Pijnlijke Ontgocheling 1.,.. A. DE BRAUWER-DE MONT NINOVE Naamfeest van LM. Koning Leopold ill 52, Denderkaai, Tel. 172 KOLEIVHANDEL Twee en twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,25 ?r. Zoncjag 1,4 NpvëmEer 1 ?48 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Juist een jaar geleden, op dezen dag, hoopten wij en... met recht, dat wij dit jaai s Konings Naamfeest zouden vieren met onze geliefde Vorst opnieuw in zijn land. Met vreugde zagen wij de nieuwe regering C.V.P.-B.S.P. van wal steken met in haar programma een oplossing te zoeken in zake de Konings kwestie». Vei mits ook de vooraanstaande leiders der B.S.P.. na hunne vroegere gemene lastercampagne tegen den Vorst, hadden moeten in volle Kamer ver- xlaieri dat de eer van den Koning onaangetast was, mochten wij de toekomst hoopvol te gemoet zien. Hoe tevreden waren wij dan ook wanneer wij ver- name,1 dat de C.V.P.-gioep er aan hield dat na het verlof als eerste punt aan de dagorde van de Senaat zou komen :de volksraadpleging. Hoe het verloop ervan geweest is hoeven wij hier niet te herhalen. Doch het is en blijft voor ons allen een pijnlijke ontgocheling en wij vragen ons af of de B.S.Pin dat opzicht haar woord heeft gehouden en of de C.V.P hier geen les heeft uit te halen. Mij geven giaag toe dat de C.V.P. niet alles naar haar zin kon doen en dat ei zekei in een coalitie-regering soms heel zware toegevingen moeten worden gedaan doch op dit punt menen we te moeten vaststellen dat de B.S.P. geen millimctei is geweken van haar vroeger standpunt en dus van haar kant geen de minste toegeving heeft gedaan immers op welke manier hebben ze naar een oplossing in zake de Koningskwestie gezocht De C.V.P. weze dus goed op haar hoede bij het opmaken van het nieuwe i egei ingspi ogramma en zeker bij het aanvaarden ervan en, voor wat de Ko- ningskwestie betreft, cordaat en onverbiddelijk haar eisen stellen en er aan houden dat ook dit punt zijn volle recht krijge. C.V.P.. onze hoop berust op U Een N K.B.-er. Di WEEK Verleden week liep dit chronijkje te laat binnen, zodat veertien dagen verstreken, voor aleer er heraangeknoopt wordt - en op die tijd vielen er twee gebeurtenissen met we relddraagwijdte voorniets bewijst beter hoe duizelingwekkend de actualiteit holt. op onze dagen. Vooreerst knald de tijding los van de val van Moekden. Wat betekent dat de Commu nistische Chinese legers de nationalistische troepen van Tjang Kaï Tsjek een nederlaag van belang hebben toegebracht. Feitelijk ont glipt heel Mandsjoerye. het vroegere Japanse wingewest, thans aan de greep en aan de controol van de wettelijke Chinese regering. En het is zeer de vraag of de Tsjang Kaï Tsjek de communistische springvloed zal kun nen indammen Niemand kan zich begoehelen. het machts evenwicht in het Verre Oosten is aan het verschuiven de Sovjets boeken een punt. Wij moeten elkaar nochtans voorstaan Dc begrippen communist en nationalist hebben, in het Oosten, bij lange dezelfde betekenis niet als in het Westen. Feitelijk gaat het ginds om een zoveelste phase van de burgeroorlog, waarbij Tsjang Kaï Tsjek mo menteel een tegenvaller oploopt. In de grond streven alle Chinese generaals, of ze zich nu communistofwel nationa list dopen, hetzelfde na de macht voor eigen rekening. Men vergete niet dat Tsjang Kaï Tsjek, destijds, zelf met Moscou heeft gecoquetteert. tot wanneer hij het bewind voor zichzelf heeft kunnen grijpen. Intussen blijkt het dat zijn concurrenten vanwege Moseou werkdadiger hulp ontvangen hebben, dan hij vanwege Washington. En dat de Rus- ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR sische invloedspheer zich. dank daaraan, duch tig heeft uitgebreid. Zal Amerika bij de pakken blijven zitten en Tsjang verder aan zijn lot overlaten Het is weinig waarschijnlijk. Het laatste woord is nog niet gezegd en Mac Arthur zal, des gevallend, van uit Tokio, nog wel iets in de pap te brokken hebben De tweede gebeurtenis met werelddraag wijdte is de herverkiezing van president Truman. jSchier niemand verwachtte er zich aan tenzij, hijzelfde feiten hebben uitge wezen dat hij zijn kansen raker afgewogen had dan al de bladen en Gallup-enkwesten, die zijn nederlaag voorspeld hadden. Wij menen niet dat die verkiezingen gron dig de buitenlandse politiek van de Verenig de Staten zullen beïnvloeden. Doch er zit toch alvast een niet gering voordeel aan vast, in dit domeinwi j ontsnappen aan de drie inaand interregnum, die wij zouden beleefd hebben, indien Dewey zowel het pleit ge wonnen had. President Truman zal nu, zon der verwijl, een stuurvaste koers kunnen kiezen, te meer daar hij over de meerderheid in do Kamer en in de Senaat beschikt. Hij moet nu niet meer weifelen hij kan zijn gang gaan. Dit is, op zichzelf, een goed iets stuurloos heid was het ergste gevaar op een zo kritieke stond als de huidige. Wij mogen ons thans, redelijker wijze, aan een beginselvaste Ame rikaanse diplomatieke actie verwachten het is geen uur te vroeg N.K.B. - Ninove. MAANDAG 15 NOVEMBER 1948 te 9 uur Plechtige H. Mis in de Dekanaie Kerk. Alle weldenkende burgers en vooral de VROUWEN worden dringend uitge nodigd tot deze H. Mis Vrouwen van iSinove, als antwoord op de schaamteloze rede van Mw Spaak in de Senaat, toont dat gij onze geliefde Vorst, Leopold III, in uw hart draagt Grondwettelijkheid Eerbied l Dankbaarheid .In Frankrijk beheersen eveneens twee feiten de toestand. Vooreerst is de regering de toestand on dubbelzinnig meester gebleven het commu nistisch opzet met de mijnwerkersstaking is mislukt en zulks zal de G.G.T. voorzeker in de lenden hangen. Wat niet zeggen wil dat het sociaal pro bleem opgelost is. Doch het gevaar voor een revolutie is bezworen, en dat is al veel. Tweedens hebben dc gaullisten, bij de ver kiezingen voor de Raad der Republiek de weerga ongeveer van onze Senaat een heu se overwinning geboektzij kapen schier twee vijfden van de zetels weg Overwegend ten nadele van de M.R.P. waarvan de troepen in groot aantal- naar de Gaulle blijken over gelopen te zijn. De nawerking hiervan zal, in de eerstvolgende maanden, onvermijdelijk tot uiting komen. Alhier is het. op de stond waarop deze re gelen geschreven worden, nog geen uitge maakte zaak of de C.V.P. en socialisten zul len 't accoord geraken om voort samen te re geren. De grote massa van de kiezers zijn hier voor. in de grond, te vinden maar eenmaal dat de paardenprosserij van het loven en het bieden losgaat men heet zulks in politieke taaleen gemeenschappelijk programma ont werpen krijgen de dwarsdrijvers van alle gevederte zo"n mooie kans om roet in het eten te gooien Alle partijen denken stilaan aan hun elec toraal platformdit zal voorzeker de be sprekingen niet in de hand werken. Van een andere Kant zijn al de politieke mannen met een greintje staatszin en verantwoordelijk heidsgevoel het roerend eens om te achten dat het landsbelang best zou gediend wor den met de verdaging van de verkiezingen tot volgend jaar. Zal dhr Spaak er dan. met zijn spreekwoordelijke handigheid, nog j slagen om een crisis af te wenden Kon zulks, in voor de C.V.P. aannemelijke voorwaarden, wij zouden cr ons over verheu gen. Maar dan moeten de socialisten zich goed in hun koker prenten, dat de vriend schap en de toegevingen niet van één kant kunnen kermen. OPEN.BRIEF aan Mevrouw Spaak Uit naam van alle Koningsgezinde vrou wen, ais protest tegen haar toespraak in de Senaat. Van wege de Vrouwelijke Afdelingen B.N.B 'Belgisch Nationaal Blok) ontvangen wij vol gende brief, die wij gaarne aan onze lezers meedelen. Mevrouw, Ik ben overtuigd de tolk te zijn, van mil- liuenen Koningsgezinde Vrouwen van Bel- gië, tot welke stand of opinie zij ook be- horen, om te protesteren tegen de woorden gebruikt in uwe toespraak in de Senaat op 20 October 1048 De Koning heeft de Vrouwen bedrogen. Zij hebben geleden en niet alleen de socialistische vrouwen Waarlijk Mevrouw, het doet mij leed dat er een vrouw is en dan nog een vrouw die de eed van getrouwheid aan de Koning heeft afgelegd, die zulks durft te beweren Is het omdat Hij bleef volhouden in de strijd, terwij] de ministers hun heil zoch- ten en vonden in de vlucht naar het bui- tenland Of is het omdat Hij het hoofd heeft ge- boden aan de indringer, en aan zijn solda- ten heeft beloofd bij hen te blijven, en hun lot te delen Dank zij Zijn edel voorbeeld, heeft ons leger, spijt de hachelijke toestand, gevoch- ten met een dapperheid waaraan de En- gelsen en Amerikanen hulde hebben ge- bracht. Dank zij Zijn weerstand, zijn dui- zenden Engelse soldaten ontsnapt aan de dood en de gevangenschap Is het niet aan Hem te danken, dat velen onzer mannen, vaders en zonen terug ge- geven werden vervolg op tweede blad. genumen die reeds twisten bij het nog warme lijk Handelsregister Aalst 1091 1 4 OP DEN UITKIJK 11 November 1948 - 11 uur. Het weder is schoon en zacht, bijna even schoon en zacht als op 11 November 1918. Er was dertig jaar geleden meer zon. Meer zon in de lucht en vooral meer zon in de harten. Ik ben niet naar het graf van den on bekenden soldaat geweest; ook niet naar gelijk welk monument. Er is een dag in 't jaar dat ik niet la chen kan, dat ik geen mensen kan zien. 't Is op 11 November. 11 November 1918 was achoon. Hij was splinternieuw. Het Belgisch leger iag op de lijn Schelde - kanaal Gent-Terneuzen. De eenheid waarbij ik behoorde lag op De Pinte, wijk Zwarte-Gat. Alles lag gereed om op 12 November de Schelde over te steken indien het niet gedaan was. Het was gedaan Een oorverdovend ge juich ging spontaan op langs heel de lijn. en toen plots de stilte. Niet op be vel, maar instinctmatig. Na de eerste op welling van levensvreugd gingen de ge dachten automatisch naar de berg - naar de zee miserie die achter ons lag. - Naar hen die aan den IJzer gebleven waren ook naar hen die onderweg van den IJzer naar hier gevallen waren. Elk zweeg en menigeen pinkte een traan weg om de gevallen vrienden en mak kers die het schone uur niet hadden mo gen beleven om het hartzeer van moe ders en echtgenoten die hoopvol zaten te wachten en die jaren lang zouden treuren om een vernietigde hoop. Wat was het schoon dien dag omdat het nog veel schoner ging worden Het was reeds schoon geweest in de ellende en het lijden van den strijd. Een overhoop geschoten soldaat, zijn inge wanden puilen uit een monsterachtige buikwonde en liggen in het slijk neven hem. Zijn lichaam rilt en trekt van de pijn... Mama, mama Kan ik iets doen voor u jongen leeft mama nog Neen mijnheer de almoezenier maar ik heb vrouw en kinderen. Zijt gij christen - Ja Zij ook - Ja! Lgo te absolvo... hieiige olie... een jam mer klacht ik zie ze nooit weer... Stil mijn jongen seffens zijt gij er dichter bij. Uit den hemel zult gij er over waken en iedermaal zij zullen bid den Onze Vader die in de hemelen zijt...» zullen e ook aan u denken, hun vader die in den hemel is... Dank u mijnheer. Een hevige kramp... Wijl zijn hooid rust op den linker arm van den piiester sluit een sterke rechter greep zijn twee machteloos geworden handen samen - en laatste zucht en 't is gedaan. Daar een ander hoopje lillend solda ten vlees... Kan ik u helpen jongen... drinken hier mijn veldfles, drink ik ben priester. Ik ben protestant menheer kan ik iets doen voor u Mijn bijbel zit daar in dat zakje, lees voor mij bladzijde... De lezing is nog niet ten einde ais het einde er is Nog een andere. Jongensgezicht van achtien negentien jaar waar gouden haarlokken rond krullen. Nog niet verzorgd jongen - Neen. 't is schande, ik lig hier van zes uur ?t Is nu negen uur. zei ik... Jongen, dokters en bran- kardiers zijn overmand. Ik ben uit een andere eenheid hier komen helpen. Wat kan ik doen voor u Te laat ik ben leeggebloed... En t is waar, ik zie het. Kan de priester u niet helpen? - Neen Goed jongen dan is 't de brankardier die helpt. Uw ransel onder uw hoofd leggen Ja Nog iets drinken! hier mijn veldfles... Dank u, maar het komt te laat ik sterf en ik heb nog niet geleefd Op den linker arm van den priester rust het hoofd met het gouden haar en de machteloos geworden han den laten zich omknellen door een ster ke mannengreep. Gedaan. De samenle ving had eerst zijn ziel gedood, nu heeft ze zijn lijf kapot geschoten. Verbitterd is hij heen gegaan en toch wist hij dat de hand die de zijne omknelde een vriendenhand was. Nu de grote miserie voorbij was zou in onderling begrijpen het leven schoon worden... Helaas terwijl hier geleden en gestorven werd. werd elders geleefd en gekonkeld. En die levenden zijn gaan pi aten in naam van die doden.. Schandelijke morele afzetterij waar bij zij hun baantje plaveien met de droge knoken der doden. In een dodenhuis past stilte, en al de i est is hatelijk gedoe van ikzuchtige erf- De Denderklok

Denderklok | 1948 | | pagina 1