Westerman en Zoon HANS WORST Groot Kunst-Concert KERSTMIS A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE 52, Denderkaai, Tel. 172 DE WEEK KOLEN H AW I> EL Twee en twintigste laargang Prijs per nummer 1,25 Fr. Zondag 26 Pece 1.948 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKf' -"""ND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE N aELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1 Drukker-Uitgever R. LUYST Feestzaal ONS HUIS Dreefstraat. Op 25 DECEMBER (Kerstdag) te 18.30 uur. opvoering van Toneelspel in 3 bedrijven van C" Bommel en H. Bakker- door Het Nieuw Nederlands Toneel BestuurFrans Poos Ex-artisten van de Kon. Ned. Schouwburg - Gent Prijzen 25 20 15 Fr. Kaarten in Ons Huis DONDERDAG 30 DECEMBER, te 7.30 uur stipt in de feestzaal ONS HUIS meesterlijk studentenspel, in 3 kapittels, door de befaamde tonee!schrij«er regisseur ANTON VAN DE VELDE. Sprankelende humor, zang, muziek en dans maar ook pakkend, diep en vormend. Dit stuk missen zou een leemte zijn in Uw algemene cultuur. De K.S.A. speelt... dus puik werk Stad NINOVE Zaa! ROXY Op MAANDAG 27 DECEMBER door onxe Stadsgenoot DE QUICK ALFÖNS van den Opera uit Antwerpen Op het PROGRAMMA Paganini - Parelvissers - Rigohlto - Carmen - Paljas, enz. ZALIG KERSTFEEST 't rond. Het mag nooit waar heten dat we handelen uit wraak of wrok en dat verzoe ning achterwege blijft door onze schuld. Het gebeuren in de stille, heilige nacht te Bethlehem is toch zo stichtendofferende moederliefde, heilige kindertrouw, voorbeel dig vertrouwen, zelfverloochenende naasten liefde, schrijnende armoede die overvloedige geestelijke rijkdom baart; tranen, waarin nochtans diepgevoelde innerlijke vreugde fon kelt het antwoord op de levensvraag. De Kerstinisbelofte straalt weer in schitte rende letters, boven aan de wijde hemelkoe pel V REDE! Die onuitputbare kostba re schat wordt aangeboden AAN ALLE MEN SEN VAN GOEDE WIL! Tamelijk onverhoeds zijn de onderhandelin gen in de Hollandse Oost afgesprongen en werden nieuwe militaire operaties onderne men. Politiemaatregelen, luidt het Nederlands communiqué. Het schijnt, inderdaad, dat het heersend wapenbestand door de Oost-Indi sche autoriteiten maar opgezegd werd, omdat zij een oproer, rond de jaarwisseling, wilden te voor zijn. Wat daar ook van zij, wij kunnen slechts hopen dat de rust en de vrede spoedig zullen terugkeren. En onze sympathie gaat daarbij naar de Nederlandse Regering. Dit om een drievoudige reden omdat Nedeland een buur volk is, waarmede wij de beste betrekkingen onderhoudenomdat Nederland lid is van Benelux en zijn wel en wee dus onvermijde lijk ook een weerslag heeft op onze interna tionale positie ten- slotte omdat de Neder landers. meer speciaal voor ons Vlamingen, een stamverwant volk zijn. dezelfde taal spre kend en in dezelfde cultuur deelachtig. Wij hopen dan ook dat onze Noorderburen, reeds zo zwaar beproefd door de oorlog, spoe dig een gunstige ontknoping mogen begroe ten. OP DEN UITKIJK Er waait thans zo wat een wind van schul dige onverschilligheid voor alles wat diepe, vrome ernst en volwaardige levenswijsheid inhoudt voor alles wat de mens werkelijk verheft <?n hem in contact brengt met het diep-schone. het edele... met de overheerlijke weelde en schitterende rijkdom die de Schep per ons zo kwistig toebedeelt! De ooizauk^ Gebrek aan bestendig, stevig contact met de realiteit met het wonderbaar, werkelijk, strelend geluk... met de kostbare morele en geestelijke schatten... met de onuitputbare ge nadebronnen die de Schepper voor Zijn schep selen deed ontspringen En toch kent ieder mensenleven ogenblik ken, waarop een stem in t diepste van t ge moed vermanend fluistert Kom even tot bezinning., denk eens rustig, maar rijpelijk naDat zijn momenten van innig contact "y met de bovennatuurlijke waarden, mementen die iedere sterveling, hoe moedwillig, stug of verdorven hij ook weze. onvermijdelijk doormaakt. Kerstnacht!... Als een appelsien, plakt het gele maantje op de donkeie huif die over de aarde gespannen staat. Als flikkerende spel denkoppen pinkelen niillioenen zilveren i ter- ren heel hoog rond de rustige bleke mane- schijf. De bomen gelijke op schamele schim men in de kalme koude nacht. De huizen staan daar stom en blind en weergalmen de kale klank van de vinnige stappen der zwij gende mensen, op weg naar de Nachtmis. Vóór ruim 39 eeuwen, werd een sulle De- eembernacht, een HEILIGE NACHT. Met trossen boorden de vreugdige, lachende en geltjes door de met dartelende sterren be zaaide hemelkoepelhun zoete, zalige, zal vende zang verkondigde jubelend de red dende, weldoende, blijvende vrede aan al wie hem aanvaarden wou Vrede bij het Kind dat, uit liefde voor de mensen, geboren werd in een armzalige stal... vrede van een God die afdaalt tot Zijn schepselen Ja. Kerstmis is een contactmoment Broze één-dag-gevoelens die weldra weg smelten in de slameur van een gejaagd le ven, kunnen niet gelden als welbegrepen Kerstmisviering. We moeten de Kerstmisge dachte bouwen op de onwankelbare rots van een gedegen, daadwerkelijk geloof. We zul len het contactmoment van Kerstmis uitbrei den tot een blijvende verbinding met de God van vrede... tot een onafgebroken Kerstmis in de ziel... tot een onverwoestbare vrede in 't gemoed. De voorwaarde Goede wil, zoals de engelen zo heerlijk en troostvol uitzongen tijdens de eerste Kerstnacht Zwaar beladen, glimmende, glinsterende kerstbomen en weelderige kerstfeestjes mo gen de Kerstmisatmosfeer sieren en innig maken. Maar dat alleen schept de vereiste, vrome gesteltenis niet bij de herdenking van h.T Kerstmisgeheim. De betekenis van het wondere gebeuren in die stille heilige nacht reikt oneindig verder zij klimt op tot bij het goddelijk Kind dat overvloedige zielerijk- dom biedt Folklore kan slechts ware. aangrijpende en diepgevoelde stemming over het Kerstfeest strooien als uiting en zinnebeeld van rijke opborrelende Kerstmisjubel in de kristallen vaas van een oprecht en diep-gelovig ge moed Als daar ongekunstelde, steeds zwel lende innerlijke voldoening en fiere levens vreugd ontspringen aan de heldere, zuivere bron van de Vrede des Harten dan beie ren in de ziel duizenden zilveren klokjes van ongemeten jubelend geluk..., dan kunnen we ook kwistig christelijke vrede en vreugde uitstralen en uitdragen, want niemand geeft wat hij niet heeftEdelmoedige, nederige, volgehouden integrale plichtvervulling vormt het gouden kanaal, langswaar het vruchtbare serum van onverstoorbare, zinderende levens vreugd overvloedig in de ziel stroomt. Ja, welbegrepen en edelmoedig op eigen leven toegepast Christendom, strooi een onafgebro ken gulden regen van innige tevredenheid, sterkende hoop en levendig vertrouwen over 's mensen bestaan Kerstmis omkranst treffend die verwach tingen en dat vertrouwen en herinnert te vens aan het onfeilbaar middel ter rechtvaar diging er van. Inderdaad. Kerstmis verkon digt de meest waardevolle belofte, maar stelt tevens een gemoedelijke eis... een belofte die niet in vervulling gaat, zolang de eis niet wordt voldaan Vrede op aarde aan de men sen van goede wil Wie de vrede des har ten verlangt, moet goede wil betonen ten op zichte van God en de naaste De zalige zang van de wemelende engelen die in de eerste Kerstnacht rond het stalleke te Bethlehem weerklonk, verkondigde in zes woorden de volledige, sublieme betekenis van goede wil teil opzichte van de Heer Glorie aar. God in den hoge d.w.z. Hem erkennen, dienen en liefhebben Dat is de stevige basis, waarop de vredestempel hoog dient gebouwd De goede wil ten opzichte van de naaste komt tot uiting in dezelfde vorm liefde Geen wa pengekletter. geen kanongebulder, geen twist noch tweedracht, maar rust. orde. medelijden en dienstvaardigheid vrede 1 Niet alleen vrede met anderen, maar ook vrede met ons zelf. d.w.z. met ons geweten. Uit een oprecht gemoed de weelderige vrucht van een on berispelijke levenswandel moet de vredes- wierook opstijgen en dan neerdauwen in Het was een tijdje geleden dat de toestand in Frankrijk hier nog was moeten besproken worden een periode van betrekkelijke wind stilte was ingetreden en de regering Queille stuurde, zoniet bepaald schitterend, dan toch vrijwel ongehinderd haar bootje. Zo we do berichtgevers moeten geloven, dan zou de week die achter de rug zal liggen wanneer deze regelen verschijnen, wellicht meer bewogen en gevaarlijk voor het minis terie kunnen geweest zijn het schijnt inder daad dat moeilijkheden en verwikkelingen te duchten staan, wat haar financieel pro gramma betreft. Zal de regering struikelen of. ten slotte, d dreigende klip kunnen omzeilen Het zal misschien al geweten zijn. wanneer deze be schouwingen onder d» ogen van onze lezers komen. Zeker is dat het er niet rooskleurig uitziet niet de Franse Staatsfinanciën. Bijna al de partijen en gekozenen zijn het er eens over, dal er moet bezuinigd worden. Doch wanneer de vraag gesteld wordtop wat. op welke posten van de begroting, dan komt de kat op de koord Praetisch is Frankrijk onregeerbaar, want de zogeheten Derde Macht die het bewind voert is. in feite, een minderheid wat haar recht houdt is dat zij geprangd zit. enerzijds tussen de communisten, anderzijds tussen de gaullisten. Zij teert dus op het klassieke di vide et impera. Het gezond verstand zegt nochtans dat een feitelijke minderheid in een democratie geen duurzaam regeringsbeleid kan doorzetten: En daar is het, waar Frankrijk behoefte aan heelt. Het ongeluk is dat slechts twee partijen bij machte schijnen om het bewind te grijpen de communisten, die de kans zeker niet zul len verzuimen kunnen zij een machtsgreep doorzetten, en de gaullisten die het bewind langs wettelijke weg willen veroveren. Algemeen wordt aangenomen dat generaal de Gaulle ten slotte de teugels zal in handen krijgen. Churchill heeft het gezegd het is steeds gevaarlijk een datum te stellen bij een voorspelling. Doch het zou ons niet ver wonderen indien de beslissing viel in ue Len te. Er komt sleet op de huidige regering en het moet, logischer wijze, geleidelijk moeilij ker worden haar te vervangen door een «Der de Macht »-iormatie. ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR Rond het eind van verleden week scheen de nationalistische regering van Tjang Kaï Tsjek de instorting nabij. Peking was door de communisten schier zonder slag of stoot ver overd, naar het heette. Nanking stond vallens gereed Sindsdien liepen andere berichten binnen Peking werd voort verdedigd en de nationa listische legers zouden nog een beslissende veldslag willen leveren voor het behoud van Nanking. Wij menen nochtans dat de positie van Tsjang Kaï Tsjek wankel blijft en dat hij alleen een vergelijk tussen communisten en nationalisten tegen houdt. Zullen zijn energie en zijn keikoppigheid vermogen het getij te keren Wij kunnen dit bezwaarlijk verwachten - Er wordt, ongetwijfeld, buiten hem en ondanks hem. contact genomen. En liet zou niet moeten verwonderen, indien hij per slot van rekening gedwongen werd er het bijltje bij neer te leggen. Men kan moeilijk de indruk ontgaan dat hij langzamerhand, van zijn gezag en zijn pres tige inboet. Het ziet er naar uit qu'il perd la face en iedereen weet dat zulks van tel is, in het Oosten. Het is mij dikwijls opgevallen als ik de heren van het gerecht van laag tot hoog - in ambtskleed ij zag fungeren, dat zij zoveel weg hebben van pastoors, bisschoppen en kardinaals. In feite zijn beide nog meer ver want met malkaar dan hun kleding laat ver moeden. De priester is het menselijke werktuig van de Goedheid van God. De rechter is het men selijke werktuig van de Rechtvaardigheid van God. Onze menselijke hoedanigheden al zijn zij geschapen naar het beeld en de ge lijkenis van Gods hoedanigheden blijven be perkt en onvolmaakt. Wij dragen in ons ge woonlijk de gebreken van onze hoedanighe den. God niet. Zijn oneindige Goedheid is geen zwakheid. Zij blijft altijd in de lijn van zijn volmaakte rechtvaardigheid. En zijn absolute rechtvaardigheid is noch hardvochtigheid noch wreedheid. Zij blijft al tijd in de lijn van zijn eindeloze goedheid. Het feit dat het «Gerecht» een afstraling is van de Rechtvaardigheid van God heeft het in de christene beschaving zo een groot ge zag gegeven dat de mensen de uitspraak van het gerecht aanvaarden en verzaken aan het zichzelf rechten. Dat heilig karakter van het gerecht had reeds veel geleden onder de geleidelijke ont kerstening der maatschappij. De invloed van de nazi-lering en nog meel de invloed van de communistische lering heeft haar geheel ontwijdt. Het uiterlijk ap paraat staat nog recht maar de worm zi*. ei in. In Congo zouden ze zeggen dat de mieren er in zitten. De ziel - de godsdienstige geest is er uit. Op het krijgsgerecht zetelen de heren in militair uniform. Is het de officiële erkenning dat die instelling niet goddelijk is Wat er van zij. onder het regiem der mi litaire rechtspleging hebben wij wondere din gen zien gebeuren. Sommige vertegenwoordigers van het O- pentaar Ministerie staren zich blind op hun dossier en weigeren rekening te houden met de getuigenissen afgelegd ter openbare zit ting. De dossiers werden samengesteld in de periode 44-45 toen een ongebreidelde hetze hoogtij vierde. Toen de gemoederen tot bedaren kwamen heeft bij menigeen de stem van het geweten luider geklonken dan die der eigen liefde. Onbezonnen verklaringen werden terug geno men en vervangen door andere die overeen stemden met de nuchtere werkelijkheid. Het ging er soms naartoe als wou de ambtenaar van het Openbaar Ministerie deze laatste doen doorgaan als valse getuigenissen Anderzijds hebben wij beleefd dat het O- penbaar Ministerie zich verzette tegen een onderzoek naar de daders van moorden dje na de bevrijding werden gepleegd onder voor wendsel dat ze uitgingen van het verzet. Wij hebben het beleefd dat de vlaggen die uitkwamen om te protesteren tegen maatre gelen die niet anders waren dan een meer serene vorm der Gerechtigheid niet uit kwamen als gepoogd werd vulgaire moorde naars met dito vlaggen te dekken 't Is Kerstdag en het Kerstekindje doet zijn ronde over heel de beschaafde wereld om wat vreugde te brengen waar droefheid heerst om een beetje balsem te strijken op diep i. - gekankerde wonden. In België doet het een omweg om niet in aanraking te komen met het Gerecht Voor twee duizend jaar vond Christus geen plaats in de vreemdelinpen herberg. Nu vindt hij geen plaats in de tempel der gerechtig heid. Hoogstens is er voor hem een cel be schikbaar als Hij betrapt wordt op daden van liefdadigheid. IS ER EEN JANUS? Verleden Zaterdag 18 December het uur zullen we nu niet nader bepalen stopte aan de hoek der Statiestraat en de Dreef, een prepagarda-auto met schreeuwerige opschrif ten in de aard van 't Plan Marshall brengt oorlog». brengt werkloosheid, en ai zo'n verstandige dingeu van denzelfden aard. Natuurlijk, van de communisten, zal ieder een zeggen. En nochtans, onze eigen ogen doen ons thans nog twijfelen. Immers, uit die auto stapte heel parmantig, zoals hij dat kan als hij uit een auto stapt, onze burgervader Omer Van Trimpont Hij keek rond om te zien of iemand hem uit dit verdacht gezelschap zag komen en was volledig gerustgesteld geen mens. meen de hij. had het gezien. Toc'n had iemand hem gehoord toen hij zegde Allé. kameraden, tot Maandag dan We vragen nu of Omer op zijn leef tijd nog zijn frak gaat keren of zicli beves tigen als een Janus Alhier is dhr Spaak er in geslaagd met de Franse regering een akkoord af te sluiten, betrekkelijk de netelige kwestie van de grens arbeiders. Helemaal bevredigend, dit akkoord Dit ware misschien een ietwat optimistische kijk t p de zaken. Doch het wil ons toch voorko men dat de voornaamste struikelstenen uit de weg geruimd werden en dat de grensar beiders. die hun brood verdienen in de fa brieken van Noord-Frankrijk, de arbeid zul len kunnen hervatten. Wat dan het aantal doppers in zoverre zal verminderen. Zonder dat. is het nog groot genoeg men hoort het cijfer van 200.00U ver noemen Katasti ophaal is dit nog niet. doch wel van aard om tot nadenken te stemmen Het be houd van de sociale veiligheid kan maar ver zekerd geacht worden, indien de industrie volop werkthoe zou zij anders de lasten kunnen blijven dragen De boterham van het volk staat op het spel s dit moet de hoofdzorg van iedere regering zijn. gedurende de eerst volgende weken en maanden. V De Dender klok

Denderklok | 1948 | | pagina 1