Wesferman en Zoon HANS WORST POPPENKAST F. C. NINOVE en V. C. JONG LEDE A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE 52, Denderkaai, Tel. 172 v. KOLEWHANDEL Twee en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,25 fr, Zondag 1-9 December 194§ CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1091 Feestzaal «ONS HUIS» Dreefstraat. Op 25 DECEMBER (Kerstdag) te 18.30 uur. opvoering van Toneelspel in 3 bedrijven van C° Bommel en H. Bakker door Het Nieuw Nederlands Toneel BestuurFrans Poos Ex-artisten van de Kon. Ned. Schouwburg - Gent Prijzen: 25 - 20 - 15 Fr. Kaarten in «Ons Huis». DONDERDAG 30 DECEMBER, te 7.30 uur stipt in de feestzaal ONS HUIS meesterlijk studentenspel, in 3 kapittels, door de befaamde toneelschrijver regisseur ANTON VAN DE VELDE. Sprankelende humor, zang, muziek en dans maar ook pakkend, diep en vormend. Dit stuk missen zou een leemte zijn in Uw algemene cultuur. De K.S.A. speelt... dus puik werk Zondag 19 DECEMBER a. s. te 4 uur, in het Onderwijsinstituut der Zusters H.H. Harten Kasteelstraat, NINOVE van het R.V.T. van Antwerpen onder directie van Rik Jacobs Turnoefeningen Dansen Zangen TOEGANG Fr. 20 -eerste plaatsen. Fr. 10 tweede plaatsen F.C. NINOVE f| Gewestelijk Reeks B Op Zondag 19 December te 15 u. op het terrein Doorn Grote Kampioenschapsmatch tussen Te 10.30 uur 's morgens F.C. NINOVE 11— APPELTERRE SUPPORTERS OP POST De Christelijke Mutualiteiten hijsen de vlag in top. De Christelijke Mutualiteiten gaan voor aan en bezetten eens te meer de voorposten. Hoog waait de vlag van vertrouwen en eens gezindheid, van wederzijds begrijpen, en we derzijdse steun. Het triomfantelijk congres te Dinant op 4 en 5 September 11. is werkelijk uitgegroeid tot een ware afstraffing voor de belagers, tot een opluchting voor de weifelaars, en tot een bevestiging en een beloning voor diege nen die hun vertrouwen hadden gesteld in de Christelijke Mutualiteiten. Als sterkste organisatie van het land. be kommerd met het algemeen belang, en met de sociale vraagstukken van de massa van ons volk, werden op het congres, in voile objectiviteit, de grote lijnen uitgestippeld van een nauwkeurig ingestudeerde hervor ming welke de werking en de resultaten van het stelsel der ziekteverzekering merkelijk zal verbeteren Voorstander van de maatschappelijke zeker heid eist de christelijke mutualitieitsbewe- ging dat liet menselijk recht, de geestelijke en morele waarde van de menselijke persoon niet worden miskend. Onze Christelijke Mutualiteiten zijn geen louter administratieve verzekeringsorganen krachtens het ideaal zelf dat haar actie be zielt hebben zij een sociale en opvoedende taak te vervullen. Het is in deze. specifiek mutualistische geest dat vorige Winter dc campagne voor «Het Nieuwjaar der Tering lijders opnieuw werd hernomen. Dank zij de onvermoeibare krachtinspanningen van leiders en bestuursleden en verpleegsters, ir, een klank met een talrijke schare edel moedige mutualisten. groeide dit solidari- teitswerk vorig jaar uit tot een groot succes ten voordele van de zieken. Aan duizenden in nood levende zieken en hun familie werd aldus hulp en opbeuring, troost en blijdschap, daadwerkelijke steun gebracht. 104G Kerst pakketten werden uitgedeeld aan in sana en preventorium verzorgde zieken voor een to tale waarde van 100.000 fr. Daarenboven werd 1.100.000 fr. onder vorm van checks als een Paasei uitgekeerd aan 2.500 gezinnen door deze sociale kwaal beproefd. De campagne welke tijdens de eerstkomen de maanden voor «Het Nieuwjaar der Te ringlijders wordt gevoerd, zal gepaard gaan met een intensieve propaganda tot objectieve voorlichting van het publiek betreffende de Tering die. ingevolge de oorlog, over geheel de wereld en in alle lagen van de bevolking slachtoffers heeft gemaakt. In het raam van deze voorlichtings- en op voedingsactie, zal dc Landsbond der Christe lijke Mutualiteiten over geheel het Land bij het millioen trachten te verspreiden, tenein de de volwassen bevolking over do tering in te lichten. Zonder de betekenis van dit initia tief in iets te willen verminderen, is het noch tans zeker dat de stelselmatige voorlichting van dc jeugd van groter betekenis zal zijn voor de toekomst. Met dit doel wordt een ruime voorbehoe dende actie op touw gezet in samenwerking met dc scholen. Dit jaar zal onze inspanning uitsluitend gericht worden op de kinderen van het Lager onderwijs, waar de campagne voor de strijd tegen de tering zal kunnen re kenen op de kostbare medehulp van de Cen trale Raad van het Katholiek Lager Onder wijs en liet Christelijk Onderwijzersverbond. Wij zijn er van overtuigd dal deze edel moedige medewerking vanwege het onder wijzend personeel, de Christelijke Mutuali teiten zal in staat stellen een onschatbare dienst te bewijzen aan de jeugd van heden en andaar aan de bevolking van morgen. Bij het organiseren van deze voorbehoe dende actie, gericht op de toekomst, mogen wij evenwel niet de ogen sluiten voor de dui zenden zieken die thans aan nijpende ellende zijn blootgesteld en waardoor ook evenveel gezinnen zwaar zijn beproefd. Om deze te verhelpen zal ook opnieuw in de maanden December en Januari, een hrede christelijke solidariteitsactie worden gevoerd, waardoor beroep zal worden gedaan op de menselijke gevoelens, dit wil zeggen op de ware mutua- listisohe geest. De aanzienlijke fondsen welke wij hopen in te zamelen door deze mutualistische soli- dariteitseampagne. zullen onze beweging toe- ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR laten aan al onze T.B.C.lijders, gehospitali seerde of niet, ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar, het traditioneel pakket te be zorgen en bovendien de gezinnen te helpen van onze zieken die in nood zijn. Een dringende oproep wordt ook gericht tot alle personen die zich met een of ander werk bezighouden en bijgevolg in staat zijn op de ene of andere wijze te helpen, hetzij onder vorm van rechtstreekse gift, hetzij door de inrichting van feesten, inzamelingen van geld of van producten in natura, enz. Wat gij voor de kleinsten onder de mij nen doet. hebt gij aan Mij gedaan Het tijd perk van de Advent en van Kerstmis leent zich uitstekend om deze evangelische oproep te beantwoorden, door op tastbare wijze uiting te geven aan de gevoelens van mede dogen. eerbied en verering welke ons bezie len tegenover de meestbeproefden onder de zieke mutualisten. DE WEEK De zittijd van de U.N.O. te Parijs, is dan ten einde. Wat heeft zij teweeg gebracht Heeft zij aarde aan de dijk gebracht De meningen zijn erg verdeeld. En begrij pelijker wijze! Geen van de «hangende pro blemen Berlijn, de opstand in Grieken land. de oorlog in Palestina, enz enz. werd opgelost. Er kan zelfs niet getuigd dat, op de keper beschouwd, ir. elke van die aan gelegenheden. dc toestand thans gunstiger en bevredigender zou zijn dan zes maand ge leden Te Berlijn is de warboel misschien groter dan voorheen, in Griekenland begint generaal Markos, de aanvoerder van de re bellen. zich opnieuw te reppen, in Palestina wordt er voorlopig niet meer gevochten... omdat de Araben niet opgewassen blijken, doch van een overeenkomst is nog geen spra ke En zo voorts Plechtig heeft de UNO een nieuwe redac tie van de rechten van de mens afgekon digd. die prachtig klinkt... in theorie, het papier. Practise!) worden de rechten van de mens» met de voeten getreden, niet slechts in de landen met autoritair regime, die ze feestelijk aar. hun zolen lappen, doch in tien tallen andere landen waar burgeroorlog of verkapte oorlog woedt. In zeker opzicht is het dus niet overdre ven te beweren, dat de U.N.O. nog over min der gezag beschikt dan de Volkenbond van vroeger Het zou nochtans verkeerd zijn de rol en het nut van de U.N.O. te erg te kleineren. De U.N.O. blijft een niet te onderschatten zedelijke gezagsinstantie. Al de mogendhe den, ook de grootste en de machtigste, re kenen er mede af. De ervaring heeft geleerd ciat he: gevaarlijk is de wereldopinie te tar ten Duitsland heeft het tweemaal moeten ondervinden. Misschien de grootste verdienste van de U.N.O. is dat zij toelaat vraagstukken, die practisch onoplosbaar lijken, op de lange baan te schuiven, te encommissionperen. zodat de eindbeslissing kan verschoven worden. Al dus de kwestie van Berlijn. Wie ziet niet in dat de schijnbaar-steriele debatten voor de U.N.O. toegelaten hebben tijd te winnen Moet men zich niet afvragen of een toestand zoals deze welke wij sinds maanden beleven, wel houdbaar zou gebleken zijn. indien er de U.N.O. niet geweest was En is het vermetel te hopen dat Oost en West ten slotte een modus vivendi zullen moe ten vinden, omdat het ander intiatief niets zou overlaten dan oorlog, het is te zeggen zeifmoord Laat de U.N.O. voorlopig niet veel meer dan een academisch lichaam zijn Het werkt toch verzoenend - en dat is al veel. In China gaan de gebeurtenissen hun gang. in de zin die te verwachten was. Op het o- genblik dat%deze regelen geschreven worden, staan dc communistische legers op ongeveer 50 km. van Peking en van Nanking. Het schijnt vast te staan dat de Verenigde Staten stilletjes aan hun hand van Tsjung KaïTsjek en zijn nationalistische regering willen af doen. In die voorwaarden zou het niet moe ten verwonderen dat het tot een overeen komst zou komen tussen de communisten en dc voor dc omstandigheid linksge doopte elementen van de nationalistische re gering. Wat dan voor gevolg zou hebben, na tuurlijk, dat Tsjang Kaï Tsjek en dc familie Scong. die feitelijk al twintig jaar China be heersen. zouden overboord gezet worden. Wat hun toekomst betreft, zijn wij redelijk gerusttot de bedelstaf zuilen zij daarom niet verwezen worden.. Een van de weerslagen, op liet internatio naal plan. van de gebeurtenissen in China is dat de erenigde Staten, die daar onbetwist- baar een tijdelijke tegenvaller boeken, te waakzamer hun invloedspheer in West-Euro pa zullen beveiligen. Is er eensgezindheid in het principieel domein tussen de West-Euro- pe.se landen, hetzelfde kan, spijtig genoeg niet getuigd worden wat de economische vraagstukken betreft. Inzake de omstreden Ruhrkwestie b. v. moeten de standpunten van Amerika, Engeland. Frankrijk en de lan den van Benelux nog verzoend worden. Meer en meer stemmen gaan op. opdat Italië en Spanje tot het blok van de westelijke mo gendheden zouden worden toegelaten Nie mand minder dan Churchill heeft daarvoor onlangs nog een lans gebroken in het Lager huis. Doch ook daarover is nog geen eens gezindheid bereikt. Er zal wellicht nog een heel tijdje moeten gepalaberd en geredetwist worden, vooraleer alles voor mekaar komt. Doch de loop der zaken schijnt er op te dui den dat een eindoplossing in die zin, spijts de ideologische bezwaren die thans nog ge- vervolg op tweede blad" OP DEN UITKIJK Er wordt langs de Brusselse Radio veel gevarieerde marchandies op de we reldmarkt der gedachte geworpen. De politieke spreekbeurten spannen daarin gewoonlijk de kroon. En ik geloof wel dat de sqcialistische spreekbeurt van verleden Dinsdag avond het kampioen schap van dit jaar veroverd heeft. Ik ken het heerschap niet en ik weet niet hoe zijn naam juist geschreven wordt. Ik heb hem horen noemen en ik heb hem horen spreken. Met een stem waar de zelfzekerheid vinger dik op ligt vertelt hij dingen waarbij een ernstig mens achterwaarts over op zijn buik zou vallen. Er zijn maar twee soorten mensen die zo iets aandurven domkoppen die zo dom zijn dat zij hetzelf niet weten dat zij dom zijn en felle koppen die hun fel-zijn nog overdrijven en overtuigt zijn dat zij alleen het verstand in pacht- heb ben en alles altijd het beste weten. Ze praten er maar op los en zijn over tuigd dat, als zij praten, alle mensen gapen en slikken gelijk vogeljongen die door hun ouders gevoed worden. Een ernstig mens onderzoekt zijn eigen geweten en verbetert zijn eigen fouten. Die menheer heeft het geweten onder zocht van de C.V.P. Het zijn is in orde; dat van de C.V.P. is zwart als kolen. De C.V.P. is de valse broeder en ge kunt er geen staat op maken. Er zijn wel een paar C.V.P.-ers waarmede hij ovei de baan Kan Mr De Schrijver en Mi Eyskens. Maar die worden door de reactionnaire vleugel van de C.V.P. ge- ciurig aangevallen en in de rug gescho ten. Zelfs de cardinaal wordt er bijge- sleurd. geoordeeld en veroordeeld... maar ik ben met betaald om een steno grafisch verslag op te maken van die meesterlijke spreekbeurt. Als die menheer met al zijn zelfzeker heid en zijn stem bezig was met de kar dinaal af te kammen dacht ik onwille- keui ig terug aan Degrelle onzaliger ge dachtenis en aan zijn eerste luitenant Matthvs. Die isten het des tijds ook zoveel beter dan de kardinaal. Hadden ze toen hun mea culpa geklopt op eigen borst in plaats van op de rug van de kardinaal, ze zouden niet zitten waar ze nu zitten. Op zeker ogenblik betreurde hij dat in ons Land politiek en godsdienst al tijd door malkaar lopen. Ik dacht dat hij ons eens ging uitleggen waarom zijn bij uitstek demqeratische partij altijd en bovenal anti-godsdienstig is maar geen woord. Ik dacht ook dat hij ging uitleggen hoe het met de loyauteit overeen te brengen is dat ze met de C.V.P. regeren maai tegen de C.V.P. in een monster achtig verbond met liberalen en com munisten aan Kerkvervolging doen maar geen woord Arm Land dat door zulke politiekers op de wegen der toekomst moet geleid worden. Het was hem blijkbaar een doorn in de voet dat de kardinaal alle rooms-ka- tholieken op hun plicht gewezen heeft om blok te vormen tegen het dreigen de gevaar van een steeds heviger wor dende godsdienst vervolging. Hij moet instinctmatig aanvoelen dat wie pa pen vreet er van bersten moet. Het zal ten andere gaan tijd worden dat er een einde komt aan het hatelijk gedoe van die wondere heren die teren op ons zweet, die onze centen uit onzen zak komen halen om zij er naar eigen goesting kermis mee te vieren. De Heer VAN DEN BERGHE, Volksverteoenwoordio^r, houdt ZITDAG, Zaterdag 18 December van 9.30 tot 1 1.30 uur, in ONS HUIS Dreef, Ninove. De Denderklok

Denderklok | 1948 | | pagina 1