FAMI LI ELbVEN Paasvernieuwing* A. DE BRAUWER-DE MONT NINOVE i\f;2erpassie voor hem en wij iaten hem mi/s VAR 111,1,1 52, Dendenkaai, Tel. 172 TE NINOVE KOLEIVHANDEL m" en hii it hij V I Vier en twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1,25 fr. ZonBag 9 AprÏÏ 1950 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN. VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Nioove Handelsregister Aalst 1093, DAVIDSFONDS - Ninove organiseert dit jaar weer, zoals voor twee jaar, een reeks voordrachten in het kader van Leest de onderwerpen en de sprekers en ge zult er U van overtuigen dat ge die 5 Donderdagen moet vrij houden. DONDERDAG 13 APRIL P Van Driessen Echtelijke Verstandhouding. DONDERDAG 20 APRIL Prof. R. Van Tenten Ik heb een huisje met een tuintje. DONDERDAG 27 APRIL J. De Schuyffeleer Onze taak voor de toekomst DONDERDAG 4 MEI AAw Verlacht-Gevaert De stille taak van de vrouw DONDERDAG 11 MEI Z. Exc. Min, Verbist Gezin - Jeugd - Staat. telkens te 8 uur 's avonds in «ONS HUIS» onder de 18 jaar niet toegelaten! ZALIG PASEN Als er ergens ter wereld iets verande en moet dan is het in onszelf; zo klinkt e Paasboodschap van de Kerk. heel re- aVolutionnair: «Gooit al de oude gist bui ten nu moet ge als een nieuwe deeg zijn Wij voelen dat zelf welmoeder heeft de grote schoonmaak juist deze week gehouden om het huis Paasnieuw te makenge draagt misschien een nieuw kostuum of een nieuw kleed op Pasen. Wij willen ons ook vernieuweneen kruisken over onze oude zonden, die zonden die ons hart zo oud maken en versletenal wat oud is en lelijk moet nu naar buiten. Op Paas Zaterdag heeft de priester het nieuwe vuur gewijd en het nieuwe wateren de nieuwe Paaskaars. Wat een jeugd, wat een triomf van vernieu wing Water, dat klaar en helder schep sel Gods, ge kunt er doorheen zien en het maakt alles zuiver en rein. 't Is met dat water dat elke christenmens gedoopt en gezuiverd wordtopnieuw geboren, uit water en uit de Heilige Geest wordt hij een gans nieuw kindeke. een Kind Gods. Ons hart moet nu ook klaar zijn als water, waar Ons Heer doorheen kan zien tot op de bodem van onze ziel. Want het is Pasen En vuurhet brandt alles weg al wat onzuiver is verteert het. dit nieuwe vuur. En op de Paaskaars verlicht het alle gelovigen met een nieu we vlamalle donkerheid der zonden in ons, alle troebelheid heeft het Licht nu verdreven, en we staan in de klaarte, jong en gelukkig. Gewassen met het nieuwe water, gereinigd en verlicht door het nieuwe vuur. Het leven is weer schoon en jong. De zon doet mee. de bo men en de bloemen ze roepen allemaal: zijt jong en zijt nieuw, en groeit, groeit. Groeit en laat het altijd Lente zijn in uw hart. en laat uw liefde voor Ons Heer en voor uw evennaaste altijd ster- WONINGBOUW (Vervolg van voorgaand nummer) 5) Op gebied van de registratierechten dient eerst en vooral vermeld de verminde ring van rechten toegestaan voor de verko pingen aan maatschappijen voor goedkope woningen cf voor de kleine landeigendom en aan maatschappijen voor werkmanswo ningen. Artikel 51 van het Wetboek der registratie rechten bepaalt dat het recht van 11 voor de verkopingen, ruilingen en alle overeen komsten onder bezwarende titel tot 6% wordt verlaagd voor de verkopingen gedaan met het oog op de verwezenlijking van hun maat schappelijk doel. 1) aan plaatselijke of gewestelijke maat schappijen aangenomen hetzij door de Natio nale Maatschappij voor goedkope woningen ker en groter worden, dag na dag. Heel de wereld heeft vernieuwing nodighet mensdom is oud, ^niet naar de jaren, maar door de zonden. Het zijn de jaren niet die ons oud maken, het zijn de zon den. Het mensdom ligt in 't graf van zonde en dood, maar het moet verrijzen, het moet nieuw leven krijgen. De we reld heeft een doopsel nodig met het nieuw water, een zuivering door het nieuwgewijd vuur; de wereld heeft licht nodig van de nieuwe Paaskaars. Wie zal er dat geven aan de mensen V» ie. als wij het niet doen Wij zijn ge zuiverd door het water we gaan zo rein zijn dat we bij niemand onzuivere ge dachten opwekken Gedragen alle meis jes en jonge vrouwen zich zo. dat ieder die ze ziet, moet denken aan O.L. Vrouw Is eerlijkheid het erepunt van iedere handelaar En staat de wet Gods ge schreven. niet alleen in ons hart en in de kerkboeken, maar in al wat wij doen? Wij moeten bij ongelovigen eerbied op roepen voor ons geloof Wij zijn gezui verd door 't nieuwe vuur van de liefde wij moeten aan de wereld leren wat liefde isliefde voor God vooreerst liefde voor man en vrouwdie liefde voor de kindertjes die zoveel gehuwde mensen schromelijk vergeten liefde en goedheid voor de evenmens. De simpele vlam van de Paaskaars geeft ons meer licht dan de O.V.V.-afgevaardigde met hun politiek verstand bezitten. En om dat zij de Paaskaars niet kennen, daarom moeten wij levende Paaskaarsen worden Elke christenmens moet een licht wor den voor zijn gebuur en voor zijn straat en atelier en bureel, een voorbeeld van zuiver, blij en gelukkig leven. Vooruit dan, alle lichten op de kande laar als wij onszelf vernieuwen, wordt de ganse wereld nieuw. Daarom, wenst allemaal uil ganser harte aan mekaar Zalig Pasen en woonvertrekken, hetzij door de Nationale Maatschappij voor de kleine landeigendom 2) aan maatschappijen die uitsluitend het aankopen, bouwen, verkopen en verhuren van werkmanswoningen ten doel hebben met inbegrip van die welke opgericht zijnde, vóór het inwerking treden van de wet van 11 Oc tober 1919 houdende instelling van de Natio nale Maatschappij voor goedkope woningen en woonvertrekken haar verrichtingen bin nen de perken dier wet hebben uitgebreid •1) aan de samenwerkende maatschappij V oningfonds van de bond der kroostrijke gezinnen in België Vervolgens dienen aangestipt de verkopin gen aan de met regeringspremie begunstigde kopers. Artikel 52 van het Wetboek der registratie rechten bepaalt dat het algemeen vastgesteld ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR rech't van 11 tot 1,50 verltfhgd wordt voor de verkopers van woningen toegestaan door de in artikel 51 aangewezen maatschap pijen aan personen wien de door de regering verleende aankooppremie ten goede komt. Artikel 53 van het genoemd Wetboek houdt een bepaling krachtens dewelke het algemeen recht van 11 verlaagd wordt tot 6 voor de verkopingen van de eigendom van wonin gen waarvan het gebouwd of ongebouwd ka dastraal inkomen een zeker maximum niet overschrijdt dat verschilt volgens de plaat sen of gewesten. Deze verlaging is bovendien aan de voor waarde verbonden dat in de akte uitdrukke lijk moet vermeld woiden 1) dat de woning betrokken zal worden door de verkrijger, zijn echtgenoot of zijn afstammelingen 2) dat de verkrijger en zijn echtgenoot geen andere onroerende goederen bezitten of dat ze voor de geheelheid of in onverdeeldheid niet één of meer onroerende goederen bezitten waar van het kadastraal inkomen voor de geheel heid of het onverdeeld deel, samen met dit van het verkregen onroerend goed meer dan bovenbedoeld maximum bedraagt 3) dat de verkrijger voor zich zelf en zijn rechthebben den en wel voor een tijdperk van 15 jaar vanaf de datum van de akte zich het recht onthoudt het onroerend goed, waarover de akte gaat, geheel of gedeeltelijk tot drankslij terij te doen of te laten dienen. Artikel 57 van hetzelfde Wetboek bepaalt dat onder voorbehoud van zekere beperkin gen het aigemeen recht van 11 verlaagd wordt tot 6 voor de verkopingen van de eigendom hetzij van een grond welke tot bouwplaats van een woning moet dienen, het zij van een te bouwen woning, op voorwaarde 1) dat het verworven goed en het gebouwd onroerend goed een gebouwd en ongebouwd kadastraal inkomen hebben dat een zeker maximum niet te boven gaat2) dat de akte van verkrijging de bij arjjkel 55, 2» geëiste vermeldingen vervat. Het voordeel van deze verlaging blijft dan alleen behouden zo de verkrijger, zijn echt genoot of zijn afstammelingen zelf het onroe rend goed bewonen. Die bewoning dient aan gevangen binnen een termijn van drie jaar ingaande op de datum van de akte en min stens één jaar onafgebroken voortgezet. E- venwel blijft de verlaging verkregen zo r.iet- nakoming van die voorwaarden het gevolg is van overmacht. Hierna nog enkele fiscale bepalingen die er toe strekken de aankoop van een bouw grond te begunstigen. Luidens art. 291 van het Wetboek der re gistratierechten wordt het recht van 11 dat geheven wordt op de authentieke akten van verkrijging van gronden bestemd tot het bouwen of van gebouwen bestemd om gans te worden afgebroken tot het beloop van de helft teruggegeven op voorwaarde: 1) dat de akte verleden wordt vóór 1 Juli 19502) dat het nieuw gebouw voltooid is vóór 1 Ja- nuai i 1952 3) dat op de datum van de aan vraag tot teruggave de waarde van het ge bouw hoger is dan deze van de verkregen grond. Bea effende de verkoop van een gebouwd onroerend goed bepaalt art. 297 dat de eerste overdracht onder bezwarende titel die vast gesteld wordt door een vóór 1 Januari 1955 \ei leden authentieke akte, onder zeker voor waarden, een vermindering geniet met de helft van het registratierecht van 11 De \ermindering is niet toepasselijk-: 1indien het gebouw geen hoger waarde bezit dan deze van de in dezelfde akte over gedragen grond2) indien het gebouw en de grond niet door dezelfde persoon worden overgedragen. 6) In het Wetboek van de* met het zegel gelijk gestelde taxes dient nog aangestipt arikei 64 luidens hetwelk van de taxe op de werkaannemingscontracten <4.50 7c) worden vrijgesteld, de facturen betreffende de over eenkomsten voor het bouwen van onroerende goederen, wanneer zij sommen tot voorwerp e iben verschuldigd door een maatschappij voor werkmanswoningen beheerd door de wet ten van 9 Augustus 1889 en van 30 Juli 1892 door de Natioiale Maatschappij voor goedko pe woningen en woonvertrekken, door de Na tionale Maatschappij voor de kleine land eigendom en door een gewestelijke of plaat selijke maatschappij door één dier nationale maatschappijen aangenomen. Ten slotte dient nog aangestipt het Re- gcntsbesluit van 7-12-49 waarbij de tolrechten op zekere bouwmaterialen, zoals gewone klak cement Portland en gezaagd hout tot 31-12-50 worden geschorst, zulks met het oog op 's lands economisch herstel. DOOR DE PERISCOOP Minister Devèze heeft eindelijk verzaakt aan de grootse taak die hem opgedragen was: het vaderland te redden van een gewlssen on dergang door zijn formule van nationale een-.. dracht. Zo immers noemde de laatste «phase» van de koude oorlog tegen de Koning. 't Is onbetwistbaar dat hij aan het zakken is. Was hij nog in zijn volle fleur geweest hij had het nog een dag langer kunnen rek ken onder voorwendsel dat hij eerst nog mijn advies moest vragen Nog nooit op de veer tig jaar dat hij comedie speelt is hij zo deer lijk door de mand gevallen als nu. Hij stond daar, veertien dagen geleden in de pose van een diepe denker. Er moest een formule gevonden worden die kon dienen als basis voor nationale eendracht. Hij kende ze niethij had er geen benul vanmaar er moest en er zou een staatsman komen die ze vinden zou En hij kwam, die staatsman, 't Was hij, De vèze... en hij vond de formule. In feite was ze al lang gevonden en ze werd ons reeds vijf jaar geleden opgedist, zelfs hier in Ni- nove door de liberalen. De formule luidde toende koning komt niet terug. Indien hij terugkomt zal het zijn om het kort na dien af te stappen Devèze had de formule vergeten in zijn binnenzak en ze is er uit gekomen. spijts al zijn complimenten en ge heimzinnige grootdoenerij, helemaal verfrom meld en er uitziende als een oud schurftig ding. En dat wilde hij doen doorgaan als een geniaal gedacht, kind van zijn geniaal ver stand. Och arme Het staat tegenwoordig al op losse schroe ven. Zelfs aan het vliegtuig van de Minis ter was er een vijs los... Minister Devèze heeft daar een enige ge legenheid laten voorbij gaan om als groot man het leven uit en de geschiedenis in te gaan. Denk eens even naMinister Devèze met zijn vliegtuig te pletter gestortGestor ven al volbrengen zijn grootse taak. België andermaal door het «Noodlot» getroffen Zijn grootste man verongelukt op het ogen blik dat Hij zijn Land redden ging. Mort pour la Patrie Er stierb den Heldentot Wij spreken dan nog niet van de propagan distische munt die de 42 kon slaan uit het slagwoord «sabotage van wege de Leo- poldistische verraders In plaats daarvan is hij heel burgerlijk weer geland en er zullen tal van boze mensen zijn wie gij het niet uit het hoofd zult pra ten dat het een diplomatische panne was waarmede Devèze zijn koude oorlog tegen de koning met één dag heeft kunnen ver lengen Terwijl het zo geweldig ingezette offensief van Deveze eindigde «en queue de pois- son»... d'Avril is in een ander sektor een nieuw offensief ontbrand, op touw gezet en geleid door Max Buset. Napoleon was een groot generaal en was een meester in het opstellen van militaire proclamaties. Wie kent er niet ziin fameuze Soldats, je suis content de vous en die andereSoldats du haut de ces pvramides quarante siècles vous contemplent... Tegenover die van Buset is dat maar klein bier. De aanduiding van Van Zeeland als formateur is een uitdaging voor de democra tieën wacht maar, gij zult zien wat gij zult ®l1} B"se* dwaasheden uithaalt is geen er; HlJ heeft nooit meer verstand gehad en hij is te oud om er nog te krijgen 't Is de la Mirondole is. Tegenover zijn eindeloos misprijzen voor ons stellen wij onze e^n Maar de Koning DIE KOMT TERUG I De heer Baron Et. De Béthune zal ZITDAG houden, iedere eer ste en derde Dinsdag der maand, in Ons Huis Dreef, van I 1 tot 12.30 uur. GEVELSTENEN «Sas» - «Cobricam» - «Nieuwpoort» - «Kesselt» in alle soorten en alle formaten. CERABOS vloertegels in 8 1 /2 x 17 - 17 x 17 on is v ->c <<^HROMOLITN>> C*ramiekte9els 10x1 Oen 15x15 vanaf 150 Fr SïLFV^ u kunst9eve,bezetting in alle kleuren. OUD STRIJDERSPLAATS, nr 19 TEl c ERNnj - tLO - ETERNHT EMAILLE - FAIENCEN DAKPANNEN Pottelberg en Sterreberg -a--v-c De Denderklok ■*- ss-—

Denderklok | 1950 | | pagina 1