Middenstanders, neemt deel aan de Tweede koopmaand van 1 tot 31 December ig49- Ver- Onder één Dak Voor inlichtingen zich wenden tot de Secretaris de heer Paul Luystermsn, Koepoortstraa», 10. Ninove. - Tel. 727. Voor onze Tabakplanters 'IVr zitting v;m de Senaat van 2t« Octobei laatst werd de netelige kwestie der betaalde ,uv tin-rechten en boeten even opgerakeld Ter intentie der talrijke belangstellenden geven we integraal den tekst van tie" beknop. verslag. MOTIE De heer MOULIN tin 't Frans' Mijn motie is tot de minister van financiën gericht. Zij heelt betrekking op de tabaksplantels van wie men betaling gevorderd heelt van accimsrechten en wettelijke geldboeten ten beiope van tien maal het bedrag der rechten, np bevel van de N L. C Welnu, het Hof van Verbreking heeft ge- oordeeld dat geen enkele boete \ersehuldigd is Ik vraag de minister ons te zeggen hoe hij zich voorneemt die sommen aan de planteis. die bedoelde onwettelijke boeten betaald neb ben. terug te betalen De heer d'Aspremont Lyndon heeft dien aangaande een wetsvoorstel ingediend. Ik ken het nog niet Daarom vraag ik aan de minis ter mij een formeel antwoord te geven. De Heer LIEBAERT, minister van finan ciën 'in FransDoor die motie wordt er een kies vraagstuk gt-steld. wegens het feit dat wr its tegenover beslissingen van het gerecht bevinden, die ill kracht van gewijsde zijn gegaan Het vraagstuk '.al. na een gedachtenwisse- ling met de minister van justitie, moeten worder, g -at er ook var. zimijn de partement houdt er rich mede bezig, hetzij om recht aan het voorstel van graat d Aspre- mont Lvn.ri.er. te laten wedervaren, hetzij door gebruik te maken van de loper.de kredieten. DE VOORZITTER De heer d Aspremont vroeg mi' het woord Ik kan echter geen de bat later, aanvanger, omtrent eer. ordemotie Ik verzoek graat d'Aspremont Lynden niet aan. te dringen. GRAAF d'ASPREMONT LYNDEN «in het Fran.-- Ik ?«>u erg tevreden zijn indien de hee: Muulm het wetsvoorstel. dat ik heb in gediend. kon steunen -Zeer goed rechts 1 Dit is ai les wat ik wenste te zeggen «Zeer gned rechts 1 Het incident i- gesloten De Heer MORIAU, Volksver tegenwoordiger, zal Zitdag hou den in Ons Huis Dreef, op MAANDAG 14 NOVEMBER a.s. van 9 30 tot 1 1 30 uur VOOR DE DENDERVALLEI Or.ze lezers .herinneren zich het bezoek van Minister Orban aan de Dendervallei. Ze kei r.er: ev eneens het aanhoudend aan dringen op steun en bescherming bij de ver antwoorde. i'ke Ministers- door Volksvertegen woordiger Albert Van den Berghe. Na het goede nieuws dat 12 rnillioen fr ingeschreven min op de begroting voor de bruggen over de Dender te Geeraardsbergen ontvmg de heer Van den Berghe het volgend >chr: van «ie eer Minister van Landbouw Brussel. 21 October 1949 Waarde Coilega en Vriend. Naar aarm-idirg van uw vraag betreffende de voorziene kredieten voor werken in de val ei van de Dender, kan ik U berichten dat een krediet van 2 400) >00 fr door mij aangevraagd werd op de buitengewone begroting van 1950. Dit bedrag vertegenwoordigt de toelage die door miji. Departement eventueel voor deze verbeterinuswerke zal kunnen toegekend worden Ik kan U tevens melden dat voor de wate ringen Pamel-Liedekerke en Liedekerke-Den- derleeuw. de droogleggmgswerken aanbesteed zijn en waarschijnlijk kortelings met de uit voering zal kunnen begonnen worden. K -dieter, voor deze werken zijn voorzien oj de buitengewone begroting 1949 Met beste groeten, P. M. ORBAN. Aar. de Heer Van den Berghe. Volksvertegenwoordiger te N'F.DERBOELARE B; de volgende verkiezingen kan men op nieuw krakelen dat de CVP en de C.V.P- Volksvertegenwoordigers van Aalst niets doen voor hun boeren D G BERICHTGEVING Er is heel wat te dot-n geweest naar aan leiding van ae Belga-tekst van de Rede. door Z H de Pau- uitgesproken bij de ontvangst van 120O leden van de Christelijke Arbeiders organisaties Er: inderdaad er is reden toe Dit feit legt eer; toestand bioot die voor ons. katholieken beschamend is er; dit om verschillende re denen Het agentschap Belga is afhankelijk van de Belgi.-che Regering en van de Belgische per.- Dat iemand van dit agentschap, vooral door de keuze van de titel en door de keuze van de brokstukken uit een pauselijke rede zó de openbare mening kan en mag voor lichten bewijst vele zaken Ge kunt er uit afleiden dat waarheid en objectiviteit gemak kelijk een deuk krijgen. Er i- meer De wijze waarop de Pauselijke toespraak is doorge zonden aan de pers. en door deze laatste is opgenomen. is schadelijk voor de Kerk. Men heeft de indruk gewekt en de com munistische bladen hebben van deze indruk dankbaar gebruik gemaakt. dat Z H de Pau- niet zo erg opgezet is met de Christe lijke Arbeidersbeweging. Welnu dit is niet alleen onwaar, het kan een nadelige invloed hebben op de getrouwheid van de arbeiders aan de Kerk. In de christelijke pers is wel een rechtzetting verschenen, inaar de met- katholieke pers zal wel niets doen om de eer ste indruk weg te nemen. Het is beschamend, dat het officieuse Belgische agentschap van de pers de katholieke bevolking zó kan behandelen. Wn hebben ook moeten vaststellen dat de christelijke bladen ook deze die een be richtgever ter plaatse hadden -- er ingelopen znn Dat men ons het woord niet kwaliik ne me. het is me dunkt het juiste Het Parochie blad heeft ook de tekst opgenomen omdat men dacht dat deze van een berichtgever ter plaatse kwam Een tweede, voor ons ka tholieken beschamend besluit moeten we iri overweging nemen. Dit feit bewijst nogmaals dat wij. katholieken, niet alleen tekortschieten in de wereldberichtgeving, maar dat we zelfs niet ingericht zijn om vlug ons belangrijk katholiek nieuws te publiceren. Het is een leemte waarin te voorzien is. wanneer einde lijk eens de zó noodzakelijke samenwerking inzake berichtgeving tussen de katholieke pers zal tot stand komen. Men wekt de indruk, dat hiervoor de nodige financiële middelen ontbreken, maar dit ar gument is weinig overtuigend. Het ontbreekt veel meer aan een ernstige wil, om tot een degelijke oplossing te komen Het technisch probleem van de persinfor matie is de taak van de dagbladdirecties. Daar kan de gewone man vwi de straat, daar kunnen de lezers van de bladen niet veel aan doen Toch hebben ook de katholieke lezers hun deel m de verantwoordelijkheid. Wan neer al de katholieken een christelijk blad kochten in plaats van een neutraal en dan zouden we nog niets doen dan luisteren naar en gehoorzamen aan de kerkelijke voor schriften dan zou de oplage van de chris telijke bladen in ons land verdubbelen Daar uit zou een groter finantiële macht voor de katholieke pers voortvloeien, en meteen de mogelijkheid om beter in de eigen informatie te voorzien en daarenboven de macht om meer te eisen van de persagentschappen. Ge ziet. dat alles aan mekaar hangt. Het een volgt uit het andere Laat ons dan voor onze lezers het besluit trekken, en hun toe wensen dat ze genoeg katholiek geweten zou den hebben om inzake de lezing en het kopen van dagbladen, hun plicht te doen. En die plicht i< geen blad in uw huis. dat niet past bii het kruis p. B. Janssens, o.p. BELASTINGEN OP WEDDEN EN LONEN Nu is het de beurt om eens wat meer in lichtingen tv geven voor de mensen die wer ken in gemeente:, van 5 000 tot 30 000 inwo ners. Wij wi'ieii nog een herhalen wat wij vroe ger eens hebben medegedeeld. De gemeente die in aanmerking komt om de belasting te berekenen, is deze waar U werkt, niet waar L' woont Valt bet nu toch voor dat L" woont in een gemeente met meer inwoners, dan deze waar U werkt, wel dan mag U het barema gebrui ken geldig voor het aantal inwoners van de gem -ente waar U woont, dus de voordeligste Ir, cie meeste gevallen is het juist anders om en wonen d«- werklieden en bedienden, tn kleinere gemeenten dan deze waar zij werken Wij zullen U nu een barema geven over de vrijgestelde lonen voor de drie laatste maanden van 1949. geldig voor Gemeenten van 5.000 tot 30.000 inwoners Bedag der verdien de Ionen, na aftrek king der 8 7c voor sociale veiligheid Per maand - week Ongehuwde of uit den echt gescheiden, zonder personen ten laste 1 866 Fr 448 Fr Weduwnaar. zonder personen ten laste 2 240 Fr 538 Fr. Belastingplichtige, die ten laste heeft 1 per soon «echtgenote, kind of andere persoon» 2 240 Fr 538 Fr. 2 personen 'echtgenote, kind of andere perso nen) 2 585 Fr 620 Fr 3 personen, waarvan maximum 2 kinderen 2.865 Fr. 688 Fr 3 kinderen 4.012 Fr 963 Fr. 4 kinderen 4 593 Fr. 1.150 Fr. 5 kinderen 6.512 Fr. 1.563 Fr. 6 kinderen 7.762 Fr 1.863 Fr. 7 kinderen 9.637 Fr. 2.313 Fr 8 kinderen 11.200 Fr. 2.688 Fr. De heer KAREL FRANSMAN, Volksvertegenwoordiger zal ZIT DAG houden, ten zijnen huize, Beverstraat, 9, iedere DINSDAG van 10 tot 12 uur. STAD en OMLIGGENDI N I N O V E ZOND AGDIENST. Apotheek open van Mr J. LIEVENS Oud-Strijdersplaats. GEMEENTE MEERBEKE Op ZONDAGEN 13 en 20 NOVEMBER 1949 te 6.30 u. opvoering van door toneelgroep «VOOR KUNST EN VERMAAK »- MEERBEKE in de zaal R. De Smet A.C.W. - NINOVE. Ter gelegenheid van het jaarlijks Sint Ni- klaasfeest van het muziek Door Eendracht Sterk dat plaats heeft op Zondag 17 Novem ber hebben we de eer en het genoegen Ued. vriendelijk uit te nodigen tot het bijwonen van 1Te 10.30 u. gesolemntseerde Mis. Samen komst in Ons Huis te 10 uur - Optocht naar O L Vrouw-kerk. 2« Korte optocht langs de bijzonderste stra ten der stad 3» Te 1 uur democratisch Banket tegen de prijs van 75 fr. 4 Te ti uur Gezellig Samenzijn voor al de leden en sympathisanten van Ons Huis opgeluisterd door muziek. HET BESTUUR Instihf'ijving voor het Banket in Ons Huis of bij de Heer Jozef De Muyter tot Donderdagavond 24 November. OVERDEKTE WIP DE STER NINOVE - Statieplein GROTE M ONSTERK A LKOENSCHIETING naar 12 dikke kalkoenen ZONDAG 13 NOVEMBER 1949 2 Hoge elk een dikke Kalkoen 4 Zijden elk een dikke Kalkoen 4 Kannen, elk een dikke Kalkoen 2 laatste Klein elk een dikke Kalkoen Inleg 100 fr. plus taks Terug 80 Fr. Begin rund 14.30 uur Einde rond 18.30 uur Gemakkelijk verkeer met trams-trein-autobus Goede verlichting en verwarming der ruime lokalen. Waagspelen verboden. Er is verzekering Gewone voorwaarden. - Min 13 en de Hoge Het Bestuur, de leden en sportvrienden van DE STER Coppens Alfons (Koning) Moeremans Edg- (Voorzitter) - Kieckens Arthur (Kampioen) Alfons De Schepper - Van Rossom René Luysterman Prosper - Coppens Frans - Vivalo De Henau Jozef De Ridder - De Vleminck Petrus De Roeck Alb., enz. enz. BURGERLIJKE STAND Geboorten Jean Van den Meersche, zoon van Maurits en Clementine Van de Maele Eddy Beernaert zoon van Achiel en Bertha De Smet. Jacqueline Basseüer dochter van Alfons en Suzanne Herregodts. Carla Lauwaert dochter van Lucien en Raymonde Coppens. Luc Pynte zoon van Maurits en Margareta Souffriau. Huwelijken Gaston Van der Straeten, 20 j., vloerlegger. Outer en Lea Van de Wiele, 19 j., fabriek werkster, Ninove. André Van Holen, 25 j.( doctor in de Rechten, Lebbeke en GhLslaine Van Depi Haute, 23 j., zonder beroep, Ninove Overlijden Marcel Verstraeten 40 j. Burehtdam voering brengt. 'n Laatste dankwoord aan het bestuur, van het Davidsfonds, de heren an Overstra'eten, Cosyn Thienpont en vooral Meester Frans Coppens, die, als altijd, de regie op zieh nam niettegenstaande zijn dik bevolkte klas en... z'n kroostrijk gezin Er waait een goede geest over de Parochiale zaal en brengen zo aanstaande Zondag 13 No vember De Zonderlinge Gast opnieuw voor het voetlicht, gevolgd door Puk en Muk een clownerie om te schaterlachen. Hier volgt een korte kommentaar op de zonderlinge gast Oogsttijd op een stoppelveld Een gast biedt zich aan bij den geldbelusten boer... wordt aangenomen omdat het geen cent en geen voedsel zal kosten. Aldra ziet de gast hoe Begga, de dochter van den boer, hard vochtig wordt behandeld omdat zij liefde bo ven geld plaatst. Wat is geld Wat is liefde hekelt de gast voor de creaturen die er zieh aan vergrijpen Arjaan, de boer de school meester de man der wet De gast, uit ja- louz.ie aangeklaagd en op eigen bekentenis van doodslag, beiandt in het gevang. Dit biedt hem gelegenheid met den wets- man een .schaakpartijtje te doen. De wetsman verliest. - De gast wint het. Hij overwint al les in het spel, over boer Arjaan. over den schoolmeester, over Begga, die hij uit haar lijden verlost, over U en mij en ons allen. Hij noemt zich de Simon van Cyrene die het lijden lichter maakt en die eeuwig heid schenkt en rust. DENDERWINDEKE DE ZONDERLINGE CAST Deze Novembermaand i- aan hem gewijd. Heel de wereld kent hem Hij gaf de graven het aan zijn. - Graven waar de mensen op Didden. chrysanten op aanbrengen, wenen en dubben over de ijdelheid van de wereld. In officiële stoeten herdenkt men zijn oorlogs- feiten De bekende schrijver Anton Van de Velde bracht hem in onze zalen voor het voetlicht. Zijn zonderlinge gast reist rond in de toneel wereld en deed vorige Zondag onze parochia le zaal aan, midden een honderdenkoppig publiek, waaronder EE HH. geestelijken, on derwijzers en onderwijzeressen, zakenmensen jonkheden - Wel tweehonderd jonge kerels bevonden zich onder de toeschouwers, wat verheugend was;, gezien het verheven peil van den toneelavond Een passend en stem mig decor ons dorp op den achtergrond in kleuren geschilderd dcx>r de jeugdige vakman Georges De Bruyne. Een feriekc verlichting aangebracht door dhr Willy Van den Storme en Gilbert De Dobbeleer - Een muziekbege leiding, gewetensvol uitgekozen met absolute verbanning van alle uitheemse wanklanken Heel het publiek zal wel niet alles gevat hebben - Evenals zijn boeken blijven ook de toneelwerken van Anton Van de Velde zware kost, en is de betekenis bij een eerste lezing of kennismaking voor iedereen geen gemeen goed Nochtans was er een indrukwekkende stilte heel het spel door De rol van de zonderlinge gast werd magis traal gespeeld door den heer Paul Gieters, 'n Ranke gestalte als hij is, waren zijn diep en traag spreken, zijn begeleidende passende bewegingen zo dood-gewoon, dat men er bij vergeten zou dat hij toneel speelde Met onze waardering wensen wij hem in zijn werkter rein evenveel succes, de jeugd, die hem ter harte ligt, ten goede. Argaan, de vader, werd daarna het meest opgemerkt en wij hopen dan ook dat dhr Ju les Lambrecht nog dikwijls in de Parochiale zaal zal optreden. - Een speler met een zeer soepel aanpassingsvermogen is dhr Richard De Frére die als schoolmeester en later als clown onberispelijk zijn zó tegenstrijdige rollen vertolkte. De man-der-wet, in zijn sta tige kleedij, zagen wij in het schaakspel met den gast op zijn best. Het wanhopige ga door dhr Raymond De Frère in de zaal ge roepen, dreunde nog lang na. Een leerlinge uit het H. Hartinstituut van Ninove Maria Nieuwborg verraste iedereen door haar on berispelijke uitspraak en smaakvol toilet. Slechts veertien jaar, heeft ze zich in de rol van de oudere Begga, zeer flink gedragen. Selm kennen wij sedert jaren als goede- pers propagandist en als goed toneelspeler, altijd bereid gelijk welke rol, hoofd- of bijrol te bezetten. Wie hij is Dhr Etienne De Caluwë, 'n ge kende naam zou ik menen. De dieven en de binders, zelf de dienaar hebben ons geboeid voor den korten tijd ook dat zij op het podium verbleven Willy, Hen ri en Roger wij zien U nog wel eens in een hoofdrol Volledigheidshalve, en buiten de zonderlin ge gast om, moeten wij een dankbaar applaus brengen aan dhr Julien Kestemont, die steeds in 'n blije humoristische rol de zaal in ver- MEERBEKE Op Zondag 27 November 1949 in het lokaal Richard DE SMET, Dorp KALKOEN- en GELDSCHIETING met Premiën 1 Hoogvogel, een kalkoen van minstens 5 kg. 2 Zijdevogels, ieder een kalkoen 2 Kannen, ieder 50 fr. 20 kleine vogels van 40 fr. Voorlaatste kleine 50 fr. en 1 kilo saucissen Laatste kleine, een dikke kalkoen Verscheidene Premiën op de vogels in de latten. inleg 49, 95 (r. Terug 40 fr. Schieting berekend op 50 schutters meer de roeper. Onder de 50 schutters een vogel van 40 fr. minder, boven één meer. Begin te 3 uur. Einde rond 7 uur. Het Bestuur is niet verantwoordelijk voor gebeurlijke ongevallen tijdens het spel. Waagspelen ten strengste verboden. GEERAARDSBERGEN Bedevaarten en Toerisme Vlaamse Arden nen kondigen aan voor 6-13-15 en 20 Oogst 1950 een GROOTS MARIASPEL op de Ouden- berg. - Men houde die dagen vrij. DUIVENSPORTKRONIEK NOCIEVE OF GUNSTIGE UITSTRALINGEN Ik had in de ogen van onze liefhebber ge lezen dat ik een gevoelige snaar had aange raakt en aan zijn uiterlijke gezien dat hij dezelfde pijnen in 't lichaam drceg. En hij bekeek mij medelijdend, en vroeg mij bew«j- gen en zijn die kwalen nog te bedrijven. Wij hebben geen geld gespaard om ons daar van af te helpen, maar het gaat niet beter, de ene dag een beetje beter, maar een andere dag vallen wij dieper. Met hele vaten medicij nen hebben wij binnen geslokt en 't wil niet beteren. Wij hebben hem alleen drie plaatsen in het huis aangeduid, twee zouden als slaapgelegen heden dienen, de derde als woonplaats. De eerste plaatsen die hij thans zou verlaten kunnen gebruikt worden om als bergplaats te dienen van het materia.!1 en andere huis meubels. Hij luisterde aandachtig s anderendaags reeds begon hij aan de verhuizing. Hij be trok andere kamers van het huis, die tot dan slechts een ondergeschikte rol hadden ge speeld maar die voortaan voor hem, een nieuw leven zouden scheppen, de kwalen en de pijnen zouden wegwerken. Daar twijfelen wij geen ogenblik aan. Drie weken nadien kwam ook een brief aan. van bedankingen. Hij en zijn kinderen stelden het zoveel beter. Wat was het leven nu zoveel mooier, en de last van het werk gemakkelijker om dragen, 't Was nu immer Zomer en zon in 't gezin. En ook de duiven waren verhuisd en men zag aan hun leute en de vlucht dat ze er boven op kwamen Hebben ze nadien nog gevlogen Verleden week zijn wij naar Gent geweest. Jaren kom ik reeds op dat zelfde hok. Een liefhebber met een hart van goud. Wie er komt is er altijd welkom. Men moet aan tafel, men drinkt er een lekkere, borrel, men moet er naar hartelust eten. Och kom hij kent geen grenzen van bereidwilligheid, van goed heid en hij heeft al een fortuin aan duiven geschonken en de beste gekocht en telkens wanneer ik er kom ben ik ontgoocheld. Ik moet afkeuren, steeds afkeuren, altijd de zelfde kwalen die voorkomen. En deze die maanden nadien terug, pendelen zwak. Hij chienen daaronder en rond het duivenhok die kan nooit de gewenste vitaliteit op het hok krijgen. De uitstraling van de omgeving werkt nadelig in op de organenwerking. De ma- chienen daaronder en rond tet duivenhok die nadelig beïnvloeden en van zün kampioen-

Denderklok | 1949 | | pagina 2