r A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE HUIS YAH BELLI 62, Dsfidtrkaai, Tel. 172 TE NINOVE KAPITAAL CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE ALLE SOORTEN HOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, DOOR DE PERISCOOP OUD STRIJDERSPLAATS, nr 19 TEL. nr 5 Vier en twintigste 'Jaargang. Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 8 Januari 1950 Postchéckrëkening 1S8&&4 Beschaving «n welvaart van «en velk wor den niet gemeten aan zijn rijkdommen doch wel aan zijn kapitaal. Vermindering van rijk dommen kan voor een volk noodlottig zijn, kapitaalontwikkeling niet. 't Is omdat bescha ving op een harmonie doelt tussen stoffelijke vooruitgang enerzijds, verstandelijke en ze delijke opgang anderzijds en omdat weelde en overvloed heel vaak de zedelijkheid van een volk in de weg staan. Wat is kapitaal 't Is het gedeelte van de rijkdom d8t wordt aangewend tot de voort- brengst van nieuwe rijkdom. Daar waar met rijkdom al de goederen bedoeld wordt die zowel tot het verbruik als tot de voortbrengst aangevuurd worden, vertegenwoordigt het ka pitaal alleen de productiegoederen. Van die aard zijnde machines en werktuigen, be- 'njfsgebouwen, verworven talenten, munt- 1n. grondstoffen, half of gans afgewerk* «lukten, enz. itaal kan onder velerlei vormen ont- Jd worden maar iedere kapitaalsvor- komt ten slotte neer op arbeid en spa- k verdien 10.000 fr. en spaar er 2000 fr. Itik heb een kapitaal van 2000 fr. Ik in mijn ouders 10.000 fr. die mij jaar- 100 fr. intrest opbrengenindien ik de- n opnieuw beleg, heb ik 500 fr. kapitaal verworven. In het eerste geval heb ik jewerkt en gespaardin het tweede mijn kapitaal in mijn plaats gewerkt en gespaard. de ontwikkeling van het kapitaal de taf is van het stoffelijk welzijn van een behoeft nauwelijks bewezen. Kapitaal triers samen met de natuurkrachten en fceid een faktor der voortbrenging en j zal des te groter zijn, naargelang elk faktoren in kracht toeneemt. Denken baar even aan de uitbreiding welke de jbrengst in de 19e en de 20e eeuw geno- heeft onder de invloed van dit kapitaal Ütnemendheidde machines. Welnu, gro- voortbrengst betekent groter stoffelijk lijn. afwikkeling van het kapitaal wijst ook op ?aarzaamheid en de ondernemingsgeest, eigenschappen van een verstandelijk en el gaaf volk. Wie spaart ontzegt zich een ft. tuchtigt zijn neigingen en beheerst zelf. Niet tussen de spaarders zijn de adigers te vinden maar wei bij diege- Idie leven van hand in de tand, die hun hg niet naar hun nering weten te schik- Kapitaalsvorming weerspiegelt dus enigs- sis de beschaving en het welzijn van een élk. Er dient echter een zeker voorbehoud jfemaakt. Een volk kan te veel sparen, d.w.z. gierig zijn en in dit geval is de ontwikkeling van het kapitaal, hoe groot ze ook weze, geen maatstaf meer van zijn beschaving en zijn welzijn. Wat zou het inderdaad te betekenen hebben indien wij ons uitsluitend moesten toeleggen op kapitaalsuitbreiding en de idea len van schoonheid, waarheid, wetenschap en kunst verachten, solidariteitsgevoel voor ons slechts ijdele woorden waren Het besluit ligt voor de handde Staat heeft tot plicht de kapitaalsontwikkeling in de hand te werken door de arbeids- en spaar- geest te bevorderen en het spaarwezen on der al zijn vormen te beschermen tegen de aftruggelaars en de vijanden van het bezit. Le ventmagel ijk heden voor Boor on Tuinior DE STUDIEDAGEN van de Belgische Boerenbond Dinsdag voormiddag, 27 December, begon nen te Leuven de jaarlijkse Studiedagen van de Belgische Boerenbond. De stemmige feestzaal van net St-Pieters- college is nokvol ruim 800 afgevaardigden van de plaatselijke gilden en hun afdelingen zijn aanwezig als Z.E.H. BORREMANS, Proost, de Studiedagen opent met een kort gebed. Op het podium hadden plaats genomen se nator Dr G. Militie, voorzitter van de Boeren bond Z. Exc. dhr Ortan, Minister van Land bouw Mgr Brooekx, afgevaardigde van Z. Exc. Mgr de Bisschop van Luik Z.E.H. K*n. VtrcruytM, vicaris - generaal, afgevaardigde van Z. Exc. Mgr de Bisschop van Gentde leden van het Hoofdbestuuring. Conix, on dervoorzitter Z.E.H. BorrsmansProf. Van Dlsvest de heren Msrtsns, Da Cosne, Supré, Basman*, Baokars, ButsDr Jur. Ronctou, al gemeen secretaris. Vooraan in de zaalZ. Exc. dhr Ds Vleo- sohauwer, Minister van Binnenlandse Zaken ing. Basts, Kabinetschef van dhr Minister van Landbouw ing. Csuisn, landbouwattaché bij de Nederlandse Ambassade tal van volks vertegenwoordigers en senatorep, persona liteiten uit de land-en tuiobouwwsreldalge vaardigden van de Nederlandse landbouw- verenigingen van de Boerinnenbond, de Boe- renjeugdbond, de christelijke arbeidersorga nisaties. enz. In zijn openingsrede heet Dr Muilis deze Studiedagen in zekere zin de inzet van het Jubeljaar van de Boerenbond dis. in 1950, de 60ste verjaardag vaai zijn stichting herdenkt. Hij brengt hulde aan de stichters van de or ganisatie, geeft een bondig overzicht van het verlopen landbouwjaar, heet de personalitei- Drukker-Uitgever R. LUY8TERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat; 10. Ninove Handelaregiater Aalst IM ten van harte welkom, begroet de talrijke gildeafgevaardigden en wenst hun vruchtbare arbeid. In een zakelijk, rijk gedocumenteerd be toog, zet ing. Certix, ondervoorzitter, uiteen hoe de Boerenbond groeide, wat hij wil, wat ha is, wat hij blijven moet». Het Hoofdbe stuur van de Boerenbond zo besluit spre ker rekent op al de leden om de werking van de organisatie verder door te zetten in de geest van de stichters. Het rekent ook op de krachtige hulp van de plaatselijke en ge westelijke bestuursleden die door hun voor beeld en hun werkijver het gildgleven verder zullen doen groeien en bloeien. Onder luide toejuichingen neemt Z. Exc. Minister Orban het woord. De Minister on derstreept het voortreffelijk en vruchtbaar werk van de Boerenbond en de zo nuttige samenwerking van zijn Departement met de ze landbouworganisatie. Hij zet de leden aan tot blijvende trouw aan hun organisatie en belooft zijn beste krachten te zullen blijven inspannen tot behartiging van de rechtmatige belangen van landbouwers en tuiniers. Namens Z. Ex. Mgr de Bisschop van Luik, en namens Z. Exc. Mgr de Bisschop van Gent, brengen respectievelijk Mgr Broeckx en Z. E.H. Kan. Vercruysse een warme hulde aan de Boerenbond, als christelijke sociale orga nisatie zij beklemtonen tevens het onschat baar belang van een dergelijke organisatie, die onze boeren en tuiniers naar haar volle waarde moeten schatten en, door hun trouw lidmaatschap moeten doen groeien en bloeien. In de namiddag handelde ing. Boon, econo misch adviseur bij de Boerenbond, over de economische ontwikkeling van de toestand op land- en tuinbouwgebied, waarna Or Flor- QUin, secretaris van. de Centrale Kas voor Landbouwkrediet, zakelijk uiteenzette hoe de Boerenbond het Raiffeisenstelsel ten dienste stelt van boer en tuinier. Op dit ogenblik telt de Raiffeisenorganisatie 760 aangesloten kassen. Beide lessen gaven aanleiding tot een drukke bespreking. In de vooravond hadden verschillende sec tievergaderingen plaats, waarna deze eerste dag besloten werd door een avond, gewijd aan de herdenking van de priester-martelaar Pastoor Dergent. Tweede Dag De spreekbeurten, Woensdag 28 December steeds onder voorzitterschap van senator Dr Mullie werden ingezet met een zake lijke uiteenzetting over de nieuwe inzichten in de bemestingsleer, door ing. Buelens, van het Algemeen Secretariaat. Na een woordje geschiedenis, behandelt spreker breedvoerig de huidige opvattingen over de bodemvrucht baarheid en de nieuwe praktijken er ervarin gen in zake bemestingsleer. Na een veelzijdige bespreking van deze in teressante les, komt ing. Vander Velpen, hoofd van het Laboratorium van de Molens BB te Merksem, aan het woord om de nieuwe inzichten van al de aspecten der veevoedings leer bevattelijk te belichten. Deze studie gaf ook aanleiding tot een veelzijdige bespreking. In de namiddag zette Ir Qnghena, directeur- generaal van de Aan- en Verkoopvennoot schap van de Boerenbond, uiteen hoe bedoel de Vennootschap steeds ten dienste staat van boer en tuinier, waarna Ir De LandtSfteer, directeur van de Technische Dienst van de Boerenbond, de werking van de Technische Dienst ten bate van boeren en tuiniers in al haar bijzonderheden belichtte. In de vooravond hadden weer verschillende sectievergaderingen plaats, waarop gehandeld werd overafzet van groenten en fruit door de Veilingafzet van zuivelproductentaak van de gildebesturen. Tussenin bezochten de deelnemers een keu rige tentoonstelling, opgevat als illustratie van sommige lessen der Studiedagen. Deze tweede dag werd besloten door een Brtl.B.-avond met medewerking van de Boe- rinnenjeugd. en toespraak door Z.E.H. Class algemeen proost van de Boerenjeugdbond. Slotvergadering Donderdag 29 December, werden de Stu diedagen van de Boerenbond besloten. Dhr Rodeyns, onderdirecteur van de Assurantie, handelde over het verzekeringswezen ten dienste van boer en tuinier Spreker schetst het ontstaan van de verzekering in de Boe renbond, alsmede de werking en de voordelen van de Assurantie van de Boerenbond. Ook op het gebied van verzekering - zo besluit hij - krijgt de leuze van de Boerenbond Ieder voor allen - Allen voor iederhaar volle betekenis. In vervanging van Mgr Cruysberghs, Al gemeen Proost, door lichte ongesteldheid weerhouden, belicht Z.E.K. Borr*ltl&ns Proost op tekst van Mgr Cruysberghs, de verschil lende aspecten van het wezen, het doel en het dienstbetoon van de christelijke sociale landbouworganisatie. Z.E.H. Kanunnik Quagebeor, Groot-Vicaris van het bisdom Brugge en Mgr Van Eynde, Groot-Vicaris van het bisdom Mechelen, brachten, respectievelijk namens Z. Exc. Mgr Lamiroy en Z. Em. Kardinaal van Roey waardering en dank voor de werking van de Boerenbondzij wensten de Boerenbond tevens geluk bij het begin van het Jubeljaar 1950, waarin het 60-jarig bestaan van de or ganisatie zal gevierd wgrdei^ Zij heetten de Boerenbond een steun voor de Kerk, een ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR verwezenlijking van de christelijke sociale gedachte en een weldaad voor onze boeren- en tuindersstand. Senator Dr Muilio die de slotvergadering voor zat, dankt beide Hoogeerwaarde Sprekers en wenst de talrijke gildeafgevaardigden van harte een Zalig en Gelukkig Nieuwjaar, Zo eindigden deze welgeslaagde Studie dagen in de beste stemming. GEZINSVERGOEDINGEN In het Staatsblad van 11 December 1949, werd er een besluit van de Regent gepubli ceerd over de verhoging van de gezinsvergoe dingen. Dit onderwerp belangt heel wat van onze lezers aan en wij kunnen u zeggen dat het in werking komt op 1 Januari 1950. Van de andere kant moeten wij u zeggen dat u vanaf 1 Januari 1950 geen compensatie vergoedingen meer zult ontvangen. Ja maar, horen wij u zeggen, dan blijft het feitelijk ge lijk. Hierof) moeten wij u antwoorden dat dit feitelijk niet zo is. Iedereen was er van over tuigd dat de compensatievergoedingen niet eeuwig konden blijven duren, dit was trou wens maar een overgangsmaatregel. Door het verhogen der gezinsvergoedingen wordt die toestand bestending gemaakt en dat is een voordeel, wat men er ook van zegt. De plaats ruimte ontbreekt ons om dit alles in 't breed en in 't lang uit te leggen. Dus van af 1 Januari 1950, zullen volgende bedragen uitbetaald worden A. Dagelijkse vergoedingen. voor het eerste kind 11 Fr. voor het tweede kind11 Fr. voor het derde kind 14.80 Fr. voor het vierde kind18 Fr. voor het vijfde kind en voor ieder der volgende kinderen 24 Fr. B. De maandelijkse vergoedingen zijn de volgende en worden toegepast, wanneer de rechthebbenden ten minste 23 dagen per maand heeft gewerkt. voor het eerste kind275 Fr. voor het tweede kind 275 Fr. voor het derde kind370 Fr. voor het vierde kind 450 Fr. voor het vijfde kind en voor ieder der volgende kinderen 600 fr. WEZEN Voor de wezen zijn er verschillende vergoe dingen voorzien. Eerst en vooral hebben wij de vergoeding voor wezen van vader en moe- cfèr. Dit wil dus zeggen vader OF moeder overleden. In dat geval bedraagt de dagelijk se vergoeding voor hét eerste kind 31 Fr. voor het tweede kind 31 Fr. voor het derde kind 32 Fr. voor het vierde en al de volgende kinde ren 32 Fr. De maandelijkse vergoeding werd als volgt vastgesteld voor het eerste kind 775 Fr. voor het tweede kind l 775 Fr, Voor het derde kind800 Fr. voor het vierde en volgende kinderen 800 Fr. Nu gaan wij het bedrag der vergoedingen mede delen voor die wezen die én vader én moeder verloren hebben. Die vergoedingen zijn ook toepasselijk op die wezen die hun vader alleen verloren hebben en wier niet hertrouwde moeder, in haar gezin blijft en generlei winstgevende beroepsbezigheid heeft De dagelijkse vergoeding werd in dit ge-" val vastgesteld op voor het eerste kind: 40.60 Fr. voor het tweede kind 40.60 Fr; voor het derde kind 41.60 Fr. voor het vierde en volgende kinderen 41.60 Fr. Nu de maandelijkse vergoedingen voor de ze rechthebbenden voor het eerste kind 1.015 Fr. voor het tweede kind: 1.015 Fr. voor het. derde kind 1.040 Fr. voor het vierde en al de volgende kinde ren 1.040 Fr. INVALIDEN Er is ook een bepaling in de wet op de ge zinsvergoedingen voorzien, waarbij aan de kinderen van slachtoffers van een arbeids ongeval, wanneer deze laatste ten minste 66 invaliditeit hebben, een speciale ver goeding wordt toegekend. Die vergoeding wordt nu gebracht op voor het eerste kind 23 Fr. per dag. voor het tweede kind :23 Fr. per dag. voor het derde kind24 Fr, per dag. voor het vierde en al de volgende kinde ren 24 Fr. per dag. De maandelijkse vergoedingen werden ge bracht op volgende bedragen voor het eerste kind 575 fr. voor het tweede kind,; 575 Fr. voor het derde kind600 Fr. voor het vierde en volgende kinderen 600 Fr. GEBOORTEPREMiEN De bedragen die als geboortepremie betaald Vervolg op het tweede blad. Mijn uithangbord is vals deze week; de waarheid moet gezegd zijn. Ik heb door de periscoop niet gekeken. 't Is de week van Driekoningen. In de kerk staat het stalleken en de koningen in hun prachttooi van goud en hermelijn trekken er de aandacht. De driekoningen stoet heeft door de straten gereden en zijn jaarlijkse geldinzameling gedaan voor de missielanden. In de catechismusles in de kerk moest Frans- ke de namen noemen van de drie koningen. Franske zei dat pa hem geleerd had nooit namen te noemen en dat ge niet voorzichtig genoeg kunt zijn.... Franske, zei de onderpastoor, ge wilt uw plan trekken de drie koningen met hun naam noemen kan nooit kwaad. Pa zegt, zei Franske, dat het rare tijden zijndat ge vandaag iets zegt of iets doet waar niets &p valt, maar dat ze toekomende maand een wet maken dat er wel iets op valt en dat ge dan moet voor de pinnen ko men. Franske scheen mij een raar ventje te zijn en ik heb hegi tussen vier ogen een inter view afgenomen gelijk reporters van grote bladen doen met grote mannen. Volgens Franske zijn er drie soorten van drie koningen. Er zijn de echte a echte drie koningen die voor twee duizend jaar bij Christus kwamen. Die kwamen uit het Oosten. In dien tijd was het Oosten nog goeden ze waren goed. Nu komt er uit het Oosten niets meer dat deugt. Die drie koningen wa ren in werkelijkheid met vier. Maar die vier de was een bedrieger. Hij zegde dat hij de Koning der Joden wilde gaan huldigen en erkennen maar hij wilde in feite hem ver moorden. Een bedrieger op vier is niet veel en tegen woordig zijn er veel meer bedriegers. Er is een tweede soort drie koningen valse echte, die alle jaren rondgaan ter na gedachtenis van de eerste soort en bij de mensen rond gaan met hun bus ten voordele van de missies, om te helpen arme heidenen ook naar het stalleken te gaan eri Christus te erkennen. Die werken voor een organisatie de Voortplanting van het Geloof en ze wer ken gratis. Ze doen niet gelijk sommige man ner. die voor een edele zaak werkten maar veertig procent op zak staken voor hun moei te en onkosten. Soms zijn er nog wel enkelingen die voor drie koningen spelen en met een sterre rond gaan en een liedje zingen. Die werken voor eigen rekening of liever die werken honderd procent voor de kroeg. Er is nog een derde kategorie drie konin gen. Dat zijn echte valse. Die komen van gelijk waar. In '44 zijn ze uit het Westen ge komen - uit Londen. Waren ze uit het Oosten gekomen, zegt pa, 't ware nog slechter ge weest. Ten andere er was er een bij die uit het Oosten kwam maar hij had eerst een om weg gemaakt langs het westen om iedereen zand in hun ogen te strooien. Die echte valse uit Londen waren bedrie gers alle vier. Ze waren goed gegrimeerd en er was ook een zwarte bij een die ge flikflooid had met De Man en de Ulmi. Ze kwamen naar hier - zegden ze om de Ko ning te huldigen en te erkennen en het ge zag in zijn handen te geven. Maar ze hadden een heel andere afrekening gereed gemaakt Die vierde onder de drie echte, echte drie koningen heeft er destijds nevens gepakt omdat de grote Koning in Egypte zat. Voor deze echte valse is het mis verlopen omdat de rechtmatige koning ook in t buitenland was. Christus is weer gekomen naar zijn land na zeven jaar, als de bedrieger zijn nestel afgedraaid was. De Koning hier heeft ook lang moeten wachten maar toch geen zeven jaar... want dit jaar komt hij terug... Tot daar het interview met Franske en... voorzichtigheidshalve onder alle voorbehoud van wege afnemer. De heer MOR! AU, Volksverte genwoordiger, zal ZITDAG hou den in Ons Huis Dreefstraat, Maandag 9 Januari a. s. van 9.30 tot 11.30 uur. GEVELSTENEN «Sas» - «Cobricam» - «Nieuwpoort» - «Kesselt» in alle soorten en alle formaten. CERABOS vloertegels in 8 1 /2 x 17 - 17 x 17 en 25 x 25 cm «WASSERBILLIG» ceramiektegels 10x1 Oen 15x15 vanaf 150 Fr. CHROMOLITK kunstgeveibezetting in alle kleuren. SILEXORE vochtwerende verf voor binnen- en buitenmuren IN UITSLUITEND ALLEENVERKOOP BIJ ETERNIT - ELO - ETERNIT EMAILLE - FAIENCEN DAKPANNEN Pottelberg en Sterreberg i De Denderklok

Denderklok | 1950 | | pagina 1