FAMILIELEVEN A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE HUIS WAMBSIXE TE NINOVE 52, Deodevkaai, Tel. 172 KOLENHANDEL tot en twintigste rJaargang. Prfjs per nummer 1,25 fr. Zondag 16 April 1950 Postcheekrekening 1862.S4 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. DAVIDSFONDS - Ninove organiseert dit jaar weer, zoals voor twee jaar, een reeks voordrachten in het kader van Leest de onderwerpen en de sprekers en ge zult er U van overtuigen dat ge die 5 Donderdagen moet vrij houden. DONDERDAG 20 APRIL Prof. R. Van Tenten Ik heb een huisje met een tuintje. DONDERDAG 27 APRIL J. De Schuyffeleer Onxe taak voor de toekomst. DONDERDAG 4 MEI Mw Verlacht-Gevaert De stille taak van de vrouw. DONDERDAG 11 MEI Z. Exc. Min. Verbist Gezin - Jeugd - Staat. telkens te 8 uur 's avonds in ONS HUIS» onder de 18 jaar niet toegelaten. VOOR DE TABAKKWEKERS Volksvertegenwoordiger Albert Van Den Berghe werd door de C.V.P.-landbouwcom- missie van de Kamer verzocht de speciahsa- tieteellentabak. hop. snijbloemen, genees krachtige kruiden te bestuderen en de belan gen ervan te verdedigen bij de bespreking van de begroting van landbouw. Hier volgt de nota, die de heer Van Den Berghe uit naam van zijn partij, de heer Mi nister overhandigde Mijnheer de Minister, De tabaksteelt is die teelt welke het meest handenarbeid vergt van al de teelten in ons land. Daarom is het jammer dat ook deze cultuur, in een tijd van werkloosheid, even als andere nijverheidsteelten in het land ge doemd is te verdwijnen zo er niet dadelijk en krachtdadig ingegrepen wordt. In de streek Appelterre is de tabaksteelt de cultuur van de versnipperde landbouwbe drijven. De planters zijn er zeer talrijk en het grootste deel zijn kleine 'arbeiders wiens bedrijf schommelt tussen 20 a 50 aren. Van deze oppervlakte beplanten ze 10 a 20 aren met tabak wat aan de gezinsleden arbeid ver schaft en altijd een bron van inkomsten is geweest om deze gezinnen fatsoenlijk door de wereld te loodsen. Vóór 1940 plantte men in het gewest Ap pelterre in 29 verschillende gemeenten tabak voor de nijverheid, nu zijn er nog acht ge meenten waar tabak verbouwd wordt voor de verkoop. Een bewijs dat deze teelt vooral door klei ne landbouwers wordt uitgeoefend is het feit dat in Appelterre jaarlijks de beteelde opper vlakte, zijnde ongeveer GO Ha., door 480 plan ters wordt uitgebaat, zijnde ongeveer 12 a- ren per planter. Wil deze voorname nijverheidsteelt niet verdwijnen dan moet er door het Ministerie van Landbouw en Financiën met doortasten de maatregelen ingegrepen worden. We stellen voor 1) Contingentering van de invoer van uit heemse tabakken en afgewerkte tabakspro ducten (sigaren). Men diene ïekening te hou den met de opbrengst van de inlandse kwa liteitstabak. 2) Aanpassing en verhoging van de tol tarieven. Voor de oorlog bedroegen deze 5 fr. het Kgr. nu 4,13 fr. Deze moeten gebracht worden op minstens 15 fr. het Kgr. Door de lage toltarieven wordt er te veel tabak ingevoerd, en daarenboven tabakken van minder kwaliteit dan onze inlandse pro ducten. Hier volgt een greep uit de officiële gege vens Gedurende de acht eerste maanden van 1949 werden ingevoerd en waren de prijzen van deze tabakken Uit de Indische Unie 45.625 Kg. invoer per maand aan 19 73 fr. het Kg. tegen 22 fr. het Kg. in 1948 Belgisch Congo 3.000 Kg. invoer per maand aan 18.61 fr. het Kg. tegen 21.61 fr. het Kg. in 1948 Sint Domingo: 121.175 Kg. invoer per maand tegen 18.31 fr het Kg. tegen 21.74 fr. het Kg. in 1948 Argentinië 37.200 Kg. invoer per maand aan 22.30 fr. het Kg. tegen 22 fr. het Kg. in 1948 Paraguay 51.625 Kg. invoer per maand aan 19.84 fr. het Kg. tegen 22.50 fr. het Kg. in 1948 Onze tabaksmarkten worden overstelpt met vreemde tabakken aan prijzen lager dan de voortbrengsprijs van onze inlandse tabak, 40 fr. het Kg. voor 1949. Daarbij weze nog ge zegd dat de tabak uit Belgisch Congo vrij binnenkomt. 3) Verplichte inwerking van inlandse ta bak in de uitheemse b.v. 25-30-40 7c. Men verplicht de molens onze tarwe te mengen met de ingevoerde. Waarom met de tabak niet hetzelfde doen (Schaadt deze inmen ging misschien te zeer de belangen van onze voornaamste tabaksfabrikanten Ik bedoel de plantage's van onze grote firma's in Amerika, enz.). Onze inlandse tabak benaderen en sommige overtreffen in kwaliteit de inge voerde tabakken. Was onze tabak niet goed gedurende de oorlogsjaren Dan waren de planters ver plicht hunne tabakken af te leveren aan een spotprijs. Diezelfde fabrikanten misprijzen nu onze tabakken en zeggen dat ze niet ge schikt zijn om in de uitheemse vermengd te worden. 4) Vermindering van de overdrachttaks. In België betaalt men 9 fr. op 100 fr. in Neder land 4.50 7c. Er was een belofte die taks ge lijk te schakelen voor de oogst 1949. Dit is niet gebeurd. De koper moet hier nog 9 7c betalen, dat maakt dus, wanneer onze tabak aan de gemiddelde prijs van 25 fr. wordt in gekocht. deze reeds 1.10 fr. het Kg. duurder is dan in Nederland. Dit valt natuurlijk uit ten nadele van de voortbrenger. 5) Meer technische voorlichting aan de planters te verschaffen om hen te bekwamen de beste kwaliteitstabak voort te brengen. Wervik en Semois krijgen cf hebben een proefstation. Waarom onze streek verwaarlo zen Wij vragen met aandrang voor Appel terre dezelfde maatregel. 6) Vermindering van het plantersrecht voor de tabak voor eigen gebruiknu be draagt het 450 fr. voor 150 planten Het aan tal planters voor eigen gebruik is onbedui dend geworden en de maatregel valt ten nadele van de schatkist uit. Dit plantersrecht zou moeten verminderd worden 1 fr. per plant. 7) Veralgemenen van een forfaitaire in komstbelasting op de tabak, zoals dit ge schiedt voor de hop en andere nijverheids teelten. In de streek Appelterre wordt dit gedaan door de controleur der belastingen - •Ninove 0.76 fr per plant. 8) De planters van de Denderstreek vra gen de waarborg van herkomst. Volgens de Minister van Landbouw zou dit kunnen door gaan voor de Semois. Waarom niet voor Ap pelterre Het zijn nogmaals de grote fabri- kao'en die er tegen gekant zijn en de onmo gelijkheid van uitvoering de Minister voor houden. Belangrijke firma's hebben sedert twee jaar geen tabak meer gekocht in Ap pelterre en toch verkopen ze Appelterse in hun winkels. Dergelijke vaststellingen stem men ons tot gewettigde argwaan. 9) Eindelijk het intrekken van de invoege zijnde wetIeder planter moet al zijn ta bak voorbrengen (afleveren) Het schatten van de tabak is afgeschaft en men is tot de dwaze vernietiging van de tabak overgegaan, wanneer de planter voorziet dat zijn tabak de vereiste hoeveelheid droge tabak niet kan bereiken. De planters vragen het opnieuw in voege brengen van het schatten van de tabak. Wij weten het, het schatten bepalen van de opbrengst droge tabak) var. de tabak ge durende de groeiperiode kan aanleiding ge ven tot misbruiken door de planter. Maar wat de wet nu voorschrijft al uw tabak af leveren geeft aanleiding tot groter mis bruiken. (Dit jaar - oogst 1949 - zijn er veel planters die maar 1 7< Kg. droge tabak afle veren). Wij besluitenDe tabaksteelt moet gered werden. Het Ministerie van Landbouw Kan er veel toe bijdragen. De planters zullen de Minister dankbaar zijn indien hij de gegron de klachten en voorstellen wil onderzoeken en vooral indien hij daden wil stellen tot baat vooral van de kleine landbouwers in 't voor deel van het land. De heer Baron Et. De Béthune zal ZITDAG houden, iedere eer ste en derde Dinsdag der maand, in Ons Huis Dreef, van 11 tot 12.30 uur. Het Middenstandvraagstuk Door middenstand wordt hier bedoeld de kleine en middelgrote handels- en nijverheids ondernemingen die in ons land nog steeds overheersend zijn. f Deze middenstand ondervindt sedert een dertigtal jaren zekere moeilijkheden die aan verschillende oorzaken zijn toe te schrijven. Vooreerst de economische, ontwikkeling. De concurrentie van de grootondernemingen (grote magazijnen, grootwinkelbedrijven, eenheidsprijsbedrijven, coöperatieven) laat zich langsom meer gevoelen. Vervolgens, de technische ontwikkeling. On ze tijd is er een van mechanisatie en organi satie van de bedrijven op wetenschappelijke basis. Vele kleine bedrijfshoofden hebben zich daaraan niet kunnen aanpassenbij sommigen was het een gebrek aan onderne mingsgeest, bij anderen een gebrek aan geld middelen. Ten slotte zijn daar de fiscale en sociale lasten. De ingewikkeldheid van de hedendaag se wetgeving op fiscaal en sociaal gebied is voor iedereen, maar vooral voor de kleine bedrijven, een ernstige struikelblok. Welke middelen werden tot nu toe aange wend om in deze toestand te verhelpen Van overheidswege heeft men er naar ge streefd aan de middenstandsjeugd een beter vakopleiding te geven. De besluiten van de Regent van 20 Augustus en 15 December 1947 werden met dit doel getroffen. Er werd ook gezorgd voor een betere cre- dietverschaffing. Reeds vóór de oorlog be stonden speciale credietinstellingen voor de Middenstand: crediet voor uitrusting van handelswerklieden, beroepscrediet en het cre diet voor de middenstand. Al deze instellin gen werden bij wetsbesluit van 23 December 1946 samengesmolten in één enkel organisme: de Nationale Kas voor beroepscrediet De ze instelling moet de neringdoeners en am bachtslieden in staat stellen hun bedrijf te moderniseren en aan te passen aan de eisen van de techniek en de economie. Vermelden wij ten slotte het Economisch en Sociaal Instituut voor de middenstand op gericht door de wet van 2 December 1938. Dit Instituut heeft voor taak: 1) de bestude ring van alle economische, sociale, financiële en fiscale vraagstukken die de kleinbedrij ven aanbelangen 2) de verzameling van al le documentatie die nuttig kan zijn voor de kleine industrie en de detailhandel3) de verbetering van de boekhouding van de klei ne ondernemingen. Al deze middelen zijn heel zeker van aard om het kleinbedrijf in zijn bestaansmoeilijk- heden krachtig te helpen. Doch zij zouden hoegenaamd niet toereikend zijn. indien, zo als meermalen werd beweerd, de midden stand ten dode ware aangeschreven. Welnu, verre van de ondergang nabij te zijn, nemen de kleine ondernemingen in omvang en geta le toe. naargelang de economische en tech nische ontwikkeling zich aftekent. Men mag inderdaad niet vergeten dat de auto, het rij wiel. de motor, de radio en de electriciteit tal van nieuwe en belangrijke bedrijven doen ontstaan die voor de middenstand een ruim toekomstveld uitmaken. Beroepen als constructeur, reparateur, in stallateur. mecanicien, garagehouder bieden zeer veel toekomstmogelijkheden die de klei ne bedrijven en zij aileen. zullen kunnen te baat nemen. Wat deze laatste wegens de con currentie van de grootbedrijven onvermijde lijk verliezen, winnen zij anderzijds ruim schoots in de moderne uitvindingen terug. Welk lot is de middenstand dan beschoren? Ondanks de ernst van de huidige moeilijk heden blijft de toekomst van de kleine be drijven veilig. Enerzijds kunnen het nut en de doeltreffendheid Van de instellingen ten bate van de middenstand niet worden be twijfeld en anderzijds zijn de nieuwe uitvin dingen een waarborg voor nog grotere uit breiding. MIDDENSTANDERS! Vraagt inlichtingen op het Secretariaatiedere Woensdag voor middag van 10 tot 12 uur, in het Midden standshuis, Beverstraat te Ninove. vrouwen hoeft dan kinderen. Zij vertegen woordigen enkel zichzelf, zij leven als para- fcie'er. op het zweet en de arbeid der moreel- gezonde en werkzame bevolking. Zij zijn een dood gewicht voor de Staat. En juist dat ras dreigt met geweld bij aldien de meerderheid niet afgeeft. Het gezonde België geelt niet af. Als het hun lust dat zij er uit trekken en de capitu- lards la Devèze mee Het Land zal er niet bij verliezen. Maar wil het Land rustig en veilig voortleven onder zijn gezond democra tisch regiem, voorspoed en welstand kennen, dan moet de laatste gebeurtenissen be wijzen het ten overvloede dan moet de Koning terug DOOR DE PERISCOOP De huidige politieke verwikkelingen en het aandeel dat de Prins Regent er in heeft wor den door alle ontwikkelde mensen, objectief en zonder commentaar bekeken. De Regent is immers de broeder van Ko ning Leopold en in feite vertegenwoordiger van de Kroon. Toch komen onwillekeurig de politieke ge beurtenissen die op de bevrijding volgden ons weer voor de geest De koning zat gevangen in Duitsland en was in de onmogelijkheid te regeren door het toedoen van de vijand. Toen was het waarVolgens de bepalingen van de grondwet moest er een regent aangesteld worden. Prins Karei was daarvoor de aan gewezen persoon. Katholieken en liberalen waren het dien aangaande volkomen eens. De communisten hadden reeds tijdens de bezetting hun plan nen gesmeed om bij de bevrijding het be wind in handen te nemen onder de mom van de Weerstand. Eens het roer in handen zouden zij het niet meer loslaten voigens de gewoonten en gebruiken in zwang achter het IJzeren Gordijn. Hun opzfct mislukte maar zij gaven niet op. Hun candidaat voor het regentschap was de held Demany. De socialisten voelden daar niets voor. Maar ze zijn van huis uit republikeins ge zind en moeten te pas en te onpas hun prin ciepen voor het voetlicht brengen. Ze waren tegen de Prins en zouden stemmen voor De Brouckère. De koningsgezinden, om de Prins het af front te besparen van door een kleine meer derheid verkozen te worden verlieten bij de eerste stemming talrijk genoeg de zaal opdat de Kamer niet in getal zouden zijn. In de tweede stemming stemden ze mee voor de Prins ze hadden hun republikeinse manifes tatie gehouden. Toen kon de prins medegedeeld worden dat Hij verkozen was van de drie nationale par tijen. Klaarblijkelijk heeft de Prins de ware toe dracht der zaken niet gekend en kent Hij ze nog niet. Sindsdien hebben de socialisten zich mo narchist verklaard maar ze zijn republikein Ze worden niet rood om een leugen ze zijn rood. Hun monarchisme rnoest dienen om het koningdom trapsgewijze af te schaffen juist gelijk ze later met Kamiel, Regentist werden om de koning te pesten, spijts het feit dat de Regent ook een Saxe-Cobourg is gelijk Leopold want Hij is ook geen bastaard. Eindelijk werd de Koning bevrijd. Auto matisch moest het Regentschap ophouden te bestaan. Het bleef echter. De Koning werd belet terug te keren door geheimzinnige ma- noeuvers die nu geen geheim meer zijn. Ondertussen vonden de republikeinen het middel om. dank zij het liberaal verraad, de fameuze grendelwet te stemmen waarbij de Koning niet terugkomen kan zonder toe stemming van het Parlement. De katholieken maakten oppositie en ver lieten de regering. Ze werden op staande voet vervangen door de U.D.B-isten onzali ger gedachtenis en in een handommedraai was de wet gestemd. Toen moest er geen rekening gehouden worden met de oppositie. Nu wel zoniet is de meerderheid facist Die wet werd gemaakt door een Parlement wiens mandaat verstreken was, tegen de wil in van het Land dat om de Koning vroeg. Er wordt nu altijd gesproken over 58 voor en 42 tegen. Daar is spraak van KIE ZERS maar de andere Belgen tellen ook mee. En als die tellen is de meerderheid van de Koning veel groter. De bond der kroostrijke gezinnen omvat 10 7c der Belgische gezinnen. Die 10 7c geven aan het Land 50 zijner kinderen. De quasi-totaliteit der kroostrijke gezinnen is Leopoldist. Het merendeel der gezinnen met min dan 4 kinderen zijn dat ook. Onder de 42 7c der neen-stemmers vindt men al de «maquereux» al de «maquerellen» al de slen- terkatten, katers en kattinnen van Brussel, Luik en Charleroi. En er zijn er veel. Daar komt nog bij de rommel van de onderwereld en al het crapuul verguld op snee dat meer ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR GEVELSTENEN «Sas» - «Cobricam» - «Nieuwpoort» - «Kesselt» in alle soorten en alle formaten. CERABOS vloertegels in 8 1 /2 x 17 - 17 x 17 en 25 x 25 cm. «WASSERBILLIG» ceramiektegels 10x10 en 15x15 vanaf 150 Fr. CHROMOLITH kunstgevelbezetting in alle kleuren. SILEXORE vochtwerende verf voor binnen- en buitenmuren. IN UITSLUITEND ALLEENVERKOOP BIJ OUD STRIJDERSPLAATS, nr 19 TEL. nr 5 ETERNIT - ELO - ETERNIT EMAILLE - FAIENCEN DAKPANNEN Pottelberg en Sterreberg aw V,

Denderklok | 1950 | | pagina 1