De Vier Jaargetijden Haar Gouden Stem A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE CITROËN Etablissements Schillemans 62, Oeoderkaai, Tel. 172 Uit de Rede van KOI.KX HAMlIil, Twee en twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,25 fr. Zon3ag 7 NovèmEër T948 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 186-2.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst IMi Ninove ONS HUIS Het Nieuw Nederlands Toneel Zondag 7 November te 18 uur Bestuur Frans POOS. EX'Artisten van de Koninklijke Nederlandse Schouwburg Toneelstuk in 3 bedrijven en 5 taferelen door Antoon Coolen. ïünf rab,y Bo"i,acr.t' 0iane Ghouy, Franeinc Maene, Elvire Ergo, Pol of Vries' Guse"nck, Gust Boebaert, Edgard Depont, ten Heuvel, nni„rtl Regie Frans Poos. EN OER PLAATSEN: 25, 20, 15 fr Kaarten op voorhand ONS HUIS. ZONDAG 28 NOVEMBER te 7 ^7 Parochiale Zaal St Jorisstraat. opvoering van drama in 4 bedrijven van W. Van Den Berg door V.K.B.J. - NINOVE Prijzen der plaatsen 20 en 15fr Volksvertegenwoordiger Albert VAN DEN BERGHE bij de bespreking van het budget van Koloniën in Kamerzitting van 26 October 1948 De redenaar richt zich tot de Minister. Mijnheer de Minister, Laat me toe U op een leemte te wijzen in Uw pogen onze Kolonie beter te doen ken nen en waarderen. De Vlamingen worden door U wel eens vergeten. Zo had er in de Senaat de 4 en 5 October 1947 een nationaal Koloniaal Congres plaats. Hier is het buiten gewoon leerrijk verslag. Uitnodigingen, toe gangskaarten, redevoeringen en discussies, verslag, alles, maar alles was in het Frans, geen enkel woord Nederlands. Ziet U, mijn heer de Minister, wij Vlamingen interesseren ons evenveel aan Congo als onze Waalse me deburgers als men ons dan komt vertellen dat in liet bestuur, en het Onderwijs in Con go de Vlamingen, en Nederlandssprekende o- verheidspersonen genegeerd en benadeeld worden, dan hechten we daar gemakkelijk geloof aan. En dat mag niet Ook in Congo moeten onze Vlamingen kunnen tonen wat /.ij waard zijn en moeten er de plaats kunnen veroveren die hun toekomt. Zo niet komt er ook in Congo een onverkwikkelijke taalstrijd: het miskennen van de meest elementaire rechten wreekt zich. Nu ter zake Uit het verslag van het Nat. Kol. Congres 1947 vertalen we: blz 202. In Belgisch Congo zijn er 1.500.000 kinderen die onderwijs ge nieten, ui 42 van de Congolese Jeugd Merkwaardig resultaat als we vergelijken met de naburige koloniën Nigeria 9 '7. Tan- ganika 18 U Noord-Rhodesie 28 c'r Fr. Equatoriaal Atrika 5 7r. 42 '7 Eenvoudige stille helden, die dat hebt kunnen presteren, weest gedanktwij zijn fier op U. Op blz. 272 van genoemd rapport vinden we treffend Je taak van het onderwijs bepaald Het on derwijs is vooral een werk van opvoeding In verband niet deze gegevens dient in acht genomen dat het onderwijs naast een „ociale lunctie. ook een nationale functie te vervullen heeft. Niemand zal het. dan tok onredelijk vinden dat we voor het onderwijs, gegeven door de nationale missiën, een eigen statuut vragen, verschillend van datgene gegeven aan vreem delingen die onderwijs geven Een woord over Confessioneel en Ire kenonderwijs Zoals in het nationaal Congres voorgebou den werd, is er in Congo door liet onderwijs oen taak van overwegend belang te vervul lende opvoeding van de inlander. Slechts onderwijs en opvoeding op grondslag van godsdienstige beginselen zijn bij machte die opvoeding te verwezenlijken. Het ware een misdaad vanwege het ver antwoordelijk moederland aan.de inlander de weldaad van die opvoeding te ontzeggen niet het invoeren van een tekenonderwijs en een lekenopvoeding. Zeer spijtig is het, dat het officieel onder wijs, laatstleden voor blanke kinderen inge voerd. onder de benaming van tekenonder wijs werd ingevoerd en daardoor de school strijd virtueel werd ingezet in de kolonie, misschien minder publiek dan hier in België, maar toch reeds voldoende merkbaar opdat de inlanders er zich rekenschap van geven en het spijtige reacties uitlokt. Ter illustratie bracht de Heer Van den Berg he twee typieke gevallen ter kennis van de Kamer. Ziehier hoe sommige vrijzinnige leerkrachten de Neutralitiesaan de pas opgerichte athenea verstaan. Een leerkracht aan het atheneum te Leo- poldville schept er genoegen in verwarring te stichten in de geesten van de kleinen door het vergruizen van het effect der godsdienst les. Een leerkracht aan hetzelfde atheneum geeft een wedstrijd in moraal voor alle leer lingen. ook voor deze die godsdienstleer vol gen - en er is geen plaats op het rapport om de punten, behaald in de prijskamp van gods dienstleer in te boeken. Ik bid U. Mijnheer de Minister. Mevrouwen en Mijne Heren, laten we de heruitgave van de Belgische schoolstrijd met al zijn nefaste gevolgen in Congo vermijden. Met Staatsminister, de Heer Devèze. zeg gen we dat onze politieke twisten geen ex portartikel voor onze kolonie mogen zijn. Aan blijken van waardering en bewonde ring hebben de opvoeders in Congo geen te kort al deze die de Kolonie bezochten, be zongen hun toewijding. Maar van lof sniedt men geen stutten boterhammen, zei Guido Gezelle. Een woord over de subsidiering. In het jongste coloniaal congres werd meer malen gewezen op de noodzakelijkheid van sterkere subsidiering van het onderwijs zon der dewelke het onderwijs zijn voile ont plooi ng niet kan nemen en de gewenste vruch ten afwerpen. Met nadruk werd gewezen op de noodzakelijkheid van hogere lonen van het onderwijzend personeel van beter stof felijke inrichting van voorziening van di dactisch materiaal, enz De hele vergadering deelde die zienswijze. Echt telleurstellend is het dan ook. dat het nieuw project van subsidiering in plaats van verhoging, integendeel een vermindering van de globale subsidies in 't vooruitzicht stelt Wel is er een verhoging der wedde van het onderwijzend personeel voorzienmaar wat al de ene kant meer gegeven wordt, wordt langs een andere kant afgenomen. De onkos ten van het onderwijs omvatten nog andere uitgaven dan de betaling van het onderwij zend personeel. Het is in die andere uitgaven dat besnoeingen gedaan worden sommige van a0 andere 70. andere van 85 c( zodat het geheel van de onderneming meer dan ooit bezwaarlijk wordt. Ja. voor sommige vica riaten zelfs practisch ondraagbaar. Moest de Staat zelf het hele onderwijswe- zen bekostigen op basis van officieel staats onderwijs. dan zou dit 514.000.000 fr. bedra gen. Welnu in 1940 hebben de schoolsubsi- dies van de nationale missies slechts 43.000.000 fr. belopen, wat voor de staat een uitsparing van 471.000.000 fr. betekent. Mogen we er met nadruk op wijzen dat het onderwijs van één leerling «inboorling» aan de schatkist amper 120 fr. per jaar kost en hot onderwijs van een blanke leerling aan het athenea ettelijke tienduizenden (40.000 fr. O Begrijp me goed. ik wens aan de jeugd van onze Belgische medeburgers die in Congo moet opgevoed worden de beste leraren, mo derne schoollokalen, het beste dedactisch materiaal, ze heeft er recht op. Maar ik voel het als mijn plicht de heer Minister en de Kamer ie verwijzen naar blz. 602 van het vei slag van de achtbare heer Housiaux waar hij schrijft De internationale verbintenis sen van België en zijn traditionele politiek zijn gevestigd op het beginsel van de voor rang van de belangen der inlanders Ik vraag bepaald meer steun vanwege het Moederland voor het onderwijs en het onder wijzend personeel. Uit de Kasai seint men ons Zo het nieu we regime wordt toegepast dan kunnen we 2.000 scholen sluiten Dat hebt U niet gewild, is het niet, Mijn heer de Minister. Dat wil niemand van deze Kamer en het mag dan ook niet gebeuren. Onze pionniers van de beschaving verdie nen heel wat beter. Onze plichten zijn ter dier zake formeel oe belangen van de inboorlingen hebben we te behartigen tussen die veelzijdige belan gen primeren onderwijs en opvoeding. U zult Uw plicht doen. Mijnheer de Minister wij ook. De Tramlij" Ninove-Brussel Art. 117 van d ie begroting-uitgaven heeft betrekkin^ le buurtspoorwegen. In dit verband wil ij. Ie aandacht van de Raad vestigen op de lijn Ninove-Brussel. Honder den arbeiders en bedienden uit dit hoekje van Oost-Vlaanderen moeten ze elke dag be nutten om zich naar de hoofdstad te begeven. Deze mensen doen de reis in omstandigheden die verre van ideaal zijn, maar die, naar mijn mening althans, merkelijk zouden kunnen verbeterd worden moest de directie van de NMVB er de nodige aandacht aan besteden. De afstand Ninove-Brussel bedraagt ca. 25 km. en moet theoretisch afgelegd worden in 55 minuten. Ik zeg theoretisch. Meestal duurt het langer, vooral op de drukke uren. dan is net helemaal geen uitzondering dat men 1.10 u nodig heeft om het traject af te leggen. Dit is zeer vervelend voor de vele mensen, die dagelijks dezelfde weg op moeten. Laten we een uur rekenen om naar Brussel te gaan, een half uur om op het bureel of op de werk plaats te belanden en dan evenveel tijd om terug te keren, dat maakt drie uur reizen el ke dag Iedereen moet toegeven dat het tijd verlies veel te groot is in verhouding tot de afstand. De voornaamste oorzaak is wel dat men over geen dubbel spoor beschikt, athans van af Ninove tot Dilbeek.Ik vraag me niettemin af of er geen middelen zijn welke kunnen beproefd worden om sneller te reizen. Wan neer men deze eventualiteit onderzoekt moet men een onderscheid maken tussen het ge wone verkeer en het verkeer op de drukke uren. Waarom worden overdag b. v. geen rechtstreekse of half rechtstreekse verbindin gen ingelegd tussen Ninove en Brussel Aile trams kunnen natuurlijk niet rechtstreeks gaan, maar het ware naar mijn mening te beproeven er enkele in te leggen. Het is toch duidelijk dat de buurtspoorwegen zich in zake snelheid dienen aan te passen, nu de mensen verlangen dat het verkeer vlug zou gaan. Wat het verkeer op de drukke uren betreft, hier stelt zich een ander probleem. De trams worden herhaaldelijk aan de kruispunten op gehouden omdat de verschillende spoorsec- ties voortdurend bezet zijn. Welnu ik meen nochtans dat hier ook een midiel bestaat om tijd te winnen. Vooreerst door de uitschake ling van het verouderd materieel daarover zal ik het verder hebben. Vervolgens de stilstanden af te schaffen tussen Dilbeek en Scheut. Dit gedeelte van het traject is alleen maar van beiang voor de Brusselse agglome ratie. Aangezien er orn de 10 min. trams zijn tussen Dilbeek en Brussel, acht ik hot overbo dig de ti,uns voor Ninove daar te doen stop pen. Dit is louter tijdverlies. Een derde sug gestie om het verkeer op de drukke uren te bevorderen, ware het inleggen van autobus sen tussen de Ninoofse poort en Ninove. Zo kom ik aan het tweede punt dat veel te wensen overlaatnl. het comfort. Ik bedoel hiermee, dat een gedeelte van het materiaal absoluut verouderd is en sinds lang in een museum zou moeten staan. Nog altijd wor den. ooral op de drukke uren, een aantal kleine motorwagens gebruikt. Deze motrices kruipen letterlijk de hellingen op; ik ben zeker dat ze er geen 10 Km per uur doen. Het eerste gevolg daarvan is, dat snellere wagens, die enkele minuten na deze electri- schc schildpadden aan de terminus vertrek ken, niet door kunnen. Daarenboven wordt men in deze verouderde machines letterlijk door elkaar geschud, terwijl men moet roepen om zich verstaanbaar te maken. Behalve deze motrices is er ook nog een heel stel verou derde wagens in gebruik. Het zijn wagens met half-open platformen. Welnu de NMVB ziet ei geen bezwaar in zulke voertuigen ook in de winter te laten bollen. De mensen staan er dan blootgesteld aan regen, sneeuw en vrieslucht. Iedereen moet toegeven, dat het absoluut onbetamelijk is dergelijke wagens in de winter mee te nemen. Inzake personenvervoer is deze lijn een der drukste van het land. En toch heeft ze deficit dit jaar is het nog vergroot. Het wil «Jij voorkomen dat er bij de directie van de NMVB wel eenige oorzaak ligt voor de de- lxcitaire exploitatie van het net der buurt spoorwegen. Wat heeft men gedaan om de i eizigers inzake snelheid en comfort enige voldoening te schenken Er zijn ongetwij feld enkele maatregelen genomen, maar deze ziin niet afdoend. Wanneer men elke dag op ue tram zit hoort men de reizigers menig maal de vraag stellen waarom de winsten welke tijdens de oorlogsjaren en bij de be- OP DEN UITKIJK President Truman is herkozen. Gefelici teerd hoor Wij hebben zelf respect, en wil len niet gebaren dat wij met Truman mede triompheren omdat wij ook democraten zijn. Toen Labour in Engeland triompheerde o- ver Churchill heeft België enkele dagen rood gezien. Alle muren hingen vol met affiches waarop een kaart van Engeland gans in het rood De mensen die dat geschilderd hebben en uitgehangen weten of weten niet... Indien ze niet weten moeten ze naar school alvorens zelf te onderwijzen. Indien ze wel weten, en wetens en willens een loopje nemen met de waarheid zijn ze... ja, alles behalve rechtzinnig. Voor zo iets zou ik rood worden van schaamte. Nu, zij zijn rood en het schaamterood kan hen niet deren. Eeuwen lang waren er in Engeland twee partijen. Conservatieven: voorstaanders van tolta rieven en liberalenvoorstaanders van vrijhandel. En 't was al. Labour is van veel lateren datum het is de werkliedenpartij die voor de belangen der werkende klas in de bres springt maar zij kennen noch het socialisme van Lasalle en de Franse school, noch het duitse van de jood Karl Marx. Bijna al de vooraanstaande ka tholieken van Engeiand staan in de Labour- partij. De politiek in Amerika heeft dat gemeens met die in Engeland dat ze op de onze niet trekt... maar verder trekt ze ook op de En gelse niet. Ik ga u niet uitleggen wat ze is. Ik heb wel tienmaal gevraagd aan volbloed Amerikanen mij eens uit te leggen welk ver schil er bestaat tussen een democraat en een republikein. Het ging niet. A u. b. zeg niet dat ik de dommerik ben Maar het gaat er niet om tegenover mal kaar staande principes het gaat er om nuances en meer nog om organisaties en clans. Ais de Amerikaanse politiek aan iets te vergelijken is, is het veleer aan de dorps politiek in veel gemeenten van onzen Vlaam sen buiten waar mensen met gelijk geloof en gelijke zedenleer tegenover malkaar staan en strijden tot liet bittere einde. De strijd is daar te heviger daar de partij aan het be stuur komt met president en ministers en al haar bedienden. Bij de democraten zijn veel professoren van hoger en middelbaar onder wijs bij de republikeinen veel zakenlieden. Maar er zijn zakenlieden bij de democraten en prolessoren bij de republikeinen. Devvey heeft het eervol verloren. Hij heeft omtrent 9 stemmen tegen Truman 10. Wallace de man die flirten wil met Moscou geraakt niet eens aan 1 stem op veertig. En Thomas de eeuwige socialistische kan didaat heeft nog min. Er bestaan in Amerika machtige syndika- ten van mijnwerkers, fabriekwerkers, dok kers, enz. Ze zijn noch socialist noch com munist. Zou onze Belgische classe ouvrière con- sciente et organisée dat mogen ■weten rijding werden gemaakt niet aangewend zijn ter modernisering van het materieel en van het net In elk geval 't zou wenselijk zijn dat de NMVB aan de openbare besturen eens uiteenzet wat ze voor heeft met haar exploi tatie. Zoals de zaken nu staan zal de toestand nog verslechten. Tarieven opdrijven is nog geen oplossing zoeken. Daarmee overwint men de concurrentie niet tegen de snellere voertuigen. Men is thans bezig het goede materieel dat in beperkte mate voorhanden is, even eens kapot te rijden. De trams kunnen aan de terminus nauwelijks stoppen of ze moeten terug weg. Het gewicht dat de motrices op bepaalde uren te trekken hebben is te zwaar, zodat de motors de tijd niet hebben om af te koelen. Ook voor het personeel is zulks met aangenaam op sommige diensturen vin den deze mensen niet eens de tijd om behoor lijk hun boterham te eten. Om dit alles heb ik de kwestie var. de Buurtspoorwegen voor de Raad gebracht. Ik weet ^at de Bestendige Deputatie niet zal nalaten de zaak ter harte te nemen. H. Roosens. Provinciaal Raadslid. ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR De meest verkochte personenauto WIJZIGT ZIJNE PRIJZEN. De berline II Légère 87.500 Fr. De modellen Grand Luxe De berline II Normale 97.500 Fr. De berline II Légère 93.500 Fr. De berline 15 H.P./6 cyl. 129.000 Fr. De berline II Normale 103.500 Fr. 10.000 v-oituren verkocht en zoveel tevreden geleiders. ZEKERHEID bij grote SNELHEID - ZUINIGHEID Onmiddellijk leverbaar van stock. Kleur naar keus voor modellen «Grand Luxe» Giooi gemak van betaling-Overnamen. OFFICIËLE VERDELER voor Aalst> Ninove, Assche Dendermonde en omliggende gemeenten Zich wenden of opbellen Tel. 109 AALST 47, BRABANT STRAAT ZEEBERGBRUG Denderklok

Denderklok | 1948 | | pagina 1