Grootse Provinciale Koniogshulde OESSIN-BLANDft F. C. Ninove tegen Scheliebelle A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE 52, Denderkaoi, Tel. 172 KOLE ^IHAND Twee en twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 3 Oktober 1948 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON Posteheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove NINOVE Handelsregister Aalst 1093. te GENT op 17 OKTOBER 1948 Samenkomst te 9.30 uur op de Koornmarkt te Gent. Te 10 uur Optocht. Te 11 uur Meting in het Wintervelodrome. Ninove moet daar talrijk vertegenwoordigd zijn Wij doen de reis per autocar50 Fr. per persoon. Laat U tijdig inschrijven ten burele van het blad of bij de propagandisten. Wij zijn terug rond 15 uur. Voor de deelnemers zal er Communicmis zijn te 7 uur in het College, want wij vertrekken hier te 8.30 uur. Wacht niet voor uw inschrijving, doe het vandaag nog De tweede Autocar is bijna volzet. NINOVE HAALT ER EER VAN! Ook deze car moet volledig bezet zijn. Do inschrijvingen zullen gesloten worden op aanstaande Donderdag 7 Oktober vermits de autocar tijdig moet besproken worden. V. V K S Bij de KATHOLIEKE SCOUTS. Lokaal Parochiale Zaal - St Jorisstraat. Zondag 17 Oktober 1948 te 18.30 uur. Opvoering van het Indisch Toneelspel in 3 bedrijven van J. TROMP door de Katholieke Toneelgilde van Okegem met medewerking van de Symphonie «EXCELSIOR» EERSTE RANG: 20 Fr. TWEEDE RANG: 15 Fr. K.B.V.B. ZONDAG 3 OKTOBER 1948, terrein Doorn 1Om 10.30 uur F. C. NINOVE i! tegen IDEGEM 2) Om 15 uur Supporters Herinnert U de fameuze match van verleden jaar te Scheliebelle waar wij met speciale trein naartoe gingen En dan de memorabele retourmatch thuis 1 Deze match zult ge dan ook niet willen missen. DE WEEK HeiUiiiCi L g'u nog de opwelling van geestdrift, van hoop. van optymisme toen enkele weken geleden, de bladen met hun grootste blokletters het hartverster kend nieuws de wereld in slingerden rechtstreekse besprekingen tussen Rus land en de Westerse Mogendheden, te Moscou Alleman waande dat het nu gebak ken», was, dat wij het eind zouden zien van de onrust, van de bezorgdheid wel ke de gemoederen beklemde! Alleman hoopte dat het sinister gekibbel te Ber lijn, met de gestadige mogelijkheden voor verwikkelingen welke de toestand insluit, nu welhaast tot het verleden zou behoren. Alleman verwachtie dat Stalin zijn bezadigdheid in de weeg schaal zou leggen en dat de internationa le toestand er nu wel spoedig zou op verbeteren. Eiiaas, driemaal eilaas niets van dit alles is in huis gekomen. Na weken pa- laberen werd geen aceoord bereikt te Moscou. In de plaats van het vierledig communiqué, dat ons herhaaldelijk in het vooruitzicht ie, - steld, kregen wij ten slotte een azijdige Russische mededeling, die de schuld voor het mis lukken van de onderhandelingen op de Westerse mogendheden poogt te schui ven. Waarop Washington met een Wit boek heeft geantwoord dat integendeel aantoont dat Moscou aansprakelijk is voor het afspringen van de besprekingen ooit geweest is. De Westerse Mogendheden hebben thans besloten Rusland voor de Veilig heidsraad van de U.N.O. te dagen. Uit de reacties in de diplomatieke middens blijkt voldoende welke hachelijke stap dit is. Het is de laatste pioceduur Le vert zij niets op wat te duchten staat dan staan de Russen en de Westerlin gen tegenover elkaar als kat en bond officieel, zoals zulks thans reeds offi cieus het geval is. Niemand kan met zekerheid zeggen wat er verder kan gebeuren. De hoop mag nog altijd gekoesterd worden dat er niet zal gevochten worden, enerzijds mdal de Russen niet paraat zijn zoals men beweert, anderzijds omdat de Ame rikanen en de Engelsen geen lust heb ben tot vechten en alle middelen zullen uitputten vooraleer het tot dit uiterste komt. Doch intussen moeten wij beslui ten dat de jongste weken niet gehouden hebben wat zij voor het mensdom be loofden Het is te zeggen dat geen duimbreed gezet werd in dc goede richting, in deze- van oen werkelijke ontspanning, in de richting van de vrede de toestand is zo gespannen en zo gevaarlijk als hij Wij menen dat de vrede nog kan en zal gered worden, indien geen splijt zwam gedreven wordt in de anti-com munistische gelederen. Trekken Amen- ka. Engeland. Frankrijk de verplette rende meerderheid van de overige mee tellende landen van de wereld dezelfde streng, dan is er redelijk uitzicht dat pre cies de indrukwekkende massa van dit blok de Russen zal tot nadenken en tot omzichtigheid stemmen want de recen te ervaring heeft geleerd dat. op de duur welke mogendheid ook, spijt haar ini tiale militaire superioriteit, het moet af leggen tegen de coalitie van de wereld zowel Willem II als Hitier hebben dat ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR moeten ondervinden. Doch moesten de vredelievende lan den uit schrik, uit verlangen om niet in het gedrang gesleurd te worden, zich la ten verdelen, dan zou wel eens ander maal de verzoeking kunnen ontstaan om dank zij de verwarring, een slag te slaan Eenheid van inzicht en eenheid van actie zijn er thans broodnodig opdat de verantwoordelijke staatslieden de con- trool over de gebeurtenissen zouden be houden In verband met wat voorafgaat evolu eert de toestand in Frankrijk precies niet al te gunstig. Een betrekkelijke windstilte is ingetreden, na het verbijs terend vaudeville dat de Assemblee te aanschouwen heeft gegeven naar aan leiding van de cantonaie verkiezingen nadat op acht dagen tijd het Parlement een half dozijn keren van gedacht ver anderd was. werden die verkiezingen thans toch definitief naar de aanstaande- Lente verwezen. Waardoor dc regering van één obsessie verlost schijnt. Blijft nu echter te bezien of zij er zal in slagen de helse kringloop van de lo nen achter de prijzen en van de prijzen achter de lonen te remmen. De levens duurte is. in de jongste twee. drie we-- ken kolossaal gestegen. Men gewaagt, in sommige streken van 100 Laat dat overdreven zijn zeker is evenwel dat de prijzen stijgen en de lonen eveneens. Zal een nieuw evenwicht bereikt wor den Van het antwoord op die vraag zal afhangen of Frankrijk zich redt of wel niet. Dat de toestand zorgwekkend is. dat geeft eenieder toe. In België houdt het geschrijf en ge wrijf over de Koningskwestie aan. Dit is. op deze stond, het vraagstuk dat al de andere in de schaduw stelt. Geen redelijk mens betwijfelt dat de grote meerderheid van de bevolking voor de terugkeer van Koning Leopold is. Wij zouden haar aldus kunnen indelen 1) Een meerderheid, zo Walen als Vla mingen. die uit dankbaarheid, uit trouw, niet vergeten wat de Koning voor hen gedaan heeft en die Hem hier terugwen- sen 2) Een aantal liberalen en socialisten die zeker in het diepste van hun gemoed niet tegen de Koning zijn. doch die de invloed van hun partijpers ondergaan en passief blijven 3) een minderheid politiekers en agi tatoren die uit alle macht tegen de Ko ning stoken en gewoon c genmachlig en willekeurig, tegen de Grondwet in. hun veto stellen tegen Ziin terugkeer. Zo staan de zaken. Men draaie of kere het zoals men wil. men komt steeds tot dezelfde slotsom. De eigenlijke kwestie is of het volk de gelegenheid zal krijgen ziin gezindheid te betuigen. Gebeurt dat, dan mag men verzekerd zijn dat de uit spraak van het volk ondubbelzinnig ten gunste van de terugkeer van de Kening zal uitvallen het is daarom en daarom alleen, dat men in zekere middens zo'n schrik heeft voor die uitspraak en ze op alle manieren zoekt te verhinderen. Bij wijze van post-scriptum kan hier. nog medegedeeld worden dat de rede van onze Eerste Minister, dhr Spaak, op de vergadering van de O.N U zeer gun stig is onthaald geworden door alle lan den uitgezonderd door de Russen en hun steilieton. Die vinden haar demago gisch Studicdaq van de Bcersnjcijgd tc St Amandsberg Een hoogdag voor de Oost-Vlaanisc B.J.B.-leiders Ruim 435 Oost-Vlaamse B.J.B-bestuursle den waren op Zondag 26 September 1.1. in do nabijheid van de Arteveldestad samengeko men om er actief dool tc nemen aan hun Pro vinciale Studiedag, inzet tevens van '1 nieu we B.J.B.-werkjaar in hun gouw. Tc 8.30 uur werd deze studiedag, naar vro me B T.B.-traditie, met God begonnen door oen gediaiogeerd H. Misoffer, opgedragen door 7. E.H. De Saegher, Diocesaan B.J.B.- Proost in de St Amanduskerk te St Amands- berg. Te 9.30 uur ving de grote voormiridagver- gadcring aan in de ruime en stemmig sierde feestzaal van de St Amandskring. het verhoog prijkte de typische B.J.B.-bonds vlag van Oost-\ laanderen temidden van een indrukwekkend bos van kleurrijke afde- lingsvlaggen. Aan de wanden waren Boeren krijg- en B.J.B.-leuzen aangebracht. Aan de bestuurstafel hadden plaats geno men. 2t.E.B. Kan. L. Engelen. A!g. Proost van de B.J.B., Z.E.H. De Saegher. Dioc. Proost van de B.J.B.-Oost-Vlaanderen, dhr Reyntens. vervolg op tweede blad. ver- Op OP DEN UITKIJK Het sj)ijt mij dat ik in het observato rium van Ukkel niet zit om naar het we der te kijken, 't Is veel schoner dan het misselijk gedoe der mensen waar ik nu naar kijken moet. In het begin der jaren 1900 werd in den Haag op initiatief van Tzar Nicolas van Rusland het internationaal gerechts hof opgericht. De volkeren zouden daar hun geschillen laten berechten in plaats van ze uit te vechten. Maar ze bleven vechten en ik kan op mijn vingeren de oorlogen niet meer tel len die ik heb weten beginnen en eindi gen met gelijk voor de sterkste en onge lijk voor de zwakste. Met de oorlog van 1914 was de grote rol van het vredespaleis van den Haag ten einde gespeeld. De volkerenbond kwam in de plaats en ze bouwden hem een prachtig paleis in Genève. Het eerste kanonschot van de tweede wereldoorlog trof de volkenbond en hij was dood, nog voor de eerste soldaat. Zijn paleis staat ledig gelijk het vredes paleis in den Haag. De vereenigde Na ties werden in het leven geroepen en ze bouwen er een paleis voor in Amerika. Als het verkeerd loopt, gelijk alles er de schijn van geeft zullen de vereenig de naties dood zijn nog voor het paleis gereed is. Alle volkeren hebben schrik voor oor log. Ze weten dat het de grootste ramp is die kan overkomen. Maar de leiders hebben geen schrik. Zij zijn het volk niet. Als het. kermis is. of trouwfeest, of jubelfeest of ander feest, zijn het de kiekens en de konijnen van het neerhof die het gelag moeten be talen. Als het oorlogsfeest is voor de gro ten zijn het de volkeren die het gelag betalen. Ze zijn de kiekens en dé konij nen De volkeren kiezen hun leiders. Sinds een paar honderd jaar ligt de leiding bij mensen die God en zijn zedenwet hebben uitgeschakeld. Zij hebben God niet nodig ze kunnen het beter dan Hij! En telkens weer beginnen ze het experi ment van dei, Toren van Babel. Wij gaan naar de oorlog toe gelijk de kik vorsen naar de gracht. Iedereen is over tuigd dat er weer oorlog komtprecies niet onmiddellijk maar toch onvermij delijk. Het paleis van de O.N.U. wordt, na de Toren van Babel waarvan de puinen nog bestaan, het vierde groot monument van de menselijke onmacht. God wilde de mensen gelukkig zien. Hij schonk hen het Aards Paradijs. Ze verspeelden ht?t, misleid door hun hoog moed. Ze dromen er van en willen het terug vinden maar laten zich steeds voort leiden door de hoogmoed die ze in het begin misleidde. God had de weg naar geluk en welvaart uitgestippeld Hij lag tussen de twee grote lijnen die waren de twee grote geboden van God «Groeit en vermenigvuldigt...» en «In het zweet van uw aanschijn zult gij uw brood eten Ze willen genieten en daar om beperken zij vrijwillig het leven en zoeken hun brood bij hun gebuur te ste len liever dan er zelf voor te werken. Cain sloeg zijn broedr dood. God ver wittigde hem dat het vergoten bloed om wrake riep en dat de aarde die mensen bloed had gedronken hem zou weer barstig zijn. De vermaning werd in de wind geslagen en het bloedig bedrijf ging voort en gaat voort steeds op gro ter schaal. Mensenbloed is geen mest stof voor de aarde ze wordt er onvrucht baar door. De mensheid zal ofwel terug keien tot God ofwel in bloed cn ellende ten onder gaan. Het Secretariaat van de C.V.P. is open alle Zondagen van 10 tot 12 uur in ONS HUIS Dreef- straat, Ninove. De Denderklok

Denderklok | 1948 | | pagina 1