Haar Gouden Stem POPPENKAST F.C. Nioove II versterkt eo Appelterre De belastingen worden verminderd. A. DE BRAUWER-DE MONT NINOVE 62, Dendevksai, Tel. 172 Prijs per nummer T,25 ïr. KOLENHANDEL Twee en twintigste Jaargang Zondag 21 November 1948 Postcheckrekeninfc 1862,54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst ZONDAG 28 NOVEMBER te 7 uur. Parochiale Zaal St Jorissfraat opvoering van drama in 4 bedrijven van W. Van Den Berg <*oor V-K.BJ. - NINOVE Prijzen der plaatsen 20 en 15 fr Zondag 19 DECEMBER a. s. te 4 uur, in het Onderwijsinstituut der Zusters H.H. Harten Kasteelstraat, NINOVE van het R.V.T. van Antwerpen onder directie van Rik Jacobs Turnoefeningen Dansen Zangen TOEGANG Fr. 20 eerste plaatsen. Fr. 10 tweede plaatsen K.B.V.B. Zondag 21 November 1948 te 15 u. op het terrein Doorn GROTE VRIENDENMATCH tussen SUPPORTERS, komt onze spelers aanmoedigen. Op het congres van het arrondissement Brussel werd gezegd Moesten de leden van de C.V.P. een F.I.-mentaliteit hebben, dan zouden zij al lang door de straten van he* land getrokken zijn met grote spandoeken waarop zou staan Eyskens au poteau En dat is zeer juist, want het kenmerk van het onafhankelijkheidsfront is steeds geweest zijn gebrek aan objectiviteit en zijn lust om herrie te schoppen. - Sommige mensen hebben nochtans zon der die F.I -mentaliteit te bezitten, en vaak te goeder trouw schandaal geroepen om de zware belastingsdruk die op ons allen weegt. Ze hebben de C.V.P. en Minister Eys kens in het bijzonder, ervoor verguisd en belasterd. Dat was omdat ze de toestand slechts on volledig kenden of niet wilden kennen. Wat was de waarheid TEN EERSTEomdat wij onvermijdelijk meer belastingen moeten betalen, omdat wij de zeer zware gev olgen van de oorlog te dia gen hebben. TEN TWEEDE ciat ae C.V.P.-Minister een zeer slechte erfenis van zijn iinkse collega's heeft moeten overnemen. Die hadden maar uit gegeven en nog uitgegeven, zonder zich er om te bekommeren hoe de zaken stonden. Geen enkel minister van financiën uit de volksfiontregeringon kon op 20 milliard na zeggen hoe het met de Staatskas gesteld was Alle extra-uitgaven kwamen niet eens voor m de begroting, maar werden door thesaurie voorschotten gefinancieerd., Wat heeft de heer Eyskens dan ook gedaan" In de eerste plaats orde gebracht en het evenwicht hersteld. Enkele maanden reeds nadat de C.V.P. in de regering getreden was. legde onze Minister van Financiën aan het Parlement en het land een verslag voor, wa«^ in duidelijk werd aangegeven hoever het met de Staatskas stond Nu men de toestand kende, kon men be ginnen te werken om onze financiële toestand weer gezond te maken. En het eerste punt was: geen nieuwe schulden meer maken. Want het was gebleken dat de voorschotten sedert 1940 gedaan, 125 milliard bedroegen. Daarbij kwam dan nog voor de linkse rege ringen een deficiet van 33 milliard voor de begroting van 1945 en van 22 milliard voor die van 1946. De begroting van 1947 was reeds dik aangesneden toen de C.V.P. in de rege ring kwam, maar toch kon het tekort voor dat jaar nog tot 10 milliard beperkt worden. En in 1948 eerste normaal jaar van het C.V.P.-beleid was de begroting in even wicht Toen de Minister van Financiën zag dat de toestand goed werd heeft hij niet gewacht op de melo-dramtische en demagogische re devoeringen van de liberalen om de belas tingsdruk te verminderen. Onmiddellijk heeft hij voor 5.5 milliard fiscale ontlastingen toe gestaan. In onze belastingen op de inkomsten over het jaar 1947 zullen we dit duidelijk gewaar worden. En laten wij dan niet vergeten dat de aan slagvoeten niet door de C.V.P. werden inge voerd, maar dat Minister Eyskens eenvoudig weg de wetten heeft toegepast door een linkse meerderheid gestemd en aanvankelijk de cir culaires van de linkse ministers van financier moest laten toepassen. Al de verbeteringen die reeds werden in gevoerd, zijn dus verbeteringen door de C V.Paangebracht aan de wetten en reglemen ten door de linkse volksfrontmeerderheiri gegeven. En nu komt binnenkort de grote slag ge. totale fiscale hervorming die zeer grote ont lastingen zal meebrengen, vooral voor hen die gezinslasten te dragen hebben. Sedert jaren spreekt men daarover, maar eerst wanneer de C.V.P. aan de regering gekomen is werd het ernst. En het wordt geen lapmaatregel of een prutshervorming, maar een volledig hergieten van ons fiscaal stelsel, waarbij de ontlastingen tot 100 gaan Nu kan men doen gelijk de zuurpruimen van de Libre Belgique en smalend zeggen dat de C V.Pdaar .Kwee jaar vroeger moes' mee uitgepakt hebben. Mensen die eerlijk en objectief zijn daaren tegen. zullen begrijpen dat een dergelijke hervorming een degelijke voorbereiding vraagt en dat het onzin zou geweest zijn fis cale ontlastingen te geven vooraleer men juist wist waar wij op financieel gebied ston den en wat de Staatskas verdragen kon. Ec. goed huisvader deelt toch geen zakgeld u aan zijn kinderen, vooraleer hij zeker weet dat zijn vrouw voldoende fondsen heeft om al het nodige voor het gezin aan te schaffen De moppers en de malcontenten kunnen zeggen de C.V.Pmoest dit en Eyskens moest dat, maar wat zij wensen is eenvoudigweg dat de C.V.P. zou mirakels doen. En als men dat van een mens vraagt, dan wordt men natuurlijk ontgoocheld. DE WEEK De Angelsaksers hebben een beslissing ge troffen die voor de toekomst van West-Euro pa in het algemeen en voor het economisch bestaan van ons land duurzame, betekenisvol le gevolgen kan naslepen zij hebben beslo ten de uitbating van het Ruhrbekken aan de Duitsers zelf af te staan. In Frankrijk heeft zulks een begrijpelijke ontroering en onrust verwekt. Op de keper beschouwd, komt die besli sing er op neer dat de Amerikanen en de Engelsen méér op West-Duitsland dan op Frankrijk gaan re kenen als spil voor de heropbouw van Europa en als ruggegraat van hun defensief systeem, van de dam die zij willen oprichten tegen de Russische expansie. De landen van Benelux staan daarbij dich ter bij het Frans standpunt dan bij het Angel saksisch. Zij koesteren, terecht, vrees en achterdocht voor een herrijzenis van de Duit se macht. Zij kunnen moeilijk vergeten dat, op de duur van een mensengeslacht, precies de Duitsers tweemaal hun land overrompeld hebben. Dit is. voorzeker, een overweging die niet lichtvaardig mag of kan opgenomen worden. Doch daartegenover staat het feit dat op drijfzand niet kan gebouwd worden. En de Aïigelsaksers willen nu eenmaal vaste, hech te grondvesten leggen voor hun politiek. Wellicht moeten wij in de innerlijke Fran se toestand de diepe oorzaak zoeken voor de opvallende kentering in het buitenlands be leid van de Angelsaksers. Men kan moeilijk de indruk ontgaan dat zij Frankrijk langsom minder gaan betrouwen. En niet helemaal zonder redenEr komt, ongelukkiglijk, geen eind aan de sociale on lusten bij onze Zuiderburen. Wel is de revc- lutionnaire communistische mijnwerkerssta king mislukt. Maar wie zou durven beweren dat de beslissing reeds gevallen is? Zolang als het gevaar niet radikaal bezworen is dat een rode revolutie een bres zou slaan in de West-Europese verdedigingsgordel, zullen de Angelsaksers, om zeker te spelen, geneigd zijn om West-Duitsland als hun betrouw baarst bruggenhoofd te beschouwen. ALLE SOORTEN KOLEN, ALLS SOORTEN ANTHRACIETEN. ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR De bezwaren hiervan zijn, ook voor ons, niet te onderschatten. Terwijl de militaire organisatie der Vijf wordt doorgezet, terwijl cte integratie van ons leger in een complex onder het opporbevelhebberschap van lord Montgommery verwezenlijkt wordt, treffen de Angelsaksers in hun bizoneecono mische maatregelen die ons geweldig hinde ren en b. v. onze textielnijverheid grote scha de en nadeel berokkenen, bij zoverre dat, uit de bevoegde middens, krachtdadige pro testen opstijgen. Wij moeten ons daar evenwel niet blind op staren. Er zullen nog moeilijkheden te overwinen zijnde chaos door een wereld oorlog nagelaten wordt niet zo licht geor dend. Wij zullen, ieder van onze kant, groot mogendheden en kleine landen, water in onze wijn moeten doen om een oprechte, werkda- dige samenwerking te bereiken. Brussel en Gent zijn niet op één dag gebouwd doch dat politiek nu eenmaal geen idylle is, dat beginnen wij stilaan te ondervinden Reden te meer opdat wij onze eigen ruiten niet zouden uit slaan Terwijl deze regelen gesehreven worden is de feitelijke regeringscrisis in ons land nog steeds niet opgelost. Wij hebben nog niets kunnen vernemen over de i/tkomst van de interpellatie gericht tegen minister Struye wegens de genade verleend aan twee ter dood veroordeelde Waalse gestapisten Het betreft voorzeker geen interessante personnages volgens wat wij er over verno men hebben Maar dat is juist een kwestie die we! eens te zeer over het hoofd gezien wordtloont het werkelijk de moeite om voor twee zulke gemene schurken het land op stelten te zetten Of ze nu tegen de paal gezet worden of in de gevangenis mogen rot ten, zijl zijn cn blijven ter dood veroordeeld. Het, is verkeerd van een gerechtelijke aan gelegenheid een politieke twistappel te ma ken. Of zouden wij de bladen moeten geloven die beweren dat dit voorwendsel in sommige linkse kringen meer zou uitgebuit worden, omdat men het, van electoraal standpunt, voordeliger acht dat de regering zou uiteen vallen over zo'n incident dan over een prin- ciepskwestie, zoals b. v. de koningskwestie of de schoolkwestie In dit geval nemen de «strategen», die schuil gaan achter zulk stratageem, het niei bijster ernstig op met het landsbelang Wij willen dan ook blijven hopen dat dhr Spaak zijn gezag en zijn welsprekendheid in de weegschaal zal leggen en dat hij, in ieder geval, voor de eer en het prestige van ons Psi lement, zal waken dat de regering ieder een voor zijn verantwoordelijkheden plaatst moet het tot een breuk komen, dan moet liet kiezerskorps, hetwelk in dit geval waarschijn lijk zal moeten geraadpleegd worden, helder en duidelijk vernemen ©ver welke principiële strijdige opvattingen de kiesstrijd zal lopen en welke knopen moeten doorgehakt worden door het algemeen stemrecht Wij herhalen het echter, de beste oplossing ware buiten kijf dat er niet moest gestemd warden en dat de crisis ontknoopt geraakte door een treffelijk modus vivendi, Uit* de Rede ven Volksvertegenwoordiger MOYERSOEN op het Congres te Herzele. Objectieven van dan familie-politiek. Plaats van het probleem. Het familiaal-probleem is niet een der me nigvuldig aspecten van het hedendaags so ciaal vraagstuk. Het is voor diegenen die het sociaal vraag stuk beschouwen in het kader der heden daagse toestandenhet centraal probleem. Het socialisme, geboren uit een individua listische opvatting, is de gevangene van een conservatisme dat de toestanden ziet alsof ze sinds 50 jaar niet waren veranderd. Indien Paus Leo XIII thans moest spreken dan zou hij het niet meer hebben over de ergerlijke ongelijkheden die er bestaan tus sen de verschillende standen, maar wel over de ergerlijke ongelijkheden die bestaan tus sen eenerzijds de grote massa der volwasse nen die geen of slechts één of twee kinderen hebben, en de kleine moedige minderheid die er drie en meer heeft tussen diegenen die niet hoeven bezorgd te zijn om hun kin deren omdat zij er geen hebben, en diegene die een dagelijkse kommervolle strijd voeren om op fatsoenlijke wijze de kinderen op te voeden die morgen de actieve bevolking van het land zullen uitmaken, zijn voorspoed zul len bewerken, de ouderlingen zullen onder houden, voor de gepensioneerden zullen op brengen, en desnoods 's Lands weerbaarheid zullen verzekeren. Wie nog twijfelt aan de ernst van de he dendaagse toestand op het gebied der be- OP DEN UITKIJK J'ai le cafard. Ik kan dat in 't Vlaams niet zeggen. Ik heb van leven met dien gemoedstoestand kennis gemaakt in het leger en daar zijn naam geleerd. In mijn tijd was er in 't leger nog veel min Vlaams dan nu. 't Was er toen al in 't Frans, zelfs de cafard. Het is zo een toestand van volledige lusteloosheid met een tikje zwaarmoedigheid daarbij. Gij vertikt het iets te doen. Moest het aan uw zitvlak beginnen branden, er is veel kans toe dat ge niet eens rechtstaat om te blussen. J'ai le cafard ik voel geen lust om naar iets te kijken, orn iets te zien. Ik voel geen lust om naar gelijk wie of wat te luisteren, zelfs niet om iets te lezen. Iets dat gij reeds lang omtrent van buiten kent kunt gij lezen zonder kracht inspanning. Om toch iets te doen heb ik gebladerd in een oud-versleten Heilige Geschiedenis. Er zijn niet veel mensen die nog iets afweten van Heilige Ge schiedenis. Iedereen is groot man of droomt er van het te worden en Heilige Geschiedenis prijkt niet op het program ma tussen de lervakken die in aanmer king komen voor het examen van groot- mannenschap. En ik heb gelezen de geschiedenis van Caïn die zijn broeder Abel doodsloeg omdat hij hem niet luchten kon. Ik heb gelezen hoe hij door God gestraft werd en veroordeeld tot levenslange dwang arbeid hoe hij, toen zijn geweten was wakker geschud, in wanhoop viel en be vangen werd door de schrik dat al wie hem vinden zou hem zou doden. En ik heb gelezen hoe God hem tekende met een bijzonder teken en hem de verzeke- ring gaf dat hij niet zou gedood worden. «Wie Caïn doden zou, zou zevenmaal zwaarder gestraft worden dan hij zelf En ik heb gelezen van Herodes en Joannes de Doper. Hoe Joannes in 't gevang werd gestopt omdat zijn woord en zijn persoon hin derlijk waren voor de vorst, un empé- cheur de danser en rond. En ik heb ge lezen hoe op zekeren dag op aanhitsing van een boze vrouw een wellustige jon ge danseres, als loon vroeg dat het hoofd van Joannes haar zou gebracht worden op een schotel. En ik heb gelezen hoe zij het kreeg. En ik heb gelezen van Christus voor Pilatus. Hoe deze Christus wilde redden uit de handen van een haatdragende en hatelijke bende maar voor het straatru moer bezweek en... zijn handen waste. In normale omstandigheden hadde ik toen de vergelijking gemaakt tussen die oude heilige geschiedenis van lang ver vlogen eeuwen en de leke geschiedenis van onze dagen. Want op onze dagen is alles leek. Het onderwijs is leek, de mo raal is leek, de geschiedenis is leek, en de politiek ook. En veel grote mannen die beweren kampioenen te zijn van de oude westerse beschaving spreken leek en handelen leek. En van leek maakt gij zo gemakkelijk «leelijk». Maar, j ai le cafard, en 't is maar best dat ik geen groot man ben gelijk Pila- tus want ik zou nog niet eens mijn han den wassen. De Heer VAN DEN BERGHE, Volksvertegenwoordiger, houdt ZITDAG in Ons Huis Dreef op Zaterdag 20 November vaut 9.30 uur tot 11.30 uur. voiking, beschouwe het probleem in het ka der van het hedendaags wereldgebeuren, in 't licht van het dreigend wereldconflict tus sen het Oosten en het Westen, en stelle deze twee cijfers naast elkaar. In het Oosten bedraagt het geboortecijfer 30% In het Westen, en bij ons het laagst, 15 Het absoluut bevolkingscijfer bij ons ver mindert nog niet, maar met den dag groeit het getal ouderlingen, en vermindert het ge tal kinderen In 1846 waren er 10 ouderlingen voor 100 volwassenen. In 1941 waren er 15 ouderlingen voor 100 volwassenen. In 1980 zullen er 22 zijn. Indien we nog voet bij stek houden is het dank aan een kleine minderheid, die met den dag, helaas, in aantal smelt. Ongelijkheid der lasten. In de 19e eeuw waren de gezinnen met veel kinderen de regel; kinderloze en kin- derarme gezinnen waren de uitzondering Nu is het andersom. Het blijkt uit het verslag der Nationale verrekenkas voor Gezinsvergoedingen voor het jaar 1945 dat slechts 31 7c van de arbei ders kinderen ten laste hebben, en slechts vervojg op tweede bfrri -v Denderklok 'Jflefer- O-.' -- A

Denderklok | 1948 | | pagina 1