Redevoering v«n de Heer Moyersoeo Nijveraars, Handelaars, Ambachtslieden A. DE BRAUWER-DE M0NT ninove huisW&W 8S&&I 52, Denderkoai, Tel. 172 TE NINOVE KOLENHANDEL twintigste Jaargang. Prijs per nurhrmèr i 1/25 ff. Zondag 12 Februari 1950 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KA .ON leckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTF.RMAM-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Handelsregister Aalst 1093. Volksver:egenwoordiger Moyersoen heeft tijdens het debat over de Volksraadpleging volgende rede gehouden over De Koningskwestie wij aan den Heer Spaak verwijten. *eden van de groep van de CVP. heb i iet veel geduld geluisterd naar (ie He- DYIAU en LAROCK. Onze tegenstre- »ebben niet het bewijs gegeven van de- zelfbeheersing de rede van de Heer iEYVEN werd onophoudend ondeioroKen. Wil geloven dat het niet was omdat een pt weerstander, wiens optreden op zich- reeds de weerlegging van lasterlijke aan- ieningen het woord voerde. Veel van wat 'Heer SCHEYVEN duidelijk wilde maken Jm deze storm verloren gegaan. De Heer SPAAK heeft zich getroffen ge voeld en is onmiddellijk op deze tribune ge komen om te zeggen dat hij zich getroffen voelde omdat men de Regering van Londen had aangevallen. Ik hoop dat hij sindsdien de rede van de Heer SCHEYVEN heelt her-r lezen. Hij zal dan tot de bevinding zijn ge komen dat deze slechts lof over de Regering van Londen heeft gesproken. Maar ik ben r.iet zeker dat hij niet zal doorgaan met te zeggen dat wij de Regering van Londen aan vallen. Daarin bestaat immers juist de tak- tiek van Mr SPAAK welke de openbare opi nie stilaan begint te doorzien Telkens dat men de Koning verdedigd tegen de aanvallen die hij en zijn vrienden op hem richten, betreffende de gebeurtenis sen van 1940, beschouwt Mr Spaak dat hij wordt aangevallenwanneer hij meent het te zijn. dan roept hij de Regering van Lon den te voorschijn. Laat ons eens voorgoed die zaak duidelijk maken. Niemand van ons denkt er aan de grote verdiensten van de Regering van Londen te ontkennen of te onderschatten. Wellicht zou den wij kunnen betreuren dat ze niet aitijd bleek goed ingelicht te zijn over de toestan den in de bezette gebieden, ja zelfs dat ze door sommigen schijnt misleid te zijn en 1 ontsnap niet aan de indruk dat de brief die deze Regering aan de Koning heeft gezonden in 1943 de sporen draagt van deze misleiding. Wij hebben die Regering van Londen met geestdrift en dankbaarheid onthaald bij haar terugkomstze bracht ons de bevrijding, het herstel van onze nationale instellingen en net vooruitzicht door haar uitgedrukt op de hoop volle terugkomst van de Koning. En nu nog. wijl wij weten welke weg ze heeft afgelegd die Regering vooraleer de Regering van Lon den te worden, welke haar vertwijfelingen zijn geweest, wie haar naar Londen heeft getrokken blijft onze achting en onze dank-, baarheid voor die Regering onaangeroerd. Maar wanneer wij vaststellen dat tussen de oud-Ministers van die Regering ten op zichte van de koningskwestie verschillende stromingen zijn de enen die zonder een solida riteit te miskennen noch hun verantwoorde lijkheid te verloochenen voor het goede en het minder goede dat in Mei-Juni 1940 is ge beurd. alhoewel sommigen onder hun het recht zouden hebben te beweren dat ze van veel zaken onwetend zijn geweest Die enen zeg ik die zich niet het recht toeeigenen van de Koning der Belgen aan te vallen, maar in tegendeel zijn prerogatieven verdedigen En anderen, die juist zoals U Mr Spaak, de grootste verantwoordelijkheid droegen en niet de meest beslissende waart, die menen dat ze wel de Koning mogen beschuldigen en afvallen, dan hebben wij het recht een onderscheid te maken tussen die ministers wegens hun houding van nu en om deze laai den wel bepaald aan U, te vragen welke de titels zijn die ze kunnen inroepen om anders te handelen dan de eersten. De rede van de Heer SCHEYVEN is mets anders geweest dan de uitdrukking van die verontwaardiging door vele landgenoten ge deeld tegenover het feit dat gij nu nog Mr SPAAK, die royalist waart te Londen, gaat deelnemen aan een campagne van beschuldi gingen waarvan er haast geen enkel niet kan weerlegd worden door uitspraken van die Regering van Londen, dat gij thans een on- genadigde strijd voert tegen de Koning die gij lief had en die U ook genegenheid toe draagt en aan hem gaat verwijten inzichten te hebben gekoesterd, de inzichten waaraan juist gij, Mr SPAAK een begin van uitvoe ring hebt gegeven.. U heeft thans niet te jammeren over hetgeen hier thans met u gebeurt. U had beter gedaan de raad te vol gen die U de schriften gevenindien gij niet beoordeeld wilt worden, oordeel zelf niet En indien gij toch wilt klagen keer U tegen uw partij die deze hetze heeft begonnen en die meer en meer de indruk geeft dat zij het gemis aan idealisme dat gij haar verwijt schijnt te compenseren door een driftig anti- Leopoldisme Keer U tegen de leiders die gij gedwee volgt en die U in deze minder waardigheid en ergerlijke positie hebben ge plaatst. De Koningskwestie is een Belgische kwestie. Ik zou nog een tweede opmerking willen doen wij beamen volledig wat de Heer JO RIS hier heeft betoogd dat het Konings- vraagstuk een Belgisch vraagstuk is en dat geen vreemdeling, hoe sympathiek ook. er zaken mee heeft. Ik ben niet zeker dat ieder een in deze Kamer deze mening deeh. Met bewondering heb ik gelezen in het verslag van de Heer OBL1N de stelling die door een tegenstrever werd ontwikkeld s zo de po sitie van België na veel moeite werd her steld dank zij de Regering van Londen en dank zij allen die in België dapper tegen stand boden moet men al die pogingen niet te niet doen door een houding welke door de geallieerden ongunstig zou kunnen uitgelegd worden. Ik ontsnap niet aan de indruk dat men daardoor onze beraadslagingen en het vrij oordeel van het Belgisch volk tracht te beïnvloeden met te wijzen op hetgeen in andere landen over onze beslissingen zou den kunnen gedacht worden De dankbaar heid die wij aan onze redders van 1944 en diegenen die gevochten hebben op ons grond gebied in 1940, verschuldigd zijn verbiedt ons niet de gebeurtenissen van 1940 nuchter te beschouwen en ze legt ons zeker niet op het sacrificie van de eer van de Vorst er. van onze eigen nationale waardigheid. Niets is zo zeer van aard om onze goede betrekkin gen met Engeland te schaden dan de overtui ging die men zoekt, te weten dat Engeland zich met onze zaken zou gaan bemoeien. Niemand heeft het recht hier in deze Ka mer namens de Britten te spreken en nie mand heeft het recht van op zo lichtzinnige wijze onze vriendschap in het gedrang te brengen. Mijn taak is van hier enkele woorden te zeggen over de gebeurtenissen van het einde van de maand Mei 1940 van juridisch stand punt uit beschouwd, doch vooraf moet ik eerst nog een kort woord zeggen over de politiek die de oorlog is voorafgegaan. 1) Leopold ill en de onafhankelijkheidspo* litiek. Zekere pers heeft de houding van de Vorst vóór de oorlog, scherp gehekeld. Zij verweet Hem zijn dictatoriale neigin gen, zij verweet Hem vooral zijn opvattin gen betreffende het buitenlands beleid \an België. Djt debat mag geen einde nemen, zonder dat tegen deze kritiek protest wordt aange tekend. namens die beginselen zelf achter dewelke de oppositie zich schuil houdt wan neer dit voor haar stellingen wordt nodig geacht. De Koning heeft steeds nauwgezet de grond wettelijke regels voor richtlijn genomen en al zijn tussenkomsten hebben steeds voor doel gehad zijn Ministers en de partijleiders te behoeden voor afwijkingen die onbetwist baar het gezag van het parlementair regime bedreigden. Het is evenmin denkbaar in ons grondwet telijk regime dat men de Koning zou verant woordelijk stellen voor de zogenaamde zelf- standigheidspolitiek. Stellig heeft de Vorst, naar het voorbeeld van zijn doorluchtige voorzaten, in overeen stemming met een roemrijke en niet minder zegerijke traditie der Dynastie, zich bizon der bekommerd met de positie van België op internationaal gebied, en zijn voortdurende zorg besteed aan de handhaving van zijn on afhankelijkheid. Maar de regel dat de Ko ning onschendbaar is. en zijn Ministers ver antwoordelijk. lijdt geen uitzondering ook niet op dit gebied. Wij mogen ons echter niet vergenoegen met de vaststelling dat de Koning grondwet telijk gedekt was door zijn Ministers. «Wij moeten Hem openbaar bedanken voor de prachtige krachtinspanning die Hij zich getroost om de gruwel van de oorlog aan ons volk te besparen, voor de wijze raad die Hij onophoudend aan de achtereenvolgende Re geringen heeft gegeven, voor de gemoed sterkte met dewelke Hij zijn zware taak heeft vervuld, voor het voorteejo dat Br, altijd heeft gegevenvoorbeeld d^t de eer bied, de bewondering en de genegenheid dwingt Dit zijn de eigen woorden met dewelke de Heer Spaak spontaan op 10 December 1939 van op deze tribune de heerlijke rol van Koning Leopold heeft gehuldigd. (Vervolg toekomend® week). HET DAVIDSFONDS IN 1949 Onlangs werd het 75 jarig jubilé aangekon digd van het Davidsfonds, jubile hetwelk m de' loop van dit jaar luisterrijk zal worden gevierd: met uitgaaf van een «Gulden Reeks» boeken waaraan o.m: medewerken Ernest Claes - Gaston Duribreux - Boschvogel - Albe Inghelram - Ant van de Velde - Staf Weyts Monda de Munck e.a., met een akademische zitting, een tweedaags kongres. Als één vereniging in Vlaanderen te recht fier mag gaan om een bedrijvig verleden is 't wel het Davidsfonds. In de loop van het jaar 194z kon het niet minder dan 9918 nieuwe leden inschrijven waarmee het totaal kwam tot 76.014Het telt daarenboven nog 9.498 inschrijvers voor zijn Keurreeks, 11.718 voor zijn Jeugdreeks en 1.846 voor zijn Mu ziekuitgaaf, samen 92.627In totaal ver spreidde het rechtstreeks onder zijn leden 352.575 boekdelen: 296.579 Volksboeken, 18.996 Keurboeken, 35.145 Jeugdboeken en 1.846 lie derbundels. Zijn 627 afdelingen richtten ruim 250 Ge- zelle-vieringen in, met daarnaast tournees door Mevr. Anna Neethling-Pohl en door Pie- ter van der Meer de Walcheren - honderden conferenties - toneelvertoningen - zang- en muziekuitvoeringen - filmavonden - jeugd- vergaderingen -Guldensporenvieringen -prijs kampen in Nederlands opstel en beschaafd taalgebruik - beheerden of ondersteunden tientallen openbare bibliotheken - voerden propaganda voor de Ijzerbedevaart - het Vlaams Nationaal Zangfeest e. d. Het nam indachtig het dubbele doel dat 75 jaar geleden door zijn stichters werd vast gelegd. een ruim aandeel in al wat de «Vlaam se Beweging» aangaat. Herinneren wij slechts aan zijn voortdurende aktie in Overmaas, zijn manifest van Maart 1949* ter zake van repressie en volkstelling, zijn kongres met de referaten van Prof. Dr G. Vandeputte over De vervlaamsing van het bedrijfsle ven en van Z.E.P. Prof. Dr van Breda ever Benelux en de Vlaamse Beweging zijn aktie als mede-inrichter en aktief lid van het Algemeen Vlaams Comité, enz. Het Davidsfonds jubileert! Het mag jubi leren om wat het in dienst van het laamse volk tot stand heeft gebracht en steeds met onverminderde jonge ijver en geestdrift, on onderbroken presteert. Het doet te recht be roep op allen om, in dit jubilé-jaar, zijn ran gen te komen versterken en mee te vieren kondigt zelfs een grootscheepse propaganda- aktie aan naar het 100.000e lid Voor uwe boekhouding, fiskale en sociale aange legenheden, wendt U in volle vertrouwen tot de gedi plomeerde, ondervindingrijke boekhouder uwer streek. Adres ten burele van het biad. DE TERINGLIJDERS DANKEN... De Bevolking van Ninove om haar talrijke en belangrijke giften ter gelegenheid van de inzameling die geschiedde op Zondag 5 Fe bruari 11. aan de Kerken. De opbrengst overtreft eenieders verwach tingen. Waar verleden jaar de som werd be reikt van fr. 4.436.80 dat als een maximum kon aangezien worden, daar zien wij thans dit bedrag nog verhoogd tot fr. 5.150,65 Het is een blijk van de stijgende sympa thie tegenover dit werk. Het inrichtend comité betuigt hierdoor eveneens m zijn dank en hoopt volgend jaar op dezelfde gulhartige wijze te worden ont haald. Vooraleer echter de campagne 1950 te be sluiten wordt tot bekroning nog ingericht een zeer prachtige Filmvoorstelling waarvan de totale opbrengst ook ten goede komt aan dit werk. Op Dinsdag 14 Februari 1950 te 7.30 uur in Ciné NOVA, Burchtdam alhier. «UNE ROMANTIQUE AVENTURE (Een romantisch avontuur) met komiek. (Film voor VOLWASSENEN). Er wacht U een zeer gezellige avond en U stelt nogmaals een daad van ware naasten liefde en niettemin KRIJGT U... WAAR VOOR UW GELD Algemene Inkomprijs: fr. 10 Het inrichtend comité. N. B. - Kaarten zijn op voorhand te ver krijgen op het bureel van de Mutualiteit - in «Ons Huis» - in het café van «Ons Huis» - bij de heren Bestuursleden - bij de Heer De Muyter, bode - en aan de Kas van Ciné Nova. DOOR DE PERISCOOP De volksraadpleging is in de Kamer ge stemd. Stemden vóór de C.V.P. en de helft der liberalen. Stemden tegen de conmiurusten de socialisten en de andere helft der libera len. Wij mogen ons gedacht zeggen over de terugkeer van de Koning. Meer is de volks raadpleging niet. Als Kamer en Senaat het gedacht der Belgische kiezers zullen kennen zuilen zij een beslissing nemen. Dat de communisten niet willen dat de kiezers hun gedacht zeggen ligt in de lijn van hun politieke methode. Een man, de grote baas: zegt ja of neen en al de andere zeggen hem na. Wie niet mechanisch nazegt wat de grote baas voorzegt wordt op de vin- pers getikt. Het is de methode van de dorps school vóór vijftig jaar Moeder doet prei en selder in de soep zei de meesterdan «Wat doet moeder in de soep gij, Franske Prei en selder, meester zei Franske. Allen te gelijk zei de meester Wat doet moeder in de soep prei en selder meester... riepen al de jongens te gelijk. 't Is een methode gelijk een andere, alleen maar een beetje verouderd. Bij de socialisten is het geen kwestie van methode enkel kwestie van taktiek. Zij zijn van overouds gewoon in de naam van het volk te spreken zelfs als het volk van een ander gedacht is. Ze hebben het nu jaren achtereen over de daken uitgebazuind dat het volk van de koning niet wil weten. Als prinses Charlotte in België is geweest en de volkssympathie spontaan tot uiting kwam hebben ze op hun tanden gebeten. Nu officieel zal uitgemaakt worden hoeveel pro cent van de bevolking hun gedachten deelt zijn zij er niet gaarne bij. De volksraadple ging is een nationale ramp - voor hen De liberalen zijn rijke mensen ils ont pignon sur deux rues Welke ook de uit slag weze, ze zijn altijd bij de overwinnaars! Voor wie het grote drama kan vergeten dat zich sinds vijf jaar in ons Land afspeelt waren er de laatste dagen schone dingen te horen en te zien. Het is natuurlijk erg dat onder de vorm van vaderlandsliefde de zoon van Koning Albert als inciviek wordt gebrandmerkt; dat de vader van onze toekomstige koning als onwaardig burger wordt bestempeld. Dat daargelaten was het koddig om zien hoe de socialisten in de koningskwestie za ten te scharrelen gelijk mussen in het kaf bij miserabel winterweder om er toch maar iets uit te halen wat ze redden kan. De grote Spaak is kleine korporaal ge worden en het militair beleid van de Koning gaan beeritizeren. Tot nog toe waren de grieven van zuiver politieke aard geweest. Ook het familieleven van de Koning werd bii betrokken. Die democraten a la Spaak zijn gescandaliseerd omdat de Ko ning een volksmeisje heeft gehuwd. Dat een rijke menheer* een volksmeisje tot bijzit neemt strookt meer met hun gebruiken en principes. Wat deftige ouders uit de arbeids- middens daar over denken raakt hun koude klederen niet; en ze schijnen niet te ver moeden dat die hatelijke practijken meer vuisten doen ballen dan de gebalde vuist groet. In aloude tijden werden koningszoons en dochters uitgehuwelijkt door de eerste mi nister pour raison d'étatWij, mensen met een mensenhart, voelden medelijden voor de arme koningskinderen die hun hart moesten het zwijgen opleggen en wij bekloe- gen ze als het op zijn pruisiseh ging in hun gezin. Onze socialisten die de reactieop hun neus zitten hebben, zouden graag tot die practijken terugkeren Onweerstaanbare nei ging om als makelaar te kunnen optreden - en makelaarsloon te trekken Ze hebben er de volksraadpleging ever federalisme!bijgesleurd na dertig jaar lang uit pure vaderlandsliefde vlaamse «fe deralisten» - toen noemden ze dat «sépaiis- ten» - te hebben vervolgd, gebroodroofd, gekerkerd en zelfs gefusilleerdZe zien Bel gië zo gaarne dat ze het in hun omhelzing zouden doen stikkenMaar nu komt het volksoordeel ALLE SOORTEN KOLEN, SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR GEVELSTENEN «Sas» - «Cobricam» - «Nieuwpoort» - «Kesselt» in alle soorten en alle formaten CERABOS vloertegels in 8 1 /2 x 17 - 17 x 17 en 25 x 25 cm «WASSERBILLIG» ceramiektegels 10x10 en 15x15 vanaf 150 Fr. CHROMOLITH kunstgevelbezetting in alle kleuren. SILEXORE vochtwerende verf voor binnen- en buitenmuren. IN UITSLUITEND ALLEENVERKOOP BIJ OUD STRIJDERSPLAATS, nr 19 Tl ETERNIT - ELO - ETERNIT EMAILLE - FAIENCEN DAKPANNEN Pottelberg en Sterreberg TEL. nr 5 Denderklok éiiffaaiB Urf Hah^t Ha Voiksrssdoio^ er ui.i ucuui,i,v„.

Denderklok | 1950 | | pagina 1