dan be wijst dat nog geen definitief accoord werd bereikt. De vrijwel algemene indruk is noch tans dat reeds een betrekkelijke vooruit gang werd geboekt. Aldus is te Berlijn een kennelijke ontspanning ingetreden en hebben de vier militaire bevelheb bers. voor de eerste maal. sinds maan den. opnieuw overleg kunnen plegen in verband met het muntvraagstuk in de Duitse hoofdstad. Waaruit, in de Ame rikaanse pers. afgeleid wordt, dat de Russen impliciet toegeven dat de Wes terse Verbondenen het recht hebben te Berlijn te blijven. Wel te verstaan, ontzaglijke moeilijk heden blijven te overwinnen. Doch het verloop van de besprekingen schijnt er op te duiden, dat althans naar een mo dus vivendi gestreeld wordt, met rede lijke kans er in te slagen het te bereiken Tenzij er een onverhoedse kink in de kabel zou komen, mag gehoopt worden dat de internationale crisis stilaan over haar acuut stadium heen geraakt te beter, houdt de beternis aan Huiskolen Anthracieten Union Briketten Cokes. Frankrijk, integendeel, staat voor een uiterst beroerde toestand en. wie weet. voor grote moeilijkheden. Onbesuisd werd de regering Mai ie omver gesmeten de twaafde. sinds de Bevrijding Dus. zowat om het trimes ter. werd het land gezegend met ee1 nieuwe bestuursploeg Het gezond verstand zegt dat zulks, onvermijdeljk. naar het bankroet moet leiden, op de duur welke firma, welke onderneming zou aan een dergelijk re gime weerstaan Wij bevinden ons voor deze paradoxa le toestand in het land zelf vielen, tot voor luttele dagen, onmiskenbare te kenen van heropfleuring waar te ne men. Al de reizigers, die Frankrijk be zocht hebben in de jongste tijd. zijn- het eens het ging er nog zo slecht niet. er viel een onmiskenbare vooruitgang vast te stellen, tegenover verleden jaar. Doch nu wordt dit alles gecompromit teerd door de regeringsanarchie. De prij zen schieten, sinds een paar weken, de hoogte in het goud wordt duurder, wat betekent dat het vertrouwen in de Fran se franc geschokt is; het zal practisch on vermijdelijk worden de lonen aan de vervolg op tweede blad reiken ze malkaar de hand. Ze houden malkaar in de zadel omdat de ene niet vallen kan zonder de andere mee te sleuren in zijn val. In afwezigheid van de Koning behandelen zij het Land als een wingewest. Wij worden weer een vrij Volk met alle burgers «gelijk voor de Wet» als LEOPOLD TERUG IS, en ZIJ BUI TEN OP DEN UITKIJK Nederland heeft deze week zijn ko ningin gevierd en in de persoon der koningin, de dynastie. Die hulde was meer dan verdiend. Ge durende vijftig jaar heeft ze aan het hoofd gestaan van het Land. Getrouw aan de traditie van de dynastie is haar enige bekommernis geweest Nederland dienen. Het Nederlandse volk weet het, en laat het blijken. De stijve Hollanders kunnen uitgelaten doen met hun «Leve de KoninginOok België heeft een vorstenhuis. Zijn lot is niet zolang ver bonden aan het lot van het land als in Nederland. Het optreden van Willem de Zwijger dagtekent van de twede helft der jaren vijftien honderd dat van Leopold I van 18:30. Maar even flink als de Oranje dynastie voor Nederland werkte hebben de Sage-Coburg's voor België gewerkt. De Nederlanders hebben steeds met hun Vorstenhuis samen gewerkt. De Bel gen hebben steeds hun koningen tegen gewerkt. Al wie iets van België's geschiedenis afweet heeft geleerd hoe Leopold die protestant was hem heeft moeten te weer stellen tegen de politiekers om de Union Sacrée te bewaren in het jonge koninkrijk dat de samenbundeling van al zijn krachten broodnodig had. Iedereen weet nog hoe Leopold II het met de politiekers aan de stok heeft ge had voor de landsverdediging en voor de coloniale kwestie. En hoe heeft koning Albert zijn pres tige moeten in de weegschaal werpen om de kleingeestige partij-politiek stil te leggen na de eerste wereldoorlog. Leopold III heeft de politiek der dy nastie voortgezet. Het welzijn van Bel gië was zijn enige bezorgdheid... De Nederlanders hebben hun konin gin en hun Vorstenhuis gevierd. België heeft zijn koning buiten gezeten is koning Albert gaan bloemen dragen met de complimenten dat zijn zoon «de grootste inciviek is Oranje boven roept de Nederland se patriot de Belgische roept «Vive la France Nederland met een bevolking van cir ca negen millioen inwoners telt in ronde cijfers vijf en half millioen protestan ten. drie en half millioen rooms-katho- lieken. Tussen evangelischen en roomsen bo tert het niet al te best er zit fanatisme in de volkslagen van beide kampen. Maar van boven aan. onder leiding der koningin werd de verdraagzaamheid op gelegd en het Nederlandse volk leeft in vrede door eerbiediging van eenieders overtuiging. In België zijn de diepe lagen der be volking onderling zeer verdraagzaam. De mensen zullen malkaar in het haar niet vliegen voor een verschil van po litieke of religieuze opvatting. Maar van boven aan woekert de onverdraagzaam heid tegen de wil der vorsten in. Als gij de toestand van dichtbij onder de loupe neemt komt ge tot de ver bazende vaststelling dat het Belgisch patriotisme heel negatief is. Het is niet gericht naar iets maar tegen iets. De haat tegen bezetter en bezetting vindt zijn grootste voedsel in het feit dat tij dens de bezetting de eene partij de an dere niet mag pesten. In 1940 is Wilhelmina uitgeweken om dat ze dacht dat het haar plicht was. Leo pold is gebleven omdat hij dacht dat het zijn plicht was. De Belgische regering is terug gekomen uit Londen en de Ne derlandse ook. De Nederlandse heeft de dienaren die ze had achtergelaten om het Land onder Duitse bezetting te besturen naar waar de geschat, geëerd en beloond. De Belgische heeft de secretarissen- generaal die met officiële opdracht hier gebleven waren in den bak gestoken. Ze zijn teruggekomen van de heldhaf tige vlucht als operette-helden. Ze schij nen er innig van overtuigd dat het HUN ontscheping is die de Duitsers heeft op de vlucht gejaagd. Om hun kleingeestige partisanen-poli- tiek onbelemmerd te kunnen voeren heb ben ze Hem veroordeeld aan wie ze zou den moeten rekenschap geven hebben over hun wanbeheer. De londenaars behoren tot alle po- lieticke partijen maar boven de partij ri 11 r j i ft! f i vi 1 - .-jacraïMi*. De Denderklok DE VOORWAARDEN DE WAARBORG VAN DE STAAT TUSSENKOMST VAN DE URBANISATIE II. AANKOGPPREMIE. Mttfu V

Denderklok | 1948 | | pagina 1