OOR DE VOLKSRAADPLEGING Neen kiezers, man of vrouw Itemnieii op 12 Maart huis VAN Bl&Lg TE NINOVE Wm De Tweede Koningsmeeting V l kïgr;t% I Vier en twintigste 'Jaargang. Prijs per nummer 1,25 fr. Zon3ag 5 Maart 1950 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgevpr I LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat. 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. zeg nos Ziel vai de ie: MODEL - STEMBILJET KONINKRIJK BELGIE Arrondissement VOLKSRAADPLEGING OMTRENT DE KONINGSKWESTIE iijt U de mening toegedaan dat Koning Leopold III de uit- Jening van zijn grondwettelijke machten zou hernemen wife? ..v - KI L OP verboden iets op het stembiljet te schrijven. v stem voor de Koning uit te brengen, volstaat het, het bolletje onder JA zwart rouwe Belg stemt JA, voor VORST, VADERLAND en VRIJHEID Voor de tweede maal werd het bewijs ge leverd dat in iinkse centra de Koning ontel bare aanhangers teitimmers ruim 800 aan wezigen waaronder, zowel liberalen, socialis ten als C.V.P.-ers, vulden de zaal Nova te 'Ninove op Woensdag 1 Maart. Wij bemerkten o.a. de heren senator De Clercq. Moriau en Fransman, volksvertegen- I woordigers er: talrijke burgemeesters en sche I penen van verschillende gemeenten uit het j gewest Ninove. I Voor de bomvolle zaal spraken achtereen volgens de heren Van Elslande. volksverte genwoordiger en burgemeester van Lot, als mede professor senator Baur. Op dynamische wijze toonde dhr Van Els- lande aan. dat het onmogelijk is zich op ern stige argumenten te steunen, om anti-royalist te zijn want juist de grondwet en de meer derheid. Iwee aspecten die elementair zijn van de democratie worden door de anti royalisten met de voeten getreden. Dhr Dr Van Der Hulst, voorzitter van het Comité van de Volksraadpleging, dankte dhr Van Elslande voor zijn overtuigende rede. Hierna besteeg onder oorverdovend gejuich professor senator Baur het podium en wist op pittige wijze het enthousiasme in de zaal ten toppunt te voeren. In zijn rede beklem toonde prof. Baur vooral de historische en grondwettelijke rol van de Koning, die steeds moet optreden als regelaar en bemiddelaar tussen de partijen- Onze vorige Koningen en ook Koning Leopold hebben het steeds ge daan, spijts tegenstanders uit republikeinse middens. Professor Baur bevestigde zijn rots vast betrouwen in de uitslag van 12 Maart, doorwelke ons volk en vooral onze arbeiders aan de vuige belagers van de Koning een klinkende afstraffing zullen geven. Na een dankwoord van de heer Voorzit ter werd deze overgelukte vergadering be sloten met het Vaderlandslied en de Vlaamse Leeuw die door de aanwezigen uit volle borst werd meegezongen. px-x'. -:m 40 GEMEENTERAADSZITTING De zitting wordt te 20 uur stipt voor ge opend verklaard. Afwezig dhr. De Muyter, Cornelis en Milo. Tamelijke belangstelling. De lectuur van het verslag lokt geen spe ciale opmerkingen uit. ORDEMOTIE. Mr Fransman Ik heb vernomen dat de be handeling van de begroting 1950 in de vorige zitting onderbroken werd, en dat de Raad onmiddellijk op verzoek van de burgemeester overgegaan is tot de stemming van de belas tingen 1950, hetzij het volgende punt der dagorde. De hoogdringendheid werd niet ge stemd. Ik zou willen weten of die proceduur regelmatig is. Immers was men niet overge gaan tot de behandeling van het volgende punt dan zou ik nu de 'gelegenheid hebben mijn persoonlijke opmerkingen in zake be lastingen 1950 in het midden te brengen. (De burgemeester haalt de schouders op.) Mis schien kan de heer secretaris ons inlichten. (De secretaris kan evenmin antwoorden). We zullen het zelf verder onderzoeken. Ik maak derhalve uitdrukkelijk voorbehoud Mr De Riemaecker - Nadat de heer sche- pene ongesteld was geworden werd de zit ting feitelijk geheven. Mr Van Trirnpont - Dat is onjuist Mr De Riemaecker - Dat is zodanig juist dat gij reeds rechtstond om te vertrekken toen de heer secretaris uwe aandacht geves tigd heeft op de belastingen. Mr Van Trirnpont - Ik ben daar niet mee accoord. 1KERKFABRIEK H. THERESIA Mr Van Trirnpont - De Raad moet advies uitbrengen over de verkoop van gronden door de Kerkfabriek van de H. Theresia. Ik ver onderstel dat niemad opmerkingen ertegen in te brengen heeft. Goedgekeurd met 10 stemmen. 2) VERKOOP CANADAPOTEN Mr Van Trirnpont We ontvingen een aan bod voor de verkoop van canadapoten uit het stadspark vanwege René Van Laer uit Pamel aan 900 fr. voor 90 poten. Mr Vanden Bcrghe - Ik meen dat de prijs voldoening geeft en dat we mogen aanvaar den. Goedgekeurd met 10 stemmen 3) STEMMEN BEGROTING VOOR 1950 Mr Van Trirnpont - De bespreking werd voor veertien dagen stopgezet na goedkeu ring van artixel 114 der Gewone Begroting, uitgaven. We gaan nu verder Gewone Begroting - Uitgaven 115) üitbatingskosten slachthuis 100.000 fr/ Mr Van Vaerenbergh - Mr de Burgemees ter. te dezer gelegenheid weze het mij toe gelaten U te vragen of er reeds iets vastge legd is over de manier waarop het toekom stige slachthuis 2al uitgebaat worden. Wij gingen indertijd samen naar het slacht huis van Aalst en Oordegem en wonnen daar zeer nuttige inlichtingen in. De gepaste for mule voor Ninove kon niet onmiddellijk vast gelegd worden. daar de toestanden hier an ders zijnmaar er werd besloten een op lossing voor dat vraagstuk te zoeken. Het nieuwe slachthuis is bijna voltooid en daarom dringt deze oplossing zich op en wel ir. de kortst mogelijke tijd. Vóór de vol tooiing zouden wij moeten weten vanwaar wij gaan vertrekken. Mr Fransman - Wanneer is het schepen college zinnens ons een ontwerp van regle ment van uitbating voor te leggen Maan den en maanden reeds moeten we daarop wachten. Wij verwittigen u opnieuw Mr de Burgemeester dat we niet zullen aannemen voor voldongen feiten geplaatst te worden. Het is aan u schepencollege het initiatief te nemen om ons een bepaald voorstel te doen Mr Van Trirnpont - We wachten nog al tijd om geïnformeerd te zijn over de manier waarop het elders gebeurd Mr Fransman - Dat is geen verontschuldi ging vermits de kwestie reeds sedert jaren gesteld en we nu reeds sedert meer dan a-ht maanden gedwongen geweest zijn het slacht huis in te richten en ter beschikking te stel len. In acht. maanden tijd moest gij meer'dan gelegenheid over hebben om alle nuttige in lichtingen in te winnen. Mr Van Trirnpont - Hewel we zullen het doen bij de aanstaande zitting. Mr Fransman - Wanneer zal dat zijn Mr van Trirnpont Laat ons zeggen over drie weken. Mr Fransman - We vragen er akte van dat die kwestie over drie weken voor de ge meenteraad zal komen. Mr De Riemaecker - Het heeft geen gemene zin te wachten totdat het gebouw perfect in orde zou zijn om te beslissen wat men er mee zal aanvangen. Private personen heb ben kosten gedaan om het werk te verzeke- rfnj xDiï mafi geen aanleiding zijn om de stad te binden. Mr Fransman - Ik vraag me af of gij, Mr de i ui gemeester, moest gij eigenaar zijn van dei gelijke handelsonderneming, een kapitaal van 5 millioen zoudt aanwenden zonder ge durende maanden de voorwaarden van de exploitatie te kennen. Mr Van Trirnpont - Ge moogt volledig ge rust zijn, We zullen ons op geen enkele wijze verbinden. De vrije concurrentie zal uit spraak doen. Goedgekeurd met 8 stemmen tegen 2 (de heren Fransman en De Riemaecker). 115A) Reservefonds slachthuis 60.000 fr. Zonder opmerkingen goedgekeurd met 8 stemmen tegen 2 (dhr Fransman en De Rie maecker). 116) Keuren van slachtvlees 2080 fr. Mr De Riemaecker - Heeft dat iets te ma ken met het slachthuis Mr Van Vaerenbergh - Neen deze post dient om de kosten te dekken betreffende het keuren van het vlees dat de Dinsdag od de markt wordt verkocht. Goedgekeurd met 10 stemmen. 117) Viskeurder 50 fr. 118) Ontsmettingen 2.175 fr. 122) Onderhoudskosten ontuchtvrouwen 5.00Q Goedgekeurd zonder opmerkingen 123) Stortbaden 20.000 fr 123A) Reservefonds stortbaden 10.000 fr. Mr De Riemaecker - Ik hoop dat de heer schepene Violon niet zal nalaten de üitba tingskosten ervan eens juist te doen bereke nen. Mr Violon - Dat is beloofd. Mr Fransman - Door het feit dat de ver warming geschiedt zowel voor de verwar ming der klaslokalen, als voor de distributie van de stortbaden is het moeilijk zich een juist gedacht te vormen over de onkosten. Nochtans indien er een watermeter geplaatst werd zou het mogelijk zijn een benaderende beredenering te maken en ook te weten welk het verbruik is ten laste van de waterbede ling. Ik stel dus voor dat een dergelijk ap paraat zou geplaatst worden. Mr Violon - We zullen daarvoor zorgen. Goedgekeurd. 123) Lonen werklieden 655.680 fr Mr Fransman - Ik verzoek het schepencol lege ons in de volgende" zitting van de raad een mededeling te doen over de juistheid der berekeningen van de lopen. Wij menen te weten dat een barema totaal onjuist werd opgesteld. Het is nodig die missing te her stellen. Mr Violon - We ziin zeer verwonderd. Ik zal er voor zorgen tegen de aanstaande zit ting. 127) Verzekering arbeidsongevallen 250.000 fr Goedgekeurd. 128) Onderhoud bestrating 150.000 fr Mr Fransman Ik verzoek de heer sche pene van openbare werken ons te zeggen wat hij in die post voorziet. Mr De Ville Verbeteringswerken aan voet paden in Nederwijk. Pamelstraat, Moeder Ti- burcestraat, enz.en ook in het center van de stad. Mr Fransman - Hebt gij een volgorde voor zien Ik meen dat gij zoudt moeten in acht nemen zodanig de werken te regelen dat het meest dringende eerst gedaan worde. Er zijn namelijk plaatsen in het center van de stad waarover dagelijks honderde mensen moeten gaan en die in erbarmelijken en uiterst ge vaarlijke toestand liggen. Ik wijs op de ver antwoordelijkheid die bij eventuele ongeval len op de stad weegt. Mr Van Trirnpont Het is niet onze schuld maar wel van de Regie van Telegraaf en Telefoon, die wacht om de herstellingen te deen omdat er opnieuw kabels moeten ge legd worden. We hebben de conducteur er (Vervolg op tweede blad). Oproep tot de bezitters van een autorijtuig. Het Comité voor de Volksraadpleging doet een dringende oproep tot de bezitters van een personenauto opdat zij hun voortuig, in de voormiddag van 12 Maart zouden ter be schikking stellen «voor het vervoer van de zieke en moeilijk op de gang zijnde kiezers. Zij gelieven zich die dag vanaf 8.30 u. aan te melden op het centralisatiebureel geves tigd in De Keizer DOOR DE PERISCOOP In de vlaamse spreuken ligt de vlaamse wijsheid uitgedrukt zoals ze door het vlaam se volk werd opgedaan gedurende eeuwen ondervinding. Schoenmaker blijf bij uw leestis er een van. Elk zijn stiel of de boel loopt in 't hon derd Koning Leopold heeft zijn stielkoning zijn en hij heef er lang aan geleerd. Hij leer de nog toen zijn vader stierf. Prins Karei heeft niet voor koning geleerd, hij is gaan officier zijn in de Engelse Ma rine. Alle respect voor Prins KareiHij is de broeder van onze koning. Maar hij heeft de stiel niet geleerd - en wij voelen het wel sinds vijf jaar. En prins Baudewijn moet de stiel nog le ren. Het is ongelooflijk wat een koning zoal moet kunnen en wat hij als kandidaat koning moet leren. Koning Leopold II was op zekeren dag in druk gesprek met de eerste minister en prins Albert - die moest koning worden - was er bij. Er stond een venster open en de tocht strooide enkele staatspapieren open over het tapijt. Albert raap op zei Iteopold. Sire... riep de eerste minister... en hij wilde hij de papieren bijeen rapen. Laat, zei Leopold hij moet koning worden hij moet hem leren bukken In die tijd was het nog de gewoonte dat de minister die niet accoord was met de koning ontslag nam. Nu hebben de ministers de pretentie de koning te doen ontslag nemen. Moest Leo pold II terugkomen wat zou hij nu zeggen Maar 't ging al lang genoeg over de Ko ning. Er is maar één man in 't Land die de stiel kent. Willen wij liever een beetje aandacht wij den aan de tweede grote rol in het drama der raadpleging - aan Max Buset? Buset heeft voor schoolmeester geleerd en dat is zijn stiel. Maar 't baantje viel hem niet mee - ik weet niet waarom - en hij gaf het op. Hij is aan politiek gaan doen. In de loop der laat ste vijftig jaar is nogal menig slecht onder wijzer aan politiek gaan doen. Een klas of een school leiden gaat niet - maar het Land leiden dat zal wel prima gaan. Buset is republikein gelijk alle socialis tische voormannen het zijn. Ze kunnen niet af dat een kind in de wieg gelegd wordt om' koning te zijn gelijk in de biekorf een larve voorbestemd en opgevoed wordt om koningin te zijn. Het staatshoofd moet gekozen worden door het volk- en leve de President Maar 't gaat over Buset. Die citoyen ver tegenwoordigt in de Kamer het arrondisse ment en de stad Thuin. Thuin is niet zeer bekend spijts zijn grote man en wellicht weet ge niet waar dat ligt Wacht 'k zal u helpen. Binche kent gij 't is beroemd voor zijn paardenmarkt en zijn Gil les. Die streek heeft redelijk veel socialis ten maar het arrondissement is niet groot en de socialisten krijgen er maar één ver tegenwoordiger gelijk de C.V.P. in Oude naarde. In alle partijen, heel het land door worden de kandidaten aangeduid door de pollook bij de socialisten van Thuin. Zij kennen hun groot man van dichtbij en in de poll kreeg Max de tweede plaats. Tweede plaats buis Het klein kapelleke is er tussen gekomen en de eerste kandidaat heeft moeten plaats ruimen voor Max. en zo hebben de socialis ten van Thuin tegen hun goesting Max weer verkozen. Hitler was alleen niet om de men sen te dwingen vrijwillig iets te doen tegen hun goesting. Zie daar hebt ge Buset de grote kampioen van de verkiezing door «het volk». Ik zou de gazet kunnen vol schrijven over Buset zonder mijn toevlucht te nemen tot de prac- tijken van Voor Allen- Niet ieder^e lust stinkende kaas. - Maar 't is al weilekes. Ik ga er een punt achter zetten met een ar der vlaamse spreukAis de vos de passie preekt, boeren wacht uw ganzen Vervoer van zieke Kiezers Het Comité voor de Volksraadpleging richt op Zondag 12 Maart een dienst in voor ver voer van zieken en gebrekkigen naar de stemlokalen. De zieke of gebrekkige kiezers en kieze ressen, die verlangen naar hun stembureel vervoerd te worden, gelieven zich te wenden tot een van navermeide lokalen ONS HUIS - Dreefstraat 1' NDSHU,S Beverstraat. DE KEIZER - Burchtstraat NOVA Brusselstraat. Opgeven naam, voornaam, straat en huis nummer alsmede, bij benadering, uur op Het welk het vervoer gewenst wordt. Er zal in de mate van het mogelijke re kening gehouden worden met deze wens. GEVELSTENEN «Sas» - «Cobricam» - «Nieuwpoort» - «Kesselt» in alle soorten en alle formaten. CERABOS vloertegels in 8 1 /2 x 17 - 17 x 17 en 25 x 25 cm «WASSERBILLIG» ceramiektegels 10x1 Oen 15x15 vanaf 150 Fr CHROMOLITH kunstgevelbezetting in alle kleuren. SELEXORE vochtwerende verf voor binnen- en buitenmuren IN UITSLUITEND ALLEENVERKOOP BIJ OUD STRIJDERSPLAATS, nr 19 ETERNIT - ELO - ETERNIT EMAILLE - FAIENCEN DAKPANNEN Pottelberg en Sterreberg TEL. nr 5 De Denderklok ,-■•1 ê'i -t:i w .v A '4 r?Hvr. -1$v vl »r 'i -Ai -- 'j, r» -V'>. Va VS' -£% A'-yiVüf.sT "V /- WMk i. xf

Denderklok | 1950 | | pagina 1