POPPENKAST HANS WORST Voor eea heerlijk werk, Vernieuwing van de abonnementen. A. DE BRAUWER-DE MONT NINOVE 52, Denderkaai, Tel. 172 Twee en twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,25 fn Zprvdag 5 Decërrdaer 1943 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE DE WEEK KOLENHANUEI, ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR PostcheckrekeninK 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Zondag 19 DECEMBER a. s. te 4 uur, in het Onderwijsinstituut der Zusters H.H. Harten Kasteelstraat, NINOVE van het R.V.T. van Antwerpen onder directie van Rik Jacobs Turnoefeningen Dansen Zangen TOEGANG Fr. 20 eerste plaatsen. Fr. 10 tweede plaatsen DONDERDAG 30 DECEMBER, te 7.30 uur stipt in de feestzaal ONS HUIS meesterlijk studentenspel, in 3 kapittels. door de befaamde toneelschrijver regisseur ANTON VAN DE VELDE. Sprankelende humor, zang, muziek en dans maar ook pakkend, diep en vormend. Dit stuk missen zou een leemte zijn in Uw algemene cultuur. De K.S.A. speelt dus puik werk Zondag a. s. 12 Dec komt E.H. Pastoor van Merelbeke-Statie binst de HH. Mis sen prediken en de omhaling doen voor zijn nieuwe Kerk. Merelbeke-StatieWellicht de meest geteisterde streek van gans het land Deze parochie bestaat 18 jaar en heeft nog geen Kerk De parochianen van Merelbeke-Statie, zo zwaar beproefd door de bombardementen, zijn niet bij machte het hunne bij te dragen voor den opbouw van de Kerk. Daarom heeft Z. Exc. Mgr de Bisschop den E.H. Pastooi van Merelbeke-Statie gemaphtigd in de kerken van het Bisdom te prediken en er een omhaling te doen. Parochianen van Ninove, die fier gaat op uw prachtige Kerk, WEEST MILD! 't Is een heerlijk werk te helpen aan den opbouw van het huis van God! DE VROUW en de socialistische Partij. Mits inspanning waartoe wij bekwaam zijn, mits toepassing van ons programma op de vrouwenvraagstukken zal de socia- listische partij binnen weinige maanden de meest feministische partij kunnen worden schrijft Max Buset Indien het de socialistische partij zou ge lukken, want van harentwege is het maar een loutere veronderstelling, denkt /ij daarmede de vrouw, en vooral de vlaamse vrouw in haar rangen te veroveren De vrouw, en ook de vlaamse vrouw, heeft haar eigen gezonde opinie over Politieke partijen die aan fe minisme beloven te doen mits hun program ma in toepassing te brengen Vrouwen houden van daden en niet van •.voorden zegde Madame Blume onlangs bij gelegenheid van het socialistisch kongres. Welnu, daar zijn een paar punten op het socialistisch programma die wij vrouwen, lie ver niet verder meer tot daden zien omgezet. Daar is bijvoorbeeld en ondermeer de school kwestie. en daar is de Koningskwestie. Wij vrouwen, en voegen wij daar maar aan toe, wij vlaamse vrouwen (wij kregen den indruk dat het schoentje vooral bij de laatst genoemde entwat wringt, omwille van. kle- rikalistische invloeden volgens uw gezegde» vinden dat u daarin een tikje te ver zijl ge gaan. Het spijt ons voor u. maar die beide kwesties zijn op ons vrouwelijk gemoed gaan werken Wij kunnen er niets aan verhelpen dat die meest feministische partij in spe onze koude kleren niet raakt, zolang er geen an dere oplossing voor de schoolkwestie komt. en wij kunnen u verzekeren, dat de verzuch tingen van de vrouwen, ook uit de arbeiders klasse, het best zullen bevredigd worden in zake deze kwestie, de dag dat zij vrij-uit de school voor haar kinderen kunnen kiezen, /.onder dat haar budjetde alarmklok slaat. Dat kunnen zij nti niet. en dat zullen zij nooit kunnen, omdat uw antiklerikalisme 0111 zaak andersom te beschouwen, u nooit zal toelaten deze rechtvaardige eis, overeenkom stig met onze grondwet, te bevredigen. Inzake de Koningskwestie, weten diezelfde arbeidersvrouwen weten al de vlaamse vrou wen, zonder uitzondering, dat al uw beloofde feminisme evenmin de gewenste oplossing /.al brengen. Ook de arbeidersvrouwen heb ben een hart uw partij en zelfs de bevoeg de vrouwen uit uw partij, zoals Madame Spaak, schijnen dat te vergeten, want ook de arbeidersvrouwen weten wat dankbaar heid en trouw betekent en ook zij. al is liet wellicht tot uw spijt, zijn de Koning dank baar en vragen niets liever dan hun «Trouw» te Kunnen bewijzen, aan Hem die hen haar mannen zonen door zijn gepaste hou ding toen. levend terugschonk. En wat hier ook in aanmerking zou wor den gebracht, niets ter wereld kan dit ge voel vernietigen. Het gezond verstand is een van de vrou welijke eigenschappen, en het laat geen twij fel dat van de minste tot de meeste Femi nistische vrouw het zal weten te gebruiken als zij in het stemhokje komt te staan Er is in België. God-zij-dank, een partij die niet zó zeer op «Feminisme» beoogt, maar die De Vrouw en de typische vrou- wenbelangen, anders en duizendmaal beter dient en begrijpt. Een vrouw van rechts. Deze week verdient het nieuws uit het Ver re Oosten weer eens de voorrang het kan nog moeilijk verholen worden dat liet front van do nationalistische legers kraakt en dat Tsjang Kaï Tsjek een geweldige nederlaag aan 't oplopen is. Zwartkijkers vrezen zelfs dat heel China - of nagenoeg - door de rode vloed zal over spoeld geraken Om goed de draagwijdte te bevroeden van de machtsverschuiving die ginds aan gang is, overwege men dat China schier een half miljard zielen telt - op tien millioen inwoners na. kan niemand de getal sterkte 'van dat mierennest ramen Zeker is dat ginds ongeveer een vierde gt - deeite van de bewoners van onze planeet op gehoopt zitten Dat alleen moet tot nadenken stemmen. Het kan niet onverschillig laten dat de gele wereld zou rood uitslaan I Doch dat is niet alles er moet ook nog rekening ge houden worden met de strategische weersla gen. Binnen enkele dagen zullen de kwitanties, voor de vernieuwing van de jaarlijkse abonnemen ten, aangeboden worden. Daar deze kwitanties slechts éénmaal aangeboden worden ver zoeken wij onze abonnés de no dige schikkingen te treffen op dat het verschuldigde bedrag zijnde 67,50 fr., vereffend wor de. We rekenen op een goed ont haal. Het werd hier reeds gezegd wij moeten af wachten hoe het communisme, gebeurlijk, in China zou aarden. Tot nogtoe hebben de Chinezen steeds al hun veroveraars opge slorpt. Het is dus helemaal niet uitgesloten dat, op lange termijn, Moscou van een kale reis zou tehuis komen. Intussen sleept het. op deze stond, onbetwistbare voordelen in de wacht. Al de Amerikaanse en Engelse sleutelpo sities komen in het gedrang, gaat China voor de Angelsaksers verloren. Nog één enkel land is er dan. in het aziatisch gebied van de Stil le Oceaan, waar ze voorlopig kunnen op aan leunen Siam, dat nog toe de communistische propaganda heeft weten te weren. Overal elders worstelen de blanke mogend heden met ernstige moeilijkheden de Brit ten hebben Indië prijs gegeven en in de rand gebieden, zoals Birmanië, gaart hetin de Hollandse Oost komt er maar geen eind aan de woelingen in Indo-China hebben de Fran sen het voort aan de stok met het V iet-Nam. Waar is de tijd - nog maar 'n ruime halve eeuw geleden - toen de Europese oorlogsbo dems en troepen nog de wet spelden in heel Azië. Het verlies van prestige dat heel de blanke wereld trelt is de rechtstreekse en onzalige vrucht van twee broedermoordende oorlogen. Duitsland heelt de wereldheerschappij ge wild het heeft slechts ons oud werelddeel kunnen helpen verwoesten en kelderen. Washington en Londen nemen de toestand onder ogen - misschien ieder een beetje te zeer van hun kant en voor eigen rekening. Het zou nochtans méér dan nodig zijn dat de koloniale mogendheden thans hun krach ten enigen, wil het onuitwijkbaar ontvoog dingsproces van de Aziatische volkeren iet wat geleidelijk en ordentelijk kunnen gericht worden. Afstanden en afmetingen van alle aard zijn zo reusachtig in het Oosten, dat alles er - schijnbaar - veel langzamer evolueert dan iangs hier. Wij moeten ons dan ook. rede lijker wijze, aan geen opeenvolging van knal effecten verwachten Doch er is iets aan den gang dat ook voor ons, zijdelings en bij weerslag, gevolgen kan naslepen. Niet slechts economische gevolgen zoals het verbeuren van vreemde markten, doch ook politieke ge volgen wordt de positie van de Russen tij delijk sterker in het Oosten, zoveel groter wordt het gevaar dat zij zich in het Westen zullen schrap zetten. Wij stelden het verleden week vastcr is nochtans zoiets als een windstilte ingetreden. Komt er weinig bemoedigend nieuws, het slecht nieuws blijft toch uit.Sinds enkele we ken moeten de bladen met hun blokletters niet meer uitpakken. Maar zal lief blijven duren Wij zullen het afwachten. Wij hebben, in middels, opnieuw een regering. Een regering met een uiteraard beperkte opdracht en taak ons tot de aanstaande algemene verkiezingen een bestuur aan de hand te doen. Niemand is erg geestdriftig. Alleman voelt te goed dat de oude schuit maar even opge- kalfaterd werd. Maar, enfin, zij is toch op nieuw zeevaardig er is uitzicht dat zij voort- dobbert tot in de veilige haven, het is te zeg gen tot in de Herfst of alleszins tot wanneer de kiezerslijsten klaar zijn. Kritiek is er te over. En bij lange niet ai- tijd ongegrond. Doch, alles samen, is het wel licht best dat een kaniersontbinding vermeden werd. Misschien mag het ons wel van het hart dat. bij de twee ministers die geofferd werden naast dhr Struye, de heer Verbist zich be vindt. Er wordt gelispeld dat zijn beleid niet erg schitterend is geweest Is dat echter zijn schuld Eén ding is ze ker met hem gaat een eerlijk man uit de regeringsploeg weg en een goed Vlaming. W kunnen er ons niet over verheugen, 't Zou ons verwonderen indien de grote meerder heid van de christelijke Vlamingen die ziens wijze niet deelde. Wij kunnen ons niet begoochelen de kies strijd staat voor de deur. Nu is het ogenblik gekomen, voor ai de ieden van de C.V.P., tot welke schakering zij ook behoren, ons de na tionale leus indachtig te zijneendracht baart macht. Sluiten wij de gelederen goed aaneen, dan mogen wij' door dik en dun de uitspraak van het kiezerskorps met hoop en vertrou wen te gemoet zien Geen verdeeldheid Allemaal eensgezind Gaan wij zo ten strijde, dan mogen wij het beste verwachten. De Heer DE HAECK, Senator, zal zitdag houden in «Ons Huis» Maandag 6 December a. s. van 9.30 tot 11.30 uur. OP DEN UITKIJK Eerste Minister Spaak zit nog eens in de zadel. De patriotten die minister Struye het> ben buiten gewalsd hadden onzen na tionalen Premier mede uit de zadel ge licht. De politiek heeft hem een nieuwe rij broek aangedaan. Hij is weer de man om als prachtrijder op te treden Gemis aan eerbied van wege mij Neen en neen en neen Kan ik er aan doen als ze in de Wet straat een comedie opvoeren in drie be drijven cue de toeschouwer onbedaarlijk doet lachen Eerste oedrijfDe bladen melden ons dat minister Eysxens een bezoek heeft gebracht bij minister Spaak en hem ver zocht heeft ae samenstelling van de nieu we regering te aanvaardendaarna, dat de Prins Regent Eerste Minister Spaak met die opdracht belast heeft. Tweede bedrijfMinister Spaak aan vaardt. Hij is overtuigd dat in een hand omdraai dc nieuwe ploeg zal klaar zijn. Er ligt echter een haar in de soep. Hij legt zijn lepel neer en zet den naam voor uit van minister Eyskens. Derde bedrijf Minister Eyskens gaat aan het werk. Het wil echter niet vlotten hij bedankt voor de eer. Minister Spaak daagt weer op en is onmiddellijk klaar. Met een korfbalspelLonden speelt de bal bij Bretloonwoods - deze terug bij Londen en de bal zit in de korf. En ze denken dat heel het Land met open mond staat te kijken naar de be hendigheid der grote politiekers. De re- pressiepolitiek waarvoor minister Struye heldnaitig gesneuveld is, moet voortgaan De finantiele politiek ook. De belasting op de buitengewonewinsten moet voortgaan. De handelaar die zijn bedrijfs kapitaal heeft zien omtoveren in oor- logsbankbrieven moet maar geloven dat hij veel rijker is geworden en zijn dito kapitaal als buitengewone winst aan mijnheer de ontvanger afgeven. De boer die in '40 tien melkkoeien had en in '44 nog 5, moet geloven dat hij nu met vijf rijker is dan in '40 met tien en belasting betalen voor buitengewone winst. De belastingontvangers gaan voort hun ganzen pluimen. Spijtig dat Courteline dood is Er is spraak van hervorming van het belastingstelsel. België is gewoon van naar Frankrijk te gaan kijken. Er zijn zekere dingen die niemand wil zien, zelfs in Frankrijk niet. Ik heb van leven in Frankrijk ge woond en ik heb het daar aan den stok gehad met de fiskus. Als ge daar beroep deed op het minis terie van finanties was de vordering van mijnheer de ontvanger automatisch ge schorst tot na de uitspraak van het mi nisterie. Daar moest de lastenbetaler niet uit verkocht worden omdat het belastings- personeel hem misrekend had en geen- tijd had gevonden om zijn berekening te herzien Maar, halt- genoeg. Er zijn mensen die niet kunnen leren omdat ze niet willen leren. Ik heb altijd willen leren en ik heb veel geleerd. Een eenvoudige mens heeft mij leren zwijgen. Pierke heette hij. Hij zat in mijn spreekplaats en wij waren aan het praten over een bepaald persoon. Mijnheer, zei Pierke, wij mogen van niemand kwaad spreken, is 't niet waar Dat is waar, Pierke, zei ik. Hewel. Mijnheer, zei Pierke, wij zwij gen er over Het Secretariaat van de G.V.P. is open alle Zondagen van 10 tot 12 uur in ONS KUIS Dreef- straat, Ninove. De Denderklok

Denderklok | 1948 | | pagina 1