Vijf vóór twaalf Nijveraars, Handelaars, Ambachtslieden A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE HUIS W&W BS&ll TE NINOVE 62, Denderkaai, Tel. 172 ^ier en twintigste Jaargang. Prijs per fvummer 1,25 ir. Zondag 22 Januari 1*50 Poptcheckrekenin^ 1 £62.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1993. W&onperwe, bij deze jaarwending, even nuchter de toestand overschouwen, dan dringt zigh onmiddellijk het besluit op dat het vijf voor twaalfis. Door toestand dient dan te worden verstaan, de verhouding van alle christelijke waarden tot alles wat daar mede, hetzij rechtstreeks, hetzij onrecht streeks in strijd is. Want meer dan ooit ligt het. voor de hand dat het, zowel internationaal als nationaal, en evengoed gemeentelijk, in de zeer nabijë toekomst zal gaan tussen deze twee stromingende communistische en de niet-communistische. Dit is een waarheid die, alhoeft ze ogenschijnlijk geen verder betoog toch even aan de werkelijkheid dient getoetst. En wanneer we zeggen dat het vijf voor twaalfis, dan bedoelen we alleen ditdat iedereen van ons, of hij nu militant katholiek zij of niet, de zware plicht dient te begrijpen om, eensgezind en vastberaden, de strijd aan té binden tegen alles wat maar enigzins naar *linkszweemt. En daarnaar te handelen, natuurlijk, en zijn levenswijze ook daarop af te stemmen. Dat er dient begrepen te wor den, klaar en onomwonden, dat boven alles $rat ons, op 't eerste zicht, zou kunnen schei den, veel hogere waarden staan die ons ver binden en voor het behoud waarvan wij gans ons eigen-zelf dienen in te stellen. Laten wij ©ns geen illusies maken de toestand is der- grijze aan 't evolueren dat én arbeiders, én .middenstanders, én boeren, én elke andere klas van ons katholiek samen-zijn, ook al heeft ieder van deze rangen of klassen zijn eigen belangen te verdedigen en voor te staan, ze toch allemaal verbonden zijn door dit grote princiephet behoud van onze al oude, christelijke, levensbeschouwing. Óm dit klaarder aan te tonen kunnen we «iets beter doen dan even te gaan zien wat tr momenteel gebeurt in het kamp van onze tegenstrevers. En laten we dan beginnen met de commu nisten, Afgezien van de zeer-expliciete di- jfèciieven die we, de jongste tijd, hebben mc-degekregen van onze hoogste Overheid, kunnen we een feit vaststellen dat, op het oérste zicht althans, verheugend mag heten BLaar daarom toch niet al te enthousiast noch te optimistisch mag worden opgenomen. Niet alleen in. ons eigen land, maar schier in alle landen van West Europa stellen we, zoniet eep achteruitgang, dan toch een tot-staan- brengen vast van de communistische partij. Gelukkig is dit te noemen dat, vooral onze arbeiders klaar beginnen in te zien hoe, met het voortschrijden van de communistische principes, geleidelijk maar zeker, een aan vang wordt gemaakt met liet beknotten van het zo kostbare vrijheidsprincipe van het individu. Toepassing van de communistische teer leidt ontegenzeggelijk naar absolute ver slaving van de eenling, en vooral van de ar beidersklas Dat vooral deze laatste dit, in onze avondlanden, zo goed aanvoelt, strekt haar werkelijk tot eer. Maar mogen wij daar uit besluiten dat alle gevaar is geweken Mogen wij daarom zeggen dat een dam is opgeworpen tegen deze nefaste levensleer Ik zou bijna zeggen wel integendeelWant het is een logisch verschijnsel dat een in 't nauw-gedreven communisme des te ge vaarlijker wordt. V/ij moeten het ons niet ontveinzenhoe meer het communisme in de hoek zal worden gedreven, des te driester ■.zuÜen zijn leiders en natuurlijk ook zijn blinde volgelingen optreden. Van daaruit zal met de moed en de razernij van de wanhoop en de vertwijfeling worden geexperimen- teerd en het hoeft niet meer bewezen te worden dat, uit onzekere en troebele omstan digheden die kunstmatig kunnen worden yerwekt alleen de wanorde, d. i. het com munisme. munt kan slaan. Wie zegt ons dat, hoe verder de achteruitgang van de com munistische partij zal worden geboekt, daar- mpe ook haar nefaste activiteit zal worden ingedamd. Een plechtige waarschuwing komt meer dan ooit op haar tijd laten wij zeer waakzaam zijn en geen al te optimistische foon aanslaan. En gaan we dan over naar de socialisten. Voor wie de laatste tijd een beetje aandach tig de kranten inkijkt ook de socialis tische staat het onomstootbaar vast dat het socialisme zoniet stuurloos, dan toch stil aan. progr&mmaloos is geworden. Er zit geen dynamisme meer in. Maar in dit zelfde so cialisme kennen we genoegzaam de heren Buset en andere Larocks, die maar al te graag naar de hyper-rode spitsbroeders van h4i communisme blijven gluren. Zo heel lang is- het niet geleden dat een der voornaamste voor 't, grijpen, om aan te tonen hoe de libe- rode leiders plechtig heeft verklaard Nooit zullen wij de communistische broeders laten vallen». Het getij is natuurlijk enigzins ver lopen, maar wij kennen de karpelsprongen van sommige socialistische voormannen om te weten hoe gemakkelijk ze omspringen met het gegeven woord en vaak ook met de meest elementaire waarheid. Uit deze hoek ook komt ons bitter weinig goed toe en voorzich tigheid is meer dan ooit geboden. Dit is trou wens de laatste dagen met de Konings kwestie bijvoorbeeld meer dan eens zon neklaar gebleken. Een woordje moeten we ook nog zeggen over de liberalen. Deze partij die zich zelf de partij van de élite noemt en in de Regering thans over een macht beschikt die in omgekeerde orde staat tot haar wer kelijk belang, is op onze dagen vooral gekenmerkt door twee eigenschappen. Na melijk, een heropleven van haar anti-clerica- lisme en een dubbelhartigheid zonder weerga in levenskwesties als bijvoorbeeld de Koings- kwestie. Tal van voorbeelden liggen er ralen steeds roerend akkoord gaan met de andere linkse partijën waar het gaat om ons een strootje te steken. En haar dubbelhartig heid in grondwettelijke kwesties als het Koningsvraagstuk vertaalt ze eenvoudig door het simplistische schijnargumentWij liberalen, zijn vrij om over deze zaak te oor delen en te stemmen zoals wij willen - Als zouden de leden van gelijk welke andere par tij deze vrijheid niet bezitten en als zou deze vrijheid niet veeleer bandeloosheid beteke nen. Van één zaak zijn we zeker: waar het gaat om onze katholieke beginselen, vinden wij de liberalen steeds in het kamp van onze tegenstrevers. Neen, voor ons geldt, bizonder in deze tijd, de aloude spreuk Help U zelf, zo helpt U God Van onze vijanden, of ze nu schar laken-rood, of eenvoudig rood, ofwel blauw zijn hebben we niets te verwachten. Integen deel wij hebben er alles van te duchten. Daarom herhalen wij Het is vijf voor twaafHoogtijd is 'het dat alle hens aan dek worden gebracht. Hoogtijd dat de klein zielige eigenbelangen van een stand, of een schakering, ondergeschikt gaan maken aan het grote algemene belang. Want als dit laatste wordt gekelderd, wat zal er dan nog overblijven van inze kleine klasse-belan getjes Eerst het grote, het voornaamste, de rest volgt wel van zelf. ARBEIDSONGEVALLEN Vandaag willen wij wel het ergste geval van arbeidsongevallen behandelen, nl. dit met dodelijken afloop. Hier moeten wij maar een aanmerking maken en deze is de volgende het is niet absoluut noodzakelijk dat de on gelukkige onmiddellijk na het ongeval sterft om van een dodelijken afloop te spreken. Het overlijden kan later plaats hebben, doch het moet het gevolg zijn van het ongeval, om recht te hebben op de vergoedingen. Wij willen hier onmiddellijk met de deur in huis vallen en beginnen met de vergoedin gen die een vrouw, kinderen of ouders kun nen trekken indien hun man, vader of kind zulk een arbeidsongeval overkomt. Er wordt eerst en vooral een som betaald van 2500 fr. om de begrafeniskosten te dek ken. Dit bedrag wordt uitgekeerd aan die persoon die de kosten betaald heeft, dit kan weer zijn de vrouw, de kinderen of de ouders van het slachtoffer. Als blijvende vergoeding wordt er een lijfrente betaald aan de rechthebbenden van het slachtoffer. Hier moeten wij wat meer uitleg geven. Wij willen beginnen met de vrouw, echtgenote van het slachtoffer. Die lijfrente wordt bepaald op 30 van het jaarlijks loon van het slachtoffer. Hier is een combinatie, namelijk dat én de ouder dom van de man én de ouderdom van de vrouw een rol spelen. Voor de berekening van deze bedragen zijn er een hele reeks barema's gepubliceerd, doch het is onbegon nen werk deze hier af te drukken. Wanneer er personen zijn die zich hieraan interesse ren, bij het Belgisch Staatsblad kunnen zij die aankopen. Wanneer wij nu weerom als loon het cijfer 42.000 Fr. nemen, zoals in ons vorig voor beeld, dan wordt de vergoeding als volgt be rekend 42.000 Fr. x (30 100) 12.600 Fr. vergoeding, indien beide echtgenoten even oud zijn. Kinder«n. Voor uwe boekhouding, fiskale en soeiale aange legenheden, wendt U in volle vertrouwen tot de gedi plomeerde, ondervindingrijke boekhouder uwer streek. Adres ten burele van het blad. ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTKRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR Wanneer de vader, zoals hoger in ons voor beeld aangehaald, sterft ingevolge een ar beidsongeval, dan hebben de kinderen recht op een lijfrente tot hun 18e jaar, die 15 be draagt van het jaarlijks loon van hun over leden vader. Indien er meer dan 3 kinderen zijn, dan mag de gezamenlijke rente de 45 van het jaarlijks loon niet overschrijden. Een weduwe met drie kinderen zou dus 75 trekken van het loon dat haar man verdiende in het jaar voor zijn ongeval. Het kan ook voorvallen dat een weduwnaar verongelukt, aldus wezen van vader en moe der achter latend. In dat geval kan ieder kind tot zijn 18e jaar een lijfrente trekken gelijk aan 20 van het jaarloon van hun vader. Zijn er verschillende kinderen, zo kunnen deze gezamenlijk slechts 60 van het loon van hun vader genieten tot hun 18e jaar. OUDERS Nu willen wij nog een ander geval eens van wat naderbij bekijken. Het kan ook voor vallen dat een ongehuwde zoon slachtoffer van een arbeidsongeval wordt en aan de ge volgen ervan sterft. Er is dan geen echtge note of kinderen die in aanmerking komen voor een lijfrente. In dat gevai zijn het de ouders van het slachtoffer die rechtheb benden worden. Om U hier het juist bedrag te geven, met de berekeing erbij zouden wij het hele weekblad nodig hebben. Eerst en vooral wordt er rekening gehou den met de ouderdom van het slachtoffer, maar ook met deze van vader en moeder. De ze berekening is zo ingewikkeld dat een leek in het vak er niet uit wijsgeraakt. Indien U zoiets overkomt, doet U best U te wenden tot uw vakbond. Het valt ook wel voor dat de ouders bij hun getrouwde zoon inwonen en van hem geldelijk afhankelijk zijn, om reden dat zij geen pensioen kunnen trekken, of om een andere reden van het loon van hun zoon moeten leven. Indien de zoon die het dodelijk ongeluk heeft opgelopen geen kinderen heeft, dan kari zijn echtgenote en zijn vader en moeder elk een lijfrente trekken gelijk aan 15 van zijn jaarlijks loon. Is de zoon ongehuwd, dan heeft én de vader én de moeder recht op een lijfrente ten be- lope van 20 van het jaarloon van hun zoon. In sommige gevallen kunnen zelfs de groot ouders of andere bloedverwanten een lijfrente bekomen. HANDELSBESCHERMING Het vraagstuk van de handelspolitiek heeft de economisten steeds verdeeld. De enen, voorstanders van het vrijhandelsbeginsel, willen het ruilverkeer tussen alle landen zonder hinderpalen toelaten de anderen, voorstanders van handelsbescherming of pro- tectionisten, willen door allerlei middelen, zoals tolrechten, contingentering, prohibitie enz. de grenzen voor de vreemde invoer slui ten. De bewijsgronden, door deze laatsten tot verdediging hunner stelling aangevoerd, kun nen in deze drie volgende theoriën worden samengevat: a) de theorie der hoge invoer rechten b) de theorie der compensatierech ten c) de theorie der economische onafhan kelijkheid. Volgens de eerste theorie moeten de gren zen van een land door hoge tolmuren wor den afgesloten, teneinde de vreemde mede dinging te beletten de doorgaans zwakkere nijverheden in het binnenland te verplette ren en aldus de nationale arbeid te schaden. De voorstanders der compensatierechten zijn minder eisend. Zij zeggen mededinging is goed en wel maar bij elke strijd, wedloop of spoij| moeten de mededingers in gelijke voorwaarden gesteld worden. Indien een land b. v. Amerika, ten aanzien van zijn natuur lijke voordelen, graan kan voortbrengen te gen 500 fr. het kwintaal, terwijl de Belgische landbouwer het slechts tegen 750 fr. kan leveren is het billijk een compensatierecht van 250 fr. op de graaninvoer te heffen. De voorstanders der economische onafhan kelijkheid beweren dat de vrijhandel, door de specialisatie der nijverheden, welke hij voor gevolg heeft, noodlottig is voor de phy- sische, verstandelijke en zedelijke ontwikke ling der volkeren. Ook moet van deze poli tiek worden afgezien en de voorkeur worden gegeven aan een stelsel van handelsbesclier- ming dat de veelzijdige ontwikkeling van het menselijk kunnen zou nastreven en de econo mische onafhankelijkheid der staten vergro ten. Met soortgelijke stelsels verleidt men nog al licht de openbare mening. Het komt er echter op aan te weten of de toepassing er van wel waarlijk de algemene welvaart be vorderen kan. Vervolg op het tweede blad. DOOR DE PERISCOOP Het is lang geweten dat er een zwendel bestaan heeft in niet aangegeven effekten en dat die langs de zwarte markt om in de handen kwamen van mensen die dat konnen arrangerenDaar zijn reeds processen op geweest en veroordelingen uitgesproken. Heel de na-oorJogse periode van '44 tot nu staat in het teken van het arrangeren. De meisjes haar liefde voor de Engelsmans was nog niet afgekoeld als Gutt al bezig was met de mensen te arrangeren. Daar zijn din gen gebeurd die een neger niet zou kunnen doen zonder rood worden. Gutt is niet rood geworden - hij is groot geworden. De Simili-weerstand heeft tijdens en na de bezetting mensen gearrangeerd op een ander manier maar met hetzelfde resultaat als Gutt. Het. was uit pure liefde voor het vaderland en dé 40 Er waren mensen die daar wilden naar uitzien bij bet gerecht. Sint Job is met zijn volk en de communisten en Cie met de valse weerstand en die zaak werd gearrangeerd dat het gerecht niets meer te arrangeren had. De oude versufte republikeinen uit den tijd dat Louis de Brouckère een jeune premier was in de socialistische troep hebben hun oude, versletene, vettige Marianne-muts over de haag geworpen, gelijk een uitgelopen pa ter met zijn kappe doeten ze zijn monar chist geworden om de koning te arrangeren. Dank zij de medewerking van enkele s-t-om- miteiten uit de katholieke en liberale partij was. het bijna gearrangeerd. Het heeft niet gepakt en ze voelen dat ze zelf gaan gear rangeerd worden en er zijn er die al op zoek zijn naar een ander baantje omdat ze weten dat hun nest hier uitgebrand is. Rinchard en Cie hebben een hele boel mensen en zaken gearrangeerd. Wij kunnen daar nog niet veel over vertellen omdat het gerecht bezig is met die zaak te arrangeren. Er is ook wel geprobeerd geweest om die zaak anders te arrangeren maar het gerecht heeft hem niet laten arrangeren. Zo zijn er ook in de kwestie van de niet aangegeven effekten veel zaken gearrangeerd geweest. In een van die zaken was een pastoor be trokken. Socialisten en communisten zijn er op gevallen gelijk de duivel op een ziel. Ze hielden grote interpellatie in de Kamer om dat ze tegen de Godsdienst niet zijn evenmin als tegen de monarchie. Ze kennen naar de uitslag van het onder zoek door het gerecht ingesteld, niet wach ten ze moesten het plezier hebben van een pastoor te arrangeren, al de pastoors te arrangeren en de regering mee. Onder de interpellaties was Demany met zijn lollekens. Demany, de held van het Demany au pou- voirwaar achter de handgranaten van de Wetstraat het uitroepingsteken hebben ge plaatst. Demany is voor dat mislukt arrangement niet gearrangeerd geweest. Daarom is hij overmoedig en is er altijd bij als er iemand te arrangeren is. Na het debat in de Kamer is de zaak voort- behandeld geweest in de herbergen, de been houwerijen en specerij-winkels van heel het Land door tal van mensen die niet eens we ten wat een niet aangegeven effekt is. Arme pastoor't Is erg voor een konijn of een kieken als ze moeten clood gedaan worden door iemand die er geen verstand van heeft. Heeft die pastoor ook eens een zaak wil len arrangeren in onze tijd dat er zoveel gearrangeerd wordt Of is hij gearrangeerd geweest door mannen van het vak? Dat zal het gerecht uitwijzen en dan kan er over ge praat en geschreven worden. In alle geval is hij gearrangeerd geweest in de Kamer. Och arme voor die een pastoor Weten die mensen met dat er in ons klein Beigiekske meer dan tien duizend pastoors en zeven dui zend paters zijn En dat één fout met roden inkt onderstreept in een lang opstel het flink werk van de leerling onderlijnt? Al dat arrangeren heeft op mijn zenuwen gewerkt; pillekens konnen niet helpen, ik meest ze ook ne keer arrangeren GEVELSTENEN «Sas» - «Cobricam» - «Nieuwpoort» - «Kesselt» in alle soorten en alle formaten. CERABOS vloertegels in 8 1/2 x 17 - 17 x 17 en 25 x 25 cm. «WASSERBILLIG» ceramiektegels 10x10en 15x15 vanaf 150 Fr. CHROMOLITH kunstgevelbezetting in alle kleuren. SILEXORE vochtwerende verf voor binnen- en buitenmuren IN UITSLUITEND ALLEENVERKOOP BIJ OUD STRIJDERSPLAATS, nr 19 TEL nr 5 ETERNIT - ELO - ETERNIT EMAILLE - FAIENCEN DAKPANNEN Pottelberg en Sterreberg »i I Denderklok >i

Denderklok | 1950 | | pagina 1