C.V.P. 4dc Kongres te Herzele MISTER KING F. C. Nioove tegen Adelaars Aalst FX Ninove tegen Nienwerkerke-Waes WI| ALLEEN A. DE BRAÜWER-DE M0NT NINOVE f 62, Deoderkeoi, Tel. 172 kolenhandel CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE DE WEEK ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR OP DEN UITKIJK I I Twee en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 24 October 1948 Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 109& op ZONDAG 24 OCTOBER 1948 lokaal Patronage Te 10 uur studievergadering en verkiezing van het Hoofdbestuur. Te 2 uur voortzetting der Studievergadering. Te 3.30 uur Grote Feestvergadering. AAN DE C.V.P.-LEDEN, Het hooidbestuur nodigt U uit tot het vierde arrondissementeel Congres, j ngres za de gelegenheid geven van gedachten te wisselen met uw mandatarissen zij zullen U de gewenste uitleg verstrekken over hun beleid U Kunt uw desiderata voorleggen. Wat echtei van het grootste belang is op dit Congres, is de verkiezing van een nieuw tweejarig hoofdbestuur overweeg wie U het best geschikt lijkt om du- opdracht te vervullen en die verantwoordelijkheid te dagen in 't belang van de Partij, want vergeet het niet, van het bestuur hangt de gang van de Partij af: in zijn handen ligt de toekomst van het arrondissement: Wat het bestuur waard is, zal ook het arrondissement waard zijn Denk aleer ge doende zijt en, doende, denk dan nog! g. G. U ziet de belangrijkheid van dit Congres in wees een actief medewerker faal zien wat een echt democratische Partij is. Laat de onze christelijk zijn en laat ze volks zijn. i, v) Het Bestuur. B* B,]eenkomst in Ons Huis te 9 uur ont te 10 uur in Herzele te zijn. Feestzaal ONS HUIS Dreef - Nirtove. Zondag 24 Oktober 1948, opvoering van Detectievespe! in 3 bedrijven door GERARD VANDON opgevoerd door den Toneeikring «ARBEID en KUNST» Aalst Prijzen der plaatsen 20 Fr. - 15 Fr. - 10 Fr. ?'"r,n "O Gordijn 6 uur. Kaarten worden genummerd in «ONS HUIS» vanaf 17 Oktober lig. Het regime van het Schots stortbad houdt aan koud, warm warm, koud Dinsdag luidde het dat de Voorzitter van de U.N.O. een zeer bevredigend onderhoud had gehad met dhr VichinskyWoensdag werd bericht dat de blokkade door de Russen te Berlijn was verschept. Zo gaat het schier dag aan dag vandaag heldert de einder wat op, morgen overtrekt hij weer, of omgekeerd. Hoe lang die sinistere parade nog wel kan of zal duren weet Ons Heer één ding staat vast. de verschillende mogendheden verster ken meer en meer hun militair apparaat, dat is geen bemoedigend symptoom. Een ontspanning is nog steeds mogelijk, doch het wordt tijd dat er een eind gesteld wordt aan al die vitterijenhet enig tast baar resultaat, tot op heden, is dat de we reldopinie meer en meer berust in de prac- tische onafwendbaarheid van een nieuwe oor log. Eenieder, volgens zijn temperament, ziet hem nakend of hoopt hem onmogelijk, ge durende de eerstvolgende jaren. Doch in zijn diepste binnenste is niemand zeker dat een conflict uitgesloten of onmogelijk is. En het is doodjammer dat wij zoiets moeten vast stellen, nog geen vier jaar nadat de jongste nwerlemeie gedaan geraakte K.B.V.B. Zondag 24 OCTOBER 1948 op hef ferrein DOORN 1te 10.30 uur F. C. NINOVE II tegen SPARTA RÖNSE 2) te 3 uur ZONDAG 31 OCTOBER te 3 uur Supporters, allen op post Ten aanzien van de grote politieke vraag stukken van dezen tijd staat de C.V.P. alleen echte nationale en aangepaste oplossingen voor. Dit leert de ondervinding van 18 maand coalitie met de socialisten. Internationaal vraagstuk. Wij keuren de politiek van Spaak volledig goed. - De socialisten boffen met hem, doi/i zij vergeten dat de politiek die Spaak voert juist de tegenovergestelde is van diegene die zij jaren lang hebben aangeprezen en dat Spaak slechts deze politiek kan voeren om dat wij aan 't bewind zijn, en hij door ons wordt gesteund en dat nu nog in al de so cialistische partijen van West-Europa de po iitick van kiachtdadigheid tegenover het com munisme ondermijnd wordt. Zie maar wat er in Frankrijk gebeurt K on i ngsvraagstuk. De laatste brief van de Koning bewijst dat de C.V.P. het aan het ede eiride had. De ze hoge getuigenis wuekt de C.V.P. tegeno ver diegenen die haar van laksheid en half betichtten. De socialisten gooien met slijk naar den Vorst. Het is opvallend dat zij Hem aan vallen op het punt waarop Hij juist het meest «volks» is geweest: zijne weigering om zijn troepen en zijn volk te verlaten. Dit verwijt kwam eerst uit de mond van diegenen die zelf hun kiezers hadden in den .steek gelaten. Dit legt veel uit. De liberalen liebben de kans verkeken om opnieuw een nationale partij te worden. De duistere macht van de vrijmetselarij heeft het hier gehaald op diegenen die tot het besef waren gekomen dat er onrecht was geschied. De C.V.P. staat alleen. Dat dient het Land te begrijpen en al diegenen die den Vorst toegedaan zijn. Het is niet onze schuld indien de kwestie zich meer en meer tot een politieke machtskwestie herleid. De C.V.P. verzwakken betekent de hogere nationale waarden in gevaar brengen. Op gebied van de tinantiele politiek. Sinds de CA.P. aan het bewind is gekomen werden de staatsfinanciën gesaneerd Dat heeft aan Mr Eyskens eene buitengewone krachtinspanning gevraagd. Nu moet hij dc kans krijgen de fiscaliteit te saneren. De belastingen zijn te zwaar, dat is een. Daarom moet aan de socialistische manier van verkwisting paal en perken ge steld. De belastingen zijn onrechtvaardig ver deeld. Er moet meer gelijkheid komen in de bedragen, maar dan ook meer plichtbesef. Zij moeten vooral aangepast worden aan de familiale toestand van de belastingschuldige. Op dat gebied is er nog zeer veel te doen De CA .P. staat or op dat deze hervorming nog dit jaar er zou doorgaan. Zullen de socialisten ons daarin steunen Hun sociale concepties zijn helaas vastge roest aan een verouderd individualisme. Op gebied van sociale politiek. Het is de C.V.P. die thans een gezonde en vooruitstrevende sociale politiek voert. De socialisten, gevangenen van hunne theo retische dwalingen en van hun overheersend ante-clericalisme. hebben in al de grote so ciale vraagstukken van dezen tijd een on- olkse houding aangenomen. Het technisch enderwijs is daar een eerste voorbeeld an. Het wordt stiefmoederlijk behandeld alhoewel dit bij uitstek een onder wijs is voor de arbeidersklasse. In zake woningbouw, hebben degenen die zelf huizen bezit'en. met hardnekkigheid de wet De Tave bestreden, omdat hunne theories hun verbieden het privaat-bezit in de hand te werken. In familiaal opzicht, staan zij maatregelen voor die weinig geven aan het grootste getai mogelijk, en niets substentiels aan de fami- liën die het waarlijk nodig hebben. Dit is demagogie. Ook op sociaal gebied staan wij alleen met vooruitstrevende en aangepaste oplossingen. Het Volk. het Land. moet en zal dat begrij pen. Men geve ons de macht om te doen wat rechtvaardig is en goed. L. Moyersoen. In Frankrijk is de betrekkelijke windstilte, die volgens de bladen en de radio heerst, be drieglijk het is niet omdat er van de sta kingen officieel niet gesproken wordt, dat zij van hun slopenheid zouden inboeten. De staking in de steenkoolmijnen houdt steeds aan. De toestand verslecht. De com munistische G.G.T. heeft, op een bepaald o- genblik, bevel gegeven dat ook de arbeiders, die in de veiligheidsdiensten werkzaam zijn. het werk zouden staken. Zogezegd uit solida riteit met hun kameraden. Feitelijk is dit ongehoord wachtwoord ef fenaf moorddadig. Wordt het nageleefd, wordt er niet meer gepompt, dan lopen de steen koolgroeven gewoon onder water - en zulks op zeer korte tijd. Dan staan instortingen en overstromingen te duchten, die onvermij delijk de mijnen buiten bedrijvigheid zullen stellen voor maanden. En die derhalve duT- ■wnden mijnwerkers tot maandenlange werk loosheid zullen doemen. Ongeacht het feit dat de industrie schrikkelijk zal lijden onder het te kort aan steenkool en dat de bevolking zal koude mogen afzien geduiende de win ter, schier even erg als in de zwaarste oor logsjaren. Het is dan ook zeer de vraag of de regering die het met de zachte manier geprobeerd heeft, niet tot een krachtproef zal gedwongen worden. Men weet dat zij spectaculaire maatregelen de doodstraf inbegrepen getroffen heeft <egen de hamsteraars en de schuimers van de zwarte markt. Dit krachtdadig optreden tegen de uithongeraars werd gunstig dooi de bevolking onthaald: het heeft het gezocht psychologisch schokje teweeg gebracht, dat er van verhoopt werd. Of de uitwerking ech ter verder zal reiken cn een merkbare da ling van de levensduurte zal voor gevolg heb ben. moeten wij afwachten. Op deze stond i« de verwarring werkelijk te groot orn enigs zins klaar te kunnen zijn in de toestand. Zopas, Donderdagmorgen, vernemen wij dat de zeelieden uit het zuiden, bedrijvig in de havens van de Middellandsche zee dus, er het bijltje bij r.eer gelegd hebben. De i egering begint luider cn energieker te spreken of die woorden in daden zullen om gezet worden, zullen de eerstkomende dagen uitwijzen. Wanneer deze regelen verschijnen zullen er misschien al enkele aanwijzigingen voorhanden zijn De aanduiding van de algemene kiezers voor de Conseil de la République - zowat de weerga van enze Senaat is een succes ge weest voor de Derde Macht... volgens de cij fers van het Ministerie van Binnenlandse Za- ken. Maar die cijfers zijn ook bedrieglijk. Het is al te gemakkelijk een vierde gedeelte on geveer van de verkozenen te catalogeren als onafhankelijker) of zoiets, wanneer eenie der weet dat de gaullisten veelal onder dat etiket zijn opgekomen. Het is ook een beetje simplistisch uit de cijfers af te leiden dat de ommunisten zouden zijn achteruit gegaan iedereen weet dat de verkiezingswet in ver houding meer afgevaardigden verleent aan de plattelandsgemeenten dan aan de steden., n de steden hebben de communisten onge veer hun posities behouden. Specialisten achten dat het helemaal niet uitgesloten is dat een openlijke of verkapte gaullistische meerderheid tot uiting zou ko men in de Franse Hoge Vergadering. Wat natuurlijk grondig de politieke toestand zou wijzigen. Ondanks de geruststellende officiële com munique s beginnen de weerslagen van de ttaking zich te laten voelen. In het Noorden vallen de steden zonder steenkool, gas en broody Een hospitaal met ÜOO bedden is af- fi?kneHeK 2i6ken kunnen geen behoor lijke behandeling meer ontvangen. Zulke toe stand kan met lang duren: de regering zal moeten ingrijpen of aftreden. burei)br°eit n°8 Steeds iets bi' onzc Zuider- Met 83 stemmen legen 33 heeft onze Senaat dan het voorstel tot volksraadpleging inzake ne Koningskwestie verworpen. Zulks zal niemand verwonderen, gezien de m?n ga i00r dc partijen beurtelings ingeno men het was op voorhand geschoteld Maar nu Zal de regering dit overleven Of gaat het naar een politieke crisis misschien één van II n'est pas trop tard, mais il est temps! Wie kan er mij zeggen hoe dikwijls de Radio ons heeft laten luisteren naar de grote rede die Minister Spaak" voor de organisatie der vereenigde volkeren heeft uitgesproken Het spijt mij dat ik hetzelf niet geteld hebmaar wie kon vermoeden dat Radio Brussel er zo dik wijls zou mede uitpakken Het was ongetwijfeld een dieppakken- de rede in onze naam uitgesproken en iedereen dacht aan anticommunistische propaganda. De schrik waarvan spraak, is de onze. Als 't er spant zal de minis ter zijn vliegtuig klaar staan. Maar ze is zo dikwijls terug gekomen en ze kreeg daarbij de eer van het witte doek in een speciale uitgave van actualiteiten plus de eer van de schoolradio. Het wordt te veel en wij krijgen den indruk van pro-Spaakistische propagan da. Het was anders heel schoon en de in druk op een gewoon sterveling moet overweldigend geweest zijn. Hoe het ge pakt heeft op de mensen die te Parijs met ons leven spelen gelijk tuissers met teerlingen, weet ik niet. De leden van het westersch pact hadden ze wellicht reeds gehoord op een algemene repetitie. Die van het Oosters blok zullen er wel naar geluisterd hebben gelijk sommige Christenen van over de halve deur luis teren naar het sermoen van Mijnheer Pastoor. Voor allen zal het wel een handige zet geweest zijn voor een bepaalde politiek en tegen een andere. De groten dezer aarde gebaren altijd een grote eerbied aan den dag te leggen voor de wereldopinie. In feite is hun o- pinie de wereld-opinie. Wie niet accoord is met hen loopt gevaar als landverrader in een cel terecht te komen, of erger nog. aan een galg te bengelen. De wereldopinie is vredelievend. In dien zij van tel ware kwam er nooit oor log. De grote latijnse dichter, nog voor onze tijdrekening, had het over bella malribus delestatode oorlogen waar de moeders zo kwaad op zijn. Er is zo weinig oprechtheid onder de groten. De grote kunst in de politiek bestaat er in de schoonste en heiligste zaken te ge bruiken en te misbruiken voor doelein den die voor de doorsneemens mysterie blijven. Ik twijfel niet aan de goede inzichten van onze Eerste Minister. Er bestaat geen enkele reden voor. Maar hij moet zorgen dat hij ze zelf niet devalueert. De marche funèbre van Chopin is pakkend voor wie ze het eerst hoort. Bij te talrijke herhaling wordt het een af gezaagd deuntje. Ik herinner mij nog den tijd dat ons piotten zachtjes mee zongen van... Hélas, j'ai crevé le pneu de ma machinea le gonfler en vain je m'échine... 'En wie kent er niet meer En had hij niet gereden in de pist, hij had er niet gelegen in de kist. Charelken, Cha- relken... t Is dood gewoon menselijk dat ie mand zijn eigen persoontje tracht op het voorplan te schuiven. Het gebeurt veel cn het brengt veel miserie in de wereld Slagwoorden zijn zo verlokkelijk en zo gedienstig. Het «veni - vidi - vici» van Julius Caesar. Het Soldats, du haut de ces pyrami- des, quarante siècles vous contemplent van Napoleon. Het le peuple beige a plus besoin de justice que de pain van Pierlot. Het il n'est pas trop tard, mais il est temps van Spaak. 't Is allemaal even schoon. Maar er zijn dagen in het leven dei- mensheid die veel ernst en veel zelfver- Iochening vragen. Ik gelooi dat wij er nu dergelijke be leven. Monsieur Spaak, il n'est pas trop tard mais il est temps Hef Secretariaat van de C.V.P. is open alle Zondagen van 10 tof 12 uur in ONS HUIS Dreef- straat, Ninove. de ergste welke ons land doorgemaakt heeft Op de stond waarop deze regelen geschre ven worden, is het nog niet uit te maken. Doch dat de eindbeslissing nog niet gevallen is staat als een paal boven water. De eerst volgende dagen zullen onze ernstige politieke leiders, van alle gezindheid, voor zware ver antwoordelijkheden plaatsen 9 i •ti i

Denderklok | 1948 | | pagina 1