C.V.P. 4<ie Kongres te Herzele Spreker Minister Orban Een woelige zitting De Ville "The Right mao De Socialisten tegen Spaak A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE «sar.miin budset s,aat er *- 62, Denderkaoi, Tel. 172 KOLEN HAN I>KI, Twee en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. ZoncJag 17 October 1948 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 109% op ZONDAG 24 OCTOBER 1948 lokaal Patronage Te 10 uur studievergadering en verkiezing van het Hoofdbestuur. Te 2 uur voortzetting der Studievergadering. Te 3.30 uur Grote Feestvergadering. C.V.P.-ers ALLEN OP POST 25 GEMEENTERAADSZITTING Te 20 uur en centiemen wordt de ver gadering voor geopend verklaard door den burgemeester. Er was een zekere belangstelling in de pu blieke omheining. Lezing wordt gegeven van het verslag der vorige zitting dat zonder opmerkingen goed gekeurd wordt, Mr Van Trimpont Alvorens de behande ling aan te vatten der punten aan de dagorde houd ik er aan te bevestigen dat ik een schrij ven ontvangen heb van de heren der opposi tie met een vraag tot interpellatie over de viering van der. verjaardag der Bevrijding. Dit schrijven werd Dinsdag besteld ten stadhuize Daar ik het dien dag zeer druk heb zo nam ik er slechts inzage van den Dinsdagnamiddag. Het was clan te laat om het punt nog op de dagorde te brengen die reeds opgesteld was. Er is met die zaak geen dringendheid gemoeid. Uit beleefdheid heb ik geantwoord aan den leider der oppositie. Ik stel dus voor die interpellatie te verdagen tot de aanstaande zitting. Mr Fransman Ik ben het niet eens met uw voorste). De wet laat toe aan een derde der leder, van den Ilaad, dezen bijeen te roe pen. Wij hadden dit kunnen doen. Wij hebben liever gewacht tot de eerstkomende zitting. De kwestie heeft haar belang terwille van het. optreden van zekere leden van het poli tiekorps. Op de dagorde staat de benoeming van 10 vaste politieagenten. We moeten dus die kwestie voorafgaandelijk in 't reine trek ken. Mr Van Trimpont Ik twijfel aan uwe goede inzichten niet. Bij de stemming voor do te benoemen politieagenten zal eenieder zijne verantwoordelijkheid moeten opnemen. Mr Fransman Ik begrijp uwe moeilijke toestand. Er bestaat waarschijnlijk een ac- coord tussen de leden der meerderheid voor de benoeming der agenten. Doch het gaat om een publiek optreden van zekere personen. Het publiek heeft dan ook het recht te vernemen wat er juist gebeurd is. Mr Van Trimpont Er is niets gebeurd dat niet in het openbaar zou kunnen verant woord worden. Mr Dc Riemaeckor Waarom hebt ge dit punt dan niet op de dagorde geplaatst Mr Van Trimpont De brief werd afge geven den Dinsdagmorgen en het incident is gesloten. Mr Fransman Pardon. Het incident is niet gesloten. Wij vragen een vergadering toe komende Vrijdag. Mr Van Trimpont Ge hebt reeds drie we ken in uwe gazet aangekondigd dat er ging geïnterpelleerd worden. Mr Fransman Dat verandert niets aan de kwestie. Mr Van Trimpont Het is toch uwe gazet. Mr Fransman Neen. Mijnheer. De Den derklok is mijn eigendom niet. Zij is even min de eigendom onzer partij. Dat blad staat enkel ten dienste der partij. Mr Van Trimpont Dat maakt dat gij niet verantwoordelijk zijt voor de Denderklok. en hetgeen zij schrijft Mr Fransman Neen, Mijnheer. Mr Van Trimpont - Hoe zo. 't Is ongeloof lijk. Mr Fransman Zijt gij verantwoordelijk voor Voor Allen Mr Van Trimpont 'met overtuiging) Ja. Mijnheer. Mr Fransman Staat gij persoonlijk in voor het artikel over Ninove in het blad van Zaterdag vóór acht dagen Mr Van Trimpont (tierend) Ja. Mijnheer Mr Fransman Mijnheer de Secretaris, ik vraag er akte van. Hierop veert de burgemeester schuimbek kend recht en huilt met opengestrekte armen: Ik schors de vergadering Er ontstaat een geweldig tumult Men hoort den heer Fransman roepen tot de burgemees ter Gij zuit wel elders uitleg verstrekken Mr Van Trimpont zakt terug neer in zij nen zetel en de vergadering gaat voort. Mr Van Trimpont Hoe zo en waar Mr Fransman Eerroof behandelt men in Oudenaarde. Mr Van Trimpont (verbauwereerd) In Oudenaarde? Allez. aliez Hierop vangt een uitgebreide en verwarde discussie plaats over het uitzenden der uitno digingen zelf. Tenslotte wordt de dringendheid der inter pellatie ter stemmen gelegd. Verworpen met 8 stemmen tegen 5. ORDEMOTIE Mr De Riemaecker Ik vraag het woord bij ordemotie. Vermits het College van Bur gemeester en Schepenen schijnt beslist te hebben de oppositie te muilbanden Mr Van Trimpont Wij willen het recht \an niemand beknotten. Mr Fransman We kregen er zoeven het bewijs van. Mr Van Trimpont We eerbiedigen uwe rechten want ge krijgt van alles kennis. Mr Fransman We wisten niet. voor het ontvangen der uitnodiging, dat wij ons heden zouden uit te spreken hebben over dc* benoe ming van agenten. We hebben zelfs nooit kennis gehad over het uitgeschreven examen. Mr Van Trimpont Ge moogt toch op het stadhuis inzage komen nemen van de stukken. Mr Fransman Daarvoor hebben wij uwe toelating niet nodig, de wet laat het ons toe. Mr Van Trimpont Gij krijgt de uitnodi gingen 48 uren op voorhand. Mr Fransman Omdat de wot u niet toe- iaat ze later te sturen. Mr Van Trimpont Maar enfin wat wilt gij cian Mr De Riemaecker Indien gij mij Iaat voortspreken, vermits ik het woord gevraagd cn bekomen had. zult gij het weten. Ik zegde dat gij de oppositie wilt iamleggen en bewijzen ervan stip ik onmiddellijk aan e: leden jaar hielden we 15 zittingen voor het afhandelen van 166 punten. Hetzij een ge middelde van 11 punten per zitting. nndaag houden we c«e 8ste zitting van dit jaar om 115 punten af te handelen. Hetzij een gemiddelde van 15 punten per zitting. Spreken we niet over de talrijke pui ten die gij camoufleert onder de rubriek me dedelingen Terloops gezegd, in de toekomst lukt U dat niet meer. Gij zelf wacht het allerlaatste nippertje af om de uitnodigingen uit te sturen. Maar gij zelf wilt de oppositie, tegen de wet in. verplichten hare interpellaties dagen op voorhand kenbaar te maken. Ten einde te weten waaraan ons te houden be gee i ik thans klaar tc vernemen wanneer, volgens U, >de vragen tot interpellatie uiter lijk moeten ingediend zijn. Mr Van Trimpont Uiterlijk tegen den Zaterdag Mr Fransman Dat zullen we zien. ORDEMOTIE Mr Dc Riemaecker Ik vraag nogmaals het woord bij ordemotie. Mr Van Trimpont (verbolgen) Dat moet hiei gedaan zijn. Gij gaat ons werk niet sa boteren. Is het de laatste Mr De Riemaecker Ik doe er zoveel ik nodig acht ter vervulling van mijn mandaat Mr Van Trimpont Hoor eens jongen Mr De Riemaecker Ik protesteer. In o- penbare zitting begeer ik aangesproken te worden als Mijnheer. Mr Van Trimpont (spottend) Zeer goed. Excellentie. Mr Fransman Halt. Noch gemeenheid noch spot. Mr Van Trimpont Zeer goed, noblesse. Allcv. Mijnheer De Riemaecker, wij luisteren. Mr De Riemaecker Wij hebben door pers en radio kennis gekregen van de prachtige rede uitgesproken door de Eerste Minister ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR Spaak te Parijs. Elke mens die het hart op de rechte plaats draagt kan zulke woorden maar volmondig goedkeuren. Namens den groep waartoe ik behoor stel ik voor volgend telegram te sturen Aan Zijne Excellentie P.H. Spaak, Eerste Minister, Brussel. Het College van Burgemeester en Schepenen en de Raadsleden van Ninove bieden aan Uwe Excellentie hunne oprechte gelukwen- sen aan om de moedige en doeltreffende rede op de vergadering van de O.N.U. Mr Van Trimpont Hewel, Mijnheer Dc Riemaecker. wij zullen er onmiddellijk over stemmen. Het voorstel wordt ter stemming goedge keurd met 9 stemmen tegen 4. Stc-mden jaDe C.V.P.-ers De Muyter, Van Vaerenbergh, De Riemaecker, Vanden Ber- ghe en Fransman. De Liberalen Cornelis, Violon en De We- ghe. De SocialistVan Trimpont. Stemden neenDe Communisten De Ville en De Troyer. De Socialisten Milo en Wachtelaer. 1. Grondafstand Kerkhof. De vraag ingediend door Mw Wwe J. ÏVIuy- laert wordt met eenparigheid van stemmen goedgekeurd. 2. Stedelijke Muziekschool - Rekening 1946 Zonder opmerkingen goedgekeurd met 13 stemmen. 3. -Stedelijke Muziekschool - Rekening 1947 Zonder opmerkingen goedgekeurd met 13 stemmen. 4. Stedelijke Muziekschool Begroting 1948 Zonder opmerkingen goedgekeurd met 13 stemmen. 5. Stedelijke Muziekschool Begroting 1949 Mr Fransman Ik acht het abnormaal dat wij ons thans zouden uitspreken over een deel der begroting die in haar geheel binnen kort zal moeten besproken worden. Ik vraag de verdaging. 6. Kasverslag 3e Kwartaal Spijts het verschil van 29 centiemen. goed gekeurd rnet 13 stemmen. 7. C.O.O. Kasverslag 3e Kwartaal Goedgekeurd met 13 stemmen. 8. Aanwerven grond voor stortplein Mr Van Trimpont Het woord is aan den lieer De Ville. Mr De Ville Het huidige stortplein is bijna \olledig opgehoogd. Wij moeten bii dringendheid uitzien naar een ander. Wij heb ben uitgezien naar de percelen gelegen ach ter het huidige stortplein. Die percelen be horen aan vijf eigenaars. Elk perceel heeft een oppervlakte van 10 aren en oneffen. De eigenaars zouden bereid zijn te verkopen mits 19.000 fr. per perceel. Er zijn 5 percelen, met een totale oppervlakte van 52 aren 90 centi aren. die dus samen 95.000 fr. zouden kosten. Mr Vanden Berghc Is de verkoop reeds afgesloten Mr Van Trimpont Neen. Mr Vanden Berghe Wie heeft die schat ting gedaan Mr Van Trimpont De heer notaris Eve nepoel. Mr Vanden Berghe Waarom werd die schatting niet gedaan door den Ontvanger der Registratie Dat is immers voor openbare dienst de regelmatige weg en de geschikte persoon Intussen wordt het plan voorgelegd aan de oppositie. Mr De Riemaecker Aan hoeveel eige naars behoort het terrein dat gij bedoelt. Mr de Schepene Mr De Ville Aan vijf. Mr De Riemaecker Zijn die vijf perso nen onverdeelde eigenaars van den blok Mr De Ville Neen. Er zijn vijf percelen en elke persoon bezit er een. Mr De Riemaecker Wilt gij mij dan uit leggen hoe het komt dat ik bemerk in de brie- ven gehecht aan uw plan dat de notaris op een gegeven ogenblik schrijft dat er drie ei genaars bereid zijn hun perceel te verkopen voor 10.000 fr. Mr Van Trimpont Dat waren do eige naars der drie verste percelen Maar "de eigenaars der andere nabije percelen waren met dat cijfer niet accoorri. Mr De Riemaecker - Goed maar waarom zegt gij dan dat elk perceel 19.000 fr. moet kosten, waar er voer drie maar 10 000 fr ge vraagd wordt. Mr Van Trimpont - Er is nog niets vast gedaan. Mr De Riemaecker - ik begrijp dat toch niet. Mr De Ville 't Is toch eenvoudig. Mr Vanden Berghs Allo beweer nu toch niet dat dit in haak is. Die prijzen ziin schan dalig overdreven. Het komt uit op 190.000 fi de Hectare voor slechten grond op eeno on mogelijk te bereiken plaats. Mr Fransman oor de onteigeningen ter verbreding van de ringlaan werd ik vergoed aan \eel mindere prijs. Die grond paalt dan nog aan den groten steenweg zelf. Mr De Ville Enfin. ja. Mr Fransman Trouwens Mr de Schepene de plaats is slecht gekozen. Er zijn ernstige argumenten om het stortplein langs eenen anderen kant der stad aan te leggen. Voor eerst terwille van den reuk die het meebrengt m een dichtbevolkte wijk. Vervolgens terwille \an het uitzicht bij het binnenrijden der stad Mr De Ville Dal is niet mogelijk. Mr Fransman Pardon dat is wel moge- lijk. Ge hebt keus genoeg op het einde van de Nederwijk of Pamelstraat. Mr Van Vaerenbergh Met als voordeel een kasseideweg om het stortplein te berei ken. Er ligt ginder een moeras, vroeger bos Dit terrein dient tot niets meer. Mr Van Trimpont - Wij zullen ter plaats eens zien OP DEN UITKIJK Ik ben niet content maar wie is er nu nog content mijn uitkijkpost is niet hocg genoeg. Ik zou willen zo hoog klimmen als Picard diep dalen. Maar ik heb geen voet in huis in de fondation pour la recherche scientifique. Mijn neus krult van curiositeit om te zien hoe het er bij onze zuiderburen toegaat. Het is staking, t Is gelijk mijn vallingen in de winter een die begint, een in volle gang en een bijna gedaan. Ik heb ze aan den gang gezien in den tijd dat ze nog werkten. Ze hingen halve en hele dagen aan de «zinc» van de bistro met wie een vin blanc, wie met een calvados, wie met een Pernod, een Dubonnet of een fine. Eén wil gezegd zijn bij manier van spre ken. 't Was het een na het ander. De glasjes deden de file voor de klanten gelijk wij voor de winkels onder den oorlog. En ze praatten even veel als ze dronken en 't was een kruis vuur van Ben - voyons - quoidis-donc faut-le-dire, alorsmerde alors... Nota benedat laatste komt niet uit mijn pen, maar uit een Franse mond, en 't is dus def tig. We moeten alles zeggen. Terwijl zij aan de zinc plakten verleid door die franse likeuren die te goed zijn om door O. L. Heer gemaakt te zijn: ging het werk voort. Er waren Chi nezen en Indo-chinezenAlgerianen, Maro- kanen en Singalezen. Er waren Polen, Italia nen en Vlamingen. Maar nu staken ze en houden kleine revo lutie. Ja. ik zou toch eens willen zien wat ze nu feitelijk doen In de streek van Nancy is de kleine revolutie bijzonder hevig geweest. Er vielen tal van gekwetsten en één dode te be treuren. De bladen melden dat de dode een Tjeck was. Denk nu niet dat die vent voor het ongeluk geboren was en dat het geschreven stond dat hij zijn Land zou verlaten om in den blinde door een verdwaalde kogel getroffen te wor den ergens in Frankrijk. In de goede tijd, toen de Fransen nog werkten, zat hun land vol vreemdelingen. Wij hadden er toen praktisch geen. Nu hebben wij er meer dan ons lief is en Frank rijk zit er van vergeven gelijk een hond van de vlooien. Het zijn allemaal specialisten mijnwer kers... en tehuis in alle ondergronds werk. 't Is geen toeval dat de Tjerk dood bleef. Al die vreemden komen naar het Westen wer- gen en helpen revolutie maken. De aan de gang zijnde fluistercampagne vertelt overal dat er geen oorlog komt tussen Oost en West maar dat de wereldrevolutie komt. De openbare besturen zouden moeten een oog in 't zeil houden, jammer genoeg hebben ze geen tijd ze moeten aan politiek doen. En aan politiek doen is de eene burger de andere pesten. Wij hebben veel te veel politiekers, veel te veel Staatsministers en te weing Staatslie den. 't Is een malheur voor het Land en God geve dat wij niet moeten ondervinden aan den lijve hoe groot het malheur is. 9. 2e Begrotingswijziging 1948 Dc secretaris geeft lezing van de voorge stelde wijzigingen, die de volgende zijn Ontvangsten. Art 2 Ontvangsten over afgesloten dienst jaar door G.K. geind - meer ontvangst op 4-9"4«. 1.184.047 Ait. 68 Terugvordering vervolgingskosten 5.000 Art.10.) Terugbetaling door Compensatie- A3! 56.000 Alt. It9 - Ontvangsten nijverheidsschool 13.970 Art. 13 ,a Aflevering paspoorten buiten land m Art. 203d Toelage op uitbetaalde compen satievergoedingen g oor Uitgaven. Alleilei: als medisch toezicht, verzekerin gen, vacantiegelden, compensatievergoedin gen wedden 264.793 fr. A, d:e posten worden zonder opmerkingen goedgekeurd. De post van 70.000 fr. (art. 165a Hoofdst. XIV i voor brandweer - aankoop materiaal geelt aanleiding tot bespreking Mr Fransman Mag ik vernemen hoe ge komt aan die 70.000 fr. Mr Violon 45.000 fr. voor den aankoop van darmen. 10.000 fr. voor dubbele raccords nieuwe en 5.000 fr voor dubbele raccords oude. y.OOO fr. voor het souper Mr Fransman - ik acht deze' vermelding ongewenst. Het is een tegemoetkoming, al- een bedoeld als een aanmoediging voor den gepresteerden dienst. Mr Van Trimpont Natuurlijk Mr Fransman We hebben ons destijds vrijwillig aangemeld bij het Pompierskorps We willen niet betaald worden. Voor de bui tengemeenten heeft men ons een dienst op gedrongen die we niet voorzien hadden bii onze aansluiting bij het korps. Hiervoor wor den vergoedingen voorzien. Van onze stads genoten willen we niets. Het is dan ook maar ledelijk dat er een tegemoetkoming voorzien worde die door het korps naar goeddunken aangewend worde. Mr Van Trimpont - We zijn volledig ac toord. Dat ware er nog aan te kort -1 is in ant—1 «p vervolg op tweede blad. De Denderklok

Denderklok | 1948 | | pagina 1