Communistische propaganda in de gevangenissen. Dhr. Eyskens, Minister van Financies A. DE BRAUWER-DE M0NT ninove Domaine de Vermont drinkt wijnen kolexjiandki, 52, Denderkaai, Tel. 172 Twee en twintigste ja^gang Prijs per nummer 1,25 fr Zpn<3ag 12 Pecemtier L94B Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1091 Men wijst er ons op dat sommige gevange nissen, waar veroordeelden voor burgertrouw ondergebracht werden, tegenwoordig het to neel zijn van een handige en listige pro paganda, uitgaande van de communisten. Men verspreidt er een schrilt, waarvan dc oor sprong zichtbaar is en waarvan dc techniek op zichzelf volmaakt is. Dat bewijst dat het geen werk is van liefhebbers maar wel van meesters in het vak der agitatie of der on rustzaaiers. Een groot aantal exemplaren werden aan geslagen in verschillende gevangenissen, zie hier de tekst Kameraden Gij werd gefopt door de propaganda der grote knechten van het imperialistisch ka pitaal. Gij werd bedrogen door hunne in schijn ware bewijsvoering en door hunne gemak kelijke weisprekendheid, door hunne vaise redeneerkunde. Gij hebt een vreemd uniform gedragen, gij hebt gestreden tegen legers die vechten voor cfc vrijmaking en de waardigheid der werkende klas van alle landen. Velen onder u zijn gevallen voor een slechte zaak. KameradenUw goede trouw werd bedrogen. Wat blijft er U nu nog over? Een regering zonder kracht helpt U ten gronde. Een mank gerecht veroordeelt U. Zelfs diegenen die U in het vuur zonden keren zich heden van U af. Het Gerecht schenkt genade aan de grote schuldigen. Oe economische collaborateurs, dank zij hunne miliioenen en beire*kingen hernemen een belangrijke piaats in deze rot- te samenleving. Allen hebt gij geleden en lijdt gij nog in hart en lichaam. Gij verkwijnt in de ver latenheid en in de eenzaamheid. En wanhoop verteert U. Gij zijt van de uwen gescheiden en uwe familie kennen den nood. Wij die weten dat de gebeurtenissen U te machtig waren, wij reiken U een oprechte hand en wij zeggen U Kameraden die aan uw burgerplichten te kort kwaamt, komt zonder vrees naar ons. Wij zullen samen strijden en werken. En wanneer voor al de volkeren, gebukt onder het eerloos kapitalistisch regiem, de dageraad der vrijheid zal aanbreken, zul- len wij samen overwinnen!» Kameraden denkt na Ziehier dus de communisten die zich richt ten tot de kameraden incivieken die ver raders werden door een eerloos kapitalis tisch regiem. Woordelijk richten zij zich tot hen die een vreemd uniform droegen 'duits uniform). Maar dat alles is niets, de kommunis'ische partij schenkt amnestie al hoewel zij gestreden hebben tegen de le gers die vechten voor de vrijmaking en de waardigheid van de werkende klas t. t. z. de russisehe legers. Dit bewijst dat de kommunisten niet zeer kieskeurig zijn over de hoedanigheid van hun nieuwe leden, waarvan zij de aanslui ting vragen. Maar dat bewijst ook dat alle gelegenheden goed zijn om hun ledental te verhogen. In alle geval, kan men hier vaststellen de huichelarij van hunne houding als zij willen beweren dat zij de kampioenen zi.in van den Weerstand, en dat zich lussen hen enkel de zuiversten der zuiveren bevinden... La libre Belgique Geen enkel C.V.P. - Minister werd si.nd.- Maart 1947 en nog tijdens de jongste rege ringscrisis zo hardhandig aangepakt door de kritiek, als Minister Eyskens. Die kritiek is vaak oneerlijk, omdat zij. die hem uitspre ken de positie van Minister Eyskens niet be grijpen. de zware belastingsdruk, waarvooi hij niet verantwoordelijk is. aan hem ;oe- schrijven of zijn positief werk niet kennen of niet willen erkennen. 1) Zijn positie In elke regering heeft de Minister van Fi nancies de meest ondankbare taak Hij moet de mensen raken op hun gevoelige plaats deze van hun geldbeugel, waaruit hi.i de be lastingen moet halen om de staatskas te vul len. Een lastenbrief is altijd even onsym pathiek als een vastenbrief De Minister van Financies moet altijd neenzeggen. Ter wijl zijn collega's soms «ja» mogen knikken, moet hij «neen» zeggen aan de collega's div te veel willen uitgeven, aan de belastings betalers, die natuurlijk altijd op verminde ring aansturen. 2. Zijn erfenis: De voorgaande linkse rederingen hadden de staatsfinancies in een ongelooflijk ver warde toestand achtergelaten. Niemand in dit land wist nog waarvoor wij stonden op gebied van openbare linancies. Dit maakt het werk van dhr Eyskens nog zoveel moeilijker. Gedurende de bezetting en na de bevrijding hadden de omstandigheden de voorgaande regeringen belet de uitgaven, vereist door de oorlog en de herbevoorrading van het land. op de staatsbegrotingen uit te trekken. Deze uitgaven werden buiten de begroting door voorschotten van de schatkist geregula riseerd. zodanig dat niemand duidelijk wist hoe ons land er financieel voorstond. Daaren boven was er door de voorgaande regerin gen nog niets voorzien voor de financiering an de oorlogsschade aan personen of aan goederen 3) Het werk van Minister Eyskens. a) resultaten van het verleden De schatkistvoorschottcn, sedert 194u ge daan, moest Minister Eyskens in de begrotin gen weten te incorporeren. Do/e bedroegen ook ilii mill. Dan kon dhr Eyskens zijn plicht doen en de toestand klaar maken voor do bevolking. Het gevolg wa.>dat het vertrou wen in onze munt in binnen- en buitenland toenam. b) hij bracht onze begrotingen in even wicht. De begroting 1945 sloot met een deficiet van 33.4 milliard de begroting 1946 met een deficiet van 22.3 milliard. Bij de begroting 194), door de linkse regering nog neergelegd niettegenstaande de werkelijke begroting 15 6 milliard groter was dan de aanvankelijke begroting - wist Minister Eyskens het to taal tekort te beperken tot ongeveer 10 mil liard. Alleen het financieren dor spoorwegen '3 milliard) en de verhoging der prijzensub- venties <6.6 milliard) voor 1947 bedroegen samen reeds 9.6 milliard. De begroting 1948 werd in evenwicht neergelegd en alhoewel de uitgaven in het dienstjaar groter werden dan voorzien, zal er slechts een zeer gering deficiet zijn. vermits ook de inkomsten ho ger oplopen dan voorzien werd. De begro ting 1949 werd eveneens voorlopig in even wicht ingediend. België is het enig land. dat laster van oor log of bezetting te dragen heeft dat een e- venwiehtige begroting heeft neergelegd am- P' i jaar na de bevrijding. Het belang van dit evenwicht in onze begroting kan moei lijk overschat worden. Want om een begro- tmgsdeficiet te dekken zijn er maar twee middelen de lening welnu, alle spaarmogelijkheden moeten voorbehouden blijven aan de in vestering. - ofwel voorschotten van de Nationale Bank: maai meer geld in omloop brengen zou -poedig een inflatie voor- gevolg hebben met ai tie triestige kenmerken: verhoging van rijzen en lonen, onevenwicht in de intei nationale ruil en in de betalingsbalans c) hit voert een politiek van bezuiniging. I) inzake staatspersoneel vp l Maart 1947 waren er 93.447 agenten in staatsdienst. Niettegenstaande de noodzakelijke verho ging van de kaders in verband met Wederop bouw. uitvoeren van de wet op de oorlogs schade. bestrijding van belastingsontduiking enz. enz... verminderde nog het totaal aantal staatsagenten op 31 Maart 1948 waren er reeds 3.300 personeelsleden minder dan op 1 Maart 1947. Het personeel der semi-officiële organis men werd eveneens verminderd. Bij de NM BS. waren er in 1945 103.000 personeelsleden en in Maart 1948 nog slechts 91.000. Wat de oorlogs-parastatale diensten be treft. de Minister heeft er 80 gelikwideerd. in J jaar nam het personeel met 50 'r af. Het aantal gebouwen door de diensten betrokken was op 1-7-1948 van 12 op 1 teruggebracht. M) bezuiniging op de staatsuitgaven. P ,de gewone begroting en de buitenge wone begroting van 1947 wist hij 4.5 milliard uit te sparen en. alhoewel tot voor de jong ste regeringscrisis de Minister van Financies met verantwoordelijk was voor de voorberei ding en de uitvoering van de uitgavenbegro- ungen (dat was het werk van Minister De GrootoL wist de Minister van Financies, die verantwoordelijk is voor het evenwicht van de openbare financies en de stabiliteit van de munt, aanzienlijke bezuinigingen te ver wezenlijken. Het «Bijlcomité» op zijn initiatief opge richt. wist spectaculaire resultaten te boeken de begroting 1948 werd met 7 milliard ver minderd. de begroting 1949 met 11 milliard. Dit was alleen mogelijk door een geleidelijke vermindering van de subsides, in zover de sociale rechtvaardigheid en het economisch evenwicht dit toelieten. Thans blijven de grootste posten inzake subsides deze" aan de N.M.B.S en aan de koolmijnen. d) hij verminderde de belastingen. Dank zij Minister Eyskens werden fiscale ontlastingen reeds doorgevoerd, die in totaal een minimum van 5,5 milliard vertegenwoor digen. (De vooroorlogse opbrengst van alle directe belastingen bedroeg ongeveer 3,5 mil liard) Deze ontlastingen hadden als gevolg: een grotere mogelijkheid voor de onder nemingen om een brede politiek vap af schrijvingen te voeren, welke de inves tering ten goede komt zekere ontlastingen, die weliswaar nog onvoldoende zijn. ten gunste van de fa milies. Een voorbeeld ter illustratie Een tabel van de totale belastingen, ver schuldigd door iemand die een vrij beroep uitoefent, gehuwd is en 2 kinderen ten laste heeft Totaal verschuldigde belastingen. Netto inkomen in 1945 in 1948 25.000 2.739 924 50 000 8.430 4 652 100.000 23.580 19.955 250.000 97.755 78.320 300.000 125.190 102.876 wetsontwerp op de hervorming van de fis caliteit. wat een grote vereenvoudiging zal teweegbrengen in de belastingen en ander- zijcis een ontlasting voor de grote gezin nen zal voor gevolg hebben, welke deze keer zeer aanzienlijk zal ziin. Besluit Dit was maar een greep uit het werk van de Minister van Financies. En nu nog één vraag zouden wij een cen tiem minder belastingen moeten betalen, had Minister Eyskens er niet geweest Al de belastingen, die wij nu betalen, wer den toch door de voorgaande linkse regerin gen ge>tema. Minister Eyskens bracht alleen vermindering. De fiscus treedt onmenselijk op Dhr Eyskens gaf richtlijnen om men selijk te zijn, maar het is mogelijk dat be paalde ambtenaren met opzet saboteren. En wij vragen U, is die kritiek op dhr Eys kens gegrond Zij groeit vooral uit onwe tendheid omtrent fiscaliteit en uit het feit. dat tal van belastingen zich opeenhopen. Maar wat onze CA .P.-Minister van Finan cies betreft, kunnen wij alleen zeggen ere aan wie ere toekomt De heer MORfAU, Volksver tegenwoordiger, houdt ZITDAG Maandag a. s. 13 December, in Ons Huis Dreef van 9.30 u. tof i 1.30 u. Mijnheer Dierckx had geen succes De liberale groep van de senaat, die juist geteld nog 12 leden bevat, had geen bijzonder gelukkige keus gedaan door staatsminister Dierckx te mandateren om tussen te komen in het debat over de regeringsverklaring. De libei ale paitij voert trouwens zelden een ge lukkige politiek en het is die opeenstapeling van flaters, die haar heelt teruggebracht tot een schamel groepje zonder invloed en zon der rechte lijn. Maar ditmaal heeft Mijnheer Octaaf Dierckx liet toch wat al te bar gemaakt. Als would-be specialist in financiële kwes ties. had hij het vooral gemunt op minister Eyskens, aan wie hij fiscaal sadisme (sic) toeschreef. Vooreerst klonk die taal niet meer waar dig in de mond van een minister van state, al behoort hij ook tot de oppositie. Maar laten wij dat buiten beschouwing. 0\er de grond der zaak heeft de heer Dierckx nog een zwaardere klap gekregen dan over dc toon. De liberalen hebben weinig reden tot kri tiek. zegde de minister, zij hebben amper ■•>4 wetsvoorstellen ingediend, die een ver hoogde uitgave van 10 milliard vertegen woordigen. Zulke partij heeft aan de mi nister van Financiën, die moedig ziin taak vervult, geen lessen te geven. En de h. Eyskens zette kort en goed zijn politiek en zijn belastingstelsel uiteen, zo goed zelfs dat heel de liberale partij, zijnde i2 man. op 't einde geen kik meer gaf en dat de h. Dierckx daar zat. alsof hij knoek-out geslagen was. Enkele minuten later was er nog één enkele liberaal in de vergadering-- a. de anderen, mijnheer Dierckx inbegrepen' waren spoorloos verdwenen. Indien zij met dergelijke dwaze redevoe ringen en vooral met een dergelijk armzalig peisoneel die kiesstrijd moeten aangaan, dan /al hun groep van twaalf wellicht nog eens tot de helft worden teruggebracht ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE S00RTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR Vraag ze in uw Café. Hef Secretariaat van de C.V.P. is open alle Zondagen van 10 tot 12 uur in ONS HUIS Dreef- straat, Ninove. OP DEN UITKIJK Het krijgsgerecht van Brussel heeft Ernest Claes vrijgesproken. Het heeft iedereen plezier gedaan dat de goedge humeurde schrijver van De Witte en zoveel andere leuke dingen de miserie achter de rug heeft. Heeft hij de miserie achter de rug Vier en een half jaar na de bevrijding wordt hij wit gewassen maar vier en een half jaar lang is hij zwart geweest zwart gemaakt door totalitaire patriot ten wiens patriotisme eerst op kookpunt is gekomen ais het kwestie was mensen zwart te maken. Als zoveel anderen heeft Ernest Claes kennis gemaakt met de Belgische con centratiekampen om daarna in voorlo pige vrijheid te gaan. Maar zijn betrek king was hij kwijt en.ons totalitaire pa triotten hebben het zover gebraent dat die voorlopig in vrijheid gestelden wel mochten ademen maar noch eten noch drinken. Ernest Claes mocht niet schrij ven, niets uitgeven en was zijn plaats kwijt. Wie het aandierf hem uit com passie een stuk brood toe te werpen liep gevaar zeil" in den bak te geraken voor steun aan incivieken, want zo totalitair is ons patriotisme. En zullen ons dito patriotten zich bij de uitstraak van het gerecht neerlegpen, of zelf «rechtdoen» Verleden week is ginds in het Walen land, aan de duitse grens hetzelfde ge beurd als met Ernest Claes, met een man die niet een zo bekende naam draagt maar tqch evenveel mens is. Het is een zekere heer Fagnoul. Ze hebben hem vrijgesproken vier en een half jaar na de bevrijding. Vier en een half jaar hebben ze hem gepest. Zijn politieke tegenstanders hebben in hun vuisten ge lachen. Ze hebben geen pluimen op hun hoed gelijk de roodhuiden maar ze heb ben toch den scalpendans gedanst. Toen de rechtbank hem had witge wassen zijn zijn kinderen wenend aan zijn hals gevallen papa, papadat mama dat niet heeft mogen beleven W ant mama door ons witte rood huiden of rode withuiden gelijk gij het t liefst hebt aan de folterpaal ge bonden heeft onder den druk van de mi serie het putteken gevuld. Ondertussen gaan de holle declamaties voort over westerse beschaving. Toen in den ouden tijd de charlatans dentisten op de markt kwamen staan en tanden trokken zonder pijn roffelden de trommen en bliezen de trompetten dat horen en zien verging of ten min ste toch het horen Er is niets nieuws onder de zon en in onze eeuw van beschaving binst dat de charlatans-dentisten van onze volksrecht banken tanden trekken zonder pijn wordt te halvent en aan de vier hoeken van ons driekantig vaderland de roem uitgebazuind van onze westerse be schaving. Na de bevrijding van 1918 is er een einde gekomen aan ue eenzijdige poli tieke processen na de veroordeling van Pater Straeke. Ons volk wilde het niet meer slikken en het schudde zijn huid gelijk een paard dat bij zomerdag ge tergd wordt door dazen. Koestzeiden te Brussel en elders de paiasieten, koest of het zou kunnen slecht verlopen... voor ons. Wij hebben nu het schandaal der vrij- spi aken na vier en een half jaar bevrij ding en vier en een half jaar foltering Wij hebben nu het schandaal van ver oordelingen op getuigenis van mensen die het woordenboek van ons westerse beschaving hebben omgeruild voor dat der totalitaire theoriën en voor wie waar heid en recht hetzelfde zijn als eigen belang. En honderden zijn er ingetuigd ge weest die niets meer op hun kerfstok hadden dan een Ernest Claes of een Fag noul. De krijgsgerechten zetelen vooit en veroordelen aan den lopenden band en ons volk schudt nog altijd zijn huid niet. En de substituten gaan voort met Fou- quier-Tinville de loef af te steken. Ak gij het niet meer weet, die Fouquier- Tinville was het Openbaar Ministerie ten tijde van Robespierre als te Parijs de guillotine ook aan den lopenden band werkte en die zelf in zijn machien in gedraaid is gelijk trouwens Robespierre ook. Toe heren nog een stroofke over wes terse beschaving.

Denderklok | 1948 | | pagina 1