In België m het voor later zijn A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE Vernieuwing van de abonnementen. 52, Denderkaai, Tel. 172 Twee en twintigste Jaargang Prijs per ftummjer 1,25 fr. Zondag 2,8 Rovje.rrfiei CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE KOLENIIANDEIz ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR DE WEEK OP DEN UITKIJK Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. Ir» Frankrijk hebben grote revolutionnaire .«takingen gewoed en nog is het orkaan niet helemaal geluwd. België ligt niet ver van Frankrijk en naai de handelwijze en woorden te oordelen ge troosten de meeste Belgen zich zelfs de moei te niet om eens ernstig te denken aan het gevaar dat ons dreigt. Eendracht is nu meer dan ooit geboden de eendracht van alle mensen van goeden wil alleen kan ons redden. Zeker, wij mogen de werking der partij beoordelen, omdat wij redelijke mensen zijn en God dank nog leven in een vrij land. Maar dan moet het gebeuren in rechtzinnigheid, er van overtuigd zijnde ten eerste, dat de partij te zorgen heeft voor het algemeen wel zijn en hierbij soms tegen het belang van den privaten porte-monnaie kan stoten ten tweede, dat wij de werking der partij begrij pen en ons genoegzaam rekening geven van de evolutie der tijden op sociaal en econo misch gebied. Twee wegen liggen voor ons open. twee ai leen, zonder middenweg en zonder uitvlucht de ene rechts, de andere links. De ene naar het behoud der Kristelijke beschaving, de an dere naar het communisme, rechtstreeks oi onrechtstreeks. Uit «La Libre Belgiquegeven wij. ter overweging een overzicht volgens de rede van M. Jules Moch, Minister van Binnen landse Zaken, uitgesproken den lf> November 1.1., voor de Nationale Vergadering M. Jules Moch begon zijn rede met te ver klaren dat op een gegeven ogenblik, ter ge legenheid van de stakingen der "mijnwerkers, toen het leger de putten terug bezette, ben den communisten, aangevoerd door vroegere leden van het verzet, echte guerillasmethoden gebruikten 11 ij gaf lezing uit verslagen van plaatselijke ambtenaren die bewezen hoe de bruggen en wegen ondermijnd werden Zich naar de ban ken dei' communisten riehttonde. deed M Moch opmerken dat de houding geen syndi cale actie was maar wel een revolutionnaire daad. M. Moch merkte aan dat er 47 zware ge vallen van sabotage plaats hadden, hier in begrepen, ontsporingen van treinen, vernie tiging der electrische apparaten in de mijnen en het buiten gebruik stellen van een grote hoeveelheid van lampen der mijnwerkers. Drie honderd zeven en zestig aanslagen op mijnwerkers of tegen hunne oversten werden door de politie betekend. Maar de Minister is er zeker van dat de gevallen van dien aard vee! talrijker zijn, want vele mijnwerkers aarzelen ze bekend te maken. M. Moch voeg de er bij dat het klaat blijkend is dat deze boosaardige, misdadige, besmettelijke Rus ziekte van saboteren en van scl^ikaanjaging beantwoordt aan bevelen van hoger hand Duizend een en veertig aanhoudingen waaronder 117 vreemdelingen. De toestand is merkelijk verbeterd, ver volgde M. Moch, maar het saboteren en de vreesaanjaging blijven duren in sommige centra waar de plaatselijke leiders der G.G.T communisten) handelen als meesters. liet leger zal overal behouden blijven tot de persoonlijke veiligheid en de vrijheid van arbeid opnieuw geheel zullen verzekerd zijn. M. Moch geeft er kennis van dat in ver scheidene streken afgevaardigden der mijn werkers in bezit werden gevonden van gra naten. Tot op 12 November werden in totaal 179 politieagenten gewond1041 personen onder wie 117 vreemdelingen (Polen. Italia nen en Duitsers) werden aangehouden 317 veroordelingen werden uitgesproken en 25 vreemdelingen werden uit het land gezet Het doelde regering omver werpen, zelfs door rechtstreekse handeling indien nodig. Na nagegaan te hebben wat hij noemt liet schrikbewind pi de koolmijnen, verklaarde de Heer Minister met klem dat de wet en de orde in Frankrijk de bovehand zullen halen. De Heer Minster verklaarde dat op 13 No vember de productie 104.930 ton bereikte zijn de tiö van het normale cijfer. In het tweede deel van zijne rede haalde. M. Moch, gekregen inlichtingen aan die aan wezen dat aan de communistische leiders on derrichtingen werden gegeven om de stakin gen door te drijven tot dat de regering zou vallen. De Heer Minister stipte aan. dat volgens een communistisch spreker, liet doel der sta kingen was het omver werpen der regering en de macht in handen nemen door de com munisten, door rechtstreekse handeling in dien nodig en de H. Minister voegde er bij dat de persoon die deze verklaring deed hier in do vergadering aanwezig is en dai Hij zich gedurende zekeren tijd verdoken heeft omdat hij vreesde aangehouden te worden. De Heer Minister heeft nochtans niet be paald op welke communistische afgevaardigde hij zinspeelde. Oe onderrichtingen van het Kominform Het westers Kapitalisme vernietigen. M. Moch haalde dan de onderrichtingen aan die gegeven werden door den secretaris van het Kominl'orm, wijlen Jdanov, in Juli 1948. Hij bevestigde dat het document, waar uit hij de uittreksels gaf, uit zeer zekere bron kwamen. In dat document, verklaarde M. Moch, geeft Jdanov aan de Communistische partijen van West Europa de volgende onderrichtingen welke ook de uitslag weze van de diploma tieke onderhandelingen die zich heden te Moscou afspelen, de strijd tegen het Marshall plan moet met alle middelen in West-Europa doorgevoerd worden. Een diplomatiek be stand zal slechts een der tussenpozen zijn van den oorlog tegen het westers kapitalisme, dat moet verpletterd worden. M. Moch voegde er bij dat volgens ontvan gen inlichtingen op het Ministerie van bin nenlandse zaken de provinciale secretaris sen der communistische partij in staat ge weest zijn. begin September, een verslag over te maken aar, het uitvoerend comité der par tij om aan te kondigen dat alles voor de ac tie gereed was, overeenkomstig de onderrich tingen van het Kominform. De communistische werking in Frankrijk en België is rechtstreeks onderhouden door Soviet-Fondsen M. Moch toonde ook nog aan dat de finan- tiele organisatie die de overdracht deed der fondsen van achter het ijzeren gordijn naai de franse en belgische communisten, een bank omvatte die alhoewel wettelijk fransf?) zijn de in werkelijkheid behoort aan twee bij zondere banken van de Soviet Staat. Nauwkeurig bepaalde hij dat het is Ban- que Coinmerciale puur l'Europe du Nord 99.700 op hare 100.000 aandelen behoren aan de Soviet-staatsbank voor buitenlandse han del. Kortelings geleden, ging de H. Minister verder, werd goud. ter waarde van 1 milliard franse frank, komende van de Kominform. in Frankrijk ingebracht. Onderrichtingen brachten aan het licht, dat in Juli 1.1., de Zwitserse politie een Roemeens burger aan gehouden heeft, die zogezegd personen uit Roemenië hielp ontvluchten maar in werke lijkheid een agent was die voor taak had fondsen van de Kominform, in Frankrijk en België uit te delen. Twee Belgische communistische leiders in 't gedrang gebracht door M, Moch In den loop van deze rede waarin hij aan toonde dat de bevelen van Moscou waren de uitwerking van het plan Marshall te ver nietigen en het amerikaans parlement te ont raden. dat pi.an door te drijven door een chaos te scheppen in Italië en Frankrijk, heeft M. Moch, volgens het verslag der zit ting. er aari toegevoegd dat de eerste onder richtingen aan de franse communistische lei ders werden gebracht, in November 1947, door twee Belgen M. Lalmand, algemeen secretaris der belgische communistische par tij en M. Claessens. Zij kondigden aan dat een rechtstreekse actie moest tussen komen in Frankrijk en in Italië. In België zou het voor later zijn. Ln inderdaad, wij hebben de grote bewe gingen gehad op het laatste van verleden jaar, in Frankrijk en Italië. De belastingen van Mr Eyskens en de belastingen van de Liberalen Er wordt veel geklaagd en met reden over de zwaren druk der belastingen. Veel mensen zijn geneigd dit aan Minister Eyskens te ver wijten en de liberalen zijn de eerste om dit vals oordeel te verspreiden. De waarheid is; dat behoudens de loontrekkende die aan de bron worden belast, haast geen enkel belas tingschuldige belastingen betaald heeft die door M. Eyskens zijn vastgesteld, namelijk belastingen op de winsten van het jaar 1947. De hoge belastingen die zij thans betaalden zijn deze die bestonden en werden geliand- haald onder het regime der linkse regering. Do Heer Eyskens heeft de belastingen ver minderd. De hier volgende tabel zal dit dui delijk bewijzen. A. Belastingen betaald door een ongehuwde handelaar linkse Minister regering Eyskens Op 80.000 fr. 100.000 fr. 150.000 fr. 250.000 fr. 13.473 32.105 50.1)08 120.219 B. Belastingen betaald door een gehuwde handelaar met vijf kinderen linkse 8.490 22.443 41.320 88 810 Op 00.000 fr. 100.000 fr. 150.000 fr. 250.000 lr. regering 7.240 15.911 29.092 78.233 Minister Eyskens 4.900 12.892 23.666 04.740 Wie durft deze cijfers betwisten Zij zijn beslissend en doen al de beweringen der li- Binnen enkele dagen zullen de kwitanties, voor de vernieuwing van de jaarlijkse abonnemen ten, aangeboden worden. Daar deze kwitanties slechts éénmaal aangeboden worden ver zoeken wi j onze abonnés de no dige schikkingen te treffen op dat het verschuldigde bedrag zijnde 67,50 fr., vereffend wor de. We rekenen op een goed ont haal. beralen te niet. De nieuwe ontwerpen van M. Eyskens zui len dien toestand nog verbeteren, vooral ten voordele der gezinnen. Zeg het voort Het zou natuurlijk overdreven zijn te ge wagen van een ontspanning, doch de toestand is uiterlijk zo dreigend niet meer als een maand geleden. Geen van de gestelde proble men is opgelost geraakt, doch de speldprik- kenoorlog is ietwat geluwd. Het kan nochtans niet gezegd dat het ini tiatief van de hh. Evatt en Trygve Lie. de Grootmogendheden aanzettend om door recht streekse onderhandelingen de netelige kwes tie van Berlijn op te lossen, erg geestdriftig is onthaald geworden. Meer speciaal van An gelsaksische zijde heeft de pers vrij scherp en afkeurend gereageerd op dit voorstel. De bruggen - de fameuse luchtbrug inbegrepen zijn nochtans niet reddeloos opgeblazen. En in de U.N.O. blijven de «neutralen» zich inspinnen om de banen te effenen naar een vergelijk. Wij kunnen slechts wensen dat zij mogen slagen, al zijn er vooralsnog weinig positieve gegevens voorhanden die een gun stige uitkomst laten verhopen. Dat de Sovjetsunie met innerlijke moei lijkheden iieeft af te rekenen, lijdt geen twij fel. En zulks kan, op de duur, Moscou aan zetten toeschietelijker te worden. De wes telijke Verbondenen van hun kant, moeten er cp waken dat geen wig in hun eenheidsfront gedreven wordt: slechts eendrachtig mogen zij verwachten de Russen tot oprechte vre de-onderhandelingen bereid te vinden. In dit opzicht kan niet getuigd dat de rede van generaal de Gaulle, verleden week uit gesproken, handig oi zeer bemoedigend zou geweest zijn. De kansen blijven groot dat de Gaulle het bewind zal in handen krijgen, nog eer do winter om is. Welnu, het kan niet getuigd dat zijn buitenlands beleid van aard is om de Angelsakscrs gerust te stellen. Hij noudt nog altijd vast aan de gestereotypeerde grootheidspolitiek, die zijn vaderland reeds zoveel misrekeningen en ontgoochelingen be zorgd heeft. Het ongeluk is dat Frankrijk niet meer over de militaire macht beschikt om dio politiek door te drijven. En de waar heid. hoe onbehaaglijk zij ook moge klinken, is dat Frankrijk sinds 1940 heel wat aan in vloed en aan aanzien heeft ingeboet. Het zou, om te beginnen, bij machte moeten blijken, om de orde te herstellen in eigen land, voor aleer het mag hopen zijn oud gezag en pres tige te heroveren. In China beweert Tsjang Kaï Tsjtk dat hei communistisch offensief voorlopig ingedamd is. In werkelijkheid wonnen wij. wellicht, een-hergroepering van de strijdmachten bij. De doorslag zal, in feite, gegeven worden door Washington. Sturen de Amerikanen oor logsmateriaal en dollars in toereikende mate. dan zal de nationalistischeregering er zich vermoedelijk nog wel doorheen slaan. Zeker is dat in het Verve Oosten gebeur tenissen aan de gang zijn, die hun weerslag hebben op de machtsverhoudingen in het al gemeen en dus, zijdelings, op de evolutie van de toestand in Europa. Het hemdeke zit ons, begrijpelijker wijze, nader dan 'iet rokske. Doch wij moeten er ons voor hoeden ons uitsluitend blind te staren op wat in de naburige landen omgaat. De hele wereld is in beroering en onze moei lijkheden en zorgen zijn maar één aspect van de problemen waarmede de verantwoordelij ke staatslieden worstelen Alhier is de regering dan toch gevallen. In omstandigheden, die vooral eervol zijn voor dhr Struye, de afgetreden minister voor Jus titie. Geen van de interpellanten heeft iets in gebracht tegen zijn beleid, zoals hij het heeft uiteengezet Of niemand blijkt haastig of gre tig om in zijn schoenen te springen Op een bepaald ogenblik hebben een libe raal en een socialist dhr Struye de pap in de mond gegeven, toen zij aandrongenWel aan, heer minister, een bondige verklaring uwerzijds kan nog alles voor mekaar bren gen wij wachten Zij wachten nog! Dhr Struye heeft mis prijzend gezwegen, hij heeft geweigerd nog vervolg op tweede blad Ik wil niet doen wat ik anderen verwijt. Ik wil eerlijk zijn. Ik heb steeds verweten aan levenden, te spreken in naam van 'doden die hen geen opdracht gaven. Ik protesteer tegen het gedoe van leven den die in mijn naam spreken zonder opdracht Ik protesteer in eigen naam alleen. Groeperingen van zogenaamde (stijl N. I.R.) patriotten hebben in naam van de pa triotten het ministerie omver gekegeld. Ik ben patriot en ik "ben niet accoord met die patriotten. Zij moeten in eigen naam spreken. Zij zeggen dat zij patriotten zijn. Ik zeg dat ik patriot ben. Een getuigenis voor zichzelf telt niet. Chris tus zelf heeft het gezegd. Mijn getuigenis telt niet voor mij. De hunne telt niet voor hen. Er moeten bewijzen zijn. Het Vaderland is niet gelijk welke lap grond waarop muilezels rond lopen en hun vijgen laten vallen De grond is vaderland in functie van de mensen die er op leven. Ik ben patriot en mijn medeburgers zijn mijn compatriotten een stuk familie, en zij liggen mij dichter aan het hart dan gelijk welke vreemde. Zij hebben geen compatriotten zij ken nen noch landen, noch grenzen, noch volke ren alleen maar sociale klassen. Zij zijn geen patriotten. En zij spreken in naam van weerstand, politieke gevangenen eri alle pa triotten. Ge kunt weigerig staan tegenover iemand en de boer zijn beleefdheid ontlenen om te zeggen Mijnheer ik heb de eer van U niet te kennen Als gij hem daarmee uit uw voe ten nier. kunt houden moet gij doorspreken. Er is de weerstand de echte en de valse. Aan de valse, de donderbeestjes-generatie. moeten er niet veel woorden versleten wor den. Het is de grootste at'troggeiarij van de naoorlogse periode. Die mensen hebben zich met bedrieglijke middelen stoffelijke en mo rele voordelen toegeeigend waarop zij abso luut geen recht hebben. Hun plaats is in de bak. Er is de echte, die gewerkt heeft onder de bezetting. Een deel heeft gewerkt voor het vaderland. Een ander deel heeft onder vorm van weerstand zijn eigen doeleinden nage streefd of aan bandieterij gedaan. Met dit laatste soort kunnen wij het kort maken. Nu en dan zegt het gerecht zijn zeg over een of onder gevaldan gewoonlijk nog verkeerd. Hun verwantschap met de weerstand geldt als verzachtende omstandigheid als het zou moeten een bezwarende zijn En de ware echte Velen hebban na de bevrijding hun armband op zak gestoken. Anderen droegen hem voort. Allen hebben gezwegen en door hun zwijgen de aftrog- gelarij en de bandieterij gedekt. Onder alle koren is er kaf. De boer weet dat en hij wantzijn koren. De wanmolen van de weerstand heeft niet gedraaid. Het kaf is onder het koren gebleven en bij het minste windje dat waait is het kaf dat opstuift. Er zijn verzachtend» omstandigheden. De ware echte weten dat hun organisatie onwettelijk was. Er waren internationale wetten door alle beschaafde landen ook het onze on derschreven. Zij beschermden de burgerbe volking in oorlogstijd en legden den burger de verplichting op buiten net oorloggedoe te blijven. Nu 18 heeft België bij hoog en laag ge zworen dat er hier geen vrijschutters waren. Duitsland heeft meer geleden onder zijn on verantwoorde wreedheden dan onder het ver lies van een veldsiag. Nu werd hier op zeker ogenblik geboft rnet meer dan een millioen weerstanders. Bij de eerstkomende laatste oorlog kan dat ons aller doodvonnis betekenen. Het is te begrijpen dat de echte weerstander zich onbehagelijk voelt. Eresaluut aan de politieke gevangenen die tegen de muur werden gezet of in de kampen doodgemarteld werden. Eresaluut aan hen die verminkt terugkwa men ook aan hen die afgebeuld en uitgemer geld zijn teruggekomen en zich nooit volle dig hebben hersteld. Er zijn er ook terug ge komen die beter in form waren dan toen zii weggevoerd werden. Er zijn er ook terug ge komen die tijdens hun nachtelijke bandiete- rijen tegen eigen volk in de val liepen. Al wie zich op enig verwantschap met de com munistische partij Kon beroepen werd zon der onderzoek politiek gevangene gedoopt. Zij die in formterug gekomen zijn heb ben van den eersten dag het hoge woord ge voerd en ze voeren het nog Onder alle koren is er kaf. Hier ook heeft de wanmolen niet gedraaiden bij het minste windje is bet t kat dat opstuiftEn daar om mogen voor mij hun vaandels noch wapperen, noch zwaaien. Ik kan met weemoed te rug denken aan de gevallen makkers van 14-18. wier grafsteden geschonden werden straffeloos. Ook aan de soldaten van '40 die behoorden tot het leger dat onder alle legers der wereld het puikste weerstaan heeft, aan de ontketende duitse furie. Ook aan de Z.A.B.'s die puike weerstanders van 14-18 wier dar men gerammeld hebben van den honger, wier gebeente gekraakt heeft onder de slagen en die steeds behandeld werden als verstotelin- gen. De doden laat ik met rust en de leven den kunnen voor zichzelf spreken. Daarom protesteer ik in eigen naam, als moderne wildemans, t zij ze echte of valse pluimen dragen, de schoonste princiepen der bescha ving waaraan ik met lijf en ziel houde in mijn naam mede willen onder de voeten lopen Het Secretariaat van de C.V.P. is open alle Zondagen van 10 tot 12 uur in ONS HUIS Dreef- straat, Ninove.

Denderklok | 1948 | | pagina 1