F. C. Nioove tegen Sp. ieeraardsbergen Partijleven Voor allen. A. DE BRAUWER-DE MONT IN VRIJE VERKOOP 62, D*nd«cks«i, Tel. 172 CHRISTEN, VLAAMSCH EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE OP DEN UITKIJK Twee en twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 12 September 1948 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAM-HAELTERMAN, Koepoortstrutt 10 Ninove HandelaregBter Aals Fostcheckrekening 189&S4 KJ.V.B. ZONDAG 12 SEPTEMBER 1948 om 15 uur aan de DOORN Eerste thuismatch der Tweede Ploeg Onze jonge spelers gingen verleden Zondag Nederbrakel aan huis kloppen Hier zullen ze dan ook tegen Geeraardsbergen een prachtmatch leveren SUPPORTERS, brengt er leven in De Ninove-Car rijdt met de eerste ploeg neer Buggenhout. Laat U tijdig inschrijven bij Frans Van Opdenbosch. Vertrek te 15 uur. Prijs BO Fr. De C.V.P. is fier op haar democratisch karakter. En terecht. De partijorganisa tie gegrondvest op het hechte funde- ment van het individuële lidmaatschap vertoont inderdaad in al haar geledin gen, van laag tot hoog, de gouden draad van die ruime volkse medezeggenschap. Ze begint in de kleinste plaatselijke af deling orn in de hoogste partijleiding en in de politieke vertegenwoordiging haar voltooiing te vinden- Wie zij ook zijn, man of vrouw, werk man of intellectueel, al onze leden ver kiezen ten zelfden titel hun plaatselijk bestuur. Het zijn de rechtstreekse afge vaardigden van diezelfde partijleden die deel uit maken van de arrondissemente- le raad van afgevaardigden waaruit het arrondissementeel hoofdbestuur verko zen wordt, en die door de poll bij wet gevende verkiezingen de candidateniijs- ten samenstellen. Ook op nationaal plan zijn het nog eens de afgevaardigden die, telkens uit naam van de lede", op het algemeen congres over de algemene po litiek van de partij beslissen en het Na tionaal Comité verkiezen dat met de uitvoering van de besluiten van het con gres belast wordt. En wie iets afweet van de practijk van het partijleven m de C.V.P. weet maar al te goed dat die verregaande medezeg gingschap geen reclame is om leden in de partij te lokken, en achteraf toch al les door pet its comités te bedisselen. Want spijts de veie grote moeilijkheden aan dergelijke radicaal democratische methone verbonden hier zit de vrucht vaak in een harde bolster wordt in de C.V.P. angstvallig gewaakt op het hoofdkenmerk van de partijorganisatie, en met wijsheid, maar ook met kracht dadigheid de hand gehouden aan een eerlijke toepassing va 1 de statuten op elk plan. waaruit zo duidelijk spreekt die zorg om een volks partij. En wij weten waarom. De democratie naar Westerse opvatting is de hoogste en meest menselijke regeringsvorm die voor het kroonjuweel van de menselijke persoon, zijn vrijheid, de meeste waar borgen biedt. Maar als zodanig stelt dit regime voor allen die er in leven dan ook de hoogste eisen. De democratie is nooit volledig verworven, ook niet als haar beginselen in een grondwet en de toepassing ervan in wetteksten zijn voor geschreven. Ze is geen keure achter slot en grendel in een Belfort bewaard. Ze wordt alleen in voortdurende spanning door aanhoudende strijd van gezagsdra gers en onderdanen steeds dichter bena derd, en dooi hun gemeenschappelijke bestendige waakzaamheid voor alle ge varen veilig gesteld. Bij de massa nu, zijn de ideale voor waarden voor een bloeiende democratie, ruime belangstelling en niet-aflarende waakzaamheid, niet verwezenlijkt als het volk geen objectieve voorlichting ontvangt en zijn tussenkomst in het po litiek leven beperkt ziet tot de stembrief om de vier jaar. De Christelijke Volkspartij is, gezien haar volksgemeenschappelijke samen stelling en haar opvatting over het al gemeen welzijn, als geen andere partij in dit land geroepen en in staat om ons volk die opvoedende politieke voorlich ting te geven, die ernstige belangstelling te wekken, bij de massa, en bij haar le den die noodzakelijke «democratische deugden aan te kweken. Dat is de zin van het lidmaatschap m de grote C.VP.-Familie die een darn op werpt rond onze democratische vrijhe den dat is de essentie van onze voor- lichtings- en volksvergadering waar ar beiders en boeren, burgers en midden standers, naast hun eigen problemen ook de moeilijkheden van andere groepen leren zien en de manier waarop alle be langen integreren kunnen in het alge meen welzijndat is de diepe betekenis van het partijleven in onze organisatie waar al onze leden o. m. door het verkie zen van een bestuur en het samen stel len van een candidatenlijst een onschat bare concrete democratische scholing on dergaan en meteen hun medezegging schap tot in de hoogste partijinstanties en het politiek leven van het land zien doordringen. De Krislelijke Sociale Vrouwenwerken DOEN BEROEP OP U Als de Kristeiijke Sociale Vrouwen werken in ons land gewaardeerd wor den. dan danken zij dat aan hun ruim vijf- en derigjarige en meest verschei dene werking. Vanuit het harde labeur van hun ont staan. groeiden zij geleidelijk tot een actief net van sociaal dienstbetoon over heel het land. De motieven van dat so ciaal dienstbetoon waren en zijn nog immerde werking langs de arbeiders gezinnen voor een maatschappelijke or de op christelijke grondslag. Vanaf het begin heeft dit sociaal dienstbetoon wel begrepen dat de vrouw en het meisje uit het arbeidersmilieu in deze vesting van maatschappelijke orde een eigen taak te vervullen hebben. Zij moest daarin voor gegaan en geholpen worden. Daartoe voorzagen de Kr'*' *ke So ciale Vrouwenwerken in n -ks van sociale diensten, die zich met de jaren, ontwikkelden en uitbreidden. De Kristeiijke ArbeidersVrouwengil- de is er een van de meest bloeiende van. Zij wilde de arbeidersvrouw volledig terzijde staan in haar taak van vrouw en moeder. Met. dit doel ontwierp ze een speciaal en aangepast huishoudelijk on derwijs, geeft ze lessen en voordrachten, richtte eigen vqcantiehuizen op, bezorg de raadplegingen voor zuigelingen, enz. Naast haar ijverde de Vrouwelijke Katholieke Arbeidende Jeugd op haar eigen terrein en schrok niet terug voor de meest lastige problemen van tijd en milieu. De Kristeiijke Sociale Vrouwenwer ken ontwikkelden echter nog een uit gebreider activiteit De Katholieke Scholen voer maat schappelijk dienstbetoon vormen vrou welijke sociale assisten voor verschillen- de werkgebieden. De Dienst der Internationale Betrek kingen verzekert de bloei der sociale ge dachte en de vooruitgang der sociale werking over heel de wereld. Het Maatschappelijk dienstbetoon in Congo vormt gespecialiseerde assisten ten voor de kolonie. Daarmee zijn de activiteiten van de Kristeiijke Sociale Vrouwenwerken slechts vluchtig opgesomd. Maar dit mo ge volstaan om van haar te kunnen ge tuigen dat zij nuttig, veelzijdig, belang rijk en gewaardeerd werk verrichten. Steeds roept hun actie om uitbreiding en verder-doorgevoerde medewerking, gezien de huidige tijdsomstandigheden en noden. Alleen kan men niet bijbou wen en uitbreiden zonder zware finan ciële kosten. Daarom durven de Kristeiijke Vrou wenwerken beroep doen op de sympa thie en het vertrouwen, die hun werking hun bij het volk veroverde. Zij durven eenvoudig een geldinzame ling houden ten voordele van haar wer king. De datum hiervoor aangeduid is de 19e September. Mogen zij hem warm in uw belangstelling en vrijgevigheid aanbevelen? Zeker laten uw vrienden en kennissen zich ook gemakkelijker tot edelmoedigmeid bewegen, indien uw sympathiek voorbeeld hen aanspoort. Mocht U op den 19e September de ge legenheid niet vinden uw gift in de daai toe geschikte bussen te storten, dan kan U nog altijd terecht op postcheeknum- mer 2967.45 van de Christelijke Sociale Vrouwenwerken van België. Poststraat. 111. Brussel. Om gczondheidsrsdsnei* ts de Zitdag van de Heer MORIAU, Volksvertegenwoordiger in «Ons Huis voorlopig afgelast. DE WEEK Deze week is de stemming weerom con beetje minder gunstig Te Moscou werden de besprekingen feitelijk geschorst, zonder dat enig oi- ficiele mededeling werd verstrekt. Waai uit moet afgeleid worden dat nog geen accoord werd bereikt. Intussen hebben te Berlijn de vier militaire bevelhebbers onderhandeld. Aanvankelijk scheen het tamelijk be moedigend te vlotten, zodat zelfs een nakend herstel van het verkeer werd in het vooruitzient gesteld. Doch dan zijn de communistische betogingen tegen het stadsbestuur begonnen en de Sovjetische overheden laten oogluikend begaan. Met het resultaat dat, wanneer deze regelen worden neergepend, er opnieuw van een .«spanning» in de Duitse hoofdstad wordt gewaagd. Zodat wij feitelijk nog nergens staan Een feit schijnt evenwel voorlopig ver worven algemeen wordt aangenomen, dat de eventualiteit van een gewapend conflict thans minder te duchten staat dan enkele weken geleden. Wat dan toch al iets is. Geen van de hangende moeilijkheden is echter opgelost zij worden gewoon verschoven. Huiskolen Antfiracieten Union Briketten Cokes. Rusland heeft uitmuntende redenen om, op deze stond, een oorlog te schu wen het heeft af te rekenen met inner lijke verwikkelingen. Ondubbelzinnige symptomen duiden daar op. Niet slechts zet Tito zich schrap, doch in Polen werd de secretaris van de communistische par tij. die men weieens de kleine Stalin noemde, uit zijn ambt ontzet. Wel is waar heeft de man schuld bekend, doch dit alles bewijst dat er iets hapert. In het ander kamp gaat het al niet be ter. Daar ook heerst verdeeldheid. En speciaal de innerlijke toestand in Fi ank rijk baart zorgen. Dit land zou, met zijn verleden, als meest prestigieuse mogendheid van het westersch vasteland, de hoeksteen moe ten zijn van de Europese heropstanding. Feitelijk is het drijfzand, zo groot als het ishoe kan er dan op gebouwd wor den vervolg op tweede blad. Prins Boudewijn van België is op 7 September 18 jaar geworden. Prins Boudewijn is de ongelukkige zoon van een inciviek die om wille van zijn inciviek-zijn, zijn plaats verloren heeft. De Belgische regering heeft de vader van Prins Boudewijn een telegram met gelukwensen gezonden. In die regering zetelen als marquante personnages de mannen die Hem officieel hebben ge brandmerkt en geschandvlekt. De dagbladen hebben ons de tekst van het telegram overgedrukt. Ik heb er zitten bij dromen. Ik geloof dat Leopold er ook bij zitten dromen heeft. Zijn gedachten zullen niet dezelfde gewest zijn als de mijne. Ik ben een boerenjonk. Hij is koning, zoon van een koning. Ik ben gewoon mijn gedacht rond uit te zeggen. Een hond is een hond een kat een kat, en een ploert is een ploert. Hij is gewoon aan diplomatieke taal. en in diplomatie moet ge een affront in ontvangst nemen met een gezicht alsof het een compliment was. Hebt gij dat telegram bekeken en ge lezen Die gelukwensen om de verze kerde continuïteit in de dynastie En dat ondertekend door Spaak Spaak is de man die met even veel gemak gelijk welk hoofddeksel draagt. Zet hem een van die officiële hoofddek sels op met borduurwerk en pluim en ge hebt den schoonsten pijkenheer die van leven in een keek heeft rondgelopen Zet hem in habvt en met een buis- hoed op, en er staat voor u de meest ge- dist ingueerde gentleman van heel Lon den. Zet hem den breed geranden vilt- hoed op en hij heeft een artistenkop die voor die van Felix Timmermans niet moet onder doen. Hebt ge hem van le ven in portret gezien als man met de pet uit den tijd dat hij zijn stages deed in de Arbeiderspartij Een authentieke proletariër. Hij is het een zoveel als het ander - of hij is het allemaal evenmin gelijk gij wiltHij is politieker in den realistische" zin van het woord. Er zijn dronkaards die 'nen demie kun nen binnen gieten zonder een keer te zwelgen. Wat de dronkaard kan met het bier kan de politieker met de affronten Die mensen durven alles juist om dat ze zo slikken kunnen. Had ik met mijn boerenmentaliteit zo een telegram moeten ontvangen, ik weet wel wat ik zou gedaan hebbenmaar uit respect voor mijn lezers zal ik het niet zeggen. De koning heeft geantwoord met een beleefdheidsformule zo koud als een ijs berg. En het antwoord is in de bladen verschenen. De felicitaties waren die van de re gering wij waren er niet bij betrok ken, gelukkiglijk De kening heeft geantwoord aan de regering. Tij heeft er het belgisch volk niet bij betrokken. Dank u. sire Wanneer komt er een einde aan de sinistere komedie die heet de konings kwestie. Socialisten en communisten zijn al tijd anti-koningsgezind geweest. Ze zijn republikein bij definitie. Om de koning des te beter te kunnen zwart maken hebben ze hun aanhanke lijkheid betuigd aan de dynastie, 't Is een pure leugen. Als ze politiek sterk genoeg waren zouden ze seffens de re publiek uitroepen. En al de politie kers van andere nuances die met die comedianten hebben medegewerkt of nog medewerken zijn eenvoudig nog nat achter hun oren. Het Secretariaat van de C.V.P. is open alle Zondagen van 10 tot 12 uur in ONS HUIS Dreef- straat, Ninove. De Denderklok

Denderklok | 1948 | | pagina 1